'Kerstpreek kan niet om racisme en oorlog heen' Nauwere banden Vaticaan en PLO Kerk Samenleving Bidden om vrede DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 UIT DE KERKBLADEN Herinneringen (1) De werking van het mense-1 lijk geheugen verleidt Rlnus Rhynenburch tot enkele be- spiegelingen In de 'Samen op Weg Maandbrief van de her vormde en de gereformeerde kerk van Koudekerk aan den Rijn en Hazerswoude-Rijn dijk. „Het valt op dat je bij het klimmen der jaren nog wel veel oude herinneringéri, hebt, een 'oud geheugen' zo gezegd. Maar als je vrouw zich eraan ergert dat je iets wat gisteren gezegd is, verge ten bent, mankeert er wel iets aan je 'nieuwe geheu gen'. Het oude geheugen van Rhynenburg is nog prima. Het feit dat de dominee in de dienst van 29 november jJ. een paar maal 'in de kroten was' en Rinus hem naast de doopouders hardop 'Waar moet dat heen?' hoorde ver zuchten doet hem denken aan een voorval in de kerk van Leiderdorp, meer dan dertig jaar geleden. „De pre dikant was uitvoerig inge gaan op het zondig gedrag van de mensheid. In het vuur van de preek stak hij de han den omhoog en sprak dezelf de woorden: 'Waar moet dat heen?'. Een zeer bejaarde broeder stond op, wees naar de deur en riep naar de preekstoel: 'Naar Aarlander- veen!'. Het woord dementie bestond toen nog niet, de oude baas zal wel iets kinds zijn geweest." Herinneringen (2) Bij de begrafenis van een fa milielid herkende Rhynen burch bij toeval de plek waar om Teunis en tante Geertje in de jaren dertig begraven werden. En de herinneringen borrelden weer op. „Het wa ren mensen die iedereen ei genlijk alleen maar als oud gekend had. Maar zij waren, als lob, godvrezende en wij kende van het kwaad. Oom Teunis had altijd een paar gepelde sjalotjes in zijn jas zak. Hij kauwde de hele dag op rauwe ui. Erg goed tegen de rimmetiek, beweerde hij. Erg slecht voor de menselijke relaties, wisten wij. Geen van de neefjes en nichtjes wilde bij hem op schoot, want als hij tegen je praatte, leek het net of er een GFT-bak te lang in de zon had gestaan. Ik dacht er met walging aan te rug. Wellicht dacht tante Geertje er ook zo over, want er werd uit het huwelijk slechts één kind geboren. Een uitzondering in die tijd." Herinneringen (3) Bij haar 12,5 jarig jubileum als dienstmeisje in Oegst- geest, werd tante Geertje uit genodigd voor een etentje en voor de bios. „De bioscoop werd in die tijd een plaats van zonde genoemd en als gereformeerde maagd kon je daar niet naar toe. Na het eten in de hal van de bio scoop gekomen, hoorde tan te Geertje muziek die niet van een kerkorgel afkomstig was. Als oude vrouw heeft ze mij eens verteld dat er ook plaatjes hingen van vrouwen die naar haar mening te spaarzaam gekleed waren. Ze is gillend weggelopen omdat ze echt dacht dat ze in het voorportaal van de hel be land was. Kerk kan het lijden in de wereld niet verzwijgen REDACTIE: DICK VAN DER PLAS *071 -1614 21 Geen boycot van Joods Wereldcongres tegen Duitsland new york. dpa „Niet ook nog in de kerk." Daar willen met Kerstmis de kerkgangers verschoond blijven van de ellende waarmee ze dagelijks via de krant en de tv worden geconfronteerd, constateert Gunnar Staalsett, secretaris van de Lutherse Wereldfederatie. De kerk moet echter het hart en het ver stand zien te raken. Vooral dit jaar, zeggen Staalsett en andere oecumenische leiders, kan de kerk met Kerstmis het lijden in de wereld niet verzwijgen: racisme in Duits land, honger in Somalië, oorlog op de Balkan. worden opgelost. Hoop is vol- gens Raiser daar waar mensen in verzet komen tegen fatalisme en uitzichtloosheid. In dit ver band noemt hij de vrouwen in het zwart die in Belgrado onver schrokken tegen de oorlog de monstreren. sen te Hamburg, denkt daarbij zen op het lot van de daklozen aan het volgens haar slechte in de grootste Duitse havenstad, compromis van de Duitse par- Verder wil ze, zonder dat tv-ca- tijen over de asielwetgeving. Als mera's haar begeleiden, ook zij op kerstavond het verhaal zal Kerstmis vieren met de mensen vertellen hoe Jozef en Maria een in de marge van de samenle- herberg zochten, zal ze ook wij- ving. geneveepd Het is echter moeilijk de band te leggen tussen de kerststem ming en de troosteloze realiteit. „Hoe kan men vieren dat in Bethlehem het kindje in een kribbe is geboren, terwijl er in Somalië of Sarajevo dagelijks kinderen sterven", zo vraagt de Noor zich af. In zijn vaderland wil hij met kerst oproepen tot een ommekeer. „Omdat wij zo lang het lijden hebben ontkend en ook niet alles hebben gedaan om het geweld te stoppen." Ook de nieuwe secretaris-ge neraal van de Wereldraad van Kerken, Konrad Raiser, beseft dat hij de boodschap 'vrede op aarde' moet verkondigen terwijl er in Sarajevo wordt geschoten en er in Somalië honger heerst. Hij vraagt zich af: hoe kunnen conflicten op vreedzame wijze Met het oog op het lijden van de vrouwen in Bosnië kan Mar- got Kassmann, lid van het uit voerend comité van de Wereld raad, zich geen vrolijke kerst voorstellen. De kerken mogen zich volgens haar niet afsluiten voor de ellende in de wereld, maar ze mogen ook niet nalaten kaarsen als teken van de hoop aan te steken. Racisme en het asielbeleid zijn de thema's die in Duitsland de kerstpreken zullen bepalen. De eerste vrouwelijke bisschop in de Lutherse Kerk, Maria Jep- 'Niet toegeven aan triomf van geweld genéve epd De Wereldraad van Kerken heeft in de traditionele kerst boodschap de christenen op geroepen niet toe te geven aan 'de triomf van het geweld en de dood'. De aftredende secre taris-generaal Castro spreekt de hoop uit dat de gelovigen 'hun tranen in verzet en hun angst in hoop kunnen veran deren'. „Wij leven nu in eenzelfde klimaat van geweld, dood en rampen als de eerste christe nen", schrijft Castro. „We kun nen onze ogen niet sluiten voor de verschrikkingen in So malië en Sarajevo of voor het lijden van kinderen in Arme nië of op Haïti. Zelfs in de zo genaamde ontwikkelde landen stijgt het sterftecijfer van kin deren schrikbarend. De hand langers van Herodes zijn nog steeds aan het werk, daarbij dood en verderf zaaiend." „Alleen in liefde en solidari teit zijn we in staat het kwaad te weerstaan. God heeft ons geroepen, namelijk om de overwinning van de liefde te verkondigen. In het kind van Bethlehem is ons de sleutel gegeven om de rampen van gisteren en vandaag te kunnen dragen. Kerstmis vieren in een gewelddadige wereld moet geen zelfzuchtige bezigheid zijn waarmee wij ons van de rest van de wereld afsluiten, maar moet een teken van hoop zijn, een oproep tot lief de en een daad van solidari teit." Ondanks het groeiende antise mitisme in Duitsland zal het Joods Wereldcongres geen boy cot tegen dit land afkondigen. Dit heeft voorzitter Edgar Bron fman bekend gemaakt in New York waar het bestuur in een spoedzitting is bijeengekomen. Ignatz Bubis, voorzitter van de Duitse joden, zette tijdens de vergadering de situatie in zijn land uiteen. Daarbij herhaalde hij zijn kritiek op de regering- Kohl die naar zijn mening veel te laat tegen het rechtse geweld in actie is gekomen. Enkele bestuursleden wezen erop dat men niet de schuld al leen maar kan geven aan de naar schatting 6400 rechtsradi- kalen. Bondskanselier Helmut Kohl zelfheeft de rechtsradikale sluizen open gezet toen hij met de toenmalige Amerikaanse president Ronald Reagan op de oorlogsbegraafplaats in Bitburg ook de doden van de Waffen-SS eerde. Kerkdiensten Het overzicht van de kerkdien sten die op kerstavond en op eerste en tweede kerstdag wor den gehouden, stond gisteren in deze krant, op pagina 16. Vandaag wordt op pagina 19 een overzicht gegeven van de 'normale' diensten op zondag 27 december. Belgrado» Een vrouw bidt in de St. Marco-kerk van Belgrado voor vrede in Bosnië en Hercegovina. De lei ders van de drie belangrijkste religieuze groeperingen in het voormalige Joegoslavië de moslims, de or thodoxen en de rooms-katholieken hebben opgeroepen tot het staken van alle vijandelijkheden. vaticaanstad oc-afp Het Vaticaan en de PLO zullen nauwere contacten aanknopen. Binnenkort wordt een gemeen schappelijke commissie opge richt die zich vooral met de sta tus van Jeruzalem zal bezig houden. Dit deelde Farouk Kad- doumi, de 'minister van buiten landse zaken' van de PLO, giste ren mee na afloop van een ont moeting met mgr. Jean-Louis Tauran, zijn 'collega' in het Va ticaan. Daarbij had Kaddoumi de wens van de PLO kenbaar gemaakt naar nauwere betrek kingen met het Vaticaan en naar een oplossing van de kwestie-Jeruzalem. Jeruzalem is de bakermat van jodendom, christendom en is lam, aldus Kaddoumi. De PLO beschouwt de stad als een on verbrekelijk deel van het Pales tijnse land. De nieuwe commis sie moet ook de 'verdrijving van christenen uit Jeruzalem' ver hinderen. Verder moet het Vati caan officiële betrekkingen met Israël, Jordanië en 'Palestina' opnemen. In juli besloten het Vaticaan en Israël in principe tot norma lisering van de onderlinge be trekkingen. Een gezamenlijke commissie zal een en ander be studeren. Het Vaticaan heeft Israël sinds de stichting ervan in 1948 nooit officieel willen erkennen. Daarbij noemde de Rooms-Ka- tholieke Kerk drie redenen: de aanwezigheid van Israël in de bezette gebieden, de annexatie van Jeruzalem en de positie van de rooms-katholieken in Israël. Volgens Israëlische zijde boog het Vaticaan voor Arabische druk. Islamitische Raad wijst executie af BEROEPINGSWERK ir Weij te 's-Gravenzande; naar Sid- deburen: T.E. Heslmga, l.l. predikant te Brazilië, wonende te Tinallinge (Gr.). Paus in februari naar Sudan vaticaanstad «afp-cic opdragen in een vluchtelingen- wijk van de hoofdstad Khartum Paus Johannes Paulus II zal op 'om de kerkelijke gemeenschap 10 februari 1993, aan het eind in Sudan moed in te spreken', van zijn achtste bezoek aan zo heeft de woordvoerder van Afrika, een kort bezoek brengen het Vaticaan, Joaquin Navarro- aan Sudan. De paus zal een mis Valls, bevestigd. den haag/amersfoort anp De Islamitische Raad Nederland en de Raad van Kerken hebben in een gezamenlijke verklaring de dreigende executie van een predikant in Saudi-Arabië ver oordeeld. Verder spreken ze hun afschuw uit over het gru welijk geweld tegen Bosnische moslims. „Het hoeft geen betoog dat een dergelijke executie in strijd is met zowel de bijbel en de ko ran als de universele verklaring van de rechten van de mens." Religieuze legitimering van der gelijke schendingen van men senrechten maakt de zaak des te navranter, aldus de verkla ring. Wally Oswaldo Magdangal, voorganger van een Pinksterge meente van Filipijnse arbeiders, werd op 15 oktober garresteerd. Vervolgens werd hij ter dood veroordeeld wegens overtreding van de Saudische wet die de uit oefening verbiedt van een an dere godsdienst dan de Islam. Zijn gemeente kwam al enige jaren in een woning in de hoofdstad Riyad bijeen. Het is de bedoeling dat hij op eerste kerstdag wordt opgehangen. COLOFON UITGEVERSM AATSCH APPU Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries. G.P. Arnold (êdj): HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes). Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071 128030 bij vooruitbetaling (incl. BTW) per kwartaal82.85 per kwartaal (post) 119.50 perjaar321.65 per maand28.75 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 AGENDA DONDERDAG 24 DECEMBER Warmond Kerst-samenzang rond de kerstboom op het Pleintje bij de Pomp mmv Brassband Warmond, aanvang 19.15 VRIJDAG 25 DECEMBER Leiden Rondleiding in de Pieterskerk, aan vang 15.00 uur. 'Ori Ye Ye and the African Percus- sionband' in Sus Antigoon, Oude Vest 81, aanvang 16.00 uur. Kerstswing in het LVC, Breestraat 66, aanvang 22.00 uur. ZATERDAG 26 DECEMBER Leiden Kerststadswandeltochtover 5-10-15 km. start vanaf restaurant IJsbal. Vondellaan 41tussen 9.00 en 15.00 uur. Winkels in de binnenstad mogen van daag geopend zijn van 9.00 tot 17.00 uur. Kerstsnuffelmarkt in de Groenoord- hallen.van 10.00 tot 17.00 uur. Rondleiding in de Pieterskerk, aan vang 15.00 uur. ZONDAG 27 DECEMBER Leiden Kerststadswandeltocht over 5-10-15 km. start vanaf restaurant IJsbal, Vondellaan 41tussen 9.00 en 15.00 uur. Oliebollenloop over 1-4-7-10-13 km en 10 Engelse mijl, org. De Bataven, aanvang 11.00 uur. Rondleiding in de Pieterskerk, aan vang 15.00 uur. 'Attic Fanatic' and friends (sessie) bij Sus Antigoon, Oude Vest 81, aanvang 16.00 uur. Antilliaans feest in de Stadsgehoor zaal, aanvang 22.00 uur. MAANDAG 28 DECEMBER Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein van n 9.00 tot 11.00 u DINSDAG 29 DECEMBER Leiden Jam-Sessie in De Beest. Pieterskcrk- choorsteeg 12. eigen instrument HET WEER ROB GROENLAND Saai kerstweer Bij het naderen van de laatste fase van het jaar denken veel mensen aan de laatste week van het jaar 1978. Vlak na kerst stonden we toen aan de vooravond van een van de meest spectaculaire koude-in- vallen van de laatste eeuwen. In Noord-Rusland en Scandinavië hoopten zich vanaf 15 december al enorme hoeveelheden kou op. De westelijke circulatie bij Groenland en IJsland was volledig geblok keerd. en spoedig maten weersta tions een luchttemperatuur onder de -40 graden Celsius. Op 27 de cember stroomt zeer koude lucht Denemarken binnen, terwijl over ons land zeer zachte lucht met 12 graden zijn intrede doet. Op 29 december wordt ten noorden van de Wadden het sein groen ge geven voor het naar het zuiden la ten stromen van zeer koude lucht. Boven Schotland, Denemarken en Sleeswijk-Holstein begint een pe riode van 80 uur met ijsregen ge- Op 30 december zijn al verschei dene dorpen in Noord-Nederland ondergesneeuwd, terwijl in Lim burg nog +8 graden wordt geme- tenf Zowel deze dag als op oude jaarsdag luidt het advies op de Ne derlandse radiozenders: 'ga met de weg op met de auto, alleen in noodgevallen'. De lage landen be leefden hun koudste oud-en-nieuw sedert 1890! Of we deze tijden dit jaar gaan herbeleven iste betwijfe len. Het kerstweer dit jaar is saai met veel bewolking en weinig varia tie in temperatuur. Misschien dat er op tweede kerstdag wat drogere lucht uitstroomt met enkele opkla ringen. Vanaf zondag kan dan wat koudere lucht uit het noordoosten gaan bin nenstromen, maar of dit het begin van een echte winterse periode is, is nog lang niet duidelijk. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Zuid-Noorwegen: Vandaag vooral aan de westkust wat regen of sneeuw. In de loop van morgen mogelijk een sneeuwbui en kouder. Maxima dalend naar enke le graden onder nul. Zuid-Zweden: Wolkenvelden, afgewis seld door opklaringen. Droog, 's Nachts matige, overdag lichte vorst. Denemarken: Droog weer met wolkenvel den. Maxima liggen rond het vriespunt. Britse Eilanden: In het noorden van Ierland en Schotland bewolkt en wat regen. In Engeland droog, enkele opklaringen en plaatselijk mist. Maxi ma ongeveer 4 graden, in Ierland en Schotland en kele graden hoger. België en Luxemburg: Veel bewolking en vrijwel overal droog. Morgen enkele zonnige perioden.'s Nachts lichte vorst. Maxima iets boven Duitsland: Wolkenvelden, af en toe zon en vrijwel overal droog. Temperaturen rond het Madeira: Af en toe zon, maar ook enkele regen- of onweersbuien. Maxima circa 16 graden. Tijdens en na het weekeinde wordt de kans op buien kleiner. Canarische Eilanden: Af en toe zon en een enkele bui. Op de zuidstranden meer zon en waarschijnlijk droog. Tijdens het weekeinde wordt de n klein d 20 Marokkaanse westkust: Af en toe zon en vooral in het noorden een enkele regen- of onweersbui. Na het weekeinde wordt de kans op buien klei ner. Maxima van 17 graden in het noor den tot 20 bij Agadir. Tunesische kust: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Maxima circa 18 graden. Frankrijk: In het noorden en midden vooral op morgen enkele opklaringen. Vrijwel overal droog. In het zuiden een enkele bui. ook af en toe zon. Maxima in het noorden enkele graden boven nul, in het midden 7, in het uiterste zuiden 14 gra- Amste den. De Bill Corsica en Sardinië: Deeier Af en toe zon en kans op een bui. Maxi- Eelde ma rond 16 graden. Eindta Spanje: "Oen Hl Bij de noordelijke costa's en op Mallorca jtottw en omliggende eilanden eerst nog perio- VRIJDAG 25 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.47 zon onder 16.32 Maan op 09.34 maan onder 18.18 Waterstanden Katwijk Hoogwater 3.59en 16.08 Laag water 23.45 en 11.56 ZATERDAG 26 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.48 zon onder 16.33 Maan op 10.01 maan onder 19.27 Waterstanden Katwijk Hoogwater 4.38en 16.45 Laag water 0.36 en 12.36 ZONDAG 27 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.48 zon onder 16.33 Maan op 10.23 maanonder20.36 Waterstanden Katwijk Hoogwater 5.14en 17.25 Laag water 1.05 en 13.17 MAANDAG 28 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.48 zon onder 16.34 Maan op 10.42 maanonder21.43 Waterstanden Katwijk Hoogwater 5.52 en 18.01 Laag water 1.59 en 13.51 Weerrapporten 24 dec 7 u rerand 2 2 0.1 De zuidelijke c Benidorm half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Ook in het weekeinde aan houdende kans op buien. Maxima van 10 tot 13 graden in het noorden en 15 tot 18 graden aan de kusten langs de Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui, mogelijk met onweer. In de loop van het weekeinde meer zon en waarschijn lijk droog. Maxima rond 17 graden. Zwitserland en Oostenrijk: In de bergen flinke perioden met zon en vrijwel droog. In het laagland vaak mist of wolkenvelden. Ook tijdens en na het weekeinde geen vooruitzichten op verse sneeuw. Nul graden niveau rond 1700 meter, in Oostenrijk rond 1200 meter. Hongarije: Wolkenvelden, af en toe zon en droog. Lichte tot matige vorst. Polen en Tsjechoslowakije: Wolkenvelden, af en toe zon. Droog. In Polen overdag lichte tot matige, 's nachts plaatselijk strenge vorst. In Tsjechoslowakije iets minder koud. Italië: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrij wel overal droog. In de Dolomieten flink wat zon. In de Povlakte op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking en maxima circa 6 graden. Maxima langs de Middellandse Zee van 15 tot,18 gra den en langs de Adriatische kust van 9 graden rond Rimini tot 14 in het zuiden. Griekenland en de Turkse west- en zuid kust: Perioden met zon, maar ook een enkele regen- of onweersbui. Na het weekeinde afnemende buienkans. Maxima dalend naar 12 graden Vhssmgen zwaar bew. ono3 5 2 Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Kopenhagen half bew. Las Palmas licht bew. Luxemburg zwaar bew. ozo3 Stockholm onbew. Warschau licht bew. Zünch zwaar bew. Bangkok half bew. til -7 -13 0.1 HEINZ BOES IS)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14