Coupé keert na 20 jaar terug bij Rover w-sèri^u Weg en wiel Ruimte te over in Jaguar Majestic AUTO-HOME LEIDEN B.V. Mercedes gaat overstag Fiets met betaalbare voorvering met S2's DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 REDACTIE PETER LOOEW' De Britse fabrikant van exclu sieve auto's, Jaguar, heeft een verlengde versie van de Jaguar Sovereign 3.2 en 4.0 en de Daimler 4.0 geproduceerd. Volgend jaar wordt dit model, met de toevoeging Majestic, ook in Nederland leverbaar. De auto's hebben een 12,5 cen timeter langere wielbasis en een gewijzigde daklijn, waar door voor de achterpassagiers naast de extra beenruimte ook meer hoofdruimte is ontstaan. De kale carrosserieën worden eerst in de Project Aerospace fabriek in Coventry verlengd en van een ander dak voorzien. Vervolgens worden ze in Jagu ar's Castle Bromwich Body Plant gespoten en tenslotte in het Special Vehicle Operations Departement afgebouwd, na tuurlijk, geheel volgens de Britse traditie, met de hand. De verlengingsoperatie is bui tengewoon goed gelukt. De portieren, zijruiten, dakstijlen, de achterruit en de achterste zijpanelen zijn nieuw van vorm, maar de elegance van de basisauto XJ6 Saloon is niet aangetast en zelfs door de wij ziging nog wat geaccentueerd. Het Special Vehicle Operations Departement is ook verant woordelijk voor de Insignia- uitvoeringen van Jaguar en Daimler. Dat betreft een nieu we serie auto's, die zich onder scheidt door een bijzondere kleurstelling, lederen bekle ding en houtfineer. De stoelen zijn van een nieuw ontwerp. De middenconsole en de bie zen van de stoelen kunnen naar wens in contrasterende kleuren worden uitgevoerd. Ook de verlengde Majestic-ver- sies zijn in Insignia-uitvoering leverbaar. JAGUAR* Regionaal Jaguar Centrum Blan kespoor B.V. Oostdorperweg 29-31 2242 ND Wassenaar Telefoon 01751 -193 50 g ROVER St. Jacobsgracht 10-18 Leiden - Tel. 071-121560 Ik voel me thuis bij Auto-Home Off. Rover dealer voor Leiden e.o. Automobielbedrijf LAG Van Oldenbarneveltstraat 37, Leiden. Tel. 071-154909/172679. BOEKEN Handzaam jaarboek Wereld op Wielen „Zou het bij onze regeerders ooit zijn opgekomen, dat wan neer we de auto laten staan Nederland meteen failliet is? En als we metz'n allen een maandje niet tanken, krijgt minister Kok acuut een hart aanval. Hoe je het ook draait of keert: Nederland kdn niet zonder auto, geen dag. Laten we dus maar blijven hopen op betere tijden en een andere re gering, maar dan een mèt ge voel voor verantwoordelijk heid". Aldus Fred van der Vlugt in de 15de editie van zijn jaar overzicht Auto '93, dat uitge verij Wereld op Wielen op de markt brengt. Dat er ook nog mooie dingen te melden zijn op autogebied vinden we ondermeer in het full-color katern, waarin dit keer 22 supersportwagens worden belicht. De traagste bolide van dit clubje is de MTX Tatra, die 'maar liefst' 6,2 se conden nodig heeft om van nul naar honderd kilometer -per uur te sprinten. De geordende opzet van dit prettige bladerboek 17x24 cm, 416 pagina's, 19,95) is onveranderd en dus vinden we in het catalogusgedeelte weer een overzicht van alle op de markt zijnde modellen, met per pagina een duidelijke zwartwit-foto en de nodige technische gegevens. Ieder merk wordt wederom vooraf gegaan door een pagina alge mene/historische informatie met een foto van een fraaie klassieker. Nieuw dit jaar is een grafiekje met de verkoop aantallen vanaf 1987. Achterin het boek een negental rij-im- pressies en een uitgebreide prijslijst. Traditiegetrouw geeft Van der Vlugt een overzicht van de toekomstplannen van diverse autofabrikanten op vier pagina's 'Altijd Nieuws'. Klein maar fijn: Alle Auto's '93 Het goedkoopste en kleinste jaarboekje is sinds jaar en dag Alle Auto's van uitgeverij De Alk in Alkmaar. De 2 lste editie van deze handige opzoek-pocket (formaat 13x18 cm) is uitgebreid tot 350 pagina's, waarvan het catalogusgedeelte er ruim 300 beslaat. Een overzichtstabel voorin laat in een oogopslag zien wat elk merk voor carrosserie-uitvoeringen te bieden heeft. In het cata logusgedeelte worden per pagina een of twee zwart/witfoto's met de bijbehorende belangrijkste gegevens verstrekt. Verder nog een lijst van importeurs, belastingtarieven en een uitgebrei de prijslijst. Alle Auto's '93, herkenbaar aan de Mondriaan-achti- ge voorkant, kost 15,90. Autotest '93 verzorgd naslagwerk Als tegenhanger van de zwaar gewichten Autovisie jaarboek en Autoboekbrengt Kluwer het boek Autotest op de markt. Het is inmiddels de 24ste editie en daarmee het langst verschij nendejaaroverzicht. De nieuwe vormgeving, die vorig jaar werd doorgevoerd, begint nu te wennen en maakt een rustige en ietwat chique indruk. Het geheel ziet er overzichtelijken verzorgd uit. Alle in Nederland verkrijgbare automerken komen in dit zwaarlijvige naslagwerk uitge breid aan bod waarbij zowel de technische gegevens, alge mene informatie als de rijtests zoals gebruikelijk per merk netjes bij elkaar staan. De rij tests worden afgerond met een grijs gekaderde conclusie, zo dat snel een vergelijking met andere auto's mogelijk is. Ook besteedt Autotest '93 aandacht aan diverse minder bekende en/ofgelegenheidsmerken. Dit degelijke en kwalitatief hoogstaande jaarboek (544- blz., 32,50) biedt een enorme hoeveelheid actuele gegevens, aangevuld met een aantal fea ture-verhalen, een zeer uitge breide prijslijst alsmede belas ting-en kentekentabellen. Slim is de uitklapper die in één oogopslag gedetailleerd laat zien welke toevoegingen een auto wel of niet heeft. Met het oog op toekomstige milieuwetgeving STUTTGART GPD Mercedes schept door vergaande technische maatre gelen in de moto- renbouwvan de 200/300-serie ruime mogelijkheden om op een later tijdstip aan nog strengere wettelijke eisen te kunnen voldoen. Als eerste proeve van bekwaamheid zijn daartoe toch mul- tikleppers in diverse modellen geplaatst. Toch, omdat Merce des lange tijd heeft beweerd niets te zien in deze klep- pen-rage. Maar nu blijkt dat je met de ze techniek een flin ke sprong voor waarts maakt op het gebied van zuinig heid, trekkracht in het onderste meren gebied, soepeler op nemen en bovenal een stuk minder aan 'vuilverbranding' doet. En Mercedes voelt de bui natuurlijk al hangen. Er komen, zeker in de Verenig de Staten, nog strengere eisen voor verbruiken uitstoot. Terwijl ook een be perking van de maximumsnelheid actueel wordt, Mer cedes topman Nie- fer meldde onlangs dat in Duitsland een 'Tempolimit'zeer nabij is. Na een afwezigheid van twintig jaar is het Britse merk Rover terug in de topklasse van de coupé's met twee fraaie modellen. De eerste is de sierlijke vierper- soons coupé 827, waarmee de 800-serie riant wordt afgerond. Uiteraard is ook dit model voor zien van de onlangs in ere her stelde karakteristieke Rover- grille, die de auto een extra ge distingeerd voorkomen geeft. De 2.675 cc V6-injectiemotor is van compagnon Honda afkom stig en levert 169 pk. De machi ne bevat vier kleppen per cilin der. Zowel motorblok als cilin- derkop zijn van lichtmetaal. De Rover 827 coupé zet de tra ditie van 'Britse chique' overtui gend voort met een degelijke interieuraankleding. Daarbij is gebruik gemaakt van eerste kwaliteit leer en exclusieve houtsoorten voor de panelen. De fabrikant heeft voor deze coupé nieuwe voorspatborden, deuren, dak en kofferklep ont wikkeld. De aërodynamische kwaliteiten komen tot uitdruk king in de cw-waarde van 0,29. Rover denkt jaarlijks 50 stuks van deze 120 mille kostende wagen aan de man te brengen. Tegelijk met de grote coupé in de 800-serie presenteert Rover de kleinere 200 coupé. Deze au to werd dit jaar voor het eerst op de autosalon van Parijs ge toond. Er zijn twee motorvari anten: Een 1.6, afkomstig van Honda en een tweeliter turbo van Rover zelf. Laatstgenoemde motor, te vin den in de 220 Coupé Turbo, le vert 200 pk en maakt een top snelheid mogelijk van 240 kilo meter per uur. Tot dusver werd deze krachtbron uitsluitend in de 800-serie gemonteerd. De nu daarmee uitgeruste 220 is de snelste Rover die ooit in serie- produktie werd vervaardigd. Het tweedelige glazen dak kan worden weggenomen. De trans parante panelen worden van el- Fraai gestyleerde Britse topper de Rover 827 Coupé, foto rover kaar gescheiden door een T- bar', welke eveneens kan wor den verwijderd. De glazen pa nelen kunnen ook onafhankelijk van elkaar worden opengezet. Het indrukwekkende koppel van 237 Nm bij 2100 toeren wordt beheerst door een zoge noemd 'traction-controle'diffe rentieel, dat hiermee voor het eerst in een niet-vierwielaange- dreven auto wordt toegepast. De snelle versie is verder stan daard uitgerust met ABS. Rover presenteert de 216 coupé voor 52.995 gulden en de 220 coupé turbo voor 69.995 gul den. In Nederland denkt men 75 100 exemplaren op jaarba sis te verkopen. Rovers kleine maar zeer snelle coupé: de 220 Turbo. foto rover FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren viaANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De Rockhopper van Specialized is standaard voorzien van een verende foto specialized Verende voorvorken op het as falt hebben veel minder nut, omdat de vering pas bij zware schokken in werking treedt. Specialized zegt dat de verende voorvork die nu in produktie is ook op de normale weg zinvol is. Er zijn drie hydraulische voorvorken ontwikkeld, alle voor verschillend gebruik. De vering is instelbaar op het ge wicht van de fiets en berijder. Zo kan een zwaar bepakte va- kantiefiets prettig verend over Belgische kasseien of door Oos- teuropese kuilen gaan. Genoemde Rockhopper wordt standaard geleverd met de verende voorvork van het type 'SE'. De vering vindt plaats door oliedruk en de instelling wordt en door kuilen wordt met vering geregeld met luchtdruk. Be- minder inspannend en comfor- schermkappen rond de poten tabeler. De fietser is beter in van de voorvork houden vocht staat macht over het stuur te en vuil op afstand. De vork- houden en er gaat minder trap- kroon staat iets naar voren, zo- energie verloren. dat de fiets naloop heeft, dat wil Verende voorvorken voor een fiets kos ten als losse acces soire meestal rond de duizend gulden. Voor dat bedrag is al een redelijke fiets te koop. De Amerikaanse firma Specialized verlaagt deze forse prijsdrcmpel door een fiets compleet met voorvering te leveren voor de redelijke prijs van 1.975 gulden. Het is de Rockhopper Future Shock, model 1993, een kale ATB, dus zonder spatborden, bagagedrager en verlichting. Voorvering komt het meest tot zijn recht op terreinfietsen. Het gezeul met de fiets over hobbels zeggen de neiging heeft uit zichzelf stabiel rechtdoor te wil len gaan. De Rockhopper is een populaire mountainbike die al wat langer te koop is. De 'zithoek', de stand van de staande frame buis, is vrij steil rechtop, zoals op een racefiets. Het frame heeft een naar achteren aflo pende bovenhuis. Onderdelen zoals assen, derailleurs, crank- stel en remmen zijn van Shima- no, type Exage LT Low Profile. Vering heeft nut Op de in november gehouden IFMA-fietsbeurs in Keulen was duidelijk te zien dat vering op de fiets in opmars is. Fabrikan ten proberen talloze technische systemen uit om het fietsen minder schokkend te laten ver lopen. In Amerika heeft een universiteit door onderzoek aangetoond, dat vering op de fiets niet uitsluitend comforta beler rijdt, maar dat die ook praktisch nut heeft. Voor het onderzoek werd een fiets op een schuin omhoog lo pende band gezet met hobbels. Op een fiets met vering nam de fietser minder zuurstof op dan op een ongeveerde fiets, wat be tekent dat de fietser minder energie verbruikte. De proef wees voorts uit dat er geen ver schil in energieverbruik was op een gladde lopende band. Het bewijs werd daarmee geleverd, dat vering geen nut afwerpt bij rijden op asfalt. De proef werd uitgevoerd met fietsen die zo wel voor als achter vering had den. Opmerkelijk was dat de achterwielvering meer effect had dan de voorvering. Amersfoort - Apeldoorn (A 1) Tussen knooppunt Hoevelaken en Barneveld, overdag. Den Bosch - Utrecht (A 2) Tussen Culemborg en knooppunt Everdingen, avond en nacht. Haarlem - Amsterdam (A 5) Tussen Rottepolderplein en Halfweg, beide richtingen, overdag. Rotterdam - Breda (A 16) Tussen Terbregseplein en de Van Brienenoordbnig, overdag. LEUSDEN GPP Even heeft het er naar uitgezien dat de meerkleppentechniek de turbo's zou gaan vervangen. Maar niets is minder waar ge bleken. De combinatie van bei de systemen biedt nog meer vermogen en dat betekent noR meer acceleratiekracht en nog hogere snelheden. Audi heeft haar80-lijn nu uitgebreid met twee supermodellen: De Audi 80 Coupé S2 en de Avant S2 Qua techniek zijn beide model len gelijk. Ze beschikken over een vijfcilinder motor van 2.2 li ter met 20 kleppen en een elek tronisch geregelde krachtige turbo. Dit laatste instrument is in staat de laaddruk extra te ver hogen, zodat een zogenoemd 'overboost-effect' ontstaat. Dat geeft het toch al prachtige kop pel van 350 Nm in het toerenge bied tussen 2100 en 4000 een extra zetje tot 380 Nm. Boven de 6000 toeren werkt het over- boost-effect niet meer. Vooral bij snel inhalen is deze kracht een ongekende luxe. Beide Audi-typen beschikken over stuurbekrachtiging, ABS, een zesversnellingsbak en qua( tro (permanente vierwiel) aan drijving. Dat betekent dat het hier om kostbare automobielen gaat. De coupé is vanaf deze maand leverbaar voor een prijs van 130.590 gulden. De Avant komt in februari en de prijs van deze auto is nog niet vastge steld. Audi levert ook deze mo dellen met een volledig verzink te carrosserie, waarop tien jaar garantie tegen doorroesten wordt gegeven. Speciale Clio voor moderne actieve vrouw De Franse fabrikant Renault heeft een nieuwe actieauto in f de aanbieding genaamd Elle. Deze luxueuze uitvoering op T basis van de Clio RN 1.2 is een soort tegenhanger van de on langs geïntroduceerde Drakkar Noir. Die heeft namelijk een mannelijk en sportief karakter, terwijl de Clio Elle juist actieve, moderne vrouwen moet aan spreken, aldus Renault. De Elle (vanaf 25.475) is voor zien van een pakket extra's met ondermeer speciale wieldop pen. mistlampen, afwijkende bekleding, elektrische zijruiten voor. centrale portiervergrende ling met afstandsbedieningen carrosseriekleurige bumpers en buitenspiegels. Iedere koper (koopster) krijgt een Elle-para- pluie met bijbehorende tas. Er zijn 300 Clio's Elle beschikbaar BUK IN HET VERLEDEN M S SK ?I§ In 1970 kwam Peugeot met deze coupé op de markt. Hij was afgeleid van de Auto van het Jaar 1968, Peugeot 504, en schitterend vormgegeven door de Italiaanse meester Pinlnfarina. De 504 Coupé kon geleverd worden met een 4-cilinder motor en vanaf '75 ook met twee cilinders meer. Die 6-cilinder krachtbron was een resultaat van de samenwerking tussen Peugeot, Renault en Volvo en werd in meerdere auto's toegepast: ondermeer de Renaults 30, 25 en Alpine, de Peugeots 504, 505 en 604. de Volvo's 760 en 780 en ook bij voor beeld DeLorean gebruikte de Douvrin-motor (naar de fabriek waar hij werd gebouwd) in zijn DMC12 met vleugeldeuren. De fraaie Peugeot Coupé bleef lang leverbaar, maar verdween in modeljaar 1984 geruisloos van het autotoneel. ai-om f foto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13