Bent ook zo u een bofkont? Verbieden of indammen? DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 Sweepstakes heet het verschijnsel waarmee bedrijven voornamelijk postorderfirma's via prijzenfestivals en dergelijke de consument oproepen toch vooral hun waren te kopen. Consumentenorganisaties vinden dat dergelijke reclame-uitingen onder de Wet op de Kansspelen moeten vallen, met name vanwege het gokelement, zodat sweepstakes alleen met vergunning mogelijk zijn. Het wachten is op een principe-uitspraak van de Hoge Raad in de al jarenlang slepende Keurkoop-affairc. Misleiding en (onjuiste) suggestie zijn ook argumenten die tegen sweepstakes pleiten. Een sweepstakecode en regelgeving moeten dat tegengaan; een algeheel verbod, zoals in Denemarken, gaat voor de consumentenorganisaties te ver. Ook bij de Reclame Codecommissie worden elk jaar klachten over sweepstakes behandeld en meestal toegewezen. De Nederlandse Postorderbond ten slotte kent een eigen klachtencommissie. De bond heeft ook een intern reglement voor sweepstakes. Wat is bij voorbeeld verboden? Een citaat uit artikel 1lid a: 'Het mede door opmaak wekken van de suggestie dat de geadresseerde reeds winnaar is van een prijs met een belangrijke geldwaarde' en lid d: 'De schijn wekken dat de deelnemer Is doorgedrongen tot een volgende ronde of selectieklasse'. De opgeklopte presentatie doet anders vermoeden, maar Reader's is toch écht lid van die bond. eenkomen. U hoeft alleen maar aan te kruisen wat uw keuze is van de drie voorge stelde gangen'. Nu weet ik het zeker de buit is binnen. Mijn vrouw sputtert tegen. De derde week van februari is het kro kusvakantie, dan zijn we op wintersport'. Dat gaat mij te ver. Zijn ze bij Reader's zo so ciaal voelend dat ze zo'n bij eenkomst in de krokusvakan tie beleggen kunnen de kinderen gezellig mee zegt mijn vrouw: we kunnen niet. Nou. ga jij maar met de kin deren op wintersport, ik schuif wel alleen aan aan de Winnaarslunch. Bovendien, met die 100.000 gulden op zak, kom ik wel over met het vliegtuig. Klantaardig Met Yves P.ocher ('la, beauté par les plantes') uit Soest wil de relatie niet zo vlotten. Die ongeëvenaarde momenten van schier eindeloos geluk die Reader's mij biedt, komen mijn vrouw en ik daar niet te gen. Terwijl vooral mijn huis genote toch écht haar uiterste best heeft gedaan. Zo nam ze voor iets meer dan 20 gulden een kennismakingspakket af. Daar kreeg ze 'gratü een 'sur prise geschenk' voor en, om dat ze binnen tien dagen be stelde, kwam daar ook nog eens een 'schitterende beauty- venop. Rocher zit met een probleempje: 'Geachte mevrouw, hartelijk dank voor uw bestelling. Met uw lootjes heeft u 5 geschenken in de Geluks-Tombola gewonnen. Door het over weldigend aantal reacties op deze aanbie ding, zijn wij helaas op dit moment door on ze voorraad geschenken heen. Om u niet te lang op uw pakje te laten wachten, hebben wij met de grootste zorg een alternatief voor u uitgezocht'. Mijn vrouw en ik houden van meedenkers, wij omarmen mensen die voor ons beslissen, welke zorgen worden ons toch uit handen genomen! Niet alleen plant-, maar vooral klantaardig. die Yves! En dat is nog lang niet alles. Op de 14de ju li het blijven Fransen wordt bekend wie de Peugeot 205 Cabriolet heeft gewonnen. Mijn vrouw krijgt een geluksnummer en: Heeft u dat ook? Dat ongemakkelijke gevoel als u net, met een nonchalant gebaar, zo'n goudkleurige enveloppe van Reader's Digest in de prullenbak heeft gegooid? 'Maak snel open, 80.000 gulden ligt voor u klaar'. Je draait je nog eens om, blikt over de rand van de afvalemmer. Kapitale letters schreeuwen je toe. 'EXPRESS BONUS, ALLEEN VOOR SNELLE BESLISSERS'. Twijfel slaat toe. Stel je toch eens voor... e gratis' bo- deelname is gratis! Omdat mijn vrouw zich inbeeldt dat een ritje in een cabriolet een an dere neuscrème verlangt dan ze normaal ge bruikt, wacht ze even met verdere bestellin gen. Dat nu vinden ze in Soest niet leuk. 'Het spijt mij u te moeten mededelen dat, indien u binnenkort geen bestelling doet. ik u geen aantrekkelijke aanbiedingen meer kan toezenden'. Er ontstaat een echtelijke ruzie. Mijn vrouw had best haar normale dagcrème kunnen bestellen, want die cabriolet ging ons beider neus voorbij. Nee, de relaties met Reader's Digest en al die andere koester ik liever zelf. Verrassend 'Wordt u ook miljonair?' ECI bestaat 25 jaar en dat moet gevierd. Ik, de uitverkorene, mag daarvan profiteren. Niet alleen krijg ik een sporthorloge als ik binnen 14 dagen reageer - die cd van Jaap van Zweden stond toeval lig op mijn verlang lijstje, evenals Kramers Vreemdewoordentolk - ik, de gelukkige, mag óók meedoen met de Nationale Postcode Loterij. Normaal kost mij dat een tientje ('tuurlijk speel ik mee, al jaren), nu krijg ik de bingokaart voor niets! Van ECI! Handenwrij vend en nagelbijtend ■zitten mijn vrouw en ik de hele maand juni elke dinsdagavond voor de buis. Bijna! Zo'n jubileumfeest maak je maar eenmaal mee, niet? Mooi dat het ons overkwam! Nee, over geluk heb ik niet te klagen. Mijn sticker klopt altijd, ik kras altijd het juiste cijfer open, mijn sleu tel past ook altijd en altijd tref ik het win nende lootje. Wie ben ik dat ik dat allemaal mag beleven? De tien tallen persoonlijke nummers die mij kan sen bieden op grote zakken geld, ik ken ze alle uit m'n hoofd. Maak me 's nachts wakker en ik herhaal ze, duizend malen. En zo openhartig als die postorderbedrij ven zijn. Hebben voor niemand geheimen en laten mij, eenvoudig type, mee kijken in hun eerlijke keuken. Lekturama in Breda ('Altijd verrassend') bij voorbeeld. Ik mag meegenie ten van een intern memootje. Aan: H. Visser; Van: A. Smit; DD: 2-3-'92; Betr: cheque van f 50. 'Herman, Laatst hebben we het gehad over de adressen waar cheques van f 10.- en f 20.- bezorgd moeten worden. Bijgaand de lijst van adressen waar cheques van f 50.- naar toe moeten. Wil je er op toezien dat er geen vergeten worden?! Bij voorbaat dank! Angelique'. Herman en Angelique kunnen voor mij niet meer stuk, dat zijn nog eens mensen met mededogen voor de klant. Dat zulke mensen nog bestaan! Nee, het is in de wereld minder slecht dan ik dacht Vijftig gulden krijg ik van ze cadeau! Nou ja, niet echt, dat snap ik ook Ik weet het zeker, ik ben kampioen finalist van Nederland. Niemand kwam zó vaak zó ver in het Reader's Digest prijzenfestijn. Of het nu de 30ste, 31ste of 32ste trekking is, steeds kwalificeerde ik mij sen volgende ronde. 'U moet we- j reeds twee van de drie belangrij- sen van het 32ste f prijzenfestival ge- passeerd bent tal waaruit u als win de Hoofdprijs 80.000,- of nog meer uit de bus kunt komen.' En je hoeft er niets voor e doen! Nou ja, een setje met 3 cd's met muziek van Strauss en het prachtige ABC van de Bijbel aanschaffen. Maar dat zijn toch werken die elke huisvader zich wenst, niet? En dat slechts voor minder - dan 200 gulden. Fan- is-tisch. De 'ya-envelop- pe" gaat per ke rende post terug. Haha, maak ik óók nog kans op die extra express bonus voor vlugge En ach, dat ik eerst iemand een abon nement op Het Bes te cadeau moet doen, daar moet je niet kin derachtig in zijn. 't Kost maar 27 gulden en 30 cent, tegen normaal 72 piek! Ik ben een bofkont. Mijn opgetogenheid kent geen grenzen wanneer deze brief binnenkomt: 'Geachte heer Chel, Kunt u zich eventueel vrijmaken voor een Winnaarslunch die wij in de derde week van februari organiseren? De kans be staat (meer kan ik er op dit moment niet over zeggen) dat u één van de prijswinnaars bent. Wij nodigen de mogelijke winnaars uit om het menu samen te stellen dat geserveerd wordt. Onze Chef de Cuisine, Hans van Toorenburg, wil er graag .zeker van zijn dat de opgediende gerechten met de persoonlij ke smaak en voorkeur van de gasten over- wel, want anders moet er geld bij. 't Gaat het gebaar, toch? Sportwatch Die cheque moet ik wel, tegelijk met mijn prompte bestelling, te- rugsturen. Daar krijg ik dan een prachtige, goudomrande, quartz bureauklok voor. En, moet u we- ten, ik heb al een spatwaterdichte sportwatch in de la liggen. Zo maar gekregen van boekenclub ECI, lou ter omdat ik er een boek kocht! Al leen: dat het digitale deel van klokje niet gelijk loopt met et analoog bewegend wijzertje, ja, ik geef toe, dat maakt het klokje wat las tig in het dagelijks ge bruik. Gelukkig heb ik nog dat chique polshor loge van Reader's Di gest. Hè, wat verve lend nou, net nu ik het om wil doen, laat het bandje los. Dus toch die cheque naar Lekturama? Maar m'n boekenkast puilt inmiddels uit, de kids worden gek van de cassettes van Se samstraat en het cd-rek reikt tot aan het pla fond evenals overigens maar dat ter zijde mijn flexibel kre diet bij de bank, dat steeds min der flexibel blijkt. Wat het me ge kost heeft? Nou ja, ik wil het liever niet zeggen, maar vooruit dan, omdat u het bent. Ik gaf ruim 1500 gulden uit aan al die vlugge-vogels- voordelen, interessante uitgaven exclusieve VIP-aanbiedingen. Nee, volgend jaar doe ik niet meer mee. Zolang ik leef, trou wens, heb ik mezelf voorgenomen nooit meer te reageren op al die buitengewone kansen, bijzonde re verzamelingen en speciale voorproefjes. Booswichten zijn het, slimme zakkenvullers, ge raffineerde mooischrijvers, ge wiekste manipulators. Ondertussen smakt weer een dikke enveloppe van Lektu rama op de mat met daarin een 'winnende sleutelcode'. Terwijl ik net zo'n schreeuwerig pakketje van Reader's Digest ('Belangrijk, open direct') ongezien heb weggekieperd. Kom ik ooit nog van ze af? Ik kan er niet meer tegen, ik bel m'n psychiater. Sla wartaal uit over rode strepen in witte tandpasta (blz. 28 'Hoe werkt dat', inderdaad van Reader's). Een dag later lig ik op dokters divan. Tegen een aantrekkelijk introductietarief...

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 46