Van Vossen houdt Oranje in de race De Goey: 'Ik ben ontzettend blij' Sport Brazilië vernedert Duitsland Met de Kerst voordelig km-vreten ƒ191,-4 Van Basten voor de derde keer Europees voetballer van het jaar Nog geen duidelijkheid in 'zaak' De Zwarte Schapen Kunnen we u over het Bingoprijzenfestival in Holland Casino Scheveningen nog meer vertellen? -Holland Casino Kamsteeg DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 Bondscoach Advocaat haalt opgelucht adem na 1-3 winst op Turkije Geslaagd debuut Feyenoord-doelman GPD-VERSLAGGER Ed de Goey, bijna twee meter lang, straalde. Sinds gisteren is hij niet meer alleen keeper van Feyenoord, maar ook van het Nederlands elftal. En dat wilde de geboren en getogen Gouwe naar weten ook. Uitbundig zwaaide hij naar de tot op het bot verkleumde supporters die zijn naam scandeerden, „ik ben ontzettend blij", stamelde De Goey, ook al klappertandend van de kou. „Advocaat heeft me de kans gegeven en die heb ik met beide handen gepakt." Een kleine honderd meter verderop verdween Stanley Menzo met gebogen hoofd in de catacomben van het Inuna- stadion van Besiktas. Zijn inter landcarrière, besefte de Ajacied maar al te goed, zit er al weer op voordat hij goed en wel begon nen is. „Advocaat vond dat Ed moest keepen", klonk het be teuterd. „Ik ben het er niet mee eens, maar wat kan ik er verder aan doen." Erfenis Maandagavond had de bonds coach de om de erfenis van Hans van Breukelen strijdende doellieden bij zich geroepen op zijn hotelkamer. „Ik heb ze toen mijn beslissing medegedeeld." Dick Advocaat liet weten de knoop al snel na de interland tegen Polen (14 oktober, Rotter dam, 2-2) te hebben doorge hakt. „Maar ik heb mijn besluit bewust niet naar buiten ge bracht. Stanley stond met Ajax voor belangrijke wedstrijden te gen Kaiserslautern en FC Twen te. Ik wilde niet voor onrust zor gen." Advocaat sprak van 'een ge- voelsbeslissing', die hij moeilijk nader kon preciseren. „Voor Menzo is dit natuurlijk een deuk. Maar ik heb hem voorge houden dat hij een voorbeeld moet nemen aan Van Breuke len. Die heeft in zijn interland loopbaan ook een aantal tikken opgelopen, maar is steeds ster ker teruggekomen." Stanley Menzo, in de laatste Peter van Vossen is een fenomeen. De Zeeuw mist de sti listische kwaliteiten van Marco van Basten, hij heeft niet de gepolijste techniek van Dennis Bergkamp of de uit straling van Ruud GulHt. Peter van Vossen is gewoon Pe ter van Vossen. Een orthodoxe spits naar het hart van ie dere coach. Boordevol wilskracht en strijdlust, onver moeibaar en met een neus voor doelpunten. drie interlands zeven keer ge casseerd (drie keer tegen Italië, twee keer tegen Noorwegen en twee keer tegen Polen), had zien aankomen dat hij tegen Turkije op de reservebank plaats zou moeten nemen. „Ik ving de laatste tijd bepaalde sig nalen op", liet hij weten, zonder zich verder nader té verklaren. „Ik heb me in dienst van het elf tal opgesteld. Ook al heb ik een behoorlijke dreun gekregen, ik zal niet voor het Nederlands elf tal bedanken, nooit." Advocaat, zo zei Menzo, had hem verteld dat het Nederlands elftal met hem onder de lat, in de laatste interlands teveel te gentreffers had moeten incasse ren. „Maar ik vind dat ik alleen schuldig was aan het eerste doelpunt tegen Polen en dat ik me later in die wedstrijd goed heb hersteld." Advocaat zei 'te vreden' te zijn over het optre den van De Goey (20-12-66), die na zeven seizoenen bij Sparta in 1990 naar Feyenoord verkaste. „Ed heeft goed gekeept." De nieuwe nummer 1 van Oranje vertelde rustig naar de wedstrijd te hebben toegeleefd, en zich tijdens de wedstrijd voortdu rend 'lekker' te hebben gevoeld. „Ik heb alleen een fout gemaakt bij het uitlopen op een 'diepe' bal in de buurt van de zijlijn. Door de harde wind bleef die bal hangen, waardoor ik er niet op tijd kon bijkomen. Maar ge lukkig liep het goed af." Nieuw tijdperk De rentree van Ruud Gullit in Oranje liep eveneens goed af. De 'Milanees', die voor de laatste twee interlands van het Nederlands elftal had bedankt, smaakte het genoegen een prachtig doelpunt te maken en was daarmee bijzonder in zijn nopjes. Gullit: „Dit was een van de moeilijkste wedstrijden in mijn carrière, want er werd flink aan mij getwijfeld. Maar ik heb bewezen nog waardevol te zijn en daarom geeft deze overwin ning mij enorm veel voldoe ning. Ik heb het gevoel dat ik met Oranje een nieuw tijdperk ben ingegaan." ISTANBUL ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER Dat bewees de blonde aanvaller vorige maand in Rotterdam met z'n twee treffers tegen Polen (2- 2). Gisteravond tegen Turkije deed hij het nog eens dunnetjes over. Met twee doelpunten in het natte en gure Istanbul had Van Vossen een vorstelijk aan deel in de even belangrijke als goede overwinning (1-3) op de zeker niet slechte Turken. Vooral z'n tweede treffer was een schoolvoorbeeld waartoe ijver en doorzettingsvermogen kunnen leiden. Na een ver dwaalde trap van Wouters in het niemandsland trok Van Vossen de sprint aan. Hij was twee verdedigers, Bülent en Gokhan, te snel af en schoof de bal vervolgens langs keeper Hayrettin in het Turkse doel. „Een ander zou misschien niet achter zo'n bal aangaan", klonk het nuchter als altijd, „ik doe dat wel." Maar ook z'n openingsgoal mocht er zijn. Op aangeven van Witschge flitste de spits van An- derlecht langs Bülent en gaf hij Hayrettin heel beheerst het na kijken. „Met die eerste goal sne den we de Turken de adem af', heette het na afloop. Het was echter vooral een persoonlijke triomf. „Ik werd door die num mer drie keer op keer onderuit geschopt, maar de scheidsrech ter zag het niet of wilde het niet zien. Dan is het toch een heer lijk gevoel als je op zo'n manier je gram kunt halen." Cruciaal Dat gold gisteravond in feite voor de hele ploeg. Het was voor Oranje erop of eronder. „Voor beide ploegen was het een cruciale wedstrijd", haalde Dick Advocaat in het drijfnatte stadion van Besiktas opgelucht adem. Uit louter blijdschap sprintte Ruud Gullit meteen na afloop naar de zijlijn en be sprong hij Advocaat zo enthou siast dat de bondscoach languit tegen de sintelbaan smakte. De ex-aanvoerder viel bij zijn entree in Oranje niet echt uit de toon, maar de dreiging die ooit van hem uitging, behoort defi nitief tot het verleden. Toch be wees hij gisteravond z'n waarde voor het Nederlands elftal met een sublieme goal. Drie minu ten na de openingstreffer van Van Vossen nam hij de bal uit een vrije trap van Koeman in eens vol op de binnenkant van de schoen. Hayrettin stond nog als versteend op de doellijn toen Gullit zich in de armen stortte van Van Vossen. Turkije had in de eerste helft duidelijk het betere spel, kreeg een paar uitstekende kansen, maar trof in doelman Ed de Goey een solide debutant. „Zij lieten de bal toen veel beter rondgaan dan wij", bekende Advocaat. „Ons positiespel was niet goed. De linies lagen te ver uit elkaar en voorin leden wij te Peter van Vossen scoort vlak voor tijd het derde doelpunt van Nederland. veel balverlies." Dat gold in mindere mate voor Van Vossen, maar wel voor Viscaal, die in het eerste bedrijf totaal niet uit de verf kwam, maar na rust met steeds meer zelfvertrouwen speelde. Met de wind in de rug schoof Oranje in het tweede part steeds meer op naar de Turkse helft. Als een gesloten blok en met de zekerheid dat de ploeg kon ver trouwen op de defensieve ze kerheid van Rijkaard, Silooy en de uitblinkende Wouters. Dank zij Van Vossen en Gullit kreeg Oranje al snel loon naar werken, De Duitse debutant Christian Worns houdt zich staande tussen de Brazilianen Celio Silva en Mauro Silva (rechts). foto epa PORTO ALEGRE ANP/SID Brazilië heeft wereldkampioen Duitsland bij vlagen wegge speeld. Het oefenduel in Porto Alegre tussen de grootheden van het voetbal, beide landen pakten drie wereldtitels, ein digde gisteravond in 3-1. „Ver liezen mag, maar de manier waarop had met voetbal weinig te maken", sprak de boze bondscoach Berti Vogts na af loop. Voor Duitsland was het de vierde nederlaag in 1992. Vooral in het laatste kwartier voor rust was Brazilië superi eur. Luis Henrique scoorde met een afstandschot 1-0. Het tweede doelpunt was Doelman Illgner kwam zijn do^l uit na een pass van uit blinker Henrique en schopte de bal na een sliding tegen het beën van Bebeto. De bal dwar relde in het lege doel. Romario Romario speelde voor 50.000 toeschouwers een bijrol. Tot woede van de PSV-spits gaf bondscoach Carlos Alberto Perreira de voorkeur aan Bebe to, de aanvalsleider van het Spaanse La Coruna, en Careca, de 32-jarige spits van Napoli. Romario was woedend na de tijding, dreigde het trainings kamp te verlaten en nam uit eindelijk mokkend plaats op de bank. Na vrijwel elke gemiste kans scandeerde het publiek zijn naam. De fans zijn niet vergeten dat Romario Brazilië de laatste grote internationale successen bezorgde, door zijn zeven doelpunten tijdens de Spelen van Seoul en de win nende treffer in de finale van de Copa America in 1989. Na 67 minuten mocht hij invallen voor Careca. Sammer, ingevallen voor Hassler, scoorde zes minuten voor tijd voor Duitsland. Aan voerder Jorginho, speler van Bayern München, sierde zijn vijftigste interland op met een treffer in de slotseconde. Huur 3 dagen, in de periode van "^T 24 t/m 27 december een auto vanaf: Alle kilometers gratis, bel 06 - 0 99 66 86 maar de verdediging genoot net iets te lang na van de twee su blieme goals. En bood invaller Feyyaz de kans op aangeven van de aartsgevaarlijke Orhan de achterstand tot 1-2 terug te brengen. Twee minuten later maakte De Goey z'n enige fout. De Feyenoord-goalie kwam on nodig ver uit z'n doel, maar voor het lege doel goal mikte Orhan de bal op het lichaam van Koeman. „De ploeg heeft van begin tot eind keihard gewerkt. Dat is het grootste pluspunt", strooide Advocaat naderhand driftig met complimenten. „Als je zo'n re sultaat neer kunt zetten zonder Van Basten en Bergkamp, dat betekent toch iets." Dat gold dan vooral voor Pe ter van Vossen. „Zo diep in de spits als ik vanavond moest spe len, dat is heel ondankbaar. Je loopt enorm veel meters en je mag de moed nooit laten zak ken. Je moet keihard door blij ven knokken". Eigen hand Hij kreeg er de verdiende belo ning voor. En met hem het Ne derlands elftal. „Met twee thuis wedstrijden voor de boeg heb ben we alles weer in eigen hand", aldus Dick Advocaat, die een speler apart complimen teerde. „Van Vossen is een zwoeger als geen ander en heel waardevol voor dit elftal." Het was het understatement van de avond voor een speler die in twee interlands vier keer scoorde. Zijn doelpunten tegen Polen en gisteravond in Istan bul hielden Oranje in de race voor het WK '94 in Amerika. Peter van Vossen is echt een fenomeen. Marco van Basten is uitgeroe pen tot Europees voetballer van het jaar. Dit meldt vandaag de Italiaanse krant Corriere dello Sport. De speler van het Neder lands elftal en Oranje eindigde in de traditionele verkiezing van het blad France Football net voor Risto Stoichkov, spits van Barcelona. Volgens AC Milan-voorzitter Berlusconi, op de hoogte ge bracht door de jury, had het op treden van Van Basten in de wedstrijd tegen IFK Götenburg voor de Champions League de doorslag gegeven. De aanvaller scoorde in dat duel vier keer, waarvan één keer met een spec taculaire omhaal. Volgende week dinsdag zal Van Basten in het Lido in Parijs worden gehuldigd. Hij is de der de speler die voor de derde keer wordt gekozen. Johan Cruijff en Michel Platini gingen hem voor. Eerder was Van Basten Euro pees voetballer in 1988 en 1989. De jury bestaat uit Europese sportjournalisten. Het Engelse blad World Soccer had Van Basten al eerder tot de beste voetballer van de wereld in 1992 uitgeroepen. Viscaal Eric Viscaal speelt zaterdag te gen Club Brugge zeer waar schijnlijk zijn laatste wedstrijd voor AA Gent. Tijdens zijn ver blijf in Turkije met het Neder lands elftal werd een akkoord bereikt tussen Gent en manager Kevin Keegan van Newcastle United. De transfersom zou drieëneenhalf miljoen gulden bedragen. Dat is heel wat meer dan de som die AA Gent voor Viscaal kan claimen aan het einde van het seizoen, als zijn afloopt. De enige die de boot nog kan afhouden is Viscaal zelf, maar de aanvaller heeft de laatste we ken niet onder banken of stoe len gestoken dat hij lu i nu i meer naar zijn zin heeft bij Gent. Viscaal liet zich negatief uit over de sfeer in de ploeg en over trainer René Vandereyc- ken. Voor straf kreeg hij de laatste weken geen plaats in de basis. De Zwarte Schapen weet vermoedelijk pas op 10 januari of het mag terugkeren in de competitie. De Amsterdamse voetbalclub werd op 27 oktober door de tuchtcommissie van de KNVB geroyeerd op grond van een ondeugdelijke boekhouding en een schuldenlast van 240.000 gulden. De zondag-eersteklasser tekende verweer aan te gen de sanctie. Dinsdagavond diende de beroepszaak in Zeist. De voormalige voetbalprof Keje Molenaar trad op als raadsman van de Amsterdammers. Hij probeerde aannemelijk te maken dat de vereniging er momenteel alles aan doet om wel met een sluiten de begroting voor de dag te komen. Tijdens de zitting bleek dat De Zwarte Schapen jarenlang een administratie 'op bierviltjes' voerde. Diverse inkomsten waren niet of nauwelijks terug te vinden. Hangende de uitspraak mogen de tachtig leden van de Amster damse vereniging niet voetballen. Zelfs niet in vriendschappelijke wedstrijdjes. Of de overgang van de Braziliaan Valter Camello naar Rijnsburgse Boys door deze 'zaak' wordt vertraagd, is vooralsnog onduidelijk. Camello is geen lid meer van de Amsterdamse club. Een jaar geleden speelde hij zijn laatste wedstrijd. Wie z'n geluk komt beproeven in de Bingoclub van Holland Casino Scheveningen maakt kans op fantastische prijzen. Want sinds kort wordt op de Bingo-automaten 't prijzenfestival georganiseerd. Hoe dit festijn precies in z'n werk gaat, wordt in het casino haarfijn uitgelegd. Maar van één ding kunt u zeker zijn: de prijzen vliegen de deur uit Van fototoestellen tot kleuren-tVs en van magnetrons tot sieradea Kortom, reden genoeg om snel 'n kansje te wagen in de Bingoclub. U bent iedere dag vanaf 13 30 uur van harte welkom. Holland Casino Scheveningen is gevestigd in het Kurhaus, Gevers Deynootplein 30. tel 070- 3512621. Voor een bezoek dient u minimaal 18 jaar te zijn en te zorgen voor correcte kleding en een geldig legitimatiebewijs. In de Holland Casino's kom je ogen tekort. AUTO RENTAL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29