Veel ambtenaren moeten inleveren Binnenland Heeft u al een kaartje voor de trouwerij van Willem van Oranje? CDA laat zich leiden door rancune Ouderen ten onrechte bang voor criminaliteit Consumentenbond hekelt hogere telefoontarieven van overheidsuitgaven Borstbeeld Den Uyl onthuld Belastingvrije vergoeding kilometers drie cent hoger - DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 GPD CeTwi«happ«t'|ke ffli|>UUl Maij is in voor lijsttrekkerschap Euro-verkiezing PEN HAAG GPO Als het CDA haar dat vraagt, dan is minister Maij-WeOBRI (verkeer en waterstaat) beschik baar als lijsttrekker voor de ver kiezingen van het Europees Par lement. Dat doet ze liever dan lid worden van de Tweede Ka mer. Alleen als ze een volgende periode weer minister mag wor den, dan geldt het aanbod niet. Dat heeft de minister desge vraagd meegedeeld. pEN Haaq Vice-premier Kok heeft gistermiddag in de Troelstra-zaal in het gebouw van de Tweede Kamer een borstbeeld van de in 1987 overleden PvdA-leider Joop den Uyl onthuld. De onthulling werd bijgewoond door partijgenoten, Tweede-Kamerleden, oud-politici en oud-medewerkers van Den Uyl. „Ik hoop dat veel mensen in het voorbijgaan Den Uyl nog eens over het hoofd zullen aaien", zei Kok. foto anp frans van der linde U krijgt een Museumjaarkaart gratis bij een Europas van de Rabobank. Daarmee heeft u tot l januari 1995 toegang tot ruim 400 musea. Volg rond de kerstdagen bijvoorbeeld eens het leven van Willem van Oranje op de gelijknamige ten toonstelling in het Prinsenhof te Delft. RillOtaik Q Rabobank. Aangenaam. Argumenten in debat over lerarensalarissen deugen niet Gif kon je er op innemen. De afgelopen vijf jaar stond elk debat over de begroting van Onderwijs en Wetenschappen bol van het geweeklaag over de lerarensalarissen. Geen wonder dat getalenteerde jongens en meisjes met geen stok naar de PABO's zijn te krijgen, verzuchtte de voltallige Tweede Kamer. Alleen jongeren die niks be ters weten te verzinnen, wagen zich nog aan een baan voor de klas. En dan nog voor korte tijd. De helft van alle jonge leraren keert na een paar jaar lesgeven het onderwijs de rug toe. De eerste lerarente korten tekenen zich inmiddels af. In deze atmosfeer ging het kabinet Lub bers III aan het werk. De verbetering van het imago èn de positie van de leerkrachten in vooral het basis- en voortgezet onderwijs werden speerpunt van dit kabinetsbeleid. „De kwaliteit van het onderwijs staat of valt met de man of vrouw voor de klas", luidde het nieuwe adagium. Politieke lot Het PvdA-duo Wallage/Ritzen verbond er zelfs zijn politieke lot aan. En in de herfst van 1990 sprokkelden de twee bewindslie den een bedrag van 290 miljoen gulden bij elkaar. De slechtst betaalde leraren jonge leraren in het basis- en voortgezet onder wijs profiteerden (als groep) het meest. Hun bruto aanvangssalaris steeg met pak weg 250 gulden. De Tweede Kamer juichte het akkoord met de onderwijsbonden toe. Het akkoord smaakte naar meer, zo liet de Kamer de be windslieden weten. Twee jaar later was het dan zover na zware onderhandelingen wis ten Ritzen en Wallage een bedrag bij elkaar te vegen van 210 miljoen in 1993, oplopend naar 710 miljoen in 19%. Maar het CDA bleek niet tevreden en leg de bij monde van fractie-voorzitter Brink man een tijdbom onder het Raamakkoord dat Ritzen met de onderwijsbonden had ge sloten. Gezien de voorgeschiedenis is dat heel vreemd. Welke argumenten voert het CDA aan? CDA-leider Brinkman zegt het onjuist te vinden dat de leraren erop vooruit gaan, terwijl het kabinet juist een dringend be roep heeft gedaan op de sociale partners om toch vooral op de nullijn te gaan zitten. 'Werk boven inkomen', is zijn motto. Achterstand Ten eerste is het een verkeerde voorstelling van zaken dat leraren er als beroepsgroep over de hele linie op vooruit zouden gaan. Ritzen en Wallage willen het geld vooral ge bruiken om de achterstand van jonge lera ren op hun oudere collega's weg te werken. Een leraar die na 1985 is begonnen, ver dient beduidend minder dan zijn collega die toevallig in 1983 zijn intrede deed. Ten tweede hebben de leraren een salaris-ach terstand op rijksambtenaren. Met het ex traatje trekken de leraren dus hun been bij. Brinkman doet het voorkomen alsof ze voor de muziek uitlopen. Het tweede argument van de CDA-fractie is dat geld alleen niet gelukkig maakt. Het lerarenbestaan moet op tal van manieren aantrekkelijk worden gemaakt. Het salaris is daar maar een klein onderdeeltje van. Dat argument snijdt hout. Maar juist om die re den hebben Ritzen en Wallage het eerste salaris-akkoord uit 1990 voor meer dan de helft direct overgemaakt op rekening van de scholen. Met dat potje konden schoolhoofden voor het eerst van hun leven experimente ren met personeelsbeleid: een bonus bij voorbeeld voor hele goede leerkrachten en opfrisverlof voor oudere leraren. Ritzen en Wallage hebben keer op keer benadrukt dat ook het tweede salarisakkoord deels op de ze manier zou worden gebruikt. Tot slot vindt de CDA-fractie dat Ritzen te „eenzijdig" kiest voor verhoging van de le rarensalarissen. Dat zou ten koste gaan van de kwaliteit van de onderwijsvoorzieningen. Dat klinkt wel heel vreemd uit de mond van een fractie die bij maar liefst drie begro tingsdebatten braaf heeft zitten knikken als Ritzen en Wallage tot vervelens toe herhaal den dat „de kwaliteit van het onderwijs staat of valt bij de man/vrouw voor de klas". Het CDA laat zich dan ook door niets an ders leiden dan door rancune. Ze zijn ge kwetst omdat Ritzen het beleid van zijn CDA-voorganger Deetman met de term 'kaalslag' heeft getypeerd. Gekwetst zijn ze ook omdat Ritzen achter hun rug om razendsnel een Raamakkoord heeft gesloten met de vakbonden. De PvdA- minister deed dat op een moment dat het kabinet serieus overwoog de nieuwe bezui nigingsoperatie te financieren met het ex traatje voor de leraren. Onder die druk gin gen de onderwijsbonden akkoord met een ingreep in de wachtgelden, wat de onder wijsbegroting weer geld oplevert. Ten slotte is het CDA met terugwerkende kracht boos op zichzelf omdat ze twee PvdA-bewindslieden op Onderwijs hebben neergezet. De makke is dat de glorie van het Raamakkoord alleen afstraalt op PvdA-be- windslieden. Als ook een CDA-staatssecre- taris met het Raamakkoord had kunnen pronken, zouden Brinkman en rifn volge lingen zich héél anders hebben opgesteld. Hoewel wetenschappelijk vast staat dat ouderen minder kans hebben slachtoffer te worden van een misdrijf dan andere leeftijdsgroepen, zijn ze er wel banger voor. Dat blijkt uit het onderzoek 'Ouderen en crimi naliteit' van het Landelijk Bu reau Voorkoming Misdrijven van het ministerie van justitie. Volgens dr. J. Hom, hoofd van het bureau, heeft de angst van ouderen te maken met hun leeftijd en hun kwetsbaarheid op psychisch, sociaal, fysiek en financieel vlak. Vrouwen blijken banger te zijn dan mannen. Van de mannen zegt 88 procent dat ze nooit bang zijn thuis. Van de vrouwen zegt maar 54 procent dat. De onderzoekers waarschu wen voor ondoordachte acties van de politie om de angst van ouderen voor criminaliteit weg te nemen. Uit het onderzoek blijkt volgens Hom dat grote projecten naar aanleiding van een incident hun angstgevoe lens juist vergroten en de isola tie bevorderen. Het risico voor ouderen om te worden geconfronteerd met misdrijven, mishandeling, van dalisme en overlast zal volgens Horn in absolute zin overigens wel groter worden: De crimina liteit stijgt immers en het aantal ouderen groeit. In 1985 was 12 procent van de Nederlandse bevolking ou der dan 55 jaar slachtoffer. Vol gens prognoses is dat in het jaar 2000 14 procent en in 2050 22.2 procent. Volgens de onderzoe kers moeten ouderen minder bang, maar zich wel bewuster worden van de risico's om slachtoffer van criminaliteit te worden. Wijsheid in Oosterse Tapijten 1 ilhurR !R r Bolttor Rasoel krijgt boete voor discriminatie Amsterdam - Rasoel, de schrijver van het boek 'De ondergang van Nederland, land der naïeve dwazen', is gisteren bij verstek ver oordeeld tot tweeduizend gulden boete of een maand hechtenis. Volgens de Amsterdamse politierechter heeft de auteur moslims beledigd en aangezet tot haat. Mohamed Rasoel is de schuil naam van een in Edam wonende Pakistaanse variété-artiest. Toen het boek in 1990 uitkwam, veroorzaakte het grote op schudding. Rasoel waarschuwde dat moslims de macht in Ne derland zullen overnemen. Eis twaalf jaar voor bankovervallen assen Officier van justitie mr. R. Drenth heeft gisteren bij de rechtbank in Assen tegen een 35-jarige en een 32-jarige Eindho- venaar gevangenisstraffen van twaalf jaar geëist wegens zeven gewapende bankovervallen. Die werden de afgelopen zomer in Brabant gepleegd. De jongste heeft zijn aandeel in alle zaken toegegeven. De oudste bekende vier zaken. In totaal werd bijna 100.000 gulden buitgemaakt. De twee hadden elkaar leren ken nen in een kliniek in Utrecht, waar de oudste een behandeling onderging en de jongste werkte. Amsterdam negatief over VNG-kaart Amsterdam - Amsterdam voert de identiteitskaart van de Vereni ging voor Nederlandse Gemeenten (VNG) voorlopig niet in. De gemeenteraad ziet te veel haken en ogen aan het voornemen dat per 1 januari te doen. Vooral het sterretje voor Molukse ingeze tenen stuitte op weerzin. Snelle invoering kan niet doorgaan omdat burgemeester Van Thijn het onderwerp van de raads- agenda heeft gehaald. Hij was bang dat de drie extreemrechtse raadsleden het zouden aangrijpen voor „onfrisse uitlatingen". Volgens de VNG hebben 400 van de 647 gemeenten de kaart bij de VNG aangevraagd. Daar zitten de vier grote steden nog niet bij. Passagier KLM kan kiezen uit video's haarlem De KLM gaat alle Boeing 747's en MD-1 i's uitrusten met persoonlijke videosystemen. De luchtvaartmaatschappij sloot hiertoe deze week met Philips Consumer Electronics een contract af ter waarde van 75 miljoen gulden. Nu zijn passagiers nog aangewezen op een centraal geregeld videosysteem. Keuze is er niet. Het Philips-systeem, dat alleen in de business- en Royal Class beschikbaar zal zijn, biedt de reiziger acht videoka nalen met een continu aanbod van films, documentaires en nieuws. Bij wijze van proef rust de KLM één hele Boeing 747, dus ook de toeristenklasse, uit met eigen schermen. Vooral duurder abonnement valt verkeerd De Consumentenbond vindt de verhoging van de telefoontarie ven door PTT Telecom veel te fors. De bond zal in een brief minister Maij van verkeer en waterstaat vragen vooral iets te doen aan de grote stijging van de abonnementstarieven. Deze gaan het komende jaar met zes procent omhoog, na een stij gingvan tien procent dit jaar. „Er is geen enkele reden om de vaste kosten voor het tele foonverkeer zo veel te verho gen", zegt Hein Albeda van de Consumentenbond. „PTT Tele com heeft vorig jaar een winst van 2,6 miljard gulden geboekt. Het aantal gesprekken neemt toe, de telefoonlijnen worden veel beter benut. Dan gaat het niet aan om tarieven te verho gen waarop de beller zelf geen invloed kan uitoefenen." De bond heeft wel begrip voor het feit dat de PTT zich door de toe nemende concurrentie ge dwongen ziet het bellen met het buitenland goedkoper te ma ken. De hogere PTT-tarieven zijn ook een forse aanslag op de portemonnee van de omroe pen. De kosten voor binnen lands telefoonverkeer, waarvan de omroepen veel gebruik ma ken, gaan per 1 april 1993 ge middeld 20 procent omhoog. De meeste omroepen zal dat enkele tonnen per jaar extra gaan kosten, zo is bij de VARA uitegerekend. „We zullen wat kritischer moeten kijken of we radioprogramma's via directe telefoonverbindingen kunnen laten verlopen. Misschien zul len bepaalde programma's of items zelfs helemaal niet meer mogelijk zijn", zo laat een woordvoerster van de VARA we ten. Meevaller van 750 miljoen den haag gpd Minister Kok (financiën) heeft een belastingmeevaller van on geveer 750 miljoen gulden. Dat is gebleken uit de cijfers tot en met november. Misschien wordt de meevaller zelfs nog groter in december. Door de meevaller zal het fi nancieringstekort niet op de verwachte 4,35 procent uitko men, maar rond 4,15 procent. Dat is een tiende procent min der dan het in het regeerak koord vastgelegde maximum van 4,25 procent. Geen fusie in het wegvervoer zoetermeer anp De per 1 januari 1993 voorgeno men fusie tussen NOB-Weg- transport en Wegvervoer CVO gaat niet door. Tijdens de le denvergadering van Wegvervoer CVO was niet de vereiste twee derde meerderheid te vinden. NOB-Wegtransport (4.500 le den) en Wegvervoer CVO (2.600 leden) hebben inmiddels meer dan een half miljoen gulden in de fusie gestoken. De folders voor de nieuwe organisatie die Transport en Logistiek Neder land zou gaan heten, liggen al klaar. Als gevolg van privatisering pensioenfonds ABP ook pvd a VOOI* bevriezen den haag gpd Als gevolg van de privatisering van het pensioenfonds ABP in 1996 gaan ambtenaren tussen modaal en 70.000 gulden er ongeveer een half procent in koopkracht op achteruit. Hogere inkomens gaan er gemiddeld 1,2 pro cent op vooruit. Ambtenaren met een minimuminkomen (de kleinste groep) worden er 0,6 procent beter van. Het verschil wordt veroorzaakt door de fiscale regelingen die in ons land gelden. het pensioenfonds met 0,2 a 0,3 procent stijgen. Het ABP moet een pensioenfonds worden zoals andere bedrijfs- of be drijfstakpensioenfondsen, be stuurd door vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Het ABP wordt nu nog beheerd door de minister van binnen landse zaken. Gebruik makend van die be voegdheid heeft de overheid in het verleden forse grepen in de pensioenkas gedaan door niet voldoende premie af te dragen. Zij kon dat doen doordat de mi nister eenzijdig de premie kon vaststellen. Na de verzelfstandiging moe ten de financiën van het fonds weer op orde worden gebracht Dat bleek na overleg tussen de ambtenarencentrales en minis ter Dales van binnenlandse za ken die gisteren een principe overeenkomst sloten over de verzelfstandiging van het ABP per 1 januari 1996. Bij het pen sioenfonds zijn 700.000 ambte naren aangesloten. De bonden accepteren de verschillen. „We redden het ABP ermee en wor den er baas in eigen huis door", aldus voorzitter C. Vrins van de FNV-ambtenarencentrale ACOP. Door de privatisering gaan de ambtenaren meer pensioenpre mie betalen. Per jaar zal de bij drage van de ambtenaren aan en moeten kostendekkende premies worden betaald. 'Gre pen in de kas' door de overheid zijn dan niet meer mogelijk. Het betekent wel dat er een procent of 7 meer premie moet worden opgebracht, ruim 2 procent door de werknemers en ruim 4 procent door de overheidswerk gevers. Er is tot 2001 tijd om naar die hogere premies toe te groeien. Er is ruimte voor gevonden doordat de VUT-regeling voort aan anders w« »rdt gefinancierd. De bonden willen eerst de ABP-kwestie afronden. Daama worden de onderhandelingen over acht sectoren uitgesplitst. Over de VUT, de pensioenen en arbeidsongeschiktheidsregelin gen zal nog enige jaren centraal met de minister worden ge praat. De rest zal in afzonderlijk overleg worden uitgemaakt voor onderwijs (250.000 werk nemers), gemeenten (200.000 ambtenaren), rijk (150.000 mensen, provincies, defensie, waterschappen, politie en justi- Minister Andriessen van econo mische zaken heeft niet alleen van zijn eigen CDA, maar on verwacht ook van de PvdA steun gekregen voor zijn pleidooi om in de volgende ka binetsperiode de overheidsuit gaven te bevriezen. De Tweede Kamer debatteerde gisteren over de zogenoemde Najaars nota. Andriessen deed zijn voorstel onlangs in het economenblad ESB. De uitgaven zouden alleen nog mogen stijgen met het in flatiepercentage. De inflatie moet dan niet groter zijn de economische groei. Uitgaven die de economie versterken, zouden voorrang moeten krij gen boven uitkeringen en subsi dies regelingen die de inkomens van burgers ondersteunen. De minister berekende in ESB dat zijn voorstel bij een econo mische groei van 2 procent jaar lijks 5 tot 6 miljard gulden zou kunnen opleveren. Dat geld zou moeten worden besteed aan lastenverlichting en het verder terugbrengen van het financie ringstekort van de overheid. De steun van de PvdA-fractie voor Andriessen is opvallend. Onlangs liet PvdA-staatssecreta- ris Simons (volksgezondheid) in de Kamer nog weten dat An- driessens ideeën in het kabinet niet algemeen worden gedeeld. Zelf nam hij er afstand van door te stellen dat een volgend kabi net meer geld moet uittrekken voor de gezondheidszorg. Werkgevers mogen hun perso neel met ingang van 1993 belas tingvrij een vergoeding geven van 52 cent per kilometer. Dat is drie cent meer dan de huidige belastingvrije kilometer. Dat heeft staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) bekend gemaakt. De bewindsman heeft tevens besloten het reiskostenforfait (een belastingaftrek voor reizen tussen de woon- en werkplek) met ingang van 1993 te wijzi gen. Het forfait gaat voor men sen die de auto gebruiken voor afstanden tot twintig kilometer met 50 gulden omhoog. Is de afstand groter dan stijgt het forfait met 140 gulden ten op zichte van dit jaar. De vergoeding die een werk gever belastingvrij aan een werknemer mag geven voor met de auto gemaakte reiskos ten tussen woon- en werkplek wordt eveneens aangepast. Die gaat met 120 gulden omhoog voor afstanden tot vijftien kilo meter, met 150 gulden voor af standen tussn vijftien en twintig kilometer en met 210 gulden voor grotere afstanden. Het reiskostenforfait voor mensen die alleen met het openbaar vervoer reizen stijgt op 1 januari met bedragen tus sen 50 en 310 gulden afhanke lijk van de gereisde afstand.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3