'We hebben een enorme achterstand' In Rusland is groot het enige dat telt ezMB Toegangspassen naar een absurdistisch Europees theater Feiten Meningen nedern Kies voor kwaliteit Staatsburgerschap Slowaken DINSDAG 29 DECEMBER 1992 WIM STEVENHAGEN MOSKOU IGOR ZACHAROV Op dinsdag 8 december, precies een jaar na de instorting van de Sovjetunie, besloot het Zevende Congres van Volksafgevaardig den van Rusland om het bij voeglijk naamwoord 'Sovjet' niet te schrappen uit de huidige grondwet. Eerder dit jaar had het vorige Congres al besloten de aanduiding 'Unie van Socia listische Sovjet-Republieken' in de tekst te handhaven. Wat zit er achter een dergelijk stemgedrag? Het was zeker geen kwestie van massa-hallu cinatie of louter domheid. Het vloeide voort uit nostalgie en een diep geloof in de mythe dat de grootste deugd van dit land haar grootheid is; grootheid in de zin van uitgestrektheid. Aan het einde van de 17e eeuw erfde de jonge tsaar Peter de Grote een land dat geen toe gang had tot de open zee. Hij had er 20 jaar voor nodig om de Oostzee en de omliggende Zweedse gebiedsdelen in bezit te krijgen. Het overwonnen Zweden verloor zijn status als wereldmacht en werd uiteinde lijk het betrekkelijk kleine maar zeer welvarende land dat het nu is, dat met genoegen zijn status van supermacht heeft ingele verd. Zo niet mijn landgenoten. De gedachte om wereldheerschap pij in te ruilen voor welvaart is hun volstrekt vreemd. Integen deel, ze nemen graag genoegen met kanonnen zonder boter, en zijn zelfs bereid om Peter de Grote te verwijten dat hij zijn plan om het gebied rond de Zwarte Zee op Turkije te ver overen niet heeft doorgezet. Stel je voor dat de tsaar meer succes had gehad. Hij zou de nieuwe hoofdstad van Rusland, St. Petersburg, niet op de noor delijke 60ste breedtegraad heb ben gesticht, maar ergens aan de kust van de Zwarte Zee. Hij had uiteindelijk van Constan- tinopel de hoofdstad kunnen maken, zodat het hele Midden- Oosten van ons was geweest als tsaar Peter niet plotseling op 53-jarige leeftijd was overleden. Wie denkt dat dit de gedachten- spinsels van enkele geperver teerde geesten zijn, heeft het bij het verkeerde eind. Voor veel, misschien wel de meeste Rus sen zijn dit hele normale denk beelden. Gelukkig weten ze nu dat het een droom is, en ze heb ben ook ontdekt dat het niet zo'n geschikt gespreksonder werp is, zeker niet met buiten landers. Deze lieden geven waarschijn lijk niets om het communisme mogelijk haten ze het zelfs maar ze weten wel dat de oude USSR groter was dan het huidi ge Rusland, en groter betekent beter. Dit gevoel steekt steeds vaker de kop op. Zo is 80 pro cent van de Russen tegen terug gave van de Koerilen aan Japan en winden zich op over het 'lot' van de arme Russen in Estland. Ze zouden het Boris Jeltsin nooit vergeven als hij de Krim aan Oekraïne zou laten. Tijdens de laatste zitting van het Volkscongres werd geëist dat een speciale commissie een onderzoek in moet stellen naar het 'verraderlijke' verdrag over wapenvermindering dat is gete kend door de presidenten van de VS en Rusland. Ze noemden Michail Gorbatsjov een verra der, eerst omdat hij de Sovjet troepen uit Afghanistan terug trok (in plaats van het land te annexeren) en daarna omdat ze hem verantwoordelijk stelden vopr de instorting van de Sov jetunie. Ik vrees dat het een wensdroom is om vol te houden dat slechts een minderheid van Russische politici er dergelijke denkbeel den op nahoudt. Dit 'volksim- perialisme' wint snel terrein. Tot voor kort had de bolsjewis tische doctrine van het marxis- me-leninisme de overhand op zijn rivaal, de ideologie van het ultra-nationalisme. Maar nu zien we dat de mythologie van het imperialistische nationalis me het laatste bolwerk van de Sovjet-communisten is gewor den. Na de nederlaag van het 'socialisme' wil men de reste rende krachten te bundelen met de echte nationalisten. Nog erger en gevaarlijker is het dat deze nieuwe politieke en ideologische coalitie steeds meer steun krijgt onder de ge wone bevolking, die gefrus treerd is door de economische instorting van het land. Binnen- en buitenlandse waar nemers hebben herhaaldelijk gewaarschuwd dat de huidige overgangsperiode in het econo misch leven van de voormalige USSR vele jaren, zo niet decen nia en generaties kan duren. Het kan nog wel langer duren voordat mijn volk heeft geleerd dat het zich niet langer kan troosten met de irrationele ge dachte dat dit land arm maar groot is, corrupt maar machtig, zwak maar uniek. Igor Zacharov is adjunct-hoofd redacteur van de Nezavisimaja Gazeta (Onafhankelijke Krant) in Moskou. Het beste gereedschap, voor het betere werfe. Pauliny, eerste ambassadeur Slowakije: „Zeker, de komende jaren zal veel van ons volk worden gevergd." Ambassadeur Stefan Pauliny signaleert het met een diplomatiek gevoel voor understatement. Tot eind van het jaar is hij ambassadeur van de Tsjecho-Slowaak- se federale republiek. Vanaf 1 januari wordt ook zijn functie gesplitst. Pauliny blijft in Den Haag om de belan gen van Slowakije te vertegenwoordigen, de Tsjechen sturen een nieuwe. DEN HAAG GERARD CHEL CORRESPONDENT De Slowaak Pauliny, 65 iaar en sinds oktober '91 in Nederland, benadrukt dat zijn nieuwe natie nog veel moet leren. „Belangrijk voor ons is kennis en ervaring, meer dan geld. Ons land is vele decennia lang geïsoleerd ge weest van West-Europa. Dat heeft ons op een enorme ach terstand gezet. Dat inlopen zal een moeilijk proces worden." De Slowaakse diplomaat ver trouwt erop dat zijn vijf miljoen onderdanen tot offers bereid zijn, ongeacht de vele sombere en kritische geluiden die uit Slo wakije zelf komen. Veel Slowa ken zijn geschrokken van de heftigheid, waarmee hun pre mier Meciar de onafhankelijk heid bevocht. De angst sloeg hen helemaal om het hart toen op zijn beurt Tsjechisch onder handelaar Klaus onverzettelijk bleek: als de Slowaken zo nodig uiting willen geven aan hun na tionalisme, dan ook resoluut. De separatie was een feit. Hoe moet het verder, vragen ve len zich af en wijzen daarbij op de talrijke onzekerheden die Slowakije kent: hoge werkloos heid, verouderde en zeer milieuvervuilende industrie, slechte infra-structuur, het pro bleem met minderheden als Hongaren, de Roethenen en zi geuners, stijgende prijzen, da lende koopkracht. Het land lijkt op voorhand al ten onder te zijn gegaan aan zijn eigen opportunisme. „Zelf standigheid alleen is niet vol doende om een volk te redden", zei Tomas Masaryk, de eerste president van de federatie, in 1895 al. Startpositie Pauliny: „Onze startpositie is veel slechter dan die van de Tsjechen. We moeten accepte ren dat we een paar zware jaren tegemoet gaan, daarna zal zeker herstel intreden al zullen weer hard voor moeten knokken. En niet de ogen sluiten voor pro blemen. want die komen er zeer zeker. Vooral het eerste jaar zal zeer kritisch zijn, we zullen tot op de bodem van ons kunnen Pauliny meent niettemin dat het sociaal klimaat niet zal ver slechteren, al geeft hij toe dat de levensstandaard, die de laatste paar jaar al fors is gedaald, op nieuw zwaar onder druk komt te staan. Toch gelooft hij niet dat er stakingen uit zullen bre ken als protest tegen het beleid. Het feit dat de Slowaken voor het eerst in 1000 jaar zichzelf kunnen besturen, maakt, zo Het begon met een streepje, het eindigt met een heuse se paratie. Nog enkele dagen en dan krijgt Europa - op 1 janua ri - er opnieuw een staat bij. Tsjecho-Slowakije wordt Tsje chië en Slowakije. Schoolkin deren moeten weer een nieuwe hoofdstad leren: Bratislava. Weloverwogen is het mes gezet in de federatie die weliswaar precies 74 jaar heeft bestaan, maar zich alleen tussen 1918 en 1938 even heeft kunnen ontwikkelen. meent Pauliny, veel goed. Im mers, wat nu gebeurt, wilde het volk toch zelf? „Nu krijgen we de kans, nu moeten we de krachten bundelen." De toenemende weerstand te gen al te draconische maatrege len wijt Pauliny vooral aan on juiste voorlichting. „Onze politi ci moeten opener zijn en de waarheid vertellen. Eerlijk zeg gen dat er harde tijden komen en de mensen daarop voorbe reiden. je moet ze geen roos kleurig beeld voorschotelen. Dat is in het verleden wel ge beurd." Vraag is of de Slowaken vol doende geduld kunnen opbren gen te wachten op de langzame en moeilijke overgang van een geleide naar een open econo mie. Veel Oosteuropeanen wil len in een paar maanden dat bereiken waar Westerse landen een generatie over hebben ge daan. Pauliny: „Direct na de Fluwelen Revolutie in 1989 werd gezegd: vandaag vrij, mor gen lid van de EG en overmor gen even rijk. Wel een erg sim pele gedachte. Maar ja, onge duld is menselijk en typisch Ruim 30.000 Slowaken heb ben deze maand in verband met de opdeling van Tsjecho- Slowakije het Tsjechische staatsburgerschap aange vraagd. Volgens het dagblad Lidove Noviny komen er da gelijks 3.000 aanvragen bln- Alle Slowaken die op Tsje chisch grondgebied wonen, hebben nu nog automatisch recht op Tsjechisch staats burgerschap. Na 1 januari echter, wanneer Tsjechië en Slowakije twee onafhankelij ke republieken zijn gewor den, komen alleen mensen die twee jaar onafgebroken in Tsjechië hebben gewoond en die geen strafblad hebben in aanmerking voor het staats burgerschap. Ook moeten ze afstand doen van het Slo waakse staatsburgerschap. In Slowakije is een dubbele na tionaliteit wel toegestaan. voor een democratie." Niettemin is voor Slowaltije het bereiken van het niveau van landen als Nederland zo'n beetje het belangrijkste doel waarnaar wordt gestreefd. Met als hoogtepunt rond de eeuw wisseling het fel begeerde lid maatschap van de EG. „Die westere beschaving willen we. Europa is ons voorbeeld en doel, wij willen proberen goede Europeanen te worden." Hongarije. Met dit buurland zijn de betrekkingen momen teel niet echt geweldig. Er zijn grenskwesties, er is de Do- naudam-affaire en, niet in het minst, er is het probleem van de 600.000 zielen tellende Hon gaarse minderheid in Slowakije. De Hongaren vrezen dat hun rechten geleidelijk worden be perkt. Ze baseren zich op signa len uit het Slowaakse parle ment, waar felle nationalisten de Hongaren de mond willen snoeren. Hoezo eigen scholen? Hoezo een eigen taal? Gevreesd wordt voor een gewelddadige escalatie. Pauliny: „We willen geen ruzie, waarom zouden we onze energie daaraan verspil len?" Wel vindt de diplomaat dat de Hongaren geen overdreven ei sen moeten stellen. „We zijn onze nieuwe samenleving aan het opbouwen. En als we voor onze eigen universiteiten al te weinig geld hebben, is het ons dan kwalijk te nemen dat we niet onmiddellijk geld hebben voor een Hongaarse universi teit?" Hoewel hij begrip heeft voor het felle nationalisme waardoor de splitsing uiteindelijk een feit werd, betreurt hij het dat zijn land door de buitenwereld wordt beoordeeld 'op basis van extreme groepen die blind se paratisme nastreefden'. „De tragedie van Tsjecho-Slo wakije is dat de federatie zich niet op democratische wijze heeft kunnen ontwikkelen. Eerst kwam Hitier, toen Stalin. Bo vendien bleef de federatie ook onder het communisme sterk centralistisch. Praag had het voor het zeggen, er was nooit genoeg aandacht voor Slowaak se zaken. Er werd voor en over ons beslist, maar meestal zon der ons. Daar liggen de wortels van het nationalisme en later het separatisme. Niet omdat we dat wilden, maar louter ter ver dediging van onze belangen." Voor Pauliny zelf had de weg naar onafhankelijkheid in een andere versnelling mogen wor den afgelegd. Hij was voorstan der van een 'losse federatie' tus sen Tsjechië en Slowakije. Maar de kiezer besliste anders. „Ik wil graag benadrukken dat de sepa ratie volgens grondwettelijke procedures is verlopen. Op ba sis van akkoorden en overeen komsten zijn twee onafhankelij ke landen ontstaan. Op vrede lievende wijze". Toegegeven, dat laatste kan niet elk land in het voormalige Oostblok hem nazeggen. BRUSSEL PETER DE VRIES Het gold tot nu toe als de meest mar kante doelstelling van 'Europa 1992': eindelijk zou er een einde komen aan de vervelende en tijdrovende paspoortcontroles aan de grenzen tussen de EG-landen. Ongestoord en onbelemmerd zou iedere burger door het nieuwe Europa kunnen rei zen. Maar de schone droom is ge strand op de klippen van Gibraltar, de onvermijdelijke verdeeldheid in de EG en op de vrees voor illegalen, immigratiegolven en internationale misdaad. Het gevolg is een absurdistische situ atie. De werkelijkheid is de droom vooruitgesneld: de douaniers hou den al steeds minder controles. Toch zullen ze officieel nog minstens een jaar kijken met wat voor kleur pas poort U zwaait. En de luchthavens en zeehavens hebben tot eind 1993 respijt gekregen om hun terminals om te bouwen, zodat reizigers bin nen de EG ongecontroleerd kunnen reizen, terwijl vreemdelingen uit den verre worden gecontroleerd. Het is allemaal het resultaat van „be- voegdheids-enbelangenconflicten" waar een hoge ambtenaar in Brussel begin dit jaar al voor waarschuwde. Voor de burger is „de operatie Euro pa '92 een fata morgana", die achter loopt bij wat er allemaal voor het be drijfsleven is geregeld, schreef hij. Die waarschuwing is elf maanden la ter, bij de vervaldatum van '1992', uitgekomen.. Een groep landen, bestaande uit de Benelux, Duitsland en Frankrijk, be sloot al in 1985 onderling afspraken te maken om de rest van Europa een voorbeeld te stellen. Hun 'Schengen- akkoord', vernoemd naar een klein Luxemburgs grensplaatsje, regelde het verdwijnen van de onderlinge pascontroles en het aanscherpen van het toezicht aan de buitengrenzen. Dat klonk simpel maar bleek bijzon der moeilijk, wat mag blijken uit het feit dat het Schengen-akkoord nog steeds niet overal is geratificeerd. In Nederland moet het nog door de Eerste Kamer worden goedgekeurd, in Duitsland nog door het hele parle ment. In de Bondsrepubliek is de goedkeuring gekoppeld aan de sle pende discussie over herziening van het asielrecht. Pas als die hindemis sen zijn genomen, komt het echte ongestoorde reizen binnen 'Schen- gen' naderbij. Het schrappen van de paspoortcon troles aan de 'binnengrens' leverde een aantal lastige vragen op. Geldt deze vrijheid ook voor reizigers die geen onderdaan zijn van een EG- land, of moeten reizende Oostenrij kers zich toch weer aan elke 'bin nengrens' legitimeren? Wat moet er gebeuren met de strijd tegen inter nationale (drugs)misdaad, ongeoor loofd wapenbezit, terrorisme en fraude? Hoe streng worden de con troles aan de 'buitengrens' van het gezamenlijk gebied? Hoe wordt het beleid ten aanzien van immieranten, asielzoekers of illegalen op elkaar af gestemd? Het zoeken van de antwoorden ge beurde in alle beslotenheid. Tot er gernis van de Tweede Kamer bleek gebrek aan democratische controle één van de kenmerken van de inter nationale samenwerking op het ge bied van politie en justitie. De resul taten zijn weinig bemoedigend. Binnen de EG wordt heel voorzichtig gewerkt aan de oprichting van Euro pol. Maar dat zal in de praktijk niet veel meer zijn dan een soort Europe se inlichtingendienst tegen de drugs handel, verklaart een woordvoerder van het ministerie van Justitie: „Ze ker geen Europese FBI". Politiekorpsen in de grensgebieden werken weliswaar in de praktijk al beter samen, maar het liberale Ne derlandse drugsbeleid blijft Fransen, Duitsers en Belgen een doom in het oog. Pas volgend jaar zomer treedt verder de centrale computer in Straatsburg in werking, waarin de Schengen-landen alle gegevens op slaan over misdadigers en illegalen. Zonder dergelijke politie-samenwer- king en die computer kunnen op pa pier de pascontroles niet verdwijnen. De discussies over harmonisering van het visum- en asielbeleid zijn de laatste maanden in een stroomver snelling gekomen, onder invloed van de immigratie- en vluchtelingenstro men uit Oost-Europa en de Balkan. Er komt nu een gemeenschappelijk, onvervalsbaar visum voor wie de 'Schengen'-landen in wil. Maar waar het gaat om rechten van asielzoekers zijn de ministers van Justitie niet verder gekomen dan vast te leggen dal misbruik van de proce dures wordt bestreden. Een vluchte ling moet in het eerste het beste vei lige buitenland z'n toevlucht zoeken. Een Bosniër komt dus hoogstens in Oostenrijk. Het vaststellen van een gezamenlijkvluchtelirigenbeleid heeft, zeggen mensenrechtenorgan- siaties als Amnesty International, tot gevolg dat Europa „de buitenmuren hoog optrekt nu de binnenmuurtjes verdwijnen". Potsierlijk Dwars door de vele ingewikkelde vraagstukken loopt nog een andere kwestie, die voor veel vertraging heeft gezorgd. Dat is dat niet alle EG- landen meedoen aan 'Schengen'. In de loop der jaren hebben Italië, Spanje. Portugal en Griekenland zich bij de overeenkomst aangesloten, zo dat 'Schengen' nu uit negen landen bestaat. Engeland, Ierland en Dene marken zijn er echter buiten geble- Dat rriank lopen van de EG deed prompt een oude diplomatieke ruzie ontvlammen rond de strook land waar 'Schengen' en Engeland elkaar raken: Gibraltar. Maar het verschil binnen de EG leidt ook voor de reizi ger tot onbegrijpelijke situaties. De doelstelling van een vrij perso nenverkeer kan over een jaar wellicht wèl worden gerealiseerd op het vaste land voor de reizigers van de negen Schengen-landen. Maar het kan niet binnen de gehele EG voor wie naar Engeland wil, en wie uit Ierland of Denemarken het Schengen-territioir op wil. Als gebaar naar de Engelsen heeft Europees Commissaris Martin Ban- gemann voorgesteld dat EG-onder- danen bij aankomst in Dover slechts even met hun paspoort hoeven te wuiven. Die 'Bangemann-wave' is de Britten veel te schamel, en de andere landen te veel gevraagd. Het zou, in de woorden van een Brussels diplo maat, betekenen dat „er wel degelijk grenswachters nodig blijven voor het toezicht op de rode kleur van het paspoort". Dit is het tweede deel van een 4-delige serie over het Europa zonder grenzen van onze correspondent te Brussel. De eerste aflevering stond in de krant van gisteren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2