Leidsch Dagblad x Duphar vrijuit bij gifstort Volgermeer Ritzen zwicht voor harde eisen van CDA Strenge controle afval nodig Van ontucht verdachte huisarts voorgeleid Buit van 65 miljoen bij bankroof Toulon Vijf gewonden bij ongeluk in Leiderdorp Bosnische zigeuners in Spaarnwoude GOED NIEUWS DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40036 LOSSE NUMMERS f4.50 den haag rudolf kleun Het afval in Zuid-Holland mag in de toekomst alleen nog via speciale provinciale overslag plaatsen worden verwerkt. Daar moet worden geregi streerd om welk afval het gaat en of het al dan niet gestort kan worden. Dat is een van de 35 aanbevelingen van een spe ciale onderzoekscommissie uit Provinciale Staten die de afge lopen anderhalf jaar diepgra vend onderzoek heeft gedaan naar het afvalbeleid in Zuid- Holland in de afgelopen 20 jaar. Daarbij bleek dat op een groot aantal stortplaatsen ja renlang onzorgvuldig is ge werkt. Vergunningen ontbra ken of klopten niet Zo was de veel overlast gevende Leidse belt op Roomburg in de jaren zeventig vier jaar in gebruik zonder hinderwetvergunning. Van controle op de stortplaat sen was jarenlang geen sprake. Zo kon ook het schandaal rond de Alphense Coupéepolder ontstaan. Volgens commissievoorzitter Blokland (GPV-RPF) moet er daarom een waterdichte con trole komen op de afvalpro- duktie, het transport en de verwerking. „Dat kan alleen bij een gesloten keten. Als een stortplaats afval weigert, komt het uiteindelijk ergens anders terecht". De commissie wijst er daarbij op dat door de schei ding van afval en het herge bruik de resthoeveelheid die niet kan worden verbrand en op de stort terecht komt, steeds vuiler wordt Om een waterdicht systeem tot stand te brengen zou de provincie de afvalverwerking centraal moeten regelen. Daar bij is het nodig dat er meer (re- serve-)stortcapaciteit komt zo dat onaangename verrassin gen bij het volraken van stort plaatsen niet meer voorko men. Om een goede controle tot stand te brengen moet het provinciale afvalverwerkings bedrijf Proav nadrukkelijk worden gescheiden van de controlerende instanties. Het vandaag verschenen rapport wordt 21 januari be sproken in de staten. GS krij gen daarna twee maanden de tijd om voorstellen te doen. Pagina 21: Blokland: Na ander half jaar keek ik nergens meer van op. De chemische onderneming Solvay Duphar in Weesp, voorheen Philips Duphar, hoeft de sanering van de Vol germeerpolder bij Broek in Waterland niet te betalen. Deze kosten, geraamd op zeker 140 miljoen gulden, ko men voor rekening van de Staat. Dat heeft het gerechts hof in Amsterdam vanochtend bepaald in een proces dat de Staat tegen Duphar had aangespannen. amsterdam anp De Volgermeerpolder bij Broek in Waterland is een van de zwaarst vervuilde terreinen van Nederland. Vanaf 1927 is er vuil gestort, onder meer van Am sterdam en Haarlem. In de ja ren zestig kwamen er grote hoe veelheden chemisch afval bij, waaronder het levensgevaarlijke dioxine. Volgens Duphar was het vuil afkomstig van verschil lende bedrijven. De vervuiling werd in 1980 „herontdekt". Dat leidde'enkele jaren later tot een slepend pro ces tegen Duphar. De Staat stel de de onderneming aansprake lijk voor de vervuiling en daar mee ook voor de kosten van de sanering. Die kosten worden geraamd op 140 miljoen gul den. Eind mei 1989 wees de rechtbank in Amsterdam de vordering van de Staat toe, waarna Duphar in hoger beroep ging- Duphar verdedigt zich met twee argumenten. Het eerste is dat Duphar weliswaar chemisch afval heeft gestort, maar niet als enige. Duphar is echter wel als enige voor de rechter gedaagd en moet op die manier ook be talen voor het opruimen van het vuil van andere bedrijven. Het bedrijf heeft zelf uitgezocht welke andere ondernemingen op z'n minst medeverantwoor delijk zijn voor de vervuiling. In een geheim rapport, dat deel uitmaakt van de procedure, worden als grootste medever vuilers onder andere genoemd de ondernemingen Ketjen, Li- haarlem ed blaauw Anton Koolhaas. foto ed oude naarden Schrijver Anton Koolhaas (80) overleden amsterdam anp De schrijver Anton Koolhaas is woensdag thuis in zijn woon plaats Amsterdam op 80-jarige leeftijd overleden. Koolhaas debuteerde als schrijver in 1956 met Poging tot instinct, een bundel dierenver halen waarmee hij de toon zette voor een belangrijk deel van zijn latere oeuvre. Later begon hij aan een serie romans, waar onder Vanwege een tere huid (1974), De geluiden van de eerste dag (1975) en De nagel achter het behang (1973). Het laatste werd door cineast Bert Haanstra verfilmd tot Dokter Pulder zaait papavers. Koolhaas publiceerde verder toneelstukken en enige filmscenario's. In 1989 kreeg hij de Constantijn Huygensprijs. Dit jaar kreeg Koolhaas nog de P.C. Hooftprijs ,voor verhalend proza voor zijn gehele werk. Pagina 23: Necrologie van de schrijver Anton Koolhaas. „We zijn diep geschokt, maar ook totaal verrast." De voorzit ter van de huisartsenvereniging Kennemerland kan nauwelijks bevatten dat een lid van zijn groep is opgepakt op verden king van mishandeling, aanran ding en verkrachting. „Het is af schuwelijk. Het is ook een bi zarre toestand. Een arts en on tucht, er zijn eigenlijk geen woorden voor." De huisarts, die maandag is aangehouden, is vandaag voor geleid aan de officier van justi tie. Hij wordt verdacht van on tucht in de ruimste zin des woords. Tussen de vijf en tien vrouwen hebben aangifte ge daan van aanranding, verkrach ting en mishandeling. De huis artsenvereniging in de regio heeft enkele weken terug „wel wat vage signalen over de be trokken huisarts binnengekre gen. Via de krant merkte ik pas hoe ernstig het wel was. Hij ont- Ambtenaren 3 Als gevolg van de pri vatisering van het pen sioenfonds ABP gaan veel ambtenaren er in koop kracht op achteruit. VanLanschot Tempel op slot Van Vossen *\A Leiden is voor Van De directeur van q Het Nederlands elf- 2 I Lanschot Bankiers 2 J het Rijksmuseum «C 2/ tal heeft na de 1 -3 witte plek, volgend jaar van Oudheden overweegt winst in Turkije weer uit- opent de bank een vesti- deTaffehtempelvoorhet zicht op het WK. Van Vos- ging aan de Schipholweg. publiek te sluiten. sen scoorde tweemaal. Over\'allers gaan er met gijzelaar vandoor parus hans gertsen correspondent Een groep van tien gewapende en gemaskerde mannen heeft gisteravond een spectaculaire overval gepleegd op een filiaal van de Banque de France in het Zuidfranse Toulon. Volgens een schatting van de politie be draagt de buit minstens 200 miljoen franc (ruim 65 miljoen gulden). Twee overvallers drongen gis termiddag de woning van een bewaker van de bank binnen en namen de man en zijn gezin in gijzeling. Kort na zes uur, het sluitingsuur van de bank, na men ze de bewaker mee naar de bank. De overvallers hadden dynamiet om zijn middel ge bonden en dreigden hem op te blazen als hij de kluis niet zou openen. Acht andere leden van de bende hielden ondertussen de nog aanwezige personeelsle den onder schot. In korte tijd haalden de over vallers de goed gevulde kluis he lemaal leeg. Vervolgens gingen ze er met hun gijzelaar vandoor. De man werd later op de avond Staat moet schoonmaak van 140 miljoen betalen noleum Krommenie en de Am sterdamse acetyleengasfabriek Elektra genoemd. Verder stelt Duphar dat de stort van chemisch afval destijd niet illegaal was, maar „naar de opvattingen en inzichten van die tijd een normale en verant woorde gang van zaken". Des tijds was volgens Duphar niet bekend hoe gevaarlijk het gif werkelijk was. De Staat daaren tegen stelt dat het bedrijf dat wel had kunnen weten of in elk geval had moeten weten, en dus wel degelijk verantwoordelijk kan worden gesteld. De rechtbank volgde de Staat in die redenering, het gerechts hof doet dat nu niet. Onlangs stelde het Haagse gerechtshof al Shell in het gelijk, dat zich op grond van precies diezelfde re denering niet verantwoordelijk achtte voor het gifschandaal in het Zuidhollandse Lekkerkerk. De Staat is in die zaak nu naar de Hoge Raad gestapt om als nog Shell veroordeeld te krijgen tot de betaling van deze sane ring, die evenals de Volgermeer- polder ruim boven de honderd miljoen gulden uitkomt. leiderdorp» Bij een ongeluk op de kruising Engelendaal-Vronken- laan in Leiderdorp zijn gisteravond vijf mensen gewond geraakt, van wie vier ernstig. Een 32-jarige au tomobilist uit Leiderdorp wilde vanaf de Vronkenlaan de Engelen- daal oversteken en botste daarbij op een op de Engelendaal rijdende auto, bestuurd door een 20-jarige Leiderdorper. Deze auto, waarin vier mensen zaten, kwam op zijn kop terecht. De brandweer van Leiderdorp en het traumateam bevrijdden drie zwaar gewonde passagiers. Eén Leidenaar kon er op eigen kracht uitkomen. Hij kwam er met een gebroken arm het best vanaf. De bestuurder van de andere auto werd op ongeveer twee me ter van zijn auto bewusteloos op het wegdek aangetroffen. De ge wonden zijn overgebracht naar het AZL en het Elisabethzieken- huis. De politie kon vanochtend niets zeggen over de aard van de kent, dat heb ik ook gelezen. Of ik in zijn onschuld geloof? Ik weet het niet. Justitie gaat pas tot aanhouding over, als ze vrij zeker van haar zaak is." Het bestuur van de huis artsengroep is in allerijl bijeen gekomen om te praten over de nu ontstane situatie. „Wij zijn vooral bezorgd om zijn patiën ten. Die zitten plotseling zonder huisarts. Daar moet een oplos singvoor komen." As de huisarts wordt veroor deeld, zal hij na zijn straf niet meer in zijn praktijk terugkeren. „Athans, dat verwacht ik. Mis schien wordt hem zelfs verbo den zijn vak nog uit te oefe nen." De arts kan zowel door de rechtbank als het Medisch Tuchtcollege worden veroor deeld. De maximale straf voor verkrachting is twaalf jaar ge vangenis. De zwaarste straf van het Medisch Tuchtcollege is le venslange ontzegging van de medische bevoegdheid. spaarnwoudeEen groep van on geveer veertig zigeuners uit Bos nië die gisteravond Den Haag moest verlaten, is vannacht aan gekomen op een terrein in het re creatiegebied Spaarnwoude bij Haarlem. Vandaag overlegt de po litie met de zigeuners waar de groep naar toe kan. De Bosniëers willen absoluut bij elkaar blijven. De groep bestaat uit twee families die hun land twee maanden gele den gezamelijk ontvlucht zijn. De groep vertrok gisteravond met twaalf caravans vanuit Den Haag richting Utrecht, omdat ze niet langer op het recreatieterrein Ma- destein mochten blijven. Na over leg met de politie op een parkeer terrein bij Harmeien besloot de groep rond middernacht naar Spaarnwoude te gaan. De zigeu ners willen erkend worden als ontheemden. united photos de boer babette stapel Kamer mag elk jaar meepraten over salarisverhoging leraren den haag cpd De problemen rond de verhoging van de lerarensalarissen zijn nog niet opgelost. Wel heeft PvdA-minister Ritzen van on derwijs gisteren een belangrijke conces sie gedaan: de Kamer mag. van jaar tot jaar meepraten over die verhoging. Dat heeft echter de spanning tussen Ritzen en de CDA-fractie nog niet weggeno men. Het CDA heeft al lange tijd moeite met de forse bedragen (211 miljoen in 1993, oplopend tot 710 miljoen in 1996) die de PvdA-bewindslieden Ritzen en Wallage hebben gereserveerd voor loonsverbete ring in het onderwijs. Het CDA vindt 200 miljoen per jaar het maximum. Voor het surplus moet de Tweede Kamer jaarlijks het licht op groen zetten, eist het CDA, dat het geld liever besteedt aan onder houd van schoolgebouwen. „Wij worden constant gebeld door schoolbesturen die zeggen: de kalk komt van het plafond. Hoe kan het dat er wél geld is voor de leraren?", aldus een CDA'er. Het CDA wil daarom 92 miljoen per jaar van het 'salarisgeld' overhevelen naar de post schoolgebouwen. Gistermorgen leek een compromis binnen handbereik. De bewindsman had zich bereid verklaard zijn loonafspraken met de bonden die de 200 miljoen te bo ven gaan ieder jaar ter goedkeuring aan het parlement voor te leggen. Bij „on voorziene omstandigheden" kan de Tweede Kamer verdere salarisverbeterin gen blokkeren. Maar. voegde hij daaraan toe, dan kan het alleen gaan om uitstel en nfet om afstel. Die laatste mogelijkheid wilde het CDA nadrukkelijk wél openhouden. „Ik sta paf', reageerde Ritzen. „Ik zou haast zeggen: wat is dit voor een land". Hij be nadrukte dat de overheid een betrouw bare partner moet zijn die niet ieder jaar met andere prioriteiten op de proppen moet komen. Na beraad met onder meer premier Lubbers, vice-premier Kok en de fractie voorzitters Wöltgens en Brinkman, ging Ritzen echter toch gedeeltelijk door de bocht: de salarisverhoging gaat alleen door „voor zover er budgettaire dekking is gerealiseerd". Bovendien „mag de Tweede Kamer de dekkingsvoorstellcn jaarlijks beoordelen", belooft de be windsman. Het CDA liet daarop weten bij de eis van extra geld voor schoolge bouwen te blijven. Er is geen sprake van dat dit wijzigingsvoorstel van tafel gaat", aldus een CDA'er gisteravond laat. Pagina 3: CDA laat zich leiden door rancune advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering Noordwijk tel 01719 46566 fax 01719 48547 BRUIDSJURKJES HET WOORD IS AAN vrijgelaten en is ongedeerd. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. De politie in Toulon wilde vanmorgen verder geen mede delingen verstrekken over de overval. Een rechercheur wilde slechts kwijt dat het om 'een perfecte commando-actie' gaat. Van Stipriaan Luïscius Als je jezelf weggooit zal nie mand je oprapen. VANDAAG Feiten en meningen Film Info Over Leven27 Programma's15 Regio17.19,20,21 Weg en Wiel - HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon Vannacht opklaringen en mini mumtemperatuur 3 graden. Over dag penoden met zon Droog Middagtemperatuur ongeveer 7 graden Wind zuid. matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer toenemend tot krachtig, 6. verwondingen van de slachtoffers. Op het ongeluk kwam veel pu bliek af. Om rustig te kunnen werken zette de politie een deel van de Engelendaal af. foto hiel- co kuipers Werkloosheid ook dit kwartaal verder gestegen Het aantal geregistreerde werk lozen was in de afgelopen drie maanden gemiddeld 324.000. Dat is 14.000 meer dan in de zelfde periode vorig jaar, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekendge maakt. Daarmee lijkt de stijging van de werkloosheid vaste vor men aan te nemen. In de voorbije drie jaren is het aantal werklozen gestaag afge nomen. Maar daar is verande ring in gekomen. Sinds augus tus ligt de werkloosheid bij elke meting hoger in vergelijking met het zelfde tijdstip vorig jaar. Het CBS spreekt nu van een „voortgaande stijging". Het Centraal Planbureau gaat er in zijn jongste prognoses vanuit dat de werkloosheid het komende jaar fors zal toenemen met ongeveer 25.000 mensen. Om die reden probeerde het ka binet .tijdens het najaarsoverleg met werkgevers en vakbonden te komen tot een nullijn voor de salarissen volgend jaar. As de nieuwe cijfers van het CBS wor den meegerekend in de CPB- voorspellingen, zou de werk loosheid volgend jaar zelfs met 50.000 stijgen. fjencikoya) Kwafitvit, design, voordelig AMSTERDAM-C McXSeeg 12, hk aal 0206259866 AMSTERDAM V> i Wal da mm» laan 11 GWdertandpl020- 40510 LEIDEN-C Haari»mmara. S2a-54 1 127509 VLAARDINGEN-C Knne Hoog- -I 173 (Hoog Caiharfia) 030328869 «GEN Oosiarstraal 27 050 ir™ EINDHOVEN-C Rachiwir 62.040-433 Leidsch Dagblad I r-- sta* ijim... NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters.. j Postcode. Plaats: Tel.: (I m controle brrargtng) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: O Per maand, automatisch j (f 27,80)*. j O Per kwartaal, via acceptgiro i (f80.10). J O Per kwartaal, automatisch (f80,i0)*. *Nr. bank/giro; Handtekening- 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1