Keur aan accessoires verhoogt speelgenot Vrije tijd Handig Koof geeft gordijn een fraaier accent Schermpje Kerstlepeltjes Golfliefhebber Kerstfiguren VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 26 DINGEN NIEUWE CD'S Pop/populair Nirvana 'Incesticide' Geffen mind' (1991) brak Nirvana uit Seattle op wereldschaal door. De single/clip "Smells like teen spirit' was daarbij de belangrijk ste aanjager. Het succes van zanger/gitarist Kurt Cobain en de zijnen kwam zo onverwacht dat velen pas in tweede instan tie doorkregen dat 'Nevermind' geen debuut was. Dat is 'Bleach' uit 1989, een album dat zo doende twee jaar na verschij nen aan z'n opmars in de hit lijsten begon. Met 'Incesticide' probeert Nir vana nog eens zo te stunten. De overwegend korte 15 nummers op deze cd zijn na 'Bleach' en Nevermind' gemaakt. Ze heb ben de plaat niet gehaald of kwamen terecht op B-kantjes van singles. De plaat is een welkome, zeer gevarieerde aanvulling en kan nog het beste worden be schouwd als de tweede Nirva- na-schijf. Opvallend is de voor Nirvana-begrippen ingetogen zang van Cobain gedurende de eerste helft van het album. Been a son' kent zelfs een lek ker melodietje en 'Molly's Lips is olijke rock and roll. Ergens bij 'Beeswax' slaat de stemming om. Cobain schreeuwt zijn keel kapot op veelzeggende korte zinnetjes. Op 'Hairspray Queen' klinkt hij als een hysterisch kind. Abso luut hoogtepunt is de eerste Nirvana-ballad 'Big long now'. Afsluiter 'Aneurysm', een zeer beklemmende lovesong, heeft qua opbouw veel weg van 'Smells like teen spirit'. Sleeping dogs wake 'Up' One little Indian records. Marmeren een met bloemen omgeven gouden beeldje met een gitaar op de hoes. Niet al leen de verpakking verwijst naar het kerstfeest maar ook de sier lijke muziek met bescheiden house beats, ijle vrouwenzang en de poëtische teksten. Sleeping dogs wake maakt ta melijk originele muziek, die zich lastig laat rubriceren, al kunnen de invloeden van Eu- rythmics en New Order de luis teraar moeilijk ontgaan. Up laat zich aanvankelijk beluisteren als een grap. Vooral 'Blue Moon', een op een house beat gezette hoogmis en de teksten van het necrofielen-lied 'Worm song' versterken die indruk. De ambi ties van het Britse duo Karin Sherret en Robert Wilcocks rei ken echter hoorbaar verder. De doorwrochtearrangementen, het breed uitwaaierende gitaar spel van Wilcocks en de ar beidsintensieve baspartijen van uitzendkracht Haggis zijn teke nen aan de wand. WK Jazz Peter Herborn 'Traces of Trane' JMT Polydor/Polygram Jazz. De Duitse trombonist Peter Herbom is een van de weinigen die dit jaar een tribuutalbum maakte ter gelegenheid van het 25ste sterfjaar van lohn Coltra- ne. Gewoonlijk speelt de mu ziekindustrie daar toch behoor lijk op in, maar gelukkig valt het dit jaar mee met de jazznostal- gie. Herborn, die hier alleen als arrangeur optreedt met de zeer goede WDR Big Band, geleid door de Nederlander Jerry van Rooyen, heeft gekozen voor een eigentijdse benadering. Geen in ensemble nagespeelde soli of andere conservatieve klanken. De naar Amerikaanse maatsta ven nogal hoekige arrangemen ten lijken qua klankkleur geïn spireerd door Gil Evans. Type rend daarvoor is het arrange ment van 'Naima' maar ze overstijgen in hun variatie die van de gemiddelde big band. De smaakmakers van deze pro- duktie zijn de gastsolisten, waarbij de niet erg Coltranesk spelende tenorsaxofonist Gary Thomas de meeste aandacht trekt. Liefhebbers van trombo nist Robin Eubankscn gitarist Mare Ducret komen qok be hoorlijk aan hun trekken. Een avontuurlijke kijk op Coltrane binnen de moderne main- Anthony Coleman 'Disco by Night' Avant/ Dureco. DOE HET ZELF In een kerstjasje ge stoken blik is niet alleen sfeervol maar ook handig. Zoals de ronde blikken bus met daarin 9 kaarsen 9,95). Leg je de kaarsen los in de kast of in een schaal dan vervor men ze na verloop van tijd, in een ron de bus blijven ze mooi. Een leuk ca deautje is een blikje met menukaartjes en cocktailprikkers 9.95) of een doos je met onderzetters 7,95). Meer infor matie: Inspiration, Katwijk. foto henk bouw- VIDEOSPELLETJES Iets totaal anders: voorspelen en orkestrale delen (o.a. Walkü- renrit en Siegfrieds treurmars) uit opera's van Wagner, en weer scoort lansons heel hoog. Ofwel bij hem kan niets misluldcen, of wel hij is heel zorgvuldig in de keuze van de werken die hij op neemt, maar iedere nieuwe uit gave is een schot in de roos. Met deze cd betreedt hij het muziektheater (alsof zijn recen te opname van Berlioz' Sym- phonie fantastique met het Concertgebouworkest niet the atraal was!) en het doet alleen maar verlangen naar meer. Zou Jansons een tweede Haitink worden, die op late leeftijd op eens de opera ontdekt? PK Klassiek Handel Messiah Sylvia Mc- Nair (sopraan), Anne Sofie von Otter (mezzosopraan), Michael Chance (altus), Jerry Hadley (te nor), Robert Lloyd (bas), koor en Academy of St Martin in the Fields o.l.v. Sir Neville Marriner Philips. Op 13 april 1742 werd de 'Mes siah' in Dublin voor het eerst uitgevoerd en dat feit is op de Britse eilanden onlangs uitge breid gevierd. Natuurlijk met een officiële herdenking in Du blin, waarbij natuurlijk een op nameteam aanwezig was. In zo'n geval bestaat altijd het ge vaar dat sommige zaken minder geschikt zijn om voor de eeu wigheid behouden te blijven. Zo klinkt de bas Robert Lloyd hier minder sonoor dan anders (een lichte verkoudheid?), maar ge lukkig zijn de prestaties van de overige solisten beter en de bei de dames klinken zelfs schitte rend: de Amerikaanse sopraan Sylvia McNair en de Zweedse mezzosopraan Anne Sofie Von Otter behoren onmiskenbaar tot de groten van dit moment. In de uitzonderlijk rustige live opname, door Marriner heel le vendig gedirigeerd, horen we bovendien prachtige bijdragen van koor en orkest. Wagner Ouvertures en or kestrale muziek (Die Meistersin- gervon Nürnberg, Tristan und Isolde, Tannhauser, Götterdam- merung, Die Walküre, Lohengrin, Rienzi) Oslo Philharmonisch Orkest o.l.v. Mariss Jansons Strakke vensters verlangen ook een strak gelijnde koof. Maar bij raampartijen met geprononceerde indelingen past een koof die met sierprofielen of lijstjes is afgewerkt dan wel met de decoupeerzaag in golvende figuren is gezaagd. Kleine, op zich weinig tot de verbeelding sprekende ramen worden een blikvanger als er een royaal geplooid of gedrapeerd gordijn vanuit zo'n koof hangt. Een hoog vertrek wordt 'lager' als je de koof over de volle breedte van de wand laat doorlopen. Koven die je met verf of beits wilt afwerken kun je het best van vurehouten panelen maken. Als je ze wilt bekleden met stof is het nog goedkopere spaanplaat best bruik baar. Gebruik voor het 'plakken' van de stof textiellijm, niet te dik aangebracht. Ook zonder vaste koof kan een venster smaakvol worden omkaderd. De overgor dijnen kunnen 'los' over een roede van hout of messing worden gedrapeerd, en aan één kant van het raam afhangen. Heel geraffineerd is een arrangement waar bij de raamwand is bekleed met verschil lende materialen die wat kleur en dessin betreft 'ton sur ton' zijn gehouden, zodat ze goed bij elkaar passen. Zulke decoraties kunnen ook met rolgordijnen of binnenja- loezieën worden gecombineerd. Valletjes moeten op de lengte van het gor dijn afgestemd zijn. De ideale verhouding is: hoogte van de valletjes is 10 procent van de gordijnhoogte. Ze kunnen aan een gor dijnrail of -roede worden opgehangen. Montage van een koof. tekeningen gpd Ook kun je werken met speciaal plooiband en f\aakjcs waarmee zowel enkele als dub bele plooien kunnen worden gemaakt. Zul ke systemen zijn er ook voor roeden. De eenvoudigste manier is natuurlijk de gordij nen op maat te bestellen en door de leve rancier te laten maken. De plooien zijn dan al ingenaaid en je hoeft niets anders meer te doen dan ze aan de haken of ringen op te hangen. Gordijnrails of roeden kunnen 'in het zicht' worden bevestigd, maar dat is alleen mooi als ze echt decoratief zijn. Een mooi effect krijg je door de bovenkant van de gordijnenpartij met koven of sierlijs ten af te werken. Daarin worden de rails of roeden verborgen, evenals de bovenrand van de gordijnen. Als je dat wilt kun je ook het gordijnvlak na het invallen van de duis ternis 'aanlichten' door tl-lampen in de koof te monteren. Halogeen is hiervoor on geschikt omdat deze te grote hitte uitstraalt. De boom staat dan wel in een handige klem maar of dat nu een mooi gezicht is? Dit houten schermpje met een vrolijk wuivende kerstman, camoufleert zo'n lelijke plek een beetje. Echt groot is dit kerstboomhekje niet, kan ook in de ven sterbank worden gezet of op een laag tafeltje. Het kan ook dienen als tafelver siering bij het kerstdiner, in plaats van kaarsen die toch vaak een sta-in-de-weg zijn. Prijs 29,95. Meer informatie: Inspiration, tel. 0 17 18- 2 33 34. foto henk bouwman Kerstsfeer op de koffietafel: dat hoeft niet per se met een heel servies. Met een serie kerstlepeltjes kom je al een heel eind. Ze kosten 13,95 per stuk. Meer in formatie: Mikado, telefoon 05480-1 57 33. Kerstmis, zo blijkt uit onderzoek, staat dit jaar. waar het spelcomputers en videospellen betreft, vooral in het teken van de extra's. De mooiste vondst is de kleurenportable van Sega. Met een kleine televisie ontvanger wordt de spelcomputer Game Gear voor krap 250 gulden omgetoverd in een mini-kleuren- Ook voor de Game Boy zijn er ingenieuze vondsten te koop. Nadeel van deze spelcomputer was het kleine zwartwit scherm, dat alleen bij voldoende licht zichtbaar is. De Handy Boy lost alle problemen in één klap op. Een verlicht en verstelbaar vergroot glas wordt over de Game Boy geschoven, compleet met openklapbare stereospeakertjes. Een micro- joystickje ten slotte wordt over de richtingknop ge schoven met daarnaast twee duiintoetsen die het vuren en springen vergemakkelijken. Een investe ring van 79 gulden. Afzonderlijk een vergrootglas aanschaffen, een lichtje of een combinatie van die twee (Nuby) kan trouwens ook. Zowel voor de Game Boy als voor de Game Gear zijn opbergkoffertjes te koop die ogen als een atta chékoffer (30-50 gulden). Lynx, Game Boy en Game Gear kunnen daarnaast elk in een eigen passend tasje worden vervoerd terwijl voor alle merken, in clusief de Supervision, autoadapters te koop zijn die worden aangesloten op de sigarettenaansteker. Energie komt voorts uit oplaadbare 'battery-packs', behalve voor de Atari-Lynx waarbij het 'pack' nog eens extra met batterijen moet worden gevuld. Voor nog geen tientje ten slotte-wordt een koptele- foontje gekocht en misschien maakt juist die gift zo rond de kerst het zaliger om te geven dan om te ontvangen. Spellen Een van de leukste nieuwe spellen is Sonic 2. Die 2 slaat niet alleen op het tweede spel van dit su perstekelvarken op gympen maar ook op het feit Tv-tunertje dat als spelletje wordt ingeschoven en de computer omtovert tot televisie. foto gpd dat het met twee spelers tegelijk gespeeld kan wor den, tegen elkaar of strijdend zij aan zij. Door een hogere snelheid en meer zones is het moeilijker dan Sonic 1 Voldoende denkwerk om de kerstdagen en zeker de helft van volgend jaar mee door te komen, geeft 'Sim City' (Nintendo 16 bit). Een spel voor echte planologen. Met een tevoren te kiezen bedrag wordt een stad gebouwd. Is een bepaald aantal wo ningen bereikt dan moet er een politiebureau ko men, de inwoners moeten werkgelegenheid in de nabijheid krijgen evenals winkels. Groenvoorzie ning, het voorkomen van luchtvervuiling en het toch laten doorstromen van verkeer, allemaal zaken waaraan de computerplanoloog moet denken om een evenwichtige en financieel gezonde stad te la ten verrijzen. Een leerzaam spel voor volwassenen en (met wat hulp) voor kinderen vanaf 12 jaar. Staat eten voor veel mensen tijdens kerst cen traal, voor Taz, het duiveltje uit 'Tazmania', staat eten altijd in het centrum van belangstelling. Met een paar rode pepers achter de kiezen spuugt hij zonodig vuur naar vijanden. Een spel vol grappen, bewegingen leuke figuren, ook geschikt voor jonge kinderen. 'Krusty's super fun house', is ook geschikt voor jonge kinderen maar niet minder amusant voor ou deren. De Simpsons helpen op cartoonachtige wij ze Krusty de clown om zijn huis rattenvrij te maken met de meest vreemde rattenvallen. Vliegen, parachutespringen, delta vliegen en rocket belt en helikopter besturen, wie daarvan droomt is goedkoop uit met het simulatiespel 'Pi- lotwings' (Nintendo 16 bits). Thuis achter de buis kan middels dit spel worden gemanoeuvreerd, zij het in ver vereenvoudigde vorm. Op en onder de grond speelt 'Lemmings' (Nin tendo 8 bits) zich af. De Lemmings vormen een hersenloos volkje dat door de speler voor tal van rampen moet worden behoed terwijl deze de Lem mings uit een voor hen vijandige omgeving helpt ontsnappen. Puzzelen en nadenken en onthouden zijn bij 'Lemmings' belangrijker dan behendigheid. De magische wereld van legenden lijkt wel hand in hand te gaan met videospellen. 'Super Ghouls 'n Ghosts' (Nintendo 16 bits) is zo'n legende in video spelvorm waarin Arthur, de held, het met zijn witte magie moet opnemen tegen allerlei creaturen uit de duistere wereld. Het is niet te moeilijk en kan vanaf een jaar of negen wel gespeeld worden door kinderen die geen last hebben van nachtmerries. Bezitters van de Game Gear moeten het met een nieuw uitgekomen spel doen, 'The dragons trap', de laatste in de serie van Wonderboy'. Meer dan bij de voorgaande uitgaven in deze serie is het een avonturenspel. John Zom, een van de belang rijkste voortrekkers van de nieu we jazz en rock, treedt in Japan op als producer van een eigen label waarop, behalve eigen werk, ook materiaal van andere, jonge Amerikaanse componis ten verschijnt. Coleman (1955), op deze korte cd op keyboards te horen, speelt onder meer re gelmatig met Zom, maar leidt ook een eigen ensemble. 'Disco by Night' is geïnspireerd op de grote verscheidenheid aan com binaties van traditionele en mo derne, door disco beïnvloede, muziekvormen die in ex-Joego slavië te vinden zijn. Ook is in één stuk klezmermuziek ver werkt. De werkzijze van Cole man is niet die van de imitatie, maar van de associatie. Zijn droog klinkende groep, waarin accordeonist Guy Klucevsek de hoofdrol speelt, smeedt, vaak succesvol, dan weer tweeslach tig, klanken uit verschillende werelden, inclusief de geïmpro viseerde muziek, aaneen. Niks voor puristen, wel voor liefheb bers van de hedendaagse accor deon en andere avontuurlijk in- gestelden. KV Overgordijnen moeten royaal geplooid han gen. Daarvoor zijn vele systemen afhanke lijk van de stof, de stijl van het vertrek en dek persoonlijke voorkeur. De plooitechniek zorgt er voor dat het gor dijn in regelmatige, van boven naar onder doorgevoerde 'golven' valt. Bij een gewone rail of roede kunnen de plooien worden ge vormd door gebruik te maken van opge naaid rimpelband. Dit wordt onder zorgvul dig aanschuiven van de stofkant ingeno men tot het gordijn de gewenste breedte krijgt en in gelijke plooitjes 'gerimpeld' is. Voor een hele kerststal is vaak geen ruimte maar een paar kerstfiguren daar is altijd wel 'n hoekje voor. Van glas op een spiegel is er een klein groepje te koop voor 29,95. Prijziger maar wel heel mooi gemaakt zijn de kerstfiguren van rijstpapier, waarvan er hier drie staan afgebeeld. Maria met kind en Jozef vor men een geheel en kosten 295. Een staande engel (32 cm hoog) kost 69. Ko ning Caspar (niet op foto) kost 149,- Meer informatie: Inspiration, Katwijk. foto henk bouwman Golf: veel mensen hebben het onlangs als sport ontdekt. Britten en Amerika nen spelen het al jaren en in hun cadeauwinkels kom je dan ook tal van golfac- cessoires tegen. Marks Spencer brengt ook in Nederland een serie cadeautjes in de golfsfeer. Op de foto: koker met handdoek, tees, ballen en pitchmark re pairer en een stift om de bal te merken 49,-) een scorekaart in ruiten jasje 13,-), een etui met 2 ballen en tees 19,-) en een metalen doosje met 75 tees 19,-.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 26