Een roepende in de woestijn DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 PvdA-ministerJan Pronk: „Ik ben zo'n beetje de enige die pleit voor een lasten- verhoging. Maar ik vind het wel." FOTO FOTOPERSBURO De onverwoestbare veerkracht van Jan Pronk nog overeind te houden." Bij de koppe ling heeft de PvdA dezelfde fout gemaakt. „De koppeling werd tot heilig principe verhe ven. Daardoor werd het doel juist moeilijker bereikbaar. Het doel is: te voorkomen dat be paalde inkomensgroepen door de vloer zak ken. Of je dat nu met de koppeling bereikt of met een ander instrument. Dat maakt niet Maar ondertussen is de koppeling verdwe nen en er is geen ander instrument voor in de plaats gekomen. „Gelijk heeft u", ant woordt Pronk prompt. „Het is een feit dat er ook in PvdA-kring minder wordt gehecht aan gelijkheid als doelstelling, of althans aan méér gelijkheid, want totale gelijkheid be staat niet. Maar nogmaals, mijn keuze is dat Conclusie Met het PvdA-pleidooi voor meer cellen en meer politie heeft de PvdA eveneens met een lang gekoesterd sociaal-democratisch ideaal gebroken. „Ja, als u doelt op het ideaal dat je een stabiele samenleving kunt opbouwen met behulp van niet-gewelddadige instru menten zoals alternatieve straffen en het wel zijnsbeleid. We zijn tot de conclusie moeten komen dat we te weinig rekening gehouden hebben met factoren als het opengooien van de grenzen en de individualisering. Dus is de inzet van nieuwe instrumenten nodig. Maar heb je daarmee gebroken met het ideaal van een maatschappij waarin je vredig, zonder de macht van het zwaard, kunt samenleven? Ja, maar misschien was dat een droom... Het achterliggende ideaal: een samenleving te bewerkstelligen waar vrede en gerechtigheid heerst, is niet verdwenen." „Als het gaat om internationaal geweld gaat ben ik op hetzelfde uitgekomen. U kent mijn pleidooi voor een verhoging van de de fensie-uitgaven en een sterk leger. Dat hangt samen met een verschuiving van conflicten die zich vroeger vooral tussen staten voorde den. maar die zich tegenwoordig juist binnen staten afspelen. Dat vraagt om nieuwe in strumenten, zoals poütiegeweld onder VN- vlag. We zijn een illusie armer, omdat het niet zonder de sterke arm kan. Maar het ach terliggende ideaal zijn we niet kwijt. We blij ven aansturen op een vreedzame, internatio nale rechtsorde." Lastenverhoging Pronk mag dan pleiten voor een verhoging van de defensie-uitgaven ter wille van een nieuwe internationale rechtsorde, zo niet zijn partijgenoten in de Tweede Kamer en het ka binet. Voorlopig wil niemand de defensie uitgaven opschroeven. Pronk: „Dat zegt u. Ik weet het niet." De Jan Pronk die in 1989 als PvdA-ideoloog, zwaargewicht en coryfee het kabinet werd binnengehaald, vangt tegen woordig wel vaker bot als hij nieuwe thema's liefst buiten zijn eigen vakgebied lan ceert. Zo bleef het ook stil toen Pronk opper de om het begrip Nederland immigratieland inhoud te geven. Nederland is immigratie land. maar tegen wil en dank. Toch wil Pronk weer een nieuw en be slist ongeliefd thema aanzwengelen. „We moeten ons bezinnen op een hervorming maar ook verhoging van de collectieve uitga ven in de jaren '90. We moeten af van die verstikkende norm dat de collectieve lasten druk (het totaal aan belastingen en premies) 42 procent is en dus niet om hoog mag. Dat is haast een ge loof geworden", zegt hij al ijsbe rend door zijn werkkamer. „Het verhaal is tegenwoordig dat een verhoging van de lastendruk au tomatisch leidt tot burgerlijke ongehoorzaamheid en calcule rende (berekenende) burgers. Als je dat als opinion-leaders voort durend uitdraagt dan vindt de samenleving dat op een gegeven moment ook. Dat wordt een self- fulfilling prophecy. Zo lok je als overheid de burgers uit tot calcu lerend gedrag." Taak Kortom: Pronk wil armslag voor de arme overheid die meer geld nodig heeft om de kwaliteit van de samenleving op te krikken. „Ik weet wel dat ik een beetje een roepende in de woestijn ben. Ik ben zo'n beetje de enige die pleit voor een lastenverhoging. Maar ik vind het wel. De manoeuvreer ruimte van de overheid is altijd de groei van het nationaal inko men, de groei van de belasting opbrengst. Als die groei er niet is, gaat dat alles overheersen. In houdelijk wordt geen debat meer gevoerd, we zitten iedere drie maanden met een nieuwe begro tingsronde." Het is de taak van de politieke partijen om de burger te overtui gen van de noodzaak om méér te investeren in de publieke zaak zoals onder wijs en milieu, vindt Pronk. „Dat is via een omweg investeren in je eigen toekomst. Maar niemand durft een verhaal te vertellen dat pas over vijf of zeven jaar aanslaat. Er is angst ontstaan onder politieke partijen in West-Eu ropa in het algemeen om bij de verkiezingen de rekening gepresenteerd te krijgen. Denk maar aan Mitterrand en de boeren. Dus raak je de functie van intellectueel leiderschap kwijt als politieke partijen. De PvdA heeft dat wel geprobeerd in het verleden, maar nu veel minder. Er is zelfs afkeer van profetie." Geconfronteerd met zijn beeldspraak van een 'roepende in de woestijn' vraagt Pronk verbaasd: „heb ik dat gezegd?. Oh ja, wat be treft dat ene punt van de collectieve lasten druk. Maar ik ben niet in zijn algemeenheid een roepende in de woestijn. Dan ben je zo'n zielig geval. Da's net zoiets als Hans Alders die zegt dat hij zichzelf vaak een eenling voelt in het kabinet." De wissel in de vaderlandse politiek is definitief omgezet. De trein is op weg naar station 'werkelijkheid', stukgeslagen dromen achterlatend. Het gelijkheidsideaal is afgebroken, de inkomensverschillen nemen juist toe. Wie koestert nog de droom van een multiculturele samenleving nu zelfs de PvdA'er van Kemenade met zwarte scholen 'kan leven'en de PvdA'er Wallage aparte klassen voor Marokkaanse en Turkse meisjes toestaat? De oerhollandse 1,5-procentsnorm voor ontwikkelingssamenwerking, het aloude bewijs voor onze internationale solidariteit, is eerst uitgehold en vervolgens zonder veel ophef losgelaten. En wie had ooit gedacht dat PvdA-politici zouden roepen om minder collectieve lasten, maar meer cellen en meer politie? De stop is wel heel abrupt uit het lauwe bad getrokken. PvdA- minister Jan Pronk voor ontwikkelingssamenwerking staat rillerig en ietwat katterig aan de kant. „De kern van het neo realisme is angst. De politieke partijen durven niet het verhaal te vertellen over de toekomstuit angst daarvoor de rekening gepresenteerd te krijgen bij verkiezingen. Het verhaal mag niet afwijken van wat 'conventional wisdom' is. Er is een afkeer van profetie. Nederland gidsland. Dat mag niet meer. Kan ook niet, maar g nu moeten we helemaal pf achteraan lopen. Jan Pronk is niet langer de linksbuiten, maar het buitenbeentje van het kabi net. Zelf vergeleek hij zijn positie in het kabinet met die van 'burgemeester in oorlogstijd'. „Ik heb erger voorkomen", zei over de bezuinigingen op Ontwikkelings- Kortom: Jan Pronk is de enige een ministerraad vol bad guys? Pronk, heftig het hoofd schud- een beperkt debat. 1,5-procentsnorm. ik praat over di- En al ben ik het er niet 1,5-procentsnorm is uitge hold. het zou verkeerd zijn om aan de kant te gaan staan en te zeggen: ik doe niet meer mee. Dat gebeurt al te vaak." De portefeuille ontwikkelingssamenwer- was een lichte post toen Pronk in 1989 de tweede keer minister werd. „Ik maak weer een zware van. Let maar op", voor spelde hij triomfantelijk in interviews. Dat is hem niet gelukt in dit no-nonsense-tijd- perk. maar de veerkracht van Pronk lijkt onverwoestbaar. De droom dat Neder land jaarlijks 1,5 procent van het Netto Nationaal Inkomen (NNI) aan de derde wereld besteedt is slechts „tijdelijk verstoord", vindt hij. „De 1,5-procentsnorm is bovendien geen doel in zichzelf. Het is een instru ment. Het doel is om het zo te orga niseren dat je eerst geld apart zet voor hulp aan ontwikkelingslanden en pas daarna de nationale koek gaat verdelen. Van dat doel ben ik niet af. Maar er valt te discussiëren over wat daar het beste instrument voor is. Maar nogmaals van dat doel ben ik niet af." Bevriezing Voor de buitenstaander lijkt de PvdA te ontdooien uit een jaren lange ideologische bevriezing. Fraude, illegalen, het financie ringstekort: noem een akelig on derwerp en het is in sociaal-de mocratische kring bespreek baar geworden. Maar zo ziet Pronk dat niet. De PvdA heeft niet zozeer verstarde en stoffige idealen gekoes terd, „maar we hebben in strumenten verward met idealen. Dat heeft er lange tijd toe geleid dat de PvdA fraude bij sociale uitkerin gen niet serieus nam. Dat werd gewoon ontkend. Het mocht er niet zijn het Maar het was er na tuurlijk wèl. En dan blijkt de fraude zo groot te zijn deels omdat je het zo lang ontkend hebt dat het heel moeilijk wordt om het

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 40