Het zwarte schaap van Alphense Boys De frustratie van Marcel Valk Sport ZATERDAG 19 DECEMBER 1992 Marcel Valk is een be genadigd voetballer. Dat (h) erkennen vrijwel alle trainers die intussen met de Hazerswoudenaar (ex- UVS, RCL en Roodenburg) te maken hebben gehad. Maar tevens wordt de spe ler van eerste divisie club ADO Den Haag afgeschil derd als het 'moeilijkste' jongetje van de klas. Zeker door zijn huidige oefen- meester, Nol de Ruiter, met wie hij dit seizoen al enkele malen in botsing is gekomen. Een portret van een 'stille' jongen die op het veld perfectie na streeft en mede daarom, gewild of ongewild, nog al eens in botsing komt met zijn omgeving. Sinds kort is penning meester Rien Timmer on gewenst persoon bij AJp- hense Boys. De ledenver gadering van de club veegde de begroting van de penningmeester ad in terim van tafel. Niet om dat de begroting inhoude lijk niet deugde, maar om dat men zijn gezag niet meer pikte. Het voltallige bestuur vond dat genoeg reden om af te treden in een emotionele vergade ring. Timmer komt tot de conclusie dat de saamho righeid bij de voetbalclub momenteel jammer ge noeg ver te zoeken is. „De mensen realiseren zich absoluut niet dat de club er goed voorstaat." Het gedwongen afscheid van penningmeester Rien Timmer Het zwarte schaap van Alphen se Boys. Zo mag je Rien Tim mer, de in het dagelijkse leven nijvere manager bij JBM, best noemen. De 49-jarige Alphe- naar is nooit echt opgenomen in de familie van de Alphense voetbalhoofdklasser. Ondanks zijn inzet en onmiskenbaar gro te inbreng heeft de penning meester ad interim bij anderen dan selectieleden altijd weer standen opgeroepen. „Wat ze tegen me hebben? Voor mij is het slechts gissen naar de oor zaak. Ik weet al heel lang dat ik in sommige hoeken tegenstan ders heb. Maar een persoonlijke confrontatie heb ik nog nooit gehad. Wel ben ik iemand die zich waarschijnlijk te dominant voor Boys-begrippen heeft op gesteld", zegt hij zelf. Sinds maandag weet Timmer dat hij 'persona non grata' is bij de Alphense club. De ledenver gadering keurde de begroting van de penningmeester ad inte rim niet op technische gronden, maar om persoonlijke redenen af, hetgeen voor het voltallige bestuur aanleiding was om af te treden. „Er is op de man en niet op de bal gespeeld", beseft de nu demissionaire schatkistbe waarder. Die zich een ander af scheid want dat wordt het van de roodwitten kan voorstel len. Kwaad bloed Met het terugtreden van het be stuur lieten vele (oud-)leden hun tranen de vrije loop. De emotionele taferelen waren wel te verklaren, want Alphense Boys heeft nu eenmaal een tra ditie opgebouwd, waarin altijd wel plaats was voor sentimen ten. De koele zakelijkheid waar mee de club de laatste jaren in Rien Timmer: „Er is op de toenemende mate omgeven wordt, heeft kwaad bloed gezet. Timmer, die zich op financieel gebied een omstreden faam verworven heeft, is daarvan het slachtoffer geworden. Naar ge leverde prestaties werd niet ge keken. Tijdens de jaarvergadering en de maanden die daaraan vooraf gingen werd steeds duidelijker dat een aantal leden zijn gezag niet langer pikte. „Ik heb nu vijf jaar van alles en nog wat bij Alphense Boys gedaan. Ik heb diverse keren overwogen om te stoppen. Steeds liet ik me over halen om door te gaan. Kijk, mijn incasseringsvermogen is groot, maar als alles zich op blijft stapelen, is de maat een keer vol. Dat was nu. Op de ver gadering had ik na een half uur al in de galen dat het die avond niet goed zou gaan. Er werden personen beschadigd, soms op de meest onfatsoenlijke manier. Ik knapte al af op het dat de integriteit vari een meest respectabele mens ik ken, Aad Plompen, in twijfel werd getrokken. Nu verwijt ik me zelf dat ik toen al niet ben opgestapt. De trend was im mers al gezet." Als Timmer de vergadering verder de revue laat passeren, komt hij tot de conclusie dat de saamhorigheid bij de Alphense club momenteel ver te zoeken is. „Met een begroting dien je een plan in dat je als bestuur nastreeft. Daar zat ook het idee van een sponsorloop, een col lectief gebeuren, in. Dat zou twintigduizend gulden kunnen opleveren. Zoiets komt niet van de grond omdat er argwaan heerst over de besteding van dat geld. Het financiële gebeu ren gaat de hele club aan. Maar het missen van dergelijke in komsten slaat wel een gat in je begroting." Het tegengas werd onder lei ding van oud-penningmeester Gert Lekx vol gegeven toen de bestedingspot (75.000 gulden) van de selectie aan de orde kwam. Timmer, al lang op zijn ziel getrapt, nam niet eens meer de moeite om volledige tekst en uitleg te geven. „De mensen re aliseren zich absoluut niet dat Alphense Boys er zo goed voor staat. Door het opgebouwde sponsorcircuit kunnen we met een minimale inzet het maxi male resultaat behalen. Elke an der amateurtopper heeft ander half tot twee ton nodig om zich met ons te kunnen meten. En dan nog heeft men de moed om kritiek uit te oefenen. Dan hoeft het voor mij niet meer." Guerrilla De penningmeester, die eerder in het jaar al zijn post als team manager moesf inleveren na de ontstane opwinding omtrent het bekend worden van betalin gen van reiskosten aan spelers hetgeen bij de leden van de Alphense club destijds totaal onbekend was ontweek met opzet de gestelde vragen. „Ik had er absoluut geen zin meer in en heb de boel bewust opge blazen. Je hebt hier te maken met een guerrilla die gewoon door gaat. Het gebeurt allemaal achter je rug om en dat verlies je altijd. Ik denk dat ik de begro ting er door had kunnen krij gen. Niemand is namelijk in staat een andere en betere te maken. Maar ik vond dat ik bij deze club niets meer te zoeken had." De vergadering ging niet ac- coord met de begroting en het bestuur hield zich aan de vooraf gemaakte afspraak: en masse aftreden. Waardoor Alphense Boys momenteel in een impas- goede diensten een doorbraak moet zien te bewerkstelligen. „Ik heb respect voor mijn colle ga's dat ze op hun standpunt zijn blijven staan. Ik ben ook blij dat ik samen met anderen mee heb mogen werken aan het Alp hense Boys van vandaag. Als je mij dat kwalijk neemt, houdt het op. Er zijn nu eenmaal mensen nodig die de lijnen uit zetten. Kritiek? Best, maar wel opbouwend en vooral eerlijk. Hel valt voor veel mensen van daag aan de dag echter niet mee om het eigenbelang onder geschikt te maken aan het club belang. Alphense Boys moet eens een échte club worden. Dan hoeft niemand, zoals nu gebeurd is, ordinair te hande len." Diegenen die de mens Marcel Valk kennen, noemen hem ver legen en introvert. Een stille, die echter op het voetbalveld een complete gedaanteverwisseling ondergaat. Dan treedt hij juist op de voorgrond en streeft hij perfectie na. Alles wat ietsje minder is, is niet goed genoeg voor Valk. Dan uit hij zich ver baal, voornamelijk ten opzichte van de scheidsrechter. Het 'ge zeur' heeft Valk veel schorsin gen gekost. De trainers die de 25-jarige Hazerswoudenaar onder hun hoede hebben gehad zijn eensluidend in hun oordeel over de technische kwaliteiten van Valk. Laurens Mouter (RCL, 1986/'87): „Hij was de beste voetballer, klaar uit." Ruud de Groot (UVS, 1988-1990): „In het laatste seizoen speelde hij fan tastisch. Toen verdiende hij op basis van zijn prestaties een profcontract." Co Adriaanse (FC Den Haag, 1990-1992): „Valk was de beste voetballer die ik bij Den Haag had." Zijn huidige trainer bij ADO Den Haag, Nol de Ruiter, vindt Valk 'een goede voetballer, die echter vaak vreemd doet'. Dat laatste heeft dit seizoen veel conflicten veroorzaakt. Daar waar Valk voorheen met de re gelmaat van de klok het met de scheidsrechter aan de stok had, botst hij dit seizoen om de ha verklap met de trainer. Afgezien van het feit dat Valk in zijn jon ge jaren bij Roodenburg een tactisch meningsverschil had met de toenmalige trainer Harrie Talsma, heeft hij nog niet eerder problemen gehad met de technische leiding. Mouter, De Groot en Adriaanse zeggen een goed en prettig contact met Valk te hebben gehad. Met De Ruiter en diens assistent Wotte is daarvan geenszins sprake. De oor zaak van de troebele ver standhouding ligt in het voorbije seizoen. Den Haag degradeerde uit de eredivi sie. Eén van de hoofdredenen was het schrikbarend hoge aan tal schorsingen dat de selectie opliep. Direct na zijn aanstel ling als trainer van Den Haag, merkte De Ruiter op dat zijn eerste doel het aanscherpen van de discipline zou zijn. Marcel V;ik heeft het moeten voelen. In de voorbereiding werd hij al op zijn nummer ge zet door de hoofdtrainer, en sindsdien is de relatie tussen Valk en De Ruiter verslechterd. De Ruiter hecht grote waarde aan orde, en dat is begrijpelijk. Valk voelt zich echter het 'pis paaltje'. Bovendien, zijnde een perfectionist, kropte Valk veel frustraties in de loop van dit sei zoen op. De degradatie vrat aan hem, de matige prestaties van hem en van het elftal aan het begin van dit seizoen zaten hem verschrikkelijk dwars. Valk weet van zich zelf dat hij de capaci teiten heeft om bij een topclub te spelen. De realiteit is dat hij in de kwaliteitsarme eerste divi sie speelt. De frustraties reageerde Valk af tijdens de wedstrijden en de trainingen. Vorige week buffelde hij ploeggenoot Hermes onderuit, en dat kostte hem een schorsing tot 4 januari. Zelf zegt Valk dat er op hem wordt gelet, en dat er bij Den Haag slechts enkelen de mouwen opstro pen. Een overtreding valt volgens hem al snel op, en zeker als hij de dader is. Een speler die het lot van Valk aantrekt is teamgenoot Cor Lems, net als Valk iemand met een besmette reputatie. Lems: „Ik zie veel overeen komsten tussen Marcel en mij. Ik heb ook een zo'n periode ge had. Dat was een jaar of tien ge leden bij DS. Toen dacht ook ie dereen dat ik dwaas was. Het is allemaal frustratie. Hij heeft nu geen vaste plaats, hij wordt door het elftal geslingerd." Lems vertrok destijds uit Neder land, en ging gedurende een half jaar met 'opfrisverlof naar het Engelse Ipswich Town. Valk heeft zelf altijd wel in de gaten gehad wanneer hij het te bont had gemaakt. Zoals bij UVS. In het jaar (1989) dat de Leidse club uit de hoofdklasse degradeerde, miste Valk elf wedstrijden door schorsingen. De Groot: „Hij was toen heel moeilijk in het gareel te hou den. Op een bepaald moment ging-ie zelfs de scheidsrechter achterna. Dat werd te gek. Na tuurlijk heb ik veel met hem ge praat, maar hij is er zelf achter gekomen dat hij verkeerd bezig was. Daarna is het de goede kant met hem opgegaan. Als je hem lekker z'n gang laat gaan. rendeert hij het best. Het ver baast me wel een beetje dat hij in zijn oude fout is vervallen Jammer." Valk heeft ook nu de hand in eigen boezem gestoken en wil graag wat aan zijn gedrag doen Hij bezocht zelfs tot drie keer toe sportpsycholoog Peter Blitz, op aanraden van De R_uiter Blitz legde de nadruk op het verleggen van de acceptatie grens en het reguleren van de agressie. De psycholoog zag Valk vooruitgang boeken, maar betreurt het ten zeerste dat zijn cliënt andermaal over de schreef is gegaan. Hij neemt het De Ruiter ook kwalijk dat hij heeft gezegd dat de behande ling niet heeft mogen baten. „Dit is een stap achteruit, want we gingen de goede kant op", zegt Blitz. De vraag is of er nog wel toe komst is voor Marcel Valk bij ADO Den Haag. De Groot denkt van wel. „Dat komt allemaal echt wel goed, geloof me. Het verhaal dat hij zijn contract moet inleveren is geleuter, ik denk eerlijk gezegd dat Valk langer bij Den Haag zal zitten dan De Ruiter." Mocht het echt nog mis gaan. en mocht Valk aan het einde van dit seizoen zonder club zit ten, dan heeft Mouter nog een raad voor hem. „Dan moet hij zich als amateur bij Ajax aan melden. Ik denk dat Den Haag al een beetje gewoon voor hem is geworden. Bij Ajax krijgt hij een nieuwe uitdaging en daar houdt hij zijn mond wel." ACHTERGROND LEIDEN AD VAN KAAM De positieve uitstraling van Regilio Tuur Boksen mag weer in Nederland. Die con clusie lijkt gerechtvaardigd na de triomfen van een paar Oranje-pugilisten op de Olympische Spelen van Barcelona en, re center nog, het met veel tam-tam omgeven gevecht van Regilio Tuur om de Europese titel tegen de Fransman Jacobin Yoma. De sympathiekeOrhan Delibas, de beschaafde Arnold Vanderlijde en de enthousiasteReg\- lip Tuur zagen in tijdsbestek van een paar maanden kans om het imago van het bok sen flink op te poetsen. En dat was, voor wat betreft deze sport dan, hard nodig ook. Want rokerige zaaltjes, louche figuren, cri minele sujetten en boksers van een beden kelijk soort allooi bepaalden toch lange tijd het beeld van de sport die al werd bedreven tijdens de spelen in het oude Griekenland. Partijen verkopen, het publiek belazeren, het hoorde er klaarblijkelijk gewoon bij en dan hebben we het hier nog niet eens over al het nodeloze bloed dat er vloeide of de keer op keer blunderende juryleden bij bij voorbeeld de Olympische Spelen. En sinds de dagen van Cassius Clay, toen bij wijze van spreken de hele wereld tot diep in de nacht aan de beeldbuis zat gekluisterd om de befaamde 'shuffle' te aanschouwen, is er van de overkant van de grote plas ook wei nig bemoedigends te vernemen. Don King, Mike Tyson: het zijn niet meteen namen die men associeert met liefdadige instellingen. Eerder met penitiaire inrich tingen waar de één, de excentrieke manager met het windhooskapsel, lange tijd verbleef en de ander, de man met de snelste vuisten ter wereld, nu voor een flinke periode zijn zonden mag overdenken. Nee, de handel en wandel van dat duo heet weinig verheffend te zijn en gewild of ongewild straalde de voortdurende stroom van negatieve publi citeit waarvoor dit tweetal gedurende jaren zorgde ook af op de bokssport in zijn alge meenheid. Prima derhalve voor het boksen dat er nu Boksen stond recentelijk ter discussie waar het ging of deze sport gehand haafd moest worden op de Olympische Spelen. Intussen heeft het IOC een be slissing genomen die positief uitviel voorde pugilisten. Ook in Nederland zijn er duidelijke signalen dat het boksen zich weer In goede zin ontwikkelt. Lange tijd werd het beeld toch vooral bepaald door randfiguren, rokerige tenten en rare praktijken. Mannen als Vanderlijde, Tuur en Delibas zorgden evenwel voor een opmerkelijke stoot in de goede richting. Al blijft het voorlopig nog balanceren op een dunne draad. weer jongens zijn als Vanderlijde en Tuur En Frank Bruno natuurlijk, de Britse gentle- man-zwaargewicht die net als 'onze' Arnold alles in zich heeft om in aanmerking te ko men voor het predikaat: de ideale schoon zoon. Ze zien er goed uit, denken na, spre ken met meer dan twee woorden en verko pen bovenal de sport als betrof het hier niet een keiharde en genadeloze tweestrijd maar als zou het gaan om een veredelde vorm van communicatie tussen twee fijnbesnaar de atleten. Feitelijk horen die twee niet in de ring thuis, want wie gunt dat stel nu een paar linkse hoeken in de nierstreek en de nodige rechtse opstoten tegen de kin. Een beetje teddybeer koester je. Die sla je toch Maar de man die de laatste tijd verreweg de beste reclame voor het boksen heeft ge maakt, is zonder twijfel Regilio Tuur. Prach tig ventje met een schitterend verhaal en een aanstekelijk enthousiasme. Mooi neer gezet in Studio Sport door Mart Smeets als de kleine Hollander van Surinaamse af komst in New York. Trainen, trainen en nog eens trainen, dat was de story van Tuurtje uit Hoogvliet. Een beetje heimwee naar huis en haard, dat wel. Maar bezeten van de gedachte om eerst de beste van Europa en ooit de allersterkste van de wereld te wor den. Dus weg met die spruitjeslucht en rammen op die zandzak. Vervolgens kwam hij in hoogst eigen per soon naar Ahoy'. Romario de Souza Faria ringside naast Peter Post. Daarachter de voltallige selectie van Feyenoord en ruim 7000 gewone stervelingen daar weer om heen. De crème de la crème van Studio Sport voor de microfoons (Reitsma, Smeets, De Vos) en de verzamelde pers op volle sterkte. Inclusief Hans van Wissen van de Volkskrant, het ochtendblad dat niet ge woon is om veel boksnieuws in zijn kolom men te stoppen en dat zelfs zijn meest kriti sche scribent enkele positieve kanttekenin gen bij Tuurs optreden zag zetten. Kortom. Tuur won niet alleen op overtuigende wijze van de taaie Fransman Yoma, Tuur won ook voor zijn sport. Zoals hij dal in Seoul al eerder had gedaan door op de Spelen de re gerende wereldkampioen Ray Mercer in één verbluffende klap te vellen. Een dag later, in de Vijf Uur Show, deed Tuur het nog eens dunnetjes over. Hij ont popte zich in dat vooral door huisvrouwen t bekeken tv-programma als een lieve jon gen, goed voor zijn moeder en gek op ge wone Hollandse kost. Niet alleen binnen, maar dus ook buiten de ring een groot am bassadeur. De kerstdagen thuis en dan te rug naar het keiharde New York. Want het doel is heilig en dat doel is de wereldtitel Heel Nederland intussen gunt Regilio Tuur die kroon. Weer een dag later staat in de krant dat oud-profbokser Maik Krol is doodgeschoten na een ruzie om een handeltje in auto's. En dat Riddick Bowe, de man die Evander Holyfield onttroonde als wereldkampioen in het zwaargewicht, uit onvrede over het beleid van de World Boxing Council zijn kampioensgordel in de prullebak heeft ge gooid. Okay, daar gaan we weer Regilio Tuur is voor Nederlaiid de ideale ambassadeur van het boksen. Marcel Valk gaat over de knie bij Johan de Koek van FC Utrecht. De Hazerwoudenaar eredivisie spelen. FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27