Leiden Regio Geen milieu-inval bij Stokkermans 9?5 Holtlant blokt voor goede doel 4 Echte sfeer brenger. 'Het lijkt wel of hier een vliegtuig is neergestort' Kerstboom bij stadhuis slachtoffer vandalisme Brand in kraakpand Parmentier BOUWPLANNEN? DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 17 redactie janet van dijk emieifangmann roy klopper w1m koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) w1m wegman Een geplande inval van politie en gemeentelijke milieu diensten bij Stokkermans Chroomindustrie aan de Rooseveltstraat is afgeblazen omdat deze krant lucht had gekregen van de zaak. De gemeente vreesde dat de zaak door publikaties aan de grote klok zou worden gehangen en wilde dat voorkomen. leiden roy klopper De invalactie, die voor vrijdag ochtend op de rol stond, was een uitvloeisel van de actie LO CO. Die afkorting staat voor Lo catie Onderzoek Containers, een project waarin de gemeen tereiniging, directie milieu, ge meentepolitie Leiden, de regio nale inspectie Zuid-Holland en het regionaal milieubureau po litie Hollands-Midden samen werken. Doel is het opsporen van bedrijven die chemisch af val illegaal afvoeren, bijvoor beeld door het aan te bieden als huishoudelijk afval. Begin deze week werden de eerste resultaten gemeld. Vanaf eind november werd de afval stroom van 24 Leidse bedrijven gecontroleerd op de aanwezig heid van chemische stoffen. Drie bedrijven liepen tegen de lamp. Van twee firma's werd ge meld in welke branche ze wer ken (garage en spuiterij). Over de branche van het derde be drijf werd geheimzinnig gedaan. Midden deze week bleek dat deze geheimzinnigheid te wij ten was aan een geplande inval bij het derde verdachte bedrijf. Het bleek te gaan om de firma Stokkermans aan de Roosevelt straat. Hier worden produkten bewerkt met chroom, zink en koper. Toen de redactie van het Leidsch Dagblad de actie op het spoor kwam, en daarover con tact opnam met de directie milieu van de gemeente, werd Autodieven aangehouden leiden Na een wilde achtervolging heeffde politie gisteravond in de Smidsteeg twee mannen opgepakt die eerder een bestel busje hadden gestolen in Noordwijkerhout. Een politiewagen gaf de bestuurder van de bus omstreeks 21.35 uur op de Prinses- sekade een stopteken. Dat werd genegeerd, waarna er een ach tervolging begon over Oude Singel en Oude Vest via de Beesten markt naar de Morsstraat en de Smidsteeg. Daar werd het busje klemgereden en kon de passagier, een 33-jarige Leidenaar wor den aangehouden. De bestuurder zette het op een lopen en kon pas later in de bosjes bij molen De Put worden opgepakt. Deze 36-jarige Katwijker bleek ook in het bezit van een aantal gesto len pasjes. Het duo zit nog vast. Diefstal in autobedrijf leiden Bij een autoschadebedrijf aan de Mees Toxopeüsstraat (De Waard) is vannacht uit drie auto's de hi-fi-apparatuur gesto len. De daders braken de auto's open en haalden de cassettere corders en cd-speler weg. Ook ontbreekt een kistje met pers- luchtapparatuur. De schade bedraagt enkele honderden gul dens. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Veel bonnen-bij autocontrole leiden» Bij een technische controle aan de Lammenschansweg zijn gisterochtend in totaal 30 bonnen uitgedeeld door de poli tie. Bij de actie die van 8.30 uur tot 12.00 uur duurde, bleken ze ven van de 115 aangehouden automobilisten geen rij- of kente kenbewijs te hebben. Achttien maal werd zonder gordel gere den. Ook aan een aantal aangehouden bromfietsen bleken de nodig mankementen te zitten. Hier werden zeven bonnen uitge schreven. Psychogeriatrie uitgebreid leiden» Verzorgingstehuis Roomburgh in Leiden wil de facilitei ten voor psychogeriatrische patiënten eventueel uitbreiden tot de avonden, de nachten en ae weekeinden. Op dit moment wordt bekeken in hoeverre het wenselijk is de dagbehandeling verder uit te breiden. Die voorziet in een duidelijke behoefte. de zaak snel afgeblazen. „We willen niet dat de zaak aan de grote klok wordt gehangen", al dus ambtenaar G. van Maurik. „Meer wil ik er niet over zeg gen." Directeur A. Hartman van Stokkermans laat in een eerste reactie weten geen idee te heb ben waarom justitie en ge meente het op zijn bedrijf heb ben gemunt. „We krijgen gere geld controles en dan wordt al les in orde bevonden. Onlangs heb ik nog met mensen van het hoogreemraadschap gesproken die hier op bezoek zijn geweest. Ze waren zeer tevreden." Hart man weet ook niets van de plannen voor een inval bij zijn bedrijf. „Maar ik heb niets te verbergen." Van Maurik wil ook niet kwijt of de inval nu in een later stadi um wordt uitgevoerd. Hartman van Stokkermans houdt er wel rekening mee: „Als ze vrijdag niet komen, staan ze misschien maandag voor de deur. Maar nogmaals, ik ben er niet bang Besturen eens over schoolfusie leiden emiel fangmann De besturen van de scholenge meenschappen 'Nieuwe Vaart' (voorbereidend beroepsonder wijs) en 'Louise de Coligny' (vwo-havo-mavo) hebben van daag het definitieve besluit tot fusie genomen. Vanaf volgend schooljaar gaan de twee verder als een brede openbare scho lengemeenschap van zo'n 2250 leerlingen. Met de vakcentrales is inmid dels op een enkel detail na overeenstemming bereikt over de fusievoorstellen. Bij de sa mensmelting gaan geen ar beidsplaatsen verloren. Beide scholen, gelegen aan de Kager- straat en het Lammen- schanspark, zijn op zich sterk. Maar het rijk wil dat er brede scholengemeenschappen ko men, -die daarvoor extra geld krijgen. De scholen zijn inmiddels in de reclamezuilen in de stad sa men al een campagne gestart. Elk adverteert nog onder eigen naam, maar de ontwerpen van de posters lijken op elkaar. Het Louise voerde vorig jaar nog een reclamecampagne met het Stedelijken het Rembrandt. Een nieuwe naam voor de combinatie volgens de wet verplicht bij een fusie is er nog niet. Eerder werd de naam Leonardo Da Vinei College ge opperd, maar die werd direct al afgewezen. Leerlingen v leiden roy klopper Ongeveer 275 leerlingen van het Holtlant-college aan de Tous- saintkade hebben gisteren 24 uur achter elkaar les gehad. Me delijden is overbodig, want ze ondergingen deze flagrante schending van hun rechten ge heel vrijwillig. De leerlingen van de Voorop leiding HBO en de HAVO-MBO hadden zich laten sponsoren door vrienden, familie en ken nissen. 24 uur les in ruil voor een geldbedrag voor Artsen zonder Grenzen. Aan het eind van de marathon, vanochtend om 8.30 uur, stond de barome ter waarop het bij elkaar 'geles te' geld werd bijgehouden, op ruim 30 duizend gulden. Dit geld wordt begin volgend jaar tijdens een feestelijke bijeen komst overhandigd aan een vertegenwoordiger van de ont- wikkelings-organisatie Artsen zonder Grenzen. De leerlingen kregen het niet cadeau. Overdag was het ge woon blokken geblazen, de do centen draaiden hun reguliere lessen af. In de avond en nacht was er meer aandacht voor ont spanning. Zo kwam een sport masseur opdraven die leerlin gen inwijdde in de kunst van het spier-kneden. In een ander lokaal vertelde top-roeier Ro nald Florijn over zijn sport. Ver der werden gastlesen verzorgd door mensen van onder meer de EHBO en de rechtswinkel. Iemand van de firma Hoppezak kwam het een en ander vertel len over grimeren. Om niet continu in muffe klaslokalen te ziten, gingen ver scheidene klassen tussendoor even een uurtje bowlen. Maar na 22.00 uur gingen de school deuren uit veiligheidsoverwe gingen op slot. En was het aftel len geblazen. Maar omdat iede re minuut geld opleverde, haak te geen van de leerlingen af. Dit kerststukje, in diverse kleuren, is echt iets om iemand mee te verwennen. Vooruit..., dan verwennen wij u een beetje met de prijs: van 13.95 voor VOORSCHOTEN leiden gert visserenergiebedrijf moest er regel matig aan te pas komen om het verkoolde elektriciteitssnoer te vervangen. Na een brandje vo rig jaar bleek bovendien de on dergrondse elektriciteitskabel ernstig beschadigd. De huidige boompjes zijn zo geplaatst dat alleen de door gewinterde geveltoerist er bij kan komen. „Het is een experi ment", zegt Van Woerden over de nogal klein uitgevallen kerst boompjes: „Misschien dat we er volgend jaar wat grotere neer zetten." Het verdwijnen van de grote boom levert de gemeente één voordeeltje op. Jaarlijks wordt circa 1500 gulden uitgespaard, zoveel kostte de aanschaf en het vervoer van het ding. De grote kerstboom heeft zo'n tien jaar op het stadshuisplein gestaan. Er komt dit jaar geen kerstboom op het stadhuisplein. Omdat de grote boom in vorige jaren re gelmatig door vandalen in brand werd gestoken, is beslo ten slechts drie kleine boompjes op de balustrade van het stad huis te plaatsen. „Het gemeen tebestuur heeft met leedwezen afscheid genomen van de kerst boom, maar we zagen het echt niet meer zitten", zegt ambte naar Hein van Woerden. In andere jaren gebeurde het regelmatig dat onverlaten, ho pend op een spectaculaire brand, kranten onder de boom aanstaken. Omdat kerstbomen moeilijk vlam vatten, viel de schade aan de boom meestal wel mee maar het bezorgde de brandweer veel werk. Ook het Bomen 'Park van Piet' gekapt Marja Wegman werd dinsdag onaangenaam verrast toen zij terugkeerde van haar werk naar haar woning aan de Haagweg. „Het prachtige bos achter mijn huis bleek vrijwel volledig weg gevaagd te zijn. Het leek wel of er een vliegtuigramp had plaatsgevonden. Onbegrijpelijk dat de gemeente die bomen zo maar kapt, terwijl was beloofd dat een gedeelte kon blijven staan. En volgens mij was er nog niet eens een bouwvergun ning verleend voorde woningen die daar gebouwd gaan wor den". Het voormalige bos achter de Klikspaanweg, aan de rand van de nieuwe wijk Coebel stond in de volksmond bekend als het 'Park van Piet'. De grond is ei gendom geweest van Piet van Paridon. De familie Van Parid on bezat in het verledën tien hectare grond in het Coebelge- bied, die geleidelijk aan is ver kocht aan de gemeente. Het 'Park van Piet', met een grootte van 20.000 vierkante meter werd als laatste stuk verkocht in de jaren zeventig, maar bleef bij de Van Paridonnen in gebruik. Er werden steeds nieuwe bo men geplant ter compensatie van het kappen elders in Lei den. Op die manier ontstond een zeer dicht en donker bos, een veilig onderkomen voor spechten, uilen en andere typi sche bosvogels, die zelden in een stad worden aangetroffen. Ook was er een gemeentelijke tennisbaan aanwezig, waarvan het bestaan maar bij weinig mensen bekend was. Dat het bos het veld zou moeten rui men voor woningen was al ge ruime tijd bekend. De studen ten-sterflat aan de Klikspaan- weg krijgt er enkele kleinere broertjes bij en verder worden er 19 eco-woningen gebouwd. Volgens de gemeente was het bos sowieso niet te redden om dat de begroeiing te dicht op el kaar staat. Ondanks de slechte vooruit zichten voor het bos kwamen de gemeentelijke kettingzagen toch als een donderslag bij hel dere hemel voor de omwonen den. „Onbegrijpelijk dat dat op deze manier moet. Aan het be gin van de week zat ik nog naar een uil te luisteren. Dat beest is nu zijn boom kwijt. Er is totaal geen rekening gehouden met de natuurwaarden van het ge bied", zegt Marja Wegman. Als wandelpark stelde het bos ove rigens weinig voor. De begroei ing was zo dicht dat een bezoe ker er alleen met een kapmes doorheen zou kunnen komen en verder stond er tot voor kort een hek om het gebied. Wel leidde er een pad naar de ten nisbaan dat gedeeltelijk door het bos liep. Volgens de gemeentelijke bbomdeskundige J. lOijnstra heeft de afdeling Groen van de gemeente Leiden wel degelijk bekeken wat nog van het bos kon worden ingepast in de nieuwe bebouwing. „Maar het bos kon natuurlijk niet blijven bestaan, dat is duidelijk. En er blijven we degelijk enkele bo- Het ooit zo dicht begroeide Parit Van Piet was gistermiddag al behoorlijk uitgedund. men over: berken, meidoorns, het uitgesloten dat bomen wor- verloren is gegaan wil Marja abelen, populieren, wilgen en den gekapt terwijl er nog geen Wegman het er toch niet bij la- watercypressen. bomen die Ie- bouwvergunning is verstrékt. ten zitten. „Ik ben van plan om vensvatbaar zijn. Sommige bo- „Op die manier werken wij de politiek in te schakelen. Een men zullen mogelijk verplant niet", stelt hij. partij als Groen Links kan toch worden". Volgens Klijnstra is Hoewel het bos inmiddels niet toestaan dat natuurgebie- De brandweer is gisteravond rond acht uur uitgerukt om een brand te blussen in het gekraak te voormalige Parmentier-com- plex aan de Lammermarkt. De brand ontstond volgens een brandweer-woordvoerder door 'zeer ondeskundig handelen' van de krakers. „Ze stoken maar door terwijl de schoorsteen ka pot is." Door vonken uit de schoor steen vatten dakbeschot en de - spanten vlam. De bewoners konden het vuur zelf doven, maar de brandweer heeft nog een tijdje nageblust. Verder is met een kettingzaag een deel van het dak verdwijderd. Het Parmentier-complex staat op de nominatie om te worden ontruimd vanwege de grote onveiligheid voor bewo ners en omwonenden. Volgens een rapport van de brandweer is het absoluut onverantwoord om nog langer mensen in het complex te laten zitten. Eige naar De Lange-Van der Plas kan echter niet eerder dan in januari gaan procederen om de krakers uit het gebouw te krijgen. OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WANO- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninch Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP Tl BOUWEN. Mill fVEft. FOTO HENK BOUWMAN den zo makkelijk worden opge offerd. Misschien dat ik iets kan bereiken voor stukjes natuur die nog wel bestaan in Leiden", zegt de Haagwegbewoonster. Gemeente wil geen spreiding buitenlanders leiden erna straatsma De gemeente voelt er niets voor om bij de woonruimteverdeling rekening te houden met de spreiding van allochtonen om de vorming van zogenaamde 'zwarte wijken' te voorkomen. Dat staat in de gisteren versche nen discussienota 'Allemaal Ld- denaars'. Allochtonen en autochtonen met een vergelijkbare gezinss- grootte en inkomen hebben volgens de gemeente gelijke kansen op de woningmarkt. De ervaring leert dat zich op het gebied van volkshuisvesting geen problemen doen onder al lochtonen, zo staat in de nota. Om het systeem van woon ruimteverdeling te verbeteren zou het wel aan te raden zijn om regelmatig een woonwen sen-onderzoek te houden. Allochtonen zelf zijn we I voorstander van een spreidings- beleid. Uit een deze week ge presenteerd onderzoek van het Leids Instituut voor Sociaal We tenschappelijk Onderzoek (LIS- WO), gemaakt in opdracht van de Stichting Welzijn, blijkt dat Leidenaars van buitenlandse af komst het liefst in een gemeng de buurt willen wonen. In de huidige situatie zouden al lochtonen in bepaalde wijken te veel op een kluitje zitten. Volgens wethouder H. de la Mar (sociale zaken) gaat een spreidingsbeleid echter tegen de grondwet in. omdat woning zoekenden dan op basis van hun afkomst bewust van be paalde wijken worden uitgeslo ten. Hij hoopt dat het nieuwe systeem van woonruimteverde ling spreiding bevordert. Vanaf 1 januari moeten woningzoe kenden voortaan 'sollicteren' naar vrijkomende huizen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17