Hervormers blijven aan in Rusland Aanhang Milan Panic pakt zijn koffers Buitenland Minder extreem-rechts geweld in Duitsland 'Massaal gebruik spaarlamp zal kerncentrales overbodig maken' Tienduizenden Tadzjieken op de vlucht Eenzame tas is in Londen bij voorbaat al verdacht DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 Flores opgeschrikt door naschok jakarta» Het Indonesische eiland Flores is vanmorgen opge schrikt door een krachtige naschok. De beving, die een kracht had van 4,3 op de schaal van Richter, leidde niet tot nieuwe slachtoffers of schade, meldde hel seismologische bureau in Ja karta. Bij de aardbeving van 12 december kwamen ruim 2.500 mensen om. Een groot deel van hen werd meegesleurd door grote vloedgolven, die door de schok waren veroorzaakt. Miljoen werklozen in Rusland moskou Rusland telt voor het eerst meer dan een miljoen werk lozen, aldus Radio Moskou gisteren. Bovendien heeft 9 procent van de werknemers in de Russische industrie te maken met werktijdverkorting. Deskundigen twijfelen overigens of de cijfers wel kloppen en niet nog rampzaliger zijn. Niet iedereen zonder werk meldt zich aan als werkloze, is het commentaar. 30 Miljoen voor hulporganisaties De Zweedse verpleegster Ann Mari Klint heeft aan vier hulporganisaties 30 miljoen gulden nagelaten. In haar deze week geopende testament had ze beschikt dat het grootste deel van haar vermogen toevalt aan het Leger des Heils en drie ande re hulporganisaties. Ex-koning niet naar Roemenië bukarest» De Roemeense ex-koning Michael heeft gisteren zijn voorgenomen bezoek aan zijn vaderland afgezegd uit protest te gen de voorwaarden die de regering aan zijn bezoek heeft ver bonden. Zo zou hij moeten erkennen dat Roemenië een repu bliek is en mag hij geen toespraken houden. Strafvermindering voor Jim Bakker charlotte Een bijzonder kerstgeschenk voor de Amerikaanse TV-evangelist Jim Bakker. Rechter Graham Mullen verminderde de gevangenisstraf van de evangelist van 18 naar 8 jaar. Bakker werd drie jaar geleden tot 45 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verduistering van ongeveer 275 miljoen gulden. In hoger beroep werd de straf teruggebracht tot 18 jaar. 'Opstartfonds' vredesoperaties VN new york De Algemene Vergadering van de VN heeft gisteren de oprichting van een fonds om vredesoperaties snel op gang te kunnen brengen, goedgekeurd. In het zogeheten 'opstartfonds' zit 150 miljoen dollar. Afgelopen jaar 56 journalisten gedood parus Het afgelopen jaar zijn zeker 56 journalisten omgekomen tijdens het uitoefenen van hun beroep. Dat heeft de Franse or ganisatie Reporters zonder Grenzen gisteren meegedeeld. Het hoogste aantal doden viel in Turkije (12), gevolgd door Kroatië en Bosnië waar 11 journalisten omkwamen. Rovers via tunnel in Griekse bank athene» Bij een bankroof in de Griekse hoofdstad Athene is het afgelopen weekeinde voor miljarden guldens aan waardevolle goederen gestolen. De daders hebben drie maanden gegraven aan een tunnel om bij de kluizen van een filiaal van de Ergobank te kunnen komen. De 25 meter lange tunnel begon in een riool. Franse tabaksprijs 30 procent duurder parijs Het Franse parlement is gisteren akkoord gegaan met een verhopging van de tabaksprijs met 30 procent. De maatre gel, verdubbeling van een eerder voorgestelde prijsverhoging, volgt twee maanden nadat de regering een rookverbod afkon digde voor openbare ruimtes en enkele dagen voordat een alge heel verbod op tabaksreclame van kracht wordt. Politie medeschuldig aan dood Gandhi new delhi Gebrekkige maatregelen van de Indiase politie en de veiligheidsdiensten hebben in mei 1991 geleid tot de dood van ex-premier Rajiv Gandhi. Dat heeft de voorzitter van een door de regering ingestelde onderzoekscommissie gisteren laten we ten. Gandhi was op verkiezingstournee toen hij in Sriperumbu- dur, in het zuiden van India, werd omhelsd door een jonge vrouw met explosieven om haar lichaam. Kersttoespraak Britse koningin uitgelekt londen» Koningin Elizabeth II van Groot-Brittannië blijft dit jaar weinig narigheid bespaard. Na de echtscheidingen van haar kin deren en brand in kasteel Windsor is nu haar kersttoespraak uit gelekt. Het boulevardblad Sun citeerde er gisteren uitvoerig uit. In de toespraak bedankt de koningin haar onderdanen voor „ge beden, begrip en sympathie", die ze heeft ontvangen. Clinton rondt benoeming ministers af little rock Bill Clinton heeft de benoeming van ministers in zijn regering afgerond. De aanstaande Amerikaanse president benoemde de juriste Zoe Baird (40) tot minister van justitie. Zij is de eerste vrouw die de leiding krijgt over dit departement en de vierde vrouw in Clintons kabinet. Oud-gouverneur van Bab bitt (54) van Arizona wordt minister van binnenlandse zaken. Babbitt is een voorvechter van het milieu. FRANKFURT AP/Rtr Het aantal rechtsextremistische aanvallen in Duitsland neemt af, omdat de politie steeds meer verdachten oppakt. Dat heeft het hoofd van de Duitse bin nenlandse veiligheidsdienst (BfV). Eckart Werthebach, giste ren gezegd in een interview met de krant Westfalische Nachrich- ten. Volgens de krant zijn er de eerste 20 dagen van december 75 gewelddadige aanvallen ge weest, tegen 250 aanvallen in november en 308 in oktober. De massale protesten tegen het ge weld hebben ook een positieve invloed, aldus het in Münster verschijnende blad. Gisteravond gingen in Wüppertal weer 100.000 mensen de straat op om hun afschuw van vreemde lingenhaat te laten blijken. Een rechtbank in Hagen (Nordrhein-Westfalen) heeft gisteren twee jongeren tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens brandstichting in AMSTERDAM/MOSKOU ANP-AP Als de landen in Midden- en Oost-Europa massaal overstap pen op spaarlampen, kunnen 55 kerncentrales van het type Tsjernobyl worden gesloten. Dat stelt de internationale milieubeweging Friends of the Earth International (FOEI). Volgens FOEI liggen de mo gelijkheden voor energiebespa ring in Midden- en Oost-Europa voor het oprapen. Zo heeft Hongarije vier keer zo veel energie nodig als Japan om het zelfde produkt te maken. Door de komende vijf jaar twee miljard gulden te investe ren in energiebesparende maat regelen kunnen alle 55 kerncen trales in de voormalige Sovjetu nie en haar satellietstaten wor den gesloten, aldus FOEI. De milieubeweging denkt daarbij aan eenvoudige maatregelen zoals het gebruik van spaarlam pen en het monteren van regel- knoppen op verwarmingsradia toren. In Rusland is men echter zo ver nog niet. De Russische energielobby vindt juist dat er meer kerncentrales nodig zijn. Een Afghaanse hulpverlener verdeeld gekookte rijst onder Tadzjiekse vluchtelingen in een opvangkamp in het noorden van Afghanistan. foto reuter david Mcdonald Duizenden Tadzjieken zijn gis teren naar Afghanistan gevlucht om te ontkomen aan de burger oorlog tussen ex-communisten en de coalitie van islamieten en democraten. Dit heeft een hoge Russische militair bekendge maakt. De officier van de grenstroepen zei dat naar schat ting 80.000 vluchtelingen zijn samengestroomd bij de rivier Amoe Darja aan de grens. Zij zijn op de vlucht geslagen om te ontkomen aan de zware ge vechten bij de stad Pjanzj. De vluchtelingenstroom, de ergste humanitaire crisis ooit in het Centraalaziatische deel van Kozyrev behoudt buitenlandse zaken De meeste hervormers uit het vorige kabinet blijven aan in de nieuwe regering van Rusland. De vier ministers die met veiligheidszaken zijn belast, onder wie de omstreden Andrej Kozyrev van buitenlandse zaken, behouden hun posten. Ook minister van economische zaken Andrej Netsjajev, wiens aftreden werd verwacht, blijft op zijn post. MOSKOU Rtr/AFP President Jeltsin keurde gisteren bij decreet de regering van pre mier Viktor Tsjemomyrdin goed, aldus het persbureau In terfax. Jeltsin heeft Tsjemomyr din opdracht gegeven de ko mende dagen de taken en be voegdheden onder zijn acht plaatsvervangers te verdelen. Vladimir Sjoemeiko blijft de eerste vice-premier. Naast hem blijven nog vijf vice-premiers aan (Georgi Chizja, Aleksandr Sjochin, Sergej Sjachraj, Anatoli Tsjoebais, Boris Saltikov) aan, van wie Sjochin en Chizja daags tevoren nog hun ontslag had den ingediend. Ook Ella Pamfi- lova, de enige vrouw in het ka binet die maandag nog opstap te, keert terug als minister van sociale zaken. Het overwegend conservatie ve parlement heeft het laatste woord over het aanblijven van de ministers die met veilig heidszaken zijn belast (defensie, veiligheid, binnenlandse en bui tenlandse zaken). Met name Andrej Kozyrev van buitenland se zaken heeft veel vijanden on der de conservatieven en natio nalisten in het Volkscongres we gens zijn 'pro-Westerse' beleid, met name zijn steun aan sanc ties tegen het Slavische Servië. De drie andere ministeries zijn in voor het parlement vertrouw- Kozyrev mag blijven, foto reuter de handen van de generaals Pa vel Gratsjev (defensie), Viktor Barannikov (veiligheid) en Vik tor Jerin. De regering telt slechts zes nieuwe ministers, onder wie twee vice-premiers: de hervor mingsgezinde Boris Fjodorov, Ruslands vertegenwoordiger bij de Wereldbank, die het finan ciële beleid op zich zal nemen, en Joeri Jarov, plaatsvervangend voorzitter van het Russische parlement. Pjotr Aven, die dins dag aftrad als minister van bui tenlandse handel, wordt opge volgd door zijn plaatsvervanger Sergej Glasjev. LONDEN ANP/Rtr de voormalige Sovjetunie, is het gevolg van de al maanden woe dende burgeroorlog tussen ver schillende clans, die na het in eenstorten van het Sovjet-gezag elkaar te lijf zijn gegaan. Een tiende deel van de vijf miljoen inwoners van Tadzjikis tan is al van huis en haard ver dreven. Wie in Londen zo verstrooid is om zijn tas met boodschappen ergens te laten, loopt de kans dat zijn kerstinkopen worden opgeblazen. De explosievenop ruimingsdienst neemt geen en kel risico. De geheime diensten en de politie hebben hun handen vol aan telefonische dreigementen en 'verdachte' pakketjes. De Britse politie krijgt jaarlijks te maken met zo'n 1.700 bommel dingen. Met behulp van computers tracht de politie inzicht te krij gen in de aard van de bommel dingen, en mogelijk een pa troon te ontdekken in de aan slagen. Simon Lubin van de transportpolitie legt uit dat alle bommeldingen in de computer worden gestopt om in korte tijd te kunnen zien of er „een ge schiedenis aan kleeft". Lubin: „Als degene die het dreigement uit een codewoord gebruikt, heb je al een indicatie dat hij of zij mogelijk een IRA-terrorist is. We combineren dan het code- een opvangcentrum voor asiel zoekers. De opgelegde straffen zijn zwaarder dan de eis van de aanklager luidde. De beklaagden zeiden voor de rechter dat ze de vluchtelingen alleen bang hadden willen ma: ken; het was de bedoeling dat hun benzinebommen op het dak van het opvangcentrum te rechtkwamen, zodat er geen ge wonden zouden vallen. De Duitse rechtbanken zijn fors gaan optreden tegen racis tisch geweld sinds in november drie Turken de dood vonden bij een brand in Mölln in de noor delijke deelstaat Schleswig-Hol- stein. Een 29-jarige Turkse vrouw en haar 24-jarige zwager zijn gisteren in Keulen gewond ge raakt toen een brandbom ver pakt als kerstcadeau ontplofte. Toen de familie het pakket, dèt op de stoep was achtergelaten, openmaakte, schoot er een vlam uit waardoor de twee brandwonden opliepen. BELGRADO RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA De familie Marinovic heeft zich ingedekt voor de oor log. In hun voorraadkast staan 20 kilo bloem, 10 kilo suiker, 10 kilo zout en een groot aantal flessen olie en melk- en eierpoeder. Dochter Vineta is ervan overtuigd dat die voorraden binnenkort nodig zijn. Is het niet vanwege een burgeroorlog, dan wel omdat Belgrado zal worden gebombardeerd door een strijdmacht van de Verenigde Naties. Het wordt moeilijk, verwacht ze, hoewel de verkiezin gen in Servië uiteindelijk zo zijn verlopen als zij min of meer had gehoopt. President Milosevic is herkozen met rond de 55 procent, zijn belangrijkste tegenstander Pa nic haalde iets meer dan 35 procent. Volgens de oppo sitie, die haar eigen telling had, eindigde Milosevic ove rigens op 49 en Panic op 43 procent. Vineta is weliswaar geen echte aanhanger van de ex- communist Milosevic, ze is eigenlijk voor herstel van het Servische koningshuis. Maar voor de zakenman Pa nic voelt ze nog minder. Ze gelooft half in de verhalen dat hij een CIA-agent is. In ieder geval vindt ze hem, met zijn dikke Amerikaanse accent, geen echte Serviër. De meeste van haar studievrienden hebben wel op Pa nic gestemd, zoals een groot deel van alle studenten en van de bevolking van Belgrado. De sfeer van verslagen heid is dan ook alom voelbaar. „Nu verandert er nooit iets", zegt Ksenia, een studente Albanees. Zoals zovelen voegt ze eraan toe: „Ik wil hier weg". Ze hoopt komende zomer in het kader van een universitair uitwisselingsprogramma naar het buiten land te gaan, als dat programma vanwege het embargo tegen Servië tenminste niet wordt stopgezet. Iedereen lijkt er mee bezig te bedenken hoe hij het zin kende schip kan verlaten. De een na de ander vertelt dat hij een visum wil regelen voor Canada, Zuid-Afrika of een of ander land in Europa. Alles is goed, als het maar niet Belgrado is. Dat verklaart mogelijk, waarom het zo rustig blijft in Belgrado. Ondanks alle klachten van de oppositie over stembusfraude en gestolen verkiezingen is niemand tot nu toe in protest de straat op gegaan. In de hoofdkan toren van de oppositie wordt er wel over gedacht het parlement te boycotten en ongeldig verklaring van de verkiezingen aan te vragen. Maar over demonstraties wordt nog niet gepraat. „Milosevic versla je niet op straat", aldus Alexander Raznatovic, lid van het dage lijks bestuur van de Democratische Partij. Op de achtergrond speelt de algemene angst voor een burgeroorlog. Dat is een onderwerp waar iedereen over denkt, maar niemand graag over praat. „Daar wil ik niet eens over speculeren. Dat vind ik te verschrikke lijk", zegt Raznatovic. Precies hetzelfde antwoord krij gen we in de burelen van de grootste oppositiebewe ging Depos. De kans op een burgeroorlog is verminderd, nu Milose vic de verkiezingen heeft gewonnen. De kans dat zijn aanhang bij verlies naar de wapens had gegrepen, was zeer reëel. Milosevic' aanhang is veel militanter dan de oppositie-stemmers. Die hebben juist voor Panic geko zen omdat ze genoeg hebben van de oorlog en de inter- Agenten voor rechter wegens doodslaan zwarte DETROIT AP Een Amerikaanse rechter heeft bepaald dat drie blanke politie agenten die vorige maand een zwarte automobilist hebben mishandeld, zullen worden ver volgd. De automobilist bezweek aan zijn verwondingen. Twee van de drie agenten is doodslag ten laste gelegd, de derde wordt beschuldigd van mishandeling met de bedoeling zwaar letsel toe te brengen. De beschuldiging tegen een vierde, zwarte agent, die niets had ge daan om de anderen te stop pen, werd door de rechter afge- De gemeente Detroit is met de nabestaanden overeengeko men vijf miljoen dollar smarte- geld uit te betalen. Israëlische kabinet wil niet praten met PLO Israël gaat niet direct met de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO onderhandelen. Een voorstel daartoe, ingediend door het linkse Meretz-blok, werd gisteren door het kabinet verworpen. Het was voor het eerst dat binnen een Israëlische regering openlijk is gedebat teerd over direct overleg met de PLO. Het voorstel van Meretz vloeide voort uit de hevige kri tiek op Israël na uitwijzing van 415 Palestijnen. PLO-leider Arafat heeft premier Lubbers in een brief gevraagd de uitwijzing te veroordelen en druk op Israël uit te oefenen om de groep te rug te nemen. Over 1,5 miljard jaar geen leven meer mogelijk IRA-kerstbestand in Noord-Ierland woord met het opgegeven doel wit en vragen aan de computer wat de geschiedenis is van het codewoord, het doelwit, de aard van het bericht en de relatie tussen die drie. Mocht er enig verband bestaan, dan heb je meer reden aan te nemen dat het om een serieze bommelding gaat." Omdat de autoriteiten zijn overgeleverd aan de grillen van de terroristen, geeft de politie vooral aandacht aan het opspo ren en onschadelijk maken van bommen in een eerder stadium. Politiepersoneel krijgt sinds een jaar een uitgebreide cursus in het zoeken naar mogelijke bommen. De burger wordt daar ook bij betrokken. Londen hangt vol met aanplakbiljetten met de waarschuwing de baga ge niet te vergeten, en op te let ten of iemand anders iets onbe heerd heeft achtergelaten. Het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) heeft gisterer> een kerstbestand van 72 uur af gekondigd in Noord Ierland. Het bestand geldt echter niet voor het Britse vasteland. Het leven op Aarde in de vorm zoals wij die nu kennen eindigt over 1,5 miljard jaar. Over 2,5 miljard jaar is onze planeet net zo uitgedroogd als Venus nu is. Alleen met spiegels of schaduw scheppende middelen zal de toenemende hitte van de zon nog enige tijd kunnen worden gekeerd. Dat blijkt uit bereke ningen van de Amerikaanse wetenschappers Ken Caldeira en James Kasling van de Uni versiteit van Pennsylvania. Naarmate de zon helderder en heter wordt, daalt de hoe veelheid kooldioxyde in de at mosfeer. Het peii van de kool dioxyde kan zo laag worden dat planten niet meer kunnen leven. In feite is er nog maar zo weinig kooldioxyde in de at mosfeer over dat het heter worden van de zon nauwelijks meer kan worden opgevangen. Het grootste deel van de kool dioxyde zal over rond een mil jard jaar uit het systeem van de Aarde zijn verdwenen en dan begint het water in de ruimte te verdwijnen, omdat de Aarde het kookpunt bereikt Na twee miljard jaar Is al het water weg en dat betekent sim pelweg: einde van het leven. De overmaat aan kooldioxy de die nu vrijkomt door ver branding van fossiele brand stoffen zal pas over ruim een miljoen jaar effect hebben. Dit betekent dat het broeikaseffect wel een probleem is voor het huidige leven op Aarde, maar de toekomst van de planeet zelf in nog geen miljoenen Ja ren bedreigt nationale isolatie van Servië. Dat betekent niet dat de keuze voor Milosevic een garantie voor stabiliteit is. „De crisis in onze samenleving gaat zeer diep", aldus Strahinja Kastratovic, vice-voorzitter van de Servische Vernieuwingsbeweging, de grootste partij binnen de oppositiebeweging Depos. De verkiezingsuitslag laat enerzijds zien dat een aan zienlijk deel van de Serviërs een ander bewind wil. Aan de andere kant is Milosevic de komende vier jaar zeker van zijn positie. Kastratovic vreest dat de president die tijd zal gebruiken om de oppositie de kop in te druk ken. Milosevic kan daarbij rekenen op de steun van de extreem-rechtse Servische Radikale Partij. „Er dreigt in dit land een politiestaat", meent Kastratovic pessimis tisch. Binnen de oppositie realiseert men zich zeerwel dat de verkiezingen niet alleen maar verloren zijn omdat er met de stemming is gemanipuleerd. Pakweg een mil joen stemmers die Panic aan de overwinning hadden kunnen helpen, deden niet mee. De Albanezen in Kos ovo en de moslims in de Sandjak boycotten de verkie zingen. „Het is duidelijk dat ze geen enkel belang hech ten aan de democratisering van Servië", zegt Kastrato vic. „De Albanezen willen geen verbetering van hun po sitie, zij willen dat dit land in elkaar stort, zodat zij zich kunnen afscheiden. Maar als er straks een crisis in Kos ovo uitbreekt, zal niemand in de rest van de wereld ge loven dat de Albanezen daar zelf de schuld aan mee dragen." 20 DECEMBER TOT 9 JANUARI Tijdens onze traditionele kerstshow in troduceren wi| de nieuwste modellen uit eigen fabriek Tevens verkopen wi| een beperkt aantal showroommodellen Kom HEERLEN Woonboulevard in de Cramer OISTERWIJN Wooncentrum In said Filiaal Oisterwijk is ook 2e kerstdag open 'N BANK VAN PERIDA Ji ZALIGSTE PIEKJE OP AAROE

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5