'Grote verlegenheid over zending' Kerk Samenleving Bescheiden viering van Kerstmis in Bethlehem Kerst op St. Pietersplein Nijmeegse eerstejaars mijden kerk DINSDAG 22 DECEMBER 1992 Zalig Nieuwjaar (2) De pastoor sluit in zijn bij drage aan het parochieblad meteen 1992 af. „Een bewo gen jaar, vooral persoonlijk en privé. Maar ook in De Zilk is weer van alles gebeurd en tot stand gebracht. Wat zijn wij mensen toch met van al les in de weer! Heerlijk... De goede bui van Busker- molen inspireert hem tot het volgende slot. „Ondertussen is het 'hennetje' Lia Hoog- ewerf weer in de pastorie werkzaam, samen met het 'kokkinnetje' mevrouw Sik- ma. Twee dames..., wie doet me dat na.... Hahahah. We hopen maar weer op een ge zellige tijd met veel plezier met ons allen om en in de pastorie. We kunnen er wat van hoor... soms... heel vaak... de pastorie staat dan helemaal bol van barstende energie te schudden onder daverend gelach. Heel veel dank en succes! Allen een Za lig Nieuwjaar... 1993!" REDACTIE: DICK VAN DER PLAS 071 -1614 21 UIT DE KERKBLADEN Bloeiperiode Aan zijn vorige gemeente Hoorn bewaart de Koude- kerkse predikant WA van der Lugt prettige herinnerin gen. Alleen tussen het plaat selijke koor en de gerefor meerde dominee boterde het niet. Hij heeft het lang tegen kunnen houden, maar bin nenkort reist het 90-stem- men t« toch af i in de kerk van Van der Lugt een uitvoering te geven. De dominee legt in de Kerkbode een verklaring af: „Zij heb ben mij zo vaak gevraagd of ze een keer konden komen naar-daar-waar-ik-nu-was, dat ik er niet langer'omheen kon. Ik ben eerlijk gezegd best benieuwd, want in mijn Hoornse periode was het een niet al te groot, maar enthou siast koor. Ze schijnen een ontzettende bloeiperiode door te maken sinds ik daar weg ben. En dat geeft na tuurlijk te denken: predikant verdwijnt, koor leeft op... Be grijpt u nu waarom ik niet zo happig was. Met zoiets loop je toch niet te koop?" Scriba Het bestuur van de Gerefor meerde Kerk in Valkenburg is op zoek naar een nieuwe scriba (secretaris). Een ge schikte kandidaat is echter nog niet gevonden. De huidi ge scriba schrijft in de Kerk bode: „Voor mij is dit onbe grijpelijk, want het is een leu ke afwisselende taak, die je grotendeels op je sloffen kan doen. Mits je thuis tenminste sloffen draagt!" Zalig Nieuwjaar (1) De lezers van 't Jo-vi-aal- venster', het blad van de Jo- zef-Victor-H. Hart-parochies in Noordwijkerhout en De Zilk, treffen pastoor Hein Buskermolen in een vrolijke bui. Hij geeft eerst een in drukwekkende opsomming van allerlei kerstvieringen die hij in De Zilk en ver daarbui ten moet leiden en komt tot ,de conclusie: 'Als ik de hemel niet verdien, weet ik niet wie Wel!' Buskermolen puft in ja nuari uit tijdens een welver diende vakantie. „Na Drieko ningen verlaten de Papen hun woningen", schrijft hij. „Ik ga er dan ook gelijk van door. Van 3 tot 17 januari 1993 verblijf ik in Curasao,"* Ds. Ype Schaaf eindredacteur 'Wereld en Zending' Het zendingsveld komt steeds dichter bij huis. Dat blijkt wel uit de thema's van het gezaghebbende tijdschrift 'Wereld en Zen ding'. Volgend jaar krijgen bijvoorbeeld zwarte chris tenen in Europa aandacht, net als de evangelisatie in Midden- en Oost-Europa. Maar ook de missiologie anno 1993. „Er is grote ver legenheid over de vraag wat zending inhoudt", al dus ds. Ype Schaaf uit Dok- kum, benoemd tot eindre dacteur van Wereld en Zending. Het kwartaalblad voor missiolo gie en missionaire praktijk is in zijn soort uniek. Het is een ge zamenlijke uitgave van de pro testantse Nederlandse Zen dingsraad en de rooms-katho- lieke Missieraad. Bovendien is het een Nederlands-Belgische produktie. Tot nu toe blijft dat internationale aspect tot de re dactie beperkt, maar vanaf vol gend jaar zal ook de Belgische missieraad (groot geworden in de Kongo), net als de zendings commissie van de kleine Vere nigde Protestantse Kerk van België officieel meewerken. Het blad heeft 1200 vaste abonnees. „In het blad zit een aantal te- Ds. Ype Schaaf: „In het blad zit een aantal tegenstellingen ingebakken." genstellingen ingebakken. Zo wordt er in geschreven door missiologen, de nadenkers dus, maar ook door.de propagandis ten. Dat kan soms botsen en dat geeft een boeiend geheel", stelt Schaaf tevreden vast. Hij volgt dr. jaap van Slageren op, die de Zendingsraad verruilt voor een gemeente in Slochteren. Schaaf (62), aangezocht als 'een figuur die niets kost', zei ja uit betrok kenheid met de problematiek in de Derde Wereld. Zelf was de oud-hoofdredacteur van het Friesch Dagblad jarenlang werkzaam in Afrika voor de bij belgenootschappen. Terwijl het aantal zendings werkers sterk is teruggelopen, beleeft de zendingswetenschap goede tijden. Zo schreef het blad over een rapport van de gezamenlijke zendingsopleidin- BETHLEHEM EPD-k de winkeliers zullen zij hun zaak pas openen, als de Israëli sche regering de naar Libanon gedeporteerde Palestijnen toe staat terug te keren. Aan de plechtigheden in ver band met Kerstmis zullen naar schatting van het ministerie bn- geveer 500.000 pelgrims en toe risten deelnemen. De traditio nele nachtmis in de Catharina- kerk naast de Geboortekerk zal, net zoals in de afgelopen jaren, in vele landen op de televisie te zien zijn. Aan deze eucharistie viering kunnen alleen Israëliërs en Palestijnen en enkele geno digden deelnemen. In de Sy- risch-katholieke kerk van Bethlehem zal de mis worden gevierd in het Aramees, de taal die Jezus heeft gesproken. Bo vendien geven verscheidene ko ren uit Israël en andere landen op kerstavond op het plein voor de Geboortekerk een concert. De viering van Kerstmis zal dit jaar in Bethlehem, de geboorte plaats van Jezus, een beschei den karakter hebben. Dat heeft het Israëlische ministerie van toerisme gisteren meegedeeld. In verband met de voortduren de spanningen tussen Israëliërs en Palestijnen worden in de stad op de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan uitsluitend religieuze plechtig heden gehouden. Feesten zijn afgelast en muziekkorpsen laten zich niet horen bij de intocht van de patriarch van Jeruzalem, Michel Sabbah. Door een algemene staking, waartoe Palestijnse organisaties na de uitwijzing van ruim 400 Palestijnen vorige week hebben opgeroepen, zullen nagenoeg alle winkels in Bethlehem met Kerstmis gesloten zijn. Volgens Celstraf Thaise 'zwerfmonnik' bangkokepd Een rechtbank in Thailand heeft de buddhistische 'zwerfmonnik' Phra Prachak tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij heeft volgens de rechtbank een aanval geleid van boeren op een agrarisch proefstation van de regering in het noordoosten van Thailand. De monnik werd vorig jaar gearresteerd, toen hij zich tegen de politieagenten keerde die een demonstratie van boeren met geweld uiteen wilden drij ven. De boeren protesteerden tegen hun gedwongen verhui zing en het opdringen van de houtindustrie in hun woonge bied. Phra Prachak (54) behoort tot de strijdbaarste aanhangers van de buddhistische vernieuwings beweging in Thailand. In 1988 stichtte hij in de verarmde noordoostelijke provincie van Thailand een basisbeweging te gen de milieuvervuiling. Om verdere ontbossing te voorko men wijdde hij de overgebleven regenwouden tot beschermde buddhistische zones. Vaticaanstad» Een ruim dertig meter hoge kerstboom siert het plein voor de St. Pieter in Vatic weekeinde voor het eerst autoriteiten in Zuid-Tirol. voor de St. Pieter in Vaticaanstad. Het gevaarte werd het afgelopen weekeinde voor het eerst verlicht. De boom is een geschenk van de gen in Oegstgeest. waarir vraag centraal stond of er nog zendingswerkers uitgezonden moeten worden. Degenen die nog worden uitgezonden zijn vaak artsen en hoogstzelden échte zendelingen. In de gloriejaren van de zen ding was het werk onderge bracht in zelfstandige vereni gingen. Nu is dat al jaren de zaak van de kerken, hier en daar. Maar, vraagt Schaaf zich af, hebben de hervormde en ge reformeerde zendingsorganen dit wel in de gaten? Hij wijst op het feit dat zending en wereld- diakonaat in beide kerken een geheel eigen geldstroom heb ben en dat deze apparaten in de praktijk geheel zelfstandig func tioneren. „Ik zeg niet dat het 'fout is, maar het valt me wel op dat bij de aangekondigde bezui niging in de Hervormde Kerk in die hoek letterlijk gezegd werd: ze willen aan óns geld komen." Eén van de theorietjes van Schaaf luidt namelijk dat een godsdienstige beweging alleen succes heeft, wanneer die de vragen beantwoordt waar de mensen mee zitten. Missiona rissen sturen heeft volgens hem averechts effect. Tenzij opwek kingscampagnes in samenwer king gebeuren met de nationale kerken, zoals bij de Graham- campagnes in Rusland het geval is. „Het probleem in Oost-Euro pa is: wat heeft evangelisatie door anderen voor effect op mensen die twee generaties lang moesten zwijgen?" BEROEPINGSWERK Wagenborgen: G.D. Hoff te Waspik; naar Arnhem (nieuwe predikants plaats): J. van de Wal te Diepenheim; naar Oostvoorne: A.W. Poortman te Westerbork; naar Vreeswijk (deelge meente): D. Penninkhof te Harder wijk (bw). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Doesburg i.c.m. Doetin- chem: J.H. Dunnewind, kandidaat te IJsselmuiden. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Mussel: J. Nutma, kan didaat te Apeldoorn en A. van der Maarl, kandidaat te Deventer; te Arn hem door de Ned. Geref. Kerk: M.W. Vrijhof te Arnhem, die dit beroep heeft aangenomen en tevens werk zaam blijft alschr. geref. predikant te Arnhem; te Purmerend: A. van der Maarl. kandidaat te Deventer; te Urk (Maranathakerk): J.H. van Dijk te Zaamslag. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Scherpenzeel: A. Moer kerken te Gouda. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen: naar Musselkanaal: Sj. van der Laan te Deventer. Nog slechts 18 procent van de Nijmeegse eerstejaars is op de hoogte van het bestaan van de studentenkerk. Vier jaar geleden was dat nog 38 procent. Dit blijkt uit een enquête, waarvan de resultaten zijn vermeld in KU-Nieuws van de Katholieke Universiteit Nijmegen. Van de ouderejaars wist 72 procent van het bestaan van de studenten kerk, een daling van veertien procent in vergelijking met COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J de Vries. G.P. Arnold (adp; HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Henk van der Post (adp telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN W.lhelmmalaan 18.2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a. 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54.2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. ADVERTENTIES ma vrij. van 08 00-1700 uur: Telefoon071 161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma. vri|. van 8 30 1 7.00 uur: (Sleutelt/es) Telefoon071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbetaling (incl. BTW) per kwartaal80.10 per kwartaal (post) 113.85 perjaar310.85 per maand27.80 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: mat/m/vr,,: 18.00-19.30 uur. zat: 10.00 12.00 uur 071-161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties071-161367/161363 AGENDA DINSDAG 22 DECEMBER Noordwijkerhout Zwemmen bij kaarslicht ii De Schelft, van 20.00 tot 22.00 uur. WOENSDAG 23 DECEMBER Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg. van 16.00 tot 17.00 uur. Noordwijk Volkskerstzang 'Komt allen te sa- men\ St. Jeroenskerk. aanvang 19.00 uur. Noordwijkerhout Zwemmen bij kaarslicht in zwembad De Schelft. van 17.00 tot 18.00 uur. Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 24 DECEMBER Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer. Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. Warmond Kerst-samenzang rond de kerstboom op het Pleintje bij de Pomp mmv Brassband Warmond, aanvang 19.15 VRIJDAG 25 DECEMBER vang 15.00i 'Ori <e Ye and the African Percus- sionband' in Sus Antigoon, Oude Vest 81, aanvang 16.00 uur. Kerstswing in het LVC, Breestraat 66. aanvang 22.00 uur. ZATERDAG 26 DECEMBER Leiden Kerststadswandeltochtover 5-10-15 km, start vanaf restaurant IJshal. Vondel laan 41tussen 9.00 en 15.00 uur. Winkels in de binnenstad mogen van daag geopend zijn van 9.00 tot 17.00 uur. Kerstsnuffelmarkt in de Groenoord- hallen. van 10.00 tot 17.00 uur. HET WEER ROB GROENLAND Somber weer met kerst De kansen op een echte witte kerst dalen op het ogenblik tot 10 tot 15%. Juist nu de neerslag de gelegenheid krijgt om in de vorm van sneeuw te vallen, blij ven depressies te ver van ons af. We hebben te maken met een uitgestrekte gordel van hoge- druk, lopende van Zweden naar het noordelijk deel van de Britse Eilanden. Deze gordel zakt van daag en morgen heel langzaam naar midden- en later oost-Euro pa. In de bovenlucht zien we te gelijkertijd een storing boven on ze omgeving zwalken, maar dit systeem is te zwak om neerslag van betekenis te produceren. Aangezien er de komende dagen weinig stroming is, kan de bewol king dag en nacht blijven hangen en het gehele weerbeeld een somber uiterlijk geven. De zon speelt in deze week (laagste zon nestand boven de horizon) al he lemaal een geringe rol bij het eventueel oplossen van de bewol king. De variatie in de dag en nachttemperatuur is tot in het kerstweekeinde zeer gering, en schommelt globaal rond het vriespunt. De enige verrassing die kan op treden zijn enkele lokale opkla ringsstroken boven Duitsland die in de zwakke oostelijk stroming ons land kunnen binnendringen en in de nachtelijke uren het kwik tot -2 tot graden Celsius kan laten dalen. Tijdens de kerstdagen projecte ren de computerkaarten het uit stromen van zeer koude lucht van Canada over de Oceaan. In elk geval blijft de echte winter kou zich tot in het het kerstweek einde concentreren boven Oost-. Europa en de Balkan waar het plaatselijk streng kan vriezen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Zuid-Hoorwegen: Vandaag langs de west kust in het algemeen veel bewolking en nu en dan regen of sneeuw. Overi gens opklaringen, droog en koud. Maxima van iets boven nul langs de west kust tot -5 bij Oslo. 's Nachts in het binnenland matige tot strenge vorst. Zuid-Zweden: Helder en koud vriesweer. Maxima -5 tot 0 graden en minima van -5tot-10gra- Denemarken: Droog en flink wat zon, morgenoverdag ook wol kenvelden. Temperaturen de middag iets onder i de nacht rond -6 Maxima i midden- i de Ierse nul, graden. Britse Eilanden: In Ierland en Schotland vandaag eerst wolkenvelden t gen. Elders perioden met zon uiteenlopend van 2 graden ij Engeland tot 7 graden westkust. Nachtelijke temperaturen 0 tot-5 graden België en Luxemburg: Veel bewolking en vrijwel overal droog. Temperaturen 's nachts iets onder nul, i overdag er iets boven. Duitsland: In het algemeen bewolkt en droog. In het gebied van Schleswig Holstein tot j rond Berlijn overdag lichte vorst, elders temperaturen tussen 0 en 5 graden. In de nacht, met uitzondering van het zui- den, lichte tot matige vorst. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Maxima ca. 19 graden. Canarische Eilanden: Voornamelijk aan de noordzijde van de eilanden wolkenvelden en morgen mo gelijk een bui. Maxima rond 20 graden Marokkaanse westkust: Half tot zwaar bewolkt en een enkele re- gen- of onweersbui. Maxima ca. 19 gra den. Tunesische kust: Wolkenvelden, ook hier en daar zon. I j Droog. Maxima ca. 20 graden. Frankrijk: In het algemeen bewolkt. Vandaag aan de Riviera mogelijk een bui. Maxima ten noorden van de lijn Limoges - Lyon tus sen de 5 en 10 graden, zuid ervan 10' tot 15 graden. In noord-Frankrijk in de nacht kans op lichte vorst. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en morgen kans op een bui. Maxima rond 16 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen buien, mogelijk met onweer. Maxima van 12 graden aan noordkust en in het binnenland ca. 17 graden langs de Mid dellandse Zee. Portugal: Onbestendig weer en enkele regenbui- mogelijk met onweer. Middagtempe-* jren rond 16 graden. Zwitserland en Oostenrijk: algemeen veel bewolking en geen sneeuwval van betekenis. Sneeuwgrens 1400 meter, maar in Oostenrijk dalend tot in het laagland. Maxima in Zwitserland rond 7 graden, in Oostenrijk rond het vriespunt. Hongarije: f tot zwaar bewolkt en droog. Maxi- vandaag nog iets boven nul, daarna lichte vorst. In de nacht lokaal mimi- numtemperaturen rond -10 graden. Polen en Tsjechoslowakije: Afwisselend wolkenvelden en wat zon. Droog. Overdag lichte en in de nacht matige, lokaal zelfs strenge vorst. ItalqmUé: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrij- overal droog.ln de Povlakte eerst nog plaatselijk mist en maxima ca. 6 graden. Maxima langs de Middellandse ,angs de Adriatische kust van 9 graden rond Ri- tot 15 in het zuiden. Griekenland en de Turkse west- en zuid kust: Eerst nog wat zon. morgen geleidelijk bewolking maar vrijwel overal droog. Maxima op de eilanden en langs de kust tussen 15 en 17 graden, mor gen geleidelijk kouder. WO DO VR ZA o% 10 20 20 10 Neerslagkans 20 20 20 30 Minimumtemp. 1 2 2 2 Middagtemp. 4 4 4 4 Wind o3 var2 02 02 WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.47 zon onder 16.30 Maan op 08.15 maan onder 16.06 Waterstanden Katwijk Hoogwater 2.29en 14.48 Laag water 10.37 en 23.16 Weerrapporten 22 dec 7 u Zuid Limburg motregen Bordeaux grondmist no 2 Innsbruck onbew Kopenhagen ha" tav zo 5 2 0 0 1 1 17 10 0.1 Warschau onbew. Zurich mist Bangkok hal' bew. Buenos Aires l>cht oew. Casablanca licht bew. Johannesburg metontv. Los Angeies onbew. New Orleans mist New York zwaar bew. TeiAviv haifoew. b/AAF MEE JE AL P/£ T/JP éEZEEEM, MAM?/ HEINZ BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12