Fritz Korbach kent geen sentimenten Rapport herstructurering verdeelt afdelingen KNVB Sport Parry als enige onder par Rusland wil voetbaltoto VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 N WANROOY ROB V Kampioenenmaker Fritz Korbach is voor het eerst in zijn loopbaan de laan uit gestuurd, bij Heerenveen. Vervol gens kreeg hij eredivisieclub Volendam als werkgever. In middels heeft hij zes wedstrijden achter de rug en hij heeft het voorlopig weer voor elkaar. De Noordhollandse club staat op de rails, met negen punten uit de laatste zes wedstrijden. volendam cpd Vooruitkijken is niet de stijl van Korbach. Hij neemt de dingen zoals ze komen. 'Het gaat zoals het gaat', is zijn lijfspreuk. De 47-jarige trainer leeft bij de dag. Dat heeft hij wel geleerd in zijn 25-jarige loopbaan in het be taalde voetbal. Daarom staat hij ook niet lang stil bij zijn ontslag bij Heerenveen. „Dat overkomt je gewoon een keer. Over het waarom heb ik tien dagen nage dacht, maar ik kwam niet ver der dan drogredenen. Je gaat naar anderen wijzen, maar komt niet tot de kern van de zaak. Prima, dan moet je er mee stoppen en verder gaan." Het lot van een trainer wordt ook voor een deel bepaald door de omstandigheden. Korbach is geen man voor filosofische be spiegelingen. „Het enige dat telt is de wedstrijd van morgen. Daar word ik op beoordeeld. Ik heb geen zin om naar buiten te vliegen met allerlei fraaie verha len over de club, de omstandig heden, de spelers. Ik wil alleen naar buiten vliegen met het vlaggeschip. Dat is tenslotte het visitekaartje. Je kunt wel dik doen over het spelletje, maar je moet blijven beseffen dat voet bal een spelletje is." Hij zit er ook niet mee, dat de grote clubs hem niet zien staan, ondanks zijn staat van dienst. Korbach bracht Wageningen, Twente, PEC Zwolle, Volendam en Heerenveen naar de eredivi sie. Met die laatste club degra deerde hij ook weer. En vloog hij er vervolgens uit, toen hij het jaar erna alle prijzen miste. Toen hij bij Go Ahead besloot te vertrekken was Feyenoord even in beeld. Dat heeft precies twee telefoontjes geduurd. De toen malige manager, Cor van der Gijp, benaderde hem. Om enke le dagen later terug te bellen met de woorden. „Sorry Fritz, maar ik lig er uit." Einde ver haal. Vervolgens kwam Heeren veen, dat snakte naar succes en zeker wist dat Korbach de man was die daarvoor kon zorgen. Hij vertrok naar Friesland, en zette zijn reputatie kracht bij. Weer weer was hij 'de 'Meister- m.acher', van de eerste divisie, dat wel. „In het voetbal word je beoor deeld door derden. Het zijn niet alleen de cijfers die spreken, maar abstracte zaken als 'past Vermond volgt Sanders voorlopig op leiden Jan Vermond is deze week benoemd tot voorzitter ad-in terim bij de voetbalvereniging UDWS. Dat is besloten tijdens een bestuursvergadering. Vermond is de opvolger van de vorige week opgestapte Wil Sanders. Hij en secretaris Henk Piket hiel den het voor gezien omdat zij zich niet meer konden verenigen met de mentaliteit bij de Boshuizerkadeclub. Het tekort aan ka der was een voortdurende bron van ergernis van het tweetal, dat ruim 20 jaar een bestuursfunctie vervulde bij LDWS, dat later fu seerde met Unitas Leiden. Wil Akerboom neemt de taken van Piket waar. Eind januari houdt UDWS een buitengewone alge mene ledenvergadering om de nieuwe bestuursleden officieel te installeren. Van Velde start op NK Supersprint De sprinters Gerard v i Velde en Nico van der Vlies i het NK Supersprint doen morgen in Groningen afstanden 100,300 en 500 meter. Al in een vroeg stadium was af gesproken dat het tweetal, dat heeft meegedaan aan de wereld bekerwedstrijden in Japan en Zuid-Korea, niet mee zou gaan naar de interlandwedstrijd in Hamar (zondag). Bij de vrouwen komt met Christine Aaftink, Herma Meijer en Renske Vellinga de nationale sprinttop aan de start in Groningen. Sjardijn nog twee jaar bij VCL leiden VCL heeft het contract met trainer Frans Sjardijn voor nog eens twee jaar verlengd. De voormalige voetballer van Lugdunum maakte dit seizoen zijn debuut als trainer bij de fu sieclub VCL. Beide partijen zijn tevreden over de ontwikkelingen aan de Vliet en maken op die manier kenbaar te willen bouwen aan een stabiele toekomst voor de samensmelting van wat vroe ger VTL en VN L was. Waterschapsronde komt er toch zoeterwoudeDe Waterschapsronde, een wielerklassieker met start en finish in Zoeterwoude, gaat op zondag 20 juni toch door. De Rijkspolitie van Ypenburg zag geen mogelijkheden de wed strijd, die in het teken staat van de KNWU-promotiecompetitie, op een zondag te begeleiden. Daardoor kwam de organisatie, die de routeschema's al had klaarliggen, in de problemen. De Al gemene Verkeersdienst Driebergen (AVD) steekt 'Zoeterwoude' nu de helpende hand toe. Bröring en André blijven bij FC Lisse lisse FC Lisse gaat nog een jaar verder met dezelfde hoofdtrai ners. Ruud Bröring begint in juli aan zijn derde seizoen als trai ner van de zaterdagslectie. De zondagafdeling staat dan voor het tweede achtereenvolgende jaar onder leiding van Fred André. Topruiters in januari naar Lisse lisse Jos Lansink en Piet Raaymakers komen naar Lisse. De Ne derlandse topruiters nemen van 22 tot en met 24 januari deel aan het concours hippique, dat voor het eerst wordt gehouden in de Hobaho-hallen. Dordrecht vecht schorsing Hiele aan zeist Het bestuur van Dordrecht'90 heeft gisteren onmiddellijk beroep aangetekend tegen de schorsing, die de tuchtcommissje van de KNVB doelman Joop Hiele oplegde. Hiele, die zondag in de wedstrijd tegen FC Utrecht van scheidsrechter Lammers een rode kaart kreeg wegens het neerleggen van Johan de Koek, werd voor twee wedstrijden geschorst, waarvan één voorwaar delijk met een proeftijd van 1 jaar. Bokser Riddick Bowe maakt klapper new york Bokser Riddick Bowe, wereldkampioen bij de zwaar gewichten, heeft met twee Amerikaanse televisiemaatschappijen een mammoetcontract afgesloten. De verbintenis omvat zes ti telgevechten en is goed voor een bedrag van ruim 180 miljoen gulden. Het is de duurste overeenkomst uit de bokshistorie van de Amerikaanse televisie. „Ik hoop dat jullie een gelukkig kerst feest hebben", glimlachte Bowe gisteren tijdens een persbijeen komst. „Voor mij is dat nu zeker het geval." Fortuna ziet Noor als redder in nood sittard De Noorse speler Kenneth Nysather heeft vergunning gekregen opi bij de in degradatienood verkerende eredivisieclub Fortuna Sittard te spelen. De 22-jarige spits, afkomstig van Lil- leström, tekende een contract voor anderhalf jaar. hij wel bij deze club.' Dat heb ik niet verzonnen, maar zo wordt wel over me gedacht. Met Twente ben ik ooit vijfde gewor den in de eredivisie. Met Zwolle zesde. Alleen: daar waren geen prijzen aan verbonden. Dus heb je niets verdiend." Sentimenten kent hij niet. Volendam sloot hem in de armen. Alle kritiek op het beleid aan de Dijk verstom de in de wetenschap dat Kor bach de zaken op orde zou brengen. Andersom is er nau welijks sprake van genegenheid. Nadat manager Jan Brouwer had gebeld, maakte Korbach koel de balans op, zag dat het goed was en kwam naar het IJs- selmeerdorp. „Het zal me wel niet in dank afgenomen worden, maar ik zag Volendam niet anders dan wel ke andere club waarbij ik ge werkt heb. In de loop der jaren ben ik een zigeuner geworden. Ik heb weinig binding. Veel mensen vinden het onbegrijpe lijk dat ik een Beerenburg kan drinken met een voorzitter, die me een dag eerder heeft ontsla gen. Zo ben ik nu eenmaal. Als de deur is gesloten, is het over. Ik ben een kameleon die zich altijd aanpast en dat gaat me gemakkelijk af." „Daarom ben ik ook altijd voorzichtig als ik ergens bin nenwandel. Ik probeer op zo weinig mogelijk tenen te gaan staan. Wat heeft het voor zin om als een olifant door de por seleinkast te banjeren? Daar be schadig je alleen maar dingen mee. Er zijn al uitvinders ge- Fritz Korbach: „Ik ben een kameleon die zich altijd aanpast." noeg in het betaalde voetbal. Mensen die het allemaal beter denken te weten dan hun voor ganger. Ik bewandel liever de weg der geleidelijkheid, probeer me eerst ergens thuis te voelen en dan zie ik wel hoe ver we ko- Natuurlijk wil ook Korbach wel eens weten waar zijn gren zen liggen. „Als ik dat niet zou willen weten, zijn mijn ambities afgezwakt. Als vandaag of mor- De Duitser Bernhard Langer had zijn handen vol aan de lastige weers omstandigheden tijdens de wereldkampioenschappen in Montego Bay. FOTO AP montego bay rtr Craig Parry voelde zich op de eerste dag van het WK golf voor profs in zijn element op de winderige baan van de Tryall Golf Club, gele gen aan de rand van de Caribische Zee. De Australiër, in zijn ge boorteland gewend aan windvlagen, bleef als enige van de 28 deel nemers onder par. Parry (26) ging rond in 68 slagen, twee onder het baangemiddel- de. Met een voorsprong van drie slagen gaat hij de tweede dag in van het met ruim vijf miljoen gulden gedoteerde toernooi. Nor man, O'Malley, Faldo en Roe kwamen op 71 uit. Titelverdediger Fred Couples had met 77 slagen een slechte start. De Amerikaan was niet de enige, die lang werk had op de moei lijke baan. De straffe oceaanwind belemmerde vele spelers. Som migen hadden zeven, acht en zelfs negen slagen nodig om één hole te maken. Ruim baan voor Weissensee alkmaar gpd De problemen tussen de orga nisator van de schaatswedstrij den op de Weissensee (Aart Koopmans c.s.) en de KNSB zijn uit de wereld. Gisteren kwam beide partijen tot een akkoord. Dat houdt in dat Nederlandse licentiehouders mogen deelne men aan de wedstrijd in Oos tenrijk die op 27 januari wordt gehouden. De wedstrijd over 100 kilometer krijgt als extra status 'wereldkampioenschap' mee. Afgesproken is dat de li-' centiehouders inschrijven via de KNSB. De deelnemers in Oostenrijk verplichten zich ook te starten in twee marathons die rond 27 januari in respectievelijk Geleen en Eindhoven op kunstijs wor den gereden. Een redelijke eis gezien de Financiële inspannin gen die men zich op die banen heeft getroost. Een andere voorwaarde voor een ongestoorde start in Oos tenrijk lijkt meer problemen op te leveren. Wie inschrijft voor de Weissensee verplicht zich tien dagen later te starten in het open NK op de Plansee. Voor de veelal gesponsorde A-rijders waarschijnlijk geen probleem. Hoe echter B-rijders en vetera nen zullen reageren, laat zich raden. Voor de meesten is een buitenlandse trip financieel am per op te brengen. De kleine groep die 's winters nog naar het peperdure Finland vertrekt voor de alternatieve Elfsteden tocht, spreekt in dat verband boekdelen. gen een topclub naar me toe komt, zal ik volmondig ja zeg gen. Aan de andere kant inte resseert het me ook weinig. Elke club heeft zijn eigen situatie. Ik heb vijf jaar bij Zwolle gezeten en wist op een gegeven mo ment precies wat er achter wel ke deur zat. Daarna, bij Volen dam, kwam ik in een hele ande re wereld terecht. Maakte ik een deur open en zag ik niets. Dat is tevens een deel van de charme van het vak. Ook daarom raak ik er niet op uitgekeken. Ik ben niet bezig met overleven. Er zijn eredivisieclubs waarbij ik abso luut niet wil werken. Omdat er niets mee te bereiken valt. Clubs die aan hun plafond zit ten. Ik noem geen namen, die kunnen de mensen zelf wel be denken." Als 25 jaar in het vak hem één ding heeft geleerd is het wel dat een trainer altijd op zijn hoede moet zijn. „Anders heb je voor je het weet een bijl in je nek. Als trainer zit je nu eenmaal op het topje van een ijsberg. Iedereen kijkt naar je en je bent een ge makkelijk mikpunt. Ik kan daar best mee omgaan. Het draagt bij tot die spanning waarmee het voetbal zo vol zit. Er komen veel emotionele zaken bij kij ken, die niet tastbaar zijn, maar wel een beslissende rol kunnen spelen." rotterdam gpd Het bestuur amateurvoetbal van de KNVB zou op een krap pe meerderheid (54 procent) mogen rekenen, als er nu een stemming over het rapport her structurering zou worden ge houden. Dat blijkt uit een GPD- enquête, gehouden onder de voorzitters van alle twintig afde lingen. Voorzitter Ad Lansink en zijn mannen hebben hun meerder heid vooral te danken aan de steun van de afdelingen Lim burg en Noord-Brabant. Deze twee 'reuzen' binnen de KNVB beschikken over bijna twintig procent (505.000) van het totaal aantal van 2.217.000 stemmen. Daarnaast mogen ook Gelder land en Utrecht tot de voorstan ders van het rapport worden ge rekend. Daarmee scharen vier van de zes grootste en machtig ste afdelingen zich achter het bestuur amateurvoetbal. Van de twintig afdelingen zijn er negen tegen het rapport her structurering, kiezen acht de zij de van 'Zeist', terwijl drie voor zitters zich niet duidelijk uit spreken. Van de twijfelaars nei gen Den Haag en Noord-Hol land naar een 'tegen', terwijl Zeeland zich onder voorwaar den wel in het rapport kan te rugvinden. De stemming verloopt vol gens het aantal afgevaardigden naar de algemene vergadering amateurvoetbal, dat een afde ling telt. Noord-Brabant heeft 320.000 stemmen. Gouda is met twee afgevaardigden (samen 40.000 stemmen) de kleinste. Overigens betekent een ja of nee van een afdelingsvoorzitter niet automatisch, dat de afge vaardigden dat stemgedrag zul len volgen. De bond heeft in totaal zestig afgevaardigden, die de wetge vende macht vormen. De en quête telt 31 afgevaardigden te gen het rapport, maar deze heb ben samen minder stemmen dan de 29 voorstanders. Voorts is opvallend dat de tegenstan ders vooral in het Westen zijn te vinden. Alleen Drente, Twente en Nijmegen (waar Lansink woont en voorzitter was) heb ben zich bij hen aangesloten. Het rapport herstructurering, onder de titel 'Op de keper be schouwd', opgesteld door het Utrechtse onderzoeksbureau Andersson, Elffers en Felix (AEF), heeft een reorganisatie van de amateurtak van Neder landse voetbalbond tot doel. De meeste afdelingen kunnen zich wel in een andere opzet vinden, r zij de aanpak v het rapport te rigoureus en on voldoende onderbouwd. Vooral de invoering van een acht dis tricten-stelsel, onduidelijkheid aangaande het sociaal plan voor Van Langen slachtoffer van inbraak amsterdam de KNVB-medewerkers, de uit eindelijke kosten van het nieu we systeem en de opbouw van de organisatie zijn struikelblok ken voor veel afdelingsvoorzit ters. Drie werkgroepen werden in augustus aan het werk gezet om de gevolgen voor de ar beidsorganisatie, verenigingsor ganisatie en financiën te onder zoeken. Anderhalve week gele den leverden zij in Zeist hun eindrapport af. Volgens ingewij den werpen de bevindingen nauwelijks een nieuw licht op de gang van zaken. Daarvoor, zo zeggen tegenstanders, zou den de werkgroepen ook te veel meestanders van het bestuur tellen. Dit weekeinde bespreken de voorzitters, die hun mening gaven voorafgaand aan het le zen van de werkgroeprappor ten, en het bestuur amateur voetbal tijdens het zogenaamde BAO (bestuurlijk adviesorgaan) de te volgen procedure. Het be stuur wil graag tijdens een bui tengewone algemene ledenver gadering op 27 februari een be slissing nemen. Het merendeel van de afdelingsvoorzitters (vijf tien van de twintig) vindt het tijdspad echter te krap. Zij wil len graag een extra maand om met hun clubs over de materie te praten. Het bestuur amateur voetbal zal volgende week, na ook het standpunt van de afge vaardigden te hebben gehoord, een beslissing nemen. Inbrekers hebben zich begin deze week toegang verschaft tot de woning van Ellen van Lan gen in Amsterdam en een aan tal dingen van immateriële waarde ontvreemd. Zo miste de olympische kampioene bij een eerste inventarisatie onder meer de eremedailles van de steden Amsterdam en haar voormalige woonplaats Olden- zaal. Bovendien hebben de die ven een gedeelte van de stapels post die zij na de Spelen ont ving, meegenomen. De gouden olympische plak is niet gesto len. Die had de atlete eerder ze kerheidshalve gedeponeerd in een kluis bij een Amsterdamse bank. Ellen van Langen is pas sinds kort terug in Nederland na een lange vakantie iri Amerika. Haar vriend Hans Koeleman, die in Los Angeles studeert, vertoeft daar nog steeds en komt pas vlak voor de kerst weer over. Ze wonen samen in een huis in de Amsterdamse wijk De Pijp. De sportvrouw van het jaar 1992, die volgende week woens dag als zodanig zal worden ge fêteerd, reageerde geschokt op de inbraak. Ze heeft meteen aangifte gedaan bij de politie. „Het hele huis lag overhoop. Een naar gevoel als je merkt dat er vreemden binnen zijn ge weest." Het ergste is het ver dwijnen van de fanmail. „Daar waren heel lieve en fijne brieven bij. Ik had die mensen, als ik straks weer wat meer tijd krijg, persoonlijk willen antwoorden. Dat kan nu jammer genoeg niet Van Langen begrijpt niet wat de bedoeling van de dieven is geweest. „De spullen die ze hebben meegenomen, zijn voor hen toch volslagen nutteloos?" Ze hoopt dat ze van de stads- penningen nog replica's kan krijgen. Maar de verdwenen post krijgt Van Langen vermoe delijk nooit meer onder ogen. moskou (sip)» De Russische voetbalbond is voornemens een nieuwe com munistische muur te slopen en te beginnen met een een voet baltoto naar westers voorbeeld. Voorzitter Vjatsjeslav Koloskov vertelde persbureau Itar-Tass dat er al voorbereidingen zijn getroffen in samenwerking met Britse partners. Voordat de Rus sische voetbalkenner kan gok ken op competitiewedstrijden is nog wel de goedkeuring van de overheid nodig voor het project. Het plan voor een Russische voetbaltoto is volgens Koloskov gelanceerd om iets te doen aan de penibele financiële situatie van de bond. Het tekort in 1993 wordt geschat op 100 miljoen roebel opeen begroting \.m 250 miljoen roebel en anderhalf miljoen dollar voor internatio nale wedstrijden. In het seizoen '92 konden vier clubs het hoofd niet langer boven water hou den. Drie verenigingen uit de tweede divisie zagen af van pro motie wegens de kosten, vooral het reizen, die dat zou mee brengen. Rinus Terlouw, 1922-1992 capelle gpd Rinus Terlouw, het boertje dat naar Spangen kwam, is dood. Anekdotes resteren, maar dat was al niet anders toen hij eind jaren '50 als de bulldog van Sparta, Rinus de Krachtpatser en Rinus de Rots uit beeld ver dween. Voor altijd, zou blijken. De bij zijn leven al legendari sche voetballer trad in 1964 voor het laatst op de voorgrond, toen hij afséheid nam als trainer van DCV, de club uit Krimpen aan den IJssel, waar hij voor zijn loopbaan op het Kasteel als spe ler al furore maakte. Nadien hebben zelfs zijn voetbalvrien den in het duister moeten tasten omtrent zijn reilen en zeilen.Toenaderingspogingen liepen consequent op niets uit nadat Terlouw zich op verzoek van zijn moeder had terugge trokken uit het 'wereldse' leven. Marinus Terlouw liet zich niet meer zien in 'het wereldje', ner gens meer eigenlijk. „Hij is als een blad aan een boom omge draaid", zei destijds een oude baas in een café aan de Dorps straat in Capelle.aan den IJssel, de plaats waar Rinus de Zwijger het levenslicht aanschouwde en waar hij ook zijn laatste jaren, in een verzorgingstehuis, sleet. Rinus Terlouw was zeker niet de eerste amateur, die een verras sende overgang (van Zwervers Capelle naar het grote Sparta) maakte, maar hij was wel één van de meest vooraanstaande. Hij werd gekocht, dat is jaren later wel duidelijk geworden, misschien niet voor geld, maar voor goederen, die voor geld zouden kunnen doorgaan. Als stopper van Oranje (34 maal, een Spartaans record) verwierf De Rots grote populari teit via de verbeten tweegevech ten met de Belgische miavoor Rik Coppens. „Gek werd ik van die Terlouw, ookomdat-ie con stant maar liep te praten. Nooit heb ik zo'n fanatieke tegenstan der gekendklaagde de Rode Duivel meer dan eens. Maar ge zegd moet worden dat Rik Cop pens zijn kwelgeest andersom ook wel eens alle hoeken van het veld liet zien. Het hoogtepunt in Terlouws carrière was niet de kus van Jay- ne Mansfield, maar die gebeur tenis is wel het langst bij ieder een blijven hangen. De vlezige Amerikaanse filmster was in de jaren '50 op het toppunt van haar populariteit en tijdens een Europese toernee werd zij ge strikt om in Rotterdam de aftrap te verrichten voor de competi tiewedstrijd Sparta-DOS. Voor afgaand had de rondborstige Hollywood-ster de beide aan voerders koket op de mond ge kust. Frans de Munck leek er ex tra 'panterig' van geworden, Ri nus Terlouw daarentegen was in de Spartaanse verdediging le lijk de kluts kwijt. Sparta verloor van de latere landskampioen DOS met 1-7. FJet was ook in die tijd dat Rien Terlouw er met Dirk Nijs, Wim Landman en sportredacteur Jen Vlietstra van Het Vrije Volk op uit trok om overal in Zuid-Hol land lezingen te houden ten ba te van drie gezinnen, wier vader en echtgenoot, voetballers, op jonge leeftijd om het leven wa ren gekomen. De actie kreeg de naam 'Het oortje voor het ko mijn' mee en werd in een om mezien populair in de Maas stad. De historische ontmoeting met Jayne Mansfield Vond plllltl aan het einde van Terlouws car rière. De Rots stond op instor ten. Voordat het zo ver kwam, nam de oerlinkse Spartaan, bij na 36 jaar, afscheid. Als dank voor bewezen diensten schonk Sparta hem een bandrecorder, een in die dagen niet alledaags cadeau. „Ik heb slechts gedaan wat Sparta van me verwachtte", waren de sobere woorden waar mee Rinus Terlouw bij zijn ver trek zijn opmerkelijke daden trachtte te relativeren. Bij zijn oude liefde DCV ging de getogen Krimpenaar aan de slag als trainer. Ook in die rol ging er van Rinus Terlouw, in het dage lijkse leven inkoper bij herstel- lingswerf Giessen-Noord, een geweldige bezetenheid uit. Tot dat, na zeven seizoenen, de reli gie hem riep. Op verzoek van zijn moeder nam Terlouw volle dig afstand van het 'wereldse' leven. „Op die manier heeft hij berouw willen tonen", meende men in Capelle. „Moeder Ter louw had het voetballen nooit zien zitten. En Rien had haar al teleurgesteld vanaf de dagen dat hij als jongetje in plaats van naar de kerk stiekem naar het veld ging. Hij wilde de schade inhalen, omdat hij wist dat zijn moeder vaak om hem heeft moeten huilen." Rinus Terlouw trok zich in alle stilte terug. Hij heeft zich nooit meer in de openbaarheid laten zien. Nu. op 70-jarige leeftijd, is de markante oud-Spartaan van alle velden verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23