WBL wil meer dure woningen 'Rijnland moet vervuiling van slib voortaan melden' c De Het kleien en breien voorbij Stemming Leiden Haarlem wil eindpunt bloemencorso worden Reclame in abri's tergt Katwijkse raadsleden ZATERDAG 19 DECEMBER 1992 Woningbouwvereniging Leiden (WBL) wil het bestand van zeer goedkope huurwoningen de komende tien jaar van 6000 naar 4000 terugbrengen. Zo'n 2000 woningen kunnen volgens de directie van de WBL flink in prijs stij gen. Huurverhogingen zijn volgens directeur J. Boggia onvermijdelijk omdat de WBL kampt met forse tekorten op de begroting. „We krijgen geen subsidie meer dus het geld moet ergens anders vandaan komen." De WBL heeft vergeleken met andere Leidse woningbouwverenigingen de meeste goedkope woningen. LEIDEN ERNA STRAATSMA Bij een aantal complexen dat is opgeknapt, kan de huur wellicht een stuk omhoog, aldus de di recteur. Als voorbeeld noemt hij onder meer een flat aan de Agaatlaan. De vierkamerflats in dit gebouw kosten nu 460 gul den per maand. „Maar mis schien raken we deze flats ook voor 500 gulden per maand kwijt." De WBL is bezig met een on derzoek naar de verhouding tussen prijs en kwaliteit van tie woningen. Ongeveer driekwait van de woningen die deze wo ningbouwvereniging beheert, valt nu onder de categorie 'goedkoop'. Boggia: „We heb ben een hoop mogelijkheden om in die goedkope sector iets te doen met de huur." DUIN- EN BOLLENSTREEK» De Stichting Haarlem Promo tie wil dat net Bloemencorso van de Bollenstreek voortaan eindigt in Haarlem. De corso wagens kunnen dan, nadat de stoet door de streek is getrok ken, enkele dagen in Haarlem staan. Het voorstel, dat nog niet is besproken met het cor- sobestuur, is onderdeel van een plan om Haarlem 'Bloe menstad van Nederland' te maken. Het Bloemencorso van de Bollenstreek begint al sinds jaar en dag in Haarlem. Na een rit door de Bollenstreek eindigt het corso in Noord- wijk. Na een rondrit door de verlichte badplaats, staan de praalwagens de volgende dag te pronken op de Boulevard. Dit evenement wil Haarlem graag overnemen. De Stichting Haarlem Promotie heeft in de nota Haarlem Bloemen Stad voorgesteld om te kijken of het mogelijk is de route van het corso om te draaien, zodat Haarlem het eindpunt wordt. Haarlem Promotie stelt voor de wagens eerst in de Haar lemmerhout en 's avonds op de Grote Markt op te stellen. Aan het corso kan volgens de stichting een soort 'Bloemen- weekeinde' worden gekop peld. Volgens een woordvoerder is het omdraaien van de corso route zeker nog niet volgend jaar aan de orde. „We denken bij voorbeeld aan 1995 als Haarlem 750 jaar bestaat." Maar in de duurdere catego rieën zijn forse prijsstijgingen volgens Boggia ook niet uitge sloten. „Neem de Slaaghwijk. Als die flats allemaal zijn opge knapt, kan het imago van de buurt totaal veranderen. Je moet je afvragen of je nu al niet voor die opgeknapte huizen een zekere huurverhoging moet in voeren. De Slaaghwijk is over een paar jaar een perfecte woonbuurt. Dan kun je voor de grootste flat wellicht een huur van 1500 gulden vragen." Door een wetswijziging krij gen woningbouwverenigingen vanaf volgend jaar meer vrijheid bij het bepalen van de huur. Huurverhogingen mogen niet meer dan zes procent bedragen. Op het totale bestand aan wo ningen mogen corporaties maximaal 4,75 procent extra aan huur binnenhalen. LEIDEN De Ghanaloop van de Louise de Coligny scholenge meenschap heeft gisteren om streeks 5500 gulden opgeleverd. De 230 brugldassers liepen hun gesponsorde rondjes rond het hoofdgebouw aan de Kager- straat. Ook werden klusjes ge daan en stelde de kunstenaar Fred Hansen schilderijen be schikbaar. Het geld wordt ge bruikt voor het Leidse pompen- project in Ghana. Waterbos dicht De met kankerverwekkende verontreinigde sloot achter de Rijn- en Schiekade. Bewoners nog verbolgen om verontreiniging Rijn- en Schiekade FOTO HENK BOUWMAN Zwembad Het Waterbos in Rijnsburg gaat definitief dicht. Demonstraties en een pakket van 5400 handtekeningen tegen de sluiting hebben de gemeen teraad van Rijnsburg niet kun nen vermurwen. De raad vindt het tekort van de gemeente Rijnsburg te groot om een uit gave van 265.000 gulden per jaar te rechtvaardigen. Dat be drag had de gemeente op tafel moeten leggen, als het bad ge privatiseerd zou worden. Het Leidse echtpaar Jansen wil het Hoogheemraadschap van Rijnland verplichten voortaan informatie te geven over veront reinigingen. Aanleiding is de kwestie rond het met kanker verwekkende stoffen (PAK's) verontreinigde slib in de sloot achter zijn woning aan de Rijn en Schiekade. Het schap heeft de bewoners de jaarlijkse schoonmaakbeurt laten verrich ten zonder hen in te lichten over de verontreiniging. Het schap heeft wel het buurtcomité op de hoogte ge steld, maar dat verspreidde de boodschap in het buurtkrantje nadat de bewoners de sloot al hadden schoongemaakt. Bo vendien wist het schap al veel eerder van de verontreiniging af. Het heeft echter met de be kendmaking gewacht tot dit na- P POLITIEKE RUBRIEK HHP Tussen 2000 en 2015 moeten in de Leidse regio minstens 11.000 huizen worden gebouwd. De zes wethouders van ruimtelijke ordening van de gemeenten Leiden. Leiderdorp^ Oegstgeest, Alkemade, Voorschoten en Zoeterwoude hebben een jaar lang met elkaar in de clinch gelegen over de vraag: waar? Eerder deze week kwamen zij in een vele pagina's tellende nota met het antwoord, dat vrij vertaald neerkomt op: de helft hier en de andere helft in de Duin en Bollenstreek. De kritiek op de nota is niet van de lucht. Vooral tijdens de borrel, nadat de plannen waren gepresenteerd, werd er flink gefoeterd. Dit is geen visie op de toekomst van de Leidse regio, maar een slordig gespeelde variant op Ezeltje- prik, spotten de raadsleden uit de betrokken gemeente. Slordig omdat de namen van te bouwen woonwijken en stations verkeerd zouden zijn gespeld. De opstellers hebben het over de Pape/zwegsepolder in plaats van Papewegsepolder, vliegt'eW (Valkenburg) in plaats van Marinevliegkamp en station Voorschoten-Muziekwijkin plaats van station Componistenbuurt. Ezeltje-prik omdat er lukraak polders zouden zijn gekozen. Van de Papewegsepolder heeft het rijk zelf gezegd dat het een groene buffer tussen de Leidse en Haagse regio moet blijven en dat staat op z'n zachtst gezegd op gespannen voet met het voornemen er 2400 huizen te bouwen. Uit de namen die de opstellers Paul Bordewijk (PvdA): „Met Felix? Sorry, maar ik heb geen belangstelling. van de nota hebben voor al het gesteente dat ze in de groene vlakten willen dumpen, zou verder een gruwelijke arrogantie spreken. Merenwijk-Noord is het fraaiste voorbeeld. De naam doet vermoeden dat de Leidse Merenwijk wordt uitgebreid maar het gaat wel degelijk om 350 huizen in een polder binnen de gemeentegrenzen van Warmond, waarvan de wethouder ruimtelijke ordening niet eens heeft kunnen meepraten over de nota. De Leidse wethouder Tjeerd van Rij (PvdA) veegt al deze kritiek met een weids gebaar van de (borrel)tafel. Het regionale denken, waarvan hijzelf al lang is vervuld, moet nu eindelijk ook eens doordringen in alle gehuchten rond de Sleutelstad. Weg met het NIMBY-syndroom ('not in my backyard', 'niet in mijn achtertuin') en leve 'de weefselstructuur met groene onderlegger' in plaats van die lastige 'eilandjes in de buitengebieden'. Leve 'de blauwe kamers' (nieuwe plas in de Rode polder) en de 'de spoordijk als groene dooradering van de Leidse regio'. Het regionale denken levert niet alleen woningen op maar ook een heel nieuw jargon. De telefoon rinkelt bij PvdA-raadslid Paul Bordewijk, een dag na de fakkeloptocht tegen racisme in Leiden. Daarbij zijn veel anti-Rottenberg- en dito- Kostoleuzen gescandeerd en meegedragen. Vele demonstranten vinden dat de bijdragen van de PvdA- voorzitteren -staatssecretaris aan het illegalendebat racisme in de hand werken. Met Paul Bordewijk. Hoi Paul, Felix hier. Bordewijk voelt de bui al hangen en probeert: „Geen belangstelling, mijn kat eet Whiskas." Nee nee nee, met Felix Rottenberg, je voorzitter. Zeg, kun je mij eens vertellen hoe het komt dat de Leidse raad unaniem heeft besloten de Leidenaars op te roepen aan die fakkeloptocht mee te doen. Unaniem betekent: ook namens Bordewijk, dat ben jij en jij hebt het woord over deze kwestie gevoerd in de Leidse raad. Om een lang verhaal kort te maken: jij hebt de Leidse bevolking tegen Aad en mij opgestookt." Nee Felix, echt niet. Dat is Edith van Middelkoop gewees(, van Groen Links. Die kwam met die motie tot die oproep. Ja, maar jij en de rest van de fractie hebben vóór gestemd. Klopt Felix, klopt. Maar de PvdA is toch ook tegen racisme? Ja lummel, maar de PvdA is toch niet tegen de PvdA? Je wist toch dat de fakkeloptocht een anti-PvdA-uitstralingzou meekrijgen. Heb je dan het pamflet van het organiserende landelijke comité niet gelezen? Nee, maar mevrouw van Middelkoop heeft er uit voorgelezen en ik zweer je Felix, zij heeft noch jouw noch Aads naam genoemd. Als ze dat wel had gedaan, had ik een schorsing aangevraagd. Om mij te kunnen bellen, zeker? Natuurlijk Felix, om jou te kunnen bellen. Wat zou je me dan trouwens geadviseerd hebben? Even voor mijn nieuwsgierigheid, hoor. Tegen stemmen? En dan? Staan we nog meer voor aap. Je had die Van Middelkoop moeten dwingen ook de naam van Bolkestein te laten vallen. Dan was de WD ook tegen geweest. Had dat Groen Links geen schijn van kans gehad. Met de WD halen we geen meerderheid hoor, Felix. Is die partij bij jullie ook al zo gekelderd? Laten we het daar maar op houden. Nou goed, probeer het voortaan een beetje slimmer aan te pakken. En prettige kerst, hè. (zucht) Prettige Kerst, Felix. jaar, toen de schouwbrieven de deur uitgingen. In die brieven draagt het schap de bewoners op aan hun schoonmaakver- plichting te voldoen. Mevrouw A. Jansen wijst er op dat afgelo pen zomer kinderen en honden in de sloot hebben gespeeld en de tuinders langs de spoorlijn Leiden-Alphen hun gewassen rijkelijk met het slootwater heb ben besproeid. Het schap houdt staande dat het behalve het buurtcomité ook de bewoners zelf heeft be richt. Dat is echter gebeurd in een brief waarin alleen maar staat dat de schoonmaakbeurt dit jaar beperkt moest blijven tot de verwijdering van planten groei maar daaruit heeft nie mand begrepen dat de sloot verontreinigd is. De Jansens trokken aanvan kelijk met hun buren, het echt paar Maas, tegen de handelwij ze van het schap ten strijde. Het echtpaar heeft inmiddels te kennen gegeven de strijd te wil len staken. „Niet omdat we nu tevreden zijn gesteld maar we zijn verwikkeld in nog drie an dere procedures. Dat wordt ons allemaal een beetje te veel", al- Maas-Lygnac. Mevrouw A. Jansen betreurt het dat haar buren hun be zwaarschrift hebben ingetrok ken. „We hebben een gesprek gehad met drie ambtenaren van 'Rijnland' maar er is nog niets opgelost. De gif-slibberg ligt ge woon nog in tuin bij de buren. De NS, de eigenaar van de sloot, kan het slib niet afvoeren omdat ze het slib nergens kwijt kun nen. Meneer en mevrouw Maas moesten in elk geval de planten met het gft-afval in de bruine container meegeven." Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft de bewoners van de Rijn- en Schiekade gezegd dat het onmogelijk alle 800.000 huishoudens met een schoon- maakverplichting over alle ver ontreinigingen kan inlichten. Mevrouw Jansen vindt dat on zin: ,Als we moeten betalen, weet Rijnland ons toch ook alle maal te vinden. Ik sluit niet uit dat gebeurtenissen als deze, wel vaker voorkomen. Het be angstigt me dat het schap zo onzorgvuldig handelt. Daarom hebben we de dijkgraaf een brief geschreven. Ik vind dat hij de informatieverplichting moet formaliseren. Dat is geen onver zettelijkheid van onze kant maar een poging om die grijze hersencellen in dat logge, arro gante en uiterst bureaucratische apparaat in beweging te krij gen." BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Imane dv. A. Maghrani en N. El Khafifi Roy zv. C.J. Spaan en P. de Jong Barbara Sophia dv. J.A.A. van der Bijl en B.B. Nix Ruud zv. J.H.A. van Veen en H.J.M. van der Werf Denise Christina dv. B.T. Dikkes en C.J. van der Ent Martijn Kristian zv. E.G.B. Devilee en C.J. Broer Daniël zv. W. Kersbergen en B.J. van Vliet Floor Thomas zv. P.J.M. Meiman en A. Berkenbosch Daan Leo zv. jonkheer F.A.C. Stoop en W.A. van der Spek Davis Nathaniël zv. R.N. Pande-lroot en P.A. Fontein He lena Maria dv. J.J.M. Op den Buijsch en M.J.H. Thonon Timo zv. A.C. van Ka pel en P.A.M. Elberse Inés Maria dv. M.F.P. Van Winnendael en E.M. ELipe Songel Mohamed zv. S. Bahi en K. Melhaoui Lisanne Kimberley dv. C.J.G. Havik en S. van Trigt Sotuda Khawar I. Aziz n S.P. Eli sabeth Leonarda dv. L.A. Rijnbeek en E.A. Perdijk Sabrina Thea Helene dv. R. Honsbeek en J.A. Both Sander Christiaan zv R.M. Pet en W. Verhoef Lex Dirk zv. A A. van Drongelen en A.M. Krug Stefan zv. B. Verburg en A.C. van Beelen Gizem dv. D. Cebeci en E. Ce- beci Bas zv F, Hofmann en J.R.E, van Velzen Folker Andries zv. D.H. de Wit te en T. Renkema Angel Rachelle dv. R. van Bergen Bravenboer en A.J. Dijks man Latoya dv. M. Sliermgs en S.M. Beijnders Christian zv. R.A.C. van Gel deren en M. Barnhoorn Amy dv. N.A.J. Dofferhoff en E.M.T, Vogels* David Joëo zv. M.M.J, Allessie en E.A. Alden- kamp Niels zv. H P. Keekstra en P.J.M. Barnmg Justin Detmer zv. D.J.S. Gnlk en C.M. Camfferman Stef zv. L.G. van der Meulen en Y.M.G. Raas- veldt Catlin Maj dv. C R. Schmidt en J. Elsenga Klazina Catharina dv. J. van Rhijn en K.C. Ouwehand Damon Liy- em zv. R. Graadt van Roggen en A.C.M. van de Wetering «Tim Jacobus Nicolaas zv. N.J. van der Plas en K.J. van Dooren Paco Senne zv. J.H.W. Krom en L.J.M. I Jdema Laila Simone dv. F.G. Haas en J.C.M. Zandvliet Marius Tjerk zv. H.T, Koelink en H.J Benjamins Leome dv. L. van Erk en P. Marelis Jasper Mau- rits zv. M.G.P. Jongeneel en H.E.A. Kousbroek Lesley zv. H.J. van Dam en D. van der Mei) Matty Alida Maria dv. P.N.P. Verdegaal en A.H.J.M. Rietveld Mandy dv. P.A. Duk en M.H.G. van Veen Cnstel Anoek dv. C.W. Pouw en C S. Sips Laurens Charles Cristian zv. A. Treur en M.J.T. Oliierhoek Lieke dv. L.M. Verspaandonken H. Ruijter. Overleden G.J, Keijzer 1931echtg. vanC. Rijsbergen S. Blansjaar (1891) geh. gew. met H. Cornet A.J. van de Groenekan 1908) man W. van der Linden (1909) man G.H. van der Meer (1928) man C. de Ru (1917) man G. van de Gei|n (1938) man A M. Beu- gelsdijk )1909) man W H. van der Doe (1921) man L. Kuijper (1921) man V.G.M.B. Tol (1992) dochter R A. Ro denburg 1939) man G.A. de Kooker (1913) echtg. van J. Oudshoorn E.A A. van Heekeren (1906) man A.C. Ouwehand (1910) man C.T. van den Akker (1941) echtg. van C.L.A. de Haas A H. van Schooten (1921) man J van der Reijden (1903) echtg. van P.P. de Koning L. de Jong 1897) man C Onvlee (1906) geh. gew. met M. Pet K Teschmer 1911echtg, van A Fuchs*S.C Hoppenbrouwer (1924) geh. gew. met J A. van Gent B. Hoog straten (1910) man C. Brama (1923) man A. van Delft (1897) geh. gew. met W. van Zuilen W. Breijer 1920) geh. gew. met C.J. van der Kaay M Harrak Serifi (1936) man M T.D A N. Klijn (1911) echtg. van R H. Douqué E. Everon (1922) man L. Prins (1917) Gehuwd H H. Walcott en I.M. Tulisi J A S. Boomgaardt en S.J Bijl R. Neu teboom en M. Anker W B.M Korveren P.E.D. Caro* M J.I.J. Albersen M. Sha- did D E Medina Velandia en N. Tobon Alzate H. Kok en O.A.M. Bocxe. KATWIJK WULfK* HHJKOOP „U walst zomaar over de ge wetensnood van een gruot aantal Katwijkers heen. Ik noem dit voorstel een brev et van onvermogen.J.H. ten Hove (RPF) doelde mei zijn betoog op het voornemen van het college van burge meester en wethouders om met de NV Alrecon een ovpt eenkomst voor tien jaar at te sluiten voor de plaatsing van 48 abri's in Katwijk Met 13 stemmen voor en lü stem men tegen ging de Katwijkse gemeenteraad daarmee gis teravond akkoord. Met name de confessione le partijen toonden /.ich tij dens de discussie bezorgd over de plaatsing van de bus haltehokjes met reclame Zij vreesden in de toekomst va ker geconfronteerd te wor den met aanstootgevende af beeldingen zonder dat zij daar nog invloed op zouden kunnen uitoefenen. Boven dien waren zij bang dat het besluit verder met Alrecon in zee te gaan ten koste zou gaan van de eigen identiteit die Katwijk zo hoog in het vaandel heeft staan. Ten Ho ve sprak zelfs van 'een hele slechte zaak'. Hij had veel liever gezien dat Katwijk een stringenter eigen beieia voer de op het gebied van straat - reclame in plaats van de in vulling van de abri's over te laten aan Alrecon waar oven gens al een korter lopend contract mee bestond Ten Hove maakte zich vooral kwaad over het CDA dat hij verweet niet te hande len zoals een christelijke par tij betaamt. Fractievoorzitter van Leeuwen legde die kri tiek terzijde door te /eggen dat het CDA (met uitzonde ring van N. Zwaan) voor het collegevoorstel was omdat het volgens hen gewoon een voortzetting van bestaand beleid betekent. Hij voelde et ruet voor in te gaan op de mate van christelijkheid van zijn partij 1. Bouw (Gemeentebelan gen/D66) liet gisteren weten de 'zedenpreken' van de RPF en de SGP/C.PV meer dan beu te zijn. „Zijn er nou echt geen belangrijkere zaken dan wat plaatjes in een bushalte hokje? Laten we dit in vrede snaam een beetje vol wassen aanpakken. Dit is een gou den deal. we hebben straks geen omkijken meer naar die abri's." Bouw verwees voor klachten naar de Reclame Code Commissie en raadde de confessionele partijen aan hun 'waarschuwende vinger tje' eens in de zak te houden. Partij van de Arbeid-rnads lid R.E. Haasnoot-Van Duin was het met Bouw eens. Vol wassen mensen zijn volgens haar mondig genoeg om /elf te zeggen als iets hen stoort „Een mens wordt naakt ge boren", zo sprak zij. ,.lk heb altijd geleerd dat bloot niet gelijk staat aan vies. Voor de christelijke partijen ligt dat blijkbaar anders.' Een stemming over het on derwerp resulteerde in het aannemen van het college voorstel. De fractieleden van de RPF en de GPV /SGP stemden evenals de CDA et N. Zwaan om principiële re denen tegen. Stichtingen proberen verstandelijk gehandicapten aan werk te helpen Waarom zouden verstandelijk gehandicap ten niet bij een bedrijf kunnen werken? Drie stichtingen voor verstandelijk gehandicap ten in Leiden, de Bollenstreek en het West- land vinden dat het kan. Daarom staken vertegenwoordigers de koppen bij elkaar om het project 'begeleid werken' van de grond te krijgen. In juni werd eèn coördina tor aangetrokken. Het project begint nu de eerste vruchten af te werpen. „Begeleid werkén is over komen waaien uit Amerika en Ierland. Daar zijn goede er varingen mee opgedaan. Vanwege de goede berichten zijn ook diverse stichtingen in Nederland begonnen met dergelijke projec ten", vertelt coördinator Sybren Dijkstra. „Vroeger werd in dagverblijven aan be zigheidstherapie gedaan. Dan zaten men sen wat te breien en te kleien. Later werd dat arbeidsmatig werken en werd wat in- pakwerk voor fabrieken naar de dagverblij ven gehaald. Dat ging zo goed dat er nu al lerlei afdelingen zijn in de negen dagcentra die de drie stichtingen beheren. Er is bij voorbeeld een kaarsenmakerij, er worden cakes gebakken en er worden theebekers, schaakstukken en speelgoed gemaakt", legt de coördinator uit. „Dat is een hele ontwikkeling geweest. En vanuit die ontwikkeling is begeleid werken ontstaan. Want het zou toch veel mooier zijn mensen te integreren in een bedrijf', aldus Dijkstra. Wensen Het dagcentrum houdt zo veel mogelijk re kening met de wensen van de verstandelijk gehandicapten. „Als iemand in een meu belmakerij wil werken, is het mijn taak er voor te zorgen dat iemand daar-daadwerke- lijk terecht komt. Ik bel bedrijven op en maak afspraken voor een gesprek. In de meeste gevallen kan ik langskomen en praat ik met de werkgever over de conse quenties." Maar het blijft niet bij alleen pra ten. Dijkstra neèmt ook een kijkje op de werkvloer. „Ik ga na welk werk gedaan moet worden. Is het gevaarlijk, is het r tig en niet te ingewikkeld? Hoe i niunicatie met anderen?" Als Dijkstra, werkgever en werknemer het eens zijn, en ook de ouders hun fiat hebben gegeven, kan de verstandelijk gehandicapte aan het werk. „Het kan natuurlijk gebeuren dat een werkgever op een bepaald moment zegt: het bevalt me niet, het is te moeilijk. Daarom is het belangrijk dat je van te voren heel goed weet wat de werknemer kan en de werkgever wil. Je moet voorkomen dat het misgaat." Dat werkgevers wellicht de mogelijkheid uitbuiten om aan goedkope arhricWkrach- ten te komen, vindt Dijkstra niet bcfingrijk. „Een werkgever moet er voor de volle hon derd procent achter staan. Maar als hij er zo over denkt, is dat zijn probleem. Als hij bin nen die gedachte maar goed voor de deel nemer zorgt. En daarom begin ik altijd meteen over geld. Anders verkoop je ze Dijkstra heeft twee jaar de tijd gekregen om ongeveer 25 verstandelijk gehandirap ten aan een baan te helpen. De eerste drie tekenen op 23 december een arbeidscon-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13