Russische president brengt Amerikanen in verwarring Buitenland 'Interventiemacht in Somalia handhaven' Hillary Clinton mag partijtje meeblazen Scharrelen in Kabul Y-raad walgt van verkrachtingen Bosnië Straatkinderen India in vuurlinie rellen Guerrillastrijdster Lucy belegt 100 miljoen dollar ATERDAG 19 DECEMBER 1992 Aspin vrijwel zeker op Defensie little rock De Democraat Les Aspin wordt vrijwel zeker de nieuwe Amerikaanse minister van defensie. Momenteel is hij voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden. Zegslieden binnen het Amerikaanse parle ment hebben gisteren gezegd dat het vrijwel zeker is dat Aspin naar Defensie gaat. Gisteren had hij een laatste gesprek onder vier ogen met de komende president, Clinton, in diens woon plaats Little Rock. Geld voor energiesector Rusland moskou De nieuwe premier van Rusland, Tsjemomyrdin, heeft 200 miljard roebel (zon 845 miljoen gulden) beschikbaar gesteld voor de energiesector in de Russische economie. Onder andere daarmee hoopt hij de terugloop van de industriële produktie een halt toe te roepen. Het parlement heeft deze maatregel gis- Japanse keizer bezoekt Europa Tokyo» Keizer Akihito en keizerin Michiko van Japan zullen in juni 1993 een bezoek van twee weken brengen aan Duitsland en Belgie. Dat hebben Japanse kranten bekendgemaakt. Mogelijk zal het paar ook een kort (onofficieel) bezoek afleggen aan Italië of Frankrijk. Het zou de derde reis naar het buitenland zijn van het keizerlijk paar sinds Akihito in 1989 de troon besteeg. De eerst reis voerde naar Zuidoost-Azië en dit najaar bracht Akihito als eerste Japanse keizer een bezoek aan China. Vrijlating Honecker wellicht later berlijn» De openbare aanklager in Berlijn heeft tegen de voor malige DDR-president Honecker een tweede aanklacht inge diend (naast het laten doodschieten van vluchtelingen). Moge lijk vertraagt dat het proces tegen hem, waardoor ook zijn vrijla ting wordt uitgesteld. In de nieuwe aanklacht staat dat de 80-ja- rige Honecker, die aan leverkanker lijdt, zich ten onrechte een zeer luxe behandeling liet welgevallen in de Wandlitz-kliniek bij Berlijn. Mogelijk wordt maandag besloten of en wanneer Honecker om gezondheidsredenen wordt vrijgelaten. Ook Bondsraad steunt 'Maastricht' bonn» De Bondsraad, de Duitse Eerste Kamer, heeft gisteren het Verdrag van Maastricht geratificeerd. De Bondsdag ('Tweede Kamer') had het akkoord op 2 december al goedgekeurd. Duits land is het tiende EG-lid dat zich nu formeel aan 'Maastricht' heeft gebonden. Het wachten is nu nog op Denemarken en Groot-Brittannië. Deng Xiaoping zou ziek zijn peking China's sterke man, Deng Xiaoping, voelt zich „niet al te best". Dat zei de Russische president, Boris Jeltsin, gisteren op een persbijeenkomst in Peking. Hij gaf geen bijzonderheden over de slechte gezondheid van de 88-jarige partij veteraan, van wie gezegd wordt dat hij achter de schermen nog steeds alle touwtjes in handen heeft. Dengs lichamelijke conditie geldt dan ook als van doorslaggevend belang in de Chinese politiek. Een schuifelende, afwezig ogende Deng is voor het laatst in het openbaar verschenen na de sluiting van het veertiende Partij congres op 19 oktober. PARUS/WASHINGTON Rtr-GPD Als de huidge hulpoperatie is af gerond, zou een Frans-Ameri kaanse 'snelle-interventie- macht' in Somalia kunnen ach terblijven om de rust te bewa ren. Dit heeft een hoge Franse regeringsfunctionaris gisteren j De functionaris, die niet met name genoemd wil worden maar wel grote invloed heeft op het Franse beleid inzake Soma lia, zei dat zo'n eenheid tot taak zou krijgen gewapende bendes die de hulpoperaties dwarsbo men op te sporen en de vernie tigen. Enkele uren later ver klaarde generaal Hoar, de hoog ste bevelhebber van de Ameri kaanse eenheden in Somalia, dat de eerste Amerikaanse troe pen waarschijnlijk al in januari uit Somalia naar huis kunnen terugkeren, pat is twee maan den eerder dan voorzien. Die mogelijkheid ontstaat doordat andere landen meer eenheden beschikbaar hebben gesteld dan waarop was gerekend. Wellicht hoeven niet eens alle 28.000 toegezegde Amerikaanse solda ten naar Somalia te vertrekken. Vrees voor golf ziektes op Flores De overlevenden van de aard bevingsramp op onder andere het Indonesische eiland Flores worden bedreigd door ziektes als cholera en malaria. Dat heeft gouverneur Fernandez van de provincie Nusa Tengara giste ren gezegd. Hij zei dat de ziek tes zich dreigen te verspreiden omdat er gebrek is aan sanitaire voorzieningen, medicijnen en schoon water. In Maumere op Flores zijn al tien cholera-gevallen geteld. Veel lijken van mensen en die ren, die in staat van ontbinding verkeren, kunnen niet worden geborgen. Reddingswerkers hebben geen zwaar materieel om onder het puin van inge storte huizen te komen, waar de lijken bekneld zitten. Gisteren is een nieuwe beving gevoeld. Hij was lichter dan de eerste. McDonald's nu ook in Afiika CASABLANCA» Het eerste McDonald's- hamburgerrestaurant in Afrika is gisteren geopend in de Marokkaanse haven stad Casablanca. Het res taurant met 300 zitplaatsen heeft een terras dat uitkijkt over de Atlantische Oceaan. Elders in Afrika is de hamburger overigens al een bekend fenomeen. Zo telt Harare, de hoofdstad van Zimbabwe, opvallend veel hamburgertenten, zij het niet van McDonald's. Wel is onder meer concurrent Wimpy er gevestigd. In 64 landen zijn inmid dels McDonald's restau rants geopend en de omzet bedraagt wereldwijd 20 mil jard dollar. WASHINGTON De toekomstige Amerikaanse president, Clinton, hoopt dat zijn echtgenote Hillary zittingen van het kabinet kan bijwonen. Dat heeft Clinton gezegd in een interview dat het dagblad Wall Street Journal gisteren publi ceerde. De krant legde hem ook de vraag voor of Hillary een ka- kabul» Het oosten van de Afghaanse hoofdstad Kabul is door raketten van op standelingen de afge lopen week in puin geschoten. Toch weet deze man er nog iets nuttigs uit te peuren. Met wat bijeenge- scharreld ijzerdraad keert hij huiswaarts. FOTO Rtr Kim Young-sam wordt president van Zuid-Korea Kim Young-sam van de rege rende Democratisch Liberale Partij is gisteravond gekozen tot eerste burgerpresident van Zuid-Korea sinds 1961. In zijn overwinningstoespraak riep hij de Zuidkoreanen op om zich in te zetten voor hereni ging van de twee Korea's. Het TV-station KBS meldde dat de zege van Kim Young- sam vaststond nadat 79 pro cent van de stemmen was ge teld. Hij had toen 7,96 miljoen stemmen gekregen. Oppositie leider Kim Dae-jung van de Democratische Partij kreeg 6,42 miljoen stemmen en de miljardair Chung Ju-yung, grondlegger van het industrie concern Hyundai, moest ge noegen nemen met 3,02 mil joen stemmen. De opkomst bedroeg 82 procent. De nieuwe president treedt in februari voor een termijn van vijf jaar aan. De huidige president, de gepensioneerde generaal Roh Tae-woo, kan volgens de wet niet worden herkozen. Roh werd in 1987 met 36 procent van de stem men president doordat de twee Kims niet voor elkaar wilden wijken en de oppositie verdeel den. Eagleburger weet niets van nieuw START-akkoord De Russische president, Boris Jeltsin, benutte gisteren zijn bezoek aan Peking om de Amerikanen in opperste verwarring te brengen. Op een bijeenkomst met Chinese intellectuelen verklaarde hij dat hij op 4 januari met de Amerikanen een zeer belangrijk akkoord zal onderteke nen over een drastische inkrimping van de Russische en Amerikaanse kernwapenarsenalen. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Lawrence Eagleburger, zei in Brussel echter dat hij van niets weet. Voor de Amerikaanse minis ter Eagleburger zijn het verwar rende tijden. Maandag nog ver klaarde Moskou dat de Koude Oorlog was herleefd; gisteren verkondigde Jeltsin alweer dat de nieuwe Koude Oorlog voor bij is en bovendien dat de kernmachten veel sneller zullen worden ingekrompen dan Eagleburger had kunnen be- MOSKOU ANDREW HIGGINS THE INDEPENDENT Volgens Jeltsin voorziet het START-2-akkoord dat hij vol gende maand wil tekenen met de vertrekkende Amerikaanse president, George Bush, in het schappen van tweederde van de kern wapen voorraden van de twee grootmachten. vroeden Op een conferentie in Stockholm stond Eagleburger begin deze week paf toen zijn Russische collega, Kozyrev, een toespraak hield die was door spekt met de aloude oorlogs zuchtige, anti-westerse taal. Pas toen ze elkaar onder vier ogen spraken, hoorde Eagleburger wat Kozyrevs bedoeling was ge weest; een grap, om de wereld te laten zien wat er zou kunnen gebeuren als haviken ooit de macht in het Kremlin grijpen. Gisteren was Eagleburger in Brussel voor een NAVO-bijeen- komst, toen hem het overrom pelende nieuws over een START-2-akkoord bereikte. Op nieuw stond hij paf. Natuurlijk wist hij dat er wordt onderhan deld, maar dat gaat langzaam, onder meer als gevolg van het uiteenvallen van de voormalige Sovjetunie. Maar voor zover Eagleburger wist, was er nog steeds geen definitief akkoord in zicht. Afgelopen maandag hoopte de Amerikaan vurig dat wat Ko zyrev had gezegd niet waar was. Gisteren sprak hij de hoop uit dat wat Jeltsin heeft gezegd juist wel klopt. „Ik weet niet meer dan wat ik vanuit Peking heb gehoord. Ik hoop dat het klopt", zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken gisteren in Brussel. Overigens hebben functiona rissen uit Jeltsins gevolg ver klaard dat het START-2-akkoord „psychologisch" wel in kannen en kruiken is, maar dat een aan tal details nog rpoet worden ge regeld. Twijfels over eerlijkheid Servische verkiezingen BOMBAY TIM McGIRK the independent Zelfs tijdens de rellen in Bom bay, toen de levensmiddelen winkels dicht waren en op straat alleen politieagenten rondliepen, lukte het de 12- jarige Sadiq nog aan heroïne te komen. Met rode oogjes hurkt hij in het laadruim van een verlaten vrachtwagen om de ongeraffineerde heroïne, de zogenaamde brown sugar, te roken. „Toen de straatgevechten uitbraken, konden we ner gens naar toe. Andere men sen hebben een huis. Maar toen wij in de portieken pro beerden te schuilen, werden we weggejaagd", vertelt John, de 17-jarige leider van een groep zwerfkinderen. John zorgt voor Sadiq en ongeveer 25 andere kinderen, van wie sommigen nog maar acht jaar jong zijn. Ze leven van het verzame len van vodden en papier en werken als boodschappenjon gens voor de pooiers in de bordelenbuurt van Falkland Road. De kinderen eten het afval van de restaurants, maar in de vijf dagen na de reli gieuze onlusten tussen hin does en moslims gold een avondklok en bleven alle res taurants gesloten. Sadiq kan het allemaal niets meer sche len, als hij zijn brown sugar maar kan scoren. Maar de kinderen verhongeren. In een berg huisafval op straat von den ze een paar oude biscuit jes en dat was het enige dat deze kleine paupers in vijf da gen te eten hebben gehad. Op de vraag of zijn straat kinderen hindoes of moslims zijn, antwoordt John met een schouderophaal; „Wij hebben geen God. We geloven alleen in de dagelijkse strijd om eten en wat geld". De lange, mage re John is de natuurlijke leider omdat hij slim en eerlijk is. Voor de 100 roepie (zeven gulden) die ik hem heb gege ven, heeft hij 35 roti's (brood) en acht vis-kerrie-maaltijden gekocht. Net genoeg om zijn Idnderen van een voedzame maaltijd te Volgens de Verenigde Na ties wonen er in Bombay meer dan 100.000 kinderen op straat. Ongeveer 20.000 van hen zijn wezen of van huis weggelopen, zoals John en zijn groep. Tijdens de godsdienstrellen. waarbij de len van de stad zijn verwoest, waren deze zwerfkinderen het kwetsbaarst. Ze werden door de politie aangevallen en raakten vermalen tussen de vechtende hindoes en mos lims. Toen moslims vorige week maandag het politiebureau in Grant's Road in brand staken, veegde de politie de wijk schoon waar John en zijn jon gens in de portieken sliepen en hun vodden sorteerden. Zelfs de 8-jarigen werden door de politie met knuppels bewerkt. John en zijn kinde ren namen hun toevlucht in een 3 meter diepe geul die in de straat was gegraven voor de aanleg van riolering. Daar zitten ze nog steeds, omdat de plek redelijk veilig is geble ken. Hun schamele dekens liggen netjes opgevouwen op de bodem van de greppel. „Ik zag hoe een politieagent zijn revolver in de maag van een jongen duwde. 'Rennen', zei de agent. De jongen wei gerde. 'Als ik wegren, schiet je me ook dood', zei hij. Toen schoot de politieman hem in de maag. Hier is het ge beurd", vertelt John, wijzend naar het uitgebrande wrak van een door moslims ver- de poli begon te schieten, heeft John zijn jongens veilig naar hun nieuwe behuizing in de grep pel geloodst. Terwijl de anderen in de geul hun roti en kip-kerrie verorberen, kijkt de 12-jarige heroïne-verslaafde Sadiq met een afwezige, verre blik toe. Hij is zó dun dat het lijkt of zijn botten los van elkaar zit ten. John is bang, dat als de politie weer een charge tegen de moslims uitvoert, Sadiq niet op tijd in de geul zal kun nen wegduiken. vertaling: margreft hesunga Sommige dingen gaan in de geteisterde Bosnische hoofdstad Sarajevo gewoon door alsof er niets aan de hand is. Net als ieder jaar met Kerstmis worden er ook nu weer maskers te koop aangeoden. foto •Rtr» corinne duf v york/belgrado» binetspost zou kunnen krijgen. „Dat is in strijd met de wet", antwoordde Clinton. „U zou toch niet willen dat ik de wet overtreed." hij zei wel te hopen dat zijn First Lady aan bepaalde kabinetszittingen zal deelne men. Volgens Clinton weet zijn echtgenote van bepaalde on derwerpen veel meer dan de meeste i De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gisteravond in een resolutie de massale ver krachting van vooral moslim vrouwen in door Serviërs be heerste kampen sterk veroor deeld. Voorts heeft de raad se cretaris-generaal Boutros-Ghali gevraagd bewapende konvooi en een onderzoek te laten in stellen in die kampen. Resolutie 798), die met 15 stemmen unaniem werd aange nomen, rept over „onuitspreke lijke wreedheid". De resolutie spreekt verder walging uit over de „massale, stelselmatig geor ganiseerde en systematische ge vangenneming en verkrachting van met name moslim-vrouwen in Bosnië-Hercegovina Vrijwel tegelijkertijd heeft de s koop aangeoden. Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de Veilig heidsraad voorgesteld het wa penembargo tegen Bosnië-Her- cegovina op te heffen. De reso lutie, waartegen ook de Ameri kanen ja zeiden, vraagt de Vei ligheidsraad ook om het vlieg verbod boven Bosnië af te dwingen en een tribunaal in te stellen om oorlogsmisdadigers te berechten. Resoluties van de Algemene Vergadering zijn voor de leden van de VN overigens niet bindend. Die van 5e Veilig heidsraad wel. Na afloop van het kabinetsbe raad zei premier Lubbers in Den Hhag dat de Nederlandse regering niet wil aansturen op een grootscheeps militair ingrij pen in voormalig Joegoslavië. Hij zei dat in de media te veel de indruk is gewekt als zou de Nederlandse regering dat wil len. Wel wil het kabinet onder meer het vliegverbod boven Bosnië afdwingen, aldus Lub bers. Intussen is nog onduidelijk of Rusland in de Veiligheidsraad een veto zal uitspreken over een resolutie die de mogelijkheid opent dat vliegverbod met ge weld af te dwingen. Zo'n resolu tie is gericht tegen de Serviërs; de Russen beschouwen hen als 'broedervolk'. De Belgische mi nister van buitenlandse zaken, Claes, zei gisteren dat „de laatste telexen niet wijzen op het gevaar van een Russisch ve to". Claes sprak in de marge van de vergadering van de Noordatlantische Samenwer kingsraad (NASR), waarin de NAVO-landen en de lidstaten van het voormalige Warschau- corinnedufka pact deelnemen. De kans op fraude bij de presidents- en par lementsverkiezingen, die mor gen in Servië en Montenegro worden gehouden, is zeer reëel. Dat zeggen internationale waar nemers die de verkiezingen op eerlijkheid moeten controleren. In een voor internationale waarnemers ongewoon harde verklaring waarschuwde Jack ZetJculic van het Poolse kantoor van de Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (CVSE) gisteren voor de mo gelijkheid van stembusfraude. Directe aanleiding voor zijn protest is het feit dat de waarne mers pas op het allerlaatste mo ment officieel toestemming Jcre- gen om aanwezig te zijn bij het tellen van de stemmen en het verwerken van de resultaten. De Peruaanse Revolutionaire beweging Tupac Amaru (MRTA) heeft honderd miljoen dollar in Europa belegd. Dat blijkt uit een rapport van de politie van de Peruaanse hoofdstad Lima. Het geld zou zijn verkregen via overvallen, ontvoeringen en af persingen. Het kapitaal wordt beheerd door guerrillaleidster Lucero Cumpa, bijgenaamd kameraad Lucy. Ze heeft het spaargeld van Tupac Amaru in juni 1991 het land uitgesmokkeld. Drie maan den eerder was ze door haar ka meraden bevrijd toen ze ver voerd werd van de vrouwenge vangenis naar de rechtbank. Cumpa kreeg vervolgens var de leiding van Tupac Amaru op dracht het geld op een goedt manier te beleggen in Europa In verband daarmee verblijft u al meer dan een jaar in Duits land, waar ze politiek asiel heeft gekregen. Het regionale bureau van de internationale politie-organisa- tie Interpol in Lima heeft laten weten dat het Peruaanse minis terie van buitenlandse zaken al zes maanden probeert om de uitlevering van kameraad Lucy' te bewerkstelligen. Tot nu toe bleven die inspanningen echter zonder resultaat.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7