Warmonders in actie voor pastoor 'Lelijkerds hoef ik niet terug, ik houd geen kostgangers' Regio Leiden Brand veroorzaakt door vallende lamp 'We leveren graag stukje privacy in Dagelijks controle Klinckenbergerplas 'Verkoop huurhuizen in strijd met alle afspraken' DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 Gemeentebestuur niet welkom op afscheidsfeest Hoogervorst Een speciaal voor dat doel in het leven geroepen War- mondse actiegroep bekommert zich om het lot van pas toor E.C. Hoogervorst. De pastoor ziet zich gedwongen naar Friesland te verhuizen omdat hij op 1 januari zijn ambtswoning aan de Herenweg moet verlaten. Ondanks brieven en gesprekken kreeg hij van de gemeente War mond geen vervangende woonruimte aangeboden. warmond annet de JONGinmiddels aangeklopt bij de Warmondse burgemeester G. De actiegroep die hoofdzake- van der Wei-Markerink. Volgens lijk bestaat uit parochianen van de burgemeester is er een 'on- St. Matthiasparochie heeft voorstelbare commotie' ont- Kerstbomen gestolen wassenaar Zes jongens uit Wassenaar, variërend in de leeftijd van 15 tot en met 19 jaar, zijn vannacht omstreeks drie uur aan gehouden nadat zij in de Langstraat in het dorp kerstbomen hadden gestolen. De kerstbomen waren daar door winkeliers als kerstversiering neergelegd. De jongens zijn overgedragen aan het Bureau Halt. Bibliotheek Leiderdorp maandag open leiderdorp» De openbare bibiotheek Leiderdorp is vanaf 1 janu ari 1993 ook op maandagmiddag geopend. De nieuwe ope ningstijd, van 14.00 tot 17.30 uur, geldt voorlopig voor de perio de van een jaar. Aan de overige openingstijden van de boeken- uitleen in de Muzenhof verandert niets. Verpleeghuis niet schuldig hillegomHet onderzoek naar de toedracht van de dood van een demente 91-jarige vrouw in verpleeghuis Den Weeligenberg in Hillegom heeft geen strafbare feiten aan het licht gebracht. Dat heeft de Haarlemse persofficier van justitie Hemmes-Boen der bekendgemaakt. „Veel personeelsleden zijn verhoord, maar daar is niet uit gebleken dat iemand schuld heeft." leiderdorp marieta kroft Een brandende looplamp die van de brug in een plas benzine viel. Dat is vrijwel zeker de oor zaak geweest van de brand die op 9 december de hobbywerk- plaats in Leiderdorp in as legde. Die conclusie trekt de politie naar aanleiding van een tech nisch onderzoek. Een eerdere veronderstelling dat de brand een gevolg was van laswerk- zaamheden bij een plas benzine is daarmee ingetrokken. Of de brand verontreiniging tot gevolg heeft gehad, is niet onderzocht. „Daar was geen Vrije Tijd Briefkaartenactie In de Oegstgeester kerken wor den tijdens de diensten op eer ste kerstdag kaarten verkocht voor het voormalige Joegosla vië. De actie moet er voor zor gen dat er meer vluchtelingen worden toegelaten in rijke lan den en dat er 'safe havens' beschermd gebied worden gerealiseerd in Bosnië-Herzego- vina. Kerstloop Handbalvereniging Warmunda uit Warmond houdt op tweede staan, die berust op misverstan den. Vertegenwoordigsters van de groep overhandigden Van der Wei-Markerink een petitie, die door 400 mensen is onderte kend. De actievoerders deden van hun bezoek verslag bij de pastoor. Daaruit bleek dat de burgemeester de petitie in eer ste instantie niet wilde aanne men. Volgens de burgemeester is dit een misverstand. „Ik zou wel heel fascistoïde zijn als ik die petitie niet zou aannemen. Ik heb wel gezegd dat de petitie merkwaardig was opgesteld en dat ik er niets mee zou doen. Ik heb ze overigens wel bedankt," aldus Van der Wei-Markerink. Het merkwaardige is volgens de burgemeester dat in de petitie staat dat pastoor Hoogervorst geen woning kan krijgen. „De pastoor kan wél een woning krijgen, alleen niét per 1 janua ri," aldus van der Wel. De burgemeester is van me ning dat veel mensen 'ten on rechte' het idee hebben dat Hoogervorst in geen geval een huis krijgt. „Er zijn wel vaker onhoudbare situaties onder wo ningzoekenden. Maar totdat er een woning vrijkomt, zullen die mensen toch zelf in een oplos sing moeten voorzien. Dat geldt evengoed voor pastoor Hooger vorst." Volgens de pastoor heeft Van der Wel zich „zeer hautain en arrogant gedragen" tegenover de actievoerders. Inmiddels heeft Hoogervorst steun gekre gen vanuit de gehele regio. „Ik heb zelfs een telefoontje gekre gen van iemand uit Leiderdorp die zich ontzettend druk maak te over de gang van zaken." Zijn huisvestingsprobleem is daar mee echter niet opgelost. De uitnodigingen voor het 'af scheidsfeest' zijn al verstuurd. De uitnodiging die bedoeld was voor het gemeentebestuur is in de prullenbak van Hoogervorst beland. aanleiding toe", vertelt politie functionaris Van Emmerik. „Volgens techneuten is de ver ontreiniging door bluswater te verwaarlozen. Het duurt erg lang voordat het water veront reinigingen mee de grond in neemt. Bovendien hielden dik ke betonnen platen die op de vloer lagen, het water tegen." Het is nog niet bekend of er weer een gebouw op dezelfde plek verrijst, en zo ja of het weer dezelfde bestemming krijgt. Daarover zijn nog besprekingen gaande, aldus een woordvoer der van Zadelvast BV, die de hobby-werkplaats in beheer had. De zonen van het Zoeterwoudse echtpaar Kuiper/Van den Bosch, Feddo Jan (rechts) en Koen, hangen het bord op, dat een ieder uitnodigt op elk willekeurig moment te komen binnenvallen. Op de voormalige hooizolder van het monument in de Weipoort is een permante tentoonstelling van dierenbeelden ingericht foto jan holvast Permanent open huis bij Zoeterwoudse kunstenaarsfamilie zoeterwoude miep de graaff kerstdag haar inmiddels tradi tionele kerstloop. DeelnemerS vertrekken vanaf sportpark Overbos. Om 12.00 uur precies vertrekken de lopers voor de 5 kilometer, gevolgd door de lo pers voor 10 kilometer. Rockabilly De Nederlandstalige rockabilly- band 'De Pinheads' treedt zon dag op in Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg in Zoeterwou- de. Het optreden begint om 21.00 uur. De toegang bedraagt 5 gulden. Wat bezielt mensen om hun huis perma nent open te stellen, zodat ze de kans lopen op de meest gekke tijden bezoek te krijgen? De Zoeterwoudse kunstenares Gerda van den Bosch (63) en haar echtgenoot F. Kui per (61) vragen zich dat geen moment af. Deze week hangen ze een bord op de gevel van hun monument aan de Weipoortseweg 3 dat de voorbijganger oproept de dieren beelden van Gerda op ieder willekeurig mo ment van de dag te komen bekijken. Het echtpaar discussieert nog over de vraag of er zelfs met Kerst open huis moet worden gehouden op de voormalige hooi zolder, waar expositieruimte en atelier zijn ondergebracht. „We doen het niet om Ger- da's werk te promoten", zegt Kuiper. „Ons probleem is juist dat ze zo vreselijk veel op drachten hééft en te weinig tijd om de voor raad aan te vullen. Bovendien is er de leef tijd: Gerda wordt 64, dus wil ze het echt wat rustiger aan gaan doen. Maar we vinden het gewoon leuk om mensen te ontvangen." „Wij zijn hier in de omgeving ook prak tisch de enigen die tijdens de open monu mentendag open zijn. Dan heb je hier veer tig mensen rondlopen, en bij zo'n gelegen heid ontdek je weer hoe heerlijk het is men sen hier rond te leiden en hen het hele pro cédé te laten zien." Mooi koppel Wellicht dat de bezoeker straks niet in de laatste plaats voor het echtpaar zelf zal ko men. Van den Bosch en Kuiper vormen een mooi span. Ze vullen elkaar op alle mogelij ke fronten aan. 'Hij' fungeert voor zijn echt genote veelal als zakelijk brein, als spreek buis, organisator èn als kok. 'Zij' kan zich derhalve concentreren op het vervaardigen van bronzen dierenbeelden, zondër de huishoudelijke beslommeringen. „Ik heb al in geen jaren in de keuken ge staan", bekent Gerda van den Bosch. „Ik ben nou eenmaal heel slecht in het huis houden." Gezamenlijk bewonen ze een 17e eeuwse voormalige boerderij, die na de res tauratie in de jaren '70 in vier wooneenhe den is opgesplitst. Achter hun woning stroomt de Vliet. De vrouw des huizes heeft onlangs in haar ach tertuin tachtig verschillende vogelsoorten geïnventariseerd. Het uitzicht, de contou ren van de Heineken-fabriek ten spijt, is nog puur landelijk. „We voelen wel de hete adem van de TGV-trein in onze nek. We ho pen vurig dat dit hoekje voor industrie ge spaard mag worden." Het monument vormt op zichzelf al een blikvanger voor de vele fietsers die, vooral in de weekeinden, langs het rustieke plekje trekken. Zo is ook het idee ontstaan om ze ven dagen per week open huis te gaan hou den. „Zulke mensen stappen vaak af en bel len aan. Hun nieuwsgierigheid is gewekt, ook al omdat we in de tuin enorme beelden hebben staan. De reacties zijn vaak zo spontaan en hartelijk, dat we graag een stukje van onze privacy inleveren." Naden kend: „Ik schat dat we zo'n 25 mensen te gelijk kunnen hebben. Meer moet echt niet hoor." Bang voor diefstal en vandalisme is het echtpaar niet. Kuiper: „Natuurlijk, er kan gegapt worden. Dat is in het verleden vaker gebeurd en het opmerkelijke is: het zijn al tijd beeldjes van bull-terriërs die worden gestolen. Maar je laat straks natuurlijk geen portemonnee open en bloot meer op tafel liggen. Bovendien hebben we hier vier hon den lopen, die uiterst waaks zijn." Provincie Zuid-Holland ontkent illegale stort oegstgeest wordt nagekeken. Vervolgens Caroline van ovERBEEKE wordt het bij de dam in de plas aangebracht." In de voorschriften is bepaald dat Korswagen alleen 'schoon' puin en grond mag storten. As- faltresten, hout, plastic, papier en metalen mogen daar niet in zitten. Bovendien mag de grond niet vervuild zijn door zware metalen en andere verontreini gingen. Zuid-Holland neemt twee keer per maand monsters van het puin. Een particulier bureau voert daarnaast maan delijks een 'contra-expertise' uit met een eigen mostercontrole. Hij reageert stellig: „Voor zover wij kunnen nagaan, gebeurt er niks illegaals bij de Klinckenber gerplas." De woordvoerder van de provincie Zuid-Holland zegt ook niets te weten van brieven die omwonenden van de plas zouden hebben geschreven over de stort van allerlei scha delijke materialen. Al veel lan ger gonst het in Oegstgeest, Warmond en Sassenheim van de geruchten dat Bouw- en Aannemersmaatschappij Kors wagen de recreatiepias gebruikt om onder meer plastics en as- falthoudende materialen te dumpen. De milieu-ambtenaren van Zuid-Holland hebben Korswa gen echter nooit op iets on rechtmatigs kunnen betrappen, benadrukt de woordvoerder. „Wij houden zelf dagelijks toe zicht op de puinstort bij de Klinckenbergerplas. Twee uur per dag controleren we zelf het puin en de grond. Daarnaast is er ook een toezichthouder van Korswagen zelf die de hele dag de stort in de gaten houdt. Het puin wordt bovendien eerst op land gestort waar het goed Volgens de provinciewoord voerder zijn er nooit problemen geweest met de puinstort. „Maar", zegt hij, „je kunt nu eenmaal niet 24 uur per dag achter elke vrachtwagen in Ne derland aanrijden." Het con tract dat Korswagen met de provincie heeft, loopt nog. „Maar er zijn wel ontwikkelin gen gaande. Ik denk dan aan de verscherping van het milieube leid. Daaruit volgt wellicht het afbouwen van het contract met Korswagen en de stort in de Klinckenbergerplas." Korswagen niet bereikbaar voor commentaar. voorschoten marieta kroft De PvdA-fractie van Voorscho ten is woedend over de verkoop van huurwoningen aan de Pa- ganinidreef en het Schubert- plantsoen. Er worden meer wo ningen verkocht dan was afge sproken. „Er staan nu zelfs zo veel woningen te koop, dat de buurt een spookachtig beeld krijgt", zegt PvdA-raadslid P. den Hartog. In een brief aan het college van B en W vraagt de fractie om opheldering. Eige naar Grouwels Vastgoed BV mag van het totaal van 91 fiats maximaal acht huizen per jaar verkopen, bepaalde de gemeen teraad in juni. Grouwels heeft nu al negen woningen verkocht, 18 huurflats staan nog te koop. Naar aanleiding van telefoon tjes van verontruste bewoners in de Paganinidreef en het Schubertplantsoen, stelde de PvdA de afgelopen twee weken een onderzoek in. De fractiele den sloegen advertenties in plaatselijke krantjes er op na en trokken de wijk in. De onrust in de buurt bleek gegrond, zo on dervonden de PvdA'ers. Inmid dels heeft de verbaasde PvdA- fractie een lijst met adressen van negen woningen die al zijn verkocht. De fractie wil daarom dat het aantal te verkopen wo ningen in 1993 met één wordt verminderd tot zeven. Boven dien wil ze de zekerheid dat de ze woningen daadwerkelijk aan Voorschotenaren en/of econo misch gebondenen zijn ver kocht. Tot grote ontsteltenis van de sociaal-democraten worden nu 18 leegstaande appartementen door middel van een raambiljet en/of advertenties te koop aan geboden. De PvdA verzoekt het college ervoor te waken dat vol gend jaar slechts zeven apparte menten daadwerkelijk worden verkocht en dat de overige elf voor verhuur in aanmerking ko men. Die elf voor verhuur in aanmerking komende huizen mogen niet langer dan zes maanden te koop of leeg staan, meent de PvdA. Overigens was het raadsbe sluit bij de PvdA, maar ook bij Groen Links en D66 zeer om streden. De fracties vreesden een schaarste aan huurwonin gen. Het protest was echter te vergeefs. Een meerderheid van het CDA en de WD vond het acceptabel dat Grouwels Vast goed BV de huizen wilde verko pen. De PvdA-fractie is van plan om de huizenverkoop in de commissievergadering openba re werken /volkshuisvesting van januari te bespreken. B en W van Voorschoten konden nog geen commentaar geven omdat de vragen nog niet zijn behan deld. H. Spronk, adjunct-directeur bij Grouwels Vastgoed BV rea geert verontwaardigd op de be weringen van de PvdA. „Wij houden ons aan de afspraken", zegt hij. „Dit jaar hebben we ze ven woningen verkocht. Als dat niet zo is, dan wil ik dat ze dat via het kadaster aantonen. Ik kan me niet voorstellen dat we meer woningen verkopen, dan is afgesproken. En kis er 18 wo ningen te koop staan, dan zijn ze nog niet verkocht hè?" 'Kerstboomrecycling' in Voorschoten voorschoten annet de jong „Voor kerstbomen doorrijden tot achteraan", luidt de tekst op een aan een boom gespijkerd bordje bij de ingang van kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. Tot zover de 'pr' van Nico van Bohemen klanten noemen hem 'boswachter' verant woordelijk voor het kweken en verkopen van kerstbomen op het landgoed. Het verschil met andere kerstboomverkopers is dat Van Bohemen- een boom voor je uitgraaft en na gebruik ook weer voor je terug zet in de vochtige aarde bij het landgoed. Eventueel met een reservering voor Kerstmis volgend jaar. De ze 'kerstboomrecycling' begint serieuze vormen aan te nemen in Voorschoten. Van Bohemen heeft dit jaar al weer zo'n 850 bomen uitgegra ven voor mensen die op deze manier hun steentje willen bij dragen aan het milieu. Kenne lijk hebben veel mensen de laatste tijd last van gewetens wroeging als ze het afgezaagde boompje dat ze op straat heben gekocht langzaam zien aftake len en sterven. Om vervolgens gratis te worden gecremeerd door opgeschoten jongeren in het dorp. Van Bohemen biedt een een voudige oplossing om met een 'schoon geweten' Kerstmis te kunnen vieren. Bomen die Kerstmis bij de centrale verwar ming overleven, kunnen wor den teruggebracht. Als je geluk hebt, leeft de boom een jaar la ter nog, en kan je je 'eigen' boom weer meenemen voor een groene kerst bij de verwar ming. Uiteraard moet je de boom dan wel voor de tweede keer kopen. „Ze moeten wel mooi en ge zond zijn, anders hoef ik ze niet terug. Lelijkerds haal ik er uit. Ik houd geen kostgangers, daar heb ik geen plaats voor", zegt een onverbiddelijke 'boswach ter'. Van Bohemen wil ze niet eens allemaal terug. „Ik moet plaats over houden voor jonge boompjes, en als ik alle bomen terug krijg, worden ze op een gegeven moment zó groot dat ik ze niet meer kwijtraak." Videocamera Vorig jaar kwamen 150 van de 1000 verkochte kerstbomen ge zond terug op landgoed Dui venvoorde. Die zijn dit jaar bij na allemaal opgehaald door hun 'baasjes'. Van Bohemen vindt dit soms wel lachwek kend. „Sommigen kwamen met het hele gezin en foto- en video camera's. Ik mocht niet eens in de buurt komen met mijn schop. De kinderen trokken de boom uit de klei en pa nam fo to's." Van Bohemen moet het heb ben van de mond-tot-mond reklame, zit al 15 jaar in de kerstbomenhandel, en doet sinds een paar jaar aan recy cling. „Ik heb het niet eens zelf verzonnen," zegt hij lachend. „Ik ben begonnen met de han del voor het geld, maar het wil de niet zo lukken met de distri butie. Toen dacht ik: „ze komen hun boom maar halen." Tot een paar jaar geleden een klant ineens vroeg of hij zijn boom niet kon terugbrengen. Na wat publiciteit liep het het jaar daar na storm." De kersbomenverkoop heeft zijn hoogtepunt alweer gehad dit jaar. Een oude man loopt versuft te dolen in het uitge strekte veld kerstbomen. „Het valt niet mee boswachter," roept hij. „Ik moet een smalle hebben." Van Bohemen roept hem toe dat hij dan maar naar de Hema moet gaan, 'voor zo'n ding van plastic'. „Ze noemen me allemaal boswachter, maar ik mag hele maal niet wachten in het bos, ik moet werken in het bos." Waar schijnlijk een van zijn stan daard grappen, maar bij Van Bo hemen zelf doet hij het nog steeds goed. En hij heeft er nog meer. De oude man krijgt te ho ren dat hij wel mag opschieten met zoeken, „want om vijf uur gaat het licht uit." Van Bohemen heeft plezier in zijn werk. Zijn manier van ver kopen van kerstbomen levert geregeld leuke situaties op. „Soms komt er een klant aan mij vragen of ik de boom die hij heeft uitgekozen, wil uitgraven. Maar tegen de tijd we terug zijn bij 'zijn' boom, wordt die onder zijn neus vandaan door een heel gezin weggesleept. Dat zijn leuke dingen." „Hebbes", klinkt het ineens tussen de bomen vandaan. De boswachter loopt met schop in Vorig jaar heeft 'zijn' boom het niet overleefd. Dit jaar probeert hij het opnieuw. „Ik hoop dat mijn vrouw hem mooi vindt," zegt hij, en haast zich met fiets en aanhangwagen naar huis. foto henk bouwman de hand op de boom af die de graaft de boom uit, zet hem in wagentje waarmee hij naar zijn den. „Wat is 'ie slank hè", zegt oude man na lang wikken en een pot en bindt hem vervol- nieuwe bestemming in Leids- de oude man tevreden. „Als een wegen heeft uitgekozen. Hij gens stevig vast in het aanhang- chendam vervoerd gaat wor- den", bevestigt de boswachter.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15