Leiden Regio EOD: zoeken naar speld in hooiberg wai Parkeerpolitie blij met extra bevoegdheden Mirt-Honken weer open Verpleeghuis aan Willem de Zwijgerlaan Mysterieuze stoet trekt door Leiden Ontdek de wereld zonder Philips VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 Afval st q Gedeputeerde Sta- I 27 ten van Zuid-Hol land: „Geen nieuwe feiten in rapport over afvalver wijdering". dijk emiel fangmann roy klopper w1m koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) Man beledigt politie leiden Een 19-jarige man uit Oegstgeest is gisteravond bij de Langebrug aangehouden omdat hij de politie uitschold. Agenten waren na een tip van omwonenden in het Groen-complex op zoek naar eventuele nieuwe krakers die in het gebouw zouden zitten. Deze politie-actie trok veel bekijks. De Oegstegeestenaar ergerde zich kennelijk aan het optreden van de politie. Na een afkoelingsperiode op het bureau is de man vrijgelaten. Olielaag op Oude Rijn leiden Op de Oude Rijn ter hoogte van de Rijndijk dreef gister middag een olievlek van enkele honderden meters. Het Hoog heemraadschap van Rijnland en een milieuboot van de provin cie Zuid-Holland kwamen er aan te pas om te zien waar de vlek vandaan kwam, om wat voor olie het ging en wat er kon worden. Het bleek gewone motorolie te zijn waarvan de herkomst onbekend is. De vlek stroomt langzaam richting Kat wijk. Kaartverkoop Metallica bij stadhuis leiden De voorverkoop van het Metallica-concert in het Feijen- oord-stadion volgend jaar juni, begint zaterdag 19 december om 9.00 uur. De kaartverkoop is niet bij de VW zelf, maar bij het stadhuis. Het is de tweede keer sinds oktober dat de kaartver koop van druk bezochte concerten niet bij het toeristenbureau op het Stationsplein wordt afgehandeld. Voorzitster stapt op leiden emiel Het buurthuis Mirt-Honken aan de Driftstraat is vanaf van daag weer normaal geopend. Tijdens een tumultueuze verga dering in het buurthuis werd gisteren besloten om voortaan iedereen vanaf zestien jaar zon der voorwaarden toe te latenv Vrijwilligers zullen daartoe meer uren in de bar gaan draaien. De zieke coördinator van Mirt- Honken wordt vanaf januari vervangen. De voorzitster van het be stuur van Mirt-Honken, Gem ma Bergman, overleefde de ver gadering niet. Zij genoot geen enkel vertrouwen meer bij het grootste deel van de aanwezige jongeren, vrijwilligers en andere Kooi-bewoners en stapte tijdens de vergadering op. De crisis in het buurthuis kwam twee maanden geleden naar buiten, toen huisbestuur en Kooi-bewoners botsten over het toelaten van jongeren onder de achttien. Die mochten tot dan toe alleen naar binnen, als er speciaal voor hen iets te doen was. Na bemiddeling van SKIL, dat verantwoordelijk is voor de Leidse buurthuizen, werd beslo ten hen vaker toe te laten. Daar bij zouden meer vrijwilligers in springen. Volgens voorzitster Bergman werkte dit niet, waar op ze vorige week besloot het buurthuis alleen voor de vaste activiteiten open te stellen. Ook ouderen mochten er niet meer Een aantal vrijwilligers en an dere Kooi-bewoners stelden zich gisteravond zeer kritisch op tegenover bestuur, stafkrachten en SKIL, die beschuldigingen en verwijten over zich heen kre gen. Zo zouden vrijwilligers en Kooi-bewoners opzettelijk bui ten het huisbestuur zijn gehou den. Kooi-bewoner J. Kruys vroeg zich af of de stafkrachten hun uren wel goed benutten om het buurthuis draaiende te hou den. SKIL-directeur C. Schouten probeerde daarentegen begrip te wekken voor de beroeps krachten, wier eerste taak het is het sociaal-cultureel werk in het buurthuis op peil te houden. De jongeren zien het buurthuis eerder als een ontspannings centrum, waar ze een biertje kunnen drinken en een spelletje kunnen doen. Met anderen eiste Kruys ten slotte het vertrek van voorzitster Bergman van het huisbestuur. Het buurthuis zou volgens aan wezigen in de zaal voldoende vrijwilligers hebben om een toe loop van jong en oud aan te kunnnen. Men kon zich ten slotte vipden in het voorstel van de nieuwe voorzitter Bob Tege laar om iedereen boven de zes* tien toe te laten. Vrijwilligers moeten nu de komende tijd be wijzen dat dit inderdaad kan. Zij en andere Kooi-bewoners wer den door SKIL-voorzitter R. Bochardt, die de vergadering leidde, ook uitgenodigd zich op te geven als mogelijk lid voor een nieuw huisbestuur. De openbare basisschool De Noorderkring aan de Willem de Zwijgerlaan moet wijken voor het verpleeghuis dat de Katwijk- se stichting Overduin wil bou wen. Burgemeester en wethou ders hebben hun voorkeur voor deze plek gisteren bekendge maakt. De directeur van de school, E. Dieben, is op de hoogte van de plannen. Zij vindt het nog te vroeg om commentaar te leve ren. „Dat kan ik pas als bekend is waar De Noorderkring te rechtkomt en in welke vorm." De Noorderkring telt leerlingen. In 1996 i sisscholen minstens 195 leerlin gen tellen om te kunnen voort bestaan. Voldoen ze niet aan die norm, dan worden ze opge heven of moeten ze fuseren met andere scholen. Het verpleeghuis is een van de twee nieuw te bouwen tehui zen in Leiden. Het Rijk heeft be paald dat in Leiden 150 bedden en 40 dagbehandelingsplaatsen voor dementerende ouderen komen en 150 plekken voor ouderen met lichamelijke gebreken. Het verpleeghuis aan de Willem de Zwijgerlaan moet ruimte bieden aan 60 demente mensen en aan 60 lichamelijk gehandicapten. Ook komen er twintig plaatsen voor dagbe handeling. Zuydwijk in Leiden Zuid- West wordt verbouwd tot het andere verpleeghuis. Hier moe ten tweehonderd ouderen wor den verpleegd. Voor het verpleeghuis dat burgemeester en wethouders op de locatie Noorderkring wil len hebben, hadden ze eerst het slachthuis aan de Maresingel in gedachten. Die plek komt vrij als het abattoir naar het terrein van de Groenoordhallen ver huist. Wethouder S. de Vreeze (PvdA) vindt de procedure die voor de locatie Maresingel moet worden gevolgd echter te onze ker. De grond is vervuild en de vereiste sanering kost veel geld en tijd. De stichting Overduin wil uiterlijk in 1995 met de bouw van het verpleeghuis be ginnen. Het gebouw kan dan in 1997 worden geopend. Volgens een woordvoerster van de Vreeze is de plek aan de Willem de Zwijgerlaan zeer ge schikt. „Het moest in elk geval in Leiden-noord. Verder is deze plaats goed bereikbaar en inge bed in het normale leven in een woonbuurt." G. van der Does van de stich ting Overduin kan nog niet zeg gen of de plek aan de Willem de Zwijgerlaan hem bevalt. Dins dag gaat hij met wethouder De Vreeze een kijkje nemen. Voor dat hij met eigen ogen de loca tie heeft kunnen zien. doet hij geen uitspraken over de directe nabijheid van de zeer drukke Willem de Zwijgerlaan. De stichting heeft in Katwijk een psycho-geriatrisch centrum voor verpleging en dagbehan deling. Dat telt nu nog 226 bed den voor demente mensen. Dat aantal moet terug naar 150. Door bedden naar Leiden te verplaatsen, is er sprake van een grotere spreiding. 'Speurtocht naar blindgangers niet zinvol' Vervolg van voorpagina Een zoekactie naar niet ontplofte bommen in Leiden wordt door de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) be schouwd als het 'zoeken naar een speld in een hooiberg'. Dat zegt C. van Viegen, hoofd van de gemeentelijke afde ling juridische zaken en in 1984 nauw betrokken bij de ruiming van de 'Leidse bom'. leiden. gert visser Volgens Van Viegen zijn de ge- tuigen-verklaringen destijds vergeleken met de beschikbare gegevens over de bombarde- mentsvluchten in de Tweede Wereldoorlog. Mede op deze gronden kwam de EOD tot de conclusie dat een zoekactie geen enkele zin heeft. Slechts naar één blindganger is gericht gezocht. Toen aan de Morssingel overigens ook aan de hand van een getuige- verklaring de beruchte bom werd ontdekt, is veertig meter verderop aan de Morsweg enke le dagen gezocht naar een twee de bom. Aanvankelijk dacht de opruimingsdienst die zelfs ge vonden te hebben, maar uitein delijk kwam er niet meer dan een staartstuk van de bom bo ven de grond. Demontage Er werd verder gezocht met de bedoeling de twee bommen ge lijktijdig onschadelijk te maken. Zondag 20 december van 1 l.OO - 17.00 uur De Leidse binnenstadwinkeliers openen speciaal voor Uw Kerstinkopen hun deuren. Verder:diverse Kerstmannen met gratis geschenken rijdende arreslee ponyrijden IV kujni Kerst-kinderkoor CQCii nrsfriM live-Kerstmuzlek en nog veel meer! /ERTRousvmrS AAN: Burgemeeste lülR.Brandveer/Civ. Verded. LEIDEN, 1 mei 1985. Het zoeken werd een week voor de geplande demontage uitge steld. Nieuwe getuigen hadden toen verklaard dat deze bom door de Duitsers onschadelijk is gemaakt. Het was wel de be doeling later verder te zoeken. Nadat de bom aan de Mors singel was gedemonteerd, be sloten B en W de zoekactie naar de tweede bom opnieuw uit te stellen. Ze waren bang dat de onrust onder de bevolking nog verder zou toenemen als kort achter elkaar twee ontruimin gen zouden plaats hebben. La ter werd verder onderzoek niet meer nodig geacht. Het verhaal van gemeente ambtenaar L. Barendregt, dat op het bomterrein een tweede bom zou liggen, is niet geheel nieuw. In het onderzoeksrap port staat dat op de Morssingel ter hoogte van het vroegere hospitaal een bom is ontploft en een bom door de Duitsers is opgeruimd. Burgemeester C. Goekoop heeft inmiddels te kennen gegeven dat hij geen re den ziet voor een verdere zoekacties. Verslagen Niet alle stukken rond de ont ruiming van de bom aan de Morssingel vandaag precies acht jaar geleden zijn vrij in te zien. De verslagen van de ge tuigenverklaringen blijven ge heim omdat veel mensen alleen wilden praten als hun naam niet zou worden bekendge maakt. Ook de verslagen van de vergaderingen van de groep die de demontage destijds coördi neerde, zijn geheim. Zoala blijkt uit hot bijgevoegde verslag inzake een onderzoek naar in Leidei aanwezige niet*ontplofte bommen uit de laatste wereldoorlog, zijn op de hier onder volgende plaatsen bommen neergekomen, die niet tot ontploffing zouden I zijn gekomen. Achter het pand Morsweg 53(beneden)35(toven)er zijn geen aanwijzingen dat de bom is geruimd noch is bekend welke aannemer de reparaties aan het pand heeft verricht. In de gemeentearchiaren is evenmin terug te vinden of destijds een bouw- aanvraag of iets dergelijks is ingediend in het kader van de wederopbouw. Voor het pand Morsweg 9d; hiervan is alleen het staartstuk teruggevonden. De bom lag zichtbaar in de krater en is volgens ooggetuigen door de Duitsers geruimd. Op de Horssingel ter hbogte van de vroeger militaire infirmerie (hospitaal) gezien de grootte van de krater is de bom naar alle waarschijnlijk ontploft, etgeen door eei getuige ook wordt en a tweede bom door^de^ Mimd. Een gedeelte van het tot nog toe geheime onderzoeksrapport naar eventuele blindgangers in Leiden. Engelse 'blindgangers' op een rij leiden gert visser In het najaar van 1944 bomba deerde de Engelse luchtmacl (RAF) het gebied rond het hu dige station om de opslag va Duitse VI-bommen bij het sta tion te treffen. Achttien o tuigen wezen zeven jaar den diverse plaatsen aan niet-ontplofte bommen zoude liggen. In het onderzoeksrap port naar de blindgangers den de volgende plaatsen ge noemd: - achter het pand Morsweg 33. Er zijn geen aanwijzingen dat de bom is opgeruimd; - voor het pand Morsweg 9d. Hiervan is alleen het staartstuk gevonden. De bom lag destijds zichtbaar in de krater en is vol gens ooggetuigen door de Duit sers opgeruimd; - aan de Morssingel ter hoogte van het vroegere hospitaal. Ge zien de grootte van de krater is de bom waarschijnlijk geëxplo deerd, hetgeen door een getuige ook wordt bevestigd. Een twee de bom op die plaats is door de Duitsers opgeruimd; - a: op de kruising 2e Binnen vestgracht/Steenstraat b: op de Stationsweg ter hoogte van het huidige ANWB-kantoor c: op de Stationsweg ter hoogte van het Luxor-theater Vermoedelijk gaat het hier om één bom. Getuigen die de plaat sen b en c noemden, verklaar den dat Duitsers de bommen hebben weggehaald; - achter de Kamer van Koop handel. De bom lag zichtbaar in de krater, die zich onder de kel der van het huidige pand Schut tersveld 9 moet hebben bevon den. Bij de bouw van dit pand is echter nooit iets over een niet- ontplofte bom gemeld. Vermoe delijk is ook dit projectiel door de Duitsers opgeruimd; - aan de doorlopende zijde van de destijds aanwezige sloot (de vroegere Spoorweghaven) ter hoogte van het huidige kantoor gebouw van de universiteit aan de Stationsweg. De vermoede lijke inspagplaats bevindt zich onder het kantoorgebouw; - in de Spoorweghaven tegen over het pand Potgieterlaan 16; - in de toenmalige sloot achter de De Wetstraat; - nabij de Vinkbrug over de Rijn. Politie: 'Hier balen we behoorlijk van Vier personenwagens die gis terochtend met hoge snelheid over de Europa weg richting Lei den reden, hebben voor de no dig verwarring bij de politie ge zorgd. De donkerblauwe auto's voerden een zwaailicht, maar de Leidse politie was niet op de hoogte van een actie of speciaal transport van andere overheids diensten. „Hier balen we behoorlijk van", aldus woordvoerder D. Graveland van de Leidse politie. „Als.zoiets op Leids grondge bied gebeurt, horen wij het te weten. Dit roept natuurlijk aller lei vragen op. Als we erachter komen wie hiervoor verant woordelijk is, trekken we on middellijk aan de bel." Ook de algemene verkeers dienst van de rijkspolitie blijkt niet op de hoogte van de zaak. De auto's kwamen vermoedelijk van de rijksweg A4 en dan dient de rijkspolitie van speciale ac ties op de hoogte te worden ge steld. Omdat de nummerbor den van de auto's niet bekend zijn, is de politie niet in staat het raadsel op te lossen. Graveland wijst er op dat vol gens de wegenverkeerswet het gebruik van een blauw zwaai licht is voorbehouden aan wa gens van de politie, brandweer en ambulances en aan enkele particuliere diensten. „Maar dan mag het zwaailicht alleen worden gebruikt bij ernstige on gelukken. Het is niet de bedoe ling dat voor alles een zwaai licht wordt aangezet. Kijk, als het nu om één auto gaat, kun je nog denken aan een of andere grappenmaker. Maar vier auto's achterelkaar..." DEMONSTRATIE 19 december vanaf 13.00 uur grenzen met Boekhandel Kooyker le etage Breestraat 93 Tel.: 071-160510 'Ze hebben het gevoel zinnig bezig te zijn Het is inmiddels een vertrouwd beeld. Een parkeerwacht die niet alleen een prent uitschrijft voor een verkeerd geparkeerde wagen, maar ook voor andere verkeersovertredingen. Vroeger waren de controleurs een beetje de lachertjes van de stad. Zo lang je je wagen niet verkeerd stalde, konden ze niets uitrichten. Terwijl de parkeer- agenten erbij stonden, werden op promenades voetgangers van de sokken gereden door 'il legale' fietsers. Maar ze moch ten geen vinger uitsteken. Dat wekte wrevel bij de controleurs, die tijdens hun opleiding im mers wel hebben geleerd hoe in dergelijke gevallen op te treden. Het publiek reageerde geregeld verontwaardigd. „Doet de poli tie daar niets aan", werd de controleurs toegebeten als een overtreding onbestaft bleef. Na enige discussie gaf de bur gemeester eind vorig jaar groen licht voor uitbreiding van de be voegdheden. Na wat onduide lijkheid over de uitwerking van de nieuwe Wet Mulder, waar mee ook iets veranderde in de opsporingsbevoegdheid van de verschillende politie-ambtena- ren, konden de parkeercontro- leurs dit voorjaar aan de slag met de uitgebreide taakstelling. Na een klein half jaar zijn de eerste resultaten bekend. In de periode van april tot eind sep tember heeft de parkeerpolitie een stuk of veertig bonnen uit gedeeld vanwege het negeren van het inrijverbod voor de Breestraat. Verder kregen vijftig fietsers een prent omdat ze over de Haarlemmerstraat reden. Ook werden tientallen proces sen verbaal uitgeschreven voor het na 11.00 uur 's ochtends lossen op de Haarlemmerstraat. De gezichten bij parkeerbe heer staan na verstrijken van het eerste half jaar op vrolijk. Hoofd H. Gelderman zegt dat zijn personeel uiterst tevreden is. „Ze hebben het gevoel zinnig bezig te zijn." Overigens blijft de primaire taak van de contro leurs het bekeuren van verkeerd gestalde wagens. Maar indien ze tijdens hun surveillance op een andere overtreding stuiten, mogen ze ingrijpen. Nadrukke lijk stelt Gelderman vast dat geen sprake is van 'georgani seerd controleren' op andere dan parkeerovertredingen. Vol gens het hoofd parkeerbeheer gaan de controleurs bijvoor beeld niet staan wachten als ze in de verte een auto door de Breestraat zien rijden. „Ze moe ten er echt tegenaan lopen." Ook de 'reguliere' politie is blij met het nieuwe optreden van de collega's aan de Zonne veldstraat. „Sinds zij ook een oogje in het zeil houden in bij voorbeeld de Breestraat, is de roep van de politiek om meer controle verstomd. Blijkbaar wordt daar ook duidelijk dat al les beter verloopt", aldus voor lichter D. Graveland. Parkeerwachters hoeven zich niet langer te beperken tot het uitschrijven van parkeerbonnen, maar mogen ook verkeersovertredingen aanpakken. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15