IVF: gelijke kans op zwangerschap Vriie dagen? Kom naar Meubelplein Leiderdorp! Een monument of openbaar toilet? Het Gesprek van de Dag Kerstvenster 'Revolutie' bij PTT zorgt voor ongemakkelijke stilte 'Vuurwerk moet vooral mooi tonen' DINSDAG 29 DECEMBER 1992 Is één van uw goede voornemens dat u volgend jaar mooier gaat wonen? Doe dan tussen Kerst en Nieuwjaar een rondje Meubel plein Leiderdorp. Daar ziet u de nieuwste collecties. En kunt u natuur lijk genieten van de feestelijke ambiance. Informatie: 071-416585. NA ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN.WOON JE VEEL MOOIER. A4, afslag Leiderdorp Voorbijgangers over Vredesmonument aan Leidse Garenmarkt LEIDEN «CEES VAN HOORE „Dat vind ik nu weer zo'n flau we opmerking", zegt kunste naar Piet Hein Stulemeijer. Zijn ogen krijgen een strijdbare uit drukking. 'Kom maar op!' lijken ze te zeggen tegen de voorbij ganger die opmerkt dat het Vre- desmonument op de Garen markt een aantal parkeerplaat sen kost. „Die discussie hebben we toch allang gehad?" Ja, daar in heeft Stulemeijer groot gelijk. En voor de vrede moet je wat over hebben. „Man, er fs ner gens vrede", sneert de voorbij- - ganger. Daarin heeft hij weer gelijk. HetVredesmofiument dat vorige week aan de Leidse Garenmarkt werd geplaatst: een omvallende douchecel of een kunstwerk van allure? 'The man in the street' aan het woord. Samen met een aantal technici van het Amsterdamse construc tiebedrijf Tetterode is de kun stenaar bezig de laatste naden in het monument af te dichten. Dat gebeurt met een speciaal soort kit. Het monument heeft i een kubus die „Een hartstikke leuk monument", vindt M. Vallentgoed (links). „Doe niet „moet dat een monument voorstellen?" schuin in de grond is gestoken. Maar bij aandachtiger beschou wing, blijkt het object te be staan uit twee helften waar je tussendoor kunt lopen. Een mooi en strak kunstwerk is het. Het lijkt wel alsof Stulemijer de zwaartekracht een kunstje heeft geflikt. Zoals zijn creatie daar staat, is het alsof die elk mo ment kan omvallen, móet om vallen. Maar dat gebeurt niet. Met deze vormgeving heeft Stu lemeijer naar eigen zeggen het 'wankele evenwicht van de vre de' willen uitbeelden. Maar dan zijn er natuurlijk altijd mensen die - wat zijn we weer gevat - zeggen dat het monument 'net een Boeing is die zich in de grond heeft geboord.' De wanden van het monument zijn van spiegelend glas, zodat we er het leven van alledag in kunnen terugzien. Dat geeft iets dynamisch aan het kunstwerk. „Vrede is geen statisch begrip", zegt Stulemeijer. „Wat wij vrede noemen, verandert voortdu rend. We hebben de vrede van een landschap maar ook de ge wapende vrede. Begrijpt u?" Het is opmerkelijk hoe kwaad kunst de mensen kan maken. Een wat vinnige dame die haar naam niet wil zeggen, vindt het kunstwerk een „afknaller van de eerste orde". „Dat ding past toch totaal niet in de omgeving. Dat ze zo'n mooi plein, zo'n mooi doorkijkje, verpesten door zo'n wanstaltig ding neer te zet ten. Een grote schande, meneer, schrijft u dat maar in uw krant." Meneer Bank uit Hoogmade, die wij even later in het vizier zo mal", zegt A. Kloots (rechts), foto henk bouwman krijgen, voorspelt dat het mo nument al voor Nieuwjaar be klad zal zijn met graffiti. De he ren De Beaufort en Blokland doen er nog een schepje boven op en vrezen dat het al voor de officiële onthulling op 7 januari 'kapot' zal zijn. Gelukkig heeft de kunstenaar meer vertrouwen in de mens heid. „Omdat dit toch een vre- desmonument is, denk ik dat er een grote sociale controle zal zijn. Dat de mensen het niet zullen pikken als vandalen zich op mijn werk zullen storten. Maar het materiaal is sterk hoor, acht keer zo sterk als ge woon glas. En de constructie zorgt ervoor dat het monument tot diep in de eenentwintigste eeuw zal blijven staan. Het is bestand tegen orkaankracht. Dus ik maak me geen zorgen." „Een hartstikke leuk monu ment", vindt M. Vallentgoed. „Eindelijk. Ik had het zelf ver zonnen kunnen hebben. En de plek waarop het staat is ook goed: het valt meteen in het oog." „Doe niet zo mal", zegt A. Kloots. „moet dat een monu ment voorstellen? Ik dacht eerst even dat het een openbaar toilet was. Op zich is het wel mooi, hoor, maar ze hadden het er gens in de buurt van de Pieters kerk neer moeten zetten. In een beetje vredige omgeving." En ja hoor, daar komen de cen ten aanrollen. We dachten al: waar blijven ze zo lang? Kwaad zijn ze, woedend, de drie Leidse dames die met volle bood schappentassen langs komen zeulen. „Zet maar in de krant dat wij het weer magge betalen. Tjongejonge, hoeveel heeft-ie d'r voor gehad? En wij maar dokken!" De familie De Vries vindt het monument 'mooi en onge woon'. „Maar ze moeten al die slordige reclametroep die erom heen staat eens weghalen. Moet je nou eens kijken naar zo'n Mupi. Dat ding staat midden op het trottoir. Okay, er zit een stadskaart aan de andere kant, maar je moet je motor eens een keer op de stoep durven neer zetten, dan heb je wel mooi een bekeuring. Maar als het om re clame gaat, mag alles. Ik vind dit echt een mooi monument. Waarom moet het altijd zo ou derwets zijn, waarom altijd vre desduiven en dat soort werk? Nee hoor, laat de mensen maar eens nadenken. Dat is goed voor ze. Het is met kunst net als met vrouwen. Voor een mooie vrouw moet je veel moeite doen, maar als je haar eenmaal hebt, smaakt de verovering des te zoeter. Zo is het ook met kunst. Die moet je veroveren." Het Gesprek van de Dag heeft een prijs van honderd piek uitgeloofd voor het mooiste kerstraam. Tiental len mensen reageerden. De redactie heeft daarom besloten nog tot en met oudejaarsdag door te gaan met het plaatsen van kerstvensters. Vandaag het raam van mevrouw Bontje uit Ter Aar. Zij heeft voor een voorstelling met kerstfiguren verschillende technieken gebruikt, zoals haken, borduren, knippen en door- stoppen. Het is de eerste keer dat mevrouw Bontje haar venster heeft versierd. „Ik zei tegen m'n dochter dat ik eigenlijk door het Leldsch Dagblad ben wakkergeschud. foto wim dijkman Ineens was het er niet meer. Het vertrouwde geluid in de telefoonhoorn van de kiestoon tus sen kengetal en abonneenummer. De PTT is aan een stille revolutie begonnen. Voorlopig al leen nog maar bij de 'zakelijke' telefooncentra les, maar in 1993 volgt geleidelijk het hele tele foonnet. Per 1 januari 1994 komt dan definitief een einde aan een verschijnsel waar de telefoneren de Nederlander bijna een mensenleven lang aan gewend was. De code van 'kiestoon-kenge- tal-nieuwe kiestoon-abonneenummer'. Wie daar zonder waarschuwing mee te maken krijgt, staat toch even verbaasd te kijken, zo spreken we uit eigen ervaring. Deze week 'ver dween' de tweede kiestoon uit de centrale van het Leidsch Dagblad en verschillende gerouti neerde bellers raakten even van slag. Een tele foonstoring, zo luidde de eerste reactie van journalisten die kennelijk weinig vertrouwen in de diensten van PTT-Telecommunicatie heb ben. Maar niets van dat alles. Het gaat om de Eu ropese Eenwording op het gebied van telecom municatie. De veranderingen moeten er toe lei den dat we vanaf 1994 in Europa allemaal op dezelfde manier gaan bellen. Zo verdwijnt niet alleen de kiestoon na het netnummer, die vol gens de PTT toch al geen functie had, maar ook verandert ook de toonhoogte van de resterende kiestoon en als klap op de vuurpijl verandert ook het internationale toegangsnummer. In plaats van 09 wordt dat 00. Om dat mogelijk te maken ruimen ook alle PII -servicenummers het veld die met 00 beginnen. Daarvoor in de plaats komen 06-nummers. Zo is het inlichtin gennummer 008 al veranderd in 06-8008. Ongetwijfeld zullen de veranderingen snel wennen. En ongetwijfeld mist niemand in 1994 de nu nog vertrouwde nummers en geluiden. Maar ten minste één bekende raakt wat hou vast kwijt. „Met die toon wist je tenminste dat je het netnummer goed had", zo bekent de niet al te vingervaste beller. Branche vrij stabiel LEIDEN RUDOLF KLEUN Nederlandse consumenten zijn prijsbewust. Ook als het om vuurwerk gaat en het geld in fei te in de lucht verdwijnt. Daar mee zou ook de trend verklaard kunnen worden dat er steeds minder knalwerk en steeds meer siervuurwerk wordt ver kocht. „Het moet tonen, grote pijlen die er al in de verpakking mooi uitzien. Men vraagt zich niet eens af wat er dan uitkomt. Uiteindelijk steekt iedereen al les tegelijk af in dat kwartier na middernacht en wie ziet dan nog precies wie welke pijl heeft afgestoken?" J. Van Eeuwijk-Kat is opge groeid met vuurwerk. Haar va der is de naamgever van de Leidse 'vuurwerkfabriek' A.J. Kat bv. Tegenwoordig is haar man directeur van het bedrijf dat zijn wortels in de vroege ne gentiende eeuw heeft. Vuur werk wordt al twintig jaar niet meer gemaakt aan de Stadspol- derweg. Het grootste deel van de produkten wordt uit China gehaald. Daarnaast is er een handjevol toeleveranciers in on der andere Duitsland en Spanje. De vuurwerkbranche wordt volgens haar gekenmerkt door stabiliteit. Spectaculaire groei is er niet bij. De jaarlijkse verhalen dat 'Nederland' voor weer meer geld - bedragen in de tientallen miljoenen - verknalt met Oud jaar, doet ze af met 'natte vin gerwerk'. „Hoe moet je dat nu nagaan. Dat weet toch nie mand". Afgaand op eigen waar neming zegt ze dat het vooral jongeren zijn die vuurwerk af steken. „In een straat waar vooral ouderen wonen, wordt nauwelijks vuurwerk afgesto ken. En aangezien Nederland vergrijst, zal de groei nooit gi gantisch zijn". Terughoudend Vuurwerk is een gespreksonder werp dat de gemoederen hoog kan doen oplaaien. Voor vuur werkleverancier Kat reden om terughoudend te zijn met publi citeit. Het produkt verkoopt zichzelf, daarvoor is contact met dc pers niet nodig. Al te veel aandacht voor het wat ver scholen liggende, zwaar bevei ligde bedrijf, zou onvolwassen vuurwerkliefhebbërs maar op ideeën kunnen brengen. En dus mogen er geen foto's worden gemaakt, van de voorraden en wil mevrouw Van Eeuwijk zelf Vuurwerk werd tot twintig jaar geleden op ambachtelijke wijze vervaardigd bij Kat aan de Stadspolderweg. Deze foto dateert van rond 1950. foto pr ook niet met een foto in de krant. Het bedrijf was tot 1980 regelmatig mikpunt van inbre kers. De aanleg van extra bevei liging maakte daar een einde aan. Vorig jaar probeerden twee jongens („Het zijn altijd jon gens, altijd minderjarigen, zelfs voor druggebruikers is het niet interessant") het voor het laatst. Toen bij het betreden van het terrein de verlichting aanfloep te, sloegen ze op de vlucht om vervolgens door de politie uit een sloot te worden gevist. Verouderd Het echtpaar Van Eeuwijk-Kat zwaait sinds 1969 de scepter bij Kat. De vader van mevrouw Van Eeuwijk die het bedrijf in het begin van deze eeuw overnam van apotheker Joh. Loeff, was enige jaren daarvoor overleden. Het bedrijf werd gerund door een zaakwaarnemer en was ver ouderd. Onder de nieuwe lei ding zou het worden gemoder niseerd. Geleidelijk kwam er een einde aan het het arbeids intensieve zelf vuurwerk maken. In de hoogtijaren waren daar twintig mensen bij betrokken. Nu telt Kat, inclusief de directie, vijf medewerkers. Ojn in te kopen, wordt ieder jaar een reis naar China ge maakt. Daar worden fabrieken bezocht, waar demonstraties worden gegeven. Hoewel de za kenreizen intensief zijn en nau welijks ruimte bieden om het land verder te bekijken, heeft mevrouw Van Eeuwijk er veel zien veranderen. „De eerste keer dat we er kwamen liepen ze nog in van die blauwe pak ken. De fabrieken waren gesub sidieerd, de prijzen waren overal hetzelfde. Als je in de fa briek foto's maakte, bedekten meisjes hun gezicht. Nu is er concurrentie en kijken meisjes met lippenstift je aan". Vuur werk behoort in China tot het dagelijks leven. Bij huwelijken, geboortes en begrafenissen wordt het afgestoken. Door vol wassenen, maar ook door kin deren van vier jaar, in miljoe nensteden gewoon in het ver keer. „Fietsers wijken dan even uit". Het verdwijnen van het vuur werkambacht uit Nederland noemt ze onvermijdelijk. „Daar is het te arbeidsintensief voor. Al dit soort ambachten ver dwijnt onvermijdelijk naar de Derde Wereld". Met het ver dwijnen van de produktie kreeg de vuurwerkfabriek ook een an der gezicht. De aparte, uit vei ligheidsoverwegingen, klein ge houden loodsjes ruimden het veld voor bunkerachtige maga zijnen. Met het ambacht ver dween ook de geur van chemi caliën waaruit de 'sassen', de inhoud van vuurpijl en rotje, werden vervaardigd. „Dat is een jeugdherinnering, die lucht als je hier het terrein opkwam. Nu ruik je alleen nog maar karton". AZL behandelt jaarlijks 600 vrouwen De kans om 'normaal' of 'kunstmatig' zwanger te worden is even groot. In het verloop van beide zwangerschappen zit geen verschil. Het enige onderscheid is, dat bij een kunstmatige bevruchting meer embryo's worden terug geplaatst om de kans op een zwangerschap te vergroten. lijke weg ontstonden. „De ge dachte dat IVF vroeggeboorten in de hand werkt is dus niet juist", reageert Naaktgeboren. Volgens hem is het het optre den van meerlingzwangér- schappen waardoor de kans op vroeggeboorten toeneemt. „We streven ernaar om de IVF-tech- niek zodanig te perfectioneren, dat we het aantal meerling zwangerschappen kunnen te rugdringen." Bij de kunstmatige bevruch ting van jongere vrouwen wor den daarom nu minder embry o's teruggeplaatst, vertelt Naaktgeboren. Het verdient voorkeur, zegt hij, om bij vrou wen die jonger zijn dan dertig jaar niet meer dan twee embry o's terug te plaatsen. Zij hebben LEIDEN «JAN WESTERLAKEN Dat zegt dr. N. Naaktgeboren van het centrum voor in vitro fertilisatie (IVF), dat in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden is gevestigd. Hij komt tot deze conclusie op grond van zeshon derd zwangerschappen, die in zeven jaar in het IVF-centrum tot stand zijn gebracht. Onlangs werd de vijfhonderdste gezonde baby geboren. De eenlingen onder deze ba by's kwamen na een zwanger schap van gemiddeld 39 weken en drie dagen ter wereld. De duur van tweeling- en drieling zwangerschappen lag lager. Ze weken niet af van de gebruike lijke duur van meerlingzwan gerschappen die langs natuur de grootste kans op een twee- of drieling. Naaktgeboren is tevreden met de tot nu toe geboekte re sultaten. Resultaten, die wel licht nog beter kunnen worden als vrouwen intensiever dan tot nu toe kunnen worden behan deld. De IVF-coördinator schat dat dan een percentage van vijf tig procent zwangerschap kan worden bereikt. De kosten van één IVF-behandeling bedragen 3500 gulden. De verzekeraars vergoeden er drie. Als een vrouw dan nog niet in verwach ting is en nog verder wil worden behandeld, moet ze zelf beta len. Het AZL behandelt jaarlijks 600 vrouwen met IVF. Verder dan dit aantal wil het niet gaan. Naaktgeboren: „Als je naar 1000 groeit, krijg je de omvang van een fabriek. Dat willen we niet. Met 600 patiënten per jaar heb ben we een goed overzicht en dat willen we zo houden."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14