Vredesmissies zware last voor VN Bijklussende hoogleraren; de ontluistering van een beroepsgroep Mozarts vuilbekkerij was het gevolg van zenuwziekte Feiten &Meningen Britten blijven Britten ZATERDAG 19 DECEMBER 1992 FOTO REUTER THOMAS SZLUKOVENYI Marokkaanse soldaten arriveren per kolossaal vrachtvliegtuig in Muqdisho, om deel te nemen aan de internationale hulpactie in Somalia. Oorlogvoeren kost handen vol geld, maar ook de vrede heeft zijn prijs. Met die harde realiteit wordt momenteel vooral de Verenigde Naties geconfronteerd. Met 'blauw helmen' actief in elf landen, en de massale operatie in Somalia, dreigt de volkerenorganisatie in grote financiële problemen te komen. WASHINGTON HANS DE BRUIJN CORRESPONDENT Tot overmaat van ramp heeft de Veiligheidsraad nu ook besloten vredestroepen naar Mozambi que te sturen. Steeds vaker wordt de vraag gesteld of de VN al die missies nog wel aankun nen, maar vooral of ze nog wel te betalen zijn. Want het gaat om miljarden dollars. Gelukkig voor de VN nemen de Amerikanen zelf grotendeels de kosten van hun Somalische ex peditie voor hun rekening. Mi nister van defensie Dick Cheney sprak eerder deze maand over ..enkele honderden miljoenen dollars aan extra uitgaven". De VS hebben immers een be roepsleger, dat anders ook ge woon moet worden doorbe taald. De extra-kosten komen vooral uit het overbrengen van 28.000 militairen naar Afrika en hun huisvesting daar. Maar zodra de Amerikanen zich uit Somalia hebben terugge trokken, moeten volgens Was hington de VN hun taak overne men, en op het VN-hoofdkwar- tier in New York is de bodem van de kas al lang zichtbaar. De vredesmissie in Cambodja geldt als voorbeeld.-Daar zijn sinds begin dit jaar 19.500 blauwhel men actief, onder wie ook Ne derlanders. De kosten van die operatie worden voor 1992 be groot op 1,7 miljard dollar. En in Cambodja wordt niet gescho ten en hebben de VN-soldaten geen zware wapens en dure uit rusting. De Verenigde Naties hebben nu al 45.000 blauwhel men actiefin twaalf landen: El Salvador, het vroegere Joegosla vië, Angola, Libanon, Irak, Ku- wayt, Israël, Cambodja, West- Sahara, India/Pakistan en Cy prus. Die operaties kosten dit jaar 2,7 miljard dollar. Vijf jaar geleden bedroeg het 'vredes- budget' slechts 233 miljoen dol lar. Maar de VN hebben al grote fi nanciële problemen. De Ameri kanen hebben een betalings achterstand van 600 miljoen dollar en Rusland van bijna 400 miljoen. Slechts acht van de bij na 200 lidstaten, waaronder Ne derland, hadden in oktober ge heel aan hun financiële ver plichtingen aan de VN voldaan. Voor elke vredesoperatie moet de VN een beroep doen op de gulheid van de landen waaraan het een militaire bijdrage vraagt. De operaties van Neder landse VN-militairen in Cam bodja en Joegoslavië drukken clan ook zwaar op de begroting van minister Ter Beek. Bij de VN gebeurt dat op nog veel gro tere schaal. En het aantal vredesmissies neemt maar toe. Nu vraagt Mo zambique weer om een oplos sing. En er wordt al gesproken over VN-waarnemers bij de ver kiezingen in Zuid-Afrika. Ook de conflicten tussen de repu blieken van de vroegere Sov jetunie kunnen uit de hand lo pen en om tussenkomst van VN -troepen vragen. Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali wil daarom de VN-vredestaken reorganiseren. Hij pleitte deze zomer voor een permanente VN-vredesmacht, bestaande uit een vast militair commando in New York en uit troepen die door de lidstaten beschikbaar worden gesteld en binnen 24 uur voor inzet waar dan ook beschikbaar zijn. Diverse landen, zoals de VS en Nederland, zijn bereid daartoe speciale eenheden aan te wijzen en op te leiden. Maar de VS wei gert troepen onder vreemd commando te stellen. Ook voor Somalia eiste Washington dat een Amerikaan het bevel zou Icrijgen. Dat legt een hypotheek op toekomstige VN-vredesope- De Amerikanen willen niet te gen hun zin worden meege sleurd in acties van de VN. Amerikaanse soldaten kunnen speciale doelwitten worden van de rebellerende partijen, omdat zij al gauw als bezetter worden gezien. Daarom voelen ook veel Derde Wereldlanden niet voor het idee van een vaste VN-vre desmacht. Toch zullen de VN voor welke operatie dan ook al rijd bi; dc VS moeten aankloppen. Als groot ste betaler, maar ook als het enige land dat de militairen en de transportmiddelen heeft om in geval van hoge nood snel te kunnen optreden. De operatie in Somalia kon alleen door de VS snel worden uitgevoerd. Bezuinigen Bij de VN wordt nagedacht over mogelijkheden om te bezuini gen, door langlopende VN-ope raties waarvan het nut twijfel- STANDPLAATS LONDEN achtig is geworden (Cyprus, Is rael, India/Pakistan) te stoppen. Ook dure, bureaucratisch ge worden VN-organisaties als het kinderfonds Unicef en het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen kunnen inleveren. Bovendien betalen rijke landen als Japan en Duitsland naar ver houding veel te weinig aan de Verenigde Naties. De grootste frustratie van Boutros Ghali lijkt echter dat hij bij elke operatie weer zijn hand moet ophouden. „Ons budget is lager dan dat van de brandweer van New York", klaagde hij onlangs. „En steeds moet ik weer van voor af aan beginnen. Dan moet ik de president van een land bellen en vragen: meneer de president, wilt u me alstublieft helpen? Kunt u troepen sturen? Kunt u twee vliegtuigen lenen? En dan moet ik de minister van defensie weer bellen om alle de tails te regelen. Dat duurt maanden. Intussen sterven er Voor een Europeaan is Groot- Brittannië een eiland waar in heemse zeden en gewoonten itstekend geconserveerd zijn Een ruime week later loop ik en gezegd: „Doet u maar ver grotingen, van 16 bij 24 gebleven. Halfweg gelegen tussen Frankrijk en Amerika, is het land altijd gevrijwaard gebleven van modernistische grillen. In de traditie van eeu wen her komt de melkboer er nog gewoon aan de deur, gaan schoolkinderen er in uniform over straat en kun- a binnen, en jawel, ze v ren klaar. „O ja, de vergrotin gen", zei de heer-in-stofjas achter de toonbank, en pakte een koker ter grootte van een granaatwerper. „Wilt u mis schien even kijken of ze goed zijn"? Zonder op een antwoord te nen ongewapende bobby's er wachten, nam de stofjas de nog in groten getale in het foto's uit de koker, en sekon- wild worden aangetroffen. De den later lagen 20 posters op schooljuf draagt geen spijker- de toonbank. „Alstublieft, uw ^rotingen van 16 bij 24", broek. De werkelijkheid is een ietsje minder romantisch. Een paar „Mmmmaar, ik bedoelde decennia geleden traden de centimeters", stamelde ik, Britten toe tot de Europese Gemeenschap. Destijds leek dit een onwerkelijke stap, zo iets als Saddam Hussein die zich aanmeldt bij een kibbutz men", waarop de stofjas in onbe daarlijk lachen uitbarstte. „Nou, u bent hier in Enge land. Wij rekenen in dui- in Israël. Velen dachten dan ook dat het Europese ge- dachtengoed Groot-Brittan- nië wel nooit zou bereiken; eerder nog zouden de Britten Euro pa gaan kolo niseren. Maar het om gekeerde ge schiedde. Een Hongaar die lange tijd in „Ik heb helemaal geen ruimte voor 20 pos- 'Nou meneer, u bent hier in Engeland en wij rekenen in duimen maar dat maakte de si tuatie alleen maar erger. „Als u dit kunt betalen, kunt u ook wel een ander huis ko pen", proestte hij. „De ver grotingen zijn 14 pond (38 gulden) per Albion had gewoond, schreef stuk", tien jaar laten „Ik heb de bes- Nadat ik betaald had, kwam te jaren van mijn leven gege- de stofjas weer bij zijn zinnen, ven aan pogingen om een En- en begon een goed gesprek gelsman te worden, en nu r de oude tijd. „Nog maar worden de Engelsen Europea- drie jaar geleden was het nen De ouderen, die nog in korte broek dienst hadden gedaan weerbericht op televisie altijd i Fahrenheit", zo sprak hij klagend, „tegenwoordig is al- i de kolonie, vroegen zich af les in Celcius. En daar kan ik wat er op hun eiland aan het niet aan wennen. Als ze bij- gebeuren was. Jarenlang had- voorbeeld 30 graden Celcius den zij met ongemeen succes voorspellen, weet ik niet of ik iedere buitenlander tot wan hoop gedreven met hun ver nuftige geldstelsel. Maar wat was er van de shilling gewor den, die ooit 12 pence waard was? Waar was de guinje ge bleven, de munt met de waar de van 21 shilling? Wat v mijn winterjas te voorschijn moet halen, dan wel in korte broek naar het werk kan". De man had gelijk. Fahren heit was een volslagen onlogi sche schaal, maar daarom zo geschikt voor de Britten. Wa- ze gek geworden bij de geworden van de halve kroon, BBC? Hoewel bedacht door de helft van een niet bestaan- een Duitser, was de schaal bij de munt? Alles was vervangen uitstek geschikt om buiten door het verfoeilijke decimale landers op een dwaalspoor te brengen. Nog even, en Londen is een stelsel. Alles? Nog niet alles, zoals ik onlangs langs empirische weg buitenwijk van Brussel, mocht vaststellen. Ten einde enige nog wat kale muren te behangen, had ik een twintig tal vakantiefoto's naar een fo tograaf op Piccadilly gebracht LONDEN» UZ HUNT THE INDEPENDENT Wolfgang Mozarts vuilbekkerij en zijn obsessie met anale za ken waren het gevolg van een zenuwziekte en niet, zoals eer der is beweerd, het gedrag van een onvolwassen, platvloerse man met een persoonlijkheids probleem. Met een nieuw onderzoek wordt het bewijs geleverd dat Mozart aan het Syndroom van Tourette leed, een ziekte die vo cale en nerveuze trekjes veroor zaakt en plotselinge onvrijwilli ge uitbarstingen van obscenitei ten. Er zijn overvloedige bewijzen te vinden van zijn bij gelegenheid aanstootgevende gedrag, dat ook is uitgebeeld in de film Amadeus. Veel van zijn brieven en zangregels onthullen een verbazingwekkende vulgariteit, die na zijn dood door zijn vrouw Constanze moest wor den gekuist. Vorig jaar werd een pas ontdekte tekst van een ca non van Mozart vertaald als 'lik me reet, snel, snel'. Constanze had dat vervangen door 'laat ons gelukkig zijn', toen ze het manuscript naar de uitgevers stuurde. In een brief aan zijn vader be schrijft Mozart hoe hij de diri gent van het wereldberoemde orkest van Mannheim onder hield met dergelijke onderwer pen als 'stront, schijten en kont- likken'. Wetenschappers heb ben zich lang het hoofd gebro ken over de schijnbare tegen stelling tussen de sublieme mu ziek waartoe Mozart in staat was en zijn neiging om zich te richten op het achterste en de stoelgang. Nu hebben onderzoekers van een medisch centrum in Los Angeles Mozarts brieven geana lyseerd, evenals beschrijvingen uit die tijd van zijn gedrag. Zij wijzen erop dat de 'obscene' brieven samenvallen met perio den van grote emotie in Mo zarts leven, zoals de geboorte en de dood van zijn eerste zoon, en het hoogtepunt van zijn conflict met de aartsbisschop van Salz- burg. Uit sommige beschrijvingen blijkt dat de componist niet in staat was stil te blijven staan, onwillekeurigestuiptrekkingen had en 'buitengewone grimas- trok. „Zijn gelaatstrekken i' en in zijn brieven zijn bepaalde woorden of zinsneden gevonden die de 'obsessieve dwanggedachten' weerspiege len. De onderzoekers geloven dat er voldoende bewijs is voor de ver onderstelling dat Mozart aan het Syndroom van Tourette leed konden van het ene moment op of, zoals het wel is omschreven, het andere veranderen...zijn li chaam was voortdurend in be weging..." Mozart had ook een obsessie met onzinwoorden als 'oragnia i incontinentie van de emo- ROTTERDAM PIM FORTUYN MEDEWERKER Toen ik nog student sociologie was aan het eind van de jaren zestig, leerden wij dat de hoogst in aanzien staande beroepsgroep in Nederland, die van de professoren was. Zij verbleven in de ogen van het Nederland se publiek ergens in de buurt van God. Hooggezeten in hun ivoren toren van ge leerdheid waren zij met zaken bezig, die zo vooronderstelde men, van groot gewicht waren, maar waar men geen weet van had. Het professorenberoep had iets verhevens en geheimzinnigs tegelijkertijd. Een uitste kende voedingsbodem voor een hoop mis verstand. Als student kwam je er al snel achter dat professoren in sommige opzich ten net mensen waren en dat je goede maar ook hele slechte professoren had. Dit waas van verheven geheimzinnigheid is echter lang blijven bestaan en ook vandaag is het de beroepsgroep die qua eerbied, ontzag en respect het hoogst scoort bij het publiek. De vraag is of dat nog lang zo zal blijven en wellicht zelfs of dat zo kan blijven. Hele maal nu blijkt dat professoren net als gewo ne mensen dol op geld zijn. En zo lijkt het wel dat ze geen gelegenheid voorbij laten gaan om hun goede salaris aan te vullen met leuke bijverdiensten. Die bijverdiensten kunnen lopen van het geven van extra colleges in allerhande door bedrij ven gefinancierde cursusprogramma's tot goedbetaalde commissariaten, het exploite ren van eigen adviesbureaus, BV's, advoca ten- en accountantskantoren e.d. Er ge beurt heel wat meer dan nu in de kranten komt over de bijklussende hoogleraren aan mijn universiteit, de Erasmusuniversiteit. Bovendien is dit verschijnsel wijd en zijd verbreid en vindt het op grote schaal plaats aan alle Nederlandse universiteiten. Heel veel kabaal dat daar nu over wordt gemaakt is nogal hypocriet, omdat iedere verant woordelijke van hoog tot laag van deze praktijken op de hoogte is. Een schandaal kon dan ook vroeg of laat niet uitblijven. De oorzaak van het probleem ligt aan het begin van de jaren tachtig en is een klassiek Nederlands probleem. Wij kiezen nooit en rommelen dus maar wat aan, totdat het schip ergens strandt. In de jaren zestig, ze ventig en tachtig zijn de universiteiten enorm gegroeid. Van instellingen waar een kleine elite werd opgeleid, werden het in stellingen waar massa-onderwijs wercl ver zorgd. De kinderen van de Nederlandse middenklasse en ook sommigen uit de ar beidersklasse gingen en masse studeren. Universiteiten waren op deze grote toeloop van studenten helemaal niet berekend. Er was geen professioneel management en er was een ontstellend tekort aan goedopgelei de docenten en professoren. In een periode van krap tien jaar werd daarin op grote schaal voorzien, met alle onvermijdelijke miskleunen vandien. Menig docent en hoogleraar die in die periode van grote vraag naar universitaire arbeidskrachten wérd aangetrokken, zou nu niet meer door het veel strengere selectieregiem heenko- Meer in het algemeen kan gesteld worden dat universiteiten pas sedert een jaar of vijf tien professioneel worden gerund. Dat is voor zulke grote en gecompliceerde organi saties een hele korte periode en het is dus niet verwonderlijk dat daar nog wel eens wat mis wil gaan. Oude culturen en ge woonten vervang je niet zo gemakkelijk door nieuwe meer zakelijke omgangsvor men. In dezelfde periode dat de universiteiten grootgroeien en hun groeistuipen zo goed en zo kwaad als dat gaat proberen te ver werken, verandert er veel op de arbeids markt en ondernemingsmarkt voor hoger- opgeleiden. De tarieven van advocaten, ac countants, artsen, specialisten en adviseurs in alle soorten en maten gaan sprongsge wijs omhoog. Ook steeds meer van deze da mes en heren vestigen zich zelfstandig, al leen of in groepsverband. Het is op deze zelfde arbeidmarkt van hoogopgeleiden dat de universiteiten hun hoogleraren moeten werven. Er ontstaat voor bepaalde groepen hoogleraren het le vensgrote probleem dat universiteiten veel en veel te weinig betalen om hen te kunnen aantrekken. Als zelfstandig gevestigd arts, advocaat, accountant en adviseur verdie nen ze twee a drie keer zoveel als een modale hoogleraar. Maar hoogleraren, u gelooft het niet, zijn ambtenaren in de zin der wet en verdienen dus allemaal vrijwel hetzelfde salaris. Goede raad was duur. Het afschaffen van de ambtenarenstatus voor wetenschappelijk personeel werd gezien als een complete re volutie, dat nooit! Overigens ontbreekt elk deugdelijk argument om de ambtenaren- status voor wetenschappelijk personeel te handhaven. Integendeel, er Is alles voor te zeggen om deze af te schaffen. Raken we ook eens af van al dat wetenschappelijk personeel dat slecht of uiterst middelmatig presteert. De ambtenarenstatus werd dus gehand haafd en er rolde een typisch Hollandse op lossing uit de bus. Hoogleraren zouden voortaan bij mogen verdienen. Iedere uni versiteit toog aan de slag met haar eigen re geling, dikwijls ook nog gesplitst naar be roepsgroep. De hooglerarenartsen vormden een verhaal apart, die klusten al sedert mensenheugenis op grote schaal bij, dus werden zij ondergebracht in een aparte door de minister afgedekte regeling. Het toestaan van het bijklussen door hooglera ren was een goedkope noodgreep van de universiteitsbesturen om in segmenten van de arbeidsmarkt waar schaarste heerste toch de nodige hoogleraren te kunnen aan trekken. Het nog steeds hoge aanzien van het ambt deed de rest en zorgde ervoor dat ook de hoogleraar wat water bij de wijn deed. Dit systeem nu dat als een lappendeken in elkaar zit maakt controle wel erg moeilijk, temeer daar onder Nederlandse ambtena ren een systeem van controle van hetgeen wordt gepresteerd over het algemeen slecht is ontwikkeld. Mijn universiteit wil nu de aanwezigheid gaan controleren. Een absur de maatregel. Mij interesseert de aanwezig heid van collega's geen biet. Ik zou wel wil len weten wat zij presteren op het terrein van onderwijs, onderzoek en bestuur. Daar bij moet niet alleen worden gekeken naar de kwantiteit, maar dient ook de kwaliteit in de beschouwing te worden betrokken. De hele rel rond het bijklussen vraagt om een structurele oplossing waarbij eente keuzen nu eens m'erworden ontweken. Of je staat toe dat er wordt bijverdiend, of je zorgt dat salarissen van hoogleraren markt conform zijn. Doe je geen van beide, en daar lijkt het nu op uit te draaien, dan zal het voor de besturen van universiteiten erg moeilijk, zo niet onmogelijk worden, om op die segmenten waar schaarste op de ar beidsmarkt heerst nog goede hoogleraren te kunnen aantrekken. Dan zijn we nog verder van huis! Mijn ad vies luidt: schaf de ambtenarenstatus van het wetenschappelijk personeel af. Geef ze een arbeidscontract van bepaalde duur, laat ze gewoon bijverdienen en controleer het geen ze presteren. En u meneer Fortuyn, heeft u wel eens bij geklust? Neen, waarde lezer, ik ben een bij klussende ondernemer. Daarvan verwacht men niet anders. Die werkt immers volledig voor eigen rekening en risico. Van het hooglerarensalaris van een dag in de week kan ik een deel van mijn huisvesting beta len. De rest moet ik gewoon verdienen op de markt. En dat zou ook een oplossing voor menig collega kunnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2