Ramp bezorgt verzekeraars grote schade Leven of dood op twee velletjes papier Leven of dood op twee velletjes 7 Nachtelijke emoties in de aankomsthal Viiegramp Zwarte doos terecht Grilligheid wind lijkt oorzaak ramp De ramp in Portugal bezorgt de verzeringswereld een for midabele schadepost. Alleen al het verlies van het vlieg tuig kan leiden tot een schade-uitkering van naar ver wachting vele tientallen miljoenen, ook al was het toestel meer dan vijftien jaar oud. De hoogte van de uitkering wordt mede bepaald door de staat van onderhoud van het vliegtuig. Daarbij is van belang wanneer de machine haar laatste revisiebeurt heeft ondergaan. Informatienummer: 06-8343 den haag Familieleden en vrienden van inzittenden van de DC- 10 'Antony Ruys' kunnen ook vandaag nog informatie over de vliegramp in Faro inwinnen via een speciaal telefoonnummer. Dit nummer is 06-8343. Identificatie wordt heidens karwei faro» Het identificeren van de slachtoffers in Faro gaat een hei dens karwei worden, aldus medewerker B. Reker van de Neder landse ambassade in Lissabon gisteren. Ongeveer twintig dode lijke slachtoffers zijn zo verkoold, dat identificatie waarschijnlijk alleen mogelijk zal zijn aan de hand van gebitten of genetisch materiaal. Een team van zes bergers en technische rechercheurs van het Rampen Identificatie Team is gistermiddag naar Faro af gereisd. Koningin Beatrix diep geschokt den haag Koningin Beatrix heeft gisteren in een telegram aan Martinair-directeur Martin Schroder gemeld diep geschokt te zijn door de ramp in Faro. „Diep geschokt door het bericht over het vliegtuigongeluk bij Faro betuigen wij u onze gevoelens van diep medeleven met de families van de slachtoffers en met hen die bij het ongeluk gewond zijn geraakt." Veel Nederlanders met Kerst naar de zon hoofddorp» Ruim honderdduizend Nederlanders brengen dit jaar een geheel verzorgde kerstvakantie door in het buitenland. Zo'n 35.000 van hen hebben een vliegreis geboekt. De bestem mingen zijn voornamelijk zonnig: de Canarische Eilanden, Cy prus, Tunesië, het Israëlische Eilat, Florida, Cuba, de Domini caanse Republiek. En de Algarve in het zuiden van Portugal. De meeste reizigers per bus (zo'n 20.000) en trein (16.500) gaan op Wintersport, net als veel kersttoeristen die de eigen auto nemen (zo'n 50.000). MartpIpnHp onzekerheid bii aankomst bii De Elzenhof. foto united photos de boer babette stapel De zwarte doos met vluchtgegevens van het Martinair-toestel is gisteren al geborgen. De gegevens die erin zijn opgeslagen, zijn van belang voor het onderzoek naar de exacte toedracht van de ramp. foto Rtr Slachtoffers worden in Nederlandse ziekenhuizen geïsoleerd amsterdam/beverwijk anp-gpd De gewonden uit Faro zullen in Nederland worden opgenomen in geïsoleerde afdelin gen van het Academisch Medisch Centrum (AMC) en het VU-Ziekenhuis in Amster dam. Zo wordt voorkomen dat resistente bacteriën, die in Zuid-Europa veel voorko men, zich verspreiden. De kans is groot dat de patiënten de zo genoemde MRSA-bacterie bij zich dragen. Die op zichzelf vrij onschuldige bacterie is moeilijk te bestrijden met antibiotica en laat zich haast niet uit het ziekenhuis ver wijderen. AMC en VU-Ziekenhuis willen zo snel mogelijk een goede diagnose stellen. „De omstandigheden daarvoor waren in Faro niet ideaal," aldus een AMC-zegsman. Dat kwam vooral door gebrek aan röntgen-ap- paratuur. Sommige gewonden zou op bran cards in de gangen van het plaatselijke zie kenhuis hebben gelegen. Het brandwondencentrum van het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk kan maximaal twintig slachtoffers opvangen, aldus me- disch-directeur J. Kiemel. Martelende onzekerheid bij aankomst bij De Elzenhof. Martinair heeft in het Ibis-hotel op Schiphol kamers ge huurd waarin de familie van slachtoffers en betrokkenen van de vliegramp in Faro zijn ondergebracht. De Elzerihof is van ochtend vroeg als opvangcentrum gesloten. „Het is in het hotel comfortabeler, en de mensen kunnen daar eventueel slapen," aldus de zegsman. DINSDAG 22 DECEMBER 1992 den haag gpd De DC-10 verkeerde in elk geval in goede staat. Het was een van de twee vliegtuigen die de Ne derlandse luchtmacht onlangs van Martinair Holland heeft ge kocht voor de ondersteunings operaties ten behoeve van de Luchtmobiele Brigade. Martin air heeft het toestel echter te- ruggehuurd voor de tijd dat de luchtmacht het nog niet echt nodig heeft. Hoewel Defensie haar eigen materieel niet verze kert, bevat het terugleasecon tract wel bepalingen omtrent de dekking van ongevalrisico's. De Martinair-vloot is verze kerd bij Lloyd's in Londen en bij een consortium van verzeke ringsbedrijven. Daar hoort ook de Nederlandse Luchtvaartpool bij, een gezamenlijk assurantie- bedrijf van Nederlandse verze keringsmaatschappijen, waar binnen- en buitenlandse lucht vaartondernemingen zich tegen de gevolgen van ongelukken hebben verzekerd. schiphol eric-jan weterings Emotionele taferelen deden zich vannacht voor in de aan komsthal van Schiphol, toen om half twee de eerste vlucht met vakantiegangers uit Faro was geland. Veel huilende men sen, maar vooral vreugdetranen om hen die veilig terugkeerden. Ruim 14 uur later dan voorzien, kunnen reizigers vrienden en familieleden in de armen vallen. „Natuurlijk wisten we dat ze niet in dat ongelukstoestel za ten. Maar je gelooft het pas als je ze echt ziet." Van veel gezichten zijn de verschrikkingen van gisteroch tend af te lezen. „We stonden in de vertrekhal te wachten toen we een enorme knal hoorden", zegt een oudere man die een weekje naar Portugal is geweest. „Iedereen rende naar het raam om te kijken wat er gebeurde. We zagen een enorme vuurbal. Toen deinsde iedereen ver schrikt terug." Anderen bevonden zich dich terbij de plaats van het ongeluk. „Ik zag een grote vlammenzee en tussen flarden rookwolken door mensen, kapotte mensen verschrikkelijk", stamelt een vrouw. Dan krijgt ze haar fami lie in het oog. Door een dikke haag journalisten en onder het felle licht van camera's en flit sende fototoestellen moet de vrouw zich naar hen toe worete- Bij deze verzekeraars heeft Martinair ook haar aansprake lijkheid jegens de inzittenden van het verongelukte vliegtuig afgedekt. Op grond van het Ver drag van Warschau moeten luchtvaartmaatschappijen aan hun passagiers of hun nabe staanden een uitkering te ver strekken als hun iets overkomt als gevolg van een ongeluk met het vliegtuig. Die uitkering be loopt op het ogenblik ruwweg maximaal 100.000 dollar (circa 175.000 gulden). Verzekeraar De Europeesche, waarbij ook de hulporganisatie SOS is gevestigd, heeft gisteren al mensen naar Portugal ge stuurd om overlevenden van de luchtramp bij te staan, terug keer van slachtoffers naar Ne derland te organiseren en een overzicht te krijgen van wat er straks aan schadeclaims kan worden verwacht. Ook de ANWB heeft mensen naar Faro gestuurd om bijstand te verte len. Onder de ongeveer 150 mensen in de aankomsthal be vinden zich enkele tientallen journalisten die allemaal graag haar verhaal willen horen. Om dat passagiers slechts mondjes maat vanachter geblindeerde grote ruiten de aankomsthal binnen komen, krijgt iedere nieuwe reiziger een spervuur van vragen over zich heen. De ergernis daarover bij de zenuwachtig heen en weer drentelende familieleden en vrienden stijgt. Even is er sprake van wat duw- en trekwerk, als boze familieleden de al te grote opdringerigheid van de pers willen corrigeren. Snel ingrijpen van een veiligheidsfunctionaris voorkomt dat de situatie uit de hand loopt. Een paar passagiers krijgen geen enthousiast welkom. Nie mand lijkt hen op te wachten. Een ongeveer 35-jarige man verklaart dat „niemand wist dat ik in m'n eentje op vakantie was naar Portugal; dat heb ik maar even zo gelaten". Hij vertelt dat hij en andere getuigen van de ramp 's ochtends snel werden weggeleid naar een opvangcen trum bij het vliegveld van Faro. .Aanvankelijk zat ik daar heel rustig, maar hoe meer ik me re aliseerde wat er was gebeurd, hoe harder ik begon te trillen. Gelukkig zijn we in dat centrum prima opgevangen." schiphol ed blaauw Verdwaasd en verslagen komen een man en een vrouw uit sporthal De Elzenhof op Schip- hol-Oost. Hij slaat een arm om haar schouder. Zij drukt haar hoofd tegen zijn jas. Vermoede lijk hebben ze in het opvang centrum op de dodenlijst gele zen dat ze een of meer familie leden hebben verloren. Gebogen lopen ze naar hun auto. Verslaggevers, die aan het begin van de toegangsweg naar De Elzenhof met blocnotes en microfoons staan te wachten, hopen op een reactie. Tever geefs. De raampjes van hun au to blijven hermetisch gesloten. Met betraande gezichten rijden ze langs de versperring die de politie van de luchthaven heeft opgeworpen. Binnen in De Elzenhof, dat met dranghekken is afgezet, lig gen lijsten met namen van do den en overlevenden van de vliegramp. Een paar velletjes papier, die uitsluitsel moeten geven over leven of dood. Au to's met mensen die in kwellen de onzekerheid verkeren, nade ren De Elzenhof. „We zijn fami lie", «zeggen ze. „Rijdt u maar door", gebaart de politie van de luchthaven. Van heinde en verre komen mensen naar het opvangcen trum. „We moesten wel komen, omdat dat ene speciale tele foonnummer van Martinair steeds in gesprek was", zegt Sasja Telders. Ze is net in De El zenhof geweest. Haar broer en diens vriend en een zus van die vriend zaten in het ramptoestel. „Ze blijken te leven. Meer weet ik niet." Ze is opgelucht. Ze wijst naar De Elzenhof, norma liter het vermaak- en sportcen trum van de NV Luchthaven Schiphol. „Ze weten daar haast niks. We gaan maar gauw naar huis. Misschien proberen ze ons wel te bellen." Het is drie uur in de middag. Op de weg naar De Elzenhof ontstaat opeens een kleine file. Autoraampjes worden openge draaid. Steeds weer klinkt het: „Familie, ja". Ze mogen doorrij den. De angst staat op de ge zichten. „Er zat familie van mij in het vliegtuig. Of ze nog leven of dood zijn, ik weet het niet", zegt een man van middelbare leeftijd. Hij zit, óp van de zenu wen, achter het stuur. De vrouw naast hem kijkt zwijgend voor zich uit. Dan arriveert een kleine auto met drie mensen. In een mum van tijd is de wagen omringd door brutale televisieploegen en schrijvende pers. Deze inzitten den verkeren in grote onzeker heid over hun zus. Met smeken de gezichten kijken ze naar de verslaggevers. Ze willen doorrij den. Een kwartier later komen ze weer terug. Opgelucht. „Ze zat in dat andere toestel van Martinair, dat even daarvoor op Faro is geland." De drie worden gefeliciteerd. den haag gpd Slecht weer is zeer waarschijn lijk de oorzaak van de ramp bij Faro. De Portugese luchtvaart autoriteiten hadden gistermor gen om zes uur GMT (zeven uur Nederlandse tijd) een speciale waarschuwing uitgegeven voor gevaarlijke weersomstandighe den. De waarschuwing betrof zwa re turbulentie, onweersbuien en zware ijsvorming. Letterlijk luidde de waarschuwing: „Sig- met nr 1 valid 210600/211200 fcst mod loc sev cht fl 350/xxx ts and sev ice". Vrij vertaald: Waarschuwing nummer 1 gel dig op 21 december van 0600 tot 1200 uur GMT voorspelling matige, locaal zware turbulentie tot 35.000 voet, zware onweers buien en zware ijsvorming. Zulke waarschuwingen krij gen vliegers voor elke vlucht uitgereikt. Mocht de waarschu wing na vertrek komen, dan wordt de bemanning via de boordradio op de hoogte ge steld. Het is uiterst onwaar schijnlijk dat de vlieger niet van deze ernstige waarschuwing op de hoogte was. Onweer zelf is niet gevaarlijk voor vliegtuigen. Maar bij on weersbuien komen vrijwel altijd zware windstoten voor. Boven dien is ijsvorming op de vleu gels mogelijk. Ijsvorming kan gevaarlijk zijn voor vliegtuigen. Daarentegen zijn alle verkeers vliegtuigen voorzien van appa ratuur om ijs tijdens de vlucht van de vleugels te verwijderen. Het gevaarlijkst is echter tur bulentie. De wind komt dan in korte tijd uit verschillende rich tingen en kan ook plotseling wegvallen. Juist dat laatste kan De meeste mensen die de moeilijke gang naar de Elzenhof maken, zwijgen. Een klein aan tal is bereid te praten. „Ja, een broer van me en zijn vrouw za ten in dat vliegtuig." „Vrienden van ons ziin met dat toestel op gestegen." „Ik geloof dat mijn broer in dat vliegtuig zat." Er zijn ook mensen die wel willen praten, maar van de spanning geen woord kunnen uitbrengen. „Er komen weer mensen uit die sporthalroept een verslag gever. Twee mensen stappen in nun auto en rijden de toegangs weg af, de pers tegemoet. Be traande gezichten achter het autoraam. Een reporter tikt te gen de ruit. De twee kijken stoï cijns voor zich uit. De pers wijkt achteruit. Ze kunnen onge stoord vertrekken. De twee heb ben hun verhaal al verteld. Zon der wat te zeggen. ernstige gevolgen hebben. Normaal gesproken landt een vliegtuig tegen de wind in. De wind was op het moment van het ongeluk zuidoostelijk. De baan ligt bijna pal in oost-west richting, zodat de piloot giste ren in ieder geval last had van dwarswind. Afhankelijk van de windsterk te 'hangt' het vliegtuig altijd enigszins tegen de wind in. Daardoor landt het altijd eerst op een van de hoofd wielen. Omdat de wind in dit geval van rechts kwam, landde het vlieg tuig dus eerst op het rechter- hoofdwiel. Wat nu gebeurd kan zijn, is dat vlak voor de landing de wind plotseling wegviel, een niet ongebruikelijk verschijnsel bij turbulentie. Omdat de piloot het vliegtuig tegen de wind had gehangen, heeft het vliegtuig dan de neiging nog verder over te hellen. Daardoor heeft de rechtervleugel de grond geraakt. Als de weersomstandigheden te slecht zijn om te landen, heeft de vlieger de opdracht uit te wijken naar een ander vlieg veld. Daarvoor is altijd genoeg brandstof aan boord. In zo'n si tuatie pogen de vliegers meestal één keer te landen waarna, als de omstandigheden te slecht zijn, een doorstart wordt ge maakt. De captain van de DC-10 heeft dat in dit geval ook ge daan. Hij zette die pogingen niet door, waarschijnlijk omdat hij het niet verantwoord achtte te landen. Maar vermoedelijk omdat hij gehoord had dat vlak voor hem nog enkele vliegtui gen veilig waren geland, zette hij een laatste poging in, met de fatale afloop. Weinig vragen over afzeggen vliegreizen hoofddorp anp De vliegramp heeft bij het Alge meen Nederlands Verbond van Reisorganisatoren (ANVR) cn bij de touroperators nauwelijks tot vragen geleid over mogelijke annuleringen van vakanties. Dat heeft een ANVR-woord- voerder vanochtend meege deeld. Volgens de zegsman heeft de ervaring met soortgelijke ram pen intussen geleerd dat het aantal annuleringen daarna over het algemeen meevalt. Vaak speelt hierbij ook geld een rol. De annuleringsverzekeraars keren namelijk geen geld niet uit als op grond van (plotseling) onstane vliegangst van een reis wordt afgezien. De ANVR heeft overigens over de mogelijke annuleringen ge sproken met de verzekeraars. Afspraken zijn echter niet ge maakt. Verzekeraars beoordelen zelf of en wanneer ze geld uitke ren als mensen hun vliegtocht annuleren. 'Met olifant terugkomen moet kunnen' leiden paul van der koou Als hij niet zoveel werk had ge had, had hij zelf in het ramptoe stel gezeten met twee vrienden en een zus. Nu zat Lcidenaar Ruben Verhasselt thuis. Toen hij het nieuws hoorde, probeer de hij anderhalf uur vergeefs met Martinair te bellen. Ook zijn buurvrouw, de zus van vriend Jan Telders, kwam er niet doorheen. Een bezoekje aan het huis van de vriend, le verde het telefoonnummer op van de reisorganisatie. Die be vestigde: de driem Leidenaars zaten in het ramptoestel. Buurman en buurvrouw gin gen naar Schiphol. Maar ook daar viel het niet mee. De El zenhof had maar een telefoon, „terwijl er tien hadden moeten staan. Ze hebben blijkbaar niets van andere rampen geleerd klaagt Verhasselt. Dèt nij infor matie kreeg, kwam doordat een van de gestrande vrienden zijn ouders had gebeld. Twee van de drie zaten op een hotelkamer met lichte verwondingen, de derde ligt in een ziekenhuis. Als die is hersteld, willen ze terug komen. „Maar ze weigeren in een vliegtuig te stappenzegt Verhasselt. „Iedere druk om dat toch te doen, vind ik onfatsoen lijk. Zelfs als ze met een olifant terug willen, moet dat kunnen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3