Fischer kan VS in verlegenheid brengen anan Sport Zaalvoetbalteam McDonald's verrassende winterkampioen Rentree Arie Loef in sprintselectie Schenk stopt aan einde van het seizoen met werk KNSB DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 n de cataloguswaarde met een minimum ttreerd te zijn. De Uno Team is van deze dichtstbijzijnde Fiat-dealen 06-0998880. i 14,5%.** Op basis van een gefin, lieuwe Fiat vóór 15 januari I993 i huurkoop tegen de gebruikelijke Fischer speelt nu tegen Ljubojevic belcrado» Oud-wereldkampioen Bobby Fischer zal begin ko mend jaar opnieuw een tweekamp spelen in het voormalige Joe goslavië. Zijn sponsor Vasiljevic maakte gisteren bekend, dat de Amerikaanse schaker omstreeks maart in Servië of Montenegro en Spanje tegen grootmeester Ljubomir Ljubojevic uitkomt. Eindronde LD-Cup zaalkorfbal leiden De eindronde van het achtste zaalkorfbaltoernooi om de Leidsch Dagblad Cup wordt gespeeld op zaterdag 26 december in de Leidse Vijf-Meihal gespeeld. Programma: Fiks-De Algeme ne (11.00), Fides Pacta-TOP (12.00), finale (13.15). SJC wint van WSB in LD-Cup noordwukerhout» Het Noordwijkse SJC heeft zich met 1 -2 over winning op mede-derdekJasser WSB geplaatst voor de volgende ronde (tegen Leiden) van de Leidsch Dagblad Cup. Na een zwak begin, waarin SJC twee maal scoorde via Richard Smit en Remco Martens, kwam het gehavende Noordwijkerhoutse elftal sterk terug. Paul Warmerdam scoorde een kwartier voor het einde 1- Leidse schansspringer in Europa Cup leiden De Leidse schansspringer Peter van Hal zal op 26 de cember zijn Europa Cup-debuut maken tijdens het 80ste Inter nationale Weihnachtsspringen in St. Moritz (Zwitserland). Na een stage aan het Ski Gymnasium in Stams (Tirol) en aan het Ski Internaat in het Duitse Oberhof, acht de Nederlandse Ski Vere niging de tijd gekomen om Van Hal zijn krachten te laten meten i het Europa Cup-toernooi. Van den Berg trainer Leidsche Boys leiden Albert van den Berg (nu nog Bernardus) wordt met in gang van het nieuwe voetbalseizoen trainer bij de Leidse afde lingsclub Leidsche Boys. Van den Berg, die voor een jaar bij de Boshuizcrkadeclub heeft getekend, wordt de opvolger van David Brandt. Rinus Terlouw (70) overleden capelle aan den ijssel Sparta's legendarische stopper Rinus Ter louw is gisternacht op 70-jarige leeftijd in Capelle aan den Ijssel overleden. De robuuste stopper, die 34 keer uitkwam voor het Nederlands elftal, speelde van 1949 tot 1958 bij Sparta. Rien Ter louw, die de laatste jaren ernstig dementeerde, wordt in stilte begraven. „Dit is mijn antwoord op het bevel om mijn titel hier niet te verdedigen", zei een verontwaardigde Bobby Fischer op 2 september in Belgrado. Daarna spuugde hij, voor het oog van tientallen camera's, op een brief van het Amerikaanse Ministerie van Financiën waarin hem werd verteld dat hij kans liep in de cel te belanden wegens „handel met de vijand". Die vijand was niet Boris Spass- ky, de Russische grootmeester, met wie de schaakheid uit de ja ren '70 in de weken daarna de strijd aanbond. En won. Die vij and was Joegoslavië (of wat daar van over is), waar zich het duel tussen de schaakgiganten van weleer afspeelde. Eerst op het eilandje Sveti Stefan voor de Montenegrijnse kust, later in Belgrado, de Servische hoofd stad. Die minachting voor de Ame rikaanse overheid kan Fischer nog duur te staan komen. Tien jaar cel en een boete van een kwart miljoen dollar bijvoor beeld. Fischer lapte namelijk het VN-embargo tegen Servië aan zijn laars. Dat verbiedt niet alleen handel drijven, maar ook andere contacten met Servië, dat verantwoordelijk wordt ge houden voor het geweld tegen Bosnië. „Ik steun de VN-sancties niet omdat ik de VN niet steun", zei Fischer drie maanden geleden al. Hij wist wat er ging komen: een aanklacht door de Ameri kaanse regering wegens schen ding van het VN-embargo. Dinsdag werd door de FBI een arrestatiebevel tegen Fischer uitgevaardigd. Maar het zal voor de VS nog moeilijk worden Fi scher in de boeien te slaan. De VS hebben nog steeds een uitleveringsverdrag met het vroegere Joegoslavië, maar het zou toch bizar zijn als zij een beroep zouden doen op een verdrag met een land dat zij zelf niet meer erkennen en dat nota bene op Amerikaans initiatief uit de Verenigde Naties en de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa is ge stoten. Servië zal ook niet mee werken. Fischer, die aan de tweekamp drieeneenhalf miljoen dollar overhield, kan nu drie dingen doen: in Joegoslavië blijven - waar hij als een held wordt ge vierd en een luxueus onderko men tot zijn beschikking heeft, in een ander land asiel aanvra gen en van zijn vele geld gaan rentenieren, of terugkeren naar de VS en daar terechtstaan voor zijn internationale 'verraad'. Dat laatste zal hem in elk ge val een hoop publiciteit opleve ren en kan de VS nog in verle genheid brengen. Want Fischer is zeker niet de enige die nog al tijd zaken doet met Joegosla vië/Servië. Het VN-embargo wordt aan alle kanten ontdo ken, ook door Amerikaanse za kenlui, die er veel meer aan ver dienen dan Fischer. Geen enkel VN-embargo is ooit volledig wa terdicht geweest. „Met alle criminelen in de wereld is het toch vreemd om achter Bobby Fischer aan te gaan als je iets aan de sancties wil doen", zei een Amerikaanse rechtsdeskundige gisteren. Het lijkt er dan ook op dat de Ame rikaanse autoriteiten een voor beeld hebben willen stellen, en wat komt dan beter van pas dan een als 'enfant terrible' bekend staande Fischer aan te pakken. In Amerikaanse kranten wordt nu al de vergelijking ge trokken met de even excentrie ke dichter Ezra Pound, die voor en tijdens de Tweede Wereld oorlog propaganda maakte voor de Italiaanse dictator Mussolini, na de oorlog wegens verraad werd veroordeeld en in een psy chiatrische inrichting werd op gesloten. De internationale schande daarover dwong de VS hem te laten gaan. Fischer ken- Bobby Fischer. medewerker Het zaalvoetbalteam van McDonald's is gister avond verrassend winterkampioen van de tweede divisie geworden. In Den Haag had de ploeg van coach John van Heyningen weinig problemen met koploper HMSH: 5-2. In de eerste divisie liet zowel Martin Centrum als Bax het emstig afwe ten. De Voorschotenaren leverden in Dordrecht zelfs een wanprestatie door met 5-1 van degrada tiekandidaat DRC te verliezen. Bax deed het zwakke Gooiland een gelijkspel cadeau: 3-3. McDonald's behaalde in sporthal Zuidhaghe een onverwacht eenvoudige overwinning. HMSH maakte de kopppositie in de tweede divisie geen moment waar. In de vijftiende en zestiende mi nuut van de eerste helft zetten respectievelijk Hans van Marwijk en Ronald van der Hoogen de Leidenaars op een 2-0 voorsprong. Na de rust deed uitblinker Herman van Marwijk daar direct nog een schepje bovenop en zorgde voor 3-0. Vier minuten later werd het zelfs 4-0 via opnieuw Van der Hoogen. In diezelfde minuut deden de Hage naars, afgezien van het grossieren in strafminu- ten, eindelijk iets terug: 4-1. Hans van Marwijk bracht, met zijn tweede treffer van de avond, de marge weer op vier: 5-1. Een minuut later bepaal de HMSH de eindstand op 5-2. Zo goed als het gaat met McDonald's, zo slecht gaat het met Boerenburg. De Noordwijkers verlo ren in Leerdam van Kawin met 5-4. Het duel in de onderste regionen van de tweede divisie kende een ruststand van 2-0 voor de thuisploeg. In de tweede helft kwam Boerenburg nog terug via De Ridder, maar Kawin duldde de gasten niet naast zich zodat verdere Noordwijkse treffers van Van Hensbergen en Brouwer een nieuwe nederlaag niet konden voorkomen. Martin Centrum werd in Wielwijk door DRC vernederd. Vooral in de eerste helft speelden de Voorschotenaren ver beneden hun kunnen, wat resulteerde in een 3-0 achterstand bij de rust. Na een treffer van Hans van As leek na de pauze het herstel zich aan te tekenen. Maar na de wanverto ning van de eerste helft leek Martin Centrum het ook bij Vrouwe Fortuna verbruid te hebben. Her haaldelijk eindigden Voorschotense doelpogin gen tegen het houtwerk. DRC daarintegen ging rustig verder en liep uiteindelijk uit naar 5-1 Ook Bax mag zich tijdens de kerstvakantie eens achter de oren krabben. Na de nederlaag tegen Home Center, gaven de Voorhouters in de eigen Gaasbak deze keer een punt weg aan Gooiland. Patrick Scheurwater opende nog wel de score en er leek lange tijd ook geen vuiltje aan de lucht voor de thuisploeg, totdat Gooiland via Borlee op gelijke hoogte kwam: 1 -1 In de tweede helft zag het er naar uit dat Bax orde op zaken ging stellen. Binnen tien minuten werd het 3-1 na treffers van opnieuw Scheurwater en Martin Bax. In de laatste zeven minuten hielp de thuisploeg de voorsprong eigenhandig om zeep. Eerst belandde een pass van Wim Hooy- mans via een Hilversums been, achter de mee opgekomen keeper Marijn Mokveld in het eigen doel. Vervolgens treuzelde diezelfde Mokveld te lang bij een terugspeelbal van Hennie Koet. Gooi land-spits Borlee bedacht zich geen moment en greep het vervroegde Voorhoutse kerstgeschenk met beide handen aan: 3-3. Arie Loef maakt dit weekeinde zijn rentree in de nationale sprintaelectie. De Eindhovenaar, na een mislukt olympisch seizoen teruggeplaatst naar het gewest, maakt deel uit van de Nederlandse ploeg, die zondag in Hamar uitkomt tegen Noor wegen. Loef wordt naar de overdekte baan in Noorwe gen vergezeld door Hans Janssen, Arnold van der Poel en Arjan Overdevest. De laatste vervangt lan Brouwer, die zich wegens een blessure heeft afge meld. Gerard van Velde, lid van de sprintkern ploeg. is absent. Voor aanvang van het seizoen was afgesproken dat de sprinters, die de afgelopen twee weekein den deelnamen aan wereldbekerwedstrijden in Japan en Zuid-Korea. niet naar Hamar zouden gaan. De sprintkernploeg gaat de komende we ken op trainingskamp in Collalbo. Bij de mannen allrounders is de volledige kernploeg voor de lan- denwedstrijd gekozen. De Nederlandse ploeg be staat uit de allrounders Bos. Ritsma, Schreuder, Straathof, Veldkamp en Zandstra en de sprinters Loef, Van der Poel, Overdevest en Janssen. Ard Schenk stopt aan het einde van dit seizoen met zijn werk voorde KNSB. De Noordhollan der maakt vanaf 1988 deel uit van de Begeleidings Commissie Kernploegen. Sinds een halfjaar is hij voorzitter van dit belang rijke orgaan binnen de schaats bond. De BCK bepaalt in overleg met de coaches welke rijders- /sters voor de diverse kernploe gen worden uitgenodigd, wie er naar EK en WK worden afge vaardigd, en heeft voorts een adviserende stem richting NOC betreffende de schaatsers, die in aanmerking komen voor de Winterspelen. Schenk meent, dat zijn 'baan' bij de bond en zijn functie van Chef de Mission van het NOC niet met elkaar zijn te vereni gen. De belangen botsen. „Toen ik ten tijde van Albertville nog gewoon lid was van de BCK, was het geen probleem. Maar als voorzitter wordt dat anders. Je zet de ene pet af om meteen een andere weer op te zetten. De voorzitter van de BCK praat met de Chef de Mission over kandidaten voor de Winterspe len. Met andere woorden: ik moet tegen mezelf gaan praten. Als lid van de BCK kon ik me af standelijker opstellen", aldus Schenk, die toegeeft, dat ook de soms warrige situatie binnen de KNSB een rol heeft gespeeld in zijn beslissing. Lillehammer Schenk had eerst het plan zijn bondswerk pas neer te leggen na Lillehammer. „Ik wilde na zes jaar sowieso stoppen. Je moet niet te lang blijven zitten, want dan gaan allerlei kleine dingetjes irriteren of loop je de kans, dat het onderling een beetje ouwe-jongens-krente- brood wordt. Dat wilde ik hoe dan ook voorkomen. Het voor zitterschap van de BCK heeft de zaak wat versneld. Het is voor alle partijen beter, dat ik al voor voor Lillehammer stop." Als NOC-functionaris houdt Schenk momenteel angstvallig de ontwikkelingen binnen het IOC ten aanzien van het olym pisch schaatstoernooi in de ga ten. Die zien er voor Nederland niet gunstig uit. Schenk: „Bin nen het IOC is mede onder in vloed van de TV-bazen een dis cussie op gang gekomen over de duur van met name de tien kilometer. Maar ook de vijf kilo meter schijnt onder vuur te lig gen. Het programma duurt ze te lang. Wat men precies van plan is, is me nog niet duidelijk. Er zijn twee opties. Of er komt straks in Noorwegen op de 10.000 meter een beperkt aantal van 16 schaatsers in actie. Dat heeft vermoedelijk geen conse quenties. Dan hebben wij recht op drie deelnemers. Maar er wordt ook geroepen, dat er plannen bestaan om het aantal terug te brengen naar 12 rijders, met een maximum van slechts twee per land. Ik ben al druk aan het informeren, hoe het precies zit. Maar de instanties houden hun kiezen op elkaar. Eerlijk gezegd hou ik m'n hart vast." Als u op de valreep nog zo'n 3000 keiharde guldens wilt verdienen, moet u zich nü gaan haasten. Want tot I januari 1993 krijgt u bij aankoop van 'n Fiat Uno, Tipo of Tempra, voor uw huidige auto een inruilprijs die circa 2000 gulden boven de ANWB/Bovag-koerslijst ligt. En bij financiering door Fiat betaalt u een jaar lang 0% rente. Dat levert u rond de 1000* gulden op. Uw totale voordeel: zo'n 3000 gulden. Mocht u liever een Panda kopen, dan hebben we ook goed nieuws voor u. Want u hoeft 'm pas over een jaar te betalen, en dat levert u zo'n 1800** gulden op. Maar voor welk aanbod u ook kiest: u kunt uw Panda, Uno, Tipo of Tempra in 1993 op kenteken laten registrereifc Kom dus razendsnel naar de Eindejaars- show van de Fiat-dealer, voordat het te laat is. TOT 3000 GULDEN VOORDEEL TIJDENS DE EINDEJAARSSHOW BIJ DE FIAT-DEALER.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 30