Dertiende Jazzweek swingt meer dan ooit Jan de Bisschop in Rembrandthuis Ruzie over schoonmaak standbeeld Vondel Cultuur&Kunst Stijging bezoekersaantal Toneelgroep Amsterdam PINSDAG 29 DECEMBER 1992 .15 RUYGROK (CHEF) DSC-Band, Jazz at the Templeen 'American Eveningnieuwe hoogtepunten De 13de Leidse Jazzweek komt er aan en wordt groter en 'swingender dan alle voorgaande keren. Bekende onder- idelen, zoals de Jazzmarathon, de kroegentocht en het (Key Town Festival staan weer op het programma, maar er is ook veel nieuws. Trots is de organisatie op het feit ^dat ze een van de oudste, traditionele jazzbands, De Dutch Swing College Band, hebben kunnen strikken voor een optreden in de Waag. Maar ook speciale evenemen ten als 'Jazz at the Temple', dit jaar met het Greetje Kauf- (feld Trio, en de muzikale show 'A Great American Eve ning' in de Leidse Schouwburg behoren tot de hoogte punten van de Jazzweek 1993. reiden De jazzweek gaat swingend van start op zaterdag 9 januari in de Waag. Voor de 'officiële' ope ning is de bekende presentator en jazzliefhebber Fred Racké aangetrokken. Na een kort ope ningswoord is het podium voor (le Jojo Swingband die, onder lèiding van altsaxofonist/vibra- ïónist Joep Peeters, met een ge varieerd repertoire van ever- jgreens uit de gloriedagen van jde jazz het publiek in de stem ming zullen brengen voor een peek vol jazz, jazz en nog eens Op deze zaterdagmiddag be- jint ook het ISW Dixie-Swing Concours. Zes orkesten laten horen wat ze kunnen op het ge bied van dixieland en swing. Volgens de organisatoren staan ze borg voor 'een lekkere mid dag ouderwetse jazz'. Tijdens deze voorronde wordt uitge maakt welke drie orkesten doorgaan naar de finale, op za terdag 16 januari, en dus kans maken op de beschikbaar ge stelde geldprijzen en de ISW Jazz Bokaal. Gedurende de jure ring geeft ook de Willick Square Jazz Band nog een paar num mers ten beste. Jazzmarathon De eerste avond (9 januari) van de Leidse Jazzmarathon in de Waag is gereserveerd voor Hans Dulfer met zijn Tough Tenors. Naast de Dutch Swing College Band (14 jan.) staan verder on der meer op het programma van de Waag: The Straight Soul- band (10 jan.), La Blusa (11 jan.), King Cover (met covers van o.a. Chaka Khan en Earth Wind Fire, 12 jan.), Cooper Test (een mengvorm van jazz, pop, rock, latin en funk, 12 jan.), Mr. Boogie Woogie (13 jan.), het Leids Studenten Jazz Gezel- Foto's en aquarellen in Leiderdorp leiderdorp» Henny van Oosten reisde naar Mexico en Guatema la met als resultaat een serie foto's die van 4 januari tot 18 febru ari te zien is in het Leiderdorpse verpleeghuis 'Leythenrode'. Da gelijks van 10.00 tot 20.00 uur. Vlak erbij, in het St. Elisabeth Ziekenhuis, hangen tot en met 8 februari aquarellen van Netty Beukers-van Steen. De Leidse kunstenares heeft een voorkeur voor bloemen en landschappen. De expositie in het restaurant van het ziekenhuis is dagelijks van 8.00-20.15 uur, zaterdag en zondag 9.00-15.30 en van 17.30- 20.15 uur. Exposities in de regio regio Van Marijke Kloosterman-Hol hangt bij Osram in Alphen aan den Rijn vanaf 8 januari een aantal kunstwerken. Klooster man vervaardigt olieverven en textiel. De tentoonstelling duurt tot 10 maart en is op werkdagen open van 09.30-16.00 uur. Twee leden van de schildersvereniging Kameleon, H. Volbeda en H. van Dalen, exposeren vanaf 8 januari in het raadhuis van Zoeterwoude. De tentoonstelling wordt die dag geopend door de Zoeterwoud- se wethouder van cultuur, R. Hogenelst. Filmfestival: Stanly Kubrick LissEJongerencentrum Magnifiosi, aan de Ruishomlaan 21 in Lisse, vertoont vanavond en morgenavond vier films van regis seur Stanly Kubrick. Vanavond staan 'A Space Odyssey' (19.30 uur) en 'A Clockwork Orange' (22.15 uur) op het programma. Morgen draaien 'The Shining' (19.30 uur) en 'Full Metal Jacket' (22.30 uur). De zaal gaat beide avonden open om 19.00 uur. Op 1 januari gaat Magnifiosi om 00.30 uur van start met een Nieuwjaars- swingnacht. Uit de schatkamer van Blaeu amsterdam 'Uit de schatkamer van Blaeu' is de titel van een tentoonstelling in het Nederlands Scheepvaartmuseum in Am sterdam. De expositie duurt tot 19 april en brengt de Amster damse cartografie en boekdrukkunst in de zeventiende eeuw in beeld. De drukkerij en uitgeverij van Blaeu was beroemd om zijn glo bes, wandkaarten, zeemansgidsen en atlassen. Een tentoon stelling voor globetrotters dus. Drie hemelglobes uit het atelier van Willem Jansz. Blaeu. Alle drie zijn ze na 1621 gemaakt. foto scheepvaartmuseum ij De voorstellingen van Toneel- Eoep Amsterdam (TGA) heb- ;n het afgelopen seizoen in to taal 78.089 bezoekers getrok ken. Een stijging ten opzichte van het seizoen 1990-1991 van 11.854 bezoekers. Dat blijkt uit jhet jaarverslag van TGA. In totaal speelde het toneel- 1 gezelschap het afgelopen jaar 384 voorstellingen. Het meren deel van de bezöekers 53.386 mensen zag een produktie van de Toneelgroep Amsterdam in een van de theaters in de hoofdstad. Een kleine 2.000 mensen bezocht een TGA-voor- stelling buiten Nederland. Het afgelopen seizoen wordt door artistiek leider Gerardjan Rijnders getypeerd als 'roerig'. Dit jaar werd bepaald dat de Toneelgroep Amsterdam per seizoen 1,2 miljoen gulden moet bezuinigen. Mr. Boogie Woogie foto pr Greetje Kauffeld foto pr Gerrie van der Klei foto schap (15 jan.), een Leidse Jazz week Jamsession (15 jan.) en Ugly White Belly (16 jan.). In het Leidse Volkshuis wordt het publiek dit jaar meegeno men in Franse sferen en wel met het trio Fapy Lafertin (11 jan.). Onder het motto 'Jazz at the Temple' treedt op dinsdag 12 januari in de sfeervolle Taffe- hzaal van het Rijksmuseum van Oudheden het Greetje Kauffeld Trio op. Op het programma van de prominente jazzvocaliste staan onder meer composities van Michel Legrand, Kurt Weill, Paul McCartney en John Len- Naar jazz kun je ook kijken. Bij Mecenas Art Consultancy wordt, rond de Leidse Jazzweek, een expositie gehouden van heden daagse kunst die de jazz als onderwerp heeft. Beroemde (Miles Davis) en minder beroemde musici zijn te zien in schilderijen, houtsnedes, litho's en op foto's in de galerie aan de Middelsteg racht 87. Het werk is afkomstig van verschillende Nederlandse kunstenaars. De expositie duurt de gehele maand januari. Mece nas is geopend op werkdagen van 9.00 tot 17,00 uur en op zater dag van 9.00 tot 16.00 uur. Kroegentocht Weer of geen weer: vaste prik op de woensdagavond tijdens mee aan dit, volgens sommigen, de jazzweek is de kroegentocht, absolute hoogtepunt van de Niet minder dan 42 horecagele- Leidse Jazzweek. Het wordt ook genheden doen dit jaar (13 jan.) dit jaar weer 'een gigantische I T Tf V 'Tir. Millie Scott foto archief happening', belooft jazzweekor- ganisator D. Wansink. En, laat hij weten, in alle deelnemende gelegenheden is het dit jaar vrij entree. In de Waag, de thuisba sis van de Leidse Jazzweek, treedt vanaf 21.00 uur Mr. Boogie Woogie and the Fires- weep Bluesband op. Verder is er een keur aan orkesten en muzi kanten, te veel om op te noe men. En ook de borrelbus rijdt weer. Acht avonden Leidse jazz week betekent natuurlijk ook weer acht avonden jazz in jazz café The Duke. Maar, het echte hoogtepunt van de Leidse Jazz week is natuurlijk als altijd het Keytown Jazzfestival in de programma heeft ook dit jaar weer een internationaal karak ter met optredens van Wayne Bartlett, de Gipsy Kids, het Nat Adderley Quintet, Deborah Brown en de Blue Friends Jazz Band. American Evening Voor wie niet alle zalen van de Stadsgehoorzaal wil afstruinen is er dezelfde zaterdagavond, als alternatief, een muzikaal feest met Phil's All Stars in de Leidse Schouwburg. Onder de titel 'A Great Ameri can Evening' brengen Gerrie van der Klei (bekend van musi cals als 'Foxtrot' en 'De zoon van Louis Davids'), altsaxofonist Piet Noordijk, zanger en pre sentator Philip jPaar en pianist Karei Boehlee met swingende nummers en ballads een ode aan bekende jazzsterren. De Leidse Jazzweek wordt, we mogen inmiddels wel spreken van traditiegetrouw, op zondag afgesloten met een gospelcon cert in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat (17 jan.). Vo rig jaar moest Milly Scott we gens ziekte verstek laten gaan, maar dit jaar heeft ze verzekerd er bij te zullen zijn. Milly Scott wordt tijdens dit concert bege leidt door een gelegenheidstrio o.l.v. Rob van Dijk en de St. John Jazz Pilgrims. amsterdam Het standbeeld van Joost van den Vondel in het Vondelpark in Amsterdam is ernstig bescha digd door schoonmaakwerk- zaamheden. Dat heeft de direc teur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, Wim Beeren, onlangs aan het dagelijks be stuur van het stadsdeel Zuid ge schreven. In zijn brief adviseert Beeren het beeld naar een gieterij te brengen om het beschermende laagje patina opnieuw te laten aanbrengen. Patina is de grijs groen oxydatielaag die op kope ren en bronzen (kunstvoorwer pen ontstaat en doorgaans als verfraaiing wordt beschouwd. Het patina kan desgewenst ook kunstmatig worden aange bracht. Wethouder Wals (D66) van het stadsdeel Zuid heeft laten weten het advies van Beeren niet op te zullen volgen. Wals erkent dat het patina tijdens de reiniging is verdwenen. Maar binnen een maand of twee zal het weer op natuurlijke wijze op het bronzen standbeeld terug keren, zo hebben deskundigen hem verzekerd. Als het verweer de laagje met chemicaliën zou worden aangebracht, kost dat 12.500 gulden. Het standbeeld van Vondel werd in 1867 gemaakt door de beeldhouwer Louis Royer (1793-1868) die ook verant woordelijk was voor het beeld van Rembrandt op het Rem- brandtplein in Amsterdam, Wil lem de Zwijger in Den Haag en Michiel de Ruyter in Vlissingen. Ongeveer twee maanden ge leden gaf het stadsdeel Zuid de opdracht het beeld van Vondel te restaureren omdat het van de sokkel dreig de te vallen. Het werd schoon gemaakt met een waterstraal onder hoge druk. Volgens Wals is bij de op knapbeurt geen schade veroor zaakt, maar juist aan het licht gebracht. Zo zou een restauratie van tien jaar geleden, waarbij het hoofd weer op de romp werd geplaatst, slecht zijn uitge voerd. bob bouber Als kunstenaar geniet hij een geringe bekendheid: Jan de Bis schop (1628-1671) was van be roep advocaat. Maar de teke ningen en etsen die hij uit lief hebberij maakte, zijn van zeer hoge kwaliteit. In het Rem brandthuis zijn zeventig werken van hem bijeengebracht: land schappen, figuurstudies en ko pieën naar oude meesters en tijdgenoten. Renske Jellema, een van de samenstellers yan de tentoon stelling: „Het tekenonderricht maakte in die tijd in hogere kringen deel uit van de opvoe ding. Men deed dat om zichzelf een beetje de status te geven van de universele, in verschil lende takken van kunst en we tenschap bekwaamde mens. 'Als je iets van kunst wilt begrij pen, moet je het zelf ondervon den hebben', gold als motto. In 1660 stichtte De Bisschop met enkele vrienden een privé-te- kenacademie, waar zij vier avonden per week tekenden." Huygens Jan de Bisschop is geboren in Amsterdam, als zoon van een koopman. Na voltooiing van zijn rechtenstudie in Leiden vestigde hij zich in 1652 als ad vocaat in Den Haag. Hij raakte er bevriend met Constantijn Huygens en diens zonen. De Bisschop was gehuwd met Anna Barleus, dochter van de be roemde theoloog Caspar Bar leus. Op 43-jarige leeftijd over leed hij aan tbc. De Bisschop is wellicht de enige 17e eeuwse kunstenaar die erin slaagde in zijn tekenin gen het zonlicht weer te geven. Jellema: „Hij werkte met sterke contrasten tussen licht en don ker. Alsof hij in Italië werkte. Dat is niet echt zo; hij is er nooit geweest." „De Bisschop werkte ook al tijd in warme roodbruine tinten en gebruikte een door hemzelf gemaakte inkt, die door latere onderzoekers naar hem werd vernoemd. Als er op een veiling een roodbruine tekening wordt 'Episcopius: Allegorie op de macht naar Venus', een schilderij van Jan de Bisschop. aangeprezen, noemen ze het een tekening in 'De Bisschop- inkt'. De kenmerkende rode kleur wist hij door toevoeging van koper te verkrijgen." Voor de landschappen bleef hij dicht bij Amsterdam. Toen hij in Leiden studeerde, heeft hij daar in de buurt getekend. Nu worden zijn zonovergoten land schapstekeningen bijzonder gi Waardeerd. Maar in de 17e e 18e eeuw was men vooral gt charmeerd van zijn fraai uitgi werkte tekeningen naar schild» rijen van tijdgenoten als Frans van Mieris en Cornelis van Poe- lenburgh en oude meesters als Lucas van Leyden, Rafael en Hans Holbein." Jellema: „Met dat kopiëren van beroemd werk was niets mis: het ontlenen van onder werpen en navolgen van be roemd werk was als een soort kunst verheven. Rembrandt heeft aan Lievens ontleend. Nu wordt natekenen niet meer ge apprecieerd." Klassieke beelden „Toen De Bisschop 'Icones' en 'Paradigmata' publiceerde, et sen naar klassieke beelden en naar Italiaanse tekeningen, ver wierf hij veel erkenning bij zijn vakgenoten. Het waren twee 'voorbeeldige' prentreeksen, be stemd voor zowel de leergierige jonge kunstenaar maar ook voor de kunstliefhebber. Men was in in Nederland op beel dend terrein nogal 'platvloers' „Rembrandt is een mooi voorbeeld van hoe het in de ogen van De Bisschop niet moest. Over een Rembrandt- prent van een vrouw met han gende borsten en een nogal dik ke buik zei hij: 'Dit is toch niet welgevoeglijk. Je kunt dat toch op een mooiere manier uitdruk ken?' De Bisschop maakte die etsenseries echt met de bedoe ling om de kunst naar een hoger niveau te tillen. En dat is hem gelukt. Ze speelden een belang rijke rol bij de doorbraak van het classicisme in de Neder landsekunst." Rembrandthuis, Jodenbree- slraat 4-6, Amsterdam: 'Jan de Bisschop, advocaat en teke naar'. Tot en met 28 februari. Maandag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur; Zon- en feestdagen van 13.00-17.00 uur. Nieuwjaarsdag gesloten. Hoofdrol voor het decor in 'De wind in de wilgen' toneel recensie dirk willem rosie 'De wind in de wilgen' Toneelbewer king: Alan Bennett Vertaling: Caret Alpnenaar Gezelschap Ro Theater Regie Han Römer Decor Rieks Swar te Kostuums: Carly Everaert Te zien: t/m 3/1Rotterdam. 'Peer Gynt' van het Ro Thea ter was vorig jaar lang, moei lijk en saai. Zo'n omschrij ving siert geen enkele voor stelling, maar als het om de jaarlijkse jeugdproduktie gaat is er natuurlijk helemaal iets mis. Met 'De wind in de wilgen' trekt het Ro Theater de zaken weer recht. Het ge zelschap herstelt zijn eigen traditie in ere om rond de jaarwisseling een stuk op het repertoire te hebben waar het hele gezin van kan genie ten. Met heel veel dank aan het vormgeversduo Rieks Swarte (decor) en Carly Everaert (kostuums) heen Han Römer een voorstelling geregisseerd die tamelijk lang duurt en die in drama tisch opzicht nog niet hele maal in evenwicht is, maar die ondanks alles van begin tot eind boeit. Al was je zo doof als een kwartel en had je een pesthe- kel aan wilgen, dieren en kin deren, dan nog zou je al leen voor het grandioze de cor van Rieks Swarte naar 'De wind in de wilgen' moe ten. Want wat maak je daar zoal mee: een afdaling in een dassehol, een sneeuwbui in een eng bos, een rondje met paard en wagen, een ritje per stoomtrein. Swarte's speel goedtheater altijd goed voor een paar open doekjes dicteert de open' sfeer van de voorstelling. Je ziet dat het nep is, je lacht om de illusie en ie laat je des te har der meesleuren. Het klassie ke avonturenverhaal van Kenneth Grahame heeft in zijn bewerking een behoorlij ke tik van toneelschrijver Alan Bennett meegekregen. Dat is leuk voor de ouders van de jeugdige kijkers, want er zijn nogal wat fraaie 'one liners' de tekst binnengeslo pen. Zo verzucht de rat: 'Kin deren... al die zorgen... Is dat het wel waard?' Ook vertaler Carel Alphenaar voegt het zijne toe: 'Ko Konijn zijn pa zit in de paté'. Qua taal is 'De wind in de wilgen' om op te vreten, maar Bennett heeft de op bouw van zijn karakters laten sloffen. Zo zet hij de vier hoofdfiguren Mol, Rat, Das en Pad heel sterk neer, maar hullen hun onderlinge ver houdingen zich naar het ein de toe in mist. De rat wordt geportretteerd als dichter, maar die kwaliteit verliest hij gaandeweg totaal. Heel aar dig wordt de naïeve Mol te genover de slimme Rat ge plaatst. Wat de één dapper vindt, beschouwt de ander als dom. De das komt daar bij als een soort pompeuze betweter die de jonge Mol helemaal inpalmt. De jaloe zie vlamt op bij de rat, die de mol nota bene gered heeft en als eerste vriendje met hem is geworden, maar dit con flict wordt verder helemaal niet uitgewerkt. En wat moeten we met de rijke, losbollige Pad? Moeten we hem aardig vinden? Ja. want hij zit 20 jaar in de ge vangenis omdat hij de rech ter een 'flapdrol' noemde. Nee, want die groene blaas kaak verkocht zo maar zijn paard aan de slager. Alan Bennett heeft kortom naar het einde toe een heleboel draadjes laten rafelen en re gisseur Han Römer is niet in staat gebleken om die weer aan elkaar te breien. Gelukkig valt er bij 'De wind in de wilgen' zoveel te genieten dat de losse eindjes nooit de overhand krijgen. Het is om te beginnen een spannend en leuk verhaal over vier rivierbewoners die het aan de stok krijgen met de bewoners van het Wilde Woud, de enge fretten, de ge mene wezels en de sluwe hermelijnen. Die vin bn ten, de mol (Esther Scheid- wacht), de rat (George van Houts), de Das (Guus Dam) en de Pad (Piet Römer) wor den stuk voor stuk ontzet tend leuk en met kennis van zake gespeeld. Maar de hoofdrol blijft de hele tijd weggelegd voor Rieks Swarte met zijn visuele toverkun sten. Of het nu om een haardvuur of een landhuis gaat, Swarte laat het oog het werk doen. En de fantasie doet de rest

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15