SPD: Kohl schendt Grondwet Taiwan: met of zonder China verder ivoorsmokkei bloeit ais nooit tevoren Unicef vraagt extra geld tegen kindersterfte Buitenland Denen zetten vaart achter leiding EG Craxi weigert af te treden VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 Japanner wint schreeuwwedstrijd Tokyo» De 116,1 decibel aart lawaai die een Japanner gisteren uit zijn keel wist te persen bleek goed voor de eerste prijs tijdens de jaarlijkse schreeuwwedstrijd in Tokyo. „Weg met Takeshita en Kanemaru", schreeuwde de winnaar. Hij had zich het afgelo pen jaar blijkbaar flink kwaad gemaakt op deze twee in corrup tieschandalen verwikkelde politici. Bij de vrouwen won een aan joggen verslaafde studente. „Blijf van mijn borsten af, idioot", schreeuwde ze met een geluidssterkte van 114,8 decibel. Vrouw eist geld voor kind prins Albert indio» Een Californische vrouw is een rechtszaak begonnen te gen prins Albert van Monaco. Zij wil dat hij haar dochter als de zijne erkent en financieel bijspringt bij de opvoeding van het kind. Volgens de moeder, de 31-jarige Tamara Jean Rotolo, had Albert beloofd zijn financiële verplichtingen jegens het acht maanden oude kind te zullen vervullen als een bloedtest uitwees dat hij de vader was. Albert ontkent echter dat hij iets heeft be loofd en weigert een bloedtest te ondergaan. Niet in parlement bij te grote familie new delhi Indiase politici krijgen binnenkort te maken met een bijzondere wet: indien ze meer dan twee kinderen hebben mo gen ze niet in het parlement. Het ministerie van gezondheid en familiewelzijn heeft een wet ontworpen waarin politici die meer dan twee kinderen hebben uitgesloten worden van een zetel in parlement. Dit om de snel groeiende bevolking elk jaar ko men er 17 miljoen mensen bij een voorbeeld te geven. Independent IPS inter Press Serv»ce Australië schrapt koningin uit eed Canberra» De Australische regering wil alle referenties aan de Britse koningin Elizabeth II uit de nationale eed van trouw schrappen. Premier Keating zei gisteren dat de Citizenship Act en de Oath of Allegiance worden veranderd. Volgens het voorstel hoeven degenen die Australisch staatsburger worden niet meer trouw te zweren aan de koningin. Noorse wet staat homo-huwelijk toe oslo» De Noorse homoseksuelen krijgen, als het aan de rege ring ligt, de mogelijkheid hun relatie in een soort huwelijkscon tract vast te leggen. Voor gehuwde homo's zouden alle rechten van het hetero-huwelijk gelden, met uitzondering van het recht op adoptie en kerkelijk huwelijk. Duitse troepen naar Somalia Liberale abortuswet in Hongarije Budapest» Het Hongaarse parlement heeft gisteren een abortus wet aangenomen die het in vrijwel alle gevallen mogelijk maakt een zwangerschap gedurende de eerste drie maanden te beëin digen. De wet laat abortus de eerste twaalf weken ongestraft als een vrouw verklaart door haar zwangerschap in een „crisis" te zijn geraakt. Abortusdebat Polen uitgesteld Warschau In Polen, waar een door de katholieke kerk geïnspi reerd totaal verbod op abortus ter discussie staat, zijn de liberale partners van de Nationale Christelijke Unie er gisteren inge- slaagd een stemming over de wet van de agenda af te voeren. De wet zou abortus geheel verbieden en stelt artsen die het verbod overtreden gevangenisstraf in het vooruitzicht. Schip met 3100 kilo heroine zinkt Istanbul Voor de Turkse kust is een Turkse boot met 3.100 kilo heroïne aan boord tot zinken gebracht. De bemanning bracht het schip tot zinken toen de Turkse marine de boot naar een ha ven probeerde te dwingen. Volgens de krant Hiirriyetwas de he roïne voor Nederland bestemd. BA krijgt belang in Qantas Sydney British Airways heeft gisteren een belang van 25 pro cent verworven in de Australische luchtvaartmaatschappij Qan tas. De Britteq betaalden 291 miljoen pond (785 miljoen gulden) voor het aandelenpakket. De Britten waren Singapore Airlines een slag voor. rome eelco van der linden correspondent De secretaris van de Italiaanse socialistische partij, Bettino Craxi, die wordt beschuldigd van corruptie en heling, treedt niet af. Hij is bereid zijn man daat terug te geven, op voor waarde dat eind januari tijdens een speciaal partijcongres een algemene oplossing wordt ge zocht voor de crisis waarin de partij zich bevindt. De ex-premier verbaasde met zijn verklaring vriend en vijand. Naar schatting honderd journa listen waren naar het Romeinse hoofdkwartier van de PSI ge trokken om het 'nieuws van de eeuw' - ofwel het ontslag van Craxi - aan te horen. Hetzelfde gold voor de grote menigte die zich bij de ingang van het ge bouw had verzameld en de par tijleider uitfloot en uitjouwde. Maar Craxi zei tijdens de ver gadering van de partijleiding: „Ik buig niet. Mijn eerste reactie was om af te treden, maar dat zou worden uitgelegd als een zwaktebod en een schuldbeken tenis. Ik ben niet corrupt en heb nooit iemand gecorrumpeerd". Craxi herhaalde de woorden die hij uitsprak nadat de Mila nese rechters hem eergisteren in staat van beschuldiging had den gesteld. Premier Amato, partijgenoot van Craxi, noemde diens besluit 'moedig' noemde, zei dat de aanklacht tegen Craxi moet worden gebruikt om na te denken en. niet om 'ons demo cratisch systeem met benzine te overgieten'. den haac wouter de jong Eén China of twee China's. Dat is het centrale thema van de verkiezingen die morgen in Taiwan worden ge houden. Het is voor het eerst sinds de Nationalisten na hun nederlaag tegen de communisten in 1949 van het Chinese vasteland naar Taiwan vluchtten, dat er verkie zingen voor alle zetels in de hoogste wetgevende verga dering, de 'Wetgevende Yuan', worden gehouden. In 1948 was dat voor het laatst gebeurd. De verkiezingen gelden als een hoogtepunt in het stre ven naar democratische hervormingen in Taiwan die in 1987 werden ingeluid door de opheffing van de staat- van-beleg. President Lee Teng-hui noemde de stem busstrijd eerder het begin van een nieuw tijdperk in de politieke geschiedenis van het land. Aan de verkiezingen doet een recordaantal van 348 kandidaten mee. De omstandigheid dat het nu om alle zetels van de Wetgevende Yuan gaat, speelt daarbij ze ker een rol. De Wetgevende Yuan telt 161 zetels, waar van er 125 direct worden gekozen en de overige naar rato van de uitslag over de partijen worden verdeeld. De regerende KMT heeft 124 mensen kandidaat gesteld en de belangrijkste oppositiepartij, de Democratische Progressieve Partij (DPP) 59, onder wie een aantal voor malige politieke gevangenen. De Chinese Sociaal-De mocratische Partij komt met 22 kandidaten: 123 men sen doen als onafhankelijk kandidaat mee. Sommigen nemen het daarbij op tegen de officiële kandidaten van hun eigen partij. Een belangrijk punt in de verkiezingsstrijd is de relatie tussen China en Taiwan. De DPP strijdt voor een 'twee- staten-oplossing', voor het bestaan van een onafhanke lijk Taiwan naast de Volksrepubliek China. De KMT is voor één China en streeft naar hereniging met het vas teland. Door veranderingen in de wetgeving is het mo gelijk gemaakt dat kandidaten nu ook openlijk kunnen pleiten voor onafhankelijkheid. Eerder was het verbo den het officiële beleid van hereniging van het Chinese vasteland en Taiwan ter discussie te stellen. De discussie over de relatie tussen Peking en Taipei zou ook gevolgen kunnen hebben voor de regerende Kilo min tahg Want hoewel een overwinning van de Natio nalisten zeker is, zou de uitslag wel eens minder gun stig kunnen uitpakken voor de conservatieve vleugel binnen de KMT die de politiek van 'één China' voor staat. Binnen de KMT is er sprake van een vleugel die ook voor een twee-China's-oplossing voelt. Peking is falikant tegen een scheiding tussen beide lan den. De Chinese partij-secretaris Jiang Zemin waar schuwde deze week nog eens dat China „krachtige maatregelen" zal nemen als Taipei besluit op eigen houtje door te gaan. Peking beschouwt Taiwan als een opstandige provincie, die nog steeds tot China behoort. Jiang riep de leiders van KMT op hun officiële beleid van één China niet te verlaten. Toch bestaat de kans dat geld het alles overheersende onderwerp bij de verkiezingen wordt. De DPP heeft haar pijlen gericht op de praktijk om met geld politieke invloed te kopen, op corruptie en stembus-fraude. De partij beschuldigt de „gouden ossen" rijke zakenlie den die kandidaat zijn voor de KMT, ervan op grote schaal stemmen te hebben gekocht. „Voor de Nationa listen leidt geld tot macht en macht tot geld", aldus DPP-woord voerder Chen Chung-hsin. De Nationalisten eisen dat de DPP met bewijzen voor haar aantijgingen komt. De regering heeft een beloning uitgeloofd van 10 miljoen Taiwan-dollar (800.000 gul den) voor informatie die leidt tot de aanhouding van een kandidaat van wie blijkt dat hij steun wilde kopen. De autoriteiten hebben berichten ontvangen over 184 gevallen van het kopen van stemmen. Er zijn dan ook tekenen dat de DPP-strategie tegen het kopen van de kiezersgunst effect zal hebben. Veel waar nemers denken dat de Kuomintang, die zelf rekent op 70 procent van de stemmen, steun zal verliezen. brussel ips Ivoor is vanouds een belangrijk exportprodukt voor veel Afri kaanse landen. Ondanks het wereldwijde verbod op de im- en export van Afrikaans ivoor, dat sinds 1990 geldt, is de inter nationale ivoorhandel niet ver dwenen. De branche is nog steeds even lucratief, zij het in middels illegaal. Al voordat het internationale verbod werd afgekondigd, had den de milieuministers van de Europese Gemeenschap hun ei gen strenge regelgeving. Als er geen einde zou komen aan de ivoorhandel, werd gevreesd dat de olifanten rond het jaar 2000 geheel zouden zijn uitgestor ven. Vandaar dat invoer van ivoor uit Afrika in de EG al sinds juni 1989 streng verboden is. Desondanks bloeit ook in Eu ropa deze handel als nooit tevo ren. Volgens de Belgische afde ling van het Wereld Natuur- fonds (WNF) komt het onbe werkte materiaal uit Afrika eerst naar Europa, vaak naar België, maar ook naar Frankrijk, Span je, Italië'en Engeland. Vooral België heeft wat dit be treft een naam hoog te houden. Het land was al ruim honderd jaar geleden een vermaard ivoorcentrum. De voormalige Belgische kolonieën waren leve ranciers, Antwerpen was de be langrijkste doorvoerhaven. On danks het verbod is er in die si tuatie niet veel veranderd, aldus het WNF. Vanuit Europa wordt het ivoor doorgesluisd naar Azië, waar het wordt verwerkt tot siervoorwerpen. Als eindsta tions fungeren veelal Zuid-Ko rea en Taiwan, landen die het verbod van 1990 niet hebben ondertekend. Overigens zijn diverse landen van zuidelijk Afrika voorstander van opheffing van het verbod op ivoorhandel. Niet alleen om economische redenen, maar ook omdat volgens hen de oli fant allang geen bedreigde dier soort meer is. Het enorme dier bedreigt de oogst van veel boeren, die dan ook dolgraag permissie willen hebben om de dikhuiden af te schieten. En als dat is toege staan, is het uiteraard ook inte ressant om het kostbare ivoor te verkopen aan rijke Europese of Aziatische afnemers. Volgens het WNF- is het echter nog te vroeg om te beoordelen of in landen als Zuid-Afrika en Zimbabwe de olifantenstand in derdaad weer op peil is, zodat daar wellicht op termijn weer ivoorhandel zou den toegamn, Elke week gaan in de Derde Wereld 250.000 kinderen dood door ondervoe ding en ziekte, vooral als gevolg van ar moede. Het Kinderfonds van de Verenig de Naties, Unicef, publiceerde gisteren Genève een rapport dat een klem mend beroep doet op de wereld actie te ondernemen tegen deze massale kinder sterfte. Voor het actieplan van Unicef is 25 miljard dollar (momenteel ongeveer 40 niljard gulden) per iaar extra nodig. Dat lijkt misschien veel, maar het Kinder fonds wijst erop dat dat minder is dan t in de Verenigde Staten elk half jaar sigaretten wordt uitgegeven, of min der dan wat West-Europa elke drie maanden aan alcohol spendeert. Een an dere vergelijking zet de ontwikkelings landen zelf te kijk: het benodigde bedrag is de helft van de uitgaven voor de soldij van hun soldaten. Directeur James Grant van Unicef noemt deze situatie schanda- lig- Het actieplan van Unicef is omvang rijk: het mikt op het halveren van de on dervoeding, het beheersen van de be langrijkste kinderziekten en het terug dringen van de kindersterfte met vier miljoen per jaar (een derde deel). Verder moet overal worden gezorgd voor schoon drinkwater en sanitair, basison derwijs voor alle kinderen en algemene beschikbaarheid van voorbehoedmidde len. Recente doorbraken in gezond heidszorg, voeding en onderwijs maken dit actieplan volgens Unicef haalbaar. Unicef klopt voor het benodigde geld niet bij voorbaat aan bij de rijke landen. Het rapport wijst er fijntjes op dat de ontwikkelingslanden nog geen 10 pro cent van hun begrotingen besteden aan de basisbehoeften van hun bevolking. Als ze dat zouden verhogen tot 20 pro cent, zou al een veelvoud van het beno digde bedrag van 25 miljard dollar per jaar vrijkomen. Maar er wordt in de Der de Wereld nog altijd meer uitgegeven aan defensie en het aflossen van schul den dan aan gezondheidszorg en onder wijs, schrijft Unicef. Toch krijgen ook de rijke landen in het Unicef-rapport een veeg uit de pan. Slecht 10 procent van de ontwikkelings hulp is bestemd voor de basisbehoeften. Dat komt neer op vier miljard dollar per jaar nog niet de helft van wat in de geïn dustrialiseerde wereld wordt uitgegeven aan sportschoenen. Het rapport is niet alleen een klaag zang, maar noemt ook een aantal be haalde successen. Dankzij de nu tien jaar oude inentingscampagne in samen werking met de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) worden sinds 1990 de levens van drie miljoen kinderen per jaar gered, en blijven miljoenen gevrijwaard van ziekte, ondervoeding, blindheid, doofheid en polio. Ook in de strijd tegen diarree is succes geboekt. Door eenderde van de bevolking in ontwikkelingslanden te voorzien van middelen tegen uitdro ging is de kindersterfte met een miljoen per jaar afgenomen. Maar er sterven dagelijks nog altijd 35.000 kinderen onder de vijf jaar, waar* van 60 procent tengevolge van drie ziek ten: longontsteking, diarree en mazelen. Die kunnen nu allemaal vrij eenvoudig worden voorkomen of genezen. Het rap port van Unicef benadrukt dat de kosten van de moderne geneesmiddelen zo laag zijn, dat bijna elk land ze zou kunnen betalen, als de politieke wil er maar is. Slowaken boos over nieuwe vlag Het federale parlement van Tsjecho-Slowakije is gisteren waarschijnlijk voor het laatst bijeen gekomen. Er werd een korte plechtigheid gehouden ter gelegenheid van de scheiding, op 1 januari, in een Tsjechische en een Slowaakse staat. „We staan niet alleen aan het einde van Tsjecho-Slowakije, maar ook aan het begin van een nieuw tijdperk van coëxistentie tussen de Tsjechen en Slowa ken", zei parlementsvoorzitter Michal Kovac aan het eind van de plechtigheid. Het Tsjechische parlement had eerder unaniem besloten zeer tegen de zin van de Slowa ken de traditionele Tsjecho-Slo- waakse rood-wit-blauwe vlag te behouden. De Duitse oppositionele SPD heeft gisteren woedend ge reageerd op het besluit van de regering-Kohl om gewa pende troepen naar Somalia te sturen. Een 'duidelijke provocatie van het parlement dat net drie dagen met va kantie is', vond SPD-voorzitter Engholm. Kohl stuurt vol gens hem aan op een schending van de Grondwet die de inzet van Duitse troepen anders dan voor de verdediging de eigen grenzen of het NAVO-gebied verbiedt. BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Kohl wil 1.500 militairen be schikbaar stellen, voornamelijk technici en verbindingstroepen, maar ook een gewapende een heid 'voor de zelfverdediging'. Mocht de regering het plan uit voeren, dan willen de sociaal democraten klagen bij het Bun- desverfassungsgericht, het hoog ste rechtscollege dat toeziet op de naleving van de Grondwet. Engholm noemde het onaan vaardbaar dat gewapende Duit se soldaten voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog zon der een duidelijke wettelijke le gitimatie buiten de eigen gren zen in levensgevaarlijke situa ties komen te verkeren. De soci aal-democraat onderstreepte dat zijn partij voorstander van dergelijke missies in VN-ver- band is, maar niet zonder dat de daarvoor noodzakelijke grondwetswijziging is doorge voerd. Kohl verklaarde daarentegen dat veruit de meeste staats rechtsgeleerden van mening zijn dat de voorgenomen actie niet in strijd is met de Grond wet, omdat het om een huma nitaire operatie gaat. Kohl: „De schokkende beelden uit Soma lia van hongerende kinderen, rovende bendes, verwoeste ste den en dorpen hebben het ge weten van de wereld wakker ge schud. Duitsland kan en wil niet aan de zijlijn staan. Besluiten zijn nodig en geen eindeloze ju ridische discussies." Tot zover onze corresopon dent in Berlijn. Onze man in Afrika meldt dat Franse en Amerikaanse militairen in So malia gisteren de eerste voed selkonvooien hebben begeleid naar vier dorpen in het gebied rondom het zuidwestelijke Baidoa, waar de hongersnood het meest acuut is. In één dorp werd het voedsel direct ingepikt door gewapende bandieten, zo dra de Amerikanen en Fransen waren vertrokken. In het verder zuidelijk gelegen Bardera bra ken opnieuw gewelddadighe den uit en werd een belangrijke religieuze leider doodgescho ten. De voedselkonvooien vanuit Baidoa, bestaande uit tien vrachtwagens met graan, wer den begeleid door militaire jeeps en helikopters. De inwo ners van de dorpen die werden aangedaan, waren in de meeste gevallen zo door honger en ziekte verzwakt dat ze nauwe lijks op hun benen konden staan of lopen. De Amerikaanse president Bush overweegt met Kerstmis de Amerikaanse troepen in So malia te bezoeken. ,Een Somalisch jongetje eet een kommetje pap, na de aankomst van door Amerikaanse en Franse militairen beschermde voedselhulp in Baidoa. De Deense premier Poul Schlü- ter twijfelt er geen moment aan dat Denemarken en Groot-Brit- tannië in het komende jaar het Verdrag van Maastricht zullen ratificeren. Mocht een van de landen of allebei echter alsnog besluiten de Europese Gemeen schap te verlaten, dan zou dat een 'historische vergissing' zijn. Dan zou er 'een hele nieuwe kaart van Europa moeten wor den getekend'. Schlüter: „Met zo'n stomme daad zouden we onszelf en onze kinderen heel hard straffen". De Deense premier heeft zoveel vertrouwen in de uitkomst van het tweede referendum in zijn land over de goedkeuring van 'Maastricht', dat hij woensdag in Kopenhagen een uiterst am bitieus programma presenteer de, dat hij in het komende half jaar als voorzitter van de EG wil waarmaken. Hij heeft zelfs zo veel haast dat hij al voor de jaarwisseling de eerste informe le afspraken heeft gemaakt. Nu eenmaal in Edinburgh de uitzonderingen voor Denemar ken op papier zijn gezet, staat Schlüter te popelen om het EG- voorzitterschap van de Britten over te nemen. Kleine tegenval lers kunnen hem niet meer van zijn stuk brengen. Zoals de re cente ontdekking dat er op het logo dat Denemarken als voor zitter wil voeren een gesty- leerd Vikingschip slechts elf roeiers zichtbaar waren. Met veel haastige behendigheid is er op het laatste moment een twaalfde aan toegevoegd. De lijst thema's die Schlüter wil afwerken is gewaagd lang: de uitbreiding van de EG met Zwe den, Finland, Noorwegen en Oostenrijk; intensievere contac ten met Midden- en Oost-Euro pa: bestrijding van de werkloos heid: een betere milieupolitiek in de EG; een snelle afsluiting van de GATT-onderhandelin gen in Genève over de vrijma king van de wereldhandel en 'wat het meeste zal vergen' ex- Joegoslavië. Volgéns de laatste opiniepeilin- het aantal Denen dat zeggen, gestaag. Van 54, naar 60, naar al bijna 70 procent. Ie dere Euro-aanhanger in Kopen hagen weet een nog hoger cijfer te noemen. En in het parlement kan de minderheidsregering van Schlüter bijna zeker op de steun van zeven van de acht po litieke partijen rekenen. */-;« «iïf»

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7