tevreden over Nederland Binnenland Hulpverleners bezorgd over homo-prostitutie Landelijke manifestatie Conflict Curacao opgelost Overleg met Duitsers over 'Gebrekaan medewerking van regering, BVD en bedrijven' Eurovignet vrachtwagens VN_COmmiSSje Irak lÜet Verzet tegen Hagen bij Nedlloyd steeds groter Primeur politie Van principe 'de vervuiler betaalt' komt weinig terecht Triodosbank steekt 60 miljoen in windenergie Haagse pensiongasten terug bij 'ma Vogel ZATERDAG 19 DECEMBER 1992 Friesland krijgt regionale televisie Leeuwarden Friesland krijgt in januari 1994 een regionale televi siezender. De commissaris van de koningin in deze provincie, Wiegel, heeft een bedrag van twee miljoen gulden toegezegd. Verder komt onder meer geld uit een Europees fonds (acht ton) en van de provincie (vier ton). Daarnaast komt er een garantie voor drie jaar van 400.000 gulden voor de exploitatie van de zen der. De stichting Omrop Fryslan wil elke werkdag een program ma van een half uur met actualiteiten uitzenden. Het zal voor namelijk Fries nieuws bevatten om de binding van de kijker met de Friese taal en cultuur te vergroten. Negen jaar geëist voor ontvoering den bosch Voor het gerechtshof in Den Bosch zijn gisteren ge vangenisstraffen van respectievelijk negen jaar en zeven jaar ge- eist tegen twee verdachten van de ontvoering in november vorig jaar van een zakenman uit Prinsenbeek. De 27-jarige hoofdver dachte uit Etten-Leur en een 22-jarige man uit Dordrecht be kenden dat zij met twee anderen een 36-jarige zakenman ont voerden en om een losgeld van zes miljoen gulden vroegen. Bij Avebe 460 arbeidsplaatsen weg veendam» Bij het aardappelzetmeelconcern Avebe in Veendam zullen 460 arbeidsplaatsen verloren gaan. Het schrappen van de banen levert een bezuiniging op van 30 miljoen gulden. De be zuinigingen zijn volgens de directie nodig omdat het bedrijf door de slechte conjunctuur in de problemen is gekomen. Daar door is er momenteel een overschot aan aardappelzetmeel. Het schrappen van de banen komt tot stand door het sluiten van de fabriek in De Krim in Overijssel en de locatie DWM in Veendam. De directie heeft de bonden en de ondernemingsraden inge licht. Bij het aardappelzetmeelconcern werken in heel Neder land 2.200 mensen. Het bedrijf is de grootste werkgever van noordoost-Nederland. 'Ze weten niets van AIDS' Hulpverleners in Amsterdam maken zich zorgen overhet toe nemend aantal jongens en mannen uit Oost-Europa die in de homo-prostitutie gzan wer ken. Veel van deze Oos:europe- anen hebben nauwelijls seksu ele voorlichting gehad, ze weten niets van AIDS en veiig vrijen. De hulpverleners constateren nu al een groeiend aartal geval len van besmetting met de ge slachtsziekte gonorroe. Zij zijn bang dat ook de verspreiding van het AIDS-virus op grote schaal zal toenemen. Oosteuropese jongens die in bordelen werken, worden door de hulpverleners wel bereikt en krijgen goede voorlichting. De veel grotere groep op straat werkende jongens en mannen is echter moeilijker te bereiken. Oorzaken daarvan zijn de taal barrière, de snel wisselende sa menstelling van de groep en de onbekendheid met het feno meen hulpverlening. Veel jon gens komen met een toeristen visum naar Nederland om in de prostitutie veel geld te kunnen verdienen. Als het visum is ver lopen, gaan ze weer terug naar huis. In Amsterdam vinden naar schatting maandelijks tiendui zend betaalde homoseksuele contacten plaats. De verwach ting is dat de homo-prostitutie in de hoofdstad over één of twee jaar geheel zal worden ver zorgd door Oosteuropeanen. Hulpverleners pleiten er ook voor de klanten te betrekken bij de voorlichting, hoewel dat niet gemakkelijk zal zijn. Veel klan ten zijn toeristen of getrouwde mannen, voor wie geheimhou ding erg belangrijk is. De Nationale Commissie AIDS-bestrijding heeft staatsse cretaris Simons van volksge zondheid inmiddels gevraagd de geplande bezuiniging op AlDS-voorlichting ongedaan te maken. eindhoven Eindhoven is druk bezig met de voorbereiding voor de landelijke manifestatie tegen racisme. 'Racisme is Rot' is een Initiatief van de gemeente Eindhoven en wordt donderdag gehouden. Het eerste billboard is inmiddels geplaatst bij het NS-station in Eindhoven. foto anp De speciale commissie van de Verenigde Naties die toe zicht houdt op de ontwapening van Irak is niet tevreden over de medewerking die zij krijgt van de Nederlandse regering. Dr. K. Ooms, het Nederlandse lid van de com missie, zei gisteren in New York dat vooral de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) niet bereid is medewer king te verlenen aan de pogingen van de commissie om het internationale netwerk van mantelorganisaties bloot te leggen dat de Iraakse president Saddam Hussein heeft gebruikt bij zijn oorlogsproduktie van chemische en kernwapens. den haag anp De Nederlandse regering wil met de Duitse regering praten over de mogelijkheid een zoge heten Eurovignet voor vracht wagens in te voeren. Op die wij ze hoopt de regering te voorko men dat Duitsland zonder over leg een vignet verplicht stelt voor vrachtwagens die van de Duitse autowegen gebruik ma ken. Premier Lubbers zei dat giste ren na afloop van de minister raad. Het heffen van belasting via vignetten heeft overigens niet de voorkeur van de Neder landse regering. Die ziet liever een systeem van heffingen via de brandstofprijzen. Een Euro vignet is echter in het licht van de Duitse plannen een „next best", aldus Lubbers. Lubbers acht het mogelijk dat een aantal EG-landen een der gelijk vignet voor vrachtwagens invoert. Hij denkt daarbij in eer ste instantie aan Duitsland, de Benelux en mogelijk Denemar ken. Frankrijk, dat tol heft op de snelwegen, vindt hij een minder voor de hand liggende kandi daat. Lubbers gaat er van uit dat de bedragen die met het Eurovig net zijn gemoeid, centraal wor den geïnd en vervolgens weer worden verdeeld over de deel nemende landen naar rato van de belasting van hun wegennet. Nader onderzoek zal de komen de tijd echter ook nog moeten uitwijzen of een dergelijk sys teem praktisch uitvoerbaar is. Het Europees Parlement heeft zich gisteren positief uitgelaten over het Eurovignet. ben ingestemd de bestaande statuten en het volledige struc- new york anp Ooms is gepensioneerd direc teur van het Prins Maurits-labo- ratorium van TNO. Nederlandse bedrijven hebben volgens Ooms niet op grote schaal mee gewerkt aan de bewapening van Irak. Maar volgens welingelichte bron hebben twee Nederlandse bedrijven, KSB in Terneuzen en Melchemie in Arnhem, chemi caliën aan Irak geleverd die zijn gebruikt voor het vervaardigen van gifgassen. Via Iraakse man telorganisaties met onschuldige namen hebben deze bedrijven chemische bestanddelen gele verd die waren bestemd voor de farmaceutische industrie en pesticiden. Zij zijn in het geheim met de lucratieve handel ook doorge gaan nadat zij waren gewaar schuwd dat de chemicaliën werden gebruikt voor het ver vaardigen van gifgas. KSB is in 1984 gewaarschuwd dat de che micaliën die het aan Irak ver kocht, konden worden gebruikt voor chemische wapens. Het bedrijf is daarna in het geheim toch doorgegaan met de leve ranties. Tegen Melchemie loopt een strafzaak wegens het over treden van de exportbepalin gen. De speciale commissie wil weten via welke mantelorgani saties deze bedrijven aan Irak chemische stoffen hebben ver kocht, maar de bedrijven weige ren mee te werken. Volgens Ooms is ook de BVD niet bereid de commissie de no dige informatie te verschaffen. Hij is van mening dat ook de medewerking van het ministe rie van economische zaken te wensen over laat. In tegenstel ling tot Nederland is de Duitse regering de commissie buiten gewoon behulpzaam, al moet daar aan worden toegevoegd dat Duitse bedrijven op veel grotere schaal aan Irak hebben geleverd. Een van de grootste boosdoe ners in Duitsland is volgens Ooms de chemische fabriek van Karl Kolb. Ooms vindt het van groot belang het internationale clandestiene netwerk van Irak in kaart te brengen. Want an ders zou Irak het kunnen laten rusten tot de storm voorbij is om dan in de toekomst op nieuw de pogingen voort te zet ten kernwapens en gifgassen te vervaardigen. Irak zelf werkt niet mee aan het onderzoek, re den waarom de commissie zich tot de VN-lidstaten heeft ge wend. Wel geven de Irakezen volgens Ooms meestal de feiten toe als zij ermee worden gecon fronteerd. Belastingverdrag met VS biedt meer zekerheid voor ondernemer den haag anp Het nieuwe belastingverdrag dat Nederland gisteren in Was hington met de Verenigde Sta ten heeft gesloten, biedt Neder landse bedrijven en beleggers vanaf 1994 volgens het ministe rie van financiën meer zeker heid over de manier waarop zij door de Amerikaanse belasting dienst worden behandeld. Het verdrag vervangt een overeen komst uit 1948. Over de herziening van het verdrag is, met onderbrekingen, ruim tien jaar onderhandeld. Voor Nederland is het verdrag van groot belang omdat ons land behoort tot de grootste in vesteerders in de Verenigde Sta ten. De financiële betekenis voor Nederland is groot. In 1991 ont ving Nederland uit de VS bijna twee miljard gulden aan divi dend, ruim tien miljard gulden aan rente en voor circa 1,4 mil jard gulden aan royalty's. Zon der belastingverdrag zouden de VS hierover voor ongeveer vier miljard gulden aan bronheffin gen hebben ingehouden. Dat wordt onder de overeenkomst teruggebracht tot ongeveer 150 miljoen gulden. Het Nederlandse parlement moet het nieuwe verdrag nog bij goedkeuringswet bekrachti gen. De Amerikaanse Senaat moet ermee instemmen vóór ratificatie. Verwacht wordt dat dit in de loop van 1993 zijn be slag zal krijgen. AUTOKRAAN TRANSPORTEN De vakbonden op Curasao heb ben toestemming gekregen de vergaderingen van de Eilands raad bij te wonen. Voorwaarde is dat de vergaderingen niet worden verstoord. Dat is giste ren overeengekomen tussen vijf vakbondsvertegenwoordigers en gezaghebber Wilsoe. Het gesprek had plaats na tussenkomst van enkele leden van oppositiepartijen. De vak bondsleden waren gistermiddag opnieuw naar het stadscentrum Punda getrokken. Donderdag avond werd daar een door Wilsoe verboden demonstratie van vakbondsleden door de op roerpolitie uit elkaar geslagen. Dat gebeurde nadat de demon stranten een verbod om zich op de houden in het stadscentrum hadden genegeerd. Het conflict over de wel of niet toegestane aanwezigheid van de vakbonden bij de Ei- oen haag anp Drie maanden na de brand in pension Vogel in de Haagse Scheepmakersstraat waarbij elf mensen omkwamen, hebben de twintig daklozen die de ramp hebben overleefd, een nieuw pand. Gistermiddag werd een opgeknapt en brandveilig pen sion aan de Laan van Meerder- voort officieel geopend. Het vo rige pand werd door een van de bewoners in brand gestoken. Een dag van blijdschap en verdriet voor mevrouw Vogel, tante An voor de bewoners, en de bewoners. „Het is heerlijk om weer met z'n allen in een huis te wonen, maar het is wel heel erg verdrietig dat we elf mensen missen", zegt mevrouw Vogel, die door de bewoners 'ma Vogel' wordt genoemd. Zelf woont ze niet in het pension maar ze gaat wel dagelijks kij ken. Haar dochter beheert het logement. Het huis is beschikbaar ge steld door de gemeente Den Haag en kan twee jaar dienst doen als pension. Wat er daarna gebeurt, is nog niet bekend. Vo gel zit er niet mee. „Ik kan me niet voorstellen dat we er weer worden uitgezet." Een deel van de bewoners landsraad lijkt hiermee opge lost. De eis van de bonden dat enkele belastingverhogingen worden ingetrokken, is nog van kracht. Het is nog niet duidelijk hoe de bonden dit willen berei ken. Donderdagavond kwam het tot een confrontatie tussen en kele tientallen vakbondsleden en oproerpolitie in de stad. De bondsleden probeerden via di verse straten op het Wilhelmi- naplein waar de Eilandsraad vergadert, te komen, maar door blokkades en een politiekordon bleek dat niet mogelijk. Toen de bonden om tien uur niet reageerden op de somma tie om binnen twee minuten het centrum te verlaten, joeg de oproerpolitie met een kloppartij de bondsleden de stad uit. Om elf uur was heel Punda ont ruimd. Enkele personen raakten licht gewond bij de kloppartij en de politie hield vier flessen- en stenengooiers aan. gaat min of meer permanent wonen in het nieuwe pension. Anderen zullen na verloop van tijd weer gaan zwerven. Vergeleden met het vorige pand aan de Scheepmakers- straat is het nieuwe pension zeer luxe. Ruime, hoge kamers in plaats van bedompte kamer tjes. „We wonen nu op stand", schatert tante An. „Prachtig toch!" De meeste bewoners slapen met vijf mensen op een kamer. De spullen druppelen binnen. Bedden zijn er. evenals stoelen en banken. Beddegoed en handdoeken zijn er nog te wei nig. „We hopen dat wc dat ook nog krijgen. We zijn afhankelijk van wat mensen ons willen ge ven. Zelf hebben wc geen cent", zegt Vogel. Ondanks de brandmelders en de vluchtwegen is er nog steeds angst voor een nieuwe brand. Zo zag Vogel zich donderdag genoodzaakt een bewoner uit het pand te zetten. „Ze liep dronken door het huis met een sigaret in haar hand. Ik werd helemaal bang en dacht, dit kan niet. De bewoners moeten zich aan de regels houden, dat was in de Scheepmakersstraat zo en dat geldt hier ook", zegt ze. Torstein Hagen moet de raad van commissarissen van het Rotterdamse transportconcern Nedlloyd onmiddellijk verlaten. Dat hebben zijn collega's in die raad hem gisteren te verstaan gegeven. "De centrale onderne mingsraad (COR) had eerder op de dag al laten weten te willen onderzoeken of Hagen als com missaris kan worden geschorst. Nedlloyd-grootaandeelhou- der Hagen heeft volgens de toe zichthouders afspraken ge schonden die vóór zijn fel aan gevochten toetreden tot de raad op 1 oktober van dit jaar zijn gemaakt. De afspraken dateren al van 28 januari 1992. De Noor beschikt via de Noorse olie maatschappij DNO en zijn in vesteringsmaatschappij Marine Investments over een direct be lang van vijftien procent in Nedlloyd. Hagen, die van meet af aan zeer werd gewantrouwd door het bestuur van Nedlloyd en de COR, is er volgens de commis sarissen destijds mee akkoord gegaan gedurende de periode dat de Noor deel zou uitmaken van de raad noch zelf of via DNO vijandige acties te onder nemen tegen Nedlloyd. DNO en Hagen zouden er ook mee heb- tuurregime van Nedlloyd in hun geheel te aanvaarden. Ook zou zowel DNO als Ha gen de huidige strategie van Nedlloyd onderschrijven en hebben zij „blijk van vertrou wen gegeven in de raad van be stuur en de raad van commissa rissen van de vennootschap." Er zou ten slotte zijn afgesproken dat schending van deze afspra ken door DNO of Hagen moet leiden tot het onmiddellijk ver trek van de toegetreden com missaris. Hagen verraste deze week vriend en vijand. DNO, waarin Hagen het merendeel van zijn belang in Nedlloyd heeft onder gebracht, gaf een verklaring uit met het verzoek een buitenge wone algemene vergadering van aandeelhouders uit te schrijven. DNO wil in deze ver gadering een voorstel lanceren voor afschaffing van het struc tuurregime en voor wijziging van de statuten van Nedlloyd. Volgens de Noorse maatschap pij moet Nedlloyd een onderne ming worden naar Europees model, waarbij tweederde van de leden van de raad van com missarissen wordt benoemd door.de aandeelhouders en de rest door de werknemers. Rotterdam De Rotterdamse politiekorpschef R. Hessing (rechts) en zijn plaatsvervanger C. Ottevanger staan op het punt een deur in te rammen met een stormram. Beide heren openden gisteren officieel het 'oefenpand voor training beroepsvaardigheden' voor de politie. Met het oefenpand aan de Veilingweg heeft de Rotterdamse politie voor een landelijke primeur gezorgd. foto anp ed oudenaarden Het streven van de overheid dat de ver vuiler betaalt is loffelijk, maar kan vaak niet hard worden gemaakt. Dat bleek ook donderdag weer eens toen het ge rechtshof in Amsterdam het bedrijf Solvay Duphar vrijsprak voor het beta len van de sanering van de Volgermeer polder (140 miljoen gulden). Op deze stortplaats noordelijk van Amsterdam heeft het bedrijf in de jaren zestig tien duizend vaten giftig chemisch afval ge stort. Weer geen goede voorbode voor de totaal nog 155 zaken die de landsad vocaat op zijn bureau heeft liggen, waarmee bij elkaar één miljard gulden is gemoeid. En de laatste zullen dat ze ker niet zijn. den haag jan rozendaal In 1981, een jaar na 'Lekkerkerk', beloof de minister Ginjaar van milieuhygiëne dat er in 1991 geen gifbelten meer zou den zijn in Nederland. Maar het tegen deel is waar. Werden in 1981 vierduizend 'verdachte locaties' geteld, nu wordt re kening gehouden met meer dan een half miljoen vervuilde terreinen, waarvan er honderdduizend moeten worden gesa neerd. Het gaat om onder meer 234 gas fabrieksterreinen, 150 stortplaatsen, 1.200 autowrakterreinen, 25.000 bedrijfs terreinen en 60 kleiduivenschietterrei- nen (loodverontreiniging). Om dat alle maal schoon te maken zou honderd mil jard gulden nodig zijn. Het principe van de overheid is dat 'de vervuiler betaalt'. Maar in de praktijk komt daar vaak weinig van terecht. Twee maanden geleden schreef minister Al ders van milieu aan de Tweede Kamer dat in totaal 1.033 zaken in behandeling zijn genomen. Sinds 1982 zijn tegen de tweehonderd dagvaardingen uitgegaan, waarvan nog 155 zaken in een juridische procedure zijn verwikkeld. Daarmee is een bedrag gemoeid van één miljard. Maar het gaat moeizaam. In de afgelo pen twee jaar'zijn vier definitieve von nissen gewezen: drie keer werd een vor dering afgewezen (totaal drie miljoen gulden) en één zaak werd door de landsadvocaat gewonnen. Het ging om een veroordeling van bijna 1.4 miljoen gulden. In 1991 en 1992 kozen ministerie en aangeklaagde drie keer eieren voor hun geld en kwamen zij een schikking overeen: in Goes (Zeetex - 440.000 gul den), Noordhorn (Burgier - 100.000 gul den) en Diemen (Duphar - 15 miljoen). De 155 procedures die het ministerie van VROM op het moment heeft lopen, zijn verspreid over 113 gemeenten in alle provincies. Zuid-Holland en Gelderland (beide 25) komen het meest voor, ach tervolgd door Noord-Brabant (20), Overijssel (14) en Drenthe (13). Flevoland lijkt met twee zaken het schoonst. Elke procedure staat voor langdurig en ingewikkeld juridisch getouwtrek. In 1983 startte de staat de zaak tegen Dup> har, die het afgelopen donderdag voor het gerechtshof in Amsterdam verloor. En nog is de procedure niet afgewikkeld, want minister Alders heeft al gezegd dat de weg wordt vervolgd naar de Hoge Raad. Ln de stukken over de gifgrond dumping in Lekkerkerk zijn weer onder de rechter vandaan gehaald. Landsadvo caat cn het voor de storting verantwoor delijk gehouden bedrijf Wijnstekers pro beren een schikking overeen te komen. Een woordvoerster van het ministerie meldt enthousiast dat de meeste zaken zo worden afgedaan. Zij beschouwt dat maar als overwinningen voor de staat. „En dan komt het resultaat van afgeron de vonnissen er een 'stuk gunstiger uit te zien." Overzichten van hetzelfde ministerie temperen het enthousiasme: over de eerste tien maanden van dit jaar heeft VROM in totaal 750.000 gulden aan schikkingen ontvangen. In 1991 waren er helemaal geen inkomsten. 1993 zal een belangrijk jaar worden. Het valt te verwachten dat de diverse ge rechtshoven in zes zaken vonnis zullen wijzen. Verreweg de grootste zijn Shell Gouderak en Agrunol Groningen, die voor elk negentig miljoen gulden op de rol staan. Beide bedrijven zijn eerder door de rechtbank veroordeeld, maar hiertegen in beroep gegaan. En onge twijfeld zal. geheel in stijl, daarna de Ho ge Raad de knoop definitief moeten doorhakken. We schrijven dan 1994 of later. zeist ANP De op antroposofische leest geschoeide Triodosbank gaat nog eens 60 miljoen gulden investeren in windenergie. Samen met de pro vinciale elektriciteitsbedrijven voor Gelderland en Flevoland (PGEM) en Zeeland (Delta) wil de bank in Zeeland 29 windturbines bouwen met een gezamenlijk vermogen van 15 megawatt Verdere investeringen in windenergie zijn nog onzeker, omdat de exploi tanten het oneens zijn met de elektriciteitsmaatschappijen over de toekomstige terugleveringsvergoeding, aldus Triodos-directeur P. Blom. De idealistische bank in Zeist heeft de afgelopen jaren reeds 60 miljoen gulden in schone energie-opwekking geïnvesteerd. In 1991 werd in samenwerking met het PGEM een windmolenpark met 35 turbines geopend in Lelystad, destijds het grootste in Europa. Ver der zijn er windmolens gebouwd in Zeeland (28 turbines), Lau- wersoog (4 turbines) en Komwederzand (1 turbine), gezamenlijk goed voor een vermogen van 25 megawatt. Volgens Blom hebben deze projecten de meeste kinderziekten inmiddels overwonnen Het ligt in de bedoeling dat de windmolens zich over een periode van tien jaar laten terugverdienen. „Bij sommige projecten, zoals die in Lelystad, vergt het iets meer tijd. Maar in Zeeland, waar veel meer wind staat, halen we die planning wel", aldus Blom.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3