'Europa stemt mij pessimistisch' 'Verhuizing Valkenburg levert dikke winst op' 'Rijneke-boulevard succes' Met de Kerst voordelig km-vreten ƒ191,-* Kamsteeg Als elke seconde telt 06-11 beter niet gebeld DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK (chef) MEINDERTVAN DER KAAIJ JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG ERIC JAN WE TERlNGS 071 -161440 Chileense M. (37) depressief van illegale verblijf Op het Stadhuisplein vertrekt vanavond een fakkeloptocht die in het teken staat van de actie 'Stop de hetze tegen de illegalen'. De optocht loopt via de Hooigracht naar het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare in Leiden. Daar spreken het PvdA-raadslid Naci Demirbas en het Groen Links-raadslid Edith Middelkoop. In het kader van deze solidariteitsactie hebben wij vandaag een interview met een illegaal hier verblijvende Chileense, wier naam om veiligheidsredenen slechts met een initiaal wordt aangeduid. „Elke stap die ik hier zet, brengt een risico met zich mee. Soms, als ik ergens een politiebusje zie rijden, slaat de schrik me om het hart en denk ik: o, ze komen me ophalen." M. is 37 jaar, woont in Leiden en is sinds 1989 illegaal in Nederland. Ze is Chileense van geboorte en heeft in Concepcion Latijns-Ameri kaanse taal- en letterkunde ge studeerd. Samen met enkele vriendinnen richtte ze daar een literair tijdschrift op waarin de dictatuur onder vuur werd ge nomen. M. is lesbisch en op het praktiseren van 'the love that dare not speak its name' staat in Chili maximaal 20 jaar gevange nisstraf. Op een dag merkte ze dat ze door de geheime dienst in de gaten werd gehouden. Via Equador reisde ze naar Neder land. Het gesprek heeft plaats op een bovenverdieping ergens in Lei den. M. maakt een gejaagde, nerveuze indruk. Ze heeft intel ligente, aardige ogen, die echter voortdurend op de waakvlam staan. De laatste tijd heeft ze nogal last van depressies. „Ik moet altijd een doel hebben in mijn leven, maar omdat ik hier illegaal ben, kan ik geen plan nen maken. Graag zou ik door Europa willen reizen, de cultuur willen leren kennen. Daar is het allemaal toch ook een beetje om begonnen. Maar als ik de grens over ga, heb ik kans dat ik het weinige dat ik hier heb op gebouwd bij een arrestatie alle maal kwijtraak." Toen twee van haar vriendin nen bij een ongeluk om het le ven kwamen, is zij gestopt met haar studie. Ze had geen zin om haar jonge leven aan Pinochet te geven, aan een dictatuur waarin angst en geweld elke dag weer opdoken, net als de zon en de maan. Op den duur zou het heel gevaarlijk voor haar zijn geworden in Chili. Ze wilde naar Europa, omdat daar meer studiemogelijkheden waren en er op de liefde voor het eigen geslacht geen gevangenisstraf stond. Toen ze vertrok was ze min of meer paranoia. Als ze stappen achter zich hoorde, werd ze bang en wilde ze weg hollen. Eerst ging ze een tijdje naar Equador, een rustig berg dorp waar Indianen woonden. Een simpel en gezond leven. Dat verblijf werkte als een me dicijn. Naderhand ontmoette ze Evelien, een Nederlandse vrouw, die haar geld gaf voor een vliegticket naar Holland. Via haar tolk Desiree laat de Chileense weten dat ze nooit van plan is geweest zich perma nent in Nederland te vestigen. Aanvankelijk dacht ze aan een periode van zo'n jaar of vijftien. Vanuit Nederland wilde ze Eu ropa leren kennen. „Maar ik heb alleen Holland en België nog maar gezien. Ik durf ge woon niet naar de vreemdelin genpolitie om een verblijfsver gunning aan te vragen, hoewel ik genoeg mensen ken die me bij die aanvraag zouden steu nen. Maar noem alsjeblieft niet de namen die ik hier laat vallen, anders zijn ze me zo op het spoor." „Vanaf het begin dat ik hier kwam, heb ik gewerkt, heb ik activiteiten ontplooid. Ik ver dien de kost door het schoon maken bij particulieren en tot voor kort waste ik af in een res taurant. Maar onlangs is in het restaurant waar ik werkte een inval gedaan. De eigenaar zei: 'M., het spijt me, maar het wordt te gevaarlijk.' Hij vond het zelf ook heel erg. Ach, ik ben soms zo moe van dat zware li chamelijke werk dat ik verval in een soort apathie. Dan laat ik alles maar over me heen ko- Het klimaat ten aanzien van het vreemdelingenbeleid in Neder land stemt haar pessimistisch over haar eigen toekomstige lot. „Het racisme zal nooit uit Euro pa verdwijnen. Veel Europea nen blijven toch een superiori teitsgevoel hebben. Naast mijn schoonmaakwerkzaamheden geef ik Spaanse les aan studen ten. En ik loop ook colleges. Ik heb drie jaar Nederlands gestu deerd en ik heb twee examens al gehaald. Dat heb ik gedaan om betere studiemogelijkheden te creëren. De Nederlandse taal vind ik leuk. In Europa wil ik minstens drie of vier talen goed leren. Je zou mijn reis als een soort 'Bildungsreise' kunnen beschouwen." „Ik merk dat sommige studen ten zich beter voelen dan de mensen die uit de zogenaamde Derde Wereldlanden komen. Je bent in hun ogen maar primi tief. Ze denken dat we in Chili nog allemaal in hutjes leven. In ieder geval beschouwen ze je als onwetend. Zij zijn ontwikkeld, jij kan dat nooit zijn, want je komt uit Chili." „Dat is ook een vorm van racis me. Wat dat betreft is Europa een continent dat mij zeer pes simistisch stemt. Dat er hier al tijd weer mensen zijn die ande ren als de oorzaak van hun pro blemen aanwijzen, kan ik niet begrijpen. Ik heb veel geschre ven over de grote-stadsproble- matiek, zowel in proza- als in poëzievorm. Over de eenzaam heid van de mensen, de liefde loosheid ook. Maar hier lukt het schrijven niet, hier heb ik geen inspiratie. Ik moet bij het schrij ven natuur om me heen zien. En in de Randstad is het alleen maar beton en lawaai." Hoe zit het eigenlijk met het verschijnsel discriminatie in Chili zelf? M.: „Ja, dat is eigen lijk heel raar. Je hebt er een klei ne, rijke bovenlaag en heel veel sociaal zwakkeren. Die laatsten worden vaak gediscrimineerd en slecht behandeld. Maar met de mensen met een donkere huidskleur is het heel gek ge steld. In Chili zie je bijna geen negers. Als er dan eens ergens een op straat loopt, willen de mensen hem aanraken. Ze zijn verwonderd, vinden hem mooi en exotisch." Champagne Op 28 januari 1989 is M. in Hol land aangekomen. Het meisje dat haar had geholpen stond op Schiphol te wachten met een fles champagne, om zeven uur in de ochtend. „Erg leuk, alle maal. Evelien zei tegen me: je droom is uitgekomen. Je bent in Europa. Ze vroeg me of ik moe was, maar ik zei: nee, nee, ik wil meteen alles zien. Dat was hier in Leiden, op een zaterdag, en er was markt. Ik zag de kleurige bloemenstalletjes, rook de kaas en de haring. Over de molen was ik zo verwonderd, zo'n ding had ik alleen nog maar op foto's gezien. Ik keek omhoog naar de wieken en liep met mijn hoofd tegen een boom aan. We heb ben die dag wel gelachen. Maar al snel begin je te denken: ei genlijk mag ik hier niet zijn. Ik zou misschien best een ver blijfsvergunning kunnen krijgen op grond van het feit dat ik in Chili om mijn geaardheid word gediscrimineerd. Maar ik heb de moed niet om er op af te gaan. Nog niet. Ik moet op straat natuurlijk heel goed uit kijken. Veronderstel dat ik een ongeluk krijg, dan gaan ze je meteen allerlei lastige vragen stellen. En rechten en zo heb ik natuurlijk al helemaal niet. Je draait als illegaal rond in een heel beperkte kring. Dat werkt op den duur beklemmend." CEES VAN HOORE „De Rijneke-boulevard is een groot succes". Dat zegt Ton van Bemmelen, eigenaar van de ge lijknamige wintersport- en campingzaak en secretaris van de ondernemersvereniging. Van Bemmelen was in 1980 met meubelzaak Casba de eerste ondernemer die zich aan de Rijndijk vestigde. Ondanks ver zet van de provincie, heeft zich inmiddels een groot aantal grootwinkelbedrijven langs de weg gevestigd. Volgend jaar komt kledingzaak Piet Klerks er bij als voorlopig laatste zaak. Van Bemmelen vierde gister avond het 12,5 jarig bestaan. „Heel hard werken, weinig ver dienen", zo vat Leiderdorper Ton van Bemmelen de start van zijn bedrijf samen. „Ik begon in een kleine kale hal met de ver koop van camping-artikelen. Als HTS-student had ik op zaterda gen al in deze branche gewerkt, ik stelde ook vast dat er in deze regio weinig campingzaken wa ren. In het begin liep het moei- zaam, ik heb vaak genoeg ge dacht: was ik er maar nooit aan begonnen". Na vijf jaar richtte Van Bem melen zich ook op wintersport. „Op die manier was ik in de zo mer en in de winter bezig. Het is een succes geworden. Ik heb niet alleen klanten uit Alphen en Leiden, maar uit het hele land." Inmiddels heeft het be drijf zes fulltimers en zes partti mers in dienst. Volgens de on dernemer heeft komst van an dere bedrijven aan de Rijneke- boulevard daaraan bijgedragen. „Door de verscheidenheid aan bedrijven is het een populair koopcentrum geworden." Van Bemmelen vierde het bedrijfs- jubileum gisteren met een feestavond. Er was een show van het ballet van Gerda Kagie. Hoogtepunt van de avond was een optreden van Lee Towers. Huur 3 dagen, in de periode van 24 t/m 27 december een auto vanaf: Alle kilometers gratis, bel 06 - 0 99 66 86 •Tarief: inclusief B.T.W. en exclusief brandstof Een grote brand, een overval. Instinctief wordt naar de tele foon gegrepen en alarm gesla gen via het landelijke alarm nummer 06-11. Maar als elke seconde telt, kan beter gewoon politie of brandweer worden ge beld. Het bekende alarmnummer werkt altijd langzamer dan de plaatselijke nummers, zegt woordvoerder Dick Graveland van de Leidse politie. „De cen- trale van 06-11 staat in Den Haag. Ook als de melding direct doorkomt», duurt het enige ogenblikken voordat wij in actie kunnen komen. Het werkt dan ook sneller als ons eigen alarm nummer 224444 wordt gebeld". Als voorbeeld noemt hij de melding die de politie onlangs kreeg omdat iemand acute hartproblemen had. „De cen tralist kon toen direct de spreeksleutel indrukken en er reed gelijk een auto. De betrok- I kene heeft het overleefd. Als 06- 11 was gebeld, had het toch lan- ger geduurd voor er iemand bij I was geweest". Alarm slaan bij 06-11 heeft j soms zelfs helemaal geen resul taat. Toen zaterdag 28 novem ber een overval werd gepleegd op een bloemenzaak aan de Leidse Churchilllaan werd di rect alarm geslagen via 06-11. Twintig minuten later was er nog geen politie. Pas nadat het nummer opnieuw was gebeld, werd actie ondernomen. Toen stond de politie binnen enkele minuten voor de deur. Die gang van zaken is voor de Leidse po litie aanleiding voor een onder zoek. Een ander voorbeeld is de grote brand bij Formido aan de Hoge Morsweg op 11 januari van dit jaar. Omwonenden klaagden toen dat zij geen ge hoor kregen bij het alarmnum mer. In een ander geval vergde het tien minuten voor een ver binding tot stand kwam. Uitein delijk verscheen de brandweer pas een half uur na de ontdek king van het vuur. Ook die gang van zaken was aanleiding voor een onderzoek. Maar uit de ge- spreksbanden van de alarmcen- HOME RENTAL SERVICE Naar Lapland? Bel voor gratis huurtaxatie van uw woning Tel. 071-322211 trale zou niet zijn gebleken dat er al zo vroeg was gebeld als de buurtbewoners zeiden. Sinds die gang van zaken zijn onder bellers vragenformulieren verspreid, maar daar is maar weinig kritiek uit gekomen. „Soms zijn zaken toch onver klaarbaar", zegt ondercomman dant J. Baardscheer die bij de regionale brandweer belast met de afhandeling van de alarme ring. Ook hij constateert dat het sneller werkt rechtstreeks alarm te slaan, via 212121, en niet via 06-11. Hij wijst er ook op dat de 06- 11-centrale 'slechts' vijftien lij nen heeft. Bij een grote calami teit, zoals de brand aan de Hoge Morsweg, of een storm, zijn die al snel overbelast. „Maar piek- belasting valt nooit op te los sen". Politiewoordvoerder Graveland constateert boven dien dat veel mensen 06-11 ook nogal eens ten onrechte bellen. „Er wordt voor van alles en nog wat gebeld, zelfs voor vuur- werkoverlast". Begin dit jaar was 'misbruik' van 06-11 zelfs aanleiding voor het CDA-kamerlid Koetje om vragen te stellen aan de minis ter van binnenlandse zaken. Die wilde echter geen maatregelen treffen, zoals het traceren van bellers. Dat zou afschrikkend kunnen werken. Volgens Graveland kan 06-11 dat nu zo vlotweg wordt gebeld beter worden gezien als een aanvulling. Een nummer dat al leen moet worden gebeld door de „mensen die de politie in de buurt niet kunnen vinden". Het succes van het algemene alarm nummer lijkt daarmee zijn doel voorbijgeschoten. Iedereen kent het, maar daardoor werkt het soms niet meer. Geen contract afvalexport naar Frankrijk milieu van de provincie Zuid-Holland voelt er niets voor een contract met het bedrijf BMS af te sluiten over de export van afval naar Frankrijk. Dat heeft een woordvoerder gis teren meegedeeld. Het Provin ciaal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid-Holland (PROAV) wilde een contract afsluiten om in ui terste noodzaak in drie jaar tijd, 300.000 ton huishoudelijk afval in Frankrijk te storten. Dë com missie stelt vast dat pas als er een noodsitiatie ontstaat, door gebrek aan verwerkingscapaci teit in Nederland, zij zich over eventuele stort in Frankrijk zal buigen. CDA-kamerlid ziet woningbouw op vliegkamp wel zitten VALKENBURG Kim Cuhfus (links) en Jeslyn Hardeveld mochten gisteren tijdens het optreden van Lee Towers even op het Volgens CDA-kamerlid Th.O. Vreugdenhil kan een verhuizing van marinekamp Valkenburg 'dikke winst opleveren', zelfs wanneer voor de Orion-pa- trouillevliegtuigen een nieuw vliegveld moet worden aange legd. „De bouwgrond bij Leiden - kan namelijk duur worden ver kocht. Zeker als je ziet hoe goedkoop je grond kunt aanko pen in, pakweg, de kop van Noord-Hollandzegt de parle mentariër uit Koudekerk. Omdat hoogwaardigheidsbe kleders ook 'prima' kunnen lan den en opstijgen in Rotterdam en Amsterdam, ziet hij geen en kele reden om de regio niet te laten bouwen 'op' Valkenburg. Het kamerlid is het ronduit eens met de regiogemeenten dat het een prima bouwlocatie is en gaat de komende maanden pro beren zijn fractie voor dat standpunt te winnen. Door de marinebasis te be bouwen, hoopt hij belangrijke bufferzones tussen Leiden en Den Haag groen te kunnen houden en de Bollenstreek voor verstening te behoeden. „Het is de duurste grond van Neder land. Bovendien zit er zoveel viezigheid in de bodem, dat ik me afvraag of veel mensen het plezierig vinden er te wonen." Als de Orion-vliegtuigen in de buurt van Den Helder worden gestationeerd, kan dat volgens Vreugdenhil gemakkelijk wor den gecombineerd met het aan wezige vliegkamp en andere marine-activiteiten. Dat 'Val kenburg' zo midden in de dicht bevolkte Randstad zit, be- podium komen. foto henk bouwman vreemdt Vreugdenhil al jaren. CDA-Kamerlid Th.O. Vreugdenhil: „In de kop van Noord-Holland is veel meer ruimte voor het marinevliegkamp." foto archief „Je maakt mij niet wijs dat dat de enige plek is. In de kop van Noord-Holland is veel meer ruimte. Het lijkt mij dan ook een goede zaak als de Rand stadprovincies daar eens op studeren. Gooi het in het Rand- stadoverleg, zou ik zo zeggen." Het Leidse PvdA-Kamerlid A. de Jong vindt de uitspraken van Vreugdenhil wat makkelijk. Bouwen 'op' Valkenburg lijkt ook hem aantrekkelijk, maar hij wil eerst weten hoe hard Defen sie de basis nodigheeft. Uit de losse pols kan hij moeilijk in schatten of de Orions elders kunnen staan. Bovendien kan zich voorstel len dat er ook nadelen aan vast kunnen zitten wanneer hoge bezoekers voor regeringscen trum en residentie naar Schip hol moeten uitwijken. „Je kunt dan moeilijk de hele luchthaven lamleggen als een Bush of Mit terrand komt. Aan de andere kant is het zo dat slechts zeer incidenteel hoogwaardigheids bekleders langskomen. En het is lulkoek dat de basis nodig zou zijn omdat de koningin snel moet weg kunnen bij oorlog. Daar hebben we echt Valken burg niet voor nodig. Overigens betwijfelt De Jong of het volbouwen van Valken burg de polders rond Leiden kan sparen. „De Leidse regio heeft al moeite om de doelstel lingen van nu te halen. Komend voorjaar praten we in de Kamer over veel hogere aantallen wo ningen. En dan zou het wel eens èn èn kunnen worden: èn Valkenburg èn een flink aantal Colders. Hooguit kun je dan de eroerdste locaties schrappen. We moeten mensen dan ook niet te snel blijmaken". ,Soms, als ik ergens een politiebusje zie rijden, slaat de schrik me om het hart' foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17