Minder fout-parkeren door hogere boetes Leiden Shoarmazaken willen langer openblijven School huurt Pieterskerk DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 leiden roy klopper De veel hogere boetes sinds de invoering van de parkeer belasting werpen hun vruchten af. Volgens hoofd par keerbeheer, H. Gelderman, neemt het aantal parkeer- overtredingen 'langzaam maar zeker' af. dat de deurwaarder er aan te pas moest komen. Dat percen tage is in enkele maanden tijd al gestegen naar 83 procent. Vol gens Gelderman is onlangs voor de eerste keer loonbeslag gelegd vanwege het niet reageren op aanmaningen en dwangbeve len. „Maar dat is echt een uit zondering." Wethouder J. Walenkamp van verkeer wist onlangs te melden dat hij een miljoen gulden aan inkomsten verwacht van de nieuwe perkeerbelasting. „Daar reageer ik nog maar even niet Wie vroeger de wagen verkeerd wegzette, kreeg een boete van 35 gulden. Sinds dit voorjaar moet meteen 65 gulden worden betaald. Wie niet betaalt krijgt veel sneller dan voorheen te maken met verhoogde boetes. Binnen enkele maanden staat de deurwaarder op de stoep, en dan kost zo'n bon al 125 gulden. Vroeger gingen wel eens jaren voorbij voordat het zover was. Daarom betaalde slechts 60 procent van de ovetreders voor- en andere (avond)eetgelegen- heden niet een uurtje langer mogen openblijven: „We heb ben al enkele kroegbazen daar over gepolst en die vinden het prima, zeker als wij geen alco holhoudende dranken verko pen. En door het gespreide ver trek van klanten, zal de overlast ook afnemen. Echt, ons voorstel is zo onredelijk nog niet", meent Zaki. Burgemeester C. Goekoop heeft al eens gezegd dat hij het ook beter zou vinden als bij voorbeeld shoarmazaken 'iets' langer konden openblijven. Ca fégangers zouden dan nog wat kunnen eten alvorens huis waarts te keren. Dat zou 'ont nuchterend' kunnen werken en een wat gespreider vertrek tot gevolg hebben. J. van Panhuis is bij de politie belast met de horeca en kent het probleem. Maar hij speelt het balletje terug naar de ge meente: „Daar zullen de beslui ten moeten worden genomen, pas dan kunnen we er wat aan doen." In het voorjaar komen Goekoop en wethouder H. de la Mar (Groen Links/milieu) met nieuwe voorstellen over de slui tingstijden en wordt er een nieuwe discussie in de gemeen teraad over dit onderwerp ver wacht. Zó lang willen Zaki en collega's echter niet wachten. leiden loman leefmans „Zo gaan we kapot en drijven ze ons richting sociale dienst", zegt M. Zaki, eigenaar van een shoarmazaak aan de Steen straat. Hij heeft samen met een twintigtal collega's een brief ge schreven aan het college van B en W waarin ze hun afschuw uitspreken over de controle op de huidige sluitingstijden. „We hebben een advocaat in de arm genomen om het gele en rode kaartensysteem aan te vech ten", aldus Zaki. De gemeente en de politie be dachten begin dit jaar een sys teem van gele en rode kaarten om overtreders van de sluitings tijden te bestraffen. Oorspron kelijk betrof het alleen cafés, maar de laatste maanden wor den ook de shoarmazaken re gelmatig aangepakt. „Iedereen weet dat wij het moeten hebben van het uurtje als de cafés net dicht zijn. Drin ken voordat je eet, nietwaar. In het verleden werd dat ooglui kend door de politie toegestaan. Maar de laatste tijd is de con trole zó verscherpt dat we de ene kaart na de andere krijgen. Dat kost ons gewoon geld en dat accepteren we niet", aldus Zaki. Daarom vraagt de eige naar in de brief aan de gemeen te of snackbars, shoarmazaken op, wacht de vragen in de raadscommissie maar af', aldus het hoofd parkeerbeheer. Hij laat wel doorschemeren dat de opbrengst lager zal zijn. „Posi tief is dat Walenkamp heeft ge zegd dat we de helft van dat miljoen krijgen. Ben benieuwd of we vijf ton mogen opstrijken, ook als de opbrengst lager uit valt dan de miljoen die hij ver wacht." De parkeerpolitie kan wel wat extra geld gebruiken vanwege de uitbreiding van het parkeerrestrictiegebied. Dit vergt nogal wat investeringen in nieuwe meters. Gelderman: „Een kaartjesautomaat kost toch zo'n twintig mille. Met na me in afgelegen delen van het vergunningengebied haal je die investering er nooit uit." Workshop liedjes Voor 5 gulden kan iedereen kerstliedjes uit Polen, Tsjecho- Slowakije, Bulgarije, Catalonië en Hongarije instuderen. Op za terdag 19 december tussen 12.00 en 16.00 uur worden de liedjes geoefend in het Wacht- gebouw aan de Morspoort. Daarna voorgedragen aan het publiek. De workshop staat on der leiding van Helga Kruse. BASKETBALTOERNOOI De gemeentelijke schoolsportcom missie Leiden organiseert maandag 21 december en dins dag 22 december basketbaltoer- nooien voor de schooljeugd. Op maandag spelen de brugklas sers hun wedstrijden in het Universitair Sportcentrum aan de Wassenaarseweg 74. Op dinsdag zijn de basisscholieren aan de beurt. Mirt-Honken In het artikel over buurthuis Mirt-Honken van afgelopen dinsdag werd gesteld dat door ziekte van personeel 60 uur aan activiteiten niet door kunnen gaan. Dit is niet juist. Bedoeld werd dat er 60 uur aan voorbe reidende werkzaamheden en dergelijke niet vervuld kunnen worden. De activiteiten van het buurthuis gaan gewoon door. leiden Kaarslicht, muziek, liederen en de aanwe zigheid van ruim 1600 volwassenen en kinderen vormden gisteravond in de Pieterskerk de ingredi ënten voor de kerstviering van basisschool de Zwa luw. De protestants-christelijke school met 550 leerlingen de grootste basisschool van Leiden is zo gegroeid, dat de leerlingen niet meer samen in een aula op school passen of in een ander gebouw in de Stevenshof. Vorig jaar werd Kerstmis nog met een deel van de kinderen gevierd in de Haagsche Schouwkerk, maar dit jaar besloot de schoolleiding het eens heel anders te doen. De Pieterskerk werd afgehuurd en alle kinderen mochten ook hun ouders, opa's en oma's en andere familieleden uitnodigen. Daar werd massaal gehoor aan gegeven. Aan de viering zelf werkten zo'n tach tig kinderen van de school mee. Zij lazen een stuk bijbel, bespeelden een instrument of zongen een lied. FOTO HIELCO KUIPERS l Het zit Jacob Kanbier (43) vreselijk dwars dat zijn schilderijen niet in de Lakenhal mogen hangen. De Leidse kunstenaar is nu zo'n tien jaar bezig met de produktie van neo-symbolistische werkjes, die volgens hem kunnen wedijveren met de artistieke wereldtop. Toch krijgt hij nauwelijks erkenning in zijn woonplaats. Uit frustratie bekladde Kanbier dinsdagavond de stoep voor het museum aan de Oude Singel en hing een spandoek op met de tekst 'Directie Lakenhal Moordenaars'. Latent Politiewoordvoer der D. Graveland spreekt over een 'geflipte' kunstenaar. De directie van het museum heeft woensdag bij de politie een aanklacht ingediend tegen Kanbier; het uiterlijk van De Lakenhal is licht beschadigd door de witkalk en dat moet worden vergoed. Kanbier snapt niets van de weigering van directrice H. Bolten-Rempt om een aantal van zijn doeken in het museum te hangen. Leidse kunstwerken horen in De Lakenhal thuis, en zeker de zijne, stelt hij. „Ik heb de Leidse kunst in de jaren tachtig het meest verrijkt. Mijn werk steekt met kop en schouders boven dat van mijn Leidse collega's uit." In 1989 hield Kanbier een soortgelijke protestactie voor de poorten van het Amsterdamse Stedelijk Museum. Pontificaal voor de deur gezeten gaf Kanbier een dag lang een demonstratie van zijn kunnen. Een latent talent aan het werk. De ludieke actie bleef niet onopgemerkt. Leverde een beetje publiciteit op, maar verder niets. Extra doeken werden niet verkocht, aanbiedingen voor exposities bleven uit. Toch wel jammer, want Kanbier (voorheen bloemist) zit zo lang als hij schildert al in de bijstand. Het ironische lot van een miskend talent: „Mijn schilderijen hangen in het gebouw van de Leidse sociale dienst, zelfs op de kamer van directrice Noorman. Voor 25 gulden zijn ze geleend bij de Kunstuitleen. En ik zit met een uitkering..." Talent Om zijn carrière een duwtje in de rug te geven heeft Kanbier nu zijn zinnen gezet op een plaatsje in De Lakenhal. Eigen lijk een soort prestige-kwestie, want met zijn naamsbekend heid zit het volgens hem wel goed. „Ik heb in Parijs gewerkt en in Praag. Met mensen als Herman Brood, Simon Vinken oog en Jules Deelder." Geld heeft Kanbier hard nodig, maar hij past er voor om op de commerciële toer te gaan, of weer in de bloemenbusiness te rug te keren. „Kunst is voor mij een manier om te overleven. Als ik niet meer kan schilderen ga ik dood." Het tij leek te keren toen Bol ten-Rempt anderhalve maand geleden aankondigde een be zoekje te willen brengen aan Kanbier. Om zijn werk eens te bekijken. Kanbier: „Dagen voor haar bezoek was ik al zenuw achtig. Ik kon er gewoon niet van slapen. Ik heb God op mijn knieën gevraagd om een goede afloop van die ontmoeting. Toen de bewuste dag aanbrak heb ik 's ochtends vroeg met trillende handen koffie gezet, zo nerveus was ik. Ze kwam langs en het enige wat ze zei was: u kan beter." Onbegrijpelijk voor Kanbier, de 'uitvinder' van het neo-symbo- lisme. Een nieuwe kunststro- Jacob Kanbier: „Ik heb de Leidse kunst in de jaren tachtig het meest verrijkt." ming die gekenmerkt wordt door een mengeling van reli gieuze ('ik ben een heel gelovig mens') en erotische onderwer pen." Maar de uiteindelijke erkenning die andere 'miskende talenten' hebben gehad geeft Kanbier hoop. „Neem Karei Appel. Toen hij in Amerika furore maakte stelde hij in Nederland nog niets voor." Jaloers is hij op Jan Wolkers die 'een emmer stront tegen een doek aangooit en een expositie krijgt aangeboden'. Miskend Het blijft even stil als de direc trice van De Lakenhal, Bolten- Rempt, wordt gevraagd waarom Kanbier 'niet in De Lakenhal mag'. Aarzelend dan: „Zoals zijn werk en ontwikkelingen zich vootdoen is het niets voor ons..." De directrice heeft de in druk dat Kanbier vindt dat hij 'recht' heeft op een expositie. „We zijn bij hem op bezoek ge weest en over het resultaat daarvan is hij ontevreden. Hij is heel vaak ontevreden over het een en ander." Aan het bezoekje moet Kanbier geen recht op een expositie ont lenen, stelt de directrice. „We leggen regelmatig bezoekjes af aan kunstenaars om op de hoogte blijven van wat er zich in Leidse kunstwereld afspeelt. Dat we hem hebben bezocht betekent dat we hem serieus Bolten-Rempt vraagt zich waar om ze door Kanbier 'moorde naar' wordt genoemd'. De schil der legt uit: „Als ik niets ver' koop, creperen ik mijn vrouw en mijn kind van de nonger." Kanbier is niet van plan het er, INSTITUUT B RAADSLIEDEN FOTO HIELCO KUIPERS na de actie van dinsdagavond, bij te laten zitten. Hij kondigt aan zijn protesten binnenkort kracht bij te zetten met de steun van enkele andere Leidse schil ders. „Ik ben zo'n 99 procent van mijn tijd bezig met die La kenhal-toestand. Volgende keer wordt het veel heftiger." Nederland is klaarblijkelijk nog niet rijp voor het neo-symbolis- me van Kanbier. Grote meesters als Vincent van Gogh werden ook pas na hun dood beroemd. ERNA STRAATSMA Op 1 januari a.s. treedt in Leiden een nieuwe Woonruim teverordening in werking. Vanaf die datum zullen de woningen van de Leidse woning bouwverenigingen op een andere wijze verdeeld worden onder de woning zoekenden. De meest opvallende wijziging is de af schaffing van het puntensysteem. In het nieuwe ver delingssysteem hoeft u niet meer bij de gemeente inge schreven te staan als woningzoekende en worden de wonin gen niet meer ver deeld op basis van het door u opge bouwde puntenaan- tal. Afgezien van een speciale regeling voor urgenten zal de toewijzing van een woning na 1 januari plaatsvinden in volgorde van uw leeftijd (bij starters), uw woontijd in uw huidige woning (bij doorstromers), of de tijd dat u economisch gebon den bent aan Leiden (bij vesti- gers). In het kort geldt dat u: een starter bent wanneer u minimaal twee jaar in Leiden woont, maar geen zelfstandige woonruimte heeft; een doorstromer bent wan neer u in een huurwoning in Leiden woont, maar naar een andere woning wilt verhuizen; een vestiger bent wanneer u economisch gebonden bent aan Leiden. Als belangrijkste voordeel van het nieuwe systeem wordt ge noemd dat u als woningzoeken de zelf kunt bepalen voor welke woning u in aanmerking wilt komen. De beschikbare wonin gen en de daaraan verbonden eisen worden via advertenties in een speciale Woningkrant be kend gemaakt. Via een 'woon- bon' kunt u aangeven voor wel ke woning u in aanmerking wilt komen. In de Woningkrant wordt (achteraf) tevens bekend gemaakt aan welke eisen dege ne aan wie de woning is toege wezen heeft voldaan. Zo kunt u steeds nagaan aan welke voor waarden u moet voldoen om een kans te maken voor de door u gewenste woning. Hierdoor zal het niet meer nodig zijn om bij de gemeente te informeren wanneer u 'aan de beurt' bent. In het nieuwe verdelingssys teem is nog een aantal opmer kelijke wijzigingen doorgevoerd. We noemen er enkele: Starters: in het nieuwe sys teem kunt u, als u ten minste twee jaar in Leiden woont en geen zelfstandige woonruimte (meer) heeft, reageren op ad vertenties voor starters. In te genstelling tot in het huidige verdelingssysteem maakt het dus niet meer uit of u twee jaar zelfstandig of onzelfstandig in Leiden hebt gewoond. Dit is vooral een voordeel als u uw woning moet verlaten wegens verbreking van uw huwelijk of samenwoning die korter dan twee jaar heeft geduurd of als u in een koopwoning woont en deze ver koopt zonder dat daartoe een finan ciële noodzaak is. Doorstromers: na I januari wordt het mogelijk om ook door te stromen naar woningen die goedkoper zijn. De eis dat de nieuwe s kleii Nieuwe woning- verdeling per 1.1.93. alt dan. De ze wijziging is voor al gunstig voor huurders van dure woningen met een laag inkomen, voor wie verhuizing naar een kleinere woning onmogelijk is we gens de gezins grootte. Een tweede wijziging voor door stromers is dat van af 1 januari ook huurders van parti culierewoningen mogen doorstro men naar woningen van woningbouw verenigingen. Vestigers: in het nieuwe systeem mag iedereen die ten minste 18 jaar is h gebonden (of daaraan gelijkgesteld) is zich in Leiden vestigen. Nu gelden voor vestigers strengere regels. Mensen die bijvoorbeeld eco nomisch gebonden zijn maar minder dan 60 km buiten Lei den wonen, moeten eerst in twee of vijf jaar tijd 120 punten opbouwen voor zij voor toewij zing van een woning in aan merking kunnen komen. Overi gens gelden na 1 januari specia le regels voor mensen die meer dan 12 uur per week nodig heb ben om naar hun werk te gaan. Studenten: ook voor studen ten worden de regels v peld. Nu komen zij ovi gemeen via registratie alleen voor toewijzing van een woning in aanmerking als ze nog bij hun ouders in Leiden thuis wo nen of als ze ouder dan 30 jaar zijn. In het nieuwe systeem kunnen studenten reageren op een ad vertentie, indien zij voor de aanvang van hun studie ten minste twee jaar in Leiden woonden, of ouder zijn dan 27 jaar, of niet (meer) voor huis vesting via Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting in aanmer king komen. Meer informatie over de nieuwe wijze van woningen verdelen kunt u krijgen bij de Afdeling Woonruimteverdeling van de gemeente (Langegracht 74), de woningbouwverenigingen en bij ons Instituut. Bovendien or ganiseert de afdeling Woon - ruimteverdeling voorlichtings avonden voor woningzoeken den op 18 januari en 1 februari as. De Woningkrant verschijnt eenmaal per twee weken en voor het eerst op vrijdag 15 ja nuari 1993. Inst. Burgerraadslieden, Bree- straat 92, 2311 CV Leiden. Spreekuren: ma 11 -12) en do (18.30-20) en op tel. afspraak (254142) r het al- VRIJE TIJD Jactie: Roy Klopper e Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt morgen een ruilbeurs in buurthuis het Spoortje aan de Bernardkade 40. Verzamelaars van postzegels, munten, stic kers, prentbriefkaarten, suiker zakjes en dergelijke kunnen daar terecht van van 19.00 tot 22.00 uur. Inlichtingen tel. 071 - 312513. Kerstconcert Muziekgroep De Sleutels geeft op morgen om 19.30 uur een kerstconcert in buurthuis Mati- lo, Zaanstraat 126. Tot 16 de cember kunnen de gratis kaar ten afgehaald worden in het buurthuis. Klaverjassen Muziek- en showband Concor dia houdt zaterdag 19 decem ber een grote kerstklaverjas- en sjoelavond in haar verenigings gebouw aan de Langegracht 61. Aanvang 20.00 uur. HlV-café Op zaterdag 19 december zal vanaf M.00 uur in het HlV-café aan de Herengracht 50 een bij eenkomst voor partners en fa milieleden van mensen die be smet zijn met het HlV-virus ge houden worden. Kerstbingo Zaterdag 19 december is er een bingoavond in het buurthuis op eigen wieken aan het Valken pad. De hoofdprijs is een bood- schappenpakket ter waarde van 500 gulden. De eerste ronde be gint om 20.15 uur. Wandelen Op 19, 20, 25 en 26 december kan er in leiden een wandel tocht worden gemaakt. De Wandelkring Leiden heeft die dagen routes uitgezet van .6, 10 en 15 kilometer. De start is bij de ijshal aan de Vondellaan (tussen 9.00 en 15.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19