U ziet: we hebben weer heel wat voorde kerst. Schrijvende Lezers De Vliet De Vliet (2) De Vliet (3) Flitstrein Sportnota Mercury Wenen Herenweg Altijd iets bijzonders. Bal gehakt DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 22 l venals eerdere 'schrijvende le zers' maak ik ernstig bezwaar tegen een eventuele sluiting van het open zwembad 'De Vliet'. Het is voor de gemeente Lei den niet alleen de moeite waard, maar ook hard nodig om hier goed over na te denken. I lopelijk worden de ideeën van de LZ niet zonder meer van ta fel geveegd. Mevr. Bink, Debussystraat43, Leiden. Leiden, een stad met zoveel in woners. en dan géén open zwembad? Dat is toch te gek voor woorden. Voor jong en oud is het buiten zwemmen in de zomermaanden een licha melijke én geestelijke ontspan ning die niet te onderschatten Gemeenteraadsleden ont neem dat die mensen toch a.u.b. niet. A.A. Hogenboom-van Amster dam, Jac. Urlusplantsoen 139, Leiden. Wat betreft de zwemsport beoe fenen in de buitenlucht heeft Leiden wel een naam hoog te houden. In en rondom 1930 lag het geld toch ook niet voor het grijpen, maar er was wél een open bad, ondanks dat er veel minder inwoners waren. Laat de kreet 'Leiden leeft' ook gel den voor al diegenen die zo'n behoefte hebben aan het zwemmen in de open lucht. Wij zijn het roerend eens met eerdere reacties op de plannen van de gemeente betreffende De Vliet. Leiden zónder open bad is een afknapper voor deze stad! E. de Jong-van Druten, Kapteijnstraat 55, Leiden. C. Le Pair, Leliestraat 51, Leiden. De flitstrein (TGV) komt niet op bestaand spoor, heeft mi nister Maij-Weggen besloten. De kans dat deze hoge-snel- heidstrein langs Leiderdorp of het Groene Hart komt te rij den, is daarmee aanzienlijk toegenomen. Onlangs werd gemeld dat de kans dat de TGV (ook wel Hoge Snelheids Trein genoemd) over nieuw spoor gaat rijden, een stuk groter is geworden. Er is namelijk een nieuwe variant be dacht, waarbij Den Haag op het TGV-net aangesloten wordt door treinstellen in Rotterdam af en aan te koppelen. Deze va riant werd gepresenteerd door ile projectleider voor de Hoge Snelheids Lijn, de heer K.H. van Hout. op een symposium in Den Haag. De genoemde variant moet een oplossing bieden voor het gegeven dat Den Haag geen aansluiting zou ktijgen op de Hoge Snelheids Lijn en de vele protesten die dat met zich heeft meegebracht. De gemeente Den Haag lijkt dus tevreden ge steld te kunnen worden met de ze variant en de Hoge Snelheids Trein kan toch over een nieuwe lijn gaan lopen. Zo eenvoudig liggen de zaken echter niet. De door de ambtenaren ontwikkel de variant heeft meer weg van een huiskameroplosssing: het af- en aankoppelen van trein stellen. Ieder die wel eens met de trein reist, weet dat dat tijd verlies en soms technische pro blemen oplevert. Zeker als het om een Hoge Snelheids Trein gaat. is dat een merkwaardige oplossing. Het ging er toch om dat die trein zo snel mogelijk op Schiphol zou aankomen! De tel kens maar gretig voorgerekende tijdwinst van de TGV, die trou wens door allerlei onderzoeken steeds meer geslonken is, wordt daarmee nog meer aangetast. De nieuwe variant biedt dus geen echte oplossing, ook al omdat het andere aspect van de kwestie, namelijk de aantasting van het zgn. Groene Hart, geen onderwerp van discussie op het ministerie lijkt te zijn. Met lage re spoordijken, tunnels, voor zieningen in verband met de geluidshinder enz. kom je er niet. Dat besef is jammer ge noeg nog steeds niet doorge drongen op het ministerie. Ge meenten en akticvoerders wor den steeds bestookt met allerlei varianten, terwijl aan de echte oplossing van het probleem, het laten rijden van de Hoge Snel heids Trein over het bestaande spoor, voorbijgegaan wordt. De mededeling dat ook die variant onderzocht wordt, kan dan ook niet echt serieus genomen wor den. De minister zal met realisti scher plannen moeten komen om een draagvlak voor de in spanning van de Hoge Snel heids Trein te creëren. De nieu we varianten die er zijn en die er waarschijnlijk zullen komen, zullen anders de vele protesten nog meer doen aanwakkeren. De minister lijkt daar op dit mo ment nog niet wakker van te lig gen. Dat zal hopelijk verande ren als de Tweede Kamer de kwestie in behandeling neemt en de echte discussie naar ver wachting losbarst. Dat dient dan wel een discussie over een verantwoorde inpassing van de Hoge Snelheidstrein in Neder land te zijn en niet een macht strijd over de keuze voor een bepaalde variant. Namens Platform Hoge Snelheids Trein Nederland, Albert Dorrestein, DenTollstraat56, Koudekerk aan den Rijn. Het heeft enige tijd geduurd, maar de gemeente Leiden heeft onlangs dan toch haar sportnota uitgebracht. Onlangs heb ik de Sportnota 'Het spel en de knikkers' van de gemeente Leiden eens helemaal gelezen. Van een Sportnota verwacht je naast een inventarisatie ook beleidsuitgangspunten en con clusies. Op dit punt valt de nota mij tegen. Wat 'het spel' aan gaat geeft de nota een goede beschrijving, maar hoe het met 'de knikkers' moet blijft vaag. Er staan wel uitspraken in, maar de huidige wethouder, Aart van Bochove, komt niet tot duidelij ke conclusies. Bovendien vind ik de nota in een aantal gevallen inconsequent. Ik zal dit met en kele voorbeelden verduidelij ken. Er wordt niets gedaan met de opmerking dat de gemeente Leiden ongeveer 2,5 miljoen minder aan sport uitgeeft dan andere vergelijkbare gemeen ten. Daarnaast wordt geconsta teerd dat er eigenlijk geen geld is voor noodzakelijke vervan gingsinvesteringen die oplopen tot 1,3 miljoen in 1996. Het lijkt mij voor de hand liggen dat een wethouder van sportzaken, ook al is de financiële huishouding van de gemeente krap, zich uit spreekt om te trachten meer geld voor sport binnen te halen. Het is wat dat betreft: nu of nooit. De gemeenteraad heeft bovendien kunnen weten dat deze investeringen nog gedekt moesten worden. Een ander voorbeeld is het aanleggen van sportvoorzienin- gen in wijken. Er wordt gecon stateerd dat dit zowel in de Me- renwijk als in de Stevenshof niet of nauwelijks is gebeurd en dat bekeken moet worden hoe dit alsnog kan worden gerealiseerd. Tegelijkertijd wordt aangekon digd dat de tennisvereniging Unicum misschien zou moeten verhuizen naar de Strengen en Tengnagel als de Broek- en Si- montjespolder wordt bebouwd. Lijkt het niet beter om Unicum te bestemmen als tennispark voor deze wijk? Een volgend voorbeeld is de privatisering. Hier wordt erg on duidelijk over gedaan. Bij de be leidsuitgangspunten (pagina 15) wordt eerst geconstateerd dat er in Leiden niet wordt overgegaan tot privatisering. Later wordt op pagina 24 gezegd dat het priva tiseren van de tennisbanen uit voerbaar is, Lr wordt daarbij ge dacht aan overdracht van de tenniscomplexen tegen boek waarde en daarnaast geen (indi recte) subsidie. Dit betekent een lastenverzwaring van 75,- per tennisser. Wat is nu de bedoe ling? Wat is het beleid? Juist omdat de gemeente een auto noom sportbeleid kan voeren is het belangrijk dat een Sportnota duidelijk is over dit beleid. modaties lijkt het beleid duide lijk: een nieuwe sporthal, het sluiten van de open zwemba den en daarvoor in de plaats het buitenbad van De Zijl ombou wen tol een recrealiebad. Bij dit laatste kan wel de vraag worden gesteld of er in de regio behoef te is aan nog zo'n bad. Wordt het niet hoog tijd voor meer re gionaal sportoverleg? Ten aanzien van de financiën is er grote onduidelijkheid. Als er geen geld bijkomt voor de vervangingsinvesteringen, dan zouden deze via een verhoging per sporter worden verkregen. In de periode 1992-1996 gaat het in totaal om 4.4 miljoen, of wel om 220,- per sporter in 5 jaar. Het lijkt me dat er over 'de knikkers' nog wel wat te discus siëren valt. In de nota wordt op dit punt volstaan met ,,De ko mende jaren zullen er echter oplossingen gevonden moeten worden om het huidige akkom- modatiebestand op aanvaard baar peil te handhaven." Ik wens de betrokkenen hierbij veel inventiviteit. Ik wil besluiten met de wens uit te spreken dat zowel de ver enigingen, gekanaliseerd via de LSF, als de politiek de moeite zullen nemen om de nota goed te bestuderen en dat zij komen tot een fundamentale discussie. De Leidse sport is het waard! Lodewijk Kallenberg, Van Effendreef24, Leiderdorp. Naar aanleiding van een stukje in deze krant over Freddie Mer cury d.d. 30-11-'92, wil ik toch even reageren. Er stond dat Freddie Mercury 01-12-'91 is overleden, en dat is toch wel een grove fout. Freddie is overleden op 24 november 1991. Als u een artikel wilt schrijven, laat u zich dan in het vervolg wel goed informeren. Verder las ik „Het rockidool heeft de laatste jaren van zijn korte wilde leven..." Oké, hij heeft een ruig leven gehad en heeft daar ook een behoorlijke prijs voor betaald (AIDS krijgen en eraan sterven is niet niks!) maar waarom altijd iemand met je vingertje beschuldigdend nawijzen? Makkelijk hè, en vaak wordt dat gedaan om je eigen rottigheid te verdoezelen. Waar om staat er niks in uw verhaal dat Freddie na zijn overlijden een enorm geldbedrag schonk aan het AIDS-fonds? Mijnheer, u ziet ik ben geen 'pilgrim' die er met een zwarte merkpen op uit trekt om lief desboodschappen op Logan Place te kalken. Ik ben wel een 'puberfan' die een pen pakt om even z'n mening te geven over Freddie Mercury. Freddie is een mens met zijn slechte maar ook zeker zeer goede kanten! Dat standbeeld...? Dat vech ten de hoge heren maar uit. Ik heb m'n cd's en videofilms, dat is mij genoeg! Arjan Kort, Talmastraat 10, Katwijk. Het zaterdags bijvoegsel van 5 december bevatte een pagina groot verhaal over Wenen dat ooit het bruisend Oostenrijks middelpunt was en nu is ver vallen tot een saaie stad. Geboeid heb ik in het Leidsch Dagblad van 5 december de bij drage van Onno Havermans over Wenen en Budapest gele zen. Vooral de opmerkingen over het levende Budapest en het dode Wenen waren me uit het hart gegrepen. Ik herinner me maar al te goed die mooie maar grenzeloze saaie gebou wen waar de kleingeestigheid van de Oostenrijkse hoofdstad van afstraalde. Vrijwel nergens de vrolijke versieringen van on ze graffiti. Ongetwijfeld waren die verboden onder invloed van de onnozele burgermansopvat ting dat zoiets niet hoort. Na middernacht kon men destijds nog reizigers in colbert in de metro zien zitten, of dames in avondkleding. Hoe afschuwe lijk. Ongetwijfeld heeft hier het door Havermans zo treffend ge karakteriseerde 'gesloten boordje' een rol gespeeld, in combinatie met 'de moraal van fatsoen en burgerlijke netheid'. In een bruisende wereldstad dient de metro na middernacht een andere aanblik te bieden, vol leven te zijn. Toen de vlammen uit de Hof- burg sloegen en de losgelaten Lippizaner paarden 'eindelijk weer leven in de brouwerij' brachten (de formulering is van Havermans), was het opnieuw de fantasieloze burgerij die de brandweer riep en de paarden snel weer opsloot. Hoe naar geestig kleinburgerlijk. Nee, Havermans heeft gelijk, geef mij dan maar Budapest, waar je gelukkig nog blijkt te kunnen genieten van 'haveloos uitschot: krom, kreupel, tande loos, vies, ongeschoren, scheel en onooglijk'. Daar wordt ten minste nog echt geleefd, in te genstelling tot Wenen, waar men 'burgerlijke netheid pre dikt'. In sommige delen van de wereld is het leven nóg intenser, daar worden op straat bij die ven nog handen afgehakt naar het schijnt. Daarbij vergeleken is zelfs Budapest vermoedelijk maar een saaie dode stad. E. Gittenberger, P.J. Blokstraat 28, Leiden. Een bewoner van de Herenweg in Noordwijk drong vorige week tijdens een commissie vergadering aan op snelheids- remmende maatregelen. Dit naar aanleiding van een dode lijk ongeval dat enkel dagen eerder op de Herenweg was ge beurd. Wethouder Willms ant woordde wel te willen, maar voor zulke maatregelen nu geen geld te hebben. Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Gaarne wil ik even reageren op het antwoord van wethouder Willms in het Leidsch Dagblad van 8 december, naar aanlei ding van het dodelijk ongeval op de Herenweg. 50 Km-borden helpen niet. Verkeersdrempels en/of een verlichte c.q. beveiligde over steekplaats voor voetgangers en fietsers zijn te duur. Plaats twee of drie fotocamera's op de He renweg vanaf de Schiestraat tot aan de Beeklaan en het geld stroomt binnen... „Geen geld", zegt u. Maar als gevolg van 'vandalisme' komen wel bijna iedere dag medewer kers van uw dienst tegels leggen in het paadje langs het speelter- reintje aan de Voorstraat. Bal in de sloot, tegel gepakt, gat in het wegdek. Eén keer asfalt aan brengen of een schelpenpad aanleggen (is nog milieuvrien delijk ook) en u spaart honder den guldens. Voor ome Gerard. JOHNNIE WALKER Red Ljbtl Whiïlty 0.7 L .2995 27,95 Voor het glas. CUVEE DE LÏRMTHGE Met BoU 4I0.25L 9,95 Voor de garnalen. MARQUES D'ARIENZO Rio|i Blmco 0.75 L 9,95 Voor de soep. HARVEY'S Sherry Marjan ta/Fmo/Manzanüb 0.75 LS& 9,45 Vóór de rollade. CHAIEAUTRAPAUD 1990 St. Emillion A.C. Gnnd Cm 0.75 L 1995 16,95 Vóór de kalkoen. CHAIEAU LA TOUR CARNET 1985 4e GiudCrn 0.75 L 2995 24,95 Voor het konijn. LES GRANGES des Domaines Edmond Rothschild 1990 Haul Médoc AC. 0.75 L 19,9514,95 Voor de kaas. DOWS Pon Ruby/Tawny/Whhe 075 LISAS 14,95 Voor het ijs. CMAlEAUBELLINCARDMoDbiefaAC. 0.75 LJL9510,45 Voor het slapen gaan. GLENLIVET Mdt Wlroky 07L 5995 57,95 Om het voor velen veilig te maken, gaat u maatregelen tref fen op de Duinwetering en op het kruispunt bij de Wetering kade. Dit in verband met de bouw van de Northgo-school. Fantastisch! Dank u, ook na mens alle ouders van de kinde ren van de Willibrordmavo en de Witte School. Niet alleen de bewoners van de Herenweg en omgeving zul len u dankbaar zijn, maar ook vele anderen die dagelijks over de Herenweg naar school en hun werk gaan. Allen moeten de Herenweg oversteken. Mogen wij een positiever ant woord van u horen, meneer Willms? Fam. Van der Staak, gebruikers van de oversteek plaats aan de Herenweg, Herenweg 11, Noordwijk. tr Ajnbtcdmgoi zjjn geldig wen mei 31 december av Voor uw dbchtobtjainde GjII GaD bd 02503-60555 Dit was de titel van de voor laatste column Onze Taal. Deze keer was ik het geheel oneens met wat daar gezegd werd. Het stuk bevatte m.i. twee fouten: 1) het verwarde de werkelijkheid met (wat) de taal (er mee doet): en 2) de stelling dat de vraag of we bal of bol of reep (chocola) of staaf (banket) zeggen een kwestie van gewoonte is waar geen touw aan vast te knopen is. Wat het eerste betreft, de vraag waarom we met kerst let ters van chocola maken in plaats van repen, heeft niets met taal te maken. Waarom er van marsepein varkens worden gemaakt en geen schrijfmachi nes, is een zaak van de banket bakker, niet van de taalkundige. We noemen een letter van cho cola chocoladeletter en een reep een chocoladereep, dus met de taal is er niets aan de hand. De schrijver weet dat na tuurlijk heel goed, maar in dat stukje werd dit niet duidelijk. Dan de vraag waarom we bol, bal of reep gebruiken. „De feite lijke vorm heeft maar weinig te maken met hoe we iets in de taal noemen. Het is veeleer een kwestie van gewoonte om bij spek van dobbelsteentjes te spreken, bij chocola van repen en bij dynamiet van staven." Dat lijkt mij geheel onjuist. De gekozen woorden zijn precies de geschikte termen. Een reep is iets dat lang, smal en dun of plat is. Dus een reep stof, papier of chocola. En niet een reep huizen (zoals de heer Van der Horst oppert), want huizen zijn niet plat. Een staaf is iets langs en ronds, dus eeji staaf ijzer en een staaf banket zijn geheel in overeenstemming met de bete kenis van het woord staaf. Hoe ik speculaas ook breek, het worden nooit dobbelsteen- jes." Nee, want als je speculaas breekt worden de stukjes veel te onregelmatig om ze dobbel steentjes te noemen: je spreekt dan van brokken, d.w.z. zeer onregelmatige stukjes, te onre gelmatig om ze dobbelsteentjes te noemen. En als iemand kans ziet ze wel in dobbelsteentjes te breken, zal hij zeggen: „Hè, ben jij dobbelsteentjes aan het ma ken van speculaas?" Dan de bal gehakt tegenover de bol wol (voor mij extra moei lijk want ik ken de laatste uit drukking niet). Dat is natuurlijk moeilijker (en het zal wel het uitgangspunt voor het stukje geleverd hebben), maar ook hier geloof ik dat er een verschil is in betekenis tussen bol en bal, en dat we op grond daarvan en dus niet om een onverklaar bare reden van bal gehakt en bol wol spreken. Iedere Neder lander gebruikt bal en bol op de juiste manier (nu ja, er zijn al tijd wel uitzonderingen, en er doen zich in de loop der tijd verschuivingen voor, maar dat laten we nu even buiten be schouwing). Een andere zaak is daar even een geheel sluitende definitie van te geven. Ik denk dat bol vooral op de vorm slaat; we zeggen ook bolvormig en niet balvormig. Bij bal gaat het niet alleen om iets bolvormigs, maar het ding moet ook een stevig oppervlak hebben en elastisch, verend zijn. Welnu, dat past precies bij bal gehakt en de bal van je hand enerzijds en bol wol en krentebol ander zijds. De indruk mag dus niet ge wekt worden dat woorden niet een duidelijke kernbetekenis hebben, al zijn er natuurlijk wel randgevallen te bedenken waar je kunt aarzelen tussen het ene en het andere woord. Waarom tenslotte een pak koffie en een scheutje melk genoemd worden begrijp ik niet: het is toch dui delijk dat ook dat precies de goede termen zijn? R.S.P. Beekes. hoogleraar vergelijkende Indo-europese taalwetenschap, Rijnsburgerweg 88, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22