Kiebert is er klaar voor Bollenstreek is niet meer Sport Murphy schetst rooskleurige toekomst T DINSDAG 29 DECEMBER 1992 Joesoepov haakt aan bij Piket en Miles Groningen Jeroen Piket uit Leiderdorp moet Artur Joesoepov na de zevende ronde van internationale schaaktoernooi van Gro ningen aan de kop van de ranglijst naast zich dulden. Joesoepov won gisteren van Janis Klovans en kwam daardoor aan de lei ding naast Piket en Curt Hansen, die hun onderlinge duel na ze ventien zetten voor gezien hielden. Anthony Miles deed een stapje terug door een verrassende nederlaag tegen Eduardas Ro- zentalis. Friso Nijboer heeft na de winst tegen Larry Christiansen voor het behalen van zijn tweede grootmeesternorm uit de laatste twee ronden van het toernooi in Groningen slechts één punt nodig. Anderlecht vraagt bedenktijd brussel Peter van Vossen heeft gisteravond Anderlecht een te genbod gedaan. Na anderhalf uur werden de onderhandelingen zonder resultaat afgebroken. De Belgische club bedong wel een bedenktijd tot 15 januari. Anderlecht wil Van Vossen (24) tot medio 1998 vastleggen. De Zeeuwse spits staat in de belangstel ling bij verscheidene Europese topclubs. Hij heeft voorlopig een lichte voorkeur voor een meerjarig contract bij Anderlecht. Koploper Norwich City blijft sukkelen londen Norwich City lijkt het scoren verleerd. De koploper van de Engelse voetbalcompetitie bleef gisteravond voor de vierde opeenvolgende keer op nul steken. Bij Leeds United behaalde Norwich een doelpuntloos gelijkspel. Concurrent Manchester United had tegen Coventry City met scoren weinig moeite (5-0) en bezet nu de tweede plaats. Blackburn Rovers zakt na de 2-1 nederlaag bij Ipswich Town van de tweede naar de vierde plaats. Ook Aston Villa (1-0 winst tegen Arsenal) passeerde Blackburn op de ranglijst. Basketbalteam Nigeria aanfluiting Haarlem Nigeria is zonder twijfel de zwakste ploeg die ooit op de Haarlem Basketball Week is verschenen. In Haarlem speelt een afgeroomde Nigeriaanse selectie. „Hebben ze soms korfbal lers gestuurd", vroeg een toeschouwer zich af. Dat de nederlaag gisteren tegen Den Helder slechts 31 punten (88-57) telde, was bedrog. Bedrog van Den Helder wel te verstaan. De landskam pioen speelde zijn slechtste wedstrijd in alle jaren HBW. Door de zege op Nigeria is Den Helder zeker van een plaats in de finale poule. Schaatser De Marreiros in ziekenhuis heerenveen Marathon-schaatser Fausto de Marreiros heeft het jaar met een flinke tegenvaller besloten. Hij kwam gisteravond tijdens de Driedaagse in Heerenveen ten val. Met een diepe vleeswond in zijn wreef werd de schaatser naar het ziekenhuis vervoerd. Uit onderzoek moet nog blijken of er pezen zijn be schadigd dan wel doorgesneden. In het laatste geval is het sei zoen voor De Marreiros voorbij. WK-voorronde rugbyers in eigen land DEN HAAG» De wereldrugbybond (FIRA) heeft Nederland de orga nisatie van één v£n de voorronden van het toernooi om het we reldkampioenschap toegewezen. Het is groep A, waarin Neder land is ingedeeld met Tsjechoslowakije en Zweden. De wedstrij den worden gespeeld op zondag 31 oktober 1993, woensdag 3 november en zaterdag 6 november. De winnaar van deze groep en van groep B (bestaande uit Hongarije, Israël en Kroatië) spe len met Italië om een plaats in het eindtoernooi dat in Zuid-Afiri- ka zal plaatsvinden. De leden van handbalvereni ging Noorlander/Bollenstreek hebben gisteravond massaal in gestemd met opheffing van de zieltogende club. De Voorhout- se tak van de club wil morgen al naar de notaris om een nieuwe vereniging aan te melden onder de naam Foreholte. Bollenstreek een samen werkingsverband tussen het 'oude' Foreholte en SV Nieuw Vennep kreeg enkele weken geleden van de gemeente Voor hout te horen dat sporthal De Gaasbak verboden terrein is per 1 januari 1993. De club zou een huurschuld van 40.000 gulden hebben en dat bedrag kan men niet ophoesten. Voorzitter ad interim Ton van Bom legde gisteren voor de le- SCOREBORD Cijferspel: mers. vierde prijs: 217 deelnemers, vijfde 2217 deelnemers. BUITENL. VOETBAL Driedaagse, tweede d don-Chelsea 0-0j Stand: Norwich 22-41, Manchester United 22- 38. Aston Villa 22-38. Blackburn 22-37. Ips wich 22-36. Chelsea 22-35. TENNIS SCHAKEN e-grootmeestergroep, J Christiansen (VSt) 1-0, Miles (GBr) -1 dit) 0-1, Hansen (Ned) - Piket (Ned Beljavski (Oek) - Goerevitsj (Bel) 1 Alphen aan den Rijn INDOOR DISTRICTSKAMPIOENSCHAPPEN MEB1: M Verkerk - B De Bruin. Verkerk wint. VEB1: P W.lle - M.Patiwael 6-7 7-6 6-3. MEB2: M verkerk - E Bolten 6 3 6 1 VEB2 I Kruit - M Zonderop 6-4 6-2. M0B1: M Vis ser/Boogmans - 7-66-2 Partijen Nijboer, Beljavski. Miles Goerevitsi 3. Rozentalis 4, 8. VdeRoovll m der Werft 9-7 MDC1: n Wingerden Coach wil volgend seizoen met Rijnsburgse Boys omhoog In augustus van dit jaar wist Rob Kiebert het al. Dit zou z'n laatste jaar worden als tweede trainer van Excelsior Maassluis. Na vijf seizoenen de jeugd van deze zaterda geersteklasser onder z'n hoede te hebben gehad en daar opvolgend drie jaar als assistent van hoofdtrainer Eric Gudde te hebben gefunctioneerd, was hij er klaar voor. Kiebert: „Ik heb toen mijn ambities al uitgesproken. Ik wilde hoofdtrainer worden. Alleen was de vraag bij welke club en in welke klasse ik aan de slag zou gaan." Rob Kiebert zal in Rijnsburg uitgebreid met de jeugd aan de slag gaan. „Het is de bedoeling dat binnen afzienbare tijd wat jonge jongens het eerste van Rijnsburgse Boys gaan halen. Ik heb begrepen dat het materiaal daarvoor aanwezig moet zijn. Die taak spreekt mij zeer aan. Ik heb niet voor niets bij Excelsior vijf jaar met de jeugd gewerkt. Noem het maar een stokpaardje GERT-JANONVLEE Die vereniging kwam sneller dan hij had verwacht. Rijns burgse Boys dat Arie Kurver zag afhaken, kwam 'vrij'. De 35-jari- ge Kiebert solliciteerde en mocht zich drie weken later de toekomstige hoofdtrainer van de geelzwarten noemen. „Dat is inderdaad heel snel gegaan allemaal", zegt Kiebert. „Maar het liep ook erg soepel. In de gesprekken die ik met het bestuur van Rijnsburgse Boys had, bleek het snel te klikken. De club sprak mii aan en an dersom was dat blijkbaar ook het geval. Of het feit dat Kurver en Gudde elkaar goed kennen heeft meegespeeld bij de beslis sing? Dat zal voor mij geen na deel zijn geweest." De hoofdtrainer van Excelsior ziet Kiebert overigens niet graag vertrekken. Gudde: „Ik zal 'm missen, zo simpel ligt dat. Ik heb een goede assistent aan hem, Rijnsburgse Boys heeft met Rob een goede trainer in huis gehaald. Een trainer die de eerste klasse kent en die je ook niets meer hoeft te leren over het reilen en zeilen van een eer- ste-klasseclub. Ideaal dus." Dat vooraf al bekend was dat de combinatie Gudde/Kiebert in Maassluis aan zijn laatste jaar begon, paste ook volgens Gud de in de planning. „Rob is er aan toe als hoofdtrainer aan de slag te gaan. Dat heb ik hem ook verteld. Een van ons moest in ieder geval aan het eind van dit seizoen bij Excelsior weg. Jammer natuurlijk, maar zo gaat dat nu eenmaal." sw Maar het is bepaald niet de be doeling dat Kiebert in Riinsburg uitsluitend met de jeugd aan de slag gaat Het bestuur heeft hem in ieder geval laten weten niet nog eens zo'n seizoen als nu te willen meemaken. Met andere woorden, het bestuur wil de voorwaarden creëeren om Rijnsburgse Boys terug te krijgen op de plaats waar de club ook volgens Kiebert hoort, 'bij de eerste drie, vier clubs' in de eerste klasse. Eerst zal de vereniging er ech ter voor moeten zorgen dat Kie bert volgend seizoen op Sport park Middelmors geen tweede- Idasser aantreft. De trainer die acht jaar contractspeler was bij SW en later afbouwde bij zon dagtweedeklasser SFC, beseft dat die mogelijkheid bestaat. „Rijnsburgse Boys staat nu on deraan, dus die kans zit er in. Aan de andere kant geloof ik niet dat Rijnsburg ook echt zal degraderen. Daarvoor zit er te veel kwaliteit in de selectie. Kur ver heeft in Rijnsburg altijd al hard gewerkt en hij zal er dat laatste half jaar nog harder te genaan gaan om te voorkomen dat de ploeg degradeert. Nog maals, zeker weet je het nooit met voetbal, maar het zou me echt verbazen als de ploeg de gradeert." Bekend De situatie waarin Rijnsburgse Boys nu verkeert, komt Kiebert bekend voor. „Excelsior kende vorig seizoen exact dezelfde problemen. Kwam ook onder aan de ranglijst, terwijl er in de ploeg kwaliteit voldoende was. We hebben de zaak toen met hangen en wurgen gered en daarna in de maand mei over uren gedraaid om weer tot een deels vernieuwde, leuke frisse selectie te komen. Hier is dat Gelukkig wel, want het is ook Kiebert duidelijk dat je als de gradant vaak maar moeilijk te rugkeert op het oude niveau. Vandaar dat hij Rijnsburgse Boys de komende maanden op de voet zal volgen. „Zo goed en zo kwaad als dat kan, want ik werk natuurlijk nog voor en bij Excelsior Maassluis. Maar ik ben in ieder geval niet zo'n trai ner die zegt dat zijn nieuwe ver eniging pas belangrijk wordt als het dienstverband met de oude. is afgelopen. Ik geloof die trai ners ook absoluut niet. Kijk, ook als Rijnsburgse Boys in de twee de klasse uitkomt, mogen ze een uiterst gemotiveerde trainer verwachten, maar dat neemt niet weg dat de eerste klasse voor alle betrokkenen leuker den een verklaring af en noem de de teruglopende sponsorin komsten en gekorte subsidiebe dragen als oorzaken voor de huurschuld. Net als Foreholte zal waar schijnlijk ook Nieuw Vennep op eigen houtje verder gaan. Het vrouwenteam van Bollenstreek dat in de eredivisie speelt en onder een onafhankelijke stich ting opereert gaat ook zijn eigen weg. De handbalbond heeft al aangegeven dat een en ander voor de competitie geen gevol gen hoeft te hebben. Wel zal de gemeente Voorhout aan Fore holte weer toestemming moe ten verlenen om De Gaasbak te gebruiken. Onduidelijk is nog in hoeverre de gemeente de huur schuld af kan wentelen op Fore holte en Nieuw Vennep. (ploegen): 1. De Vries .32.50. 2 De Roon 1 32.82. 3. Bloemberg .32,89. 30 ronden, individueel; 1. Angenent. Bozjiev, 3. Hagen, koppelkoerv 1. Richard Kempen/Cazimier, 2. Takken/Kooy. 3. Vun- LEIDEN» Een voetballertje van Lugdunum F2 heeft blijkbaar zijn shirt met het oog op de toekomst gekocht In het duel tegen Docos F2 verliest het talentje de bal in ieder geval niet uit het oog. Een wedstrijdfragment uit het elfde Ad Dusée-toemooi voor F-junio- ren, dat gisteren in de Leidse 3- Octobemal werd afgewerkt. In de F2 poule eindigde UDO F1 op de eerste plaats. Bij de F1 elftallen deelden Lugdunum en Rood en- burg de hoofdprijs, in de F3 poule won Leidsche Boys en bij de F4 elftallen zegevierde VCL. In totaal namen 24 teams (11 verenigin gen) deel aan het jaarlijkse door v.v. Leiden georganiseerde zaal- voetbaltoernooi voor 6- en 7-jari- gen. Alle deelnemers ontvingen traditiegetrouw een blijvende herinnering uit handen van me vrouw Dusée. FOTO LOEK ZUYDERDUIN i kop 1 Renet 6 1/2 r Peter Murphy slaagt er door gaans uitstekend in om een on doordringbare facade op te bouwen. De bondscoach van het Nederlands vrouwenvolley balteam toonde zich tijdens het Dynamo-toernooi echter opval lend mild en vriendelijk. Ook gisteravond, na de 2-3 neder laag van 'zijn' pupillen tegen' Rusland. De diplomatieke opstelling van Murphy stak schril af bij zijn vele eerdere optredens in Apeldoorn de afgelopen jaren. Het toernooi gebruikte Murphy meestal voor een fikse tirade. De conclusie na zijn lange mo nologen was de afgelopen jaren eensluidend: het niveau dat het Nederlands vrouwenteam in de zomermaanden had opge bouwd, bleek geruïneerd na drie maandjes pover clubvolley bal in de kleurloze nationale competitie. Murphy koppelde er een pleidooi aan vast. Laat alle Ne derlandse toppers naar het bui tenland vertrekken om mini maal hun niveau vast te hou den. De smeekbede van de bondscoach is verhoord. Zeven van de twaalf internationals ver tonen hun kunsten inmiddels op buitenlandse podia. De mildheid van Murphy heeft ook een andere achter grond. Het vrouwenteam aast op een nieuwe geldschieter, die de begroting voor het ambitieu ze voorbereidingsprogramma op het Europees kampioen schap komend najaar in Tsje chië sluitend moet maken. Het verplicht de bondscoach tot het ventileren van een rooskleurige toekomstvisie. Een minstens zo belangrijke reden om optimisme te verkon digen, vloeit voort uit het pro gramma van het Nederlands team volgende week. Op 6, 7 en 8 januari strijdt Oranje met Duitsland, Italië en Tsjechoslo wakije in Bremen om een plaats in de eerste Grand Prix voor vrouwen komend voorjaar in Japan. Sympathie Het nieuwe Nederlandse man- nenteam heeft al de sympathie van het volleybalpubliek in Apeldoorn. De kroon op het werk ontbrak gisteravond nog wel. Van het eveneens totaal ge renoveerde Russisch team werd na een spectaculair slot met 2-3 (vijfde set 16-18) verloren. Ne derland eindigde door dit resul taat als tweede in groep B. Van middag wordt in de kruisfinales gespeeld tegen Canada, 's Een leerzaam conflict I wee weken geleden trad het voltallige bestuik;. I van hoofdklasser Alphense Boys af, omdat dfc. -JL. ledenvergadering de begroting van penning! 5 meester Rien Timmer afkeurde. Steen des aanstoots voor de meerderheid was een bedrag van 75.000 gul den, te besteden aan de selectie. Vooropgesteld: ik ken Alphense Boys nauwelijks en Timmer in het geheel niet. Maar uit de publikaties ronf; deze zaak wordt iets zichtbaar dat nadere belichting verdient omdat meer verenigingen er mee te maken kunnen krijgen. De afkeer van de leden van Alphense Boys, zo valt uit alles op te maken, richt zich niet zozeer tegen het bestuur, maai veeleer tegen Timmer persoonlijk. Een jaar of vijf geleden is Timmer, die een hoge positie in het zakenleven bekleedt, bij Alphense Boys gekomen en hij heeft er sindsdien allerlei functies bekleed. Bij gewone amateurclubs die een beetje willen meetellen, gaan tegenwoordig al forse bedragen om en men ontkomt dai -• ook bijna niet aan een wat zakelijke aan pak. Het nadeel daarvan is weer dat die niet zelden ten koste gaat van gemoede lijkheid, gezelligheid en andere dingen die tot de specifieke sfeer behoren van een gewone voetbalclub met talloze vrij willigere. Want die laatste categorie bijvoorbeeld heeft juist helemaal geen zakelijke motieven. Zoiets kan spanningen geven. De zakenman Timmer, zo vermoed ik, heeft dat wanke le evenwicht niet voldoende doorgrond. Hij is met zijn ideeën te ver voor de troepen gaan uitlopen. (Al zullen we over vijf jaar glimlachen over het punt waarover hij nu is gestruikeld). Zijn handicap was dat hij te veel de koel-calculerende buitenstaander bleef, iemand die „nooit echt is opgenomen in de familie van de Alphen se club" (zie het interview met hem in de krant van 19 december). Hij bezat er onvoldoende wortels. Had hij die wel gehad dan zou hij ook precies geweten hebben wat 'de familie' tegen hem had en zijn houding daaraa kunnen aanpassen. Hij zegt daar nu naar te moeten gissen: „Waarschijnlijk te dominant voor Boys-begrip pen". Het is tekenend. Zelf klaagt Timmer over het ge brek aan saamhorigheid in de club. De vraag is wat hij zelfheeft gedaan om die te bevorderen. Wie kilte zaait, zal geen warmte oogsten. Het conflict bij Alphense Boys zal niet op zichzelf blij ven staan. Het leiden van een amateurclub (zeker als die boven het maaiveld wil uitsteken) zal steeds meer geld vergen. Dat gaat onherroepelijk gepaard met gro tere zakelijkheid. En die zal steeds meer zakelijk inge stelde bestuursleden vragen. Vroeger kwam de leiding altijd voort uit de club zelf. Het waren mensen die de vereniging van haver tot gort kenden en dus wisten waar de grenzen lagen. Maar die bezaten niet altijd za kelijke kwaliteiten. Zo lang er weinig geld mee gemoeh was, deed het er ook niet zo veel toe. Die tijd is nu grotendeels voorbij. We staan als het wari op een breuklijn. Het ziet er naar uit dat het aantal za kelijk ingestelde buitenstaanders in de besturen van oj kwaliteit gerichte amateurclubs zal toenemen. Dat kan op zichzelf geen kwaad, zo lang dat type bestuurder maar beseft dat er méér voor komt kijken dan koele kelijkheid. Elke club heeft nog te maken met een grote achterban die heel andere tijden heeft meegemaakt. D(K tijden dat niet geld, maar zoiets ongrijpbaars als nest geur de vereniging bijeenhield. Wie als bestuurder daa geen gevoel voor heeft, loopt op den duur het risico e op stuk te lopen. En niet te weten waarom het is fout gegaan. Fusies In de Leidse voetballerij zijn de laatste jaren nogal wat fusies geweest. VTL en VNL vormden samen VCL, Uni tas en LDWS werden UDWS, Oranje Groen en ZLC j smolten samen tot FC Rijnland. Ik word bij dat soort zaken altijd door tegenstrijdige ge-j - voelens besprongen. Enerzijds vind ik het verstandig dat clubs niet wachten tot ze doodbloeden, maar een partner zoeken om zo het bestaan voort te zetten. Aan j de andere kant is het toch heel jammer dat clubs met een traditie van tientallen jaren uit het zicht verdwij nen. En aan die nieuwe namen wen ik ook zo moeilijk. Om maar eens iets te noemen: FC Rijnland zegt me niets. Dan moet ik altijd denken: wat was dat vroeger ook al weer? Ja, het zal mijn leeftijd wel zijn. Dan krijg I .je dat. Met enige deernis las ik onlangs dat de fusieclub FC Rijnland nu al weer moeite heeft de kop boven water te houden. Die probeert daarom aansluiting te vinden bij t Leiden. Tussen UDWS en LFC zijn ook al eens bespre- kingen geweest, maar die zijn afgeketst. Voor hoe lang, 1 r denk je dan. De situatie aan de Boshuizerkade zal toch d niet lang blijven zoals ze nu is. De bespeling van de vel-j i' den daar op zaterdag is al erg schraal en dat wordt in <k toekomst eerder slechter dan beter. Ik sprak er onlangs over met Jan Duivensteijn, de hoogste Leidse ambte naar op sportgebied, en die trok bij dat onderwerp|ook een zeer zorgelijk gezicht (met sigaretje dus bijna óndei zijn kin). Zijn sportnota kan over een paar jaar op dat gebied al totaal achterhaald zijn. Waar eindigt het? Zijn er over pakweg tien jaar nog maar vijf grote voetbalclubs in Leiden over? Als de hui dige trend zich doorzet wel. Het zakenleven, heel de maatschappij, is op weg naar grotere eenheden, de sport gaat ook die kant op. Ik weet niet of we daar blij om moeten zijn. In het zakenleven kan men zonder concurrentie, in de sport juist helemaal niet. In de Leidse korfballerij zie je ook de samenklonterin gen. De Algemene en Crescendo pogen tot elkaar te ge raken. Ik zie nu al op tegen die nieuwe naam. Bij Cres cendo is 90% voor, bij De Algemene (dat zijn veld moet opgeven) ligt het problematischer 57%. Wat doe je metj zo' n meerderheid? Het is eigenlijk te weinig om zo'n I ingrijpende stap te doen, maar ook weer te veel om al-1 leen door te gaan. Ik zou dan ook niet graag in de schoenen staan van de bestuurders van De Algemene. SPORT OP TV 7 10-17.15 DkJ 2: Sport H 19 00-2L00 EURO: IJshockey: Europa- 1I 30J0 30 Sporti^NFL American fool- ball. Detroit - San Francisco. 20.30-21.30 Sportnet: Powersports inter national. 21 30-22 00 BRT 2: Sport. 21 30-22 00 Sportnet: Motorsport: Prosu- ?9T> perbikes 1992.14e ronde vanuit As~n ball I 22.30-22.55 BRT 1: Sport. 23.00-00.30 EURO; Boksen. 0.00-00.30 Sportnet: NHRA dragracing. 00.30-01.00 EURO: Eurosport ni 00.30-01.00 Sportnet: Autosport. 01.00-02.00 Sportnet: Bowling. 11 00-12 00Sportnet:

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16