PRIKKELEND Kamer: Bijstandsfraude sneller bestraffen Amsterdam pakt koffiehuizen aan met kaalplukteams De overeenkomst tussen Clinton en de goede zakenman Binnenland Studie: Vrouwen steeds lekkerder in hun vel PvdA-fractie hekelt asielzoekersbeleid Nog maar weinig ijspret DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 Stank veroorzaakt door Shell Rotterdam» De Shell-rafTinaderij in Pernis is verantwoordelijk voor de stankoverlast dinsdag in enkele Vlaardingse wijken. De door bewoners als bloemkool - en spruitjeslucht omschreven stank is veroorzaakt doordat Shell zwavelverbindingen ver brandde. Bij dit zogeheten affakkelen wordt verbrandingsgas toegevoegd om stank te voorkomen. Shell heeft echter te weinig gas gebruikt. Ontplofte kachel oorzaak brand Assen assen De brand die dinsdag het magazijngedeelte van een groothandel in huishoudelijke artikelen en tuinmeubelen in As sen geheel verwoestte, blijkt veroorzaakt dooreen ontploffing van een heteluchtkachel. Politie en brandweer achten het aan nemelijk dat de ontploffing is veroorzaakt door een gaslek. Reportagewagen vernielt draaimolen cronincen» Een reportagewagen van Radio Noord, de regionale omroep van Groningen, is gistermorgen in de Martinihal in Gro ningen van zeven meter hoog op een draaimolen gevallen. Daarbij is voor zeker een miljoen gulden schade aangericht. Be halve de auto, de zendapparatuur en de kermisattractie raakten ook enkele kantoren en een tussenmuur zwaar beschadigd. Vrijgesproken van dodelijk ongeval den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een vrouw vrijgesproken van schuld aan de dood van drie mensen. In de avond van 4 december 1990 botste de 27-jarige vrouw in St. Oedenrode tijdens een epilepsie-aanval, op een tegenlig ger. De drie inzittenden van de andere auto, een echtpaar met een jong kind, kwamen daarbij om. De vrouw lijdt aan een mil- epilepsie. Ondanks deze kwaal mag zij overdag en Gevangenisstraf mogelijk voor fraude boven 6.000 gulden ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst utrecht anp CDA, WD en D66 willen dat uitkeringsfraude sneller wordt bestraft. Zij lieten dat gisteren weten tijdens een debat in de Tweede Kamer over de bijstandsfraude. Mi nister Hirsch Ballin (justitie) kondigde aan dat fraude bo ven de 6.000 gulden volgend jaar kan leiden tot gevange nisstraf. Bedraagt de fraude minder dan 6.000 gulden dan wordt volstaan met terugvordering van het gefraudeerde bedrag plus een boete. den haag gpdinformatie tussen sociale dien sten. belastingdienst, bedrijfs verenigingen, ziekenfondsen, Sociale Verzekeringsbank (kin derbijslag) en het ministerie van volkshuisvesting (huursubsidie). Het sofi-nummer, aangevuld met de gegevens uit de Ge meentelijke Bevolkingsadmini stratie, vormt een belangrijke schakel in de gegevensuitwisse ling. WD-woordvoerder Linscho- ten hekelde de wijze waarop de uitwisseling tot nog toe plaats vindt. Volgens de WD gebeurt dit op „amateuristische wijze" Op dit moment wordt voor fraude die meer dan 1.200 gul den beloopt al een strafrechte lijke vervolging ingesteld. Door die grens te verhogen naar 6.000 gulden hoopt de minister de werkdruk op de rechters te verminderen. De Kamer steunt het beleid van Hirsch Ballin en staatsse cretaris Ter Veld (sociale zaken) door met het koppelen van ge gevensbestanden fraude op te sporen en te voorkomen. Het gaat daarbij om uitwisseling van omdat alle beschikbare gege vens worden doorgespeeld. Niet alleen kost dit extra tijd, maar het betekent ook onnodige in breuk op privacy van de gecon troleerde. Hirsch Ballin erkende dat de privacybescherming door het steeds meer koppelen van gege vensbestanden onder druk komt te staan. Volgens de mi nister bestaan er echter techni sche mogelijkheden om per soonsinformatie afdoende af te schermen. Het kabinet trekt geen extra geld uit om de stuwmeren van geconstateerde fraudegevallen af te handelen. Linschoten had daarom gevraagd, nu duidelijk is dat sociale diensten tiendui zenden potentiële fraudegeval len op de plank hebben liggen als gevolg van bestandsvergelij king met de belastingdienst. Een deel daarvan dreigt te ver jaren waardoor terugvordering niet meer mogelijk is. Ter Veld benadrukte dat de gemeenten verantwoordelijk zijn voor de afhandeling van deze 'witte' fraude (loon naast een uitke ring). Volgens de staatssecreta ris hebben gemeenten te laat gereageerd op de problemen. In een brief aan de Kamer stelt Ter Veld dat onaangekon digd huisbezoek bij bijstandsge rechtigden juridisch mogelijk is. Weigert deze het bezoek dan is intrekking of verlaging van de uitkering gerechtvaardigd. Vori ge week drong een kamermeer derheid (CDA, PvdA, WD) aan op herstel van het plotselinge huisbezoek om de woonsituatie van uitkeringsgrechtigden te controleren. Directe aanleiding was het onderzoek in Gronin gen waaruit bleek dat eenderde van de bijstandsgerechtigden mogelijk fraudeert met de opge geven woonvorm om een hoge re uitkering te verkrijgen. Vrouwen zijn de laatste jaren steeds zekerder van zichzelf ge worden. Zestien jaar geleden waren ze veel vaker dan man nen nog somber, zenuwachtig en rusteloos en zaten zij vol twijfels. Tegenwoordig valt dat erg mee: de vrouw is minder ontevreden met zichzelf dan vroeger en zit „lekker in haar vel". Een en ander blijkt uit een onderzoek van de vakgroep kli nische psychologie en persoon lijkheidsleer van de Nijmeegse universiteit. Ruim 1.200 volwas senen vulden een vragenlijst in, dezelfde lijst als in 1976. Er werden dit keer aanmerke lijk minder psychische klachten gerapporteerd dan in 1976. Vooral bij vrouwen was die da- lingopvallend. Volgens klinisch psycholoog dr. J. Derksen van de vakgroep is dat te danken aan de goede psychische hulpverlening in ons land. „Er is sinds zestien jaar veel meer hulp via de Riaggs en via vrijgevestigde psychologen en psychiaters en de psychiatri sche ziekenhuizen.'' Maar dat het vooral met vrouwen beter gaat, is volgens Derksen ook te danken aan de vrouweneman cipatie. Woordvoerder Gijsen over incident in kerk: Het Kruis zal overwinnen' roermond» gpd WD verbaasd over felle kritiek den haag gpd De PvdA in de Tweede Kamer heeft gisteren forse kritiek gele verd op het asielzoekersbeleid van de eigen bewindslieden Kosto en d'Ancona. Volgens PvdA-kamerlid Middel is het opvangbeleid voor asielzoekers vastgelopen, zit er ook geen vaste lijn in en moet de regeling voor opvang van asielzoekers (ROA) op de helling. De kritiek van de PvdA betreft onder meer de regel dat asiel zoekers die nog op erkenning wachten, niet mogen werken. „Zij krijgen zo een prikkel tot nietsdoen, hetgeen hun aanpas sing aan de Nederlandse sa menleving bemoeilijkt", aldus Middel. Hij vindt dat ook (nog) niet erkende asielzoekers de mogelijkheid moeten krijgen om te werken. Middel wekte het ongenoe gen van Kosto door het Grens hospitium in Amsterdam bij zijn onofficiële naam te noe men: de Bullebak. Kosto maakte bezwaar tegen het gebruik van deze naam, die hij meer bij het actiewezen vond passen dan bij een Tweede-Kamerlid. Maar Middel trok zich daar. tot zicht bare ergernis van Kosto, niets van aan. In het Grenshospitium worden vreemdelingen vastge houden die op uitzetting wach ten. Bovendien zitten er crimi nele vreemdelingen. WD-woordvoerder YViebenga was verbaasd over de harde toon van Middel. „Die is ver gaand voor een lid van een re geringsfractie", aldus Wieben- ga. De overige fracties hadden ook kritiek op het beleid van Kosto en d'Ancona, maar uitten tevens hun waardering voor de inspanningen van beide be windslieden. Belangrijkste probleem voor vrijwel iedereen bleef het tekort aan woningen voor opvang van asielzoekers. Staatssecretaris Heerma herhaalde dat eraan wordt gedacht gemeenten te straffen die onvoldoende wo ningen voor asielzoekers be schikbaar stellen. Amsterdam Het was gisteren nog niet erg druk op de kunstijsbaan op het Amsterdamse Leidseplein. Maar dat zal het komende weekeinde wel anders zijn. Dan begint namelijk de kerstvakantie. foto anp cor mulder Het was een weloverwogen be slissing van bisschop Gijsen dat hij zaterdagavond, midden on der de eucharistieviering, de pa rochiekerk in Heer verliet, zo laat zijn woordvoerder weten. De bisschop van Roermond stapte plotseling op nadat hij 63 kinderen het vormsel had toe gediend. Volgens bisdomwoordvoerder A. lansen had de bisschop een zware dag achter de rug, maar was er geen sprake van dat Gij sen onwel zou zijn geworden. De bisschop heeft, aldus Jansen, een daad willen stellen. „Met de gezondheid van de bisschop is niets mis." Gijsen heeft er geen enkele behoefte aan personen te kapit telen, aldus zijn woordvoerder. „Het gaat niet om personen. De i dat het Heilig signaal waardoor een eucha ristieviering niet meer mogelijk was. Door onwaardigheid en overschrijding van fatsoensnor men. De communicatie met n." het vormsel zei Gijsen tegen de pas toor van Heer dat hij niet tegen het rumoer kon en dat de pas toor de dienst maar alleen moest voortzetten. De processie naar het altaar van de kinderen - vergezeld door ouders, peet ooms en -tantes - veroorzaakte gestommel en rumoer dat voor de bisschop alle grenzen over schreed. Het incident is voor het bis dom vooralsnog geen reden om daarover een publiekelijke dis cussie te voeren. Als de bood schap maar is overgekomen, is het verhaal. „Wie mede debet is aan het vertrek van de bisschop, zal daar zelf de verantwoording voor moeten dragen", aldus Janssen. „De daad van de bisschop moet in het licht worden gezien van de oproep van Johannes de Doper Doe boete en bekeert u. Katholiek-zijn vraagt meer dan het zich herinneren waar het doopbewijs ligt. De weerstand tegen het Kruis van Christus komt van den boze. maar het Kruis zal overwinnen." Vorige week werd bekend dat slechts acht van de ruim vijf honderd roomskatholieke scho len in Limburg het onderwijs- statuut van Gijsen onderschrij ven. Zijn woordvoerder wil niet verhullen dat de bisschop daar over teleurgesteld is. „Maar al lerminst gefrustreerd. Als groot kerkhistoricus weet hij als geen ander hoe de vlag erbij hangt. Hij zal blijven zoeken naar dat ene verdwaalde schaap, ook als 99 andere hem niet willen vol gen." amsterdam gpd „Een duidelijk signaal aan de coffeeshophouders." Zo noemt de Amsterdamse politiecom missaris F. Wagenaar de groot scheepse politie-inval in acht tien hasj-koffiehuizen van dins dagavond. Volgens Wagenaar is meer dan de helft var> de 600 Amsterdamse coffeeshops een broedplaats van criminaliteit. Er wordt gehandeld in harddrugs, in grote hoeveelheden softdrugs of gestolen goederen en ze die nen als uitvalbasis voor bendes die inbraken en overvallen ple gen. Zes van de achttien cof feeshops zijn gisteren op last van burgemeester Van Thijn dichtgetimmerd. In die zaken, of bij het personeel thuis, zijn pistolen, traangas, heroïne en cocaïne en nog een partij gesto len sieraden en cheques gevon den. De eigenaars van de cof feeshops worden niet alleen strafrechtelijk vervolgd, maar krijgen ook belasting- en ac cijnsaanslagen opgelegd. Bo vendien wordt voor de bewuste panden geen vergunning meer EN DE ONTHUTSENDE VERSCHILLEN fenomeen coffeeshop heeft de afgelopen jaren royaal gewoekerd in Amsterdam. In het centrum is bijna geen straat meer zonder zo'n verkooppunt van hasj en marihuana. De aan was is een rechtstreeks gevolg van de beslissing van justitie de verkoop van kleine hoeveelhe den'softdrugs tot dertig gram ongemoeid te laten. Een 'ge doogbeleid' ten opzichte van de strafrechtelijk gezien nog altijd illegale handel, dat tienduizen den 'hasjtoeristen' naar Amster dam trekt. De coffeeshops in Amsterdam hebben vaak huiskamerachtige allure, maar er zijn ook paleis achtige uitspanningen in mo numentale panden zoals LaRocca aan het Damrak, de Grasshopper aan de Oude Brugsteeg en de Bulldog aan het Leidseplein. Bij de actie van dinsdag ging het niet om zulke grote jongens, maar om eenmanszaken in het stadsdeel Oud West, dat met de Leidsepleinbuurt het politiedis trict 3 vormt. Commissaris Wa genaar is daarvan de chef. „Ik vond dat we maar eens bij mij moesten beginnen", zegt hij. Later volgen „niet meer zo massaal" andere wijken zoals de beruchte Mercatorbuurt, die als uitwijkplaats geldt van straatrovers en drugshandelaars uit het relatief streng gecontro leerde Wallengebied. Vooral in de woonwijken krijgt de politie veel klachten van bewoners over coffeeshops. „We beschikken over uitgebrei de informatie dat in veel van die zaken dingen gebeuren die niet door de beugel kunnen. De buurt ondervindt daarvan vaak •last doordat er vanuit de coffee shop in auto's of huizen wordt ingebroken en dat de gestolen spullen er worden verhandeld. AJs dat zo is kunnen we er wat aan doen. Onze actie is bedoeld om de leefbaarheid in de buur ten te verhogen." Dichttimmeren van cof feeshops doet de Amsterdamse politie al jaren, maar tot nu toe niet met veel succes. Wagenaan „Als we er een hadden dichtge spijkerd, werd die bij wijze van spreken weer achter je rug ge opend, onder een andere naam. Daarom hebben we voor een integrale aanpak gekozen, sa men met de belastingdienst, douane, justitie en de gemeen te. Ons 'horeca-interventie- team' is zeg maar een kaalpluk team voor coffeeshops." Volgens de commissaris zou het straffe Amsterdamse beleid overlast voor de omgeving kun nen veroorzaken. „Het zou me niet verbazen als er opeens nieuwe coffeeshops in Haarlem, Alkmaar, Hilversum en Purmer- end worden geopend. We heb ben die criminele uitstraling in de omgeving ook gezien na on ze structurele bestrijding van roofovervallen. Maar dat valt buiten mijn verantwoordelijk heid. Ik wens mijn collega's daar sterkte toe, zal ik maar zeg gen." Nieuwe actie tegen roken den haag gpd 'Je laat je toch niet kisten door een sigaret'. Met deze slogan begint de Stichting Volksgezondheid en Roken eind deze maand weer een nieuwe actie om rokers van hun verslaving af te helpen. De Kruisverenigingen en de GGD's organiseren cursus sen om mensen hierbij te steunen. Volgens G. Zeeman van de Stichting Volksgezondheid zijn er de laatste jaren min der mensen die proberen te stoppen met roken hu komt, zegt hij. voornamelijk door de tabaksindustrie die zich „enorm inspant om de rokers aan hun verslaving te houden". Nederland telt op dit moment ruim 4 miljoen rokers. Voor de Stichting Volksgezondheid reden voor een nieuwe tegenactie, die wordt ondersteund door on der anderen de TV-dokter. Randstad haalt wereldberoemde econome voor grof geld naar Nederland amsterdam jan peter versteege Wat hebben een goede zakenman en Bill Clinton met elkaar gemeen? Voor de Amerikaanse hoogleraar dr. Rosa- beth Moss Kanter, gisteren voor een workshop in Nederland, geen vraag maar een weet. Ze luisteren allebei goed naar de wensen van hun doel groep. De Amerikaanse econome was begin deze week in Little Rock (Ar kansas) met nog driehonderd anderen bijeen om Clinton te adviseren over zijn economische beleid. Ze is weg van de nieuwe Amerikaanse president. Moss Kanter: „Heel ongewoon dat een leider zo goed kan luisteren. Je kon merken dat hij geïnteresseerd was in Mevrouw Moss Kanter, internatio naal vermaard door bestsellers over bedrijfseconomie, zette gisteren in het •Randstad Conference Center in Die- men uiteen hoe de organisatie van de toekomst de slag om de consument moet gaan winnen. Voor een gehoor van zo'n honderdtachtig managers zet te de kleine, goedlachse professor uit een dat wie bang is voor het mode woord 'verandering' beter tnaar meteen kan ophouden. We gaan vol gens haar een onzekere toekomst tege moet, waarin managers alle conserva tisme moeten laten varen als ze willen overleven. Alleen flexibele organisaties winnen de slag. Zestig mille De per Concorde overgevlogen profes sor haar aanwezigheid kostte uit zendorganisatie Randstad inclusief vliegticket en een nachtje Amstelhotel zo'n zestig mille hamerde op de vier F's: focus. fast, flexible en friendly. Fo cus staat voor nauwkeurig bepalen wat je met je bedrijf wilt. Volgens Moss Kanter is het daarbij zaak na te gaan hoe je doelen wilt bereiken. Daarbij moet je eventueel de durf hebben zwakke onderdelen van je bedrijf te sa neren. Verder moet een en ander zeer snel gebeuren (fast) om de concurren tie voor te zijn en dienen het bedrijf en het produktieproces flexibel te zijn om adequaat op de markt te kunnen rea- géren. Ten slotte vindt Moss Kanter een goede sfeer (friendly) zowel intern als extern met collega-bedrijven van le vensbelang. Vooral dat laatste hangt samen met een ander stokpaardje van de profes sor: de wijze waarop een bedrijf met zijn personeel omgaat. Ze vertelde over een fabriek waar een werkneemster Professor dr. Rosabeth Moss Kanter: „Te veel bedrijven snappen niet, waarom de consument hun prachtige produkten niet koopt". niet eens wist of het produkt waaraan ze bezig was een onderdeel was van een telefoon of van een strijkbout. Moss Kanter twijfelt niet: als je je per soneel van hoog tot laag niet steeds op tijd betrekt bij wat je wil en deze men sen niet goed informeert over wat ze doen en hoe belangrijk dat is voor het eindresultaat, dan creëer je op termijn je eigen ondergang. Aan de andere kant staat voor de professor de macht van de consument even levensgroot overeind. „Er zijn te veel bedrijven die niet snappen waar om de consument hun prachtige pro dukten niet koopt Bcoanupenle ze. Nee, volgens Moss Kanter realiseren de hetere bedrijven zich terdege dat de klant in een vrije wereldmarkt zijn pro dukten in een ander land koopt als de prijs thuis daartoe aanleiding geeft. Keus Professor Moss KCanter, adviseur van tal van multinationals, raadt bedrijven aan zoveel mogelijk keus te bieden en hun produktieproces zo te optimalise ren, dat via samenwerking met ande ren (netwerken) snel op een stijgende of dalende vraag kan worden inge speeld. Dat snel reageren kan alleen met flexibele en kleinere organisaties. Daarbij is het verstandig je personeel via zo kort mogelijke lijnen van de op brengsten op de hoogte te brengen. ..De Japanners doen dat", zegt Moss Kanter. doelend op een contrast met de VS. „Ze voelen zich binnen hun produktieteams betrokken bij het re sultaat en zijn bereid harder te werken wanneer de cijfers daartoe aanleiding geven." Het gehoor van professor Moss Kan- ter bestond gisteren overigens niet al leen uit commerciële managers. Ook de gemeente Utrecht en instanties als een Kamer van Koophandel en zelfs een Amsterdamse stadsdeelraad had den grof geld over voor haar praatje. Ook Foster Parents Plan (FPP) had een manager gestuurd. De Derde-Wereld- stichting hoopt via tips van Moss Kan ter wellicht nog doelmatiger te kunnen omgaan met de maandelijkse donatie van de Nederlandse adoptie ouders. Niet-klanten van Randstad betaal- den rittenen man Ml i mm» gridea (ex BTW) per persoon voor de confe rentie. Klanten kregen vijftig procent korting. FPP mocht ook volstaan met achthonderd gulden ex BTW, nog steeds een rib uit het lijf van de Am sterdamse organisatie. FPP-manager drs. B. Kester heeft nog geprobeerd vanwege het goede doel gratis te mo gen meedoen. ..Maar helaas", zegt ze s< houderophalend, „daar begon Rand stad niet aan. Aan de andere kant heb ik vandaag veel opgestoken. Misschien bespaan ons dat in de toekomst wel een hoop geld."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5