Cindu komt i toch voor de rechter Leesclub biedt soelaas voor de eenzame lezer Binnenland Bestuur van LSV spat uit elkaar Rotterdam weert gokkast uit jeugdhonk Cel voor mishandeling baby VVD: Melkbesluit naar Europees Hof Miljoenenprijs in lotto ZATERDAG 19 DECEMBER 1992 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdiei Meer geld vrijwilligers belastingvrij den haag Het kabinet gaat niet in op de wens van de Tweede Kamer om vrijwilligers de mogelijkheid te geven onkostenver goedingen tot tweeduizend gulden belastingvrij te ontvangen. Het kabinet wil niet verder gaan dan duizend gulden. Nu is die grens achthonderd gulden. Het kabinet vindt belastingvrije on kostenvergoedingen boven de duizend gulden in feite een ver kapte vrijstelling van gewoon loon. Voor mensen met een uitke ring en een maximale onkostenvergoeding zou het dan onaan trekkelijk worden een gewone baan tegen minimumloon te aan vaarden Topman WVC somber over welzijn rus wijk» Directeur-generaal Richelle van WVC ziet de toekomst van het welzijnsbeleid somber in. Het ministerie besloot eind november 18 miljoen gulden te bezuinigen door het uitstellen van experimenten, projecten en onderzoeken. Ruim 7 miljoen kwam voor rekening van de afdeling welzijn. „Alles wat je af haalt van het budget voor experimenten, brengt ons dichter bij de opheffing van het welzijnsbeleid. Je kunt het dan wel verge ten dat je de samenleving nog kunt bijhouden, beïnvloeden en dat je preventief bezig kunt zijn. Je kunt de tent hier dan wel sluiten", aldus Richelle in het Welzijnsweekblad. Simons: Poliobeleid niet bijstellen utrecht» Staatssecretaris Simons van volksgezondheid wil het huidige poliobeleid voorlopig niet aanscherpen, zo heeft hij gis teren laten weten. Het beleid houdt in dat niet-gevaccineerde personen die direct contact hebben gehad met besmette perso nen, worden benaderd door de GG&GD. De bewindsman vraagt wel aan de Gezondheidsraad nog eens na te denken over moge lijkheden en maatregelen om een eventuele toekomstige epide mie „in hogere mate" tegen te gaan. De Nationale Raad voor de Volksgezondheid is al gevraagd een discussie over verplicht inenten op gang te brengen. F-16 bij landing van de baan geraakt Leeuwarden» Een F-16 is gisteren,bij de landing op de vliegbasis Leeuwarden van de baan geraakt. Het vliegtuig sloeg daarbij om en kwam ondersteboven langs de landingsbaan terecht. De pi loot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid brengen en liep geen ernstige verwondingen op. Naar de oorzaak van het onge val wordt een onderzoek ingesteld. foto anp Openbaar Ministerie weigert schikking F> Het Uithoornse bedrijf Cindu komt dinsdag voor de rechter wegens de explosie in de kunstharsfabriek op 8 juli. Dat ongeluk kostte drie mensen het leven. Het Openbaar Ministerie heeft het Cindu-voorstel afgewezen om via een schikking strafrechtelijke vervolging te voor komen. uithoorn gpd-ji Volgens Cindu-directeur Staal- stra heeft het bedrijf een finan ciële regeling niet voorgesteld om een veroordeling te voorko men „maar om conflicten te vermijden met de mensen die in het bedrijf werken". De officier van justitie heeft onder meer de Arbeidsinspectie en personeel opgeroepen als getuigen. Staalstra: „De afgelo pen maanden hebben we, sa men met de overheid, Arbeids inspectie en het eigen personeel in nauwe relatie samengewerkt om tot hernieuwde opbouw van het bedrijf te komen. Deze mensen werken hier dagelijks met elkaar in goede harmonie. Die relatie willen we liever niet verstoren in een openbare rechtszitting. De kans bestaat dat we in het spel van de juris ten dan juist tegenover elkaar komen te staan. Wij hebben in onze conclusie dat er menselij ke fouten zijn gemaakt altijd vermeden namen en functies te noemen. Straks krijgen 'zaken' een gezicht". Bovendien zal de zitting opnieuw veel negatieve publiciteit opleveren, denkt hij. De Amsterdamse officier van justitie Fransen zegt een schik king te hebben afgewezen van wege de ernst v^n de feiten. „Sommige zaken lenen zich daartoe, maar in dit geval zeker De explosie in een mengvat in de Uithoornse kunstharsfabriek was het gevolg van menselijke vergissingen. In het laboratori um werden twee tanks met che micaliën voor het maken van kunsthars met elkaar verwis seld. Vervolgens stroomde een explosief mengsel in de ketel zonder dat het productieteam dat opmerkte. Het bedrijf wor den overtredingen ten laste ge legd van de Arbeidsomstandig hedenwet (Arbo), de Hinderwet, de Wet Luchtverontreiniging en de Wet Milieugevaarlijke Stof fen. Het Openbaar Ministerie heeft geen indidividuele perso nen gedagvaard. Dat betekent dat er ook geen celstraffen zul len vallen. Wel zijn boetes mo gelijk. Volgens Staalstra bete kende de voorgestelde schik king dat het bedrijf op voor hand de maxmimale boete van ongeveer twee ton zou betalen. Dat onderstreept volgens Staal stra dat het schikkingsvoorstel niet was bedoeld om er makke lijk van af te komen. Binnen de Landelijke Specialis ten Vereniging (LSV) is opnieuw een conflict ontstaan. Onlangs stapte de tweehoofdige directie van de LSV op omdat ze bezwa ren had tegen de reorganisatie van het stafbureau van de ver eniging. Donderdag legden vier leden van het Centraal Bestuur om die reden hun functie on middellijk neer. Onder hen is voorzitter Mulder. Begin dit jaar werd een orga nisatie-adviesbureau ingescha keld om een betere bestuurs structuur van de LSV te onder zoeken. De plannen die daar uit voortvloeiden werden niet ge dragen door een meerderheid van het 16-koppige centraal be stuur. Dat was voor vier be stuursleden het sein om af te treden. De rest blijft wel zitten Behalve voorzitter Mulder stapten ook vice-voorzitter Schroder, secretaris Wiggers en bestuurslid Bakker op. Hun por tefeuilles zijn inmiddels overge nomen door andere bestuursle den. Een woordvoerster van de LSV wilde gisteren geen details over het conflict kwijt. „Het gaat om een puur interne aangele genheid waarbij bevoegdheden in het geding zijn. Beleidsin houdelijke zaken staan niet ter discussie". Het bestuur staat overigens wel voor een moeilijke klus. On langs meldde voorzitter Mulder nog dat de stemming onder de LSV-leden „ontzettend ver hard" is door het conflict met de verzekeraars over de tarie ven. Er hangt de specialisten nu een door staatssecretaris Si mons van volksgezondheid op gelegde tariefsverlaging van 15 procent boven het hoofd. Ge middeld betekent dat een om- zetverlaging van 50.000 gulden per specialist. rotterdam anp De Rotterdamse rechtbank heeft een 22-jarige man uit Ca- pelle aan den IJssel veroordeeld tot een jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, we gens zware mishandeling van zijn enkele maanden oude dochtertje. De zaak kwam aan het licht nadat de ouders van de verdachte verwondingen op het lichaampje van het kind hadden gezien. Medici in het ziekenhuis constateerden onder meer ge broken armpjes en beentjes en inwendige bloedingen en scha kelden de vertrouwensarts in. De ouders zijn inmiddels uit de ouderlijke macht ontzet, die baby is in een opvanggezin ge plaatst. Burgemeester en wethouders van Rotter dam willen gokkasten in jeugd-, club- en buurthuizen verbieden. Ook wil het college het gebruik van fruitautomaten krachtig ontmoedigen door in de horeca paal en perk te stellen aan aantallen en soorten speelautomaten. Dat plan heeft burgemees ter Peper gisteren voorgelegd aan de ge meenteraad. Het college stelt deze aanpak voor omdat de gokverslaving zorgwekkende vormen aanneemt en er geen wettelijke mogelijkhe den zijn om alle gokkasten in de stad te ver bieden. Een gemeente heeft echter wel de vrijheid regels vast te stellen voor aantallen en soorten automaten in de verschillende horeca-gelegenheden. Peper sluit met zijn voorstel aan bij een rapport van de ge meentelijk projectgroep gokverslaving, waaraan medewerkers van politie, GGD, dienst marktwezen en stadhuis meewerk ten. Daarin staat dat politie en huiverleners worden geconfronteerd met criminaliteit en schuldenproblemen als gevolg van gokver slaving. Dat de gokverslaving in Rotterdam zorg wekkend is, blijkt verder uit een onderzoek in 1991 door de GGD. Zo staat 17 procent van de Rotterdammers in de leeftijd van 16 tot 64 jaar incidenteel, geregeld of dagelijks achter de gokkast. In de leeftijdsgroep 16 tot 24 jaar is er zelfs een concentratie van 38 procent. De problemen met gokken begin nen veelal in cafetaria's, koffiehuizen, cafés en restaurants. In oktober registreerde Rotterdam 5.829 speelautomaten, waarvan 4.141 in de hore ca. De projectgroep gokverslaving schat de plaatselijke omzet voor de horeca- en auto- matenbranche over 1991 op 300 miljoen. „Kafka wilde niet dat zijn ma nuscripten na zijn dood zouden worden uitgegeven. Toch ge beurde dat. Dat past aardig bij het thema dat hij behandelt: je wilt iets niet en toch gebeurt het." De discussie over Kafka's boek 'Het Proces' verloopt gea nimeerd, ook al is het leesclubje pas voor de tweede keer bij el kaar. De tien leden zes vrouwen en vier mannen hebben alle maal het beroemde werk gele zen en zijn bij een van hen thuis om het te bespreken. En daar mee is het bestaan verklaard van duizenden informele lees clubjes in ons land. Lezen mag een eenzame bezigheid zijn, toch hebben veel mensen er be hoefte aan met anderen van ge dachten te wisselen over het boek waarvan ze juist zo heb ben genoten. Een huisgenoot, een vriend of een kennis vertellen over een boek waarover je enthousiast bent, is aardig, maar haalt het niet bij een gedachtenwisseling met iemand die het ook net uit heeft. „Toen ik 'De Wand' van Haushofer had gelezen, vond ik het zo jammer dat ik het er met niemand over kon. hebben", verwoordt Trieke Scholtens uit Den Haag dat gevoel. 'Het Proces' mag Kafka's be kendste werk zijn, het blijft tal van vragen oproepen en leent zich uitstekend voor discussie. Het opvallendst is misschien wel dat ongewis blijft waarom het proces tegen hoofdpersoon Josef K. is aangespannen. „Heel goed", vindt Marja dat en Zwier vult aan dat dat juist de essentie is van de enorme dreiging die van het boek uitgaat. „Je bent bang en je voelt je bedreigd, maar je weet niet precies waar door." Ton vindt het „onuit staanbaar" dat de hoofdper soon zich zo verliest in het duis tere verloop van het proces, dat ook hij zich niet meer afvraagt waarover het gaat. Uitgebreid wordt onder het genot van koffie en speculaas stilgestaan bij de opzet van de roman, die door een vriend van de schrijver pas na diens dood is samengesteld. Het boek bevat verscheidene onvoltooide hoofdstukken, waardoor de be-' tekenis van een aantal karakters onduidelijk blijft. „Wat is pre cies de functie van de kunst schilder, want hij komt later in het verhaal ook niet meer terug? Ook de fragmenten die de au teur zelf had geschrapt en die volledigheidshalve toch in een apart hoofdstuk zijn opgeno men, roepen de nodige vragen op. Duizenden Landelijk moeten duizenden van dit soort leesclubjes be staan, vaak voortgekomen uit kleine groepjes vrienden met belangstelling voor literatuur. Een paar keer een boek lenen bij elkaar en hop, er is weer een •leesclub! Scholtens, zelf een fa natiek lezeres, leest op die ma nier ai jaren samen met een aantal vriendinnen. Afgelopen zomer nam de me dewerkster van boekhandel Verwijs in Den Haag „uit een mengeling van particuliere en professionele belangstelling" het initiatief om een nieuwe leesclub op te richten. De ani mo was zo groot, dat het uitein delijk twee zijn geworden. Voor lopig begeleidt ze beide, maar uiteindelijk is het de bedoeling dat de groepen op eigen kracht verder gaan. De vijf procent korting die haar werkgever de deelnemers verschaft. be- De leesclub in Den Haag: 'Wat is precies de functie van de kunstschilder' schouwt ze als niet meer dan een aanmoedigingspremie. De mensen die zich aanmeld den, lezen graag en hebben ver der met elkaar gemeen dat ze 'redelijk' zijn opgeleid. Van avond bestaat het gezelschap onder anderen uit een huisarts, een kunstenares, een socioloog, een Neerlandica en een plano loog. De leeftijd varieert van vijfentwintig tot vijftig jaar. „Er was ook iemand bij van zeven tig, maar die heb ik nog niet ge- Op de eerste bijeenkomst is een lijstje vastgesteld van au teurs die in aanmerking komen om te worden gelezen. Het vari eert van Gogol tot Faulkner en van Renate Dorrestein tot Joost Zwagerman. Iedere bijeen komst zorgt een van de leden voor achtergrondinformatie over de schrijver, terwijl een an der aan de hand van analyses en kritieken probeert het boek een eigen plaats te gevet}. Die neiging is ook spontaan sterk aanwezig. En terwijl de poes door de kamer sluipt en het bezoek besnuffelt, worden vergelijkingen gemaakt met an dere boeken die waarschuwen tegen de almacht van de over heid. zoals '1984' van Orwell en De 'Brave New World' van Huxley. De machteloosheid van Josef K. sfeer roepen op met Avonden' van Reve. Vrouwen Behalve dit soort informele groepjes bestaat een groot aan tal leesclubs dat de Bond van Plattelandsvrouwen en de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen hebben opgericht in samenwerking met de Provinci ale Bibliotheekcentrales. „Wel duizend zijn er", aldus de woordvoerster van de Bond, maar precies weet ze het niet want ze worden niet geregi streerd. Toch hebben deze lees clubs - uitsluitend vrouwen - een tamelijk formele status. De leden komen vier keer per jaar bij elkaar onder leiding van een kaderlid dat hiervoor speciaal is getraind. En geregeld worden schrijvers uitgenodigd voor een spreekbeurt met aansluitend discussie. De boeken die hier worden gelezen, wijken niet af van de voorkeuren van de informele leesclubjes. Flaubert, Margriet de Moor, Nooteboom, Mulisch en Isaac Singer stonden de af gelopen jaren op de lijst. „De le den willen inzicht krijgen in maatschappelijke problemen en ze willen ook weten wat hun kinderen lezen", Harmsen-van Zonneveld, taris van de culturele van de Bond van Plattelands vrouwen, samen. En het doet haar plezier dat 'Eerst grijs dan wit dan blauw' van De Moor al op de lijst stond voordat het af gelopen jaar werd bekroond. „Dat was heel goed van ons zelf'. De vrouwenorganisaties pro beren uitdrukkelijk de in litera tuur geïnteresseerde lezeressen aan zich te binden en te stimu leren. „Je kunt het vergelijken met tennis. AJs je regelmatig speelt met iemand die goed is, haalt dat jouw spel ook op", verduidelijkt Harmsen-van Zonneveld. Op dit punt sluiten de vrou wenorganisaties en de informe le leesgroepen naadloos op el kaar aan. Hein, lid van de net opgerichte leesclub in Den Haag: „Ik wil graag boeken le zen van auteurs waar ik anders niet aan toekom, maar waar ik toch wel nieuwsgierig naar ben". Christenen voor Waarheid weer ten strijde tegen Love amsterdam De beweging Christenen voor de Waarheid hebben gisteren bij de Reclame Code Commis sie opnieuw bezwaar gemaakt tegen posters van Love Jeans. Volgens de klagers zijn twee posters in strijd met de goede zeden. De afbeeldingen spelen in hun ogen in op het hebben van geslachtsgemeenschap. Op de poster 'My first love' is een schaars geklede vrouw te zien die nog één keer haar eerste ori ginele jeans uit 1969 past. De poster 'He needs love' toont de achterzijde van een man in een wijd opengeslagen regenjas. Afgelopen zomer behandelde de commissie ook al klachten uit dezelfde kring tegen een poster van Love Jeans. Vanwege een allesoverheersende seksuele geladenheid werd de afbeelding van een man die met een afge zakte broek een vrouw omhelst in strijd verklaard met de goede smaak en zeden. Dat oordeel veroorzaakte veel deining. Het College van Beroep verwierp vervolgens het reclam everbod. Als norm werd daarbij gesteld dat een campagne door de beugel kan als deze bij rede lijk denkende mensen geen weerstand oproept. De klagers kunnen zich volstrekt niet vin den in die norm. De posters zijn volgens hen zeer schadelijk voor kinderen. De beweging vreest voor een „dictatuur van onze delijkheid en seks. Goede zeden betekent niet als dieren met el kaar leven, gedreven door seksuele begeerten, maar als waardige mensen", aldus de Christenen voor de Waarheid. De VVD vindt de verhoging van het Italiaanse melkquotum „tot in de nerf verrot: hiermee wor den wangedrag en fraude be loond". De WD is van mening dat het kabinet nu maar naar het Europees Hof moet stap pen. Bovendien moet het Ne derlandse kabinet het gehele in stituut van Europese melkquota scherp aan de kaak stellen, al dus de liberalen. WD'er Blauw, tevens voorzit ter van de vaste kamercommis sie voor landbouw en visserij, stak met die reactie zijn woede over het EG-besluit gisteren niet onder stoelen of banken. Hij wil met spoed een uitgebreid ver slag van de vergadering in Brus sel waar het voor Italië gunstige besluit viel. Als dat verslag niet bevredigend is. overweegt de WD'er de Tweede Kamer van kerstreces terug te roepen. Hij wijst daarbij op een kame ruitspraak van afgelopen zomer, die net kabinet dwong bij de onderhandelingen over het Ita liaanse melkquotum tot het ui terste te gaan. Aan de hand van het verslag van landbouwminis ter Bukman zal Blauw kijken of het kabinet dat inderdaad heeft gedaan. Wat hem betreft staat het kabinet nog een uiterste weg open, namelijk de gang naar het Europese Hof van Jus titie. Bukman zelf noemde de ma nier waarop hij en vier van zijn collega's buitenspel werden ge zet bij de toewijzing van een ex tra melkquotum van 900.000 ton aan Italië „lullig". De Ne derlandse minister heeft zich al sinds de zomer verzet tegen el ke concessie aan de Italianen, die in zijn ogen een beloning van slecht gedrag is. zoetermeer Een inwoner van Zoetermeer gaat een prima nieuw jaar te gemoet. Hij won woensdag avond in de Nederlandse lotto de jackpot van 2,3 miljoen gul den, zo heeft de stichting Na tionale Sporttotalisator be kendgemaakt. De Zoetermecr- der had de zes cijfers juist voorspeld. Niet eerder is er in de geschiedenis van de Neder landse kansspelen zo'n hoge prijs gevallen. Een dermate grote zak geld winnen in de lotto Is overigens pas sinds kort mogelijk, namelijk sinds de Wet op de kansspelen is aangepast.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5