Brandstof uit planten niet zo schoon MILIEUTIP! Mossel en garnaal moeten vermageren Over leven Vroege zeehondebaby DECEMBER 1992 31 Milieuvriendelijke aardappelen leiden Het wordt steeds makkelijker om milieuvriendelijke aardappelen te kopen. De meeste supermarkten verkopen in middels het ras Nicola. De helft van de winkels verkoopt Santé en alle filialen van AH het ras Accent. Bij de teelt van deze rasser worden weinig bestrijdingsmiddelen gebruikt. Tegelijkertijd verkopen de meeste winkels ook nog steeds het ra: Bintje dat, zo valt in de Consumentengids te lezen, wel uiterst milieubelastend IS. De Eigenheimer is op veel minder plaatsen te koop. Vrijwilligers De Kleine Aarde boxtel Het milieu-educatie en voorlichtingscentrum De Kleine Aarde in Boxtel zoekt vrijwilligers die vanaf april tot eind oktober twee maanden of langer willen komen helpen. Er zijn mensen nodig voor het werk in de tuin. Met name landbouwstudenten of zij die een dergelijke studie overwegen, kunnen aan de slag. Ook worden vrijwilligers voor het Bezoekerscentrum gezocht. Zij moeten de vele bezoekers die De Kleine Aarde jaarlijks krijgt, rondleiden. Ook voor klussen (onderhoud gebouwen, tentoon- stellingsbouw) zijn enthousiaste medewerkers nodig. De vrijwil ligers krijgen een reiskostenvergoedingen kunnen zo nodig overnachten op De Kleine Aarde. Belangstellenden solliciteren bij De Kleine Aarde commissie vrijwilligers, Postbus 1515280 AD Boxtel. Boek milieustatistiek den haag Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de acht ste editie van 'Algemene Milieustatistiek' uitgegeven. Het boek werk geeft in cijfers de omvang en aard Van de milieuproblema tiek in Nederland. Zo staat er vermeld hoeveel dieren er in Ne derland wonen, hoeveel auto's er rondrijden en wat we doen in onze vrije tijd. Het boekwerk is niet uitsluitend een opsomming van cijfers. Er worden ook verbanden gelegd tussen het een en ander. Voor het eerst is in het statistisch werk een hoofdstuk over hulpbron nen (energie, water, hout) opgenomen. Het boek, Algemene Milieustatistiek, kost 48,50 gulden en is uitgegeven door de Uit geverij SDU. Deelbare spaarlamp venlo De Venloose firma Ormalight heeft een deelbare spaar lamp op de markt gebracht. Fittingen glasbol (de eigenlijke lamp) zijn los van elkaar te koop. Als de lamp versleten is (na 8000 branduur) hoeft de fitting met elektronica niet te worden Er kan gewoon een nieuwe lamp worden ingedraaid. Dat voor komt afval. Bovendien is het iets goedkoper: de hele spaarlamp kost 30 gulden, de lamp zonder fitting 20 gulden. De deelbare lamp is te koop bij de verlichtings-speciaalzaak. Voor verkoop adressen kan worden gebeld met de fabrikant, Ormalight, 077- 510799. Milieu-onderzoek Waddengebied haarlem Voor activiteiten in het Waddengebied zal in de toe komst vaker een milieu-effectrapportage (MER) verplicht zijn. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Groningen en Fries land hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe, geza menlijke MER-verordening. Activiteiten in en nabij het Waddengebied zoals luchtvaart, delf stofwinning en militaire oefeningen zullen voortaan scherper worden getoetst op de gevolgen voor het milieu. Een MER-pro- cedure is een hulpmiddel om meer informatie te krijgen over het effect van bepaalde activiteiten op het milieu. Zo kan het milieu een volwaardige plaats krijgen bij de afweging van belan gen. Brochure windenergie De Nederlandse Maatschappij voor Energie en Milieu (Novem) heeft een brochure over windenergie uitge bracht met de titel 'Wind Werkt'. De folder bevat een globaal overzicht van de plannen op het gebied van windenergie, de nieuwste technische ontwildcelingen en een lijst met adressen van bedrijven, instellingen en organisaties die te maken hebben met windenergie. De folder kan onder vermelding van 'Wind Werkt' schriftelijk worden aangevraagd bij de Novem, Postbus 503, 7300 AM te Apeldoorn. Telefonisch bestellen is ook moge lijk: telefoon 055-277886. Milieuorganisatie De Kleine Aarde bekijkt groene brandstof Biobrandstof, brandstof gemaakt uit planten, vervuilt het milieu meer dan gewone brandstoffen. Het maken van biodiesel kost daarbij meer energie dan het oplevert. Bij de teelt van de planten worden nameljk veel kunstmest en bestrijdingsmiddelen gebruikt en de produktie daar van kost veel energie. Bovendien moeten de planten worden vervoerd naar de fabriek om er brandstof van te maken. wordt gemaakt uit bijvoorbeeld granen, suikerbieten of kool zaad en zijn jaar op jaar te telen. Planten nemen kooldioxide op: deze opname compenseert de uitstoot van kooldioxide bij ver branding van de brandstof. Kooldioxide is een belangrijke veroorzaker van het broeikasef fect. De voordelen van biodiesel worden overschaduwd door minstens even grote nadelen, zo stelt De Kleine Aarde vast. Voor de teelt en verwerking tot brandstof van granen, suiker bieten of koolzaad, wordt heel veel energie verbruikt. De trac toren slurpen diesel of benzine en ook het fabrikageproces waarbij de brandstof uit de planten wordt gewonnen, ver bruikt veel energie. Bovendien is voor akkerbouwers de teelt van koolzaad, granen of suiker bieten voor dit doeleinde alleen aantrekkelijk als die teelt op boxtel monica wesseung Per saldo betekent een liter bio brandstof meer uitstoot van zwavel, roet en kooldioxide dan een liter gewone brandstof. Dat concludeert het milieueducatie- en voorlichtingscentrum De Kleine Aarde in Boxtel in het jongste nummer van het maandblad 'De Kleine Aarde'. Het gebruik van normale brandstoffen zoals olie, steen kool en gas heeft als nadeel dat deze bronnen uitgeput raken. Bovendien komen bij verbran ding van fossiele brandstoffen gassen vrij die het broeikasef fect veroorzaken. Daarom wordt naarstig gezocht naar milieuvriendelijker alternatie ven. Bio-ethanol of -alcohol, ge destilleerd uit granen, is een van de alternatieven. Bio-brandstof heeft onmis kenbaar voordelen, stelt de Klei ne Aarde vast. De brandstof grote schaal plaatsvindt. Veel planten op een kleine opper vlakte maakt de kans op ziekten groot en dus moet er veel met chemische middelen gespoten. De planten moeten, uit econo misch oogpunt, snel groeien. Dat kan alleen met veel kunst mest. De produktie van bestrij dingsmiddelen en kunstmest kosten veel energie kost. Voor de akkerbouwers biedt de teelt van gewassen voor bio brandstof voordelen: de agrari sche sector staat zwaar onder druk en elke uitbreiding van teeltmogelijkheden is meegeno men. Overigens is de teelt van gewassen voor de produktie van bio-brandstof alleen rendabel als er wordt gesubsideerd door bijvoorbeeld de accijns op deze bio-brandstof te verlagen. De Kleine Aarde onderkent de problemen van de akkerbouw, maar heeft andere ideeën voor het telen van agrarische pro- dukten voor industriële doelein den (agrifikatie). Vezels zoals vlas of lijnolie voor milieuvrien delijke verven, plantaardige smeermiddelen of wasmiddelen op natuurbasis, bieden de ak kerbouw volgens de milieuvere niging nieuwe, en echt natuur vriendelijke mogelijkheden. Een vlasveld uit vroeger tijden. Volgens de Kleine Aarde kan de teelt van vlas v akkerbouw nieuwe mogelijkheden bieden. vuelanp De winter moet nog beginnen, maar tot grote verrassing van deskundigen is er nu al een grijze zeehond geboren in de Waddenzee. Het pasgeboren dier werd vorige week ontdekt middenin de kolonie grijze zee honden op de zandplaat Richel bij Vlieland. Een dikke witte pels beschermt het dier tegen de winterse kou. Doorgaans komen de eerste zeehondebaby's hier pas in januari ter wereld. De grijze zee hond verblijft pas sinds een jaar of tien in de Waddenzee. Deze uit Groot-Brittannië af komstige soort is een stuk groter dan de be kende gewone zeehond, die pas in de zomer jongen krijgt foto martijn de jonge Oude verflaag Schilderen geeft het mooiste re sultaat als de oude verflaag eerst wordt verwijderd. De minst milieubelastende manier om dat te doen is de aloude verfbrander en de krabber. Sinds een aantal jaar is er echter een nieuw soort verf op de markt die met water te verdun nen is. Deze verfsoort is veel minder milieubelastend maar heeft als nadeel dat de verfbran der 'er niet op werkt'. Verfafbijtmiddelen zijn slecht voor milieu en gezondheid. In het middel zit dichloormethaan en methanol. Zo goed als deze middelen de verf vernielen, zo tasten ze ook slijmvliezen en de huid aan. Er is echter een alter natief: een oplosmiddel speciaal voor acrylverf. Dit middel werkt prima, zij het langzaam. Het duurt ongeveer vijf uur voor de verf voldoende is losgeweekt. Parket Veel mensen kiezen voor par ket als vloerbedekking. Daar is niets op tegen, mits geen tro pisch hardhout (afzelia, kamba ia, kembang, wenge en merbau) als parketsoort wordt gekozen. Goede alternatieven voor deze houtsoorten zijn beuken, eiken, essen, en esdoorn. Ook Azia tisch eiken of rubea is aan vaardbaar omdat deze hout soorten afkomstig zijn van rub berplantages. Bij de afwerking van het hout kan gekozen worden tussen was en lak. Er bestaan speciale par ketlakken. De meeste soorten, de alkydharslakken en de po- lyurethaanlakken, belasten het milieu sterk door de oplosmid delen die erin zitten. Voordeel van deze soort lakken is dat ze vrij slijtvast zijn en dus weinig vernieuwing nodig is. Milieu vriendelijker zijn de lïikken op waterbasis. Een goede waterver dunbare lak is de Trae-Lyx-par- ketlak. Deze lak is slijtvast en veroorzaakt relatief weinig schade aan het milieu. De lak is echter niet overal te koop. Tip Milieudefensie GEBIOLOGEERD Milieu-organisaties tegen 'bemestenNoordzee RICHARD MOOYMAN Is de Noordzee een natte akker die mag worden bemest? Nee, vinden Greenpeace en enkele andere milieu-organisaties. De lozingen van meststoffen (zoals fosfaat) moeten verder worden teruggebracht, ook al neemt daardoor de visstand af. De Noordzee is een natuurgebied en geen viskwekerij, zo stellen de milieu-organisaties in de fol der 'Stink er niet in'. De uitgave moet helderheid scheppen in de verwarrende discussie over de invloed van watervervuiling op de visvangst. Een flinke scheut ouderwetse Witte Reus in de wasmachine en de omvang van een garnaal, dat lijken twee nogal op zichzelf staande zaken. Maar met een beetje fantasie kan daartussen wel degelijk een verband wor den gelegd. Vorig jaar betoogde de visserijbioloog R. Boddeke dat de visvangsten in de Noord zee teruglopen door het succes van milieumaatregelen, zoals de zuivering van rioolwater. Door de verminderde afvoer van meststoffen blijft er in zee minder voedsel (kleine diertjes die algen eten) over voor vis, schelpdieren en garnalen, zo luidde de redenatie van Bodde ke, werkzaam bij het Rijksinsti tuut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden. Daardoor zouden de visstand en dus de vangsten teruglopen. Omge keerd kun je concluderen dat veel afvalwater leidt tot joekels van garnalen en lekkere vette mosselen. De uitspraken van Boddeke veroorzaakten nogal wat beroe ring. Menigeen begon te twijfe len aan de zin van fosfaatvrije wasmiddelen en kostbare zuive ringsinstallaties. Milieugroepen zagen heel wat jaren zendings werk in rook opgaan. ,,Ja, maar de Noordzee is geen visvijver", riepen ze nog, maar de meeste media waren alweer met andere zaken bezig. Het kwaad was geschied. Weg brede steun voor nog meer dure en vervelende milieumaatrege len. In de badkamers vloeide het waspoeder guller dan ooit fosfaatvrij of nieten boeren konden weer met onbezwaard gemoed gier in de sloot kiepe ren. Deze meststoffen belanden uiteindelijk via riolering, sloten en rivieren in onze nationale gierput, de Noordzee. Maar nu slaat de milieubewe ging terug met de brochure 'Stink er niet in'. Hierin zetten Greenpeace en Waterpakt (een samenwerkingsverband van de Waddenvereniging, de IJssel- meervereniging, de stichting Reinwater en de Werkgroep Noordzee) op een rijtje wat de Een garnalenkotter op de Waddenzee. De vangsten zouden teruglopen omdat het riool- en afvalwater scho ner is gewordenfoto martijn de jonge gevolgen zijn van de overmatige voedselrijkdom van het water. De geloosde meststoffen heb ben op veel meer zaken orga nismen effect dan alleen op de visstand, zo stellen de milieu groepen. Er ontstaat overmatige algenbloei en troebel water, wat kan leiden tot zuurstofloosheid en het verdwijnen van planten en dieren. Een dikke laag schuim op het strand is daarvan soms het tastbare resultaat. Een eventuele betere visstand door bemesting van de zee weegt daar niet tegenop, zo vin den de milieu-organisaties. Ze wijzen daarom een doelbewuste bemesting van de zee af. De or ganisaties benadrukken verder dat een goede wetenschappelij ke onderbouwing van de uit spraken van Boddeke ontbreekt. De verminderde visvangsten zouden eerder een gevolg zijn van overbevissing dan van schoner water. Overigens slui ten de organisaties niet uit dat de 'bemestingstruc' soms werkt. Volgens Greenpeace en Wa terpakt blijft een scherp en ver sneld milieubeleid noodzake lijk. Minimaal moet de toevoer van meststoffen naar water worden teruggebracht met 70 75 procent. Er zouden vooral daadkrachtige maatregelen no dig zijn om lozingen door de landbouw terug te dringen. Mosselen en garnalen kunnen rekenen op een .langdurige ver mageringskuur. Landbouwplastic wordt weer folie DEN HAAG MONICA WESSELING Het Provinciaal Afval verwijde- ringsbedrijf Zuid-Holland (Proav) gaat samen met het Landbouwschap en de drie Hol landse landbouworganisaties landbouwfolie en tuinbouw- plastic gescheiden inzamelen. Het gebruikte plastic wordt om gesmolten tot nieuwe folie. De drie partijen hebben hiertoe eergisteren een principe-over eenkomst, gesloten. In Zuid-Holland komt jaar lijks ongeveer 10.000 ton plastic folie, afkomstig van de land- en tuinbouwbedrijven, op de afval hoop terecht. Het plastic kan worden hergebruikt. Dat ge beurt nu nog niet omdat de fo- lieresten niet gescheiden wor den ingezameld. De verwerkingscapaciteit voor huishoudelijk afval uit Zuid-Holland schiet tekort. Proav probeert daarom de hoe veelheid afval te verminderen door hergebruik te stimuleren. Het is de bedoeling dat het komend jaar een opslag-, inza mel- en verwerkingssysteem wordt opgezet. Het folie, onder meer gebruikt als ondergrond bij de opslag van kuilvoer en als verpakkingsmateriaal voor kunstmest en veevoer, wordt twee keer per jaar bij de bedrij ven afgehaald. De tuinders en boeren leve ren het folie nu als grof vuil in. Dat kost geld. In sommige ge meenten kunnen de landbou wers het folies gratis op het ge meentelijk depot storten. Het is weer een rampjaar ge weest voor de boerenstand: geen vorst, geen hagel, geen slagregens, hooguit een enkel stormpje. Niet voldoende om een behoorlijk deel van de oogst te doen mislukken. Die werd voor de volle honderd procent binnengehaald. Verschrikkelijk. In elke boerenhoeve is geween, gejammer en het knarsen van tanden te horen. Snapt u nog wat van die boe ren? Dan bent u vast boer- (m/v). De burgers en buitenlui kunnen er al lang niet meer bij. Als het een natte zomer (-lente, herfst, winter) is, verrot de oogst. Weeklaag! Is het een dro ge zomer (-lente, herfst, winter) dan verbrandt de oogst. Wee klaag! En is het een keertje een heel jaar prima weer dan is het helemaal een ramp. Want dan is de oogst te groot, zodat er overvloed is en de marktprijzen zakken. Voor een boer is het nooit goed of het deugt niet. Maar intussen wel dagenlang op weg op peperdure dieselzui- pende trekkers om te proteste ren tegen iets onduidelijks. Weet u wat we doen? We schaf fen die boeren gewoon af. Radi caal. Grond onteigenen en alle maal de WW in. De voordelen zijn enorm. 1We besparen talloze miljar den aan subsidies. Alles wat boeren produceren wordt zwaar gesubsidieerd. Zonder over heidsgeld was 95% van alle boe ren in een klap failliet. Ze krij gen zelfs geld om NIET te pro duceren, de braaklegpremie. Probeer dat eens aan een win kelier uit te leggen. 2. We besparen ons land de tal loze tonnen bestrijdingsmidde len die de intensieve akkerbouw nodig heeft om elk jaar weer een recordoogst te produceren. 3. We besparen ons land de im mense hopen mest die de in tensieve veeteelt met zich mee brengt, en die grond en grond water verzieken. Om van de stank maar te zwijgen. 4. We besparen onszelf veelal een reis van vele kilometers om eens een fraai natuurgebied te bereiken. Schop al die boeren van hun land, steek hier en daar een dijkje door, en je moet eens zien wat een frisse flora en fau na na een paar jaar op die troosteloze akkers ontstaat. 5. We besparen onszelf een schuldgevoel tegenover de mil joenen kippen, varkens en koei en die een kort leven leiden als een tandwiel in een goed geoliede vleesmolen 6. We besparen onszelf een schuldgevoel tegenover de Der de Wereld (en de Tweede, in tussen). Nederland, het piep kleine, volgebouwde Nederland is de op een na grootste voed- selexporteur ter wereld. Dat is toch volslagen belachelijk? In plaats van melkpoeder kunnen we beter koeien naar Afrika stu ren (desnoods met bijbehoren de boeren). In plaats van gewas sen en vlees kunnen we veel be ter de kennis die nodig is voor het kweken c.q. fokken ervan exporteren. Enfin, dat zijn voorlopig genoeg argumenten om de boeren van hun velden te verjagen, hun schuren uit te roken, hun hof steden in brand te steken, de banden van hun trekkers aan flarden te snijden (heb je trou wens een behoorlijk groot mes voor nodig). Weg met die rothoeren! (In de volgende aflevering van 'Gebiologeerd' zullen we dit standpunt enigszins nuanceren. Dan komen trouwens ook die i de beurt.) TEKST CO LOERAKKER TEKENING: HET ZEEMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31