Het leven na de 65 'Dwing niet iedereen om te kaarten en te sjoelen' moeten hebben 'Ouderen zouden meer mogelijkheden Herman Bode: Felix Rottenberg: Misverstand PONUbKUAU Z4 ucv-crvmcrs momenteel bijna twee miljoen mensen ouder dan 65 jaar. Steeds vaker klagen ze over discriminatie. Ze voelen zich aan Ook op zijn afscheidsreceptie bij de FNV was Herman Bode vreselijk fa natiek. Na zijn onderscheiding door toenmalig minister Jan de Koning van sociale zaken, gaf Bode de bewindsman „flink op z'n sodemieter. Hij wilde bezuinigen op de soci ale zekerheid. Ik heb hem toen gezegd dat ik dat een groot onrecht vind". Herman Bode (67), ruim dertig jaar 'vak bondsman', zit onderuitgezakt op de bank in zijn woning in De Meern. Een robuuste man. Zijn bruine ogen fonkelen in zijn rood ver weerde gezicht. Hij is inmiddels zeven jaar met pensioen, maar nog zeer actief. Is be stuurslid van diverse maatschappelijke orga nisaties, omdat „ik niet alleen aan de borrel tafel over onrecht kan praten. Ik wil concreet iets doen". Leegte De overgang van vakbondsman naar gepen sioneerde, was groot. „Ik voelde me aan de kant staan. In het begin dacht ik voortdu rend: 'De FNV vergadert en ik ben er niet bij'. Er werden belangrijke beslissingen genomen over de sociale zekerheid, mijn specialisme, en ik had er geen invloed meer op. Er ont stond een leegte die ik niet direct kon opvul len." „Ik was in het begin vaak duizelig, misselijk en zweette enorm. Lag op de bank en voelde me doodziek. In het ziekenhuis bleek dat ik last had van het syndroom van Munière. Mijn lichaam was gewend aan veel spanningen, ik werkte van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Mijn lijf moest nu afkicken en langzaam wennen aan het ontspannen leven van een gepensioneerde. Na een half jaar voelde ik me weer goed." Al tijdens zijn afscheidsreceptie werd Bode gevraagd voor diverse bestuursfuncties. „Herman, wil je kroonlid worden van het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg? Herman, voel je iets voor het voorzitterschap van het Bedrijfspastoraat in Utrecht?" Hij heeft zich laten strikken voor zeven organisa ties en is daar ongeveer 35 uur per week mee bezig. Bode vindt het zeer legitiem dat sommige gepensioneerden niet meer maatschappelijk actief zijn. Als het maar een vrijwillige keuze is, benadrukt hij. „Mensen worden in deze samenleving steeds vroeger oud. Als je na je 50ste werkloos wordt, kun je het wel schud den. Inschrijven bij een arbeidsbureau heeft dan geen zin meer. De maatschappij gaat op een negatieve manier met deze groep men sen om. Laat ze maar een beetje kaarten en sjoelen, of samen op een bankje in het park zitten." Volgens Bode heeft iedere gepensioneerde zijn eigen problemen en worden ouderen door de overheid te vaak als één homogene groep gezien. „Na je 65ste ben je niet opeens een ander mens, je eigen levensloop wordt voortgezet. Ik ben voor veel bestuursfuncties Felix Rottenberg: „Leeftijd mag geen maatstaf zijn." FOTO DIJKSTRA gevraagd, omdat ik voor mijn pensioen een publieke figuur „Er zijn natuurlijk genoeg ouderen die, net als ik, op hun veertiende in de fabriek gingen werken, maar er niet meer uit zijn gekomen. Ze hebben hun leven lang nooit zelf moeten na denken. Nu ze met pensioen gaan hebben ze enorn1! veel vrije tijd en ko men ze in een wereld waar niet meer voor hen wordt nagedacht. De kans is groot dat zij versukkelen." 'Mazzel' Bode vindt dat er meer rekening moet wor den gehouden met verschillende groepen ouderen. „Bij veel verenigingen geldt dat ou deren slechts tot hun 70ste een bestuursfunc tie mogen vervullen. Onzin. Sommigen zijn op hun 60ste al uitgeblust, maar anderen nog niet op hun 85ste. Geef die mensen een kans en dwing niet iedereen om te kaarten en te sjoelen als ze nog wat willen betekenen in de maatschappij." Hij peinst even en zegt: „De regering heeft mazzel met deze generatie ouderen. Bejaar denhuizen worden gesloten, de gezondheids zorg wordt duurder, maar eigenlijk hoor je ze nooit klagen. Ik denk dat ouderen niet onte vreden zijn. Allemaal hebben ze slechtere tij den gekend. Ze hebben de crisis meege maakt, de Tweede Wereldoorlog en de op- bouwperiode. Het was voor hen nooit een vetpot." Eén van zijn grootste vrienden was de in januari overleden Harry van Doorn (76), ooit minister van CRM en lange tijd voorzitter van cultureel centrum De Balie. Als Felix Rottenberg, toen nog di recteur van De Balie, het niet meer zag zitten, pakte hij de fiets naar Baarn, waarVan Doorn woonde, 's Zomers zaten ze vaak samen in zijn tuin. Rottenberg: „Harry gedroeg zich niet als een oude man die het allemaal beter wist. Hij was in balans. Als ik ongedurig was zei hij te gen mij: 'Felix, nu neem je rust. Denk er eens een dagje over na'. Hij stierf vlak voordat ik werd gekozen tot voorzitter van de Partij van de Arbeid. Dat heeft hij niet meer meege maakt. Jammer, erg jammer." Voorstel Felix Rottenberg was nog maar net voorzitter van de PvdA toen hij een opvallend idee lan ceerde: afgelopen zomer pleitte hij voor de van 65-plussers in de Tweede Kamer, omdat „dit steengoeie mensen zijn met veel ervaring". Nu, een paar maanden later aan een tafeltje in zijn stamcafé op de Albert Cuyp, wordt die opmerking duidelijker Rot tenberg hecht persoonlijk zeer veel waarde aan ouderen. Sicco Mansholt (84), ooit minister van landbouw of Sienie Strikwerda (71), voorma lig voorzitter van het Komitee Kruisraketten Nee, vindt Rottenberg geweldige mensen. „Lopende archieven, mensen met enorm veel levenservaring. Ik heb een stuk of tien 'oudere vrienden'. Sommigen bel ik regelma tig en vraag hun om raad. Gewoon, als ik vast zit, het niet meer weet. Ouderen hebben vaak de nodige tragedies meegemaakt. Ze kunnen nederlagen goed analyseren en relativeren. Ze zijn wijs en daardoor stralen zij veel gezag uit." Volgens Rottenberg zijn oudere mensen juist zeer geschikt voor de politiek. „Ze zijn niet meer ambitieus, hoeven geen car rière meer te maken. Dat zie je aan Ien Dales, minister van binnenlandse zaken. Ook zij is de zestig gepasseerd. Ze is zeer onafhankelijk. Dat is belangrijk voor bewindslie den". Hoewel de PvdA-voorzitter zelf bijna lyrisch is over ouderen („Ik hou erg van rimpels"), realiseert hij zich goed dat hun situatie lang niet rooskleurig is. Van de mensen die ouder zijn dan 60 jaar werkt nog maar twintig pro cent. In totaal zijn er in Nederland nu bijna twee miljoen 65-plussers waarvan het groot ste gedeelte genoegen moet nemen met een karig pensioentje of een aow-uitkering. Rottenberg: „Gepensioneerden die nu een laag inkomen hebben, vormden vroeger de i de Dat i de fabrieksarbeiders, de straatvegers, de vracht wagenchauffeurs, maar ook de onderwijzers en de verplegers. Zij hebben jarenlang zwaar lichamelijk werk verricht en de meesten heb ben het nu echt niet breed. Uitzonderingen, zoals mijn eigen ouders, hebben een vakan tiehuisje in het buitenland. Maar er zijn er genoeg die op een flatje twee hoog achter wonen en nooit met vakantie kunnen." Klacht Een paar weken geleden overhandigde de Raad voor het Ouderenbeleid de nota 'De waarde van waardering' aan minister D'An- cona van welzijn, cultuur en volksgezond heid (wvc). Daarin klaagden ouderen onder meer over discriminatie, omdat ze worden uitgesloten van werk. Ze voelen zich uitge schakeld, aan de kant gezet. „Leeftijd mag geen maatstaf zijn", vindt de Raad en daar is Rottenberg het mee eens. Ouderen zouden meer mogelijkheden moe ten hebben voor deeltijd- of vrijwilligerswerk. De PvdA-voorzitter „Laatst ontmoette ik een gepensioneerde pastor. Die is nu voor een paar dagen per week maatschappelijk werker bij de politie. Hij gaat bij mensen thuis op bezoek. Of neem mijn vader, 72 jaar oud. Hij heeft soms moeite met zijn ademhaling, is aan een oor bijna doof, maar nog steeds ac tief. Hij organiseert al jaren reizen voor oude- Rottenberg wil ouderen niet het gevoel ge ven dat ze na hun 65ste ook nog zonodig maatschappelijk actief moeten zijn. „Maar iedereen moet op die leeftijd de mogelijkheid hebben om zijn eigen feest te bep£flen." Zelf verwacht hij dat hij het na z'n 65ste heel rus tig aan gaat doen. „Ik denk niet dat ik dan nog de behoefte heb om een publieke figuur te blijven. Mijn ambities wil ik dan loslaten. Mijn leven is behoorlijk slopend en ik denk dat ik het tegen die tijd wel heb gehad." de kant gezet, de maatschappij zou hen niet serieus nemen. Dat gepensioneerden meer kunnen dan stil achter de geraniums zitten, bewijst Herman Bode (67), dertig jaar 'vakbondsmanen zeven jaar met pensioen. Een fanatiek pleitbezorger voor een herwaardering van de oudere medemens is de 35-jarige Felix Rottenberg, voorzitter van de Partij van de Arbeid. Hij ziet de 65-plussers graag komen in de Tweede Kamer. 'Steengoeie mensen met enorm veel ervaring'. De 'robuuste' bestuurder en de jonge partijvoorzitter over leven en werken na het pensioen. Herman Bode: „Er moet meer rekening worden tfgf jaar QQ2 jg uitgeroepen tOt gehouden met verschillende groepen oude- foto annette vLuc het Europees Jaar van de Ouderen. In Nederland wonen Een van de vele voordelen van de oude dag ik word volgend jaarze ventig—is dat je geen eerbied voor de oude dag hoeft te veinzen. Misschien voelen de meeste jon geren van veertigen vijftig ook niet zozeer eerbied als wel angst bij het zien en horen van de oude dag. De ouderdom is perslot het voorportaal van de dood. De roep om een speciale bejaar denpartij schalt af en toe door de media. Het staatkundig misver stand waar zo n streven uit voort komt, werd heel aardig geïllu streerd dooreen ingezonden stuk dat afgelopen zomer in het dag blad Trouw stondde Kamers die nen een afschaduwing van het mondige Nederlandse volk te zijn. Even verderop ventileert die brief schrijver de mening dat een Ka merlid vertegenwoordiger is van een bepaalde groep Nederlanders die hem of haar via verenigingen, organisaties, bonden enzovoort op een verkiesbare plaats van een partij geplaatst weten te krijgen. Die afschaduwingseis wordt bijna altijd gesteld als het over het ge dwongen aftreden van kamerle den van omstreeks 65 jaar gaat. Ik vind die uitsluiting in sommige gevallen ook kortzichtig en in an dere helemaal niet, maar met de vertegenwoordiging van de oud jes in de samenleving heeft dat niets te maken. Ik ben de laatste tien jaar van mijn Kamerlid maatschap ook nooit speciaal voor of tegen aow-trekkers opge komen. Ik bemoeide mij met an dere politieke problemen. Laten we die afschaduwingseis eens wat nader analyseren. In de eerste plaats leidt die natuurlijk tot een kleine meerderheid van vrouwe lijke kamerledentussen de 76 en 80 zetels. Verbetert de kwaliteit van het parlement daardoor? En gaan die in de Kamer speciaal opkomen voorde vrouwelijke aow'ers, die immers aan andere regels onderhevig zijn dan de ou demannen? En dan: als de ouderen een cate gorie vormen, dan natuurlijk ook de andere leeftijdsklassen Wie moet de zuigelingen, de kleuters en de scholieren vertegenwoordi gen, gezien het feit dat men pas opzijn achttiende Kamerlid kan worden? Kleine zelfstandigen vor men ongetwijfeld ook een belang rijke categorie het neocorpora- tisme komt men daar ook wel eens tegen en niet te vergeten de automobilisten. En treinreizi gers. Of maken wij één reizigers partij? In werkelijkheid hebben wij het niet over homogene groepen. De eerste Nederlandse boerenpartij, die van Arend Braat, haaide in 1922 twee procent van de Kamer zetels; ruim 20 procent van de be roepsbevolking werkte toen in de landbouw. De Boerenpartij van Koekkoek barstte onherstelbaar uit elkaar zodra zij zeven zetels had. Voor de boeren in Nederland heeft zij niets betekend. Een studentenpartij? Een ambte- narenpartij? Wat niet alleen zin loos zou zijn, maar ook bijzonder gênant, zou een wao-partij zijn, die om de hoogte van de uitkerin gen zou concurreren met de be jaarden. Want dat wordt onver biddelijk door een dergelijk sys teem in de hand gewerkt. De be langenpartij als politiek instru ment is dus niet origineel. De SDAP is er bij ons het dichtste bij in de buurt gekomen. Het was niet toevallig dat die arbeiders partij in 1946 tot een partij van de arbeid werd omgedoopt. De afspiegeling die sommigen in ons stelsel zichtbaar willen ma ken, hoort zich als vertegenwoor diging af te spelen binnen de frac ties van de politieke partijen (en het kabinet natuurlijk) en eigen lijk ook binnen ieder afzonderlijk lid Hoe komen de mensen toch aan het idee dat je niet goed voor belangen kunt opkomen die je ei gen belang niet zijn? Juist door niet een 'afspiegeling' van scherp begrensde delen van het ifolk te zijn. maar een getrou we en gewetensvolle en redelijk geschakeerde ivrtegen woordi - ging kan een Kamerkunnen de fracties en de afzonderlijke le den met elkaar voor de afge wogen belangen van het hele volk opkomen. Harmonieus zal dat proces nooit worden. Bijna iedereen in de sa menleving wil nu eenmaal meer dan zijn déél Ik denk dal ons soort democratie redelijk werkt, wanneer alle inwoners zich in ongeveer gelijke mate te kort ge daan voelen. Theo Joekes, van 1963 tot 1989 lid van de Tweede Kamer voor de WD.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 47