'We respecteren elk geloof Kerk Samenleving Ruim 100.000 Europese jongeren nemen deel aan Taizé-ontmoeting Weer blijft stabiel DINSDAG 29 DECEMBER 1992 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS 071 -1614 21 BUITENLAND KORT Scientology Kerk in de slag met CIA, psychiatrie en drugsfabrikanten Vaticaan (1) Het Vaticaan en de PLO zul len nauwere contacten aan knopen. Binnenkort wordt een gemeenschappelijke commissie opgericht die zich vooral met de status van Je ruzalem zal bezighouden. Dit deelde Farouk Kaddou mi, de 'minister van buiten landse zaken' van de PLO, woensdag mee na afloop van een ontmoeting met mgr. Jean-Louis Tauran, zijn 'col lega' in het Vaticaan. Daarbij had Kaddoumi de wens van de PLO kenbaar gemaakt „naar nauwere betrekkingen met het Vaticaan en naar een oplossing van de kwestie-Je- ruzalem' Jeruzalem is de bakermat van jodendom, christendom en islam, aldus Kaddoumi. De PLO beschouwt de stad als een „onverbrekelijk deel van het Palestijnse land." De nieuwe commissie moet ook de „verdrijving van christe nen uit Jeruzalem" verhinde ren. Verder moet het Vati caan officiële betrekkingen met Israël, Jordanië en 'Pa lestina' opnemen. Jn juli besloten het Vati caan en Israël in principe tot normalisering van de onder linge betrekkingen. Een ge zamenlijke commissie zal deze zaak bestuderen. Het Vaticaan heeft Israël sinds de stichting ervan in 1948 nooit officieel willen er kennen. Daarbij noemde de Rooms-Katholieke Kerk drie redenen: de aanwezigheid van Israël in de bezette ge bieden, de annexatie van Je- ruzalem en de positie van de rooms-katholieken in Israël. Vaticaan (2) Het Vaticaan heeft zich uit gesproken voor militair in grijpen van de Verenigde Na ties in Bosnië-Hercegovina. „Het wordt legitiem maar ook noodzakelijk de agressor te ontwapenen als alle ande re middelen daartoe hebben gefaald", aldus de tweede man van het Vaticaan, kardi naal-staatsecretaris Angelo Sodano, maandag in de Itali aanse krant La Stampa. Oorlog is volgens de Rooms-Katholieke Kerk ethisch niet toelaatbaar, maar een verdedigingsoorlog is aanvaardbaar. „In Bosnië hebben de vredesonderhan delingen bijna een dood punt bereikt, terwijl er een agressie gaande is tegen een volk dat vraagt om te worden verdedigd." Volgens Sodano is de oorlog in het vroegere Joegoslavië niet te vergelij ken met de Golfoorlog die fel door het Vaticaan werd ver oordeeld. Daar waren bij het begin van de oorlog de mo gelijkheden tot onderhande len niet tot het eind toe be nut, aldus Sodano. „Niet alleen volgens onze informatie is er in Bosnië sprake van concentratiekam pen en ernstige schendingen van de mensenrechten. Alle internationale waarnemers spreken van Servische agres sie, van een wanhopige en .ujterst dramatische situatie." Spdano bepleit effectieve af schrikwekkende methoden zoals het isoleren van be paalde gebieden en het ver bieden van militaire vluch- COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPU Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (ad/); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adp. telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Ri|n, telefoon 0172CM8888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. 'Gratis persoonlijkheids test' lokt het bord voor het gebouw van de Scientology Kerk Amsterdam aan de Nieuwezijds Voorburgwal. Doe het niet, waarschuwde een omslagartikel in Time en Het Beste van vorig jaar. Voordat je het weet zit je verstrikt in het web van een hebzuchtige organisa tie. Hoewel deze aanval ongewoon groot was, zijn de scientologen allang ge wend aan dergelijke aantij gingen. Ze weten ook hoe het komt. In haar streven naar geestelijke bevrijding van de mensheid vindt de kerk geheime diensten, psychiaters en al of niet le gale drugfabrikanten op haar weg. En die proberen via 'zwarte propaganda' de kerk monddood te maken. AMSTERDAM* CPD „We staan in veel landen offi cieel geregistreerd als kerkge nootschap". aldus Julia Rijnvis, pubiic-relationsfunctionaris. De kerk heeft eigen samenkom sten, vieringen rond rouw, trouw en doop en vraagt een geloofsbelijdenis van de leden (in ons land zijn er zo'n 2000, wereldwijd ruim 2 miljoen). Dat wil niet zeggen dat je een ander geloof moet verloochenen. „We hebben respect voor elk geloof. Er zijn bijvoorbeeld rk priesters scientoloog." Ron Hubbard, op richter van de Scientology Kerk, noemde scientology een voort zetting en uitbreiding van de leer van Boeddha. Beter dan het boeddhisme dat kon, kan scientology mensen nu op een hoger niveau brengen, meent de kerk. Onsterfelijke ziel De doctrine en praktijk van scientology heel in het kort: ie der mens is een onsterfelijke ziel, de othetan', bezitter van li chaam en verstand, in het mooiste geval heeft een mens een oanaïytisch (beheerst) ver stand', maar omdat de thetan zoveel omzwervingen heeft ge maakt is het voor een deel ook oreactief (onbeheerst). Dit re- actieve verstand, aldus Hub bard, is „de enige bron van menselijke afwijkingen en psy chosomatische klachten." Bij Julia Rijnvis, pubiic-relationsfunctionaris van de Scientology Kerk Amsterdam, bij een bord voor het gebouw aan de Nieuwezijds, dat uitnodigt voor een gratis persoonlijkheidstest. foto dijkstra scientology draait het er alle maal om mensen via processen of procedures vrij te maken van dat onbewuste verstand. Op de opmerking dat de gra tis persoonlijkheidstest altijd leidt tot het advies een van de cursussen te volgen, reageert Rijnvis met een persoonlijk voorbeeld. Op advies van een vriend deed zij enige jaren gele den een test, waarin zij de on vrede die zij in haar werk voel de, bevestigd zag. „Ik deed werk dat niet strookte met mijn ver antwoordelijkheidsgevoel. Het kostte me 300 gulden, maar het werkte zó goed dat ik precies mijn problemen kon onderken nen." Wanneer je eenmaal dia- netics, een psychoterapeutische methode om om te gaan met problemen, onder de knie hebt, pluk je daar onder allerlei om standigheden de vruchten van. „Het werkt", is haar overtui- opgesomd stonden, als zouden mensen door scientology onder druk gezet worden om steeds meer aan training te doen en zo steeds meer geld uit te geven, worden als pure laster van de hand gewezen. Intussen blijft overeind staan dat er geen kerkgenootschap is dat zo vaak in opspraak is ge raakt, al of niet door officiële processen, als de Scientology Kerk. Het lijkt erg onwaarschijn lijk als er bij zoveel rook geen vuur is. Ja, die indruk wil een aantal machtige organisaties, die de kerk tegen zich in het hamas heeft gejaagd, juist wek ken, benadrukt Rijnvis. Scientology bestrijdt het inkap selen van mensen en daarvoor heeft men speciaal het wereld wijde burgercomité voor de rechten van de mens (CCHR) opgericht dat de strijd aanbindt met de 'misdaden' van institu ten als de CIA, FBI en Interpol, maar ook de psychiatrie en drugsfabrikanten. Zo was de CIA er niet blij mee dat Hubbard al in de jaren zes tig hun mind control-experi ment aan de kaak stelde. Inter pol, volgens de kerk jarenlang geleid door een ex-SS'er, liet zich gebruiken als doorgeefluik, zodat de zwarte propaganda zich internationaal kon ver spreiden. Ook de kritiek op 'middeleeuwse' geneeswijzen als shocktherapie en drugge bruik in de psychiatrie werd de kerk niet in dank afgenomen. De aanvallen op het eigen drug sprogramma Narconon, dat in ons land jaarlijks door gemid deld vijftig personen wordt ge volgd, vloeien voort uit het krachtige verzet tegen iedere vorm van legale drugs. Boven dien werkt Narconon veel goed koper dan bekende klinieken, aldus Rijnvis. Een voorbeeld hoe de zwarte propaganda volgens scientology werkt. Het door de kerk veroor deelde Methadon, al in de Tweede Wereldoorlog als Dolp- hine (genoemd naar Adolf Hit ler) gemaakt door gasproducent I.G. Farben, was afkomstig van de multinational Eli Lilly, die enige jaren terug ook met het anti-depressiemiddel Prozac op de markt kwam. Een drug, zo onthulde CCHR, die mensen nota bene tot zelfmoord aanzet. Het gevolg, aldus het verhaal van de kerk, was een miljarden- verlies voor Eli Lilly. Die liet het niet op zich zitten en zette een anti-campagne in gang en wist als belangrijk adverteerder de redactie van Time voor haar karretje te spannen. Zodoende. De Scientology Kerk wordt door alle tegenwind eerder aan gemoedigd dan ontmoedigd. Immers, zo staat er in een van de stukken van de kerk, ook het christendom ondervond in het begin veel weerstand van de ge vestigde orde. 'U bent veilig zo lang wij bestaan', stelt een bord in de hal van het gebouw aan de Nieuwezijds gerust. G. Szabo directeur kerkvoogdijen LEIDSCHENDAM ANP «KATHPRESS-EPD-AFP-DPA Met kerkdiensten in meer dan dertig talen is gis teren in Wenen de 15e Europese ontmoeting van de Taizé-gemeenschap geopend. Ruim 100.000 jongeren uit alle landen van Europa nemen deel aan de zesdaagse bijeenkomst die wordt gezien als een etappe op de 'pelgrimstocht van vertrou wen die vanuit Taizé door de wereld gaat'. Nog nooit hebben zoveel deelnemers de Taizé- jongerenbijeenkomst bezocht. Behalve bidden en mediteren ontmoeten de deelnemers christenen uit Oostenrijk en spreken ze over thema's als de Europese eenheid, oecumene en mensenrechten. De in 1915 in het kanton Vaud (Zwitserland) geboren Roger Schütz stichtte in 1940 de oecu menische gemeenschap in Taizé (Oost-Frank rijk), waar nu zo'n 90 broeders, afkomstig uit ver schillende kerken, leven. Jaarlijks komen er tien duizenden jongeren voor gebeds- en discussiebij eenkomsten. De Oostenrijkse president Thomas Klestil noemde de bijeenkomst een 'teken van hoop van een menselijke samenleving'. In een tijd van angst voor de toekomst, minder solidariteit en vereenzaming is er dringend behoefte aan een 'concreet alternatief,' aldus Klestil in een begroe tingswoord tot de jongeren. Verder waren er tele grammen met goede wensen binnengekomen van VN-secretaris Boutros Boutros Ghali, paus Jo hannes Paulus II en de oecumenische patriarch van Konstantinopel, Bartholomeus I. F.G. Szabo uit Den Haag is benoemd tot directeur van de Vereni ging van Kerkvoogdijen, waarbij bijna alle kerkvoogdijen in de Ne derlandse Hervormde Kerk zijn aangesloten. Szabo (54) werkte bij de uitgeverijen Wolters-Noordhoff en Else vier. Van 1987 tot dit jaar was Szabo directeur van de Protestantse Stichting tot bevordering van het Bibliotheekwezen en de Lectuur voorziening in Nederland. Szabo is voorzitter van de hervormde jeugdraad Groot Den Haag en lid van het bestuur van de hervorm de gemeente in de residentie. BEROEPINGSWERK POSTADRESSEN Postbus 54.2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071 -161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbetaling (incl. BTW) per kwartaal8; per kwartaal (post)119,50 perjaar321,65 per maand28,75 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: mat/m/vrij: 18.00-19.30 uur, zat: 10.00-12.00 uur 071-161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 AGENDA eisen i aanvang 21.30 uur. Noordwijkerhout Vergaderingen postzegelveiling van de Postzegelvereniging in de Schelft, aanvang 20 30 uur WOENSDAG 30 DECEMBER Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Noordwijkerhout Matrennen in Zwembad De Schelft. •in Hotel het Witte Huis, e Oene; te Elim D. Heikoop te Maarssen-Breukelen J E. I1 aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 31 DECEMBER Nieuwjaarsfeest 'Rockin' to 1993' in De Beest, Pieterskerkchoorsteeg 12, aanvang 23.00 uur. Swinglokaal m café de WW, Wolsteeg 6. aanvang 23.00 uur Happy New Year in het LVC. Bree- straat 66, aanvang 00.30 uur. Noordwijkerhout Oliebollenduiken in Zwembad De Schelft, van 15 00 tot 15.45 uur. ■nmen vo 'ysiother, r, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv Beroepen te Nieuw-Amsterdam S.B. v >r Leerdam A.J. Gunst te Tholen. een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan43, van 16.00 tot 17.00 uur. ZATERDAG 2 JANUARI Nieuwjaarsconcert met aansluitend nieuwjaarsreceptie van Muziek-en showband Concordia in het vereni- ESfiSÏÏ' Lisse Countrydansavond met live muziek, org. North-Hill Country Dancers, in Tapperij De Gewoonste Zaak, School straat U, aanvang 21.00 uur. rc 13.00 tot 16.00 u HET WEER HANS VAN ES Na een lange aanloopperiode van ruim een week begon de winter maandag aan het serieuzere werk boven de lage landen. De laatste wolkenvelden verdwenen en het werd een stralende pittige de cemberdag met veel zon. Door dat de oostenwind verder afnam voelde het niet echt koud aan. Toch bleef het kwik in de middag nog in de buurt van het vries punt. Vannacht gleed de tempe ratuur fors onderuit. De condities voor stralingsvorst waren opti maal: kraakhelder en vrijwel windstil. Bijna overal kwm mati ge vorst voor met minima tussen min 5 en min 9 graden. Het grote winters hogedrukge- bied zagen we vanmorgen nog volop in bedrijf boven het Euro pees continent met in Oost-Euro pa en de Balkanlanden opnieuw strenge vorst. In Scandinavië viel tijdelijk de dooi in, maar ook daar keert de wind terug. Tot aan de jaarwisseling veran dert er niet veel. Het Midden- europese hoog krijgt versterking van een nieuw maximum over Noord- Rusland. Het tegenoffen sief van zachte atlantische lucht, dat eerst rond de jaarwisseling was voorziern, lijkt volgens de laatste prognoses geen serieuze bedreiging meer. De oceaande pressies zijn voorlopig niet in staat om door het Europese kou- degebied heen te breken. Ze brengen wind en regen in Schot land en Ierland, maar buigen dan sterk af in noordelijke richting. Zo kan het in de volgende nach ten opnieuw zo'n 5 tot 8 graden gaan vriezen De omstandighe den met de betrekkelijk droge lucht en weinig wind zijn ideaal voor een verdere aangroei van de ijslaag op sloten en plassen. Meer dan lichte tot matige vorst zit er ook op langere termijn niet in, maar door het uitblijven van een serieuze dooiaanval is het niet uitgesloten dat er tegen het wwekeinde hier en daar al kan worden geschaatst. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Britse Eilanden: Overwegend veel bewol king en droog. In Enge land ook opklaringen en plaatselijk mist. Vandaag in Ierland kans op wat re gen. Middagtemperatuur tussen 3 en 6 graden, in zuidwest-lerland iets ho ger. In het binnenland 's nachts hier en daar lichte vorst. België en Luxemburg: Perioden met zon, ook en kele wolkenvelden. Droog. Temperaturen overdag rond het vriespunt. In de nacht lichte, plaatselijk matige vorst. Duitsland: Vooral in het noorden en noordoosten wolkenvel den. maar droog. Elders perioden met zon en een kleine kans op mist Dins dag i plus 2 m het noorden tot -3 in het zuiden. Vannacht meest WOENSOAG 30 OECEMBER 1992 matige vorst. Canarische Eilanden: Naast wat zon in hoofdzaak bewolkt en kans op enkele buien. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden, kust- Frankrijk: Rustig weer met flink wat zon, maar plaatselijk kans op mist. In de nacht met uitzondering van het zuidoosten lichte, plaatselijk eerst ook matige vorst. Maxima uiteenlopend van rond het vriespunt in het noorden en noordoosten tot circa 12 graden noord van de Pyre- neeen en aan de Riviera. Corsica en Sardinië: in het algemeen bewolkt en van tijd tot tijd buiige régen. Maxima circa 13 gra den. Span)»: Flinke wat zon. maar in het zuiden en en zuidoosten wolkenvelden en plaatselijk een bui. Op de Balearen aan de wissel vallige kant. Maxima in het noorden en in het binnenland 8 tot 11 graden en aan de costa's 13 tot 17 graden, 's Nachts in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Portugal: den. Zwitserland en Oostenrijk: Zonnig, in het laagland plaatselijk mist of laaghangende bewolking en overdag temperaturen rond nul graden. In de Zwitserse Alpen middagtemperatuur op 2000 meter rond het vriespunt, in Oos tenrijk rond-5 graden. Italië: Ten noorden van Rome eerst enkele wol kenvelden, maar geleidelijk flink wat zon. In het zuiden wisselvallig weer met enkele regen- of onweersbuien. Geleide lijke afname van de harde oostelijke wind. Maxima in de Po-vlakte rond 4 graden, rond Rome circa 11 graden, en op Sicilië ongeveer 14 graden. Griekenland en de Turkse west- en zuid kust: Wolkenvelden en in het zuiden van tijd tot buiige regen, mogelijk ook onweer. mMaxima van 6 graden in het noorden tot zo'n 13 graden op Kreta en langs de Turkse zuidkust. Zon- en maanstanden Zon op 8.48 zon onder 16.36 Maan op 11.14 maan onder 23.56 Waterstanden Katwijk Hoogwater 7.09en 19.17 Laag water 2.35 en 14.46 Bordeaux zwaar bei Brussel onbew. Cyprus licht bew Dublin onbew. Frankfurt onbew. Genève zwaar bei Helsinki onbew. Innsbruck onbew. *nw2 7 0 0.2 no 4 13 5 0.4 Los Angeles half bew. ozo3 22

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12