'Ik ben een straatvechter geworden' Sport Lauritzen naar Priem ZATERDAG 19 DECEMBER 1992 25 ROB ONDERWATER SPORT OP TV 10 00-12 00 Sportnet: Motor: 11 00-12 00 EURO. Triathlon Vegas 11 00-13 05 Did 1: Sport Ext nistoernooi in Tokyo. 12 00-12 30 Sportnet: World C 1Gra 12 30-13 00 Sportnet. Amenc magazine 13 00-14 00 Sportnet: Autosp Grand Prix van Phoenix 14 00-16 30 Sportnet: Golf: A Cup. derde dag 14 00-17 00BRT2. Wielrenni 16 30-17 00 Sportnet: Auto- e 16 55-18.40 BBC 2: Snooker. Grand Prix in Reading. 17 00-18.50 Sportnet. Honkb. gue, playoffs. 5 Did 1Sportschau 18 50-19 50 Sportne sport, rallycro 9 50-22.00 Sportnet Brazil antos FC-Portuguesa Deep. 0.00-22 00 EÜRO-Tennis. d 1: Sport. 3.30 BBC I -1 Goetze inooker en golf. Boksen: lewedstri|den 22 00-23.30 Sportnet Golf: Alfred Dunh Cup, derde dag. 22 05-23.25 Did 2. Das aktuelle Sport- 2 15-22 45 Ned 3: Studio Sport. '0 BRT 1: '0 EURO: SSOSST'OO EURO: International motor- 00 30-01 00 Sportnet: Auto- en motor- 01 00-04 00 Sportnet: Honkbal-, Maior lea- 04 00-04 30 Sportnet: Tennis: nieuws van 04 30-05 00 Sportnet: Autosport. Dunlop ZONDAG 07 00-07 30 Sportnet: World sports spe- 07 30-07 50 Sportnet. Autosport: formule 3 uit Duitsland. 07 50-10.00 Sportnet-. Braziliaans voetbal: Santos FC-Portuguesa Deep. 09 00-11 00 Did 1 Sport Extra.- tennis, ATP-toernooi in Tokyo. 10 00-10.30 Sportnet: Motorsport 1992 13 40-17 00 BBC 2: Sport: goll 14.00-16.30 Sportnet. Golf. Alf Cup, vierde dag. 14 15-17 00 Did 1-. Sport extra: 16 30-17 00 Sportnet-. Auto- er sport: Revs, nieuws van de Britse 16.30-17 00 Super. Pro superb 16.40-18.15 Did 2: DieSport-R met o.a. gundesliga-voetbal, Bui handbal, turnen (Master mannen te Essen) 17 00-17 30 Sue n Bundesliga- lugby s[ 17 00-19 00 Sportne 8.00-18 35 8BC 2- Snooker: Grand snuit Reading, vierde ronde. 8 10-tö 35 Ned 3: Studio Italia Ital 19 00-21 00 Sportne up, vierde dagP 2 00-00 00 EURO- Ter ie Héxagon te Readin 22 30-22 50 BRT 1: Sport. 3 30-00 30 RAI UNO. C 3 40-01 05 BBC 2 Sport-g 00 00-01 00 EURO: Eur 00'30-01 00 Sportnet, fi 01 00-04 00 Sportnet-. F Cees Priem heeft zijn ploeg uit gebreid met Dag-Otto Laurit zen. De Zeeuw en de Noorse ve teraan (36) kwamen begin deze weck een contract overeen voor de duur van minimaal één jaar met een optie voor meerdere seizoenen. Noorse co-sponsors hebben de transfer gefinan cierd. Zij hopen tijdens het we reldkampioenschap in Noorwe gen optimale publiciteit te ha len uit de aanwezigheid van de routinier in de Nederlandse ploeg. Lauritzen reed vorig sei zoen voor Motorola. Hij staat op dit moment slechts 189ste op de FICP-lijst. „Een verlekend beeld", meent hij zelf, „want ik reed dit jaar vooral in dienst van Phil Ander son en had met tegenslag en ziekte af te rekenen. Ik voel me als 36-jarige nog gezond genoeg om nog enkele jaren volop mee te doen. Het WK in eigen land spreekt me bijzonder aan". Ton van Bom komt gesterkt uit de strijd na Bollenstreek-affaire Ton van Bom is allesbehalve aangeslagen. Een week ge leden kreeg de voorzitter (ad interim) van handbalvereni ging Noorlander/Bollenstreek te horen dat zijn club op instorten stond. Inmiddels is al duidelijk dat de vereni ging uit Voorhout niet meer te redden valt. Maar aan het sterfbed van Bollenstreek staat een opvallend montere Van Bom. Het verhaal van een vrolijke stervensbegelei der. HOOFDDORP ROB VAN DER ZANDEN Ruim een week geleden nam het gemeentebestuur van Voor hout een voorschot op het doodvonnis van Noorlander- /Bollenstreek. De Voorhoutse club met een vrouwenteam dat in de eredivisie speelt had een achterstallige zaalhuur van 40.000 gulden en werd door de gemeente uit sporthal De Gaasbak gezet. Na de onheilstij ding kreeg Van Bom (43) uit di verse hoeken verwijten naar zijn hoofd geslingerd. De praeses zou een 'wanbeleid' hebben ge voerd en de zaak schromelijk hebben onderschat. De geboren Amsterdammer is er koud onder gebleven en lach te steeds minzaam om de reac ties uit Voorhout. Nu wil hij zelf zijn visie op de zaak wel eens geven. Je hebt steeds heel luchtig ge daan over de gang van zaken. Maar deze hele affaire zal je toch niet onberoerd hebben gela ten? „Ik heb er een kick van gekre gen." Geeft het een kick om een ver eniging op deze manier tenon- der te zien gaan? „Dat niet. Ik vind het nog steeds vervelend, maar ik ben door de hele affaire wel een straatvechter geworden en dat bedoel ik met kick. Het moest kennelijk zo lopen, de gemeente Voorhout heeft het proces ver sneld door de media te benade ren met de informatie over de huurschuld en het verbod om nog verder te spelen in Voor hout. Er was toen geen weg meer terug." „Twee jaar gele den hebben de handbalvereni gingen Nieuw Vennep en Fore- holte besloten om samen te gaan en onder de naam Bollen streek een nieuwe club op te richten. Daarna heb ik een enorm gebrek aan motivatie en medewerking bespeurd vanuit Voorhout. Het kader moest ge leverd worden uit Nieuw Ven nep (Van Bom is Nieuw Venne- per evenals de penningmeester en secretaris, red.) en op de le denvergaderingen kwam vrijwel niemand. Nu is de bom gebar sten en word ik aan de schand paal genageld. Dat heeft van mij een agressief iemand gemaakt. En dat laatste komt vooral om dat ik nu opeens moet horen dat er achter mijn rug in Voor hout aan een nieuwe club en een nieuw bestuur wordt ge werkt. Het kan dus wel." „Ik ervaar wat er nu opeens gebeurt als een stoot onder de gordel. Het is ook weer niet zo vreemd: in Voorhout moest ik altijd oppassen. Eigenlijk moest ik een kogelvrij vest aantrekken als ik ernaar toe ging. Maar dan zouden ze me misschien toch nog met een mes kunnen ste- Ton van Bom: „We krijgen v r twee verenigingen die niet levensvatbaar zijn. ken.' Fr us tra des genoeg. ,Nee, nee, nada. Ik ben alleen een beetje boos." Jaren geleden riep Ton van Bom als bondsbestuurder dat zieltogende handbalclubs snel aansluiting moesten zoeken bij grotere verenigingen. Van Bom hij is nog steeds penning meester van het Nederlands Handbal Verbond (NHV) voegde zelf de daad bij het woord en bereikte een samen werking tussen Nieuw Vennep en Voorhout. De bondsbestuurder heeft nu zelf van dichtbij gezien hoe het niet moet. „Inderdaad. Maar ik sta nog steeds achter die samenwer king. We wilden een gezonde club met een sterk eredivisie team dat als uithangbord moest dienen. Het kan wat mij betreft nog steeds, maar in Voorhout is de zaak gefrustreerd. Het is wel duidelijk: men wil in dat dorp geen topsport. We hebben nog eens een avondje in hotel Zon- ne belegd om sponsors te lok ken. We huurden Ursul de Geer. Er kwam geen hond. De Geer is ons nog tegemoet gekomen door niets in rekening te bren gen." De fusie is een flop en voorzit ter Ton van Born heeft daar on dankszijn ervaringen kennis als NHV-bestuurder toch mede toe bijgedragen? „Ik heb alles aangewend om er iets van te maken. Het wilde niet lukken, daarom neem ik FOTO LOEK ZUYDERDUIN mezelf ook niets kwalijk. De mensen in Voorhout kennelijk wel. Dan roepen ze dat ik er nooit ben als dames-1 speelt. Nogal wiedes, dan moet Ton van Bom fluiten. Ik kom name lijk mijn verplichtingen na, elke vereniging moet arbiters leve ren per team. In Voorhout heb ben ze dat nooit gedaan, op zich al een reden om een vere niging te schorsen." 1 DE GELIJKENIS 1 LEIDERDORP HERMAN JOUSTRA Marcel en Paul van der Blom hebben één groot idool. Dat is niet Romario. Dat is niet Marco van Basten. Het is niet eens een voetballer. Hun idool is Sander, hun twee jaar oudere, verstan delijk gehandicapte broer. Die beseft bij vlagen wat er met hem aan de hand is. Hij is an ders dan anderen, maar slaat zich op bewonderenswaardige wijze door het leven heen. „Sander is de grootste", zegt Paul zachtjes en langzaam, ter wijl hij elke lettergreep beklem toont. „Een heel lieve, vriende lijke jongen." Je zou kunnen zeggen dat Sander een ijkpunt in hun leven is. Wanneer het eens minder met hun gaat, zetten ze dat af tegen de situatie waarin hun broer verkeert. Bovendien loopt hij bijna niet te klagen. „Wat heb je dan zelf nog te zeuren?", zegt Paul. „Pijn in je knie? Wat Sander heeft is veel erger. Wij proberen het leven van de posi tieve kant te benaderen. .Maar veel mensen beseffen niet in welke positie ze zitten. Ze heb ben het hier goed in Nederland. Maar als een pak koffie vijf cent duurder wordt, beginnen ze te klagen. Dat is toch eigenlijk te gek voor woorden? Of als er ie mand in het veld een verkeerde pass geeft, wordt daar nog een uur over nageluld.". Daaraan heeft ook Marcel een grondige hekel. „Mensen klagen over al lerlei kleine dingetjes. Dan denk ik: ga toch geen problemen ma ken, die er niet zijn. Geniet meer. Zo zitten Paul en ik in el kaar." Die instelling heeft ze een stempeltje opgeleverd: 'fuif nummer' staat er op hun voor hoofd. Marcel haalt zijn schou ders op: „Dan kijken de mensen niet goed. Van het leven genie ten is meer dan alleen maar stappen. Het is tevreden zijn met wat je hebt." Dat vinden ze de broers, een simpele, maar prettige levensfilosofie. Sander heeft in die mentaliteitsvorming een belangrijke rol gespeeld en doet dat nog maar hun jeugd in de Leidse Kooi is zeker mede bepalend geweest. „De Kooi was vroeger een soort Jordaan", verhaalt Paul. „Een heel hechte gemeenschap. Als het goed met iemand ging, genoot iedereen. Ging het slecht met iemand, dan rouwde de he le buurt." Marcel probeert de sfeer die er heerste nog op een Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bij voorbeeld twee neven. In deze aflevering vertellen de broers Marcel en Paul van der Blom (31) hun verhaal. De tweeling, tweeëiig, van de Leiderdorpse voetbalvereniging RCL, heeft een uitgesproken mening over het leven. Ze kijken verder dan het voetbalveld lang is. Paul (links) en Marcel van der Blom. „De mensen hebben tegenwoordig geen respect meer voor elkaar." andere manier te schetsen. „Opa woonde gewoon bij ons in huis. Tegenwoordig gaat zo ie mand naar het bejaardenhuis. Maar toen was dat ondenkbaar in de Kooi." Paul: „De mentali teit van de mensen verandert. Er is sprake van een kentering. Ook in het voetbal. Vroeger stierf je bij wijze van spreken voor elkaar op het veld. Dat is nu niet meer zo." Het gesprek komt daarmee eindelijk op voetbal. De impas se waarin RCL verkeert („maan daar komen we wel uit, de sfeer is goed."), hun jaren daarvoor bij Rijnsburgse Boys („een fijne tijd onder Lagendijk"). Hun be gin in de jeugd van UVS („Désar is de grootste trainer die we ooit gehad hebben. Iemand met res pect voor de mens"). En dan drie seizoenen bij Feyenoord, nu alweer een decennium gele den. Het gaat over voetbal ja, maar bijna niet over het techni sche aspect ervan. De broers verwijzen steeds naar het leven eromheen. De keiharde jungle, de randzaken. Marcel, bijna verontwaardigd: „Maar dat is toch logisch? Er is toch meer dan voetbal alleen? Als prof zijn wij in zestien verschillende lan den geweest. Dan zie je din gen..." Paul: „Armoe in Hong Kong. Aan de ene kant van de straat Rolls Royce's, aan de andere kant de getto's. Daar loop je dan als broekkies tussen. Het was een keer na de uitwedstrijd bij Dynamo Dresden. Wij uitgela ten de stad in. Zie je ineens om drie uur 's nachts een rij van tweehonderd mensen voor een slagerij staan. Weet jij hoe lang ze daar al staan?" Het gesprek gaat vervolgens over het voor malige Joegoslavië, racisme, So malië. En bijna steeds in de 'wij-vorm'. De broers lijken on derling inwisselbaar. (Paul: „Dat is ook niet zo verwonderlijk. We zijn tenslotte een tweeling"). Kom op heren, laten we toch even over voetbal praten. En wat meer over elkaar. Deze ru briek heet per slot van rekening FOTO LOEK ZUYDERDUIN 'De Gelijkenis'. Paul: „We heb ben onderling afgesproken om elkaar niet te vergelijken met andere voetballers. We lezen dat vaak. Het staat zo arrogant: Van Basten, Platini...Schei uit, we voetballen bij RCL." Marcel: „We voetballen op verschillen de plaatsen. Dat weet iedereen toch? Ik ben de spits, Paul is de middenvelder. Hij kan er voor het team echt ingaan, in het du el bedoel ik. Ik heb dat niet. Ik vind ook dat een spits op een andere manier scherp moet blijven." Paul: „Een spits moet uit de wind blijven. Hij moet niet proberen de voorstopper het leven zuur te maken. Scherp zijn voor het doel, daar gaat het om." Veel meer vertellen ze er niet over. „Ik speel nog steeds ontzettend graag," zegt Marcel. „Dat geldt ook voor het trainen. Maar ik beleef het toch anders. Vroeger zag ik elke wedstrijd op tv. Nu niet meer. Er zijn meer dingen in het leven dan voet bal." Paul: „Ik blijf er ook niet altijd meer voor thuis. Waarom ook, er is steeds minder leuk voetbal te zien." Marcel: „Maar er zijn wel een paar spelers naar wie ik graag kijk. Romario, Van Basten. Marco is voor mij echt nummer één." En dan: „Maar daar erger ik me zo aan: als een sterke voet baller even minder presteert, wordt hij meteen afgekraakt. Zo gaat dat in Nederland. Wie bo ven het gras uitsteekt, wordt neergemaaid." Paul: „Neem nou Gullit. We hebben hem bij Feyenoord meegemaakt. Een gouwe gozer, een lief mens en een goede voetballer. Hij gaat op bezoek bij een jongetje met kanker dat nog maar even te le ven heeft. En echt niet voor de publiciteit. Hij draagt zijn prijs van wereldvoetballer van het jaar op aan Nelson Mandela. Moet je zo iemand afmaken? De mensen in het voetbal hebben geen respect meer voor elkaar." Marcel zegt in dat verband wel het een en ander geleerd te hebben. „Toen het afgelopen was bij Feyenoord vielen we in een zwart gat. Ik liep een jaar in ww. Paul een half jaar. We had den niks. Nu is het anders. We weten dat een baan belangrijk is (hij werkt als administrateur bij een bloemenexportbedrijf in Rijnsburg, Paul zit op de afde ling klantencontact van het Energiebedrijf, red.). Het betaal de voetbal is mijn wereld niet. Dat wereldje is onmenselijk hard. Mensen lopen over elkaar heen, walsen elkaar plat." Paul: „Het is een totaal andere maat schappij. Staat eigenlijk naast de normale maatschappij. Hoe wel, normaal...Steeds meer mensen gunnen elkaar het licht in de ogen niet. En hebben niet het vermogen respectvol met met andermans ellende om te gaan." Met Kerstmis gaan Paul en Marcel uit eten. Met Pa en Ma. En Sander. Dat klinkt heel ge woon, maar voor de broers is dat elke keer weer een speciale gebeurtenis. Paul: „Dan voel je je heel klein. Want wat is er mooier dan iemand anders te zien genieten?" „Ik ben een enorme handbal- gek, echt. Dat blijf ik ook, on danks deze mislukking. Ik wijt het aan wantrouwen en een ge brek aan communicatie dat het is mislukt. Natuurlijk, ik heb óók zitten slapen. Toen de sub sidie werd teruggeschroefd na men we als bestuur aan dat de hoge zaalhuur die we nog moesten betalen daarin was verwerkt. Fout. Ik vecht de be slissing van de gemeente dan ook niet aan. Als de cliënt niet betaalt en de schuld laat oplo pen, is het over." „Wat ik wel heel kwalijk vind is dat de gemeente met het be drag naar buiten komt. Dat doe je niet met debiteuren. De ge meente is nog niet klaar met me. Ik was net bezig met spon sors. Als directeur van een soft warehouse (Van Born is direc teur-eigenaar van Datateam in Hoofddorp, red.) heb ik connec ties. In potentie was er een paar ton aan sponsorgelden. Nu hoeft het niet meer door die pu blicaties in de media, met dank aan de gemeente. Ik overleg met mijn juridisch adviseur. Misschien klaag ik de gemeente wel aan: ze hebben me twee ton aan sponsorgeld door de neus geboord. Haal daar die 40.000 maar af en betaal de rest maar als straf." Hoe nu verder met Noorlan der/Bollenstreek? „De vereniging wordt geliqui deerd. Iedereen terug naar af. De stichting die het eredivisie- team begeleidde gaat op eigen houtje verder. Waar weet ik niet. Bollenstreek wordt ge splitst in het oude Foreholte en Nieuw Vennep. Juridisch ge sproken was er overigens geen fusie. SV Nieuw Vennep bestaat dus gewoon nog. Maar we krij gen gewoon weer twee vereni gingen die niet levensvatbaar zijn." Op welke termijn is deze oude situatie te verwachten. Duurt dat weken, maanden misschien? „Minuten wat mij betreft." Kerst Halve Marathon weggedrukt ZOETERWOUDE De Kerst Halve Marathon raakt in de verdrukking. De 21,1 kilometer lange weg wedstrijd van AV Holland met start en finish in Zoeter- woude moet dit jaar opbok sen tegen de internationale Ten Miles van Den Haag. Beide evenementen staan voor morgen op het pro gramma. De Kerst Halve Ma rathon begint om 11.00 uur: in Den Haag vertrekken de atleteneen uur later. Theo van der Veer kiest in geen geval voor de topwed strijd in Den Haag. De win naar van de vorige Kerst Hal ve Marathon verschijnt als het goed weer is in Zoeter woude aan de start. Zo niet, dan zoekt de 38-jarige Lei derdorper liever een cross Huub Pragt en Jan Dirk Hazeleger loopt Van der Veer in elk geval mis. Beide Bata ven slaan op de startlijst voor de Haagse Ten Miles. Dat zelfde geldt voor loke Kley- weg en Rcgina van Duyn. Zij moeten ruim zestien kilome ter afleggen te midden van toppers uit binnen- en bui tenland. Zo verdedigt de Ke- niaan Jacob Ngunzu morgen zijn leidende positie in het Pickwick Run Classics circuit, waarvan de Ten Miles deel uitmaakt. De Engelsman An dy Green, winnaar van dc marathon, draagt startnum- mer 1. Nederlandse kansheb bers zijn Bert van Vlaande ren, Marti ten kate en John Vermeule. Zulke coryfeeën zijn i niet te bezichtigen op km Zoeterwoudse spoitpara Haasbroek, waar de Kei Halve Marathon van start gaat. Het parcours loopt via Stompwijk, Voorschoten en Leiden naar Zoeterwoude. Behalve bij sterke regionale atleten lokt deze wedstrijd doorgaans veel veteranen. Bovendien strijden de vere nigingen om de beker die de gemeente Zoeterwoude be schikbaar stelt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25