'Meerit globetrotters Vakantie voor velen primaire levensbehoefte Record Israël Pippa Pop-ins het eerste kinderhotel Toerisme 29 4MERDAC 19 DECEMBER 1992i± REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN procent in het afgelopen jaar. Het land staat daarmee nog al tijd op de vierde plaats, maar wordt nu op de voet gevolgd door België dat van 5 procent opklom naar 7 procent en in zijn opmars landen als Italië (5 procent), Groot-Brittannië (4 procent) en Zwitserland (even eens 4 procent) passeerde. Frankrijk blijft op de ranglijst van belangrijkste bestemmin gen de onbetwiste leider. Bijna een op de vier Nederlanders (21 procent) die naar het buiten land met vakantie gaan, kiest voor dit land (was 19 procent in 1984). Duitsland volgt met 13 procent (was 15 procent) op de tweede plaats en Oostenrijk is derde. Opvallend is de opmars van Oost-Europa: in 1984 nog maar 1 procent en in het afgelo pen jaar 4 procent. Al net zoveel als Amerika en Griekenland. De belangstelling voor de Spaanse Costa's is in tien jaar met de helft teruggelopen. Nederland op vakantie 4% ND-MID-ZD AMERIKA Naar het buitenland? Op 1 januari 1993 verandert dc controle aan de grenzen van Nederland en de F.G. Wat niet verandert is dat u zich in het buitenland altijd moet kunnen legitimeren Meer informaue vindt u in het gratis Douane Reistip Ticket dat voor u klaar ligt bij post kantoor en bibliotheek. U kunt ook tijdens kantooruren de BelastingTelefoon Douane bellen op 06-0143. Vraag het de Douane. Belastingdienst Douane déze speciale pagina te tlL ll%s plaatsen. Bel onze advertentie afdeling. Een recordaantal toeristen heeft in 1992 Israël bezocht. 1,7 mil joen mensen brachten dit jaar een bezoek aan de joodse staat, zo heeft de Israëlische minister van toerisme, Uzi Baram, ver klaard. Baram zei voor de radio te hopen dat volgend jaar twee miljoen mensen naar Israël zul len reizen. Veiligheidsproble men staan de joodse staat he laas niet toe zijn potentieel op toeristische gebied volledig te benutten, aldus de minister. De intifada, de Palestijnse volksopstand in de door Israël bezette gebieden, en de Golf oorlog, bezorgden het toerisme de afgelopen jaren zware klap pen. In 1987, het jaar dat de Pa lestijnse opstand tegen het Is raëlische bestuur uitbrak, kwam anderhalf miljoen toeristen naar Israël. In 1988 daalde dat cijfer tot 1,3 miljoen en in 1991 tot 1,1 miljoen. In 1989 en 1990 was er telkens sprake van een lichte opleving. Nieuw visum tarief India India heeft nieuwe visumtarie ven vastgesteld. Voor een toeris tenvisum, dat een maand geldig blijft, moet 10 gulden worden betaald. Een toeristenvisum van zes maanden kost 50 gulden en wie een jaar lang in India wenst te blijven, betaalt 100 gulden. De service-charge voor mensen die de visa afhalen aan de Am bassade van India. Buitenrust- weg 2, 2517 KD in Den Haag, bedraagt 5 gulden. Voor per post aangevraagde visa dienen verzendkosten te worden afge dragen. Info: Indiaas Verkeersbu reau, Rokin 9-15, 1015 KK Am sterdam, telefoon 020- 620 89 91. IEISBERICHTEN Vakantiebeurs verwacht recordbezoek De organisatoren van de Vakan tiebeurs, die van 13 tot en met 17 januari in de Jaarbeurshallen te Utrecht zal worden gehou den, verwachten een recor daantal bezoekers. Kwamen er op de laatste beurs 138.549 mensen een kijkje nemen (ook een record), nu wordt er reke ning mee gehouden dat er om en nabij de 150.000 toegangs kaartjes zullen worden ver kocht. Ook het aantal exposan ten is ongekend hoog: ruim 900, een stijging van tien procent ten opzichte van de beurs van 1992. Uit een onderzoek is overigens gebleken dat ruim de helft van de bezoekers zijn vakantiebe stemming al heeft bepaald. Bij na driekwart bezoekt alleen de Vakantiebeurs en gaat niet naar andere gelijksoortige exposities. De gemiddelde leertijd van de beursgangers is 35 jaar ze ko men zo goed als allemaal uit een gebied met een straal van 63 kilometer rondom Utrecht. ANWB-sneeuwlijn Ook deze winter verstrekt de ANWB via de telefoon weer in formatie over sneeuwcondities en weersverwachtingen in de wintersportgebieden. Op de Sneeuwlijn (06 - 9623) worden sneeuwhoogtes, weersomstan digheden, langlaufmogelijkhe- den en datum van de laatste sneeuwval gegeven van ruim 175 dorpen in 12 Europese lan den. Ook wordt de moeilijk heidsgraad van de pistes ge meld, de prijs van de skipas en het aantal kilometers aan ge spoorde Loipen. Nieuw dit jaar is een 'weekend advies' voor skimogelijkheden in de Ardennen en de Duitse middelgebergten. Hou er wel rekening mee dat de gespreks kosten per minuut ongeveer 75 cent bedragen en dat het even kan duren alvorens de compu ter laat horen welk nummer voor dat ene bepaalde dorp moet worden gedraaid. Wie dat wil voorkomen kan de folder met alle nummers afhalen bij de ANWB-kantoren. Overigens staan de sneeuwhoogtes even eens vermeld in het teletekst- programma: pagina's 747 tot en met 750. Forse boete voor lege benzinetank Wie in Duitsland, Oostenrijk of Zwitserland zijn wagen op een vluchtstrook parkeert omdat de bezinetank leeg is, riskeert een flinke boete. De vluchtstrook mag alleen worden gebruikt voor noodgevallen ontstaan door overmacht. Volgens de po litie is daarvan in het geval van brandstofgebrek geen sprake omdat zoiets kan worden voor zien. Belangstelling Spanje bijna gehalveerd Na Londen plannen voor vestigingen in New York en Brussel tathe Kruse poppen lordt langezamerhand een traditie: de speciale expositie die in de trstvakantie wordt gehouden in het Kathe Kruse-poppenmusuem Den Helder. Naast de 300 poppen omvattende collectie is vanaf december ook een tentoonstelling te zien met Roodkapje als jiddelpunt. Daarin wordt onder meer aandacht besteed aan de trschillende versies van het beroemde sprookje. Uiteraard is de lolf aanwezig om de expositie enige couleur locale te verschaffen, jjfo: 0 22 30 - 1 67 04. lordaanwandeling Ze is 37 keer op televisie ge weest, wereldwijd. Haar foto heeft de krant gehaald in talloze landen, van Canada tot Hong kong. De Financial Times, het lijfblad van de Britse zakenman, plaatste het artikel over haar zelfs op de voorpagina. Pippa Deakin (27) is sinds een klein jaar de eigenares van een hotel in Londen. Haar hotel heeft geen geüniformeerde portiers, gerenommeerde koks of be roemde gasten. Wat het echter uniek maakt, is de leeftijd van de gasten.'Pippa Pop-ins is 's werelds eerste hotel voor kinde ren. Dure auto's De facade van het het drie ver diepingen hoge huis in Fulham (Londen) is geel geschilderd, maar het hotel is ook te herken nen aan de dure auto's op de kleine parkeerplaats. Als wij aankomen, stapt een hoogge hakte dame juist uit de Audi Quattro, en troont haar peuter naar de voordeur. In de hal neemt ze afscheid van de dreu mes, terwijl ze achteloos tot de receptioniste spreekt: „O, ja, volgende week, als ik weer naar New York ga, neem ik Christop her een keertje mee. Dan komt hij dus niet". Voor globetrottende Britten is Pippa Pop-ins een uitkomst. Een paar daagjes naar Parijs? Even op en neer naar de States? Napels zien, en dan pas ster ven? Naast het hondenasiel is er nu ook een kinderhotel. Sinds de opening in januari hebben er zo'n 3500 kinderen gelogeerd, en als we het personeel mogen geloven, zijn die niets te kort gekomen. Voor zover de kinde ren in Londen op school zitten, worden ze daar door het hotel personeel naartoe gebracht. En wie niet de school wenst te fre quenteren, kan met het hotel personeel in een taxi naar mu- De hoteldirecteur zelve vertelt de kinderen een verhaaltje voor het sla pen gaan. foto cpd seum, park, of gewoon MacDo- nalds. Gevarieerde vraag Met een bezettingsgraad van 85 procent behoort Pippa Pop-ins tot de beter lopende hotels in Londen. „We krijgen kinderen van diplomaten, Hollywood-ac- trices die een paar dagen in Londen zijn, toeristen en ge woon Londenaars die een avond uit willen", zegt Pippa Deakin. „Dit hotel voorziet in een heel gevarieerde vraag". Pippa Deakin is de dochter van ondernemende ouders. Haar vader ging als belegger door het leven, haar moeder organiseer de ski-vakanties. Het idee voor het hotel kreeg ze zo'n zes jaar geleden. Ze omschrijft zichzelf als 'directrice en eigenaresse', maar is ook niet te beroerd om haar gasten eert verhaaltje voor te lezen wanneer het bedtijd is. De kind-vriendelijkheid van het hotel staat voorop. Haar personeel heeft zij met grote zorg uitgekozen, en een van de verzorgsters kan zich zelfs laten voorslaan op erva ring als nanny in het paleis van prinses Fergie. Als het GAK op belt om te informeren naar een tweetal sollicitanten die het ge stuurd had, zegt Pippa door de telefoon: „We hebben Cathy ge nomen: ze was zo lief met de kinderen. Liz was ook prima, maar zij was meer het type dat bij Caladonian Airways stewar dess is". Eigen maaltijd Het pand aan Fulham Road is gehuurd, maar ruim 50.000 pond (anderhalve ton) is be steed aan decoratie en inrich ting. De slaapkamers liggen be zaaid met teddyberen en ande re pluche-achtige, terwijl er in de keuken een fornuis is waarop de gastjes hun eigen maaltijd mogen bereiden. En vanzelf sprekend zijn er twee porselei nen serviezen - Peter Rabbit voor de lunch, Winnie the Pooh voor het avondeten. De prijzen zijn redelijk. Voor een kina moeten de ouders 25 pond (65 gulden) per nacht be talen (30 pond in het weekein de), waarvoor thee met gebak, avondeten, overnachting en ontbijt worden geboden. Gezien de vraagprijs van de moderne babysitter in Londen (3 pond per uur), is het succes van Pippa Pop-ins niet verbazingwekkend. Vanwege de hoge aanloopkos ten verwacht Pippa Deakin pas over vijf jaar uit de rode cijfers te zullen komen. Ze heeft 20.000 pond, moeizaam bijeenge- spaard van een onderwijzerssa laris, in de onderneming gesto ken en voorts 120.000 pond ge leend. Merknaam Haar doel is echter om van Pip pa Pop-ins een merknaam te maken, die wereldwijd borg staat voor kwaliteit. De naam van het hotel verraadt het werk van een gerenommeerde tekst schrijver, maar is in werkelijk heid aan het brein van Pippa zelf ontsproten. 'Pippa Pop-ins' is de samentrekking van haar eigen voornaam en de achter naam van Mary Poppins, de nanny in de beroemde kinder musical. Het streepje tussen 'Pop' en 'ins' nodigt kinderen uit even binnen te wippen (to pop in). „Ik denk dat ik een gat in de markt heb gevonden", zegt Pip pa Deakin in haar piepkleine kantoortje op de bovenste ver dieping van het hotel. „De be langstelling is zo overweldigend geweest, dat ik volgend jaar een soortgelijk kinderhotel in New York open. De voorbereidingen daarvoor zijn al getroffen. Het jaar daarop komt er ook een Pippa Pop-ins in Brussel". de meest bezongen buurt van Nederland, de-Amsterdamse Jor- heeft de VW een nieuwe wandeling uitgezet. Een wandeling uitgebreid wordt beschreven in een boekje dat onder meer ver is bij de Amsterdamse WV-kantoren. De boekjes, inclu- .L.v.apbare plattegrond, kosten 2,75. telefoon 06-340 34 066 (50 cent per minuut). bt en met 21 februari wordt door de VW van Utrecht elke zater- jag een busrondrit georganiseerd langs een groot aantal panden "ie door de beroemde architect zijn ontworpen. Onder meer be- bekt men onder leiding van een gids het Rietveld-Schröderhuis. literaard bestaat ook de mogelijkheid na afloop van de trip de lietveld-tentoonstelling in het Centraal Museum te bekijken. De bcht begint Om 11.30 uur bij het VW-kantoor in Utrecht (Smakke- iarsveld) en eindigt omstreeks 13.30 bij het Centraal Museum, nfo: 0 30 - 33 15 44. huurvilla's in Toscane flaast reisorganisaties als Europa Exclusief (Vrij Uit) en Panta Terra fi Amsterdam, verhuurt nu ook het in Alkmaar gevestigde Cuendet uxueuze villa's, appartementen, landhuizen en kasteeltjes in onder heer Toscane, Umbrië, de omgeving van Rome, Sicilië en Sardinië. j)e van origine Zwitsers/Italiaanse organisatie heeft voor 1993 een |ik, 300 pagina's tellend boekwerk op de markt gebracht met daar- ti een nauwkeurige omschrijving van meer dan 1300 verschillende lecommodaties. De huurprijzen lopen sterk uiteen. Er is al een flat- e van 573 gulden per week, maar wie iets exclusievers wenst, kan foor ruim 11.000 gulden ook zeven dagen in een kasteel verblijven, be brochure kost 14 gulden en wordt op aanvraag toegestuurd, info: Cuendet Holland, Nassaulaan 9,1815 GG Alkmaar, telefoon >72 - 152241. Seniorendagen 1993 hij alle WV-kantoren in Nederland ligt vanaf 10 december de krant Toeristisch Nederland' met daarin uitgebreide informatie over de ierste Nationale Seniorendagen die volgend jaar in de laatste drie veekeinden van april in De Efteling te Kaatsheuvel zullen worden jehouden. Voor een prijs 55,00) is een speciaal arrangement sa- nengesteld met daarin onder meer begrepen de toegang tot zowel iet attractiepark als een informatiebeurs. nfo: 023 - 324036. Vakantie neemt bij Nederlanders op de ranglijst van pri maire levensbehoeften de vierde plaats in. Alleen voed sel, kleding en schoeisel worden als nog belangrijker be schouwd. Dat heeft een on derzoek van het NIPO uitge wezen. Zaken als auto's, meubels, boeken, buitenshuis eten en film- en fotoapparatuur zijn volgens de Neder landse bevolking van minder belang. hotelgids 1993 lu al verkrijgbaar: de Zwitserse hotelgids voor het jaar 1993 met laarin gegevens (inclusief de prijzen) van ongeveer 3.000 bedrijven de Confederation Helvetica. Ook bevat de gids een overzicht van Yn 300 restaurants met hun specialiteiten en wordt bij elke ge- neentenaam de hoogte van de plaats vermeld plus het adres, het :lefoon- en faxnummer en de openingstijden van de VW. De ho- ïlgids is aan te vragen bij het Zwitsers Verkeersbureau, telefoon 20 - 6 22 20 36 (folderlijn). Dat de vakantie bijna niet meer valt weg te denken uit het be stedingspatroon van de meeste Nederlanders blijkt tevens uit het feit dat in het seizoen 1991/1992 ruim 68 procent met vakantie is geweest. Tien jaar geleden, in 1982/1983 was dat nog maar 55 procent. Ook het aantal vakanties stijgt. Ging de Nederlandse toerist in 1983 ge middeld 1,35 keer per jaar op stap: voor 1992 zal dat getal uit komen op 1,56. De gemiddelde vakantieduur is na een 'dip' in de jaren 1988 tot en met 1990 weer aan het stijgen. Duurde een va kantie in 1983 nog ruim twee weken (14,3 dagen) in het af gelopen jaar was dat cijfer ge daald tot 13,4 dagen nadat het in 1990 zelfs op 13 had gestaan. De oorzaak van die terugloop is terug te vinden bij de sterke stij ging van het aantal korte vakan ties. Stedentrips van drie, vier dagen worden bij voorbeeld steeds populairder en ook het 'weekje wintersport' reduceerde de gemiddelde vakantieduur enigszins. Veer laten Voor die wintersporters is Oos tenrijk de belangrijkste bestem ming. Niettemin moest het land in vergelijking met tien jaar ge leden een flinke veer laten. Ging in 1984 nog 14 procent van alle Nederlandse toeristen naar Ti- rol en wijde omgeving in het afgelopen jaar was dat percen tage gedaald tot 10 na in 1991 zelfs op 9 te hebben gestaan. Die terugval is vooral te wijten aan de verminderde interesse in Oostenrijk als zomervakantie bestemming. Een nog grotere terugval dan Oostenrijk maakte Spanje door: van 15 procent in 1984 naar 8 Auto Het aantal buitenlandse vakan ties van Nederlanders boven de 18 jaar bedroeg in 1992 5.678.000; ruim 3 miljoen (3.283.000) werd in eigen land doorgebracht en 3.812.000 mensen gingen helemaal niet met vakantie. De meeste vakan ties worden nog altijd zelf gere geld (53 procent), maar de rest (47 procent) laat zijn reis sa menstellen en uitvoeren door een touroperator. In 1983 be droeg dat percentage nog slechts 34 procent. De auto ten slotte is nog altijd het belangrijkste vakantiever- voermiddel (55 procent van de Nederlandse toeristen maakt er gebruik van). Het vliegtuig staat met 24 procent op de tweede plaats en de bus met 10 procent op de derde. De interesse voor dat laatste transport loopt overi gens enigszins terug. De trein handhaaft zich al jarenlang op 5 a 6 procent.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29