Voortbestaan 'Nationale Dierenzorg' op de tocht IJsclub als werklozenproject Bentwoud straks grote trekpleister Regio Leiden Tikibad uitgebreid Brussee (D66): bomen in Voorschoten bloeden dood Tunnel krijgt vorm Landbouworganisaties tegen bebouwing polder DINSDAG 29 DECEMBER 1992 .13 h buit1nk astrid van den berg Inkomsten Wassenaars dierenasiel lopen sterk terug marieta kroft Het Wassenaarse asiel 'Nationale Dierenzorg' kampt met grote financiële problemen. De kosten stapelen zich op, terwijl de inkomsten steeds verder afkalven. „Als het zo doorgaat, komt het voortbestaan van de Nationale Dierenzorg op het spel te staan", aldus directeur J. Boers- ma. het terrein van Dierenzorg aan de Zijdeweg. „Het aantal dona teurs loopt terug. We hadden er eerst 2000 die 25 gulden per jaar betalen, nu hebben we er nog maar 1700. De mensen gaan steeds meer op de kleintjes let ten", merkt Boersma spijtig op. Ook de verminderde inkomsten uit legaten noemt hij zorgwek kend. Bovendien vertrekt vol gend jaar de enige huurder van de Nationale Dierenzorg: de dierenambulance. Het asiel loopt daardoor jaarlijks enkele tienduizenden guldens mis. Subsidie krijgt de Dierenzorg niet. Behalve uit donaties en le gaten komen inkomsten binnen uit commerciële activiteiten. Zo brengt het pension en ook het dieren-reisbureau wat geld in De Nationale Dierenzorg had tot vorig jaar jaarlijks een tekort van 35.000 gulden. In 1991 was dat opeens gestegen naar 65.000 gulden. „Ik ben me toen rotgeschrokken", vertelt Boers ma. „Dit jaar zijn we dan ook flink gaan bezuinigen. We heb ben wat onderhoudswerkzaam heden voor ons uitgeschoven of zo goedkoop mogelijk uitge voerd. En ook hebben we vrij willigers gezocht voor het on derhoud van het 1,3 hectare grote terrein." Hij hoopt dat het tekort voor dit jaar daardoor wat minder zal zijn. het laatje. Het bejaardenhuis kosten halen voor honden en katten is kos tendekkend. r nooit i Galerie De inkomsten uit de Galerie des Animaux, loopt het asiel even eens mis. Nationale Dierenzorg moest de kunstgalerie eerder dit jaar onverwacht sluiten. „In het bijzijn van twee wethouders openden wij in 1991 op de zol der van het hoofdgebouw een galerie. Daar hielden we ver koopexposities met dieren en de natuur als onderwerp. Een kwart van de opbrengst uit de verkoop kwam ten goede aan het asiel. Juist toen het begon te lopen, kregen wij in september een brief van de gemeente Was senaar dat we ermee moesten stoppen", zegt Boersma veront waardigd. „Het zou niet in het bestemmingsplan passen." Na tionale Dierenzorg mag nog wel twee keer per jaar een expositie houden. Boersma: „Maar de loop is er nu uit. We hadden er juist veel in geïnvesteerd en die uit. Om het hoofd boven water te kunnen houden, wil Dierenzorg de grote hondenkennel uitbrei den. De benodigde 500.000 gul den moet in de loop van de ja ren terug te verdienen zijn, hoopt Boersma. Maar ook de uitvoering van dat plan gaat ze niet voor de wind. „We zijn nu ineens hinderwetplichtig. Die hinderwet kost misschien wel tienduizend gulden. Belachelijk. Waar halen we dat geld van daan?" Wat de toekomst van de Na tionale Dierenzorg ook mag brengen, de baan van de tien werknemers staat voorlopig niet op de tocht. „We hebben ieder een hard nodig. Zo'n veertig procent van het werk wordt al door vrijwilligers gedaan. Het is bovendien steeds moeilijker om aan goede en gemotiveerde vrij willigers te komen. Mensen die niet alleen honden en katten willen voeren, maar ook de ken nels willen schoonmaken". Vuurwerkoverlast in Leiderdorp leiderdorp» Vijf Leiderdorpse jongens (14 tot 17 jaar oud) zijn gisteravond aangehouden omdat zij vuurwerk afstaken in de Kleine Zandput bij de Mauritssingel. De jongens zijn overgedra gen aan het anti-vandalismebureau Halt. Vuurwerk mag pas tij dens Oud en Nieuw worden afgestoken. Dronken bestuurder opgepakt leiderdorp» Een 41-jarige automobilist uit Hoogmade is gister avond aangehouden op de Leiderdorpse Persant Snoepweg om dat hij te veel had gedronken. De man wilde absoluut niet mee werken aan een blaastest, waarop de politie een bekeuring uit schreef. Laboratoriumschool kost 6,5 ton leiderdorp» De voormalige dependance van de Laboratorium- school aan de Leiderdorpse Van Geerstraat moet 650.000 gulden opbrengen. Een makelaar probeert het oude schoolgebouw aan de man te brengen, nadat een poging tot verkoop bij inschrij ving op niets uitliep. De eigenaar, de Dienst der Domeinen, vond het hoogste bod van 300.000 gulden toen onvoldoende. De gemeente Leiderdorp bood voor het pand een symbolisch be drag van één gulden, maar maakte geen enkele kans. De oude school ligt aan de rijksweg A4. De kans bestaat dat, bij eventuele verbreding van deze weg, het pand onder de sloophamer komt. Warmond stelt scheiden afval uit warmond De gemeente Warmond gaat pas in maart het afval gescheiden ophalen. Het was de bedoeling dat de Warmonders al in januari zouden beginnen met het sorteren van afval, maar de mini-containers kunnen niet voor die datum worden gele verd. Warmonders krijgen een container voor groente-, fruit- en tuinafval en een afvalbak voor restafval. Tekenwedstrijd tegen racisme leiderdorp» Het Leiderdorpse sociaal-cultureel centrum de Sjel- ter houdt een tekenwedstrijd tegen racisme. De wedstrijd moet jongeren bewust maken van het toenemende racisme in Neder land. De tekeningen worden in januari tentoongesteld. Van de winnende prent wordt een poster gemaakt, die op verschillende plaatsen in het dorp wordt opgehangen. Stompwijkse vereniging maakt zich op voor eeuwfeest stompwijk miep de graaff Tot Nut En Vermaak', zo werd precies 100 jaar geleden de Stompwijkse ijsvereniging gedoopt en die naam geeft luid en duidelijk aan dat de club twee doelen nastreefde. Voor alles moest er worden geschaatst voor de plaatselijke armen. De kampioenen op het ijs kregen bij de finish prijzen in de vorm van een geldbedrag en een hoeveel heid spek. Het geld mochten ze zelf hou den, maar het spek moest onder de noodlij dende Stompwijkers worden verdeeld. De winnaars kregen nog wel de 'eer' uit de hen voorgeschotelde lijst zelf de gelukkigen te mogen kiezen. Bijkomend 'nut' was dat de splinternieu we vereniging voor werkgelegenheid in het dorp zorgde. Baanvegers konden tegen een vaste beloning per dag aan werk worden geholpen. „Een soort particulier werklozen- project", zo omschrijft de vereniging het idee van toen in een jubileumboek. Maar ruimte voor vermaak was er anno 1893 eveneens. Stompwijk is door de aan wezigheid van talrijke slootjes van oudsher een buitengewoon schaatsminnend dorp en de behoefte om in verenigingsverband wedstrijden op het ijs te houden, was bij zonder groot. Blijkens de notulen was de oprichtingsvergadering op 13 januari 1893 al erg gezellig. Vooral toen de tot voorzitter gebombardeerde heer Hansen bekende he lemaal niet te kunnen schaatsen. Ziekte Het zou de Stompwijkse ijsvereniging die begintijd voor de wind gaan. Bij de oprich ting telde de ledenlijst al 141 namen alle maal Stompwijkers, want buitenpoorters konden geen lid worden. Er was er één die buiten het dorp woonde, ene H. Bolleboom, maar die mocht dan ook niet aan de hardrijwedstrijden meedoen. Het ledental nam na de eerste hausse wat af, ondanks de strenge winters uit die tijd. De toenmalige secretaris raakte daar zeer geïrriteerd over. Zo schreef hij in het club orgaan: „Het is een verschijnsel dat in Stompwijk als ziekte schijnt te heersen. In het eerst is er geestdrift voor een zaak, maar spoedig bekoelt die en het hete bloed der voorstanders wordt karnemelk of nee: koud, evenals dat der kikkers in de sloten." De historische annalen van de club ver melden verder lange perioden van bloei, maar ook tijden dat er met zachte win ters niets gebeurde. Die beginjaren op perde een aantal leden om dan maar ter compensatie wat feestjes te organiseren. Dat voornemen deed de plaatselijke pas toor in woede ontsteken. Hij verbood de feesten en het zou nog tot 1906 duren voor dat de eerste gezellige avond werd georga niseerd. Die avond hield overigens niets meer in dan de opvoering van enkele voor stellingen, maar een ledenaanwas was een prettige bijkomstigheid. Drie periodes De eeuw van de Stompwijkse ijsclub is grof weg in drie periodes in te delen. De eerste is van 1893 tot eind jaren vijftig. Toen werd het kwakkelen geblazen. De legendarische strenge winter van 1963 bracht de club weer tot bloei, maar het zaakje zou daarna weer inzakken. Het zou tot 1978 duren voordat een speciale werkgroep de vereni ging weer nieuw leven inblies. Vandaag de dag legt 'Tot tyut en Vermaak' zich, uiter aard, voornamelijk op het vermaak toe: het wedstrijdschaatsen, de droogtrainingen tij dens de zomermaanden. Het nieuwe be stuur heeft enthousiast donateurs 'geron seld' en de vereniging is een rechtsper soonlijkheid geworden. Ook is er aanslui ting gezocht bij de KNSB en het district Sassenheim. Wekelijks vertrekt een ploeg uit Stompwijk naar de Uithof (marathon- schaatsen) en de Leidse ijsbaan (jeugdtrai- ning). In een klein dorp als Stompwijk ont breken faciliteiten voor de topschaatsers. „Maar we kunnen de leden wel de liefde voor de sport bijbrengen en dat is tenslotte toch de basis van ieder succes", aldus het bestuur. Toch heeft 'Tot Nut..' recentelijk wel degelijk bekende schaatsers voortge bracht. Richard Suyten bijvoorbeeld, de shorttracker, Nederlands kampioen in '90, en Lia van Schie, tweede bij het Nederlands kampioenschap in Assen en derde bij de wereldkampioenschappen. Bestuurslid Sjaak Jansen: „Het 200-jarig bestaan van de ijsclub maken wij niet meer mee, maar dat de vereniging dat jubileum haalt, daarvan ben ik overtuigd." Onder het motto 'Als het koud wordt, worden wij warm' organiseert de 100-jari ge Stompwijkse ijsclub komende tijd di verse evenementen. Een receptie en feest avond wordt op 16 januari gehouden in het Blesse Paard. Aanvang 20.30 uur. wassenaar» judyn Het Tikibad in het Wassenaar- se attractiepark Duinrell wordt aanzienlijk uitgebreid. Het bad wordt groter qua oppervlakte en er komen enkele attracties bij. De nieuwe attracties zijn nog niet aangeschaft. De di rectie van Duinrell bekijkt mo menteel in het buitenland wel ke zwembad-attracties ge schikt zijn. De plannen voor uitbreiding hebben volgens adjunct-direc teur C. Schoenmakers niets te maken met de heviger wor dende concurrentie van ande re tropische zwembaden. „Nee hoor, wij vinden het Tikibad nog steeds het mooi ste en beste bad van Neder land. Alleen denken we dat de mensen wel weer eens wat nieuws willen." Door de uitbreiding hoopt Duinrell het huidige aantal be zoekers te behouden, aldus Schoenmakers. Dat aantal is sinds de opening van het Tiki bad, negen jaar geleden, vrij wel gelijk gebleven. Het is de bedoeling dat het Tikibad 'nieuwe stijl' in 1994 zijn poor ten opent. De verbouwing be gint eind 1993. voorschoten De tunnel bij het NS-station aan de Wijngaardenlaan in Voorschoten begint vorm te krijgen. De werkzaamheden zijn nodig voor de spoorbaanverbreding tussen Leiden en Den Haag, waarbij alle overgangen worden vervangen door viaducten. Begin dit jaar was het nieuwe perron klaar, in april werden de nieuwe sporen in gebruik genomen. Als alles volgens plan verloopt wordt de tunnel eind volgend jaar in ge bruik genomen. foto voorschoten De landbouworganisaties WL- TO en CBTW zijn ernstig ver ontrust over de woningbouw plannen van de stuurgroep Leidse regio in de Papenwegse polder in Voorschoten. Dit schrijven de organisaties in een brief aan de Voorschotense ge meenteraad. Ze stellen vast dat veehouders, overheid en na tuurbeschermers in de polder sinds 1988 samenwerken aan de bescherming van de natuur waarden in dit gebied. De land bouworganisaties menen dat de geloofwaardigheid van de zoge heten Relatienota, waarin de overeenkomsten over het na tuurbeheer zijn vastgelegd, ter discussie staat als er andere plannen voor het gebied wor den ontwikkeld. voorschoten .judy nihof Voorschotenaar Edwin Brussee, voormalig D66-raadslid en milieu-activist, vreest dat een groot aantal bomen in Voor schoten in de nabije toekomst worden aangetast door schim mels. Ook is hij bang dat veel bomen 'doodbloeden Het gaat volgens hem om bomen die na een snoeibeurt niet worden be handeld met een schimmeldo- dend 'wondafdekmiddel'. Brus see vraagt zich af waarom de gemeente sommige bomen wel en andere niet met het bescher mende middel behandelt. De afdeling groen van de ge meente Voorschoten is in dit jaargetijde druk bezig met het snoeien en kappen van het ge meentelijke groen. Overal in het dorp worden de bomen met be hulp van hoogwerkers van dode takken ontdaan. Na de snoei beurt worden alleen bepaalde bomen met een wondafdek middel behandeld. Brussee vindt dat de gemeen te geen uitzonderingen moet maken, maar alle gesnoeide bo men moet insmeren. Een wondafdekmiddel is volgens hem niet alleen nodig om de bomen te beschermen tegen schimmels, maar ook om net genezingsproces van de bomen te bevorderen. „Na het snoeien blijft de sapstroom gewoon op gang. Doe je daar niets aan, dan kan een boom doodbloeden." Brussee is van mening dat de bomen in Nederland het al moeilijk genoeg hebben door zure regen en andere vormen van vervuiling. „We zouden ze allemaal een handje moeten helpen." De behandeling kost niet veel tijd. „Geef iemand die bezig is met snoeien een kwast je in de hand en laat hem de wond gelijk insmeren", zegt de Voorschotenaar. Volgens C. Buys, hoofd van de gemeentelijke afdeling Groen, is het niet nodig om elke boom te behandelen. Een wondafdek middel waarbij ook een schim- meldodend spul wordt gebruikt, zou belastend zijn voor het milieu en zo min mogelijk moe ten worden gebruikt Mbei) bij sommige bomen kun ie volgens Buys niet om gebruik van het middel heen. „Het heeft alleen nut bij de linde, de iep en de es doorn. En dan alleen de jonge, kwetsbare exemplarenAndere bomen zorgen volgens Buys zelf voor afsluiting van de wond. „Daar heb je echt geen kunst en vliegwerk voor nodig." 2qeterwoude/den haag Met zo'n twee miljoen bezoekers per jaar wordt het Bentwoud ten zuidoosten van Zoeterwoude een heuse toeristische trek ker. Ondanks protesten van vooral agrari ërs, is het zogeheten kernbos in de plannen van de stuurgroep voorlopig niet kleiner ge maakt. Aan de rand van het bos is eventueel ruimte voor een golfbaan of een natuur- camping. Het valt allemaal te lezen in het programma van eisen dat de plannenma kers hebben opgesteld voor het bos. Waar het Bentwoud precies komt, is nog niet bekend. Tussen Zoetermeer, Hazers- woude-Dorp, Zoeterwoude, Boskoop, Wad- dinxveen en de rijksweg A12 moet in de ko mende 25 jaar een bos van 16 tot 19 vier kante kilometer verrijzen. Maar het 'zoek- gebied' meet zo'n 50 vierkante kilometer, zodat er heel wat kan worden geschoven. Eind januari maakt de stuurgroep Bent woud drie voorlopige ontwerpen voor het bos bekend. Welk van de drie schetsen uit eindelijk wordt uitgevoerd, hangt af van wat wordt aangemerkt als de belangrijkste func tie van het bos. Het Bentwoud moet de expansiedrift van Zoetermeer, Boskoop en Waddinxveen in dammen en moet zich daarom zo veel mo gelijk uitstrekken naar de randen van deze gemeenten. Maar voor de dieren die in het bos leven, is het beter dat het bos niet lang gerekt, maar juist zo compact mogelijk wordt. Om een zo gevarieerd mogelijke bosontwikkeling te krijgen, is de overgang tussen droogmakerij en veenweidegebied (bij Boskoop en Hazerswoude-Dorp) weer ideaal. Elk van de drie schetsen neemt één van bovengenoemde functies als uitgangspunt: een langgerekt 'bufferbos' tussen Boskoop en Waddinxveen aan de ene en Zoetermeer aan de andere kant, een compact 'dieren bos' in het centrum van het gebied en een bomenbos' aan de kant van Zoeterwoude, Hazerswoude-Dorp en Boskoop. De stuur groep reserveert 200 tot 500 hectare voor een verbindingszone tussen het Bentwoud en de Rottemeren. Dat deel van het bos komt ten zuiden van de rijksweg A12. De totale oppervlakte van het Bentwoud wordt dan 21 vierkante kilometer. Het bos wordt een toeristische trekker van de eerste orde. De plannenmakers ver wachten uiteindelijk 1,8 tot 2,4 miljoen be zoekers per jaar. In de visie van de stuur groep is er aan de rand van het bos plaats voor onder meer een manege, een golfbaan, een natuurcamping en een kinderboerderij. Grote publiekstrekkers als een pretpark val- Van de 21 vierkante kilometer bos wordt 16 vierkante kilometer gefinancierd door de overheid. De rest van het geld moet komen van particuliere financiers. De stuurgroep denkt daarbij aan bijvoorbeeld de geza menlijke elektriciteitsbedrijven, die een potje hebben voor de aanleg van bossen. De stuurgroep ziet er voorlopig weinig in om geld binnen te halen door slib en afval te laten storten en daarop het bos aan te leggen. Voor de natuurkern is zo'n stort ta boe. Voor de stukken produkticbos valt er over na te denken. „Maar het is een finan cieringsmogelijkheid waar we nu nog een beetje omheen gaan", aldus woordvoerder A. van der Meulen. Directeur J. Boersma van de Nationale Dierenzorg in Wassenaar „Het is vechten om het hoofd boven water te houden. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13