'Kermit' Panic vertedert Serviërs v~- >- fB* *- 'f fee"A -£r i 'Dit was slechts tijdelijke verwijdering' Bosnische vertoning van eenheid maskeert de haat Feiten &Meningen &jz-— yz,s; VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 Staatstelevisie voert ongegeneerd campagne voor Milosevic De grote held in Belgrado heette gistermiddag niet Milan Panic, maar Vuk Draskovic. De baardige op positieleider met zijn the atrale gebaren en zijn de magogische en behoorlijk nationalistische redevoe ringen weet het Servische publiek nog steeds meer te bekoren dan de onberispe lijk geklede Amerikaans- Servische zakenman met zijn verlegen glimlach, zijn Amerikaanse accent en zijn schutterige gebaren. BELGRADO RUNA HELUNGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Vuk is een volksmenner, ook op deze laatste manifestatie van de Servische oppositie voor de ver kiezingen komende zondag, waar zowel een nieuwe presi dent als een nieuw parlement moet worden gekozen. Hij komt op onder de daverende klanken van een pianoconcert en laat zich uitgebreid toejuichen. Hij klimt ten behoeve van fotogra fen en cameramensen het podi um af en kust een jonge vrouw in een rolstoel die ergens voor aan in de menigte zit, op haar wangen. Het werkt. De vele tienduizen den die zijn komen opdagen, juichen uiteindelijk ook Panié uit volle borst toe. Hij vertedert, en dat kun je verder van geen enkele Servische politicus zeg gen. Als hij wuift, heeft hij de onbeholpenheid van Kermit de Kikker. Als hij naar de rand van het podium wordt geduwd, kijkt hij benauwd in de diepte. En ais hij praat, zegt hij soms gekke dingen, maar zelden komen de grootse beloften uit zijn mond die Serviërs van hun politici ge wend zijn. „Ik vind het moeilijk na Drasko vic' rede nog iets te zeggen. Hij is de politicus, ik niet'\begint hij schutterig. Maar zo beschei den als hij lijkt, is hij uiteindelijk niet. Aan het einde van zijn rede kruipt de adder uit het gras: „Servië heeft op dit moment geen behoefte aan politici, maar aan vakmensen." Succesvol De verkiezingscampagne van de Joegoslavische premier Milan Panié voor het Servische presi dentschap was kort, maar ge zien de omstandigheden waar mee hij te maken kreeg, opmer kelijk succesvol. In de ruime week die hem ter beschikking stond, heeft hij vele duizenden mensen op de been weten te krijgen. Soms, zoals in Nis, weigerde de burgemeester mee te werken De Servische president Milosevic kan op het platteland niet meer op onvoorwaardelijke steun rekenen. Ook in de dorpen duiken her en der affiches van tegenkandidaat Panic op. foto reuter oleg popov aan een manifestatie in de open lucht. Maar elders kwamen me nigten op zijn campagne af, die niet onderdeden voor de bij eenkomsten van zijn grote con current, de zittende Servische president en neo-communist Slobodan Milosevic. De opiniepeilingen zijn ondui delijk over de kansen die Milo sevic en zijn tegenstander heb ben. De een geeft Panic een voorsprong, de andere voor spelt winst voor de huidige pre sident. Het is moeilijk aan de cijfers waarde te hechten, want niet één bureau is echt onaf hankelijk. Maar één ding is overduidelijk: Milosevic' Socialistische Partij voelt zich voor het eerst sinds lang onzeker. Onbeschaamd zijn daarom alle propagandare- gisters opengetrokken. Op de laatste avond van de campagne is op TV-Belgrado nog een 'do cumentaire' over het leven van Panic gepland, waarin onder meer uit de doeken wordt ge daan dat zijn eerste vrouw zelf moord heeft gepleegd en hij verhouding had met zijn secre taresse. Het tekent de positie van de te levisie. Hoewel regering en op positie tijdens afspraken had den gemaakt over de zendtijd op televisie, heeft het gros van de journalisten bij de staats-tv openlijk de kant van Milosevic gekozen. Dus wordt de kijker avond aan avond vergast op mi nutenlange beelden van de pre sident die op diverse plaatsen in het land 'werkbezoeken' heeft gebracht. De campagne van de oppositie daarentegen wordt summier verslagen, terwijl Panic ronduit als crimineel en verrader wordt afgeschilderd. Persvrijheid Toen Panic enkele dagen gele den uitviel tegen de 'honden die hem steeds aanvallen', kwam hem dat op klachten van de Bond voor Televisiejournalisten te staan. Die beweerde dat de presidentskandidaat de pers vrijheid niet respecteerde. Volgens het Europese Media In stituut, dat de afgelopen weken onderzoek deed naar de wijze waarop de Joegoslavische me dia de campagne versloegen, springt vooral de staatstelevisie eruit door haar zeer partijdige berichtgeving. „Ze hebben zeven tot acht keer zoveel aandacht besteed aan Milosevic en zijn partij als aan alle andere partijen", aldus Ri chard Schoonhoven, voormalig directeur Radio en Televisie van de KRO en vice-voorzitter van het bestuur van het Media Insti tuut. Bovendien was de bericht geving over andere kandidaten en partijen zeer eenzijdig, voor zover het tenminste geen bond genoten van Milosevic betrof. Schoonhoven tekent daarbij aan dat de staatstelevisie voor veel mensen de belangrijkste en vrijwel enige informatiebron is. In Belgrado zijn twee onafhan kelijke tv-stations, maar die hebben slechts een zeer gering bereik. Dagbladen zoals het vroegere communistische partijblad Bor- ba berichten op zich niet slecht, maar ook die bereiken eigenlijk alleen de grote steden. Boven- Een oude partizaan maakt met drie vingers in de hoogte het Servische victorie-teken tijdens de bijeenkomst van oppositieleider Vuk Draskovic en presidentskandidaat Milan Panic, gistermiddag in Belgrado, foto reu ter ivan milutinovic „Propaganda werkt alleen effec tief als je in een situatie van vol ledige isolatie zit, en dat is niet zo. De kranten die verschijnen, maar ook de radio, werken over het algemeen vrij redelijk", meent hij. Feit is, dat Milosevic ook op het platteland inmiddels niet meer op de onvoorwaardelijke steun kan rekenen die zijn partij twee jaar geleden nog aan een abso- dien worden ze steeds minder gelezen en daalt hun oplage. Volgens Schoonhoven bevor dert het regime heel bewust de economische teloorgang van een groot aantal dagbladen, ze ker van degenen die zich kri tisch opstellen. Het gaat hem overigens te ver om bij voorbaat te concluderen dat deze verkiezingscampagne volkomen oneerlijk is verlopen. lute meerderheid hielp. Zelfs ii de dorpen hangen, ongekend, her en der affiches van Panic. Volgens de laatste peilingen kan de Socialistische Partij op rond de 20 procent van de stemmen rekenen. En dat zou, zelfs als Panic niet wordt gekozen, toch een grote verandering in de Joe goslavische politiek betekenen. TOM JANSSEN Israëlische regering zet Hof voor het blok bij deportatie Palestijnen JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Wie meent dat Israël gister avond biina 400 Palestijnen heeft gedeporteerd, zit er naast. De aanhangers van de Harkat Mukuma Islamiyeh (Harnas) en de Islamitische Jihad zijn in Li banon afgeleverd ingevolge een 'maatregel van tijdelijke verwij dering, met een maximum van twee jaar'. Zo staat het althans in de offi ciële bekendmaking van de re gering. En zo wordt het verde digd door linkse en liberale be windslieden die zich altijd falie kant tegenstander verklaarden van deportatie-orders. Het kabinet telt twee ministers die in een vorig leven juridisch hoogleraar waren: David Libai (justitie, Arbeid) en Amnon Ru binstein (energiezaken, Meretz). Beiden zijn principieel tegen stander van deportatie, maar Li bai was de enige minister die tegenstemde toen de deporta ties aan de orde kwamen. Rubinstein legde gisteren om standig uit waarom hij de maat regel steunde. Hij deed dat in een radio-interview, maar het schaamrood op zijn kaken was bijna zichtbaar. „Ik ben tegen deportaties, dat is bekend", be gon hij. „Maar wat we hebben gedaan, kan in de strikte zin geen deportatie worden ge noemd in de klassieke betekenis van het woord deportatie." Door die volzin gerustgesteld, legde hit uit dat er twee nog on- aa n t rekkelijker alternatieven waren: helemaal niets doen, of slechtere maatregelen nemen, zoals het uitvoeren van de doodstraf of het massaal ver woesten van huizen. Over de Likud wordt vaak ge zegd dat ze de enige partij is die vrede met de Arabieren kan sluiten. Sinds gisteren zou men kunnen beweren dat een rege ring van Arbeid de enige is die massa-deportaties kan uitvoe ren. Het verschil is dat Likud geen moeite zou hebben met het verdedigen van die maatre gel. „Dit kabinet heeft iets gedaan waarvan Likud-regeringen al leen maar konden dromen". meent Avigdor Feldman, een Is raëlische advocaat die veel op treedt namens mensenrechten organisaties. „Ik denk dat Ar beid en zelfs Meretz zich heb ben laten meesleuren door een soort nationalistisch gevoel. Of ze denken mfsschien: zolang we praten met vertegenwoordigers van de PLO kunnen we doen wat we willen met andere groe pen. Maar de lakmoesproef voor wat betreft mensenrechten is de houding die een regering aanneemt tegenover n die ze niet mag." Het Hooggerechtshof heeft gis teravond na urenlang beraad met vijf tegen twee stemmen bepaald dat de deportaties mochten doorgaan. Maar de opperrechters stonden in feite voor een onmogelijke opgave, omdat al was begonnen met de uitvoering van het deportatie- besluit. De bussen met de ge boeide en geblinddoekte Pales tijnen stonden al uren aan de grens. Ze terugsturen zou voor de regering een hopeloze af gang hebben betekend. De Vierde Geneefse Conventie over de behandeling van bur gers in bezet gebied in tijd van oorlog, verbiedt deportaties. Is raël heeft de conventie onderte kend, maar het parlement heeft er nooit binnenlands recht van gemaakt. Daarom kan het Hooggerechtshof hem niet ge bruiken bij het toetsen van de portatie-orders. Het Israëlische militaire recht, dat geldt in de bezette gebieden (samen met onder meer Jordaanse wetge ving) staat deportaties toe. Twintig jaar geleden besloot het Hof dat het jurisdictie heeft over de acties van het militair gezag. En twaalf jaar geleden bepaal den de opperrechters dat het le ger geen deportatie-orders mag uitvoeren zonder dat de betrok ken Palestijnen eerst de moge lijkheid is gegeven in beroep te gaan. Het leger beweert sinds dien dat deportaties hun af schrikwekkende werking heb ben verloren, omdat er vaak maanden heen gaan met de be roepsprocedures. Ook de vorige (Likud) regering klaagde daar over steen en been, tot grote verontwaardiging van de men senrechten-activisten van Ar beid en Meretz. Gisteren hebben regering, pro cureur-generaal en stafchef met vereende krachten geprobeerd een precedent te creëren voor het 'in noodsituaties' razend snel uitvoeren van massale de portatie-orders met een beperk te tijdsduur. De uitspraak van het Hof heeft die poging met succes bekroond. Het patent voor die innovatie komt op naam van het links-liberale ka- binet-Rabin. THE INDEPENDENT Zij liggen er met hun honder den, onder de pijnbomen in het park van de minnaars. De isla mitische halvemaan naast de christelijke kruizen, nauwelijks 15 centimeter tussen ieder graf. Verse graven. Op alle houten grafzerken staat 1992 als het jaar van de dood. Er bevinden zich families onder de pijnbo men, die de grafstenen schoon maken, bloemen leggen op de bevroren grond, nog steeds overstromend van liefde voor de doden. Vreemdelingen zijn niet welkom zoals nergens in Mostar tenzij zij het geheim van dit kleine Sarajevo blootleg gen. De parallel is natuurlijk gemak kelijk getrokken. Hoewel de stad niet is omsingeld, ligt Mostar diep in het dal van de Neretva, gebombardeerd door Servisch geschut dat hoog boven de sneeuwlijn in het oosten is op gesteld. Ondanks hun lijden en de vernietiging van hun schitte rende oude stad hebben de Kroatische en islamitische strij ders van Mostar tot nu toe ge weigerd zich terug te trekken. Alweer een dapper, door vijan den omsingeld volkje dat het martelaarschap draagt. Dat is althans het verhaal. De pijn hoeft niet in twijfel te worden getrokken. Rijdt Mostar uit in de richting van Blagaj, waar de bergen van Monte negro donker afsteken tegen de horizon, en u kunt met het blo te oog een rij zwarte voertuigen zien. Het is alles wat is overge bleven van een Kroatische aan val vorige maand op de door Serviërs bezet gehouden heu vels. De Kroaten werden uitge roeid, slechts enkele gewonden konden zich terugsiepen naar de ziekenhuizen in Mostar. Mostar zelf is met gelijke wreed heid verwond. Bijna ieder prachtig huis in de islamitische wijk van de stad is vernietigd door Servisch geweervuur. Bijna, elk gebouw in de oude Turkse bazaar de Kujundziluk is getroffen. Maar nu komen de vragen. Bij voorbeeld, waarom kijken de Kroatische soldaten aan de wes telijke kant van de brug met zo veel haat en wantrouwen naar de islamitische milities die zich minder dan 100 meter verderop aan de oostelijke kant bevin den? Het mogen dan geallieer den zijn tegen de Serviërs, maar de kogels die in de brug sloe gen, werden door Kroaten en moslims op elkaar afgevuurd. En waaro.m heeft de oudere, is lamitische wijk van Mostar zo veel meer te lijden gehad onder de vernietigingszucht van de Servische geweren dan het Kroatische deel van de stad? Toegegeven, de katholieke kerk is flink geraakt. Maar waarom zijn de twee enorme gebouwen waarin het Kroatische leger is gehuisvest uitgerekend het zenuwcentrum van de verdedi ging van Mostar behoed ge bleven voor de Servische bom bardementen? En dan is er de vraag van de voorraden. De Kroatische bur gervaderen van Mostar zullen u vertellen dat de bevolking, dankzij de Verenigde Naties, wordt voorzien van voedsel. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen levert zowel aan de Kroatische als aan de islam- tische hulporganisatie. Maar zij zullen niet willen toegeven dat een paar dagen geleden de Kroatische troepen van de HVO bij het islamitische pakhuis op doken en onder bedreiding van vuurwapens 80 procent van de voorraden stalen. En dan zijn er de vluchtelingen. Honderden islamitische daklo zen, samengeperst in de gym zaal van een ijskoude school in Posusje, ten westen van Mostar. Volgens de Kroatische autoritei ten zijn er voor hen geen huizen beschikbaar. Waarom staan er cjan 12.000 kamers leeg in het Kroatische dorp Medjugorje, waar katholieke bedevaartgan gers ooit samenkwamen om te bidden op de plaats waar de Maagd in 1981 zou zijn versche nen aan een groepje kinderen? Waarom heeft de christelijke kerk hier niet haar hart geopend voor de islamitische broeders? En dan zijn er de kleine rode en blauwe landkaarten van een groot Kroatië binnen de grenzen van de marionetten- staat van de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlogwaar op Bosnië-Hercegovina hele maal is verdwenen. Want Kroaten en Serviërs ruimen in deze plannen geen van beide plaats in voor de moslims van Bosnië. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2