Reorganisatie bij Schokbeton Wetenschapswinkel moet bezuinigen Kerstmis van plastic 'Vroeger was het meer een vreetpakket' Het Gesprek van de Dag Kerstvenster Swaak Beheer moet zeven ton betalen 'Geen nieuwe feiten in rapport over afvalverwijdering' VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 940 19 Veel mensen versieren voor de kerstdagen hun raam. Het Gesprek van de Dag heeft een wedstrijd uitgeschreven voor het mooiste kerstvenster. De telefoon heeft de afge lopen dagen op de redactie roodgloeiend gestaan. Van daag de foto van het raam van mevrouw Vis aan de To- matenstraat 35 in Leiden. Zij zegt vooral veel werk gehad te hebben aan de verlichte grot links op de foto. „De ni veauverschillen heb ik met potten en pannen moeten aanbrengen." Mevrouw Vis zegt elk jaar haar erker te versieren. „Ik doe veel aan kerstentourage in huis. De kinderen vinden het erg leuk." foto hielco kuipers De voordelen van een kunststof kerstboom moeten niet worden onderschat, zegt de verkoper van het warenhuis. Naar eigen inzicht kun je de takken en zij takjes omhoog of omlaag bui gen voor een jubelboom of een treurende boomje hebt geen rommel van losse naalden in je huis en er zitten meer tak ken aan dan bij de levende bo men. „Mensen willen geen boom waar ze doorheen kun nen kijken", zegt hij. Bovendien zou een boom van plastic goed zijn voor het milieu. Op de duurdere soorten zit tien jaar garantie. „En dat is een goede schatting van de levensduur. Je spaart dus minstens tien leven de bomen uit." Kerstbomen van plastic worden steeds populairder, maar de ex plosieve groei is eruit. Twee jaar geleden verkocht de Bijenkorf ineens de helft meer kunstbo men (van 19,95 tot 599 gulden), nu stabiliseert de verkoop op dat niveau. De bomen zijn ge maakt van pvc. „Dat milieu-argument mag je dus wel vergeten", constateert M. Brunt van Stichting Natuur en Milieu. „Kunstkerstbomen zijn aan mode onderhevig. Het ene jaar wil je een klein boom pje dat op een zilverspar lijkt, het andere jaar een grotere boom van plastic. Het is ver- kwistender dan de aanschaf van een levende boom." „Geef ons nog een of twee jaar", zegt R. Verheij, hoofd inkoop van Covatuin BV in Woerden, als hem gevraagd wordt naar de milieuvriendelijkheid van de kunstbomen, „pvc is natuurlijk niet zo goed, en bovendien zit er gegalvaniseerd metaaldraad in. Maar polypropyleen, op zich een goede vervanger van pvc, brandt veel sneller. Dat is het bezwaar." Natuur en Milieu is van dat argument niet bijzon der onder de indruk. „Wie zet er nou echte kaarsjes in een plastic boom", zo vraagt Brunt zich af. Inhoud kerstpakket: geen levensmiddelen maar delicatessen Het kerstpakket. Is dat nog een bron van vreugde voor de werk nemer? Of trekt hij er net zo'n gezicht bij als de man in die sketch van Freek de Jonge, die werknemer die onder het Edammer kaasje zijn ontslag brief vond? Zijn de perziken op sap nog in de mode? En de sar dines? Blijven die net zoals vroeger eeuwig in de olie? „Vroeger was je blij met een kerstpakket", zegt de 66-jarige heer Groenendijk, die in de bouw heeft gewerkt. Zijn zoon, die 34 jaar is: „Maar wij, wij zijn verziekt. Als ik wil, stort ik nu meteen een winkelwagentje vol met boodschappen bij de Di- gros. Dan zitje niet meer te wachten op een Frans kaasje en een doosje nootjes." Piet van Leeuwen heeft een de- licatessenwinkel in de Leider- dorpse Winkelhof. In augustus begint hij zijn vaste relaties af te bellen met de vraag wat ze dit jaar wensen voor het kerstpak ket. „Er is wel een verschuiving aan te wijzen in de samenstel ling van het pakket. Vroeger was het toch meer een 'vreetpakket', zoals ik het nu maar eens even oneerbiedig noem. Een pakje roomboter, een pak koffie, brui ne bonen, Duitse koekjes, perzi ken op sap, noem maar op. Nu is het vaak een drievakskistje met twee goede flessen wijn en dan in het middelste vakje iets dat daar lekker bij is. Nee, geen Coquille Saint Jacques, dat moet echt je smaak zijn. Een chauffeur of een tuinman eet geen Coquille Saint Jacques." „Ik stel kerstpakketten samen met echt lekkere dingen, dingen die de mensen niet zo gauw zelf zullen kopen. Lekkere Franse notenkaasjes, goede wijn, mooie bonbons, after dinner mint, van alles. In februari ga ik al naar een beurs in Utrecht waar je kunt zien wat er zoal te krijgen is. De vraag naar de pak ketten is wel even groot geble ven. Ik heb het er verschrikkelijk druk mee. Maar alleen moeten de meeste pakketten onder de vijftig gulden zijn, want dan zijn ze namelijk nog aftrekbaar van de belasting. Ik lig soms wel eens in de clinch met een secre taresse die met haar baas mee komt. Dan zegt ze: 'Er moet een potje gember in', maar dat raad ik dan af. Je bereikt er zo weinig Bezoekers van café Kums: „Er zitten soms dingen in een kerstpakket die je niet lust zoals Franse kaas." Tot zover de samensteller van het kerstpakket. Maar wat den ken de gelukkige ontvangers er zelf van? In café Kums in de Leidse Beschuitsteeg is een ge zelschap aanwezig dat wel even een mening wil geven. Meneer Hermsen: „Ik ben nu 66. Ik heb bij Fasson gewerkt en dat is een geweldig bedrijf. Al word ik honderd, ik blijf dat kerstpakket van ze krijgen. Het is erg goed. Er zit ook altijd een mooi ca deau in, een fonduestel of zo iets. Maar vroeger, toen ik daar nog werkte, kreeg je ook een tantième en dat is nu niet meer zo. Soms denk ik wel eens: ik wou dat ze in plaats van dat pakket tweehonderd gulden ga ven of zo. Vroeger nodigde ik met de kerst al mijn kinderen uit. Dan kochten we allemaal lekkere dingen, extra vlees bij voorbeeld. Dat doe je nu je ge pensioneerd bent niet meer zo snel. Maar ik heb het nog steeds erg goed, hoor." Mohamed Ben Atyiba is eigen lijk een soort collega van Herm sen. Maar hij werkt nu nog bij Fasson. „Een goed bedrijf, Fas son. Mooi pakket. In Marokko krijg je geen kerstpakket, nee. Moslims vieren geen Kerstmis." Bezem De 66-jarige heer Groenendijk, gepensioneerd bouwvakker, kreeg ook altijd een kerstpakket. „In die tijd zaten er levensmid delen in. Dingen die je echt kon gebruiken en ook nodig had. Een pak koffie, en af en toe een rollade van drie pond. Daar was je hartstikke blij mee. Je gaf dat pakket aan moeder de vrouw en dan was je zo groots als een aap. Tjongejonge, dat je dót al lemaal kreeg! Laatst hadden we een viswedstrijd. Cor Comel hier won een konijn. Hij zegt: 'Wat moet ik met dat pokke-ko- nijn?' Man, dat was vroeger een traktatie. Ik heb de hongerwin ter meegemaakt van '44. Van een bezem hebben we een kerstboom gemaakt. En maar zingen onder die bezem: Stille Nacht, Heilige Nacht. Ja, dat zat je dan te zingen. Ik kan een boek schrijven over die tijd, me- „Wij hebben die pakketten niet echt meer nodig", zegt zijn zoon Carl Groenendijk (34). „Wat erin zit koop je toch wel zelf. En soms zitten er dingen in die je niet lust, zoals Franse kaas. Dat hoeft voor mij niet. Maar ik kan me nog wel herin neren dat het erg leuk en bijna spannend was als thuis dat kerstpakket werd uitgepakt. Wat wasje benieuwd!" Cornelis Comet heeft nog le vendige herinneringen aan de gewijde geste van de werkgever. Niet aan zijn eigen kerstpakket, maar aan dat van zijn vader, die werkte bij een Amerikaans be drijf. „Daar zaten echt hele vreemde dingen in. Plumpud ding bijvoorbeeld. Dat was niet te vreten. En van die Ameri kaanse blikjes tomatensoep. Nee, aardig bedoeld hoor, maar het was niet best." Louis Breedveld, die wij aan spreken in de Breestraat, heeft vroeger in de bouw gezeten als stukadoor. „Een kerstpakket? Nee, dat heb ik nog nooit ge zien. Je had vroeger geen vorst verlet of zo. En dan werd je in eens te duur. Wij kregen ons ontslagbewijs voor de kerstda gen. Als je krap zat. moest je je vakantiebonnen verkopen." Voor garanties parkeergarage LEIDEN» WILLEM SPIERPUK Met een kort geding heeft de Zweedse belegger Gulin Proper ties een einde gemaakt aan de bemoeienis van Swaak Beheer met de parkeergarage aan de Driessenstraat. Swaak Beheer moet binnen enkele dagen ze ven ton betalen aan de eigenaar van de parkeergarage aan de ir. Driessenstraat in Leiden. Ook moet het bedrijf alle schriftelijke stukken over de garage afgeven. Gulin Properties, de Zweedse eigenaar van de parkeergarage, heeft geruime tijd geen geld ontvangen van Swaak Beheer, dat de exploitatie deed. De Zweedse belegger Gulin kocht de parkeergarage in 1990. Van Swaak Beheer kregen de Zwe den een garantie van 87.500 gulden per kwartaal als bijdrage in het exploitatieverlies. Sinds begin 1991 heeft Swaak Beheer deze bedragen niet meer be taald. Daardoor is de schuld in middels opgelopen tot zeven In de rechtzaak was ook di recteur A.H.F. Swaak gedaagd. Gulin wilde dat hij ook privé werd veroordeeld tot betaling van het bedrag. De Zweden stel den dat Swaak wel wist dat Swaak Beheer de garantiever plichtingen nooit kon nakomen. De rechter was het daar niet mee eens. Alleen Swaak Beheer is veroordeeld tot betaling. Gulin heeft inmiddels zelf de exploitatie ter hand genomen. Afgelopen zomer heeft het be drijf daardoor compleet nieuwe betaalinstallaties moet aan brengen. Tot nu toe heeft Swaak echter geweigerd om be- Geen banen weg in Koudekerk Swaak beheer heeft geen bemoeienis meer met de parkeergarage aan de ii langrijke stukken over de par- (er is ook winkelruimte in de keergarage af te geven aan Gu- garage), onderhoudscontracen, lin, zoals het huurdersbestand bouwtekeningen en vergunnin gen. De rechter veroordeelde Swaak Beheer ertoe alle stukken binnen zeven dagen af te geven. Instelling vreest dat hek nu van de dam is LEIDEN RUDOLF KLEUN De Wetenschapswinkel, een instelling die een brug vormt tussen de Leidse ui- niversiteit en de samenleving, moet in 1993 bezuinigen. Het is voor de eerste maal dat de Wetenschapswinkel geld moet inleveren. De gevolgen van de be zuiniging zijn nu beperkt, maar de in stelling is niettemin bang dat daarmee het hek van de dam is voor volgende ja- De Wetenschapswinkel kwam dit jaar in het nieuws met een onderzoek naar het gebruik van landbouwgif in de bol lenteelt. Dat leidde tot de aankondiging van strengere voorschriften om werkne mers te beschermen. Onlangs is de We tenschapswinkel een onderzoek begon nen naar de verwerking van glas- en steenwol. Materialen ,die onder meer worden gebruikt bij woningisolatie en als vervanger van asbest. Inmiddels is gebleken dat ook deze vezels kankerver wekkend kunnen zijn. Gezinszorg Een heel ander soort onderzoek heeft betrekking op de gezinszorg. Samen met de vakgroep Vrouwenstudies gaat de Wetenschapswinkel onderzoek doen naar de functie van de professionele ge zinszorg. Het gaat er daarbij onder meer om de rol in kaart te brengen van een gezinsverzorgster als 'luisterend oor' bij de signalering van uiteenlopende pro blemen. De Wetenschapswinkel kan dit soort onderzoeken in eerste instantie begin nen uit eigen middelen. Dergelijke ver kennende onderzoeken worden gedaan op verzoek van instellingen, maar ook op eigen initiatief. Zo waren het FNV- bonden die voor de onderzoeken in de bollensector en naar de verwerking van steenwol bij de Wetenschapswinkel aanklopten. Soms wordt ook zelf een initiatief genomen. Vervolgonderzoeken worden veelal betaald door opdrachtge- Zo verwerft de Wetenschapswinkel in komsten voor de universiteit. Dat is een van de redenen, aldus woordvoerster M. van den Sligtenhorst, waardoor de be zuinigingen tot nu toe aan de deur van de Wetenschapswinkel voorbij gingen. De nu opgelegde korting van 30.000 gul den wordt volgens haar onttrokken aan het 'reservoir' van voor de Weten schapswinkel gereserveerdè gelden. De korting schuift zo steeds mee naar vol gendejaren. Motie Behalve de Wetenschapswinkel kampt ook het Transferpunt van de universiteit met een financieel probleem.' Deze week nam de Universiteitsraad een mo tie aan waardoor 120.000 gulden, af komstig uit onderzoek voor externe op drachtgevers (de 'derde geldstroom') niet naar het Transferpunt mag gaan. Het college van bestuur ontraadde dat amendement omdat daardoor het Transferpunt in problemen zou komen. Volgens het college zijn er geen andere middelen beschikbaar. A. Leistra van het Transferpunt relati veert dat overigens. Zij gaat ervan uit dat er wel degelijk andere middelen ge zocht en ook gevonden worden. Ze kan niet aangeven hoe substantieel dit be drag is op de begroting van het transfer punt dat als schakel tussen universiteit en bedrijfsleven in zekere zin een tegen hanger is van de Wetenschapswinkel. Bij Schokbeton, een fabrikant van prefab-betonelemen ten met vestigingen in Koudekerk aan den Rijn en Zwijndrecht verdwijnen de komende tijd 35 arbeids plaatsen. De gedwongen ontslagen vallen in Zwijndrecht; daar worden gevelelementen gemaakt voor kantoorge- brouwen en gericht op de Engelse markt. Beide markten zijn ingezakt. KOUDEKERK/ZWUNDRECHT» MONICA WESSEUNG In Koudekerk worden voorge spannen betonelementen voor bruggen en utiliteitsbouw ge maakt. Dit wordt toegepast in de weg- en waterbouw: „En u hoeft maar naar de files te kij ken, om te begrijpen dat er de komende tijd nog heel wat bij gebouwd zal worden. In Koude kerk ligt onze kracht", aldus voorzitter van de Raad van be stuur H. Degans. Schokbeton heeft een jaaromzet van onge veer 100 miljoen gulden. Daar van wordt 55 procent in Koude kerk gerealiseerd. Het merendeel van de 35 werknemers die zullen worden ontslagen, zijn mensen op de produktievloer. De reorganisa tie betekent dat 32 mensen die niet direct bij de produktie van betonmateriaal zijn betrokken, van Zwijndrecht naar Koude kerk moeten verhuizen. Degans verwacht niet dat het nodig is plaatsen. Zonodig kunnen ge bouwen worden aangepast." Aanleiding tot de reorganisa tie is het teleurstellende resul taat van de afgelopen jaren. De vestiging in Zwijndrecht is ge specialiseerd in geveldelen voor kantoren en voor de Engelse markt. „In Londen en omgeving ligt de bouw op zijn kant. En over de misère in de Nederland se kantoorbouw hoef ik u niets te vertellenlicht Degans toe. Door de reorganisatie worden de beide vestigingen verzelf standigd en krijgen ze elk een gespecialiseerd deel van de pro duktie toegewezen. De Industriebond FNV was vanmorgen niet voor commen taarbereikbaar. DEN HAAG RUDOLF KLEUN Het grootscheepse onderzoek naar de afvalver wijdering in Zuid-Holland heeft geen feiten opge leverd die niet al bekend waren. Dat zeggen Ge deputeerde Staten in een reactie op het gisteren verschenen rapport 'Zand er over?' van een spe ciale onderzoekscommissie onder voorzitter schap van statenlid Hans Blokland (GPV/RPF). De aanbevelingen van de commissie Blokland sluiten volgens GS goed aan bij het sinds 1987 in gezette milieubeleid van de provincie. GS wijzen daarbij op de uitbreiding van het toezicht op de naleving van vergunningen, op het inhaalprogramma voor het verlenen van vergun ningen voor de Afvalstoffenwet en op de oprich ting van het Provinciaal Afvalverwijderingsbcdrijf PROAV. Dat bedrijf stuurt de afvalstromen in de provincie en is belast met de aanleg en bouw van stortplaatsen en composteringsinrichtingen. 1 Blokland ijverde in haar rapport ervoor dat de provincie de hele afvalketen van produktie, transport en verwerking moet contro leren. Via de oprichting van de Proav wordt daar volgens GS aandacht aan besteed. Het rapport van de commissie schetst een beeld van bijna volstrekte chaos bij de afvalver werking in de jaren zeventig en tachtig. Stort plaatsen die zonder vergunning werken en amb telijke instellingen en overheden die elkaar tegen werken, terwijl de controle op vergunningen nau welijks iets voorstelt. F.en van de constateringen is dat er geen enkele stortplaats in Zuid Holland is waar de bodem niet is verontreinigd, terwijl overal in meer of mindere mate illegaal is gestort Gedeputeerde Staten vinden dat de commissie die feiten nu 'in rij en gelid' heeft gezet Maar te gelijkertijd zeggen dei al die feiten In de perfo de 1987-1991 in de vergaderingen van Provinciale Staten aan de orde zijn geweest.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19