Miljoenenverlies voor Verto Jongerencentrum komt niet bij sporthal 'Niet te snel beslissen' Donderdagavond, hardrockavond Verdeeldheid dorpsraad over grond Van Santen Regio Leiden Alleen D66 wil referendum VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 Bezweken aan verwondingen leiderdorp» De 20-jarige Leiderdorper die betrokken was bij het ongeluk op de kruising Engelendaal-Vronkenlaan woensdag morgen in Leiderdorp, is gisteren aan zijn verwondingen overle den. Volgens de politie was de doodsoorzaak inwendig letsel. De toestand van de vier andere slachtoffers is stabiel. Tot nu toe hebben zich geen getuigen van het ongeluk gemeld. Warmonder onderscheiden warmond De 80-jarige H. Vredenborg heeft gisteravond een gemeentelijk tegeltje gekregen als onderscheiding voor het vele vrijwilligerswerk dat hij heeft gedaan. Vredenborg is onder meer actief geweest voor de ondernemers vereniging, de koninklijke watersportvereniging 'De Kaag', de stichting Zeilvaart Warmond en de Warmondse Schippertjesdagen. Huisvuil Leiderdorp eerder opgehaald leiderdorp» In verband met de feestdagen wordt het huisvuil in Leiderdorp deze maand twee keer een dag eerder opgehaald. Dit gebeurt op donderdag 24 december en donderdag 31 december. Óp eerste kerstdag en nieuwjaarsdag wordt er geen vuil opge haald. Kettingbotsing op Rijksstraatweg wassenaar Op de Rijksstraatweg, ter hoogte van de Rust en Vreugdlaan, vond gistermorgen een kettingbotsing plaats. Er waren zes auto's bij betrokken, maar er waren geen gewonden. De botsing veroorzaakte een file in de ochtendspits in de rich ting Den Haag. Wassenaarse opgepakt na stelen broek wassenaar Een 25-jarige inwoonster van Wassenaar is gister middag betrapt nadat zij een damespantalon van 200 gulden had gestolen uit een kledingzaak aan de Wassenaarse Lang straat. Ze is door het winkelpersoneel overgeleverd aan de poli- Inbraak aan Nassaukade voorschoten Uit een woning aan de Nassaukade in Voorscho ten is afgelopen nacht een kluis met sieraden ontvreemd. De be woners waren met vakantie. De politie kon niet zeggen wie aan gifte heeft gedaan van de inbraak. Voorschotense politiek wil onderzoek naar betere locatie voorschoten judy nihof De bouw van een nieuw jongerencen trum bij sporthal De Vliethorst aan de Koninklijke Marinelaan is voorlopig van de baan. De Voorschotense fracties van CDA en WD, een meerderheid in de gemeenteraad, willen eerst onder zoeken of er niet een betere locatie voorhandenis. De raadszaal in het Voorschotense gemeentehuis was gisteravond te klein om de vele omwonenden van de Ko ninklijke Marinelaan te herbergen. De bewoners, die als de dood zijn voor overlast, verzetten zich met alle macht tegen de komst van een jongerencen trum. De meeste politieke partijen waren het erover eens dat er een jongeren centrum moet komen in Voorschoten. Ook over de voorwaarden was men het eens: het centrum moet kleinschalig zijn, alleen toegankelijk voor Voor schotenaren en een gevarieerd pakket aan activititeiten bieden voor allerlei soorten jongeren. Met het college zijn PvdA, Groen Links en D66 van mening dat het ter rein bij de sporthal aan de Koninklijke Marinelaan de beste locatie is voor het centrum. „Jongeren horen in de Voor schotense samenleving, die stop je niet in een bunker ergens ver weg", zei PvdA-fractievoorzitter P. Dordregter. Voor Groen Links-raadslid S. Harlaar kan het jongerencentrum bij de sport hal zelfs niet groot genoeg worden. Hij stelde voor om het gebouw ook ge schikt te maken als oefenruimte voor Voorschotense bands. „Want die kun nen nu nergens terecht." De meerderheid van CDA en WD haalden echter een streep door het plan. WD-raadslid H. van Gogh zei meer heil te zien in een locatie voor het jongerencentrum verder van woonhui zen af, waar minder kans is op overlast. „Waarom bijvoorbeeld niet in Sport park Adegeest?", bracht hij ter sprake. CDA-raadslid G. Cremers noemde het terrein bij zwembad Het Wedde als mogelijke locatie. Wethouder M. Breunesse stelde ech ter dat 'alles is afgezocht wat redelij kerwijs in aanmerking kwam'. „En voor het neerzetten van een gebouw bij Het Wedde krijgen we in verband met de mogelijke aanleg van Rijksweg 11-west, nooit toestemming", aldus de wethouder. Op initiatief van het CDA komt er nu een onderzoek naar alle lo caties die mogelijk voor de bouw van een jongerencentrum in aanmerking komen, inclusief de plek bij de sport hal. Daarmee blijft de kans vrij groot dat de locatie bij de sporthal uiteinde lijk toch wordt aangewezen. Alle partij en, op de WD na, hebben zich name lijk vastgepind op een 'sociaal veilige plek' voor het jongerencentrum (vooral met het oog op de vrouwelijke bezoe kers) dus centraal in een woonwijk. Die bouwlocaties zijn in Voorschoten zeer dun gezaaid. Werkgelegenheid bij kabelfabrikant onder druk Bij zijn vertrek uit de Oegstgees- ter gemeenteraad heeft CDA'er P. Hellinga gisteravond gewaar schuwd de beslissing over het raadhuis niet te overhaasten. Hellinga raadde B en W af om al in februari een definitieve keuze tussen nieuwbouw aan de Lijt- weg en renovatie van het be staande raadhuis en de Jelgers- makliniek. „Die beslissing kan Recherche nog niet verder met overval warmond/sassenheim De Sassenheimse recherche heeft gisteravond drie bezoe kers van sporthal De Wasbeek gehoord over de Warmondse bankoverval vorige week don derdag. Dat getuigenverhoor heeft vooralsnog niks opgele verd. „We weten nog niet veel meer over de rijrichting van de overvallers, of de tweede auto waarmee ze vanaf het parkeer terrein bij het zwembad hun weg hebben vervolgd", aldus een politiewoordvoerder. De recherche wil nog contact opnemen met sportverenigin gen die vorige week hun wed strijden in de sporthal hebben afgewerkt. „Er zijn die avond misschien veel sporters van bui ten Sassenheim geweest die wellicht iets opvallends hebben gezien. Gisteravond was het erg rustig bij de sporthal: dat lever de niet zoveel op. We zijn vooral op zoek naar sporters die vorige week ter plaatse waren." Onbegrip over weigering van bedrijfswoning stompwuk Het wordt er niet gemakkelijker op voor de Stompwijkse boeren. Na jaren hard werken, willen velen het wel wat rustiger aan gaan doen en het bedrijf over doen aan een zoon of dochter. wel een paar maanden later worden genomen. Het draag vlak onder de bevolking is be langrijker dan een gehaald tijd schema", aldus Hellinga. Hij pleitte nadrukkelijk voor een uitgebreide inspraakprocedure. Daardoor kunnen 'bittere- ge voelens' onder Oegstgeestena- ren volgens de vertrekkend frac tie-voorzitter kunnen worden voorkomen. Hellinga wordt op gevolgd door M. lansen-Kunst. PRIVÉBAD Het Oegstgeester zwembad Poelmeer wordt waarschijnlijk geprivatiseerd. Dat verklaarde CDA-wethouder J. van der Reijden gisteravond tijdens de gemeenteraadsverga dering. Poelmeer zou daarbij in handen moeten komen van Sportfondsen Nederland, waar mee Van der Reijden 'ernstig in gesprek' is. Enige struikelblok in de onderhandelingen kunnen nog de kosten zijn. Van der Reijden verwacht dat de raad over enige maanden over de privatisering kan beslissen. Touw- en staalkabelprodu cent Verto met onder meer een vestiging in Leiderdorp lijdt dit jaar een verlies van tien miljoen gulden. Het bedrijf wil volgend jaar ver sneld reorganiseren om de enorme verliezen en hoge kosten terug te dringen. De onderneming sluit niet uit dat sommige bedrijfson derdelen worden afgesto ten. Niet duidelijk is wat er met de Leiderdorpse vesti ging, waar ongeveer hon derd mensen werken, gaat gebeuren. leiderdorp/capelle a/d ussel De staalkabelfabrikant moet de winstverwachting door een slechte gang van zaken in de tweede helft van 1992 aanpas sen. Het bedrijfsresultaat zal 'slechts marginaal positief zijn, terwijl over 1992 een miljoenen- verlies wordt verwacht. Verto onderhandelt met een externe financier om het vermogen op te krikken, zo heeft de directie gisteren bekendgemaakt. Welke bedrijven volgend jaar worden afgestoten, is onbe kend. Verto telde eind 1991 ruim 1000 werknemers in onder meer vestigingen in Leiderdorp, Dongen, Capelle aan den IJssel en Moerdijk. Vorig jaar besloot Verto al om tientallen werknemers vanuit de Leiderdorpse fabriek de komen de jaren over te plaatsen naar vestigingen in Dongen en Moerdijk. Bij die inkrimping zouden geen gedwongen ont- Verto in Leiderdorp is al langere tijd bezig met reorganiseren. Het kabelbedrijf wil volgend jaar ingrijpende maatregelen nemen om de grote verlie- i dit jaar te boven te komen. slagen vallen. Het bedrijf begon jaren geleden al de arbeidsin tensieve bedrijfsonderdelen naar Portugal over te plaatsen waar de loonkosten lager zijn. Een van Verto's staalkabelfa- brieken in België is gesloten. In augustus voorspelde de top van het bedrijf nog een 'verdere stijging van het bedrijfsresul taat'. Wel sprak Verto de ver wachting uit dat er een 'duide lijk' verlies zou ontstaan. De re sultaten voor dit jaar zijn onder druk komen te staan door hoge rentelasten en reorganisatiekos ten. Ook de onrust op de valuta markt speelde een flinke rol. Verto lijdt al enige jaren ver lies. In 1990 noteerde de kabel leverancier een verlies van 15,7 miljoen gulden en het jaar daar op was er een negatief saldo van 5,8 miljoen gulden. Sindsdien is het bedrijf bezig met reorgani seren. De directie was vanmor gen niet bereikbaar voor com mentaar. De marktsituatie voor de afle vering van touw en kabels is al enige tijd slecht. De meeste pro- duktiebedrijven lijden als gevolg van de afnemende vraag verlies, aldus de directie. Verto denkt dat er zich geen belangrijke wij- bedrijfjes kunnen komen, die dan tevens het verkeerslawaai van de provinciale weg tegen houden. „Het is daar nu maar een rommeltje. Als je het terrein gaat bebouwen zijn we daar vanaf', merkte Belt nog op. M. van Bemmelen had nog een heel ander idee. „We zitten al zo lang te vechten om een parkeerplaats voor vrachtwa gens en voor de bezoekers van 't Blesse Paard. Verhard het, zet er een paar bomen op en maak er een parkeerplaats van", stel de zij voor. Wethouder Van Erp is daar geen voorstander van want het zou alleen maar geld kosten omdat de grond niets zou opleveren. Zelf voelde hij wel wat voor de combinatie wo ningen en bedrijven. De standpunten van de dorpsraad brengt Van Erp over aan de raadscommissie ruimte lijke ordening. Deze commissie had zich onlangs nog uitgespro ken tegen bebouwing. marieta kroft Het is nog steeds niet bekend wat er met het circa een hectare grote terrein van veehouder G. van Santen aan de Dr. van Noortstraat 206 in Stompwijk moet gebeuren. „Wat willen jul lie, woningbouw of bedrijven?", wilde wethouder G. van Erp gis teravond van de dorpsraad we ten. Die bleek echter verdeeld te zijn. Raadslid H. Blaauw pleitte voor bedrijfsbebouwing omdat de vervuilde grond dan minder hoeft te worden gesaneerd dan wanneer er woningen zouden komen. Een deel van het terrein is vervuild door huisvuil dat vroeger werd gestort. Zowel G. Belt als K. Bregman zagen wel iets in een combina tie van woningen en bedrijfjes. De woningen zouden aan de waterkant kunnen worden ge bouwd. Daar omheen zouden Politici in Zoeterwoude maken ruzie zoeterwoude» De Zoeterwoudse WD-fractie weigert in de drie raadscom missies plaats te nemen als daarin maar één WD'er mag zitten. Tijdens de raadsvergade ring van gisteravond weigerden het CDA en wethouder T. Rin- gersma (Progressief Zoeterwou de) de WD twee leden per commissie te geven. Volgens WD-ffactievoorzitter kan zijn fractie wel blijven meebeslissen in de raad. „We zitten af en toe op de publieke tribune bij com missievergaderingen. En we hebben nog altijd zitting in de gemeenteraad. Daarin zullen we de zaken wat uitgebreider behandelen." PZ-ffactievoorzitter W. Ooij- endijk is uiterst verontwaardigd over de actie van de WD. „Het is net een stel verwende kinde ren: 'als ik mijn zin niet krijg doe ik niet mee'. Op deze ma nier zet de WD de democratie voor Jan Joker. De fractie maakt al die mensen die op de WD hebben gestemd volstrekt bela chelijk." Ooijendijk kondigt aan de VVD 'geen millimeter ruim te' te geven in de raad. „We la ten niet toe dat de WD de com missievergaderingen in de raad gaat overdoen. De fractie heeft zichzelf helemaal buitenspel ge zet." ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS ziging in de marktsituatie zal voordoen. Volgend jaar neemt het be drijf 'ingrijpende maatregelen' om een noodzakelijk winsther stel mogelijk te maken. Binnen twee maanden wil Verto daar over definitieve besluiten ne men. Een extern adviesbureau heeft zich over de toekomst van het bedrijf gebogen en ziet 'mo gelijkheden voor herstel'. VRIJE TIJD Kerstbingo Het damescomité van Tamarco uit Leiderdorp houdt op 19 de cember een kerstbingo in het clubhuis aan de Splinterlaan (achter Zijlkwartier). De muziek wordt verzorgt door het duo 'Charisma'. Aanvang: 20.00 uur. Kerstconcert Het Alma Mater Koor geeft op 20 december een kerstconcert in de Zoeterwoudse Meerburg- kerk. Het orkest wordt geleid door Rien Calis, met medewer king van Richard Bot (orgel) en Natasja van Doesburg (viool). Aanvang: 14.30 uur. Kerstmarkt De Sjelter in Leiderdorp houdt op 21 december een kerstmarkt. Particulieren verkopen zelfge maakte en tweedehands kerst spullen. De markt is van 14.00 tot 20.00 uur. Ook zijn er die dag de workshops textielverven (van 14.00 tot 15.30 uur) en kerststukjes maken (van 15.30 tot 16.30 uur). De kosten voor deelname zijn 5 gulden voor volwassen en 3,50 voor kinde- Expositie De aquarellen van Nelly Beu kers-van Steen worden van 21 december tot en met 8 januari tentoongesteld in het Elizabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. De kunstwerken hangen in het res taurant op de eerste etage. oegstgeest» liesbeth buitink D66 is de enige politieke partij in Oegstgeest die een referen dum wil over de raadhuisplan nen. Tijdens de gemeenteraads vergadering van gisteravond bleek dat de andere fracties weinig heil zien in zo'n volks stemming. De langgekoesterde wens van de Oegstgeester libe raal-democraten ging daardoor in rook op. D66-fractievoorzitter M. Poel mans probeerde in een lang be toog de andere partijen over de streep te trekken. Nieuwbouw aan de Lijtweg en renovatie van het huidige raadshuis en de Jel- gersmakliniek zouden in een re ferendum als 'gelijkwaardige varianten' tegenover elkaar kunnen worden gezet. Volgens Poelmans willen collegepartijen CDA, WD en PvdA geen volks stemming omdat ze 'bang zijn voor de uitslag'. „Dat zweemt naar opportunisme", aldus Poelmans. WD-fractievoorzitter A. Kuntze verwachtte echter dat de uitslag van een referendum al tijd ongunstig is. „Als de raad de uitkomst opvolgt betekent het dat we onze verantwoordelijk heden om te beslissen overdra gen aan de burgers. En als we de uitslag niet volgen, is het he le referendum een fopspeen." De andere partijen vonden vooral dat een volksstemming 'weinig recht doet aan de com plexiteit van de zaak', zoals CDA'er P. Hellinga het uitdruk te. Bovendien zouden de nieuwbouwplannen voor de Lijtweg onvoldoende bekend zijn om de keuze eerlijk te ma ken. Om het bedrijf nu helemaal te verlaten gaat ze toch te ver. Bij de gemeente Leidschendam ko nten dan ook regelmatig aan vragen voor de bouw van een tweede bedrijfswoning binnen. Steeds krijgen de boeren echter nul op het rekest. Dat was een reden voor M. van Bemmelen om gisteravond tijdens de dorpsraad in Stomp wijk eens om opheldering te vragen. Wethouder J. van Erp merkte op dat het beleid steeds strenger wordt. Er wordt door de gemeente advies ingewon nen door de agrarische advies commissie dat vaak bindend is. Burgelijke bebouwing in de pol ders moet zo veeJ mogelijk wor den tegengegaan, aldus Van Erp. wassenaar Donderdagavond, hardrockavond. Het klinkt een beetje als woensdag gehaktdag. Deze gaat echter al een eeuwig heid mee en het is nog maar de vraag of zo'n reputatie is wegge legd voor de donderdagavond in Wassenaars rockcafé Twilight Zone. Een handjevol jongeren zit aan de bar. Er wordt wat geflip perd en getafelvoetbald. Een tweetal kijkt naar videoclips op het grootbeeld TV-scherm: Faith no More, Guns 'n Roses, Kreator, voor elke liefhebber wat wils. „We moeten nog maar zien of de hardrockavond gaat lopen. Zo niet, dan verzinnen we wel weer wat om publiek te trekken," zegt Karin van Wijk, jongerenwerkster van Twilight Zone. Het is ook pas de derde hardrockavond sinds de opening. Aan het gebouw op zich kan het niet liggen. Vrijwilligers hebben zelf de gloednieuwe vleugel van boerderij Ter Weer aan de Deylerweg er voor inge richt. De werkende jongeren uit Wassenaar zijn de doelgroep van het rockcafé. „De donderdag avond is niet echt een uitgaans avond voor ons publiek," legt Ka rin uit. „We gaan vanavond al om elf uur dicht. De meeste me dewerkers moeten morgen zelf ook weer werken. Op vrijdag en zaterdag is het hier veel drukker. Vooral bij de maandelijkse live optredens." Twilight Zone maakt deel uit van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Wassenaar en is bedoeld voor jongeren uit de buurt. Van Wijk: „Omdat het al lemaal vrij kleinschalig is, is er voor mij meer ruimte voor indivi dueel contact met vrijwilligers en jongeren. Ik heb ooit in een groot jongerencentrum gewerkt en daar was ik alleen maar bezig met de financiën. Twilight Zone is voor veel vrijwilligers een soort twee de huis en dat zorgt natuurlijk voor een goede sfeer", aldus Ka rin van Wijk. Voorlopig blijft de donderdagavond hardrockavond in Twilight Zone. Karin: „We doen het immers voor de echte liefhebbers." FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18