'Grenzeloos' lekker eten Smaak Merenda, het tweede ontbijt p VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 -w- ezond eten het is bijna een I obsessie geworden en de recla- me maakt daar mooi gebruik i. Van alles en nog wat wordt ons als 'ge zond' aanbevolen, tot frisdranken en bor relzoutjes aan toe. Ze leveren geen enkele positieve bijdrage aan onze dierbare ge zondheid, bevatten hoogstens wat minder calorieën dan gelijksoortige produkten van i ander merk. En ook het cholesterolge halte is een dankbaar argument hoewel 3 daar nog lang niet alles van weten en de tegenstrijdige berichten elkaar opvolgen. Als je alles tegen elkaar afweegt, dan blijkt ar al te vaak dat wat goed is voor het slecht is voor het andere. De allerge zondste manier van eten is dan ook nog al tijd: alles eten watje lekker vindt, maar alles met mate. Afgewogen Kijkje rond in de keukens van verschillende landen, dan blijkt dat de eetgewoonten van het ene land veel beter passen in een goede, modeme voeding dan die van het andere. Een keuken die er heel gunstig uitspringt is /an Zuid-Frankrijk. Immers: veel groen en fruit, vaak vis in plaats van vlees, en als vlees vooral lamsvlees en kip, en olijfolie als spijsvet. Gelukkig verdwijnt langzamerhand het fa- beitje dat je van olijfolie darmstoornissen j krijgt. Olijfolie is een van de beste en ook gezondste oliën en zeker niet de schuldige het zijn veeleer bacteriën die verant woordelijk zijn voor de narigheid. Dus: geeh water drinken, maar wèl een glas wijn bij eten. Ook dat is'gezond', want bevor derlijk voor een goede spijsverteringen bo vendien ontsmettend. Enkele weken geleden was ik in Nice en omstreken en wat heb ik genoten van dje /ezen zo eenvoudige, heerlijke en ja, ook gezonde keuken. Licht, gevarieerd, wèlge- kozen verse ingrediënten, goed afgewogen smaken. En hoe kleurig en appetijtelijk op gediend in al die aardige eenvoudige eet huisjes in de stad en in die mooie stadjes en dorpjes er omheen. Kruiden Geurige kruiden zijn de ziel van de Proven- paalse keuken. U kunt ze overal kopen in mooie zakjes van Provengaalse folkloristi sche stofjes, herbes de Provence. Leuk om mee te nemen, maar toch, koop de kruiden liever apart, want die 'herbes', hoe geurig ook, zijn altijd een eenheidsmengsel en elk gerecht vraagt wel zijn eigen kruid of krui dencombinatie. Vis vraagt wat anijs, venkel, blaadjes lavendel soms, lamsvlees smaakt best met rosmarijn en marjolein, tomaat vraagt vooral basilicum, paddestoelen mar jolein of oregano. Juist dat spelen met kruiden maakt koken zo leuk en creatief. In de kleine winkeltjes op de Marché aux Fleurs in Nice kan men" ze te kust en te keur krijgen en ook die heerlijke bloemenextracten van rozen, ja&s. mijn en oranjebloesem om allerlei nage rechten, van flensjes tot ijs, mee te parfu meren. Het bekendste gerecht uit Nice is de Salade Ni<;oise, maar wat wordt die vaak ver knoeid. Er behoren alleen rauwe groenten in, tomaat, komkommer, paprika, jonge uit jes, zo mogelijk kleine jonge tuinboontjes. En géén bliktonijn. Wel ansjovisjes en harde eieren. De slabak inwrijven met knoflook, daarin de klein gesneden groenten, de to maten vooral zonder vocht, parten ei en ao- sjovisreepjes, alles luchtig dooreen ge schept, en daarover een saus van olijfolie met peper, zout en veel fijngehakte basili cum. Géén azijn! Tweede ontbijt Deze salade wordt gebruikt als vulling voor 'pan-bagnat' ofte wel doorweekt brood. Een rond bruin brood in twee helften snijden, die iets uithollen, met knoflook inwrijven, een beetje azijn en veel olijfolie er in drup-, pelen, zout en peper en dan vullen met het mengsel voor Salade Ni<;oise. Dan de hclf ten weer op elkaar leggen. Dit was de tradi tionele merenda, het tweede ontbijt van vissers en arbeiders in Nice, 's morgens om negen uur. Heel geliefd voor de merenda was (en is nog steeds) de socca, een platte koek van een deeg van gemalen kekererwten in een koperen pan met wat olijfolie in een zeer hete houtoven gebakken, en bestrooid met zout en veel peper. Ze werden vroeger on der de roep van 'socca caouda', warme socca, uitgevent waar arbeiders aan het werk waren, en zijn elke echte Ni<;ois nog altijd dierbaar. Buitenlanders leerden ons hun lekkernijen waarderen MENU VAN Voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG LIEVELINGSRECEPT „Een snelle soep, heel, apart en lekker licht, zeer beschikt voor bijvoorbeeld het kerstdi ner", schrijft M. MOL IN HAARLEM. KOMKOMMERSOEP r toevoegen. Kom kommer en bouillontablet er door roeren met het deksel op de pan tien minuten zacht jes koken. Op smaak brengen met peper en dille. Crème fraïch losklop pen met koffie room en door de soep roeren. Als alles goed room. dooreen is ge mengd en door en door warm is, de soep opdienen. In het recept voor KOFFIELIKEUR van ME VROUW VAN DER DOES, kan het best don kerbruine suiker worden gebruikt, dan wordt de smaak optimaal. Nodig: een komkom mer van ongeveer 500 gram; 25 gram boter of margarine; twee eetlepels bloem; twee kruidenbouil lontabletten,; versge malen peper; twee eetlepels dille (diep vries); een bekertje crème fraïche (125 gram) of zure room; een eetlepel koffie- Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Darniate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cacleaubon van 25,- toegezonden. Vele soorten noten en specerijen zijn te vinden op de markt in een Turks stadje, maar ook in Ne- Oude gebruiken zoals hier het breken van het brood: een Bulgaarse traditie, bleven in de Oost- derland zijn er steeds meer Oriëntaalse Ingrediënten te koop. bloklanden gehandhaafd, ondanks het communistische regime. foto archie/ foto united photos de boer poppe de boer ASPERGESOEP MET HAMREEPJES KIPFILET IN FOLIE (zie onderstaand recept) KROPSLA MET RAUWKOST GEPOFTE AARDAPPELS MET YOGHURTSAUS Bestrijk twee enkele kipfilets met een romi ge kruidenkaas en leg iedere filet op een stukje aluminiumfolie. Verdeel er enkele ui ringen, wat tijm en wat fijngeknipte peter selie over. Leg op iedere filet een schijfje ci troen. Vouw de pakketjes goed dicht en leg ze 30 minuten in een voorverwarmde hete oven (200 graden C). Per persoon: 560 kilojoules, 130 kilocalo rieën, 18 g eiwit, 7 g vet, 1 g koolhydraten. RISOTTO MET TONUN (zie onderstaand recept) GESTOOFDE COURGETTE MET PAPRIKA EN OLUVEN ANANAS MET ZURE ROOM Fruit een kleingesneden ui in een eetlepel olie. Bak 200 gram gewassen rijst (geen snelkookrijst) even mee. Voeg vier dl hete bouillon en een eetlepel tomatenpuree toe en kook de rijst in 25 minuten gaar. Schep na 10 minuten 350 gram diepvriesdoperw ten door de rijst. Roer 5 minuten voor het einde van de kooktijd een blikje tonijn (in water) en enkele in plakken gesneden olij ven door de rijst. Warm dit goed door en strooi er wat fijngeknipte peterselie over. Per persoon: 2600 kilojoules, 620 kilocalo rieën, 31 g eiwit, 7 g vet, lig koolhydra ten. BLINDE VINK MET JACHTSAUS PREI AARDAPPELEN APPEL IN FOLIE (zie onderstaand recept) Kook zes gewassen abrikozen 15 minuten in water. Schil twee kleine appels en boor het klokhuis er uit. Snijd de abrikozen klein. Hak twee eetlepels amandelen. Zet elke ap pel op een stuk aluminiumfolie, druppel er wat citroensap over en bestrooi elke appel met een halve eetlepel suiker. Vul ze met de abrikozen en amandelen. Vouw de folie goed dicht en zet de appels 25 minuten in een voorverwarmde matig hete (175 graden C.) oven. Per persoon: 680 kilojoules, 160 kilocalo rieën, 3 g eiwitten, 4 g vet, 28 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee personen. Etenswaar inkopen is in weinig landen zo'n feest als in Nederland. Het aan bod in onze winkels is in de loop der jaren zo groot geworden dat we nu exo tischer en fantasierijker kunnen koken dan ooit. Veel danken we aan de vele buitenlanders die hier zijn komen wonen en ons hun lekkernijen leerden eten. behalve vlees ook andere Noordafrikaanse keukeningrediënten verkopen en zelfs aard ewerk om in te koken, de 'tajine'. Een tajine is een ondiepe aardewerk- schaal met een losse, hoge, op een punt muts lijkend deksel. In deze schaal worden stoofschotels met vlees en groenten klaar gemaakt, die óók de naam 'tajine' dragen. In de Marokkaanse keuken wordt veel ge bruik gemaakt van saffraan, komijn, korian der. couscous, een oorspronkelijk Berberge recht dat gemaakt wordt met grove tarwe- gries, is behalve in Marokko en Tunesië ook in Algerije te vinden. Bij couscous eet men een saus waarin harissa, een pittige puree of poeder waarin onder andere cayennepe per, pepers, knoflook, koriander en karwij, wordt verwerkt. Het is gebruikelijk om de diverse gerechten tegelijk op tafel te zetten. MAROKKAANSE SINAASAPPELSALADE 4 handsinaasappels; 8 olijven zonder pit; 1 theel. harissapoeder; 1 eetl. fijngehakte koriander; sap van I citroen. Pel de sinaasappels en verwijder alle witte velletjes. Snijd de vruchten in plakken en verwijder de pitten. Strooi de in plakjes gesneden olijven over de sinaasappelplak- ken. Strooi er harissa en koriander over. Besprenkel de salade met citroensap. Veelzijdig De Surinaamse keuken is even gevarieerd als de bevolkingsgroepen die er wonen. De Indianen zijn uiteraard de oorspronkelijke bosnegers komen uit West-Afrika. Chinezen, Javanen en Hin doestanen kwamen na de afschaffing van de slavernij in 1863 vanuit hun geboorte land als contractarbeiders naar Suriname. Al deze mensen hebben iets van hun eet cultuur meegenomen. Amsoi en kouseband zijn groenten die uit Afrika werden meege bracht en rijst en citrusfruit komen eigenlijk uit Azië. De Javanen en Hindoestanen en Chinezen introduceerden de wadjan of wok, de grote ronde diepe pan waarin eten wordt klaargemaakt op de manier die wij 'roerbakken' noemen. Het traditionele voedsel van Indianen en bosnegers is de cassave, een knol waar men ook brood van maakt. Tachtig procent van de Hindoestanen hangt het hindoeïsme aan, een geloof dat het eten van rundvlees verbiedt. In de Hin- doestaans-Surinaamse keuken vind je dui delijke invloeden van de Indiase keuken, er wordt bij voorbeeld veel kerrie gebruikt. Su rinaamse gerechten zijn stofoe fisie (ge stoofde vis) Snesie fourou (Chinese kip) en moksie alesie (gemengde rijst). CREOOLSE SPITSKOOL MET GARNALEN 1 spitskooitje; 1 ui; 1 tomaat; 200 g ge droogde garnalen; 1 bouillonblokje; 25 g boter; ve-tsin. Snijd de spitskool fijn. Week de garna len in wat water. Fruit de gesnipperde ui in de boter en voeg de in stukjes gesneden ontvelde tomaat toe. Los het bouillon blokje op in een beetje heet water. Doe de bouillon, ve-tsin en de kool in de pan en laat alles op een niet te hoog vuur even ten slotte de uitgelekte oer alles goed door el- In Nederland had de gezamenlijke maaltijd geen sociale functie. Er veranderde pas iets in ons eetpatroon na de komst van 200.000 Indische Nederlanders en repatrianten uit Indonesië, later gevolgd door Chinezen uit onder andere Indonesië, Hongkong en Ma leisië. Eten bij de Chinees was toen nog een wuft uitje. Na de Chinezen kwamen Italia nen, Grieken, Portugezen, Spanjaarden en Joegoslaven en na 1975 volgden Surinaam se, Turkse en Marokkaanse families. Wedijver De Grieken beweren dat hun eetcultuur een van de oudste ter wereld is. Dat zeggen ook de Turken, die er aan toevoegen dat veel Griekse gerechten van Turkse oorsprong zijn en bovendien een Turkse naam heb ben. Dat is zo. Griekenland is eeuwenlang bezet geweest door Turken, die eisten dat alle gerechten een Turkse naam droegen. Duidelijke keukengrenzen bestaan niet. Veel gerechten in de Balkanlanden lijken op elkaar. Dat dezelfde gerechten in zo veel landen voorkomen danken we aan Osman de Eer ste, de stichter van het Ottomaanse rijk. Dit rijk, waarvan de grenzen in de loop van de eeuwen steeds veranderden, omvatte onder meer landen als Griekenland, Bulgarije, Hongarije, Roemenië, Rusland, Joegoslavië, Egypte, Libië en Tunesië. Wat er in een land gegeten wordt hangt af bewoners. Creolen van het klimaat, maar ook van de gods- dienst. Acht op de tien Turken hangen de Islam aan en houden zich aan de Koran. Men eet geen dieren die gestorven zijn voor ze werden geslacht of voor andere doelein den zijn gedood dan om te eten. Varkens vlees en alcohol zijn taboe. Gastvrijheid is een van de belangrijkste regels. Een Turks gezegde luidt: „Geef je gast voedsel, ook al moet je zelf honger lijden." In de Griekse en Turkse keuken zijn één- pansgerechten en stoofschotels met groen ten en vlees geliefd. Sommige Turkse ge rechten hebben schilderachtige namen als: 'Mooie tuin', 'Vrouwendij' en 'Jongemeis- jesborsten'. Dit laatste gerecht bestaat uit met notensoorten gevuld bladerdeeg. VAN TIROPITA (GRIEKS) OF BOREGI (TURKS) 1 pakje diepvriesbladerdeeg; 250 g feta; 1 eetl. fijngehakte peterselie; 1 ei; 1 eier dooier; sesamzaadjes. Laat de lapjes bladerdeeg 15 minuten ont dooien. Verkruimel de feta en roer er de peterselie en het losgeklopte ei doorheen. Leg in het midden van elk deeglapje wat van dit mengsel. Vouty het lapje dubbel: diagonaal of recht. Maak de randen van het deeg met een beetje water vochtig en plak ze goed op elkaar. Bestrijk de boven kant van het deegpakje met eigeel en strooi er wat sesamzaad over. Bak het pakketjes in ongeveer 25 minuten in een voorverwarmde oven van 200 graden C. lichtbruin en gaar. Tajine Voor buitenlanders die zich in Nederland aan de wetten van de Koran willen houden zijn Nederlandse produkten een probleem. In veel kant-en-klare artikelen is varkens vlees verwerkt en ook wordt bij het berei den van ons brood en koek nogal eens var kensvet gebruikt. Vandaar dat er in Neder land talrijke islamitische slagerijen zijn, die sudderen. Doe garnalen bij en kaar. Het Oosten Het is sinds enige tijd voor mensen in Cen traal- en Oost-Europa makkelijker gewor den om naar het Westen te reizen en dat doen ze graag. Maar waar deze bezoekers Met de komst van Indische Nederlanders, repatrianten uit Indonesië en Chinezen veranderde ons eetpatroon. 'Chinees', nu heel gewoon, was ooit een wuft uitje. Een echt onderscheid tussen de Chinese en Indonesische keuken op de foto werd veelal niet gemaakt. foto gpd uit het Oosten vergeefs naar zoeken zijn restaurants waar je écht Russisch, of Pools of Roemeens kunt eten. Ook Hongaarse restaurants zijn zeldzaam. In de keukens van onze oosterburen vind je veel vreemde eetculturen terug. De Baltische keuken is beïnvloed door de Scandinavische, de Pool se door de Russische en Joodse, de Bulgaar se door de Turkse, de Oostenrijkse door de Hongaarse en de Hongaarse door de Oos tenrijkse keuken. De Russisch-orthodoxe kerk speelt met zijn vele vasten- en feestdagen een rol in de keuken. Hoogtepunt van het jaar is de maaltijd met kerst. Er is één gerecht dat je in alle 'Oostblok landen' tegenkomt en dat dus wel lekker moet zijn:: gevulde, opgerolde flensjes. In Joegoslavië heten ze palacinka, in Roeme nië placinta, in Oostenrijk palatschinken, in Tsjecho Slowakije palacinky en in Honga rije palacsinta. HONGAARSE FLENSJES Bloem, melk en eieren om beslag van te maken; 200 g walnoten; 50 g Sultana rozij nen; 2 eetl. bruine suiker; kaneelpoeder; 2 eetl. rum; zout. Laat de rozijnen weken. Maak een dun be slag van bloem, melk, eieren en een beetje zout. Laat dit 30 minuten rusten. Hak de gepelde ongezouten walnoten in kleine stukjes. Roer er de uitgelekte rozijnen, de bruine suiker, een beetje kaneelpoeder en de rum door. Bak de flensjes in boter en houdt ze warm. Verdeel de vulling over de flensjes en rol ze op. Verwarm eventueel wat rum in een pannetje, houd er een lucifer bij en giet de brandende rum over de flensjes. Bij dit gerecht kan ook nog niet te zoete, lobbig geklopte, slagroom geserveerd wor den. Gasten Grote delen van Ghana stonden ruim twee eeuwen geleden onder Nederlands gouver neurschap. Onze West-Indische Com pagnie regelde namelijk vanuit forten langs de kust van Ghana de slavenhandel. In 1873 werd de slavenhandel afgeschaft en vertrok de laatste gouverneur. Toch zijn er nog steeds sporen van Nederland in Ghana te vinden. Zo komt de achternaam 'Van Dijk' er nog steeds voor in Ghana, aan de westkust van Afrika, leeft men van de opbrengst van land en wa ter. De yam, de zoete aardappel, is een van de belangrijkste produkten en er zijn spe ciale yamrecepten die gebruikt worden bij een geboorte, een huwelijk of als er iemand een ongeluk heeft gehad of gestorven is. Be halve de yam eet men in Ghana maïs, rijst, sorghum, cassave en tomaten. Er groeien bananen, pinda's en cacaobonen, die ook geëxporteerd worden. In tropische landen is het conserveren van voedsel erg belangrijk. Om vissen te kunnen bewaren worden ze eerst enkele uren in de zon gedroogd en dan even op houtskool gegrild. Als het weer droog is legt men de vissen ook wel een nacht in zout, waarna ze in de zon te drogen worden ge legd. Zonder zon èn regen is overleven in Afrika onmogelijk. Er is een Afrikaans spreekwoord dat zegt: „De zon is slechts een ei waar belangrijke dingen uit voortko- GHANA - PINDA-KIPPESOEP 1 I kippebouillon; 200 g kipfilet; 4 eetl. maïskorrels; 1 ui; 2 tomaten; 4 eetl. pinda kaas; 'Iz spaanse peper; olie. Fruit de gesnipperde ui in de olie. Voeg de in stukjes gesneden kipfilet toe en bak het vlees rondom bruin. Doe de ontvelde en in stukjes gesneden tomaten, de klein gesne den peper en de maïskorrels in de pan. Giet er de bouillon bij en breng alles aan de kook. Klop er met een garde de pinda kaas doorheen. Laat de soep ongeveer 15 minuten zachtjes koken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11