Bisschoppen: behoefte aan direct contact met joden Kerk Samenleving 'De kerk moet zich steeds afvragen wat ze voor de jeugd kan betekenen' DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 JS l BUITENLAND KORT Curie (1) Vrouwen moeten i king komen voor hoge func ties in het Vaticaan, meent de aartsbisschop van Mil waukee, Rembert Weakland. „Het is niet voldoende om te zeggen dat vrouwen lid van parochieraden of diocesane pastorale raden kunnen wor den, zoals in recente docu menten van het Vaticaan staat. Vrouwen moeten in de Curie zelf worden geïnte greerd", schrijft Weakland op de opiniepagina van de New York Times. Tijdens de bis schoppensynode van 1987 over de leek pleitte hij ook al voor de aanstelling van vrou wen in hoge kerkelijke func ties. Op dit moment worden de drie hoogste functies in de 21 organen van de Curie, het centrale bestuur van de Rooms-Katholieke Kerk, ver vuld door mannen: kardina len, aartsbisschoppen en priesters met de titel van monseigneur. Weakland, voor zijn be noeming in Milwaukee gene- raal-abt van de Amerikaanse benedictijnen, ziet niet in waarom vrouwen niet als nuntius (pauselijk ambassa deur) of bij internationale or ganisaties zouden kunnen werken. Curie (2) Weakland meent dat de lei ding van de kerk voor een wezenlijke keuze staat. Zij kan zich afsluiten voor de discussie over de plaats van de vrouw. Het risico is dan dat vele mannen en vrouwen de kerk verlaten, omdat die het contact met de haar om ringende wereld heeft verlo ren. In dat geval zullen de kerkelijke leiders ermee moeten ophouden de sa menleving de les te lezen over een respectvolle behan deling van vrouwen. De RK Kerk kan echter ook kiezen ,voor de discussieen daarmee de dialoog voortzet ten tussen de kerkelijke tra ditie en'moderne inzichten ondanks alle problemen die daaraan verbonden zijn. schrijft Weakland. Sühnezeichen De 'Aktion Sühnezeichen- /Friedensdienste' is onder scheiden met de Buber-Ro- senzweig-medaille 1993 van de verenigingen voor joods- christelijke samenwerking in Duitsland. De kerkelijke or ganisatie krijgt deze prijs voor haar pogingen de Duit sers te verzoenen met de vol keren die onder het nazisme hebben geleden. Aktion Sühnezeichen werd in 1958 opgericht door voor aanstaande leden van de Evangelische Kerk in Duits land (EKD). jaarlijks zendt zij 150 jongeren als vrijwiUer uit naar de landen die tijdens de Tweede Wereldoorlog onder de nazi's hebben geleden, waaronder Nederland. Sinds 1961 worden er ook vrijwilli gers naar Israël uitgezonden. Op dit moment zijn zij vooral actief in Polen, Rusland, Wit- Rusland èri de Verenigde Sta ten. Het werk betreft vooral het onderhoudvan joodse begraafplaatsen'en van mo numenten ter erevan (oor logsslachtoffers. Catechismus als kerst geschenk De Nederlandse bisschoppen stellen een commissie in voor de betrekkingen met het jodendom. Zij hebben be hoefte aan rechtstreeks contact met de joodse gemeen schap in Nederland. woordvoerder van de bisschop penconferentie mee. De commissie heeft allereerst tot taak de bisschoppen te advi seren, onder meer over de rela tie op nationaal niveau met de joodse gemeenschap. Verder zal de commissie de contacten on- Aan de vorming van de com missie is 'diepgaand overleg' met vertegenwoordigers van de drie joodse kerkgenootschap pen en de Katholieke Raad voor Israël voorafgegaan, zo deelt de derhouden met de drie joodse kerkgenootschappen. Boven dien kunnen joodse instanties die contact met de bisschoppen zoeken, zich tot de commissie wenden. Ook verzorgt de com missie het contact met de Vati caanse commissie voor religieu ze betrekkingen met het joden dom en met de Katholieke Raad voor Israël (KRI) en met het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland. De commissie is opgericht omdat de KRI, die vorige maand zijn 40-jarig bestaan vierde, niet in directe contacten tussen de bis schoppen en de joodse ge meenschap kan voorzien. Voorzitter wordt hulpbis schop dr. J.F. Lescrauwaet van Haarlem, die voorzitter is van de bisschoppelijke commissie voor de oecumene. De voorzit ter van de Vaticaanse organen is de Australische kardinaal Edward Cassidy, die enkele ja ren geleden kardinaal J. Wille- brands opvolgde. Ernst vijfentwintig jaar bisschop Bisschop H.C.A. Emst van Breda viert vandaag in eigen kring zijn 25-jarig jubileum als bisschop. Hij gaat voor in een dienst en trak teert zijn medewerksters en medewerkers op koffie en gebak, aldus een woordvoerster van het bisdom. „Alles zeer informeel." Overeenkomstig de regels van de RK Kerk bood de bisschop van Breda paus Johannes Paulus II zijn ontslag aan toen hij op 8 april dit jaar 75 jaar werd. De paus heeft in mei dit ontslag aanvaard en tegelijkertijd Ernst benoemd tot apostolische administrator. Als zo danig zal mgr. Ernst de leiding van het bisdom waarnemen totdat er een opvolger is benoemd. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Goes: L.D. Horjus te Steenderen-Bronk- horst. NED.GEREF. KERKEN Beroepen: te Zalk-Veecaten: F.H. Blokhuis te Hardinxveld- Giessendam. Aangenomen: naar 's-Gravenha- ge (voor het zendingswerk te Na- GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Berkenwoude: A.J. Gunst te Tholen; te Rilland- Bath: C.A. van Dieren te Stol wijk; te Capelle aan den IJssel- Westente Waarde (Zld): P. Me lis te Nieuw Beijerland; te Bent huizen: A.B. van der Heiden te Doetinchem. Paus Johannes Paulus II heeft de 3400 personeelsle den van het Vaticaan als kerstcadeau een exemplaar van de nieuwe catechismus geschonken. Sommige medewerkers keur te hebben voor de ge bruikelijke 'panettone' (cake) boven het ruim 600 pagina's tellende boek. Nu kunnen ze lezen hoe ze zich als goede rooms-katholiek dienen te gedragen. Oudere medewerkers herinneren zich nog dat zij behalve de panettone ook een fles champagne kregen. De Italiaanse versie van de catechismus, die onge veer 40 gulden kost, is een groot succes. De eerste druk van 150.000 exempla ren is al bijna uitverkocht. DE OEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? Voor Charles Horsthuis (41) uit Noordwijkerhout was het vooral de mogelijkheid om te kunnen blijven werken met jongeren. Ruim zes jaar geleden zegde hij zijn betrekking in het onderwijs op voor een baan als part-timer bij de twee rooms-katholieke parochies in Noordwijk. Zijn voornaamste taken zijn hier de catechese, het jongerenpastoraat en de diaconie. Sinds enkele maanden heeft de pastoraal werker er nog een halve baan bij: die van jongerenpastor voor het dekenaat Bollenstreek. NOORPWUK/80LLENSTREEK „Het is heel moeilijk om vanuit het geloof jongeren aan te spre ken. Maar mogelijkheden zijn er genoeg. De kerk moet zich voortdurend afvragen wat ze kan betekenen voor de jeugd. Dat moet je niet omdraaien. In mijn visie werkt het niet om er vanuit te gaan dat je de jeugd nodig hebt om de kerk te vullen. Wat ik zelf ervaar is dat jonge ren weinig gelegenheid hebben om na te denken en van ge dachten te wisselen over de enorme hoeveelheid informatie die op hen afkomt. Joegoslavië, Somalië, aids, genetische mani pulatie, noem maar op. Het is goed dat er een plek is waar ze, zonder de hete adem van hun vriendenkring in de nek, in alle rust zaken op een rijtje kunnen zetten. Die mogelijkheid biedt het jongerenpastoraat. Typische geloofszaken komen ook aan de orde. Vragen over le ven en dood, over leven na de dood. Jongeren worstelen daar mee. Ik zie het dan niet als mijn taak om de leer van de kerk erin te pompen. Sommige uitgangs punten zoals die door Rome worden geformuleerd, botsen enorm met hun leefwereld. Jon geren zijn niet geïnteresseerd in wat 'de kerk' zegt Ik ga er vanuit dat ze hun eigen mening en hun eigen denken eerlijk moeten kunnen verwoorden. Zelf ben ik het als vertegen woordiger van de kerk ook lang niet overal mee eens. Het overgrote deel van deze jongeren komt niet of nauwe lijks meer in de kerk. Het stimu leren van dat bezoek zie ik ook niet als mijn taak. De liturgie, en zeker de traditionele, spreekt de jeugd niet meer aan. Ik denk sowieso dat de kerkgang een steeds minder grote plaats gaat De kerk zal zich op andere terreinen moeten rich ten. De catechese, het pastoraat en de diaconie worden steeds belangrijker. Mijn opleiding voor wat toen nog onderwijzer heette heb ik gevolgd in Heemstede. Pas veel later, in de periode tussen 1980 en 1986, ben ik theologie gaan studeren aan de Katholieke Theologische Universiteit Am sterdam. Al in de tijd dat ik voor de klas stond voelde ik me erg aangesproken tot het overbren gen van het geloof op jongeren. Mijn interesse in de godsdienst werd verder aangewakkerd door vrienden die theologie studeer den. Zelf heb ik die studie opge pakt zonder eigenlijk precies te weten wat ik ermee wilde. Het lag in elk geval niet voor de hand om voor een parochie te gaan werken. Mijn universitaire opleiding was eigenlijk opnieuw gericht op het onderwijs. Toen deze baan in Noordwijk vrij kwam, bleek echter dat ik hier met mijn achtergrond geknipt voor was. Mijn betrokkenheid bij de kerk heeft pieken en dalen ge kend. Ik heb in de jaren zestig de vele veranderingen meege maakt als gevolg van het Vati caans concilie. Dat sprak me ontzettend aan en bracht echt een opleving in mijn geloof te weeg. Toen aan het eind van dat decennium en aan het be gin van de jaren zeventig de klok weer leek te worden terug gedraaid, kwam ook mijii inte resse op een laag pitje te staan. Nu heb ik veel meer het ge voel dat het geloof een deel van mezelf is geworden, dat je het ook op een andere, minder tra ditionele manier kunt beleven. Dat houd ik jongeren ook voor. Betrokken zijn bij de kerk bete kent niet dat je wereldvreemd hoeft te zijn of dat je je dictaten moet laten opleggen. Je kunt middenin deze tijd staan, over allerlei zaken nadenken en uit eindelijk zelf je geloof bepalen. Dat overbrengen op jongeren, dat zie ik eigenlijk wel als mijn roeping." COLOFON n Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE.-J.de Vries. G.P. Arnold (adj)\ HOOFDREDACTIE; Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adp telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 EO Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a. 2161 HM Lisse. 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Teleloon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur; (Sleutelt/ei) Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbetaling (incl. BTW) per kwartaal80,10 per kwartaal (post)113.85 perjaar310,85 per maand27,80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA WOENSDAG 16 DECEMBER Leiden Miranda van der Spek over haar film 'Banda's' over koperblaasorkesten in Bolivia, Rijksmuseum voor Volken kunde, aanvang 20.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Thema-avond 'Fobieën en Hyperven tilatie' in het Inloophuis Psychiatrie. Rapenburg 48. aanvang 20.30 uur. Lezingencyclus Beeldende Kunst en Architectuur w De Waag. aanvang 20.30'uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel Het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 17 DECEMBER Leiden 'Loesje-avond', Loesje live in Cultu reel Centrum deX, Haarlemmer straat, aanvang 20.30 uur. Noordwijk Kerstviering van de Ned. Chr. Vrou wenbond Noordwijk-binnen mmv koor De Blijde Stemmen', De Vin- kenhof, Achterzeeweg, aanvang 20.00 uur. Feestavond van de Ver. van Vogellief hebbers 'Vogellust' in De Rank, aan vang 20.00 uur. Noordwijkerhout McCalmans. org. The Folk Club, in 't Wapen van Noordwijkerhout, zaal open 20.00 uur. aanvang 20.30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Langevoort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal. Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 18 DECEMBER Leiden Klaverjassen in Dienstencentrum De Linde, Herenstraat 64. aanvang 20.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 HET WEER ROB GROENLAND Warm decemberweer 'De soep wordt niet zo heet gehe ten als zij opgediend wordt' is een toepasselijke uitspraak op het weerbeeld boven Nederland deze dagen. Gisteren ging de weersver wachting voor onze streken voor een groot deel de mist in. De ver wachting was dat een actief kou front uit Engeland onze contreien in de middag zou aandoen, om daarna snel door te trekken. De re aliteit was dat gistermiddag het koufront sterke vertraging boven oost-Engeland opliep en tegelijker tijd verzwakte. Een belangrijke veroorzaker vorm de een aparte depressiekern op het front dat niet over Engeland naar het noorden trok (volgens de bere keningen), maar zich in tweeën splitste waarbij een deel zakte naar de Golf van Biscaye. Dit proces onttrok zoveel energie van het En gelse koufront, dat er voor Neder land weinig activiteit meer over bleef. Tot in het avondschemer kwamen er uitgestrekte opklarin gen voor waarin de schemerings- kleuren bij milde temperaturen konden worden waargenomen. In het zuiden van Limburg liep de temperatuur tot 11 graden Celsi us op. Op hetzelfde moment kwam aan de achterkant van het koufront boven Schotland koude lucht naar het zuiden. Boven sommige stre ken werd een lading sneeuw van 40 centimeter afgeleverd. De huidige computerberekeningen voorzien vlak ten westen van ons gebied de komende dagen ruig de- pressiegeweld. Deze middag wordt boven Ierland de komst verwacht van een storm laag (het zelfde laag dat boven New York storm veroor zaakte) met luchtdrukwaarden in de kern van onder de 970 mb. Bo ven grote delen van de Britse Ei landen wordt met stormwinden re keninggehouden. Boven het vasteland van Europa ontwikkelt zich vandaag een lang gerekte rug van hogedruk, die alle depressieactiviteit ten westen van ons houdt. Dit type circulatie zorgt voor de aanvoer van erg zachte lucht met zowel 's nachts als over dag bovennormale temperaturen. Het lijkt er sterk op dat ook de vrij dag vrijwel droog gaat verlopen, en dat heeft allemaal te maken met de beschermende vleugels van het oost-Europese hoog. Wel is het zo dat de fronten ten westen van ons over de Noordzee trekken, waarbij de meest zuidelijke staart van der gelijke fronten met enige bewol king over de regio kan strijken. Op zaterdag zou een dergelijke staart wat regen kunnen brengen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Zuid-Noorwegen en Zuid- Zweden: Wisselvallig en vooral langs de Noorse zuidwest kust veel regen. De zuid westenwind neemt verder in kracht toe en voert zachte lucht aan, waarin het kwik morgen tot 5 7 graden oploopt. Aan de zuidwestkust van Zweden komt vanavond een storm achtige zuidwestenwind te staan. Denemarken: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maxima op lopend tot ca. 6 graden. Britse Eilanden: Wisselvallig met regen en veel wind. In Engeland tot morgenavond op de mees te plaatsen droog. Maxima oplopend tot 10 12 gra den. België en Luxemburg: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Vandaag eerst nog plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Maxi ma 4 tot 7 graden. Duitsland: Wolkenvelden en vooral op morgen ook af en toe zon. Vandaag plaatselijk mist. Maxima 5 tot 9 graden. Madeira: Wol kenvelden, ook wat zon en morgen kans opeen bui. Maxima ca. 21 graden. Canarische Eilanden: Droog en perioden met zon. Maxima ca. 22 graden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima ca. 20 graden. Tunesiche kust: Van het westen uit een toenemende kans op enkele regen- en onweersbuien. Maxima ca. 17 graden. Frankrijk: Wolkenvelden an vooral op morgen ook perioden met zon. Droog. Vandaag nog plaatselijk mist. Maxima tussen 6 en 11 graden, langs de Middellandse Zee VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.44 zon onder 16.28 Maan op 02.22 maan onder 12.49 Waterstanden Katwijk Hoogwater 9.49 en 22.22 Laag water 5.16 en 17.56 15 en morgen aan de v ePyre- neëen door föhn tot 18. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en voornamelijk op Sardi nië kans op een bui. Maxima ca. 16 gra- Spanje: Vandaag langs de noordelijke en ooste lijke Costa's.en ook op de eilanden rond Mallorca nog enkele regen- of onweers buien. In de westelijke helf droog en wat zon. Morgen wolkenvelden, ook wat zon en op de meeste plaatsen droog. Maxi ma langs de Middellandse Zee tussen 14 en 18 graden. Portugal: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen meer bewolking en later op de dag van het westen uit regen. Maxima 14 tot 16 graden. Zwitserlanden Oostenrijk: Vooral in het laagland van Zwitserland mist of laaghangende bewolking en maxima rond het vriespunt. In de bergen overwegend zonnig, maar wel zacht. Door de lage luchtvochtigheid heeft dit geen invloed op de sneeuwcondities. Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen: Wolkenvelden, ook wat zon en plaatse lijk mist. Maxima tussen 0 en 5 graden. Italië: In het noorden weinig verandering, dus wolkenvelden, ook wat zon en in de Po- vlakte soms hardnekkige mist en maxi ma tot 4 graden. In de Italiaanse Alpen en Dolomieten bij veel zon uitstekend skiweer. Ten zuiden van Rome neemt de kans op een bui toe. Maxima langs de Middellandse Zee van 14 tot 17 graden en langs de Adriatische kust van 10 gra den in het noorden tot 14 m het zuiden. Griekenland en de Turkse west- en zuid- WeerrapporteiH7 dec7^ur: Amsterdam zwaar bew. n2 De Bilt zwaar bew. n2 Deeien zwaar bew. wzwl Den Helder licht bew. wnwl 8 4 0.2 Rotterdam zwaar bew. n3 9 6 0.2 Twente zwaar bew. zzw3 9 4 01 Vlissmgen zwaar bew. n3 9 7 0 1 ZuidLimbuig half bew. zzw3 10 2 01 Budapest zwaar bew. o2 2 Bordeaux mist windst 10 Cyprus half bew. nnwl 14 LasPaimas. zwaar bew ono4 21 Locarno zwaar bew. ol 6 Londen mist nnwl 11 Luxemburg onbew. z 1 6 Mallorca Moskou wl 2 1 0.2 Rome onbew. ono4 13 Split metontv. Stockholm zwaar bew. zzw3 6 Wenen motiegen zzw 4 2 Charles Horsthuis: „Zelf ben ik het als vertegenwoordiger van de kerk ook lang niet overal FOTO>

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18