'Liefde is een groot verdriet' DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 Zwijmelend in eikaars armen. Wie kent niet dat verlangen? ARCHIEFFOTO Elke warme voorjaars- en zomermid dag als Simon (45) van zijn werk komt. kijkt hij of ze er zitten: die twee oude mensen. Op het bankje voor het bejaardenhuis, hij stokoud en krom, zij in een rolstoel. „Een gebrekkig en oud stelletje en dat zit daar in het zonnetje met de armen om elkaar heen. Ik kijk er altijd naar. Het geeft mij het gevoel van: er bestaat toch nog zoiets als wa re liefde. Wat er ook met die mensen gebeurt, daar kan niks tussen komen." „Ik vind het een aandoenlijk en op een bij zondere manier romantisch tafereel. In het begin vond ik het zo mooi. ik wilde dat ieder een het zag. Ik heb een fotograaf gebeld van een krant om het stel te fotograferen. Maar ik heb de foto nooit in de krant gezien. Ik hoop toch zo dat ze er volgend voorjaar weer zit- Het broze bejaarde paar is voor Simon het bewijs dat de ware liefde bestaat. Voor altijd door dik en dun. Ook Marieke (16). die voornamelijk gescheiden volwassenen om zich heen heeft, heeft een voor beeld van ware liefde. „Lief de", zegt Marieke, „daar volgens mij sprake van bij mijn opa en die twee maanden na elkaar dood gin gen. Opa kreeg een hartaanval en oma, een gezonde vrolijke vrouw toen haar man nog leefde, had een maand later kanker en was weken daarna ook dood. Ze wilde ge woon bij opa zijn, denk ik." Over de liefde wordt veel gedroomd. Wat is er heerlijker dan te dromen van een romanti sche, eeuwigdurende liefde. Toch wordt de gene die dat hardop doet, meestal voor naïe veling uitgemaakt. „Je komt er nog wel ach ter. Over een paar jaar praat je wel anders, als je in de gaten hebt dat de gewoonte de vijand van de liefde is", zegt John. Grijnzend: „Ik hou het meest van mijn vrouw als zij er niet is." Johns vrouw Merel voegt er onmiddellijk een liefdesspreuk' aan toe. „De liefde is als de keuken. Je moet de kunst verstaan om van •kliekjes iets te maken." Onbereikbaar Liefde. In velerlei opzichten een fundamen tele kracht. Liefde kan zin geven aan iemands leven. Iedereen wil het ontvangen en geluk kig kunnen de meesten van ons er ook wel wat van geven. Liefde is veelomvattend. Vriendschap, genegenheid, erotiek en goed heid kunnen aspecten zijn van de liefde voor een medemens. Maar er bestaan meer lief des. Voor het dier, voor de natuur, voor de geboortestreek en voor het het vaderland, om er maar een paar te noemen. Het lijkt wel of de ware en vooral de ro mantische liefde bestaat bij de gratie van de onbereikbaarheid. Vrijwel alle populaire liedjes gaan over het verlangen naar die ene, vurig beminde, maar onbereikbare persoon. De beroemdste literatuur is die waarin grote onmogelijke liefdes worden beschreven. Ook dichters hebben het voornamelijk over de onbereikbare lief de en de daaruit voortvloeiende angst en eenzaamheid. Aan de andere kant wordt de liefde nuchter bekeken. De computer van een relatiebureau verzamelt gege vens over mensen, sorteert ze en tti. zoekt die mensen er uit die op pa pier bij elkaar passen. Soms werkt het. Wie i Diekstra, begint zich wel af gen of de ware, romantische en te gelijk duurzame liefde wel bestaat. Diekstra doet bijna niet anders dan partners, die hopelijk toch ooit uit liefde zijn getrouwd, methoden aan te reiken om hun verhouding weer een beetje leefbaar te maken. Toch zijn er veel mensen die in het bestaan van de ware liefde geloven of willen geloven. Mensen die blij ven dromen van die ene grote ro mantische liefde. Liefdeskamer Karei (58), weet zeker dat hij de eni ge ware in zijn leven heeft gevonden en dat dat gevoel blijft bestaan. „Mijn vriendin en ik zijn nu tien jaar samen en ik weet zeker dat als zij dood gaat. ik de deur van de liefdes- kamer op slot doe en de sleutel in een rivier gooi. In mijn liefdeskamer wonen al onze jaren samen. Al onze fantastische momenten, onze blij- lüü depressies, frustraties, alle iïfMk warmte die ze mij gegeven heeft." ..Ik heb het enorm met haar getrof fen. Ze heeft een heerlijk lijf, ik geef toe dat het daar wel mee begonnen is, maar ze heeft ook een fantasti sche geest. Ze voelt mij heel goed aan> heeft veel inlevingsvermogen, ^jBj is intelligent, heel lief en soms streng. Ik kan behalve over techniek >7 met haar werkelijk over alles praten. Ze is mijn kind, mijn moeder, mijn zus, mijn vriendin en mijn vriend. Ze is niet mijn eer ste, maar absoluut mijn laatste liefde." „Natuurlijk hebben we wel eens ruzie en vind ik haar soms een trut. Maar ik hou zo veel van haar als zij er niet meer zou zijn, hoef ik geen ander meer. Ik zou altijd aan haar blijven denken. Dat zou tegenover een nieuwe vrouw niet eerlijk zijn. Ik weet wel dat hier ook eigenliefde aan te pas komt. Maar dat geldt voor haar ook en dat vind ik hele maal niet negatief. Haar geluk is mijn geluk en andersom. Het loopt door elkaar heen. Dan weer krijg ik, dan weer geef ik. Dat wis selt heel snel en steeds maar weer." Voor de stelling dat ware liefde alleen kan bestaan voor een onbereikbaar iemand, pleit de uitspraak van Johan. „Mijn vrouw heeft twintig jaar geleden zelfmoord gepleegd. De scherpe kanten zijn daar nu gelukkig af. En over haar kan ik nu blijven dromen. Nie mand kan ooit meer aan haar tippen." Ook de liefdeservaringen van Paul en Elles lijken die stelling te bevestigen. „De liefde is een groot verdriet", zegt Paul (43), die denkt dat ware liefde wel bestaat, al heeft hij daar tot nu toe alleen nog maar on der geleden. AI meer dan twintig jaar droomt hij van het Duitse meisje Sabine, met wie hij ooit twee maanden heeft doorgebracht en die de liefde van zijn leven is geworden. Hij heeft haar indertijd onder invloed van haar ouders, zegt Paul, niet definitief kunnen ver overen. Maar hij overweegt om het alsnog te proberen. Dat hij het nog niet heeft gedaan, heeft te maken met de angst dat zijn droom in dui gen valt. Af en toe belt hij. Dan hoort hij haar stem, maar dan durft hij niks meer te zeggen en legt hij de hoorn gauw weer neer. Blind Paul ontmoette Sabine in 1970 op Ameland. Zij was daar met haar ouders met vakantie. Na een optreden als drummer zag hij haar aan het eind van het concert in de zaal. Ze raakten in gesprek en het klikte meteen. Hij mocht haar op de brommer naar huis bren gen. De volgende dag, samen aan het strand, sloeg de verliefdheid in alle hevigheid toe. „Ik was totaal verloren", zegt Paul. „Ik voelde: dit is het. Maar ja, na een week moest ze terug. Ik wilde er achteraan. Ik liftte naar Hannover en ging er kamperen. Sabine was verpleeg ster en woonde bij haar ouders. We gingen toen zo'n zes weken heel intens met elkaar om. Plotseling maakte ze het uit, zonder dat ze een reden daarvoor gaf. Ik denk dat haar ouders er achter zaten. Zo'n drummer in een bandje, dat was denk ik niet goed genoeg. Ik ben teruggegaan en heb vijf jaar verschrikke lijk om haar getreurd. Ik zag niets en nie mand meer. Ik was blind voor andere vrou wen. Daarna besloot ik met een ander te trouwen." „Ik hield niet zoveel van Marja als van Sa bine. Met Sabine was ik heel close, die paste zo goed bij mij, zij was het gewoon. Maar ja, je kunt toch niet je hele leven in zak en as zit ten. Een paar dagen, voordat we zouden trouwen, kreeg ik ineens een brief van Sabi ne. Ze maakte excuus voor wat er jaren gele den gebeurd was en vroeg hoe het met me ging. Ik ben er meteen heengegaan, maar ik durfde niet aan te bellen. Ik heb drie dagen en nachten op de stoep tegenover haar huis zitten wachten of ze naar buiten kwam. Maar ik heb haar niet gezien. Toen ben ik terugge gaan en heb ik het huwelijk maar door laten gaan." „Na zes jaar was mijn huwelijk voorbij. Ik ben nog weer gaan samenwonen en dat heeft zeven jaar geduurd. Heel vaak, ook tijdens mijn huwelijken zag ik het koppie van Sabine voor me. Ik koester haar nog steeds. Ik denk dat zij net zo'n trauma heeft opgelopen als ik. Als iemand je na vijf jaar nog een excuusbrief 'Liefdesdroom' is de titel van dit schilderij van W. J. Martens (18391895). Het maakte in 1985 deel uit van de door het Gemeentemuse um in Arnhem georganiseerde tentoonstelling Romantische Liefde. In de catalogus stond on der meen „Het plaatje houdt de droom in stand waarmee vrouwen vroeger met hun be staan verzoend werden. Nu vinden we het kitsch. Maar is het niet juist dit soort beelden dat ook nu nog de droom in stand moet hou den?" ARCHIEFFOTO Over de liefde wordt veel gedroomd. Wat is er heerlijker dan te fantaseren overeen romantische, eeuwigdurende liefde. Vaak lijkt het of de ware liefde bestaat bij de gratie van de onbereikbaarheid. De beroemdste literatuur is die waarin grote, onmogelijke liefdes worden beschreven. Waarom komt een mens vaak niet verder dan illusie, hunkering en verlangen?Een vrouw: „De liefde is als de keuken. Je moet de kunst verstaan om van kliekjes iets te maken. schrijft, dan was het voor haar toch ook niet zo maar iets?" „Ik ben nu al weer een paar jaar alleen. Vo rig jaar heb ik Sabine een brief geschreven. Via de burgerlijke stand heb ik haar adres ge vonden. Ik heb maanden op die brief gestu deerd, maar toen ik hem eindelijk had ver zonden, kwam hij ongeopend terug. Ik weet niet of het haar handschrift was, waarmee de brief retour werd gestuurd. Ze is getrouwd, misschien heeft haar man de brief gevonden en teruggezonden. Ik weet ook niet of ze kin deren heeft. Ik wil niet stoken in haar huwe lijk. maar ja, wie weet is zij ook ongelukkig. Dat is altijd door mijn kop blijven spelen." „Ik wil haar weer opzoeken, maar ik twijfel steeds of ik het moet doen. Een vriend van me raadt het me zeer af. Je vermoordt je ei gen droom, zegt hij. Misschien is dat zo. Ik durf eigenlijk niet, maar ik wil haar toch ook beslist zien. Voor haar voel ik de echte liefde. Een paar dagen geleden heb ik haar gebeld en meteen weer neergelegd, toen ze zich meldde. Haar stem scheurde van alles open." Autootje Elles (36) blijft van haar grote liefde dromen. „Ik was getrouwd en had al twee kinderen, toen ik Erik ontmoette. Het was liefde op het eerste gezicht, zoals dat-heet. Hij was een heerlijke, romantische, serieuze, intelligente en gekke schat. Wij adoreerden elkaar en werden minnaars. We gingen zo veel als mo gelijk was met elkaar om. zonder dat mijn man dat wist. Erik was gescheiden en wij droomden regelmatig over een leven samen. Ik wilde dat ook heel graagi We waren eikaars grote liefde." „Toen onze verhouding drie jaar had ge duurd, stond er op de ochtend van mijn ver jaardag een heel grote ingepakte container voor de deur met een grote strik er omheen. 'Voor Elles, van een stilie aanbidder' stond er met grote letters op. Ik wist niet wat ik zag, maar ik begreep meteen van wie dat was. Mijn man en kinderen snapten er natuurlijk niks van. In de container stond een schitte rend rood autootje. Ik vond het superroman- tisch, maar er is eigenlijk niks dan ellende van gekomen." „Mijn man wilde weten wie de gever was en stond niet toe dat ik de auto hield. Er kwam zo'n ruzie over dat ik ten slotte maar heb verteld hoe het zat. En daarmee was de relatie met Erik afgelopen. Mijn man pikte dat niet en ik heb er voor gekozen het gezin in stand te houden. Ik houd ook van mijn echtgenoot en vooral van mijn kinderen. Ik kan hen geen pijn doen. Ik wil mijn kinderen hun vader niet ontnemen en ik kan zelf ook niet zonder hen." „Maar Erik zal altijd mijn grote liefde blij ven. Het is nu tien maanden geleden. En ik moet me nog steeds ontzettend bedwingen om hem niet te bellen. Ik ben voortdurend bang dat ik hem met een ander zie. Want ik droom nog vaak van een toekomst voor ons, ook al lijkt dat onbestaanbaar. Pas als ik hem met een ander zou zien, zou ik geloven dat zijn gevoel voor mij definitief voorbij is."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 44