'Niet meer toelaten dan we kunnen opvangen' ONTHULLEND Binnenland Uitreiking Bob Angelo-penning Stier Herman mag toch vader worden 'Comfort, snelheid en veiligheid scoren hoger dan prijs' Oproerpolitie blokkeert demonstratie Willemstad Oud-politieman krijgt 12 jaar wegens moord Franse zakenman Bosio moet Nederland verlaten PIJN EN VERDRIET NA U DRAMATISCH WONDER A LEES JE WEEKEND, WEETJE ALLES VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 TNO stopt doden overbodige proefdieren den haag TNO stopt met het doden van proefdieren uit bezui nigingsoverwegingen. De Dierenbeschermingen de Bond tot Bestrijding van Vivisectie zien nu af van een kort geding tegen TNO. Sinds begin oktober, toen TNO begon met het doden, zijn tweehonderd knaagdieren afgemaakt. Ook apen stonden op de dodenlijst. Methadon gestolen in Rotterdam Rotterdam Bij de Rotterdamse drugshulpinstelling Odyssee is in de nacht van woensdag op donderdag 25 liter methadon ge stolen. De drug, die verslaafden als vervanging voor heroïne krij gen toegediend, heeft een straatwaarde van 1.000 gulden per li ter. Methadon is bij verkeerd gebruik dodelijk. Verdachten bankoverval opgepakt utrecht» De recherche heeft de afgelopen dagen drie Amster dammers aangehouden die worden verdacht van de overval op de ING-bank in IJsselstein op 2 december. Bij deze overval werd een klant van de bank doodgeschoten. De verdachten zijn 17,18 en 19 jaar. Victoria Hotel wordt geveild Amsterdam Een van de meest gerenommeerde hotels van Am sterdam, het Victoria Hotel, wordt geveild. Op het gebouw drukt een schuld van 120 miljoen gulden De Horecabond FNV is woe dend op de ABN Amrobank, die als belangrijkste hypotheekhou der heeft besloten het hotel op 14 januari te laten veilen. De bank weigert echter in de veilingcondities te laten opnemen dat het gebouw als hotel moet worden overgenomen, inclusief de 130 personeelsleden. Eis tien jaar voor heroïnehandel Het gerechtshof in Leeuwarden heeft gisteren tien jaar cel geëist tegen een 52-jarige man wegens handel in heroï ne. De rechtbank in Groningen veroordeelde hem eerder ook tot tien jaar. De man zou deel hebben uitgemaakt van een aantal organisaties die zich met de handel hebben beziggehouden. He roïne werd onder andere via Nederland naar Spanje gebracht. Uitspraak 29 december. VNG over huisvesting asielzoekers: Het conflict tussen het kabinet en de gemeenten over de huisvesting van erkende vluchtelingen loopt steeds hoger op. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vindt dat het ministerie van justitie niet meer asielzoe kers moet erkennen dan de ministeries van VROM en WVC kunnen opvangen. Justitie vindt dit advies onzin nig. den haag gpdtaris Kosto (Justitie) die vorige week in de Kamer betoogden De VNG reageerde hiermee op dat de gemeenten meer moeten de uitspraken van minister doen aan de huisvesting van er- d'Ancona (WVC) en staatssecre- kende vluchtelingen. Staatsse- Heerma (volkshuisves ting) deed daar deze week nog een schepje bovenop door te dreigen met straffen voor ge meenten die te weinig huizen beschikbaarstellen. De VNG geeft toe dat veel er kende asielzoekers te lang blij ven hangen in de opvangcentra, zodat de totale opvang van asielzoekers spaak loopt. Maar de gemeenten kunnen gewoon niet allemaal voldoende huur woningen leeg krijgen om de onverwacht grote stroom vluch telingen onder dak te brengen, betoogt de VNG. Het ministerie van justitie re ageert afwijzend op het com mentaar van de VNG. „Het re geringsbeleid is er op gericht te voorkomen dat mensen hier asiel zoeken. Maar als iemand juridisch in aanmerking komt voor asiel kunnen we die erken ning niet tegenhouden omdat de huisvesting problemen geeft", aldus woordvoerster J. Pols. eric jan Proeven met Herman mogen doorgaan, vindt een grote meerderheid van de Tweede Kamer. Herman is een door het Leidse bedrijf Gene Pharming genetisch gemanipuleerde stier. De regeringspartijen CDA en PvdA en de oppositionele WD gingen onder voorwaarden ak koord, zo bleek gisteren tijdens overleg in de kamercommissie voor landbouw. D66, Groen Links en de kleine christelijke partijen zijn tegen. Herman werd anderhalf jaar geleden 'gemaakt' door direct na de bevruchting een eicel in te spuiten met een menselijk gen. De nakomelingen van Her man - vernoemd naar onder zoeksleider prof. H. de Boer - gaan in hun melk stoffen pro duceren die kunnen worden ge bruikt als medicijnen die moei- lijkop een andere i den zijn te maken. De Kamer gaf gisteren toe stemming om verder te fokken met Hermans zaad onder de voorwaarde dat voorlopig niet meer dan één generatie gene tisch gemanipuleerde dieren ter wereld komt. Daarna wordt het onderzoek tegen het licht ge houden en wordt bekeken hoe het met de ontwikkeling van al ternatieven voor genetische manipulatie staat. D66, Groen Liriks en de kleine christelijke partijen spraken zich uit tegen verdere voortzet ting van de proeven. Staatsse cretaris Gabor van landbouw kreeg het moeilijk toen hij zei dat de „gekozen methode kans rijk lijkt" en „een alternatief te onzeker is". Na een uitvoerige discussie hield hij het er maar op dat „het alternatief geen al ternatief is". Amsterdam Dol Ie pret onder le den van de drumfanfare van de kapel van de Koninklijke Lucht macht na afloop van de Bob An- gelo-lezing in de Rode Hoed in Amsterdam. Daar zou minister Ter Beek (defensie) de Angelo-pen ning 1992 in ontvangst nemen. Hij bleek echter verhinderd. De penning was hem door het COC toegekend voor zijn poging de krijgsmacht homovriendelijker te maken. Homo-activist Bob Angelo overleed in 1988. Een in travestie gehulde luchtmachtmuzikant Minister Maij-Weggen over Nederlandse Spoorwegen: den haag wilfred scholten Minister van Luchtballonnen heette ze al betrekkelijk snel na haar aantreden. Hanja Maij-Weggen, nu drie jaar aan het roer van Verkeer en Waterstaat, komt wellicht nooit meer van dat imago af. Aan het einde van de dag, na een lang gesprek op het inmiddels stil le ministerie, geeft ze er blijk van daar niet zwaar onder gebukt te gaan. „Ik heb die naam op een of andere manier opgespeld gekregen. Had na tuurlijk te maken met onervarenheid. Toen ik hier kwam, moest ik de omslag van het beleid van het aanleggen van wegen naar het verbeteren van het openbaar vervoer nog in gang zetten. Vrij logisch dat er dan veel ideeën los komen op het departement en bij je zelf. Ook logisch dat je die ventileert. Wat me echter opviel, was dat me nigeen die voorstellen als vastgesteld beleid beschouwde." „Daarnaast kwamen er uit de kring van ambtenaren voorstellen naar bui ten die al waren afgewezen. Het liefst voorzien van het stempel goedgekeurd door minister. Dat was dus helemaal niet zo. Dan krijg je in zo'n startfase van het beleid het etiket van luchtbal lonnen." De minister, zonder wroe ging: „Het belangrijkst is dat het beleid nu de goede kant op gaat." Ook de grote aandacht die pers en politiek - vooral in het begin - voor persoonlijke eigenschappen van de mi nister toonden, verraste de onervaren bewindsvrouw. „Ik wil beoordeeld worden op mijn beleid en niet op mijn blonde haren. Verschrikkelijk. Als we naar Amerikaanse toestanden toegaan, zal ik mij niet langer thuis voelen in de politiek. Dan moet ik de wereld maar op een andere manier gaan beïnvloe den." Maar het imago is van wel van belang voor een politicus. Uw fractievoorzitter. Brinkman, wandelt tegenwoordig over het podium met een zendermicrofoon tje. mgf M .JÊÈÊÊ Maij-Weggen: „Ik wil worden beoordeeld op n „Het is nooit weg om eens wat nieuws te proberen. Het is wel verfris send. Maar op een gegeven moment hebben we dat ook wel weer gezien. Ik zou het trouwens zelf nooit doen. Ik sta liever achter een katheder. Als ik over zo'n podium zou lopen, heb ik het ge voel dat de mensen meer naar m'n be nen kijken dan naar mijn verhaal luis teren." Uitkienen Het beleid dus. De minister is daar naar eigen zeggen „licht tevreden" over. Het verkeers- en vervoersbeleid ligt op koers. De kern ervan, het terug dringen van het gebruik van de auto, lijkt enige vruchten af te werpen. Het openbaar vervoer groeit. Sterker nog: het beleid om de mensen de trein en bus in te lokken, dreigt aan succes te bezwijken. Bus en trein zijn overvol. „De afgelopen twee jaar is het open baar vervoer zo gegroeid, dat we het komende jaar pas op de plaats moeten maken", zegt Maij. „Daar heb ik begrip voor. Het blijkt heel moeilijk meer rei zigers te trekken en tegelijkertijd het openbaar vervoer te reorganiseren. Daarom ga ik in februari met de bedrij ven rond de tafel zitten. Bekijken hoe we de groei vast kunnen houden. Te gen die tijd weten we in het kabinet ook hoeveel geld daarvoor beschikbaar Bij één openbaar vervoerbedrijf gaat het wel heel moeilijk. De laatste cijfers van de Nederlandse Spoorwegen (NS) tonen aan dat vaste klanten (goed voor een duur abonnement) voor de drukte op de vlucht slaan. Zij pakken de auto. Maij ontkent de problemen niet. „Het loopt vast, maar uitsluitend in de spits in de Randstad. Menig houder van een OV-jaarkaart eerste klas moet de helft van de tijd staan. Een van mijn eigen kinderen heeft zo'n kaart. Zij gaat nu elke dag eerder naar haar werk. Om zeven uur al, anders heeft ze geen zitplaats. Als klant van de NS moet je het zo een beetje uitkienen. Als ieder een dat doet - eerder of later in de spits reizen - worden de problemen vanzelf kleiner." r heeft nog een oplossing, zouden 'carpoolen', li het uit zijn met de „file in de trein op de weg". Er komen daarom e maatregelen om het carpoolen, met medewerking van het bedrijfsle ven, te stimuleren. Dat carpoolen werkt, bleek ironisch genoeg tijdens de treinstakingen van de NS in mei. „Mensen bleken toen prima in staat met elkaar mee te rijden in de auto. Carpoolen is in Nederland dus heel goed mogelijk. Jammer genoeg ging ie dereen na de treinstaking weer over tot de orde van de dag." O V-kaarten Wellicht mag de calculerende burger op dit gebied nog wel iets berekenender zijn. Maar de overheid treft toch ook blaam? De introductie van de verplich te studentenkaart moest de kosten van de studiefinanciering drukken. De NS waarschuwden nog dat ze de toestroom van honderdduizenden nieuwe reizi gers niet aan zouden kunnen. Het con tract werd niettemin gesloten. „Het is een van de hoofdoorzaken van de drukte", geeft de minister vol mondig toe. „De NS riepen wanhopig dat het onmiddellijk en overal zou vastlopen. Dat gebeurde de eerste maanden niet, ook dankzij de sprei ding van de college-uren. Na een half jaar bleek dat de OV-jaarkaart op grote schaal wel altijd en overal wordt ge bruikt. Laatst hoorde ik dat studenten willemstad stella v correspondent De oproerpolitie op Curasao heeft gisteravond enkele tiental len vakbondsleden hardhandig uit het stadscentrum Punda verwijderd. Bij de klopppartij raakten enkele personen licht gewond. Enkele flessen- en ste nengooiers werden gearres teerd. De confrontatie hing al een paar dagen in de lucht. De bon den wilden in het centrum pro testeren tegen belastingverho gingen, maar de gezaghebber gaf geen toestemming. Hij sloot het stadscentrum en kondigde een samenscholingsverbod af. Na nieuw beraad van de bon den besloten enkele tientallen leden gisteravond toch naar het centrum te gaan, waar ze rond kwart voor negen werden opge wacht door (oproer-)politie, en para-militairen. Verdeeld in groepjes probeerden de vak bondsleden via diverse straten het YVilhelminaplein te bereiken waar in het stadhuis de eilands raad vergaderde. Dat bleek door wegafzettingen en een politie- cordon onmogelijk. Een politiefunctionaris som meerde een van de vakbonds leiders om tien uur om binnen twee minuten uit de stad te ver trekken, omdat anders geweld zou worden gebruikt. Toen aan die oproep geen gehoor werd gegeven, sloeg de oproerpolitie de menigte uiteen en joeg vak bondsleden de stad uit. De poli tie ontruimde het hele centrum. Tegen elf uur was daar nauwe lijks meer iemand te bekennen. Er was geen schade aangericht. De bonden kwamen na de confrontatie bijeen bij de vak centrale SSK en kondigden aan vandaag terug te komen. Een van de vakbondsleiders was ge wond geraakt aan het hoofd. De bonden zagen de confrontatie als een provocatie van de poli- utrecht gpd De Utrechtse rechtbank heeft gisteren een 36-jarige Amster damse ex-rechercheur wegens moord op een autohandelaar uit Wilnis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar. De straf was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. De rechtbank achtte bewezen dat de oud-politieman in de nacht van 20 op 21 maart de 38- jarige autohandelaar in zijn wo ning in Wilnis had neergescho ten. Gelet op het aantal verwon dingen en de aard daarvan, vond het college aannemelijk dat er sprake is geweest van een liquidatie. In het 52 pagina's tellende vonnis verwierp de Utrechtse rechtbank alle door raadsman mr. Boone gevoerde verweren. Zo had Boone al in een vroeg stadium de rechtbank verzocht of zij de banden wilde bekijken van een interview dat een jour nalist in het TV-programma Crime Time had met een be langrijke getuige die beweerde aanwezig te zijn geweest bij de moord. Volgens de raadsman zou deze getuige wel eens de dader kunnen zijn geweest. Bij de hoogte van de straf liet de rechtbank meewegen dat de gewezen politieman enkele da gen voor de moord het slachtof fer in een Amsterdams café had bedreigd. De rechtbank hield in de strafmaat ook rekening met het feit dat de ex-rechercheur op 12 oktober door de recht bank in Amsterdam is veroor deeld tot acht jaar cel wegens doodslag op de crimineel Klaas Bruinsma. Direct na de uitspraak liet Boone weten dat hij tegen het vonnis in hoger beroep zal gaan. zelfs per bus verhuizen. Allemaal met een doos in de hand. Dat kan niet. Dat geeft problemen, ook voor het stads en streekvervoer." Ze waarschuwt alvast dat er in 1994, wanneer het contract tussen NS en Onderwijs afloopt, pittige onderhande lingen over een nieuw contract op sta pel staan. „De overeenkomst moet worden aangepast. De verzekering moet er komen dat het openbaar ver voer de reizigersstroom beter aan kan. Ook moet de prijs van de kaart meer kostendekkend worden. We moeten oppassen dat onze zeer gewaardeerde studenten zitplaatsen innemen, terwijl de gewone klanten, die de volle prijs betalen, geen plaats meer kunnen vin den." Opmerkelijk is dat de minister over één van de belangrijkste maatregelen om de automobiliteit terug te dringen - het verhogen van de prijs voor het ge bruik van de auto - veel sceptischer is geworden. „Als ik de mensen zo beluis ter, is de prijs wel belangrijk, maar spe len zaken als comfort, snelheid en vei ligheid zeker zo'n belangrijke rol". Een bekentenis: „Ik heb dat te veel onder schat. Je ziet het aan de klanten van de NS: zij mopperen dat het comfort te wensen overlaat. Als dat goed is, de treinen op tijd lopen, veilig blijken te zijn - ja, dan wordt het prijsverschil met de auto naar de achtergrond ver drongen." „Daar moeten we goed op letten als we volgend jaar de prijsmaatregelen evalueren. Misschien hebben we ons te veel gefocust op de prijzen en te weinig op andere zaken. Daarom is de trein taxi ook zo aangeslagen. Ondanks de iets hogere prijs in vergelijking met stadsvervoer. Een kwestie van comfort en veiligheid. Mijn gevoel vertelt me dat zoiets hoger scoort dan het verschil in prijzen. Het hangt in feite samen met wat ik drie weken na mijn aantre den al noemde: in de trein met een krantje en een croissantje." amsterdam anp De Franse zakenman Michel Bosio moet Nederland verlaten. Hij komt niet in aanmerking voor een vestigingsvergunning en beschikt niet over voldoende middelen van bestaan. Dat blijk uit het vonnis van de Amsterdamse rechtbankpresi dent Asscher in het kort geding dat de zakenman had aange spannen tegen de Staat. De Fransman werd op 3 november op het vliegtuig gezet naar Pa rijs, maar keerde direct terug. Via het kort geding hoopte hij alsnog in Nederland te kunnen blijven. Naar alle waarschijnlijk heid zal hij nu op zeer korte ter mijn opnieuw worden uitgewe zen. Bosio raakte in de jaren tach tig betrokken in een drugsaffai re. De gang van zaken rond die affaire is nooit opgehelderd om dat Justitie volgens Bosio de centrale figuur in die zaak dekt. Bovendien is Bosio onder even min opgehelderde omstandig heden ontslagen als directeur- werknemer van zijn bedrijf, dat met overheidskredieten was ge financierd. De uitspraak betekent overi gens niet dat Bosio nu is uitge procedeerd. De zakenman ver denkt de Nederlandse Staat er van zijn bedrijfje te hebben misbruikt als dekmantel voor onzuivere activiteiten en is vast besloten de onderste steen bo ven te krijgen. Zo lopen er nog procedures bij de gemeente Arnhem en, opnieuw, tegen de Staat. MOEDIGE ANNETTE HERFKENS OP BRANCARD NAAR BEGRAFENIS VAN HAAR VRIEND

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5