'Het begin is eng, maar daarna geef je je over' Leidenaars lopen reisje Keulen mis 3 SL0GGI SLIPS MET SieMatic Het Gesprek van de Dag Kerstvenster DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 \A spierdijk (CHEF) meindert van d monica wesseling eric Touringcar komt niet Wat een gezellig dagje winkelen in Duitsland had moeten wor den, liep voor zo'n tien Leide naars uit op een teleurstelling. De reden: de bus waarmee de reis naar onze Oosterburen zou worden gemaakt, kwam niet opdagen. De Leidenaars boekten hun reisje bij Wepa Clubreizen in Haaksbergen. Dit bezorgde huis-aan-huis een kleurenfolder met een antwoordkaart waar mee een plaats in de bus kon worden besproken. De reis zou de Leidenaars naar de binnen stad van Keulen voeren waar onder meer een bezoek zou worden gebracht aan de sfeer volle kerstmarkt. Het zou een dagje worden met alles erop en eraan: koffie met koek, gezamenlijk eten en in Duitsland stond een 'interes sante informatieshow van de firma Wepa' te wachten. Het tiental kreeg enkele weken gele den telefonisch bericht, dat de reis definitief doorging. Deze week was het zo ver. De bus zou om half zeven vanaf het Pieterskerkhof vertrekken. Kort ervoor kwam er een tweede te lefoontje, dat het tijdstip van vertrek een half uurtje later werd. Maar wie er kwam opda gen, geen bus. ,,We hebben an derhalf uur staan wachten zegt mevrouw Maghielse, die samen met haar nicht een dagje dacht te gaan winkelen in de stad met de beroemde Keulse Dom. „Door en door koud wa ren we. Heel vervelend. We zijn nog even op de Papengracht gaan kijken of de bus daar soms stond. Want het Pieterskerkhof is toch wel erg smal voor een touringcar waarin zestig passa giers kunnen worden vervoerd, dachten we. Ook daar was 'ie in geen velden of wegen te beken nen. Toen zijn we maar naar huis gegaan." Betaald hadden de Leidenaars nog niet. Dat moesten ze doen op het moment dat ze in de bus stapten, vertelt mevrouw Mag hielse. „Maar we hadden bij de bank wel Nederlands geld ge wisseld voor Duitse marken. Al lemaal voor niks. Nee, van We pa hebben we tot nu toe niks gehoord. Dus weten we niet wat de oorzaak is waarom ze ons hebben laten staan. Misschien konden ze het Pieterskerkhof niet vinden. Door de telefoon had die man me al verteld dat hij alleen een plattegrond van Leiden had en de stad verder helemaal niet kende." En wat zegt Wepa zelf over de wanprestatie? Twee telefoontjes Haaksbergen en Stein. Het ene wordt niet beantwoord, het an dere geeft contact met een ant woordapparaat waarop een mannenstem zegt, dat de beller 'niet persoonlijk te woord kan worden gestaan'. Of hij zijn naam en telefoonnummer wil inspreken, dan wordt hij zo snel mogelijk teruggebeld. Dat was gisteren aan het begin van de middag. We wachten nog steeds. Waarschijnlijk is er, net als bij de bus, onderweg iets mis gegaan. JAN WESTERLAKEN 'Een fantastisch dagje-uit naar Keulen'. Dat werd het niet voor tien Leidenaars. De zonnebank Het is geen gezicht om met zo'n spierwit lichaam in een warm Zuidamerikaans land aan te ko men, toch? Goedwillende vrien den willen op milde toon nog wel eens zeggen dat ik een beetje kleur op mijn kanis wel kan gebruiken. Nu zullen Cu banen, zoals wat minder goed willende vrienden, niet onmid dellijk vragen of ik reclame maak voor Menken/Landbouw wanneer zij mijn benen zien, toch wil ik af van die meewarige blikken. Nee, ik ben niet zo wit geboren, daar is best wat aan te doen. Zeggen ze. Maar er is nog een reden om naar de zonnebank te gaan. Volgens deskundigen verbrand je minder snel wanneer je vlak daarvoor een paar keer naar de zonnebank bent geweest. Bo vendien schijn je van de kunst matige ultraviolette stralen geen kanker te krijgen. Dus wat let me? En er zijn mogelijkheden te over. Alleen in de Leidse regio zijn er al bijna 20 centra waar je tegenwoordig plaats kunt ne men onder een zonnebank. Nu mogen zonnebanken tegen woordig zo gewoon zijn als au to, koelkast of magnetron, maar om te zeggen dat ik nu met een gerust hart naar zo'n tropische verrassing in Hollandse winter tijd ga. Nou nee. Sterker nog, het lijkt mij zelfs behoorlijk eng. Het lijkt of de mevrouw met - hoe kan het anders- lichtbruine teint mijn onrust merkt. Zij be gint omstandig uit te leggen hoe onschadelijk de stralen wel niet zijn. Ook met mijn huidtype? „Ja ook met uw huidtype. Loopt loopt door een spierwitte gang waarop de cabines op uitko men. Het wordt gebroken door LIJFSBEHOUD spiegels, heel veel spiegels en plastic groene planten. In hokje vijf staat de normale zonnebank met zowel UV-A als UV-B stralen. De UV-A-stralen zijn 'schadelijk' voor de huid en zorgen ervoor dat je verbrandt, maar dat is nu juist nodig om bruin te worden. Mensen die nog wat vakantie-bruin hebben, kunnen volstaan met bij voor beeld een gezichtsbruiner die alleen UV-B stralen afgeeft. De vrouw legt uit hoe het gaat. Je gaat liggen en trekt de boven ste klep naar je toe zodat het net is alsof je in een tosti-ijzer ligt. „Met die knop zet u de bank in werking en met die schakelaar bedient u de ventila tor. Voor een beetje frisse wind, begrijpt u, dat is echt wel nodig. Het kan behoorlijk warm wor den. U mag er 15 minuten on der, maar beslist niet langer hoor, want dat is niet goed voor Oh hemeltje lief, daar heb je het al. Een felle zon kan af en toe al zo'n pijn doen, denk ik tijdens het uitkleden. De koude glazen plaat kraakt vervaarlijk als ik plaats neem. Dat ding stort on der mijn gewicht toch zeker niet in? Bij het aanzetten van de bank schrik ik ondanks alle voorbereidingen, geweldig. Wat een licht plotseling! Het is pot- dorrie alsof je in een fel verlich te doodskist ligt, waarbij je zelf nog eens de klep kunt dicht doen. Het zoemen van de paarse bui zen wordt overstemd door mu ziek die uit een kastje komt, vlak bij mijn hoofd. 'Knock, knock, knocking om heaven's door', zingt Randy Crawford met zoetgevooisde stem. Het stelt mij nauwelijks gerust. Door het spleetje van mijn oogleden kijk ik op het digitale klokje. Nog 12 minuten, dat schiet niet op. „Kan iemand die klaar is met douchen straks in het bub belbad even een brul geven?" roept een vrouw een paar meter verder. Op een gegeven moment wor den bepaalde gevoelige delen van het lichaam wel erg warm. Ik kijk naar beneden en zie tot mijn schrik dat ik vergeten ben om een zwembroek aan te trek ken. Help. Ik wil eruit, maar kan dat wel? Gelukkig blijkt de klep ook tijdens het zonnen omhoog te kunnen. Zonder schroeiplek ken en met zwembroek ga ik weer liggen op de plaat die toch wel lekker warm is. Na 15 minuten klim ik uit de bak. De huid gloeit, maar dat is geen onaangenaam gevoel, moet ik toegeven. De glazen plaat heeft het gehouden. Hoe wel iedereen in het zonnecen- trum met een knapperig bruin kleurtje rondloopt, staart nie mand mij aan. „En hoe vond u het?" vraagt de vrouw vriende lijk als zij mij weer ziet. „Eh, nou, wel lekker." Zij knikt. „Dat dacht ik wel. Het begin is even eng, maar daarna geef je je als het ware over. Zullen we maar meteen een afspraak voor de volgende keer maken?" meindert van der kaau rijnsburg Veel mensen versieren voor de kerstdagen hun raam. Het Gesprek van de Dag heeft een wedstrijd uitgeschreven voor het mooiste kerstvenster. De telefoon op de redactie stond de afgelopen dagen roodgloei end. Vandaag de eerste foto van een mooi kerstraam van de Wilhelminaschool in Rijns burg. Een deskundige jury bepaalt wie na Kerstmis de hoofdprijs van honderd gulden in ontvangst mag nemen. Voorzitter Blokland van provinciale afval-onderzoekscommissie 'Na anderhalf jaar keek ik nergens meer van op' Met van Lanslot Bankiers is Businesscenter Leiden vol Commissievoorzitter Hans Blokland: „Overheden zijn niet zo geneigd ten opzichte van elkaar harde maatregelen te nemen." foto wim dijk MAN den haag rudolf kleijn Ambtenaren die langs elkaar heen werkten, zonder dat ie mand overzicht had over het af valbeleid. De stortplaats Tespel- laan in Noordwijkerhout waar van de provincie dacht dat die in 1982 was gesloten, maar die uiteindelijk tot 1991 nota bene door de gemeente zelf nog ille gaal werd gebruikt. Het zijn twee voorbeelden van de chaos die het provinciaal afvalbeleid in de jaren zeventig en tachtig was. Een beeld daarvan wordt geschetst in het vandaag gepu bliceerde eindrapport 'Zand er over?' van een speciale onder zoekscommissie van provincia le staten. De commissie heeft er uitein delijk anderhalf jaar aan ge werkt. Aanleiding voor het on derzoek was het rumoer rond j het Alphense gifschandaal in de Coupépolder. Voorzitter Hans Blokland, statenlid voor GPV/RPF, had toen hij eraan begon niet de verwachting zó diep te moeten graven. Uitein delijk werd het een soort parle mentaire enqüete, compleet met hoorzittingen. „Na ander half jaar keek ik nergens meer van op. Toen ik de tekst van het rapport ter correctie aan een buitenstaander liet lezen, was de betrokkene geschokt. Zelf was ik er toen aan gewend, maar de eerste keer dat we een stortrapport lazen, schrokken we ons een ongeluk", zegt hij terugblikkend. Daarbij ging het overigens niet om de Coupépolder in Alp hen. Dat het daar fout zat, was al bekend. De gang van zaken aan de Tespellaan in Noordwij kerhout kwam veel harder aan. „De zesde keer dat ik dat las, werd ik nog kwaad. Daar is zo ontzettend veel fout gegaan. Het verbaast je dat zoiets kan terwijl er zoveel goedwillende ambtenaren zitten. Maar nie mand had het overzicht." Toch kreeg de toenmalige ge deputeerde Hekkelman in 1982 een ambtelijk rapport dat wel een compleet beeld schetste. Hekkelman bleek toen hij werd gehoord niets te weten van dit 'verdwenen' rapport. Blokland is niettemin mild in zijn oor deel. „Hij heeft het waarschijn lijk alleen terloops gezien." Ook de verhouding tussen verschillende overheden was moeizaam. Zo voerde de pro vincie een jaar een vruchteloze briefwisseling met de gemeente Leiden over het aanbrengen van een hekwerk rond de stort Roomburg. Blokland: „Overhe den zijn ten opzichte van elkaar niet zo geneigd harde maatre gelen toe te passen. Ik zou er voor zijn als ze net zo worden benaderd als bedrijven, bijvoor beeld met het opleggen van dwangsommen. Malafide be drijven moeten zo de business uit worden gedreven." Voorloper Dat het mis zou gaan met de af valverwerking was overigens niet van meet af aan duidelijk. Het dichtbevolkte Zuid-Holland liep begin jaren zeventig voorop met milieuregelgeving. Maar de gedachte was toen dat als er vergunningen waren verleend iedereen zich er wel aan zou houden. Toch bleek controle nodig, maar die was aanvanke lijk niet effectief. Nadat er in de jaren zeventig een meldings plicht was gekomen voor che misch afval en later voor be drijfsafval kwam maar twintig procent van het verwachte aan tal meldingen binnen. Blokland: „De ambtenaren reageerden dat het maar goed was dat het er niet meer waren. Ze kwamen er toen al niet doorheen." Politiek De politiek is ook het een en an der te verwijten. 1 oen een gede puteerde liet blijken de contro letaak niet te kunnen uitoefe nen omdat er geen geld was om ambtenaren aan te stellen, werd door de staten niet gereageerd. Blokland noemt het voorbeeld dat gedeputeerde Hekkelman een computersysteem wilde om te controleren waar afval bleef. Dat kwam hem te staan op een motie van nota bene zijn opvol ger Hans van der Vlist waardoor die investering werd voorko men. „Een politieke kwestie", zegt Blokland die zelf tegen de bewuste motie stemde. Toch wil hij er niet aan dat het alléén maar fout ging. Er waren ook stortplaatsen, zoals die in Zoetermeer, waar het wel goed ging. Hij constateert dat de provincie aanhoudend werd geconfronteerd met nieuwe problemen. Als het ene milieu vraagstuk was aangepakt, deed zich een nieuw acuut probleem voor. Dat maakte een gestructu reerde aanpak ook moeilijker. Inmiddels heeft de provincie mede doordat het rijk gelden beschikbaar stelde een beter controle-apparaat. Maar, ver zucht Bloküand, zelfs daarmee kan het nog vijf tot tien jaar du ren voordat het apparaat gelijk oploopt met de problemen die spelen. LEIDEN Van Lanschot Bankiers opent volgend jaar maart een vesti ging in Leiden. De dichtstbij zijnde vestigingen van deze re latiefkleine bank zijn nu in Den Haag en Zoetermeer. Het hoofdkantoor zit in Den Bosch. „Leiden is voor ons een witte plek op de kaart", zegt directeur kantoren binnenland P. Zwart. Van Lanschot vestigt zich in het kantoorgebouw van De Raad Bouw aan de Schipholweg, het zogenaamde Businesscenter. Hoeveel mensen in het bank kantoor gaan werken is nog niet duidelijk. Zwart acht het waarschijnlijk dat een aantal Leidenaars reke ningen heeft bij de vestigingen van de bank in Zoetermeer en Den Haag. Mogelijk wordt een aantal daarvan overgeboekt naar Leiden. Daarvan en van een nog op te stellen bedrijfs plan is afhankelijk hoeveel mensen in Leiden gaan werken. Van Lanschot hoort tot de grote groep kleinere gespeciali seerde banken naast de 'grote drie' ABN-AMRO, ING en Rabo. Ten opzichte van die drie 'grootbanken' onderscheidt Van Lanschot zich door persoonlijke dienstverlening aan een relatief kapitaalkrachtige klantenkring Zwart wil zich nog niet uitlaten over de manier waarop Van lanschot in Leiden de markt op wil. Daarvoor zijn de plannen nog in een te pril stadium. Door de komst van de bank is het Businesscenter nu vrijwel geheel verhuurd. Behalve Van Lanschot komt er ook een vesti ging van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Ook Basis Be drijfshuivesting en het bedrijf Benefit openen er een kantoor. Met de verhuur van het laatste kantoorpand is nu de gehele Schipholweg aan de zijde van het Schuttersveld door bedrij ven bezet. Alleen op de hoek Willem de Zwijgerlaan Schip holweg is nog een perceel grond vrij. Daarop heeft de projectont wikkelaar Korswagen een optie, maar die heeft nog geen con crete plannen. 5/ KORTING (gekft voor Ba» en Luxe Sips en bq 2 Slogg for Men) Sloggr Base Sips qn gemaakt van 95% fijn katoen en 5% Lyoa\ Luxe Sips 85/m Ook na evidetoos wassen ttyen ze perfect r vorm Zit goed blijft goed. vJJ wÊÊ n?TSi =eri bezoek aan de grootste [Kerstmarkt CS' DE BWNENZjCJDE LEEST l HET KOMPEL TL OVERZICT -^HET^^^LTTE OVERZICl Individueel Design SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9, Leiderdorp. Tel 071-412615 0' etage Mijnders Meubelen) Geopend van 930-1730 uur Donderdag koopavond lot 21 uur Zaterdag ven930-1?00uu

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21