Deportatie voor 418 Palestijnen Kozyrevs boodschap vooral bedoeld voor Jeltsin Buitenland Parijs zoekt eigenaars 'schat Titanic' van Kritiek op hulpverlening na aardbeving Indonesië 'Albanië lid van NAVO' Het is Kim of Kim in Zuid-Korea DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 Th« Independent IPS UPi Urfcted Prws Inl Honecker-proces geschorst berlijn Kort na het begin van de zitting is het proces tegen de voormalige DDR-president Erich Honecker vanmorgen ge schorst. Rechter Hansgeorg Brautigam overlegt buiten het pro ces om met deskundigen overleggen over het medisch rapport over Honecker. Brautigam beklaagde zich erover dat de inhoud van het medisch rapport in de openbaarheid is gekomen. Hij vroeg Honeckers advocaten of ze met hun informatie aan de pers de rechtbank onder druk hadden willen zetten. Honecker zou volgens het rapport nog maar enkele maanden te leven heb ben. Twaalf doden door schimmel frankfurt In het universiteitsziekenhuis van Frankfurt zijn twaalf mensen overleden als gevolg van een dodelijk schimmel dat vermoedelijk bij bouwwerkzaamheden is vrijgekomen. Openbare aanklagers zijn een onderzoek begonnen met het oog op mogelijke aanklachten wegens dood door nalatigheid tegen het ziekenhuisbestuur. Het schimmel aspergillus, dat longinfec ties of bloedvergiftiging kan veroorzaken, wordt gevreesd in zie kenhuizen. Ook in huis, op keldermuren en in aarde komt het veel voor. Het is vooral gevaarlijk voor patiënten wier weerstand tegen infecties is verminderd. Cholera in vluchtelingenkamp Zimbabwe harare De autoriteiten in Zimbabwe hebben het vluchtelin genkamp Tongogara nabij de Mot;ambiquaanse grens in het zuidoosten van het land in quarantaine geplaatst, nadat onder de 50.000 bewoners cholera was uitgebroken. Tot dusver zijn 780 mensen door de ziekte getroffen, van wie er 25 zijn overle den. Politie Kenya schiet op onruststokers nairobi De Kenyaanse politie heeft in de provincie Rift Valley, waar het afgelopen weekeinde bij onlusten zestien doden vielen, het bevel gekregen gericht te schieten op onruststokers en brandstichters. Meer dan 15.000 mensen zijn inmiddels hun dorpen ontvlucht uit angst voor het geweld. De achtergrond van de onlusten, twee weken voor de eerste vrije verkiezingen in Ke nya (op 29 december), wordt gevormd door conflicten tussen verschillende stammen en de rivaliteit tussen aanhangers van de regering en die van de oppositie. Geen rechtszaak tegen Franse ministers parus Het Franse parlement heeft vannacht verhinderd dat twee ex-ministers in staat van beschuldiging worden gesteld we gens het schandaal van de bloedtransfusies met AIDS besmet bloed. De Assemblee stemde een voorstel weg om Georgina Du- foix, ex-minister van sociale zaken en nationale solidariteit, en Edmond Hervé, oud-staatssecretaris van sociale zaken belast met gezondheid, voor een rechter van instructie te laten ver schijnen van het Hooggerechtshof. PARUS* HANS GERTSEN CORRESPONDENT Frankrijk zoekt erfgenamen van de 2201 passagiers die de eerste en enige reis van het cruise schip Titanic meemaakten. Ze kunnen, ruim tachtig jaar nadat goederen mogelijk aan een fa- 'schat van de Titanic' te zijner tijd in een nog in het leven te roepen museum wordt onder gebracht. Maar voordat het zo ver is, kunnen erfgenamen vol gens Frans recht zich melden. Wie meent dat een of meerdere het schip op een ijsberg liep en milielid hebben toebehoord, zonk, wellicht aanspraak maken dient zich binnen drie maanden op een deel van de ruim 1800 objekten die enkele jaren gele den uit het wrak zijn geborgen. In de nacht van 14 op 15 april 1912 liep het onzinkbaargeach- te schip ter hoogte van het Ca nadese Newfoundland op een ijsberg. Amper twee uur later zonk de Titanic met 1490 personen aan boord. Slechts 711 passagiers zagen kans het schip op tijd te verlaten, Erfgenamen moeten veel geld hebben Het wrak van de Titanic werd 1985 gelokaliseerd op een sieraad of ander waardevol ob- diepte van 3800 meter. Twee jaar later slaagde een interna tionale expeditie er in om een kleine 2000 objecten uit het wrak te halen met behulp van een onbemande en op afstand bestuurde mini-onderzeeboot. Het Franse elektriciteits- en gasbedrijf EDF heeft de objec ten, van kostbare sieraden tot leren koffers en serviesgoed, ject daadwerkelijk aan het fami lielid in kwestie heeft toebe hoord. Wie die juridische hindemis sen heeft weten te overwinnen, moet vervolgens een bijdrage leveren in de kosten van de ber gingsexpeditie, in totaal zo'n 10 miljoen gulden. Per object komt dat neer op een bedrag van ruim 5000 gulden. Daarnaast twee jaar lang behandeld om te moet de kandidaat ook nog voorkomen dat ze uiteen zou den vallen zodra ze met zuur stof in aanraking komen. Het merendeel van de objecten ver keert inmiddels weer in uitste kende staat. Het is de bedoeling dat de een bedrag neertellen dat overeenkomt met de waarde van het object alvorens hij zich eigenaar van een onderdeel van de schat van de Titanic mag noemen. Dat bedrag kan vari eren van 1500 tot 20.000 gulden. MAUMERE-JAKARTA Rtr-> De eerste buitenlandse hulp voor de overlevenden van een vernietigende aardbeving is gisteren in Indonesië aan gekomen. Twee vrachtvliegtuigen van de Australische luchtmacht landden met melk, antibiotica, watertanks en tenten in Maumere op het eiland Flores in het oosten van Indonesië, waar de aardbe ving van zaterdag het duidelijkst te voe len was. De bewoners van de stad met 70.000 inwoners verblijven nog steeds in tenten, bang als ze zijn voor de naschok ken die zich om de paar uur voordoen. Honger en besmettelijke ziekten drei gen een nieuwe tol te eisen. De meeste mensen zijn hun huizen kwijtgeraakt en verblijven onder primitieve omstandig heden in kampen met geïmproviseerde onderkomens. Door de verwoesting van de waterputten zijn de sanitaire voorzie ningen in de kampen minimaal. Volgens Herman Usman, het hoofd van de regio nale gezondheidsdienst, is de kans groot dat cholera, diarree en andere besmette lijke ziekten ontstaan. De Indonesische pers uitte ondertus sen kritiek op de eigen hulpinspannin gen van Jakarta na de ramp die aan mo gelijk 3000 mensen het leven heeft ge kost. Er had een signaleringssysteem moeten zijn voor aardbevingen, meent de Jakarta Post. „Het feit dat de bewo ners van Flores in meerderheid rooms- katholiek zijn, moet ons er niet van weerhouden aan de hulpverlening mee te doen", voegt het blad eraan toe. De bevolking van heel Indonesië is in meer derheid moslim. te melden bij een Franse am bassade of bij het bureau voor maritieme zaken in de Franse haven Lorient. Wie een deel van de schat wil opeisen, moet overigens wel over uitstekende papieren en een goedgevulde beurs beschikken. Eventuele gegadig den moeten in de eerste plaats aanto nen dat ze erfge naam zijn van een van de ongelukkige passagiers en vervolgens bewijzen dat een Wachten op uitspraak Hooggerechtshof BRUSSa*AP Geblinddoekt en geboeid zaten 418 Palestijnen vanmor gen in b'ussen bij de Libanese grens. Ze waren in afwach ting van een uitspraak van het Israëlische Hooggerechts hof, dat moet bepalen of Israël hen het land mag uitzet ten. De zitting van het Hof is vanmorgen echter ver daagd, omdat slechts drie rechters aanwezig waren. Bij het sluiten van deze editie had het Hof de zitting nog niet hervat. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Om uitspraak te doen over de voorgenomen deportatie, moe ten minstens zeven rechters aanwezig zijn. Advocaten van de Palestijnen en van de Israëli sche mensenrechtenorganisatie B'tselem omschreven de maat regel vanmorgen als „in het ge heim uitgevoerd en illegaal". De Palestijnse delegatie bij het vre desoverleg in Washington heeft al gedreigd op te zullen stappen als de deportaties worden uitge voerd. Volgens woordvoerster Hanan Ashrawi betekent de de portatie-order de „doodsklap" voor de onderhandelingen. De voorgenomen deportatie actie is de grootste uit de Israë lische geschiedenis. In de vijf jaar die de Palestijnse opstand duurt zijn tot nu toe in totaal 66 mensen over de grens gezet. Vrijwel alle 418 Palestijnen die nu voor de Libanese grens staan wachten op de uitspraak van het Hof zijn aanhangers van Harnas, de islamitische verzets beweging in de bezette gebie den, en de Islamitische Jihad. De maatregel volgt op een reeks aanslagen op Israëlische militai ren in de bezette gebieden door Harnas. Dezelfde organisatie ontvoer de en vermoordde afgelopen zondag Nissim Toledano, een sergeant-majoor van de para militaire grenspolitie. Vooral die laatste actie heeft de emoties in Israël hoog doen oplopen. In de afgelopen paar dagen zijn in de bezette gebieden bijna 1.500 aanhangers van islamistische organisaties aangehouden. Het besluit tot deportatie is gisteravond genomen in een speciale zitting van de minister raad. Alleen minister van justitie David Libai (Arbeiderspartij) stemde tegen. Opmerkelijk was de unanieme steun van de mi nisters van de links-liberale Me- retz-partij, die zich in het verle den steeds tegen deportaties heeft uitgesproken. De betrokken Palestijnen zul len voor een beperkte duur de langste straftijd is twee jaar in het buitenland moeten blijven. Iedere gedeporteerde heeft, eenmaal over de grens, het recht binnen zestig dagen beroep aan te tekenen via een familielid of een advocaat. In dezelfde toelichting zegt de Is raëlische ministerraad dat ze het vredesoverleg in Washing ton „met onverminderde kracht" zal voortzetten. De klacht bij het Hoogge rechtshof is ingediend door B't selem, de Israëlische mensen rechtenorganisatie die de situa tie in de bezette gebieden nauwgezet volgt. President Berisha van Albanië heeft gisteren tijdens een be zoek aan het NAVO-hoofdkwar- tier in Brussel het lidmaatschap van de NAVO aangevraagd. Ook riep hij op een vredesmacht te sturen naar de Servische pro vincie Kosovo, waar de meer derheid van de bevolking uit et nische Albanezen bestaat. Hij verklaarde voor een vre desmacht in Kosovo te zijn „omdat het de enige manier is om te voorkomen dat de oorlog in Bosnië-Hercegovina zich naar het zuiden verplaatst". Be risha zei dat Albanië niet werke loos kan toezien als Servië een „etnische zuivering" zou begin nen in Kosovo. NAVO-secretaris-generaal Wömer zei dat de NAVO „te zij ner tijd" de aanvraag van Alba nië zal overwegen. Hij zei dat Berisha duidelijk had gemaakt „niet meteen actie te verwach ten". Andere Oosteuropese lan den, zoals Hungarije en Polen, willen ook lid worden van de NAVO. Goedkeuring voor VN-macht Mozambique De VN-Veiligheidsraad heeft gisteren met algemene stem men besloten een vredesmacht naar Mozambique te sturen die moet gaan toezien op de uit voering van het vredesakkoord dat in oktober is gesloten. De vredesmacht zal ongeveer 8.000 man gaan tellen, militairen en burgers. Het plan voorziet behalve in het zenden van militaire eenhe den ook in het sturen van 1.200 waarnemers die toezicht moe ten gaan houden bij de parle- ments- en presidentsverkiezin gen, volgend jaar oktober. UNOMOZ moet toezien op het naleven van het staakt-het- vuren, plus de demoblisatie van 110.000 man van het regerings leger en de rebellenmacht en de vorming van één geïntegreerd nieuw leger. Daarnaast zal de vredesmacht toezicht houden bij het opnieuw huisvesten van vijf zes miljoen vluchtelingen en ontheemden, het verstrek ken van humanitaire hulp en bij de organisatie van de verkiezin gen. Jeltsin vier dagen in China PEKING Rtr/AFP President Jeltsin van Rusland is vanmorgen in Peking aangeko men voor een bezoek van vier dagen aan China, dat de basis moet leggen voor een nieuwe, zakelijke relatie tussen de twee landen. Jeltsin zal besprekingen voeren met de Chinese leiders, de speciale economische zone van Sjenzjen bezoeken en ver dragen over economische sa menwerking tekenen. Jeltsin is in gezelschap van zijn vrouw Naina, minister van buitenlandse zaken Andrej Ko- zyrev, vice-premier Aleksandr Sjochin en minister van veilig heid Viktor Barannikov. De Chinese leiders maken er geen geheim van dat zij liever te maken hadden gehad met Mi- chail Gorbatsjov, die in 1989 de slechte betrekkingen met Pe- Jcing normaliseerde. Gor- batsjovs bezoek werd destijds door demonstrerende studen ten aangegrepen om ook in China hervormingen (perestroj ka) te eisen. Jeltsin heeft gisteren ex-pre- mier Jegor Gaidar benoemd tot persoonlijk adviseur op econo misch gebied. Gaidar, die de af gelopen elf maanden Rusland leidde naar een vrije markt, werd afgelopen maandag onder druk van de conservatieven als regeringsleider vervangen door ViktorTsjemomirdin. MOSKOU HANS GELEUNSE correspondent Andrej Kozyrev is volgens de Russische president Jeltsin een 'pessimist'. Iemand die een beetje in de war was geraakt door de politieke strijd op dat Congres van Volksafgevaardigden. Jeltsin bedoel de het vergoelijkend, gisteren tijdens de gezamenlijke persconferentie met de Duitse regeringsleider Kohl. Maar God hoorde hem brommen. Enkele uren later vloog hij met de pessimist richting Pe- king. Een echt prettige reis zal het voor de Russische minister van buitenlandse za ken niet zijn geworden. Kozyrev nam maandag in Stockholm zo'n 50 interna tionale collega's in de maling. Hij hield een toespraak over 'enige wijzigingen in de Russische buitenlandse politiek'. Maar zijn gehoor klonken deze wijzigin gen zeer vertrouwd in de oren: het was Koude-Oorlogstaal. Geluklcig vertelde Kozyrev later dat het een 'grapje' was geweest. „Die wijzigin gen worden echte buitenlandse politiek als de oppositie in Rusland aan de macht komt", verklaarde hij. De Amerikaan Eagleburger zakte gerustgesteld terug in zijn leunstoel. De Duitser Kinkel vond het een hoogst opmerkelijke wijze van diplomatie bedrijven. Kennelijk waren deze ministers niet ge heel en al geïnformeerd over recente ontwikkelingen in de Russische politiek. Zo gaf Jeltsin de top van Buitenlandse Zaken in oktober te verstaan dat de dienst z'n werk niet goed doet. 'Ik wordt beter geïnformeerd over buitenlandse ontwikkelingen door m'n inlichtingen dienst. De Russische buitenlandse poli tiek heeft kansen gemist in alle niet-wes- terse landen. De politieke leiding stelt zich in de relaties met het Westen te de fensief, te timide op. En vergeet niet dat dat Westen wel veel over ons zegt, maar weinig voor ons doet.' Het is nog een stapje verwijderd van Ko zyrevs nep-toespraak. Maar het is een signaal voor 'enige wijzigingen in de bui tenlandse politiek'. Kozyrevs waarschu wing was dan ook vooral gericht aan zijn eigen baas, president Jeltsin. Voor zijn westerse collega's is Kozyrev een aimabele man, een van ons, vloei end in de talen, en dan ook nog die pret oogjes. Vergelijk dat eens met Gromyko! En die Sjevardnadze was wel aardig, maar bleef een laat bekeerde commu nist. Maar in eigen huis liggen de zaken an ders. Rusland is altijd een op uitbreiding gerichte macht geweest. En voor het eerst in de geschiedenis moet nu terrein worden prijsgegeven. Letterlijk. Om het overlijden van het communisme wordt door slechts weinigen in Rusland ge treurd. Het verscheiden van de Sovjetu nie echter is nog steeds een levensgrote frustratie. De 41-jarige Kozyrev behoort tot die spraakmakende politieke minderheid, die vindt dat Rusland met grote snelheid, schoksgewijze, opgenomen moet wor den in de democratische wereldgemeen schap. Die minderheid is snel aan het slinken. De bekeerde democraten van het eerste uur, zoals Sergej Stankjevitsj en Oleg Roemjantsev, spreken geheel andere taal. Rusland moet zich minder op het Westen en meer op het Oosten oriënteren. En vooral zelfbewuster zijn. De topprioriteit in de buitenlandse poli tiek is het bijeenhouden van het Russi sche rijk geworden. Desnoods met mili taire middelen. Daarom zijn Jeltsins rela ties met de bestuurders van de twintig autonome republieken en provincies in Rusland ook veel belangrijker dan die met Democratisch Rusland. Volgend op die topprioriteit is een ac centverschuiving naar het Oosten. Niet als antwoord op de eeuwige vraag of Rusland zich nu met Europa of Azië moet identificeren. Eenzijdige oriëntatie op het Westen leidt voor Rusland echter slechts tot inleveren. Van het pan-Slavi- sche ideaal bijvoorbeeld, omdat Kozyrev de westerse sancties tegen Servië steun de. Of goedkope afdracht van kennis en grondstoffen. Of nog meer geknevel dan wel dictaten van het IMF. Het bezoek aan Peking daarom is voor Jeltsin al geslaagd nog voor het beëin digd is. Er kunnen daar wapens worden verkocht. Kerncentrales worden ge bouwd. Met dit 'rijke ontwikkelingsland' kan tenminste een beetje op voet van ge lijkheid worden samengewerkt. Opnieuw en naar alle waar schijnlijkheid voor het laatst treden in Zuid-Korea de beide Kims tegen elkaar in het politie ke strijdperk. Kim Dae-jung en Kim Young-sam, al vele jaren politieke concurrenten, betwis ten elkaar vandaag het presi dentschap. Wie er ook wint, voor het eerst in vele tientallen jaren zal het land een echte burgerpresident krijgen. Geen van de mededingers is afkom stig uit de militaire hiërarchie. Helemaal zeker is het nog niet dat een van de twee eeuwige ri valen de mars naar het Blauwe Huis deze keer met succes zal bekronen. Een ongewisse factor heeft in de campagne zijn intre de gedaan. Een Zuidkoreaanse variant op Ross Perot: Chung Ju-yung, oprichter van de in dustriële gigant Hyundai en een van de rijkste mannen ter we reld. Behalve deze drie kempha nen zijn er nog vier gegadigden voor het presidentschap, maar die leggen weinig gewicht in de schaal. De twee Kims bevinden zich de ze keer in een geheel andere positie dan voorheen. De vorige verkiezingen in 1987, toen Zuid- Korea zijn eerste wankele schre den zette op weg naar democra tie, namen zij het op tegen Roh Tae-woo, een voormalige vier sterren-generaal en de kandi daat van de regering. Kim en Kim gunden elkaar het licht in de ogen niet. De twee democratisch gezinde hervor mers, jarenlang vervolgd door het militaire regime in Seoul (dat Kim Dae-jung zelfs ooit ter dood veroordeelde) weigerden voor elkaar te wijken en spleten daarmee de oppositie. Roh kreeg slechts 37 procent van de stemmen, maar ging toch met de eer strijken. De grondwet, die bepaalt dat een president slechts één maal kan worden gekozen voor een ter mijn van vijfjaar, verhinderde dat Roh zich opnieuw kandi daat stelde. Kim Dae-jung wordt door de Democratische Partij (DP) ge steund. Kim Young-sam liep in 1990 over naar het regerings kamp, dat in 1988 de meerder heid in het parlement had ver loren, en werd daarvoor be loond met de kandidatuur van de regerende Democratisch Li berale Partij (DLP). Kim Dae- jung noemt het overlopen van Kim Young-sam een staaltje van ongekend opportunisme, hijzelf spreekt liever van een actie „om het land te reddenChung is kandidaat voor de Verenigde Volkspartij (UPP). Peilingen geven aan dat meer dan de helft van de kiezers van mening is dat de economie het belangrijkste thema in de ver- Idezingsstrijd is. Nog maar 9 procent vindt democratie, het strijdpunt van vijfjaar geleden, de belangrijkste kwestie. Hoewel de twee Kims de meeste kans op de overwinning maken, hebben beiden een kwetsbare plek. De negatieve campagne van de regering tegen de oppo sitie, lijkt een boemerang-effect te hebben voor Kim Young- sam. En Kim Dae-iung wordt door velen verdacht van pro- communistische sympathieën. Deze gedachte werd onlangs versterkt toen de leider van het stalinistisch geregeerde Noord- Korea, Kim Il-sung, zich voor hem uitsprak Chung Ju-yung. die aanvanke lijk ver achter lag op de twee Kims, stijgt gestaag in onofficië le peilingen. Afgelopen week einde trotseerden ongeveer 700.000 mensen in de hoofd stad sneeuw en ijskoude regen om een toespraak van de Hyun- dai-baas aan te horen. Chung beloofde als president zijn ban den met het bedrijf te beëindi gen en zijn miljardenvermogen in te zetten ten gunste van het land.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7