Leiden Regio Geen geld voor vergadercentrum FIOD klaar met onderzoek naar Annie's Verjaardag Gemeente gaat op kerstbomenjacht Commissie AZL buigt zich over 'uitzetting' bejaarde Expositie over Oost-Europa 'Met kerst krijg je een kindje cadeau DINSDAG 29 DECEMBER 1992 emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans gert visser (chef) Opnieuw golf van inbraken leiden Opnieuw is bij de Leidse politie gisteren aangifte gedaan van een flink aantal inbraken in woningen en auto's die tijdens de afgelopen dagen zijn gepleegd. Dieven hebben in totaal acht auto's opengebroken, of geprobeerd open te breken. De buit be stond in de meeste gevallen uit radio-cassetterecorders. In wo ningen zijn negen inbraken gepleegd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Halve ton voor Road Runners leiden De loterij die de Leidse Road Runners hielden om hun nieuwe clubhuis aan de Voorschoterweg te financieren heeft een bedrag van 48.000 gulden opgebracht. Ruim de helft van het be drag is bedoeld om de aankoop van het clubhuis te financieren dat vroeger eigendom was van de voetbalvereniging VTL. Van het restant worden verbouwing en inrichting betaald. De win naar van de hoofdprijs mocht onlangs een auto in ontvangst ne- Aanhoudingen na vuurwerkoverlast leiden Het vuurwerkteam van de Leidse politie is gisteren 24 maal in actie gekomen omdat er in de stad vuurwerk werd afge stoken. Daarbij werden twaalf jongens in de leeftijd van 12 tot 16 jaar aangehouden. Zij krijgen alternatieve straffen opgelegd. De aanhoudingen werden verricht op de Mary Zeldenrustweg, de Charley Tooropweg, de Anna Bijnskade, de Uiterstegracht, de Jan Luykenlaan, de Verbeekstraat, de Potgieterlaan en de Haven. De verkoop van vuurwerk is gisteren begonnen. Het afsteken is alleen op oudejaars- en nieuwjaarsdag toegestaan. was, ontsloeg het AZL plotseling de 83-jarige. Hierdoor dreigde de man weer in dezelfde pro blemen te belanden. Op het laatste moment kon directeur Van Oosten Zijloever een tijdelijke plaats voor hem regelen bij verzor gingstehuis Groenhoven. Dat lukte pas toen de Leidenaar het ziekenhuis had verlaten. Van Oosten was ziedend over de werkwijze van het ziekenhuis. „Ze schoppen een hulpbehoe- fende man zó maar de straat op. Genezen is genezen, wat een ongelooflijke bureaucratie", liet hij zich indertijd ontvallen. De directeur diende een offi ciële klacht in bij het AZL. In middels is hem meegedeeld dat de klachtencommissie zich over de kwestie buigt. Het is nog on bekend wanneer uitspraak wordt gedaan. Overigens is de bejaarde inmiddels definitief ondergebracht in een verzor gingstehuis. De klachtencommissie van het AZL onderzoekt de manier waarop het ziekenhuis is omge sprongen met een 83-jarige hulpbehoevende Leidenaar. Di recteur F. van Oosten van zorg voorziening Zijloever heeft over de handelwijze een klacht inge diend. De man is volgens hem door het AZL op straat gezet zonder dat goede opvang was De bejaarde woonde tot voor kort zelfstandig in Noord, waar door hij onder het werkterrein van zorgvoorziening Zijloever viel. Ondanks hulp van een ver pleegkundige verkommerde de man volledig. Begin november werd hij met uitdrogings- en ondervoedingsverschijnselen opgenomen in het AZL. Tijdens zijn behandeling probeerden tal van instanties onderdak voor hem te regelen in een verzor gingstehuis. Voordat dat gelukt Het IKV en het platform ge meentelijk vredesbeleid organi seren van 8 januari tot en met 29 januari 1993 een expositie over jongeren in Oost-Europa. Plaats van handeling is de Loui se de Coligny scholengemeen schap aan de Kagerstraat 7 in Leiden. Wethouder H. Koek van cultuur zal de tentoonstelling op vrijdag 8 januari om 15.00 uuropenen. Tijdens de opening zal A. Ger- rits, verbonden aan de rijksuni versiteit van Amsterdam, een inleiding houden. De bedoeling van de expositie is het stimule ren van het vredesonderwijs. De tentoonstelling is gericht op jongeren tussen de veertien en achttien jaar. Aan de hand van een zestal thema's wordt een beeld gegeven van de leefom standigheden van jongeren in Oost-Europa. Uitgangspunt is de omwente ling in Oost-Europa," die wordt gesymboliseerd door de val van de Berlijnse muur. De zes the ma's, leefsituatie, onderwijs, jongerencultuur, milieu, poli tiek en reizen zijn afzonderlijk uitgewerkt. Daarbij wordt inge gaan op verleden, heden en toe komst van de onderwerpen. De expositie is van maandag tot en met vrijdag van negen tot vijf uur te bezichtigen. Groepen moeten van tevoren een af spraak maken. Jongerenhulp gaat fuseren Twee organisaties voor jeugdhulpverlening, de stich ting Boddaert Leiden en stichting De Mare, fuseren op 1 januari tot een nieuwe stichting. Deze krijgt de naam Stichting De Mare en wordt voorlopig gehuisvest in Leiderdorp. Het is echter de bedoeling te zijner tijd naar Leiden terug te keren. De stichting Boddaert be heert vijf centra waarin hulp wordt verleend aan 66 kinde ren. De Mare biedt in 12 pro jecten hulp aan 70 jeugdigen. Beide instellingen zijn werk zaam in Leiden, Rijn- en Duin en Bollenstreek. Er wer ken in het totaal 130 mensen. De centra van de nieuwe instelling zijn nu vooral in Leiden gehuisvest. Volgens directeur hulpverlening Karei Diephuis is het de bedoeling om de komende jaren de centra meer over- de drie re gio's te spreiden. Het voor deel van de fusie is volgens hem dat de klant betere hulpverlening kan worden geboden. De stichting Boddaert hield zich tot nu toe vooral bezig met dagbe handeling van kinderen met opvoedingsproblemen. De Mare beheerde huizen waar in jongeren tijdelijk woonden omdat thuis wonen niet mo gelijk was. „Het doorverwijzen verliep in het verleden niet altijd op timaal", aldus Diephuis. „Dat zal in de nieuwe organi satie geen probleem meer zijn." PRETTIGE DAGEN leiden roy klopper De fiscale opsporings- en infor matiedienst (FIOD) heeft het onderzoek naar vermeende be lasting- en premiefraude bij eet café Annie's Verjaardag en res taurant De Malle ]an afgerond. Het rapport ligt momenteel bij het ministerie van justitie, die moet besluiten of tot vervolging wordt overgegaan. Het is nog onduidelijk wanneer hierover een beslissing valt. Zowel de FIOD als Justitie willen nog geen uitspraken doen over de uitkomst van het onderzoek. De FIOD deed samen met de politie begin oktober een inval in het eetcafé aan de Hoog straat, het restaurant aan de Nieuwsteeg en het woonhuis van de Katwijkse eigenaar. Bij deze acties zijn de boekhouding en administratie meegenomen. De opsporingsdienst vermoed de dat op grote schaal belasting en sociale premies zijn ontdo ken. Het onderzoek is inmiddels afgerond, de rapporten zijn op gestuurd naar justitie in Den Haag. Het ministerie van finan ciën, waaronder de FIOD valt, weigert vooralsnog ieder com mentaar. „Totdat justitie een besluit neemt over eventuele vervolging." Als de FIOD de verdenkingen van fraude hard kan maken, dreigt een grote navordering plus boete voor de eigenaar en een directe medewerker. De op sporingsdienst komt normaal gesproken pas in actie als het vermoeden bestaat dat voor meer dan 50.000 gulden aan be lasting en premies is ontdoken. Vette happen horen bij de Beestenmarkt als haring bij wittebrood. Een omgeving vol snackbars, shoarmazaken en hamburger tenten. De voormalige 'stijfselbaan', waar opgedofte stelletjes vroeger stijlvol para deerden, is veranderd in een 'mayo-baan'. Een buurt waar de tijdelijke oliebollen- kraam van de Leidse kermisexploitant F. van der Houten 'thuis is'. Aan de ene kant verkoopt Ouwehand 'kerst- en oudjaar vis', aan de andere kant maakt hamburgergigant McDonalds' recla me voor megaporties patat ('30 procent ex tra'). De kraam in het midden doet het met de aloude oliebol en appelflap. Zoete lekkernijen, met of zonder krenten, sukade en poedersuiker. Op de valreep van 1992 prop je je vol en spoel je de laatste na re restjes weg met een bruisend slokje champagne. Een toast op een nieuw, spran kelend begin van 1993. De oliebollenkraam staat er sinds tien no vember. Veel was de eerste weken niet te doen. Een beetje hangen op de toonbank, wachten op klanten. Verkopers met dikke truien aan, blazend in de handen, af en toe een praatje makend met bekenden. Voor hen bestaan de laatste loodjes van het jaar niet echt uit 'prettige dagen'. De schappen lagen er ook halverwege december nog wat leeg bij. Achter alle pnjskaartjes slechts een paar 'voorbeeld-exemplaren'. Berliner-bol- ien, dicht tegen elkaar aangedrukt achter het ruitje, wachtend op een klant. Maar toen de kerstvakantie begon kwam de vaart erin. Kinderen aan moeders arm, zeurend om iets lekkers Ach mam. toe nou, eentje maar'), zorgden voor de eerste klandizie. En daarna de grotere bestellingen voor het 'heerlijk avondje' van 31 decem ber. Zo op de laatste dagen van de donker ste maand volgt dan nog een korte, maar hevige eindsprint voor de firma Van der Houten. Tekst Ema Straatarm foto Loek Zuyderduin ('Prettige Dagen' is een rubriek over men sen en gebeurtenissen rond Kerst en Oud jaar. Dit is de zevende aflevering) Problemen bij Ravast mogelijk oorzaak afblazen plannen De financiële problemen bij het vastgoedfonds Ravast hebben mogelijk te maken met het niet doorgaan van de uitbreiding van Holiday Inn. Directeur Worms zegt dat niet te kunnen overzien. Holiday Inn is slechts exploitant van het hotel, de eigendom van de gebouwen berust bij de Hotel Maatschappij Leiden (HML). „Mogelijk dat die problemen hebben meegewogen bij het besluit van HML om niet uit te breiden." leiden» ellen verbunt Vader Henk Mol uit Katwijk deed gisteren als eerste na de kerstdagen aangifte van een Leidse geboorte. Zijn vrouw Marjanne bracht in het Diacon- nessenhuis een zoon ter wereld. foto loek zuyderduin De HML is betrokken bij de in opspraak geraakte belegger Ra vast. Bij dit vastgoedfonds werd een gat in de boekhouding ont dekt van 36 miljoen gulden. Een van degenen die de touwtjes in handen zou hebben bij Ravast, M. Alsem, is ook directeur van HML. Ravast heeft weer garan ties van ettelijke miljoenen ver strekt aan HML, die behalve van de gebouwen van Holiday Inn Leiden ook eigenaar is van een aantal Golden Tuliphotels. Di recteur Alsem is. overigens niet bereikbaar voor commentaar. Worms benadrukt dat finan ciële problemen bij Ravast geen weerslag hebben op het hotel. „Nu de uitbreidingsplannen op de lange baan zijn geschoven, wil dit niet zeggen dat het slecht gaat met het hotelconcem. De sterke kant van dit bedrijf is dat leiden emiel fangmann Geboren tijdens de kerst. Het heeft iets speciaals. Maar hoe bijzonder is het nu precies? Om daar een indruk van te krijgen meldde een verslaggever van deze krant zich gisterochtend bij de burgerlijke stand. Even voor negenen, vijfentwin tig minuten nadat het loket in het stadhuis is opengegaan, komt de eerste vader langs. De 31-jarige Henk Mol uit Katwijk doet aangifte van zijn eerste zoon Sebastiaan van ruim acht pond, die zondagochtend in het Diaconessenhuis ter wereld kwam. Geen echt kerstkind dus, maar de blijdschap is er niet minder om. „Moeder en kind maken het goed", verzekert Mol. Tegen tienen wordt het druk ker. Zeger Guijs (28) uit Katwijk doet aangifte van de geboorte van zijn dochter Amy. „Ik erken het kind", zo antwoordt de sa menwonende Katwijker op de vraag van de ambtenaar. „Ze was op de 24ste uitgerekend, maar is eerste kerstdag om half vijf 's ochtends in het AZL gebo ren. Schitterend om de beval ling bij te wonen, heel mooi, een belevenis." Hij begroet on dertussen op het stadshuis een kennis. „Jij ook vader?" roept Guijs. „Ik wist het wel van hem, hij niet van mij", lacht Jaap Rem- melzwaal (30) uit Rijnsburg, wiens tweede zoon Dion eigen lijk op 5 januari was uitgere kend. 'Dion' klinkt exotisch. „Genoemd naar mijn vader die Dirk Johan heet." Dion werd zondagochtend vroeg in het AZL geboren. „Het ging tweede kerstdag 's avonds onverwacht snel." Estelle Klink kwam in de Kerstnacht om vier over twaalf, gewoon thuis, ter wereld. „Mooier had je je niet kunnen wensen", zegt Leidenaar Stan Klink, die toegeeft dat het 'een beetje gepland was'. „Maar we dachten eigenlijk dat het eind december zou worden. Ja on verwacht, om elf uur op kerst avond kwam hier de verloskun dige. Apetrots dus. Ik heb verder weinig van kerst gemerkt, we hebben afgelopen dagen veel zelf gedaan, omdat we vanwege de drukte geen kraamhulp kon den krijgen." Het zoontje Steve van de Lei denaar werd enkele uren later op kerstmorgen over het blijde nieuws ingelicht, toen hij on verhoeds de slaapkamer van zijn ouders binnenkwam. „Hij wilde graag een zusje, dat is uit gekomen. Steve denkt nu dat je met Sinterklaas een gewoon ca deau krijgt en met kerst een kind. Want dan is ook het kin- deke Jezus geboren", vertelt Klink. Het kerstdiner bij opa en oma ging wèl door voor de an dere genodigden. „Maar ze hebben ons thuis niet verge- „Lucas heet mijn broertje", komt de Leidse Roos van Hooff (4) vol trots vertellen over de nieuweling die op kerstavond tegen zessen het levenslicht zag. Vader Rik (31), die ook zijn an dere dochter heeft meegeno men naar het stadhuis, vult aan: „Iets eerder dan verwacht is mijn vrouw Ariëtte bevallen. Gewoon thuis. We zouden met kerst bij mijn schoonouders gaan dineren, die hebben nu het meegebrachte eten bij ons thuis gekookt", zegt hij. „De vorige keer zag ik hier witte gezichten na een door waakte nacht", vertelt Van Hooff. Maar nu hebben de meeste vaders de bevalling al enkele dagen achter de rug. John Zuidhoek uit Noordwijk is blij dat zijn kind niet op kerst is geboren. „Een verjaardag op die dag, dat is niet leuk." Geluk kig voor hem kwam Debbie, zijn derde kind, reeds donder dag rond het middaguur ter we reld. Maar Jacques Aertssen (34) uit Voorschoten vindt de datum van de bevalling juist wel leuk. „Mijn vader is ook op 25 de cember jarig." Dochter Lizzy kwam om kwart voor twee 's nachts in het AZL ter wereld. „Twee uur daarvoor zaten mij vrouw en ik nog naar Hennie Huisman te kijken. Inderdaad, een surprise." In Leiden zijn dit jaar tot en met gisteren 2729 kinderen ge boren. iets minder dan vorig jaar. „Het aantal aangiften van maandag (16) viel beetje tegen, na drie dagen. Ik had op 30, 35 gerekend", zegt ambtenaar H. Fase. Vader Klink heeft wel een verklaring: ..Eerst worden op zo'n maandagavond de geboor tekaartjes geregeld, daarna ga je aangifte doen". De vaders mo gen immers tot en met de derde werkdag na de geboorte hun pasgeborenen inschrijven. De gemeente reiniging is gis terochtend begonnen met de jaarlijkse inzameling van kerst bomen. Ook dit jaar is er aan de inlevering van de dennebomen weer een loterij verbonden. On geveer 200 van deze bomen worden op donderdag 7 januari onder het toeziend oog van de brandweer tot een vreugdevuur aangestoken op het terrein van deGroenoordhallen. Tijdens de eerste vier dagen van de actie tot 1 januari kunnen de bomen op drie adressen worden ingeleverd. Dat zijn het gebouw van de rei niging aan de Admiraal Banc- kertweg en de gebouwen van de afdeling groen aan de Van Vol- lenhovekade en Stevenspark. Iedereen die een kerstboom in levert, krijgt een lot. De trekking van de loterij heeft plaats na af loop van de verbranding. Na nieuwjaar kunnen op nog eens 16 plaatsen in verschillen de wijken bomen worden inge leverd. Meestal bij buurthuizen en speeltuinen. De juiste adres sen staan op affiches die in alle gebouwen van de gemeente ko men te hangen. Verreweg de meeste van de pakweg 40 tot 50.000 opgehaalde bomen wor den met speciale machines ver snipperd. De snippers worden gebruikt voor de aanleg van pa den in bossen en recreatiege bieden. Volgende week donder dag om klokslag 19.00 uur be gint de gecontroleerde brand bij de Groenoordhallen. Die dag kunnen er ook nog kerstbomen bij de hal worden ingeleverd. Precies tien dagen later zijn de winnende nummers bekend van de loterij en deze hangen ter inzage bij de reiniging. we op twee markten zitten. Door de week hebben we vooral klandizie van zakenmensen en in de weekenden komen veel gezinnen. Nu de zakelijke markt van 6 dagen in de week naar 4 dagen in de week is gekrompen, moet je in minder dagen net zo veel verdienen. Wij zitten 7 da gen in business, omdat wc ook de toerist wat te bieden heb ben." De tekeningen van de uitbrei dingsplannen lagen vorig jaar al op tafel. Ook de goedkeuring van de gemeente Leiden was binnen. Het wachten was op het geld. De kosten zijn ge raamd op ruim 25 miljoen gul den. Worms: „Het is best moge lijk dat we die plannen over één of twee jaar weer uit de kast ha len." 'Gehandicapten dupe van plan rond station' Gehandicapten worden de dupe wanneer ae gemeente bij hel centraal station in Leiden een zogeheten dynamisch bussta tion realiseert, vreest het Over leg Gehandicapten in Leiden. In dit systeem beschikken de bus sen niet meer over vaste halte plaatsen maar wordt een bus vanuit een centrale 'verkeersto ren' naar een vrije halte ge stuurd. Op een mededelingen bord staat dan aangegeven wel ke bus waar vertrekt. De gehandicapten zijn bang dat zij niet meer van de bus ge bruik kunnen maken bij het nieuwe systeem. Blinden en slechtzienden zouden de infor matie op het mededelingen bord niet kunnen lezen terwijl mensen die slecht ter been zijn kans lopen om de bus te missen omdat zij niet tijdig genoeg bij de halte staan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11