Leidsch Dagblad Dodental vliegramp Faro 53 29.- 'Ik dacht: Kind, wat een vuurdoop' BiySTOL Lof voor kalme stewardessen Panic wil verkiezingen ongeldig laten verklaren Kaalgeplukt? Gelukkig is'tnü Winter Sale bij IKEA. GOED NIEUWS DINSDAG 22 DECEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40040 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Tweede vliegramp 2 De ramp bij Faro is de tweede in de geschie denis van Martinair. Onzekerheid 2 De telefoons bij de reisbureaus staan roodgloeiend. Wind 3 De wind is mogelijk de oorzaak geweest van het ongeluk met de DC-10 van Martinair. Kwellend 3 Uitsluitsel over leven of dood van familieleden op twee velletjes papier. AZL Goeie Mie Van Basten A K ProP Buruma vo'gt 3op1 oktober 1993 Peters op als directeur van het Academisch Zieken huis in Leiden De Leidse gifmeng- I Os yi —j Marco van Basten I ster herleeft op het I mag na zijn enkel- I witte doek. Louise Scham- operatie zeker drie maan- per is uitgekozen om de rol den niet voetballen en mist I van Goeie Mie te spelen. nu Nederland-Turkije. Oegstgeest zoekt naar oplichter oegstgeest marieta kroft De gemeente Oegstgeest is op zoek naar een 47-jarige oud-in woner van het dorp. De man wordt onder meer gezocht we gens bijstandsfraude. Verder zou hij zijn huurhuis in Oegst geest aan zeven anderen heb ben doorverhuurd. Volgens een ander slachtoffer, een 25-jarige inwoonster van Roelofarends- veen, zou het dezelfde man zijn die haar en haar familie voor vijf ton heeft opgelicht. Bij de Oegstgeestse woning bouwvereniging Buitenlust is de man bekend. Nadat hij van de gemeente Oegstgeest een wo ning aan de Rijnzichtweg kreeg toegewezen, bood de man zijn huis in advertenties te huur aan. Zeven huurders kwamen daar op af. De man sloot zeven maal een huurcontract en kopieerde zijn huissleutel ook zeven keer. Passagiers ramptoestel willen niet met vliegtuig terug naar Nederland Het dodental van de ramp met het Martinair-vliegtuig in het Portugese Faro is definitief bepaald op 53 mensen. Onder hen zijn 6 kinderen. Inmiddels zijn 44 doden geï dentificeerd. De lichamen van de niet-geïdentificeerden zijn zo verkoold, dat identificatie alleen mogelijk is aan de hand van gebitten of genetisch materiaal. Meer dan 90 mensen liggen nog in ziekenhuizen in Faro en Lissa bon. Vanmiddag keren de meeste gewonden met twee vliegtuigen terug naar Nederland. schiphol henny van egmond Rampen Indentificatie Team (RIT) op het vliegveld van Faro Een zichtbaar aangeslagen Mar- ontkent echter dat er al slacht- tin Schroder, president-direc- offers zijn geïdentificeerd. „Het teur van de luchtvaartmaat- identificatieproces is nog niet schappij, maakte dit vanmorgen eens begonnen. Wij willen het tijdens een persconferentie be- liefst de stoffelijke resten naar kend. Nederland overbrengen", aldus Een woordvoerder van het de woordvoerder. Dat Martinair zegt dat de slachtoffers wel geïdentificeerd zijn en de RIT niet, is mogelijk te verklaren doordat de vlieg tuigmaatschappij bij een eerste inspectie meent dat de 44 slachtoffers gemakkelijk te her kennen zijn en 9 niet. Het RIT daarentegen wil aan elk stoffe lijk overschot een naamplaatje. De meeste gewonden keren in de loop van vandaag terug naar Nederland. De eerste groep Nederlandse gewonden heeft vanmorgen rond 11.15 uur het ziekenhuis in Faro ver laten op weg naar het vliegveld. Veel overlevenden geven echter te kennen dat ze niet in een vliegtuig terug naar Nederland willen. Hulpverleners proberen hen ervan te overtuigen dat een vliegtuig toch de snelste manier is om in Nederland terug te ke- Schröder weigerde iets zeg gen over de oorzaak van het on geluk. Hij wil eerst het onder zoek afwachten. Opmerkingen over het slechte weer en plotse linge windstoten tijdens de lan ding als mogelijke oorzaak voor het ongeluk noemde hij „vol strekt speculatief'. Schroder keerde rond zeven uur vanmorgen terug in Neder land van een vakantie in het Ca- raïbisch gebied. Hij bevond zich op een cruiseschip toen het on geval plaatsvond in Faro. „Ik werd via de scheepsradio op de hoogte gesteld", aldus Schro der, die besloot onmiddellijk te rug te keren. Schroder deelde mee dat af gelopen nacht zeven beman ningsleden terugkeerden van de verongelukte DC-10. Eén ste wardess moest gewond achter blijven. Twee stewardessen vonden de dood. De cockpitbe manning komt later terug, want die moet nog worden verhoord door de Portugese autoriteiten. Schroder was overigens vol lof over het werk van de beman ning. Rond kwart voor vijf vanmid dag wordt een Airbus met 36 gewonden die op een brancard moeten worden vervoerd op Schiphol verwacht. Het vlieg tuig is als een hospitaal inge richt. De gewonden worden be geleid door Nederlandse artsen en verpleegkundigen. Een uur later komt een Boeing 767 met lopende patiënten en nog eens 10 mensen die op een brancard moeten worden verplaatst. De nieuwe hangar van Mar tinair op Schiphol-Oost wordt ingericht als mortuarium. Het Rampen Identificatie Team zal in die hangar de indentiteit van de laatste negen doden vaststel len. Nadat alle slachtoffers zijn geïdentificeerd, wordt in deze hangar ook een herdenkings dienst gehouden, aldus Schro der. Hij vertelde niet wanneer de stoffelijke overschotten te rugkeren naar Nederland. Overlevenden: Hulpverlening gebrekkig maar ze weet het niet zeker. Dat het vliegtuig raar hobbelde, maakte haar niet ongerust. „De vriendin van mijn dochter vloog voor het eerst. Ik dacht nog wel: Kind, wat een vuurdoop voor faro bill meyer-anp „Mij krijg je nooit meer in een vliegtuig", roept Trijntje Pond ven, elf en dertien jaar vloog ze gisteren met de DC-10 van Mar tinair voor een korte vakantie naar de Algarve. De drie doch ters beleefden op een verschrik kelijke manier hun luchtdoop. Voordat de DC-10 de landing inzette, schudde het enorm. Het gezin Pondman zat in het ge deelte van het toestel waar brand uitbrak. Eén van de meis jes zat klem in haar stoel. „Mijn man moest geweld gebruiken om de stoel kapot te krijgen en mijn dochtertje te bevrijden." Het gezin kon ontsnappen via gaten in het plafond en de zij kant van het toestel. In het Ibis-hotel zit ook Eldert Ruiter (38) uit Castricum. Zijn vrouw ligt in het ziekenhuis van Faro. Hij is licht gewond. Ruiter zat naar het beeldschermpje te staren toen hem het gierende geluid van de motoren opviel. Even later schoten de scherm pjes los, scheurde het plafond open en vlogen afgebroken stoelen over hem heen. Aanvankelijk was zijn eerste gedachte: „Wegwezen". „Ik was mijn vrouw helemaal vergeten, tot ik haar hoorde gillen. Ze lag beklemd onder stoelen en puin en daar overheen kropen alle maal passagiers die eruit wil den. Ik ben teruggerend door de modder en heb haar er aan haar armen uitgetrokken, mensen opzij duwend en dreunen uit delend. Ze heeft een ruggewer- vel gebroken maar ze kan haar voeten nog bewegen, God zij dank. In het ziekenhuis was het een chaos. Ze hebben röntgen foto's van mijn hoofd gemaakt, maar zijn die weer kwijtgeraakt. De wond boven mijn oog werd met een washandje schoonge maakt en zonder verdoving ge hecht." De man van Corrie Vroom- bout (36) ligt ook in het zieken huis in Faro, maar haar 14-jari- ge dochter en haar vriendinne tje worden vermist. Ze hoopt dat ze in een ziekenhuis liggen, je. Volgens Corrie landde het vliegtuig met een rotvaart. „Ik zag de motor in brand staan. Een klap, we rolden over de kop, opeens was het dak open. Ik had mijn gordel nog om, hoorde mijn man roepen: Cor kom. We zijn weggerend en weer terug om mijn dochter en haar vriendin te zoeken. Ik wist niet waar ik moest kijken. We zijn weer het veld ingerend toen het toestel dreigde te ontplof fen. Onderweg sleepten we mensen mee die niet meer kon den lopen." Volgens Chris Nieuwenhui- zen brak na de crash paniek in het toestel uit. „Er waren geen plastic glijbanen waarmee je naar buiten kon. Iedereen pro beerde tegelijk uit het toestel te komen. Vlak bij mij stond een jongen in de fik. Er was een stuk brandend plafond op hem ge vallen. Hij trok zijn brandende trui uit en die probeerde ik te doven." Haar handen zitten on der de brandblaren. Cobie Dijkstra heeft haar vriendin met wie zij samen reis de, sinds de noodlottige landing niet meer gezien. „Ik heb wel zeven keer aan allerlei verschil lende instanties gevraagd waar zij kan zijn. Maar er worden hier geen lijsten gegeven van mensen die in ziekenhuizen lig gen. Ik snap dat wel. Als ze dat weten, is duidelijk wie er dood zijn en dan breekt er werkelijk paniek uit." ZoWel Dijkstra als Nieuwen- huizen vindt dat de eerste hulp op de luchthaven absoluut niet berekend was op een ramp. „De hulpverleners liepen maar ver dwaasd heen en weer. Ik heb wel honderd keer mijn naam moeten geven. Toen het trans port naar de ziekenhuizen op gang kwam, was men ook daar slecht voorbereid. Zwaargewon den lagen in de gangen te ker- Reddingswerkers tillen een gewonde passagier uit een helikopter in Lissabon. Van daar uit zou de man naar een ziekenhuis worden getransporteerd. Zwart suède bootee met imit. vachtgarnering. Maten 36 - 42. Normaal 59.95 Bristolprijs 45- LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGROS) Bij cabinepersoneel gaat veiligheid boven alles faro-schiphol-alphen bill meyer en ed blaauw In hun emotionele verhalen over de verschrikkelijkste mo menten uit hun leven zijn veel overlevenden vol lof over het optreden van het cabineperso neel van Martinair. De steward essen worden geprezen om de kalmte waarmee ze passagiers hielpen het brandende toestel te verlaten. „De stewardessen bleven op vallend rustig en kalm hun werk doen. Door hun aanwijzingen konden nog veel mensen op tijd het toestel verlaten", vertellen Brabander Kees Kelders en Am sterdammer Martin Wester man. „Toch liepen veel passa giers brandwonden op. Sommi gen liepen verdwaasd rond het wrak, soms op zoek naar familie of vrienden die nog in het toe stel zaten." „Het plafond in het toestel ging als golfplaat op en neer. De bagagebakken raakten los en vlogen door het toestel. Er was meteen een klein brandje in de cabine. Stewardessen hebben de deuren voor ons opengezet. De glijbaan was in ae fik ge raakt, dus zeiden ze dat we uit het toestel moesten springen. Zelf hebben we mensen die niet durfden te springen naar buiten geduwd." Vijf stewardessen, twee ste wards en twee passagiers keer den vanmorgen vroeg terug uit Faro. De twee passagiers verlie ten Schiphol zo snel mogelijk. De licht gewonde stewardessen en stewards werden in een aparte ruimte opgevangen door familie. Volgens een woordvoer der waren zij nog „te beroerd" om de pers te woord te staan. Cabinepersoneel van Neder landse vliegtuigmaatschappijen is uit en te na getraind op nood situaties. Stewards en steward essen mogen pas na uitvoerige veiligheidstrainingen de lucht in. In hun opleiding, die gemid deld vijf weken duurt, is tien da gen ingeruimd voor het onder deel flight safety (vluchtveilig- heid). Ze leren in flight-simula tors en mock-ups (nagebouwde delen van het interieur van het vliegtuig) onder meer hoe te handelen als brand in het toe stel uitbreekt en hoe ze passa giers bij een noodlanding zo snel mogelijk veilig het vliegtuig uit krijgen. Jaarlijks moet bedienend per soneel opnieuw het veiligheids examen afleggen. Daarnaast krijgen stewards en stewardes sen voor elke vlucht steek proefsgewijs veiligheidsvragen van hun purser voorgelegd. Wie de antwoorden niet weet, moet aan de grond blijven. Bij evacuatie-oefeningen komt onder meer de cabine vol rook te staan en worden gelui den nagebootst. „Het is alle maal levensecht. Alleen, effec ten van een noodlanding of crash die je niet kunt oefenen, zijn het loslaten van allerlei za ken. Spullen die opeens door de cabine vliegen", zegt woord voerder Peter Offerman van KLM. De piloot van het rampvlieg tuig, de 56-iarige H.W. van Sta veren uit Aiphen aan den Rijn, verkeert in een shocktoestand. Dat vertelde zijn vrouw van morgen, nadat ze contact had gehad met de Martinair-gezag voerder. Van Staveren verblijft in een ziekenhuis in Portugal. Zijn vrouw kon nog niet vertel len wanneer hij naar Nederland terugkeert. Van Staveren staat bekend als een zeer ervaren ver keersvlieger. Op grote schaal fraude en manipulatie belgrado runa helunga correspondent oost-europa Premier van rest-Joegoslavië (Servië en Montenegro) en kan didaat voor het Servische presi dentschap, Milan Panié, heeft gevraagd de zondag gehouden lokale-, parlements- en presi dentsverkiezingen ongeldig te verklaren. Hij deed dat nadat de bewijzen van fraude en mani pulatie zich gisteren opstapel den. Panic' klacht over verkie zingsfraude wordt onder meer gestaafd door een Franse waar nemer, die in Kosovo zag dat stembussen met „al getelde stemmen" klaarstonden terwijl de stembureaus nog open wa ren. En in een wijk in Belgrado zaten meer stembiljetten in de bus dan er kiezers op de lijst stonden. Verder waren van sommige stembussen de zegels verbroken en werden bussen geopend omdat „ze te vol za- Bij de oppositie bestaat vooral verontrusting over het enorme aantal mensen dat niet op de kieslijsten stond en daardoor niet kon stemmen. Volgens schatting van oppositiecoalitie Geen krant ontvangen? nri 071 - 161499 DEL! ma tmvr 18 00-19.30 uur zaterdag 10 00-12 00 uur "SERVICES HET WOORD IS AAN Cicero Karakter zonder kennis heeft va ker tot welslagen geleid dan ken nis zonder karakter. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs- Familieberichten Info Programma's Regio Religie Sport HET WEER Verwachting van het KNMI: Bewolkt Veèl bewolking en vrijwel overal droog. Temperatuur ongeveer 3 graden. Wind tussen noord en oost, zwak tot matig, rond kracht 3, in het waddengebied af en toe vrij krachtig, 5. IKEA Lekisch ja Dagblad 9üte I NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: Internationale waarnemers van de Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (CVSE) konden gisteren niet openlijk tot een veroordeling komen. In een verklaring spra ken zij van „grote fouten", maar een eindoordeel willen ze pas vellen na bekendwording van de uitslag. Die uitslag wordt overigens pas donderdag verwacht. De twee belangrijkste oppositiepar tijen, de Democratische Partij en Depos, hebben echter hun eigen tellingen georganiseerd. Depos kwam tot de conclusie dat de huidige president Milo sevic heeft gewonnen. Milose vics Socialistische Partij liet zondagavond al weten dat de president met 62 procent van de stemmen was herkozen. Opmerkelijk in alle tellingen was de onverwacht grote aan hang van de Radikale Partij, de organisatie van de extreem rechtse nationalist Vojislav Se- selj. Die partij eindigt waar schijnlijk op zo'n twintig pro cent van de stemmen en dat is dubbel zoveel als verwacht. Tel.: j (I m cw.trr.lr brrorglng) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: O Per maand, automatisch j (f 27,80)*. j Per kwartaal, via acceptgiro (f80,10). D Per kwartaal, automatisch (f 80,10)*. j *Nr. hank/giro: Handtekening: 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1