Asielzoeker is vaak spoorzoeker Binnenland Bij 12 miljoen misdrijven ruim 8 miljard schade Beetje Kerstmis aan het Binnenhof Witte Kerstmis NS heffen rookverbod op na uitspraak van rechter Twaalf jaar voor moord overspelige asielzoekster Dordrecht: Bijstandsfraude bij 17 procent Waarom zei niemand: Lazer op met die camera?' Kamper stadsziekenhuis blijft voorlopig nog open OVERWINTEREN IN MADURODAM. w. DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 CPD Gemeenschappelijke I Leraar zit niet lekker in zijn vel zoetermeer» Een op de tien leerkrachten voelt zich niet gezond. De tijdsdruk, het gedrag van de leerlingen en de relatie tot de schoolleiding spelen daarbij een belangrijke rol. Onderwijzers van basisscholen noemen ook de ouders als bron van ergernis. Zich ziek melden doen leraren echter niet gauw: gemiddeld iets meer dan één keer per jaar, zo blijkt uit een onderzoek van het ministerie van onderwijs. Duidelijk is dat de leraren zich gemid deld minder goed voelen dan de rest van de bevolking, want daar beklaagt maar een van de veertien mensen zich over het welzijn. Apothekers akkoord met Ohra delft» De apothekersorganisatie KNMP heeft gisteren met ver zekeraar Ohra afgesproken rekeningen in het vervolg automa tisch te declareren. Daardoor hoeven 400.000 particulier verze kerden hun geneesmiddelen niet meer in de apotheek af te reke nen. De apotheken sturen de rekeningen in het vervolg meteen door naar de verzekeringsmaatschappij. Volgens de KNMP zijn er vergevorderde plannen om volgend jaar een soortgelijke rege ling te treffen met nog drie particuliere verzekeraars (in totaal 300.000 verzekerden). Kolossale maanvis op Texel oudeschild Texelse vissers hebben gisteren een maanvis van circa 250 kilogram gevangen. Een dergelijke vangst is uiterst zeldzaam. Maanvissen komen in alle wereldzeeën voor, maar nergens in grote aantallen. Volgens Ecomare, het centrum voor wadden en Noordzee, zijn de exemplaren die in de Noordzee worden gevangen, meestal niet zwaarder dan 50 kilogram. De maanvis die gisteren aan wal werd gebracht, meet 1.60 meter in de lengte en circa 2 meter in de hoogte. Het is de bedoeling van de vis een gipsen afgietsel te maken, om later een model te bou wen. Het dier wordt binnenkort naar het Nationaal Natuurhisto risch Museum in Leiden gestuurd voor onderzoek. Daar be schikt men overigens al over een exemplaar van 2,30 meter lang en 2,73 meter hoog. Kostolijst Bijlmerramp groeit aan Amsterdam Het aantal illegalen van wie is vastgesteld dat zij slachtoffer zijn van de vliegramp in de Bijlmermeer op 4 okto ber, is met 11 gestegen tot 83. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft verblijfsvergunningen toegezegd aan slachtoffers van de Bijlmerramp die illegaal in Nederland verblijven. In Nederland zijn vorig jaar on geveer twaalf miljoen misdrij ven gepleegd met een totale schade van 8,4 miljard gulden. Een jaar eerder werden 11,3 miljoen misdrijven gepleegd waarbij slechts 4 miljard gulden schade ontstond, zo heeft het ministerie van justitie berekend. In het onderzoek zijn slacht offerenquêtes, een enquête on der het bedrijfsleven, politiesta tistieken en gegevens over cri minaliteit tegen toeristen ge combineerd. Daardoor ontstaat een beter beeld van de werkelij ke criminaliteit. De criminaliteit, in elk geval de zware criminaliteit, neemt nog steeds toe, zo blijkt uit de cijfers. Zo is demoord- en doodslag met 15 procent toege- Als eerste in Nederland heeft de 18-jarige Onno Kuipers uit Al melo zijn rijbewijs op school ge haald. De student elektrotech niek is net als zijn mede-leerlin gen en docenten van het Groencollege razend enthou siast over de invoering van rijles in het schoolprogramma. In september begon de Met Nederlands routekaartje naar opvangcentrum Zonder een cent op zak en alleen gewapend met een routebeschrijving in het Nederlands van de Vreemdelin gendienst dient een asielzoeker naar zijn opvangcentrum te reizen. Als hij nog bij Vluchtelingenwerk langs is ge weest, krijgt de asielzoeker een brief voor de conducteur of buschauffeur met het verzoek hem gratis mee te ne men. Maar die zetten hem vaak uit bus of trein. den haag gpd De Nationale Ombudsman heeft bij het ministerie van WVC aan de bel getrokken over deze „rare situatie". Volgens een woordvoerster is het al her haalde malen voorgekomen dat vreemdelingen zonder een cent op zak op de trein werden gezet naar een opvancentrum waar hun asielverzoek verder wordt bekeken. Ze krijgen alleen een in het Nederlands opgestelde folder hoe ze bij dat centrum kunnen komen. Pas als ze zijn aangekomen, krijgen ze geld. Deze situatie is het gevolg van de nieuwe richtlijnen die per I januari zijn ingegaan. Sindsdien kan een vreemdeling alleen een asielverzoek indienen bij een van de tien Opvang- en Onder zoekcentra (OOC's) in Neder land. Voorheen was dat moge lijk in elke gemeente. De Vreemdelingendienst, waar de vluchteling zich aan meldt, verstrekt een in het Ne derlands opgestelde routebe schrijving. Volgens de Ombuds man is dat ontoelaatbaar en moeten op zijn minst folders in het Frans, Engels en Spaanse beschikbaar zijn. Bovendien moet hij geld krijgen voor een bus- en/of treinkaartje. Volgens WVC kent de Rege ling Opvang Asielzoekers geen regeling voor de eerste reiskos ten, dus krijgt de vreemdeling geen geld. De Ombudsman noemt dit een kromme redene ring. Als een asielzoeker wordt gedwongen naar een OOC te reizen, dient hij van „rijkswege te worden voorzien van een ver- voersbiljet". Inmiddels heeft WVC na vra gen van Groen Links toegezegd dat er een regeling komt voor deze reiskosten. Wat betreft de routebeschrijving stelt het mi nisterie zich op het standpunt dat vertalingen te duur zijn. De vreemdeling moet maar aan de conducteur of buschauffeur vragen hoe hij moet reizen. Want die zijn volgens het minis terie „heel behulpzaam". den haag Ook het Binnenhof is dezer dagen in kerstsfeer. De kamerleden zijn tot begin januari met kerstreces, terwijl in de Hofvijver een kerstboom drijft. Ongeveer duizend lampjes zorgen 's avonds voor sfeer op het water, die de altijd al aanwezige spots op de muren van het Binnehof verder verster ken. foto anp koen suyk nomen en is het aantal straatro ven verdubbeld. Meer dan 80 procent van de bevolking ziet criminaliteit als een probleem. Ruim een half miljoen toeris ten werd vorig jaar het slachtof fer van criminaliteit. In Amster dam was bij ongeveer de helft van de berovingen een buiten landse toerist de dupe. Uit het rapport blijkt dat al lochtonen in de steden vaker het slachtoffer worden van cri minaliteit dan geboren Neder landers. Jongeren zijn vaker slachtoffer dan ouderen. Jonge mannen zijn vaak slachtoffer van bedreiging, jonge vrouwen van handtastelijkheden. De meeste criminaliteit komt in de Randstad voor, vooral in de centra van de grote steden en in de verloederde wijken. Almelo 'èr haalt rijbewijs op MTS almelo gpdschool als eerste in Nederland met verkeers- én rijles. Er zijn meer scholen waar het mogelijk is het theoretische deel van het rij-examen te doen, maar de rij les was geheel nieuw. De school denkt de leerlingen meer kans op werk hebben wanneer ze bij hun diploma ook een rijbewijs kunnen laten zuidbroek-utrecht gpd De Nederlandse Spoorwegen gaan het roken de Wadloper weer toestaan. In elk treinstel van dit type, dat wordt ingezet op lokale lijnen in het noorden, worden op een van de balkons de vorig jaar verwijderde asbak jes weer gemonteerd. De NS hebben dat gisteren besloten nadat kantonrechter Hendriks in mevrouw Riemslag uit Scheemda had vrijgesproken van het overtreden van het rookverbod in een trein. De vrouw was op 11 juni vo rig jaar geverbaliseerd in de trein tussen Zuidbroek en Scheemda toen zij een sigaret rookte. Zij had de zaak laten voorkomen omdat zij het er niet mee eens is dat de Nederlandse Spoorwegen het roken in de he le trein hebben verboden. Volgens de rechter heeft een algeheel rookverbod in treinen geen wettelijke basis. Er moet een plekje blijven waar de ro kers aan hun trekken kunnen komen, zo blijkt volgens de rechter uit de wet. Volgens de kantonrechter kan pas van ver storing van orde, rust, veiligheid of een goede bedrijfsgang - dit had de officier van justitie me vrouw Riemslag verweten - sprake zijn als in een trein wordt gerookt in een gedeelte voor niet-rokers terwijl er een alternatief voorhanden is. Om dat die er in de Wadloper niet zijn, krijgt de vrouw vrijspraak. NS hebben de minister kort geleden gevraagd de tekst van het Besluit Personenvervoer aan te scherpen, zodat het mogelijk wordt een algemeen rookver bod in treinen in te stellen. De Spoorwegen willen op korte ter mijn in meer treinen in het hele land een rookverbod instellen. arnhem» Burgers' Dierenpark kan een witte Kerstmis vieren. Het Arnhemse safaripark is namelijk een wit leeuwewelpje rijker. Deze zo geheten albino's, die bij alle diersoorten voor komen, ontstaan door spontane veranderingen in het erfelijk materiaal. Er zijn in gevangen schap meer witte leeuwtjes geboren, maar die werden na ongeveer zes weken alsnog geel bruin. Het is nog afwachten of dat met dit diertje ook gebeurt. foto anp peter drent dordrecht anp Ruim de helft van de 2.700 bij standsontvangers in Dordrecht die van fraude werden verdacht, heeft zich daaraan vrijwel zeker schuldig gemaakt. Dat betekent dat bijna een op de vijf cliënten de sociale dienst fraudeert. In 500 gevallen gaat het om meer dan 5.000 gulden, de grens waarbij strafvervolging wordt ingesteld. Vrijwel tegelijkertijd met de veel ophef veroorzakende cijfers uit Groningen, waar in bijna de helft van de gevallen iets niet in de haak lijkt, maakte de ge meente Dordrecht bekend dat volgens een steekproef wellicht 2.700 van de 8.200 bijstands cliënten in 1990 hadden bijver diend zonder dat op te geven aan de sociale dienst. Uit een nadere steekproef onder 270 mensen blijkt dat in de helft van de gevallen inderdaad het geval geweest. Door de gegevens van de be lastingdienst te leggen naast de gegevens over de uitkering, kan eventuele 'witte fraude' in kaart worden gebracht. Daarbij heb ben mensen naast hun uitke ring bijverdiend. Over dat sala ris zijn belasting en premies af gedragen, maar het is niet opge geven omdat de betrokkene dan een lagere uitkering krijgen. De precieze omvang van de fraude kan pas worden vastge steld als alle gegevens van de werkgevers binnen zijn bij de belastingdienst en zijn vergele ken met die van de sociale dienst. Dat duurt nog ongeveer een jaar. Wethouder Fermina zegt verontrust te zijn door de uitkomsten van het onderzoek, temeer omdat de nu gevonden cijfers nog niets zeggen over het Kritiek op 'opdringerigeTV-verslaggevers bij vliegramp De televisie kon gisteravond geen beeldverslag leveren over de opvang op Schiphol van de slachtoffers van de vliegramp in Faro. Het comité van over leg op Schiphol, een gezelschap waarin alle organisaties op en rond de luchtha ven zijn vertegenwoordigd, wilde de slachtoffers niet confronteren met de pers. „De passagiers kregen een speciale behandeling: ze hoefden niet langs de douane en kwamen daarom niet in de aankomsthal terecht. De pers werd van de pier geweerd", aldus een woordvoer der van Martinair. „Maandagnacht, bij de aankomst van de passagiers van wie de retourvlucht uit Faro was uitgesteld, was dat anders. Zij konden in de aan komsthal TV-ploegen en andere media vertegenwoordigers te woord staan." Waarom precies bij de terugkeer van de ramp-slachtoffers geen pers werd toegelaten, is niet duidelijk. De woord voerder van Martinair zegt: „Zo stond het in ons draaiboek, dat is opgezet door het comité van overleg." Inmiddels is kritiek ontstaan op de beelden die de diverse omroepen uit zonden. „Journalistiek is soms een vak waar ik me voor schaam", zegt hoogle raar persgeschiedenis Blokker. Jan Blokker, columnist en oud-hoofdredac teur van de Volkskrant, verbaast zich vooral over de gedweeë medewerking van de camera-slachtoffers. „Ik vind het verbijsterend dat kennelijk niemand zegt: lazer op met je camera. De beel den van die jongen die zijn vriendin kwijt was en die in snikken uitbarstte. Ik vind het weerzinwekkend. En ik las in de NRC dat die jongen dat vier maal achter elkaar heeft gedaan, voor vier verschilende cameraploegen. En vervol gens vroeg een producent of hij het nog eens kon overdoen in het Engels, voor de BBC." Het feit dat dinsdag de media werden geweerd bij de aankomst van de slacht offers, laat Blokker nagenoeg koud. „Normaal zou ik daar moord en brand over schreeuwen, zeker wanneer zo'n besluit wordt genomen door iemand die zich heel gewichtig vindt en met een pet op zijn hoofd. Maar in dit geval vind ik het niet erg belangrijk, ook om dat beelden van die mensen toch niets zouden toevoegen aan wat we al we ten." Ex-hoofdredacteur van het Utrechts Nieuwsblad en hoogleraar Snijders maakt zich evenmin druk over het af houden van de media. „Ik veronderstel dat dat is gebeurd om psychologische redenen, men zal zich erover hebben geïnformeerd." Minder te spieken is Snijders over de manier waarop TV-ploegen zich de af gelopen dagen op de passagiers van het ramptoestel en andere betrokkenen stortten. „Op zichzelf heb ik daar geen bezwaar tegen, de pers heeft de taak het publiek te informeren. Bovendien heeft iedereen het recht een interview te wei geren. Maar in een aantal gevallen vond ik de TV-verslaggevers te opdringerig. Je kunt een camera aan de kant opstellen en als verslaggever eerst even vragen of iemand wil meewerken aan een opna me, ergens in een studio." In Hilversum voelt men zich niet aan gesproken door de kritiek. Hoofdredac teur Van der Wulp van het NOS Jour naal: „Je moet emotionele beelden niet krampachtig uit de weg gaan." Zijn col lega Rensen van RTL 4-Nieuws: „Emo ties horen bij televisie, al zijn er natuur lijk grenzen. Gruwelijke beelden van vreselijk verminkte, verkoolde lijken vinden we te ver gaan. Tot nu toe zijn we keurig binnen de grenzen gebleven, vind ik." voorkomen van zwart werk. Burgemeester en wethouders zien in de resultaten van de steekproeven geen aanleiding terug te komen op een afge sproken steviger aanpak van de fraude. Bijstandsontvangers krijgen in Dordrecht een con tract voorgelegd waarbij ze in ruil voor een uitkering beloven alles in het werk te stellen om zo snel mogelijk een baan te vinden. Daarnaast verplichten ze zich alle bijverdiensten door te geven aan de sociale dienst. Filipijnse rebel mag toch blijven den haag anp De Filipijnse communistenlei der Jose Maria Sison mag in Ne derland blijven. Justitie heeft hem op ondeugdelijke gronden een verblijfsvergunning gewei gerd, vindt de Raad van State. Justitie stelt dat Sison zich schuldig heeft gemaakt aan da den die een beroep op het Vluchtelingenverdrag uitsluiten, maar geeft niet volgens de Raad niet aan om welke daden het gaat. Volgens het hoogste rechtscollege wacht Sison „dis criminatoire vervolging" bij te rugzending. De rechtbank in Assen heeft een 34-jarige Kurd veroordeeld tot twaalf jaar cel voor zijn aandeel in de moord op zijn schoon moeder, een 37-jarige asiel zoekster. De dochter van de vrouw is vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Op 1 april werd de vrouw op gruwelijke wijze om het leven gebracht omdat zij overspel had gepleegd. Haar echtgenoot, die momenteel vast zit in Noord- Irak wegens de moord op een minnaar van de vrouw, pleegde de moord met een broer, een kennis en zijn zwager. De broer en de kennis worden momen teel in Zweden en Denemarken vervolgd. De vrouw werd naar een stil weggetje gelokt. Daar ontmoet te zij haar echtgenoot. Vervol gens werd zij meerdere malen overreden door een auto en met stokken geslagen. De dochter ging ook mee naar de plaats van de executie. In de maanden voor de moord kwam de echtgenoot naar Nederland en bezocht hij zijn familie in het asielzoekers centrum in Vledder om alles voor te bereiden. De dochter werd hierin ook betrokken. De schoonzoon verklaarde bij de rechtbank dat hij uit angst voor represailles had meegedaan. Hij had zijn vrouw meegenomen naar de stille weg in de hoop dat dit de executie nog zou voorkomen. Tijdens de zitting twee weken geleden verklaarde een cultu reel antropoloog dat een echt genoot volgens de islamitisch- Kurdische tradities verplicht is overspeligheid te bestraffen. Op aangetrouwde familie en vrou wen binnen de familie rust die verplichting echter niet. kampen anpter vervangen door een tijdelijke vergunning. Er kwam een nieuw management en volgens de inspectie heeft het zietcen- huis de zaken nu redelijk voor elkaar. Voor de langere termijn ontbreken echter nog steeds kwaliteitsgaranties. Bestuur en directie zijn blij. Het Kamper ziekenhuis is sinds de crisis druk doende met een fusie met het Zwolse ziekenhuis De Weezenlanden en is inmid dels weer voor gemiddeld 60 procent bezet. Een jaar geleden was dat nog geen 50 procent Veel Kampenaren gingen liever naar Zwolle dan zich te laten opnemen in het stadszieken huis. Het Kamper stadsziekenhuis blijft voorlopig open. Staatsse cretaris Simons van volksge zondheid heeft de provincies Overijssel en Gelderland op dracht gegeven binnen een jaar een ziekenhuisplan voor de re gio Zwolle te maken, waarvan het in opspraak geraakte zie kenhuis deel uitmaakt. De tijde lijke vergunning is daarom met een jaar verlengd. De staatssecretaris behoudt zich daarmee het recht voor de erkenning alsnog in te trekken. De vergunning werd begin dit jaar ingetrokken na een vernie tigend rapport van de inspectie voor de volksgezondheid en la- Dagelijks geopend t/m 3 januari 1993.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3