'Het lijkt me een heerlijke rol' 4 5,- KORTING Rob van Reijn neemt afscheid van 'Scrooge' 3 SLOGd SUPS MH ET pr Cultuur Kunst Filmmuseum verwerft bijzondere filmaffiches Kinderprogramma in Rijksmuseum Volkenkunde Annie M.G. Schmidt toont zich van haar magere kant DINSDAG 22 DECEMBER 1992 SASKIASTOELINGA Kerstsamenzang Oude Raadhuis warmond» De vereniging het Oude Raadhuis van Warmond houdt donderdag 24 december de traditionele kerstsamenzang op het dorpsplein. Onder begeleiding van de 'Brassband War mond' kan iedereen de bekende kerstliedjes meezingen. Vooraf gaand aan de samenzang wordt een voordracht gehouden. Aan vang: 19.20 uur stipt. Korte cursussen Streekmuziekschool leipen De Streekmuziekschool Leiden e.o. geeft jaarlijks korte cursussen van tien weken. Begin januari begint een aantal van deze 'uitprobeer-cursussen' in onder meer close harmony-zin- gen, muziekjargon, Afrikaans trommelen en ritme-sectie. Infor matie is dagelijks van 09.00-22.00 uur in te winnen bij de Streek muziekschool, Rapenburg 22, Leiden, telefoon 071-141041. Oriëntatiecursus regie alphen aan den run Het Zuidhollands Centrum voor Amateur theater geeft in het Alphense Parktheater een oriëntatiecursus regie. De cursus, die vijftien weken duurt, begint op 15 januari (van 20.00 tot 22.30 uur). Opgave is telefonisch mogelijk bij het Zuidhollands Centrum voor Amateurtoneel, 070-3624961 Toneeldocente Stella Adler overleden los anceles De Amerikaanse actrice en toneeldocente Stella Ad- Ier, die les gaf aan beroemdheden als Marion Brando en Robert de Niro, is maandag op 91-jarige leeftijd in haar slaap overleden. Ze was niet ziek en gaf nog altijd les aan de Stella Adler Toneel school in Hollywood. Adler, die als telg uit een acteursfamilie op 4-jarige leeftijd voor het eerst op toneel stond, maakte in de ja ren dertig deel uit van het Group Theater, een experimentele theatergroep. Ze speelde in een paar films, waaronder Love on Toast uit 1938 en Shadow of the Thin Man uit 1941. Leidse Louise Schamper speelt Goeie Mie in film van Han Prins Eind vorige eeuw werd Leiden opgeschrikt door de moordpraktijken van Mie van der Linden, beter bekend als Goeie Mie. Het eenvoudige arbeidersvrouwtje vergif tigde tientallen familieleden en bekenden op wie ze be grafenisverzekeringen had afgesloten. Ruim honderd jaar na haar dood zal de Leidse gifmengster herleven op het witte doek. In december 1993 gaat een speelfilm over het leven van Goeie Mie in première. LEIDEN- JAN RUSDAM amsterdam anp Het Nederlands Filmmuseum (NFM) in Amsterdam heeft de hand weten te leggen op veertig filmaffiches van grafisch vorm gever Frans Bosen (1891-1949). De verzameling geldt als tame lijk uniek. Van geen enkele an dere Nederlandse reclame-ont werper uit deze periode is zo'n omvangrijke collectie bewaard gebleven, zo meldt het Filmmu- Bosen geldt als één van de pioniers op het gebied van het Nederlandse filmaffiche. Zijn affiches, die hij vooral in de ja ren twintig maakte, verkeren in goede staat: alsof ze gisteren zijn gedrukt. Tot nog toe had den alleen het Stedelijk Muse um in Amsterdam en het NFM enkele affiches van Bosen in be zit. Een selectie van de filmaffi ches is vanaf 7 januari tot en met 3 februari in het Filmmuse um te zien. Kort geding Skoop geschrapt Amsterdam anpver praten over de positie van de redactie en de plannen van de uitgever. Van Brussel wil van Skoop een gratis blad met grote oplage maken waarin ook aan dacht wordt geschonken aan andere artistièke uitingen dan film. De redactie van Skoop is ook bereid kritisch naar de for mule van Skoop te kijken, maar meent dat het blad „met een traditie van bijna dertig jaar een onafhankelijk filmblad moet blijven." De Leidse Louise Schamper is uitgekozen om de rol van Mie van der Linden te spelen. Tot afgelopen zaterdag was de film actrice in spé nog onwetend van het feit dat ze in 1993 het absolute middelpunt is van het, door filmregisseur Han Prins zo genoemde 'Goeie Mie-jaar'. Louise Schamper is, daags na de bekendmaking, nog een beetje beduusd van haar eerste (hoofd)rol in een heuse speel film. „Ik vind het fantastisch om te doen. Helemaal te gek," ver klaart de geboren en getogen Leidse (41) in algemeen be schaafd Nederlands. „Ja, na tuurlijk wordt er straks van mij verwacht dat ik vloeiend Leids spreek. Maar, dat zal wel luk ken. Die rollende r heb ik wel in me zitten. Met een beetje oefe nen zal ik er zeker in slagen het Leids volledig te beheersen." „Begin dit jaar werd ik voor het eerst benaderd door Han Prins met de vraag of ik een grote rol in een film over Goeie Mie wilde spelen. Hij zei er toen niet bij dat hij de hoofdrol voor mij in gedachte had. Twee maanden geleden heb ik auditie gedaan. Ik moest onder meer de rol van een fabrieksvrouw spe len. Zoiets ligt mij wel. Ik houd er heel erg van om een karakter rol te spelen." „Na de auditie liet de regis seur ook nog niets los. Ik had wel het idee dat ik een kans maakte op de hoofdrol. Maar tot de laatste seconde voor de uitslag dacht ik: het kan ook een andere rol zijn, de moeder van Goeie Mie of een buurvrouw. Daar heb ik tot het laatst toe re kening mee gehouden. Ik hoop te natuurlijk wel dat ik de rol van Goeie Mie zou krijgen. Het lijkt me heerlijk om zo'n vrouw te spelen." „Het is mijn eerste rol in een film", vertelt Louise Schamper. „Ervaring met acteren heb ik tot dusver alleen opgedaan bij het Leids Musical Gezelschap Pluimage. Ik speelde kleine rol letjes in 'My Fair Lady', 'South Pacific' en 'Foxtrot'. Daarnaast heb ik ook nog weieens iets ge daan, maar dat mag eigenlijk geen naam hebben." „Die musicals waren heerlijk om te doen. De combinatie van acteren, dansen en zingen spreekt mij zeer aan. In 'My Fair Lady' speelde ik een knorrige oude vrouw. Ik zag er niet uit, oud gemaakt, met rimpels en grijs haar, versleten kleren aan, vies en vaal. M'n tekst bestond uit maar vijf zinnen. Maar ik leg dan toch alles in zo'n rol om er uit te halen wat er in zit." „In South Pacific speelde ik ook weer piepkleine rolletjes. Ik denk dat het de typetjes zijn die ik speelde, mijn mimiek, de wij ze waarop ik mij volledig inleef in een rol die de regisseur tot de conclusie hebben gebracht dat ik geschikt ben om de rol van Goeie Mie te spelen." Vanaf het moment dat duide lijk werd dat haar een rol toebe- Louise Schampen Ja, natuurlijk wordt er straks van mij verwacht dat Ik vloeiend Leids spreek. Maar, dat zal wel lukken. Die rollende r heb ik wel in me zitten." foto hielco kuipers deeld zou worden heeft Louise Schamper veel gelezen over de Leidse vergiftigingszaak. „Ik ben ontzettend geboeid geraakt door de figuur van Goeie Mie, de omstandigheden waaronder ze opgroeide en hoe ze uitein delijk een koele moordenares werd. Daardoor heb ik een aar dig beeld gekregen van haar achtergronden, de sociale wan toestanden in die tijd, over hoe ze precies te werk is gegaan, haar gespleten persoonlijkheid. Het is een hartverscheurende geschiedenis. Ik vind het heel moeilijk te zeggen of ze nou een door en door slechte vrouw was. Wat ze gedaan heeft was na tuurlijk heel slecht. Maar ze heeft denk ik ook wel een goede kant in zich gehad." Louise Schamper maakt zich geen illusies over een filmcar rière die mogelijk voor haar in het verschiet ligt. „Eerst maar eens kijken hoe het mij als Goeie Mie vergaat. Ik wil ge woon mijn best d<?en en er van genieten. Ik heb niet meteen zo iets dat ik nu per sé als filmac trice verder door het leven wil gaan." Dat volgend jaar om deze tijd affiches met haar naam in de vi trines van bioscopen hangen kan Louise Schamper zich nog maar nauwelijks voorstellen. „Het lijkt me heel gek om dat te zien of om op straat door men sen herkend te worden. Maar dat zal denk ik niet zo'n vaart lopen omdat ik er in de film na tuurlijk heel anders kom uit te zien. Als ik gewoon met mijn haar in een paardestaart over straat loop heeft niemand er na tuurlijk erg in." De uitgever van het filmblad Skoop, H. van Brussel, is bereid tot overleg met de redactie over de toekomst van het maand blad. Een kort geding dat tegen Van Brussel was aangespannen, en dat vandaag zou dienen voor de president van de rechtbank in Amsterdam, is daarom afge blazen. Interim-hoofdredacteur A. Nientied gaat nu met de uitge- Het Rijksmuseum voor Volkenkunde kent tijdens de kerstvakantie een speciaal kin derprogramma. De activiteiten op 23, 29 en 30 december staan in het teken van vier tentoonstellingen die in het museum te zien zijn: Prenten in een veranderd Ja pan, Van Kust tot Kust, Chinese achter- glasschilderingen en Onder Indianen. Het programma ziet er als volgt uit: 23 dec. van 10.30 tot 12.00 uur glasschilderen op z'n Chinees, 's middags van 13.30 tot 15.00 uur Indiaanse dansversierselen ma ken; 29 dec. van 10.30 tot 12.30 uur In diaanse grimeer workshop (vanaf 7 jaar) onder leiding van Marjolein Donkersloot. Van 13.30 tot 15.00 uur Indiaanse motie ven op stof schilderen. Op 30 dec. van 10.30 tot 12.00 uur speurtocht en film, 's middags 13.30 tot 15.30 uur Chinese vlie gers maken. Kinderen van 9 jaar en ouder kunnen aan het programma meedoen. Vanwege de grote belangstelling moet worden gere serveerd. Tel: 071-211824. amsterdam rob bpuber De nestor van de Nederlandse pantomime, Rob van Reijn, speelt al sinds mensenheugenis rond de kerstdagen 'A Christ mas Carol' van Charles Dickens. Het Engelse kerstverhaal, pre cies 150 jaar geleden geschre ven, staat algemeen bekend als 'Scrooge ana Marley', een mo raliteit over een vrek die tot in keer komt. Maar nu is het eind in zicht van de lange reeks van tournees. Van Reijn overweegt serieus te stoppen. 'Scrooge and Marley' is echt geschikt om in de kerstsfeer te geraken. Het is een familievoor stelling over een gezinnetje, waar armoe, maar ook vrede heerst. De vrek is niet aange daan door kommer en kwel tot hij wordt geconfronteerd met de geest van zijn overleden compagnon, die hem een spie gel voorhoudt. Uiteindelijk blijkt dat zelfs de eenzame gie rigaard van de gezellige gezins saamhorigheid deel kan uitma ken. Het telkens weer ontroerende kerstverhaal eist een flinke be zetting. Rob van Reijn reist dit jaar met achttien spelers en technici langs de theaters. Er is altijd een wisselende crew ge weest. Soms castte hij eerste jaars studenten van zijn eigen mime-opieiding, dan weer trok hij spelers van buiten aan. Van Reijn: „Scrooge was mijn eerste groepsvoorstelling. Vóór die tijd speelde ik altijd solo. Dit is de 15e of 16e tournee die we met Scrooge maken. De allereerste keer had ik maar een paar leer lingen en heb ik de hulp moe ten inroepen van de Haarlemse groep Perspekt." Formule „Ik heb zelf de muziekband sa mengesteld en de tekenaar Wim Bijmoer, die voor ons het decor ontwierp, heeft met zijn prach- 'Scrooge and Marley' is echt geschikt om in de kerstsfeer te geraken. Mimespeler Rob van Reijn speelde de voorstelling jaren achter elkaar. Maar dit keer is het voor net laatst. foto emiel van lin tige stem de tekst ingesproken. Ik heb daar in de loop der jaren niets aan gewijzigd. Die formule is net als het verhaal van Scrooge and Marley traditie ge worden. Ik kon naar mijn gevoel ook niets wijzigen, want het zit haarscherp in elkaar. Elk jaar dacht ik: 'Nou is het over, dit is de laatste keer' maar dan werd het toch weer een succes... En dan gingen we het jaar daarop maar weer een paar weken op pad." De toumee van dit jaar is om verschillende redenen bijzon der. De groep die Scrooge neer zet, bestaat grotendeels uit spe lers die het stuk in voorgaande jaren al eens op de planken zet ten. Van Reijn is gestopt met zijn mime-opleiding en heeft zelf dus geen leerlingen meer. Van Reijn: „Eigenlijk kon ik de kersttournee niet meer maken vanwege de enorme kosten die er aan vast zitten. Maar toen wilde een kern van oudgedien den het toch graag spelen. Het is een heerlijke gewaarwording om niet elk onderdeeltje haar fijn te moeten uitleggen. Je voelt dat dit mensen zijn die naast je staan: zelfs mijn kleinzoon en kleindochter spelen mee. Het is een homogene groep die het gevoel van de voorstelling kent. Maar ook de pret eromheen: het reizen met de bus, het uit pakken en neerzetten van het decor, het razendsnel omkleden voor scènewisselingen." .„Dit is definitief de laatste Scrooge and Marley. Ik kan het volgend jaar toch niet weer een beroep doen op al die mensen? Sommigen hebben een vaste baan. Die hebben onbetaald verlof genomen om mee te kun nen spelen. Ik weet bovendien niet waar ik het decor en de kle ding moet stallen want ik moet mijn theater uit." De mime-pionier moet zijn eigen theaterje aan de Amster damse Haarlemmerdijk, hij dit seizoen zo voortreffelijk 'Erasmus' gestalte gaf, opdoe ken. Van Reijn legt uit dat de in komsten drastisch zijn terugge lopen door mismanagement van zijn zakelijk leiders en dooi domme pech bij de verbou wing, waardoor er lange tijd geen grote produkties konden staan. Vertakkingen „Als je een plantje ziet groeien, heb je het zelf in de hand. Mijn vrouw Paula is een briljant or ganisator. Daardoor konden we grote produkties spelen: 'Oliver Twist', 'Per Gynt', 'Die Zau- berflöte'. En ik deed daarnaast solovoorstellingen. Maar als het een boom met vertakkingen wordt, eist WVC zakelijke lei ding en dat vereist kantoor ruimte. Dan wordt er op een verbouwing aangestuurd en voor je het weet gaat er meer geld en energie naar de interne organisatie dan naar de produk ties. Er werden veel te weinig voorstellingen verkocht." „Ik heb ook minder subsidie gekregen en dat houdt in dat het theater niet meer levensvat baar is. Met de mime-school was ik al gestopt en nu moet ik ook de studio opdoeken met als gevolg dat ik in '93 maar in de vut ga. Misschien dat ik het jaar daarop nog een afscheidstour- nee maak..." Het vooruitzicht stemt hem somber. Wat Rob van Reijn no dig heeft, is een flinke steun in de rug. Is er deze kerst ergens een tot inzicht gekomen Scrooge, een weldoener die de kunst van een rasartiest een warm hart toedraagt? 'Scrooge and Marley' is de ko mende tijd onder andere te zien in: Rijswijk - Schouwburg: 22 dec.; Amstelveen - cultureel centrum: 26 dec. en Amster dam - Meervaart: 27 dec. nen, de humor wekt een grijns in plaats van een spontane lach. Twee vrouwen en een man hebben gedrieën een praktijk op het platteland gevestigd. En een paard gekocht. Dat zou de grondslag voor een mooie idylle kunnen vormen, ware het niet dat Jessica (Trudy Labij) en Thomas (Hugo Haenen) een zinderende verhouding krijgen. Maar Floortje (Annet Nieuwen- huyzen) is toevallig wel ge trouwd met de man. Haar aan vankelijke verdriet gaat over in woede. Vervolgens probeert ze Jessica in haar hok terug te dringen door zelf als een femme fatale met de naburige dieren arts te flirten. De vriendschap en het compagnonschap van de drie dreigen uiteen te vallen, maar uiteindelijk brengt een ge beurtenis met het door alledrie zo geliefde paard hun tot in keer. In anderhalf uur wordt het niemendalletje, want meer is het niet, uitgesponnen tot een verhaal waar een spannender einde aan te bedenken was ge weest. Dat is nog tot daar aan toe, maar in de tussenliggende tijd is er evenmin weinig lol of spanning te beleven. De rol van Trudy Labij benadert het meest wat we van Schmidt gewend zijn, Hugo Haenen legt met veel volume valse accenten. Annet Nieuwenhuijzen doet wat een goed actrice moet doen: ze pro beert er nog wat van te maken, maar meevallen doet het niet. Genio de Groot is in vier bijrol letjes nog het aardigst en krijgt dan ook een open doekje. Soms gloort er iets van 'de oude' Schmidt, bijvoorbeeld wanneer zij Jessica laat zeggen dat zij eruit ziet "alsof ik achter stevoren door de heg getrokken ben". Maar dat is echt te mager voor de verwachtingen die Schmidt door haar indrukwek kende oeuvre wekt. van Annie M.G. Schmidt. Met: Annet Nieuwenhuyzen, Trudy Labij, Rick Hanc- ké, Hugo Haenen en Genio de Groot. De cor Patnck Theunisse. Regie: Christiaan Annie M.G. Schmidt is de dame op wie een groot deel van (to- neel)schrijvend Nederland ja loers kan zijn. Haar zinnen zijn zo eenvoudig en simpel dat ze als vanzelfsprekende gedachten uit haar computer lijken te vloeien, haar teksten geestig, soms bijtend van humor. Maar altijd flitsend. Wie het óók probeert, weet hoe moeilijk het is zó te schrij ven als Annie M.G. Hoeveel denkwerk en spitsvondigheid liggen hieraan niet ten grond slag, hoeveel sociale bewogen heid ook. De verwachtingen waren dan ook hoog gespannen toen zij met een nieuw blijspel kwam. In 'We hebben samen een paard' steekt zij de draak met therapeuten, de chiropracten, de vlierbesspecialisten, de Mc- Murphy-praktizerenden. In de ze laatste 'peut' zal de goede verstaander al snel de verwij zing naar de wet van behoud van ellende onderkennen. Maar hoe zit het met die vlierbesspe- cialist? Hebben we dat al niet eerder gezien bij Van Kooten en De Bie in hun onvergetelijke sketch over de zoetstoftherapie ('ik heb problemen met de bips')?. Origineel is Annie Schmidt, waar het de keuze voor dit soort praktijken betreft, dus zeker niet. Maar dat valt haar nog te vergeven. Jammer is dat er van het haar zo eigene flitsende in 'We hebben samen een paard' heel weinig teriig te vinden is. Scènes zijn te lang uitgespon- (gekit voor Basis en Luxe Sips enb^29oggiforMen). m SJoggi Base bips zfi gemaakt van katoen en 5% Lycra', Luxe Sips 85 10% Ook na endetoos wassen Mjven ze perfect in vorm ZH (J06(l blijft goed*

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16